LEIDEBpSORIS BEZOEKT MORGEN HET HUIS OP HET EILAND ZATERDAG 26 NOVEMBER 1932 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 13 DE AFGELOOPEN WEEK IN HET BUITENLAND Een donkere week zonder lichtpunt. Gaat de N. S. D. A. P. op de flesch? Hitier erin gevlogen. Keert het regiem van von Papen weer terug in Duitschland? De teleurstellende schuldenkwestie. Duisternis. Wij naderen zoo zoet jes aan de donkere dagen vóór Kerstmis. Deze dagen kunnen thuis zoo gezellig zijn, omdat het buiten dan vaak zoo guur en ongezellig is. De internationale politiek heeft ook z'n perioden van guur en ongezellig weer en de afgeloopen week is al een heel on- pleizierige week geweest. Er schijnt nu let terlijk niets te willen vlotten. Het begon Zondagnacht al met een aardbeving, welke onze rustige landgenooten uit den dommel opschrikte, en als wij bijgeloovig waren, zouden wij dat beschouwd kunnen hebben als een aanduiding dat er gewichtige din gen stonden te gebeuren. Er zijn deze week»ook inderdaad ernstige dingen voorgevallen, deze heele week is een reeks van mislukkingen geworden. Hoover heeft in een nota aan Amerika's debiteuren te verstaan gegeven, dat het uit stel van betaling der oonogsschulden na 15 December niet kan worden verlengd en dat Europa derhalve zal moeten betalen. Daar mee gaf hij een geduchte trap tegen ver schillende toch al gammel waggelende be- groo tingen. De commissie van voorbereiding der groote Economische Wereldconferentie heeft besloten hog geen definitieven datum vast te stellen, waarop deze bijeen zal ko men, hetgeen evenmin wijst op een over vloed van optimisme in het resultaat van deze conferentie. De ontwapenings-conferentie zit in het moeras en inzake de rechtsgelijkheid van Duitschland is nog steeds geen oplossing gevonden. Zoolang deze oplossing niet ge vonden is, blijft de conferentie in het moe ras vastzitten. De Volkenbond zit eveneens met de han den in het haar. want Japan lapt alle hoog mogende heeren in Genève aan zijn laars en gaat met een stalen gezicht zijn gang, dwars tegen den keer in En ten slotte speelt men in Duitschland een komedie, met Hitler in den rol van don Quichote, die wel eens op een drama zou kunnen uitlooperu N. S. D. A. P. Deze komedie werkt overigens toch te veel op onze lachspieren, cun er niet even langer bij stil te staan. Lachen is wel eens gezond. De bovenstaande letters N.S-D.A.P. zijn de initialen van de Nazional-Sozialistische Deutsche Arbiter Partei, kortweg de par tij der Nazi's genoemd ofwel de Hitle- rianen. ï>la de tweede mislukte greep van Hitier naar de leiding worden die initialen thans als volgt geïnterpreteerd: Nun Sind Die Auch Pleite (Nu zijn die ook op de flesch). Een echte Berlijnsche Witz Inderdaad zal dit tweede échec van Hit- Ier aan zijn beweging geen goed doen. Men beweert, dat Hitier op grandioze wijze erin gevlogen is. Zooals men zich herinneren zal, heeft von Papen zich teruggetrokken, omdat hij tenslotte alle partijen tegen zich kreeg, die zich hoe langer hoe meer begonnen te ver zetten tegen een bewind, dat niet steunde op een parlementaire meerderheid. Vooral de Nazi's, als de grootste partij in den Rijksdag, drongen erop aan, dat zij met de leiding der regeering zouden worden belast en gaven het zonderlinge schouwspel te zien, dat een partij, die steeds naar een dic tatuur gestreefd had, thans optrad als ver dediger van eht parlemtarisme. Na het ontslag van von Papen, ontbood rijkspresident von Hindenburg den Nazi- leidre Hitler en droeg hem de vorming van een regeering op, maar op parlementairen grondslag. Na onderhandelen en nog eens onderhandelen moest Hitier eindelijk toe geven, dat hij daartoe geen kans zag. Zoo- m*. was van te voren onmogelijk, schreef hij in zijn schriftelijk antwoord, waarbij men zich afvraagt, waarom hij de opdracht dan niet direct vierkant geweigerd heeft. En bovendien, schreef Hitler, was het ongewenscht om weder den parlementairen bodem te betreden, welke men gelukkiger wijze verlaten had. Wel stelde hij zich be schikbaar om een presidentieel kabinet te vormen, dus een kabinet, dat alleen steunt op het vertrouwen van den president. Met andere woorden: Hitier wil denzelfden weg opgaan als von Papen, dien hij altijd N»ift bestreden. Maar aangezien de president geen vertrouwen stelt in Adolf Hitler, wei gerde de president op het aanbod in te gaan. Nu beweest men, dat dit alles doorgesto ken kaart is geweest, om de machteloosheid van Hitier aan te toonen. En inderdaad heeft dit heele spelletje wel den indruk achtergelaten, dat Hitier wel beschikt over een goed bespraakt mondwerk, maar dat hij niet weet te handelen als het oogenblik van de daad is aangebroken. Het partij wezen blijkt onmachtig om Duitschland te besturen. Derhalve moet er maar weer een kabinet gevormd worden, dat boven de par tijen staat en in dit verband wordt de naam van von Papen weer genoemd. Von Papen zou dan gelijk krijgen, dat zijn methode van regeeren practisch de eenig mogelijke ma nier was. Een terugkeer van von Papen per soonlijk zou echter o.i. ongewenscht zijn, omdat er aan zijn naam teveel strijd ver bonden is geweest. Maar toch kan hij in zijn vuistje lachen 1 De schuldenkwestie. Deze kwestie is minder om te lachen. Men had na de verkiezing van Roosevelt algemeen gerekend op een mildere houding van Amerika tegenover zijn Europeesche debiteuren. Doch deze hoop is kapotgesla gen. Men wil in Amerika van een schrap ping der oorlogsschulden, die velen in Euro pa als een der eerste middelen beschouwen om aan de huidige crisis een eind te ma ken, nu eenmaal niet weten. Met name de politici of ze (Ktepubiikein of Democraat zijn, verzetten zich tegen schrapping der schul den. En noch Hoover noch Roosevelt, zijn aanstaanden opvolger, durven 't aan tegen den wensch van de meerderheid der afge vaardigden in te gaan, ook al zouden zij misschien voor zich daartoe wel neiging ge voelen. Wat van Roosevelt echter volstrekt niet zeker is. De Democraten hebben zich in geen enkel opzicht willen binden en Hoover heeft het daarom niet aangedurfd aan het verzoek om uitstel van de Europee sche landen gevolg te geven. Niettemin is hij hun op belangrijke wijze tegemoet ge komen door voor de overdracht van de gel den zekere faciliteiten toe te staan, d. w. z. dat het niet noodig is, dat de staten in dollars betalen doch ook mogen betalen in deviezen die later verrekend zullen worden. Dit kan vooral voor Engeland van groot be lang zijn. Toen men min of meer zekerheid begon te krijgen dat van uitstel van de betaling van 95 millioen dollar op 15 De cember aan de Ver. Staten geen sprake kon zijn, ia het pond sterling bedenkelijke tee kenen van zwakte gaan geven. Des to be denkelijker omdat bij betaling in dollars elke daling van het pond het bedrag van de schuld .grooter maakt. Ook onder de gunst, die Hoover thans de schuldenaren wil toestaan, blijft deze betaling echter voor Engeland een hard gelag, daar zij het evenwicht op de toch reeds labiele begroo ting aanzienlijk verstoort. Engeland zal wel betalen, maar of Frank rijk het ook zal doen. is nog niet zoo zeker. Men is daar teveel verwend door de Duit- sche betalingen, die elke uitgave van Frank rijk inzake de oorlogsschulden steeds heb ben gedekt. En hiermede komt de kwestie van de Herstelbetalingen weer op de proppen. Men heeft die kwestie sinds de regeling van Lausanne als afgedaan beschouwd, maar dat is niet zoo, want de ratificatie van de SPORT VOETBAL I. V. O. B. OVERZICHT. Hebben de laatste weken nogal wat ver rassingen gebracht, morgen zullen zij niet zoo talrijk zijn, om de eenvoudige reden, dat er slechts drie wedstrijden voor de eerste klasse G zijn vastgesteld. En het is zeer de vraag, of zij alle drie nog zullen doorgaan, wijl ons uit Gouda berichten bereiken, dat het met D. O. N. K. niet in orde is. De resultaten zijn trouwens daar om de veronderstelling te versterken, dat D. O. N. K. zich in deze klasse niet zal handhaven. Is dit inderdaad het geval, dan maar spoedig een eind eraan gemaakt wijl tal van vereenigingen anders door nuttelooze reizen en overwinningen gedu peerd worden. D. H. L., dat vorige week, door haar overwinning op G. D. A., de leiding wist te veroveren, moet het morgen ook tegen Spartaan kunnen bolwerken, waardoor de voorsprong der Hollandsche Leeuwen tot twee punten wordt vergroot. T. Y. B. B. zal het morgen, op bezoek bij Graaf Willem, zeker niet gemakkelijk hebben. Indien tenminste de Grafelijken spelen als Zondag jl. tegen S. J. C., kun nen zij ook van de Haarlemmers de pun ten binnenhalen. In de tweede klasse O worden vier wedstrijden gespeeld. Leiden krijgt op nieuw bezoek, thans van Graaf Floris. We durven na de elkander steeds opvolgende nederlagen, bijna niet meer schrijven over een gunstigen uitslag en toch: de goede geest is er nog. Indien de spelers zich slechts wat beter aan elkaar aanpassen, elkanders tekortkomingen aanvullen en de kansen benutten, is alle hoop nog niet ver loren. Blauw Zwart geven we in Voorburg niet veel kans, ondanks de debacle van Wilhel mus Zondag jl. bij Excelsior. In Sassenheim gaat de groote strijd TijlingenLisse. Twete oude rivalen, waar van de Sassenheimers ons de beste kansen lijken te hebben. Excelsior zal ook in Den Haag van Le nig en Snel vermoedelijk wel weten te winnen. R. K. S.'V. „TEIJLINGEN". A.s. Zondag om 2 uur speelt Teijlingen I op Sporthoff te Sassenheim tegen Lisse I. Dit belooft een mooie strijd te worden. Aan een voorspelling zullen wij ons niet wagen, daar het voetbalspel nu eenmaal onzeker is. Laten wij hopen dat het een faire strijd moge zijn. Teijlingen II heeft een gemakkelijken Zondag en kan eens rustig naar het eerste elftal zien. opdat er toch wat van worde medegenomen. De Junioren hebben ook een rustigen Zondag! R. K. Sportvereen. „Leiden". Voor Leiden is 't morgen een betrekkelijk rustige Zondag. Slechts voor twee elftal len zijn wedstrijden vastgesteld. Beide op 't Sportpark. Een mooie gelegenheid voor de leden om hun eerste elftal aan te moe digen. Morgen is Graaf Floris I uit den Haag de gast van Leiden. Geenszins be hoort Graaf Floris tot de zwaksten, zooals overeenkomst dienaangaande is door de schuldeischers afhankelijk gesteld van een bevredigende regeling van hun eigen schul den jegens anderen. Wij zullen dus maar weer moeten gaan praten over nieuwe regelingen, waarbij ver band gelegd zal moeten worden tusschen de Oorlogsschulden, de Herstelbetalingen en de Ontwapening. Want wat dit laatste be treft, beweert Amerika nog altijd: jullie kunnen ons best betalen, als jullie de dure bewapening maar afschaft. Waar ze inder daad wel gelijk in hebben. zweeg ze, den jongeman en het meisje met een blik vol onuitsprekelijke teederheid en liefde aanziende en vervolgde toen: „Wij hebben het goed samen gehad, niet waar? Ik geloof niet, dat veel moeders zooveel liefde en hartelijkheid van haar kinderen hebben ondervonden. Want jul lie bent allebei mijn kinderen, is het niet?" Nogmaals zweeg ze, nu langer dan zoóeven en hernam: „Peggy zoowel als George en jullie zult altijd broer en zuster voor elkaar zijn, nietwaar, in welke moeilijkheden je ook moogt komen. Maar al die moeilijkhe den zullen langzamerhand wel verdwijnen zooals de mijne ook uit den weg geruimd zijn." „Is je vader hier?" wendde ze zich tot P«ggy- »Jk zou hem graag een paar minu ten alleen spreken. Het is het belang van jullie allebei. En als hij weg is, moeten jul lie dadelijk, allebei, weer bij mij komen."' Richards, die beneden wachtte op bericht uit de ziekenkamer, verscheen onmiddellijk. Zijn strak gezicht kreeg een zachtere uit drukking toen hii bij het bed stond en zich over de stervende vrouw heenboog. „Je bent je belofte trouw nagekomen", zei hij. „Het spijt mij. dat je mij over die andere moeilijkheid niet eerder in vertrou wen hebt genomenik had je al die ellen de kunnen besparen." „Je bent daelijk gekomen, toen ik het je gevraagd heb", antwoordde ze, „dus laten wij er verder niet over praten; het is nu toch te laat. Maar, nietwaar, het zal niet lang meer duren „Je kent het tüdstïp", zei hij ernstig, „ik kan dat niet verhaasten." „Ik zal het niet meer beleven", zuchtte ze. „Maar het is zeker beter zóó. Ik zal niet in opstand komen. Maar laten wij dit la ten rusten, er is zoo wenig tijd meer. En DEN WED^/MIJD DEN HAAG Terrein Haagweg - Aanvang 2 u. Entree 25-20 ct. Kinderen 10 ct. eerst werd gemeend. Het zal dus weer aan- pakekn zijn voor Leiden. De Junioren ontvangen te 12.30 uur St. Bernardus I. Afgaande op de prestaties van vorige wedstrijden moeten we weer een overwinning voorspellen. Neemt 't daarom niet te gemakkelijk op, maar vecht voor de overwinning van 't begin tot het eind. Attentie. Het is alle leden bekend, dat ze een jaarlijksche bondscontributie moe ten betalen van 0.75. Dit bedrag zal in twee gedeelten van 0.40 en 0.35 op de kwitanties van December en Januari wor den bijgeschreven. Wed strijd pro gramma voor a.s. Zondag. Eerste klasse A: ChévremontR. K. O. N. S.; Sitt. Boys—R. K. V. V. L.; K. N. V.Kerkrade; V. V. H.Marsana; CaesarValkenburg; Kim'briaVolhar ding. Eerste klasse B: BnabantiaW. I. K.; Mulo—Geel Zwart; UnionR. K. T. V. V.; R. A. C.Kolping. Eerste klasse C.: VenloD. E. V.; S. V. B.Gennep; Best VooruitWilhel- mina. Eerste klasse D: 's Heerenberg— Blauw Wit; S. D. O. U. C.Grol. Eerste klasse E: DenekampP. H.; N. E. O.Quick; De ZweefZwolle; VostaAchilles. Eerste klasse F: H. M. S.De Meer; D. E. M.—E. M. M.; V. V. Z.—For- titudo; WilskrachtVolendam. Eerste klasse G: D. O. N. K.S. J. C.; Graaf WillemT. Y. B. B.; Spar taanD. H. L. 2e klasse O: Lenig en Snel—Excel sior; WilhelmusBlauw Zwart; Teijlin genLisse; LeidenGraaf Floris. DIOC. HAARL. VOETBALBOND. R. K. Sportvereeniging „A. V. V." Het eerste elftal speelt om 2 uur op eigen t ein tegen S. M. C. I. In den uitwed strijd werd een gelijk spel behaald en wij achten de eerste elftallers thans wol in staat beide punten thuis te houden, mits de zaken serieus worden aangepakt. Denkt er aan, le elftallers, dat ge de punten goed gébruiken kunt. Het tweede elftal krijgt een zwaren uitwedstrijd tegen V. A. C. II, doch wan neer van het begin, tot het einde flink wordt aangepakt en men goed samenspeelt kan toch o. i. wel een gelijk spel behaald worden. A. V. V. III speelt om 2 uur te Den Haag tegen Ra va II. Wij achten het derde elftal wel in staat een overwinning to be halen. als wij de tot heden behaalde re sultaten nagaan. A. V. V. krijgt het op eigen terrein zwaar te verantwoorden tegen K. R. V. C. III. A. V. V. a speelt om 12.30 uur tegen S. D. C. a oo Hoomoark en A. V V b om 2 uur op eigen terrein tegen Wilhelmus b. Wij zullen afwachten wat de junioren zul len doen. dochvertrouwen er op. dat allen hun best zullen doen en zoo goed mogelijk resultaat bereiken. R. K. Sportvereeniging „S. N. A." Om 12.30 spelen de S. N. A. Jun. tegen de dito's van V. V. L. uit Voorschoten. Gezien de prestaties van beide elftallen kunnen wij niet anders dan een nederlaag der onzen verwachten, doch doet allen je best. misschien kunnen jullie dan nog een puntje thuis houden. S. N. A. II speelt om 2 uur tegen V. V. L. II. Ook hier zal hard gewerkt moeten worden om een goed re sultaat te hehalen. Het eerste elftal is vrij. R. K. Sportvereeniging „S. M. C." 1 Een drukke dag staat morgen S. M. C. te wachten. Alle vijf de elftallen worden tx strijd^ geroepen. Het eerste gaat naar A. V. V. de returnmatoh spelen. Hoe dat zal afloopen weten we niet, daar beide partijen elkaar goed staan. We zullen maar afwachten. Het tweede brengt Foreholte een be zoek en kan op een warme ontvangst re kenen. Het derde moet naar Alphen om do Boys II partij te geven. De le Junioren ontvangen de S. J. C. I dito's Alle wedstrijden vangen te 2 uur aan De Junioren II zullen zich meten met de Foreholte benjamins, welke strijd te 12.30 uur begint* A.s. Vrijdag 8 uur algemeene vergadering Aller opkomst dringend gewenscht met het oog op de belangrijke agenda. o.a.: Ver kiezing twee bestuursleden en een lid elf talcommissie. R. K. Athletiek- en Eportvereeniginq „Rood-Wit" Voetbal: Het eerste heeft rust, aan gezien er geen competitiewedstrijd is vast gesteld. Het tweede zal den strijd aanbinden te gen V. V. B. III. Aangezien dit elftal voor de competitie nog niet is uitgekomen, is het zeer moeilijk een voorspelling te doen. Vertrek 1 uur vanaf de Gem. H. B. S. De grootste junioren gaan naar Lisse. Bij den wedstrijd in Leiden lieten de Lis- senaren hun beste spel niet zien, maar zij zullen zeker trachten revanche te nemen. Vertref half 11 vaaf Den Burcht. Het tweede gaat naar V. V. L. II in Voorschoten. Vooruit jongelui het wordt toch werkelijk tijd, dat er eens een puntje binnenkomt. Vertrek half 1 vanaf den Burcht. Ten slotte komt III en TV tegen elkaar in actie voor de competitie. Wij zijn be nieuwd wie er winnen zal. R. K. Sportvereen. „St Bernardus" A.s. Zondag belooft het voor de elftallen: van St. Bernardus een drukke dag te wor den. Het eerste elftal moet te 2 uur een bezoek gaan brengen te Zoeterwoude, al waar het A. S. C. I ontmoet. Het tweede elftal moet eveneens te 2 uur spelen te- Wassenaar tegen Blauw Zwart II. Zal deze wedstrijd voor het tweede een over winning brengen? Het derde elftal moet te 2 uur den eer sten competitiewedstrijd spelen en wel op eigen terrein tegen R. W. D. II uit Lei den. De Jun. moeten te 12 uur op bezoek bij de Jun. van Leiden. De jongens van het derde elftal wor den er op attent gemaakt, dat zij moeten verschijnen met een gekleurd shirt, daar er anders voor den scheidsrechter geen onderscheid is te constateeren tusschen de spelers. Hiervan gelieve men gncd nota te nomen. R. K. Sportvereen. „Foreholte". Alweer zijn vier wedstrijden vastge steld voor morgen. Foreholte II Jun. spe len om half één thuis tegen S. M. C. II Jun. uit Warmond. Probeer jullie nu eens één enkel puntje te veroveren. Foreholte I speelt om 2 uur ook thuis te gen S. M. C. II. Als er zoo gevoetbald wordt als verleden week, kan er gewon nen worden. Niet ontmoedigd jongens. Het eerste elftal staat op het moment nog op de derde plaats. Dus er kan nog veel goedgemaakt worden. Tracht vanaf mor gen iederen keer een plaatsje hooger te komen. Stelt uw aanhang niet teleur! Foreholte II trekt naar Onze Gezellen IV. Te 12 uur begint de wedstriid. De re serves zullen zich met alle kracht in den strijd werpen om zoo'n goed mogelijk re sultaat te boeken. Foreholte I Jun. begint de strijd om half één in Oegstgeest tegen K. F. C. I Jun. Nu de lang verwachte overwinning? De leden worden verzocht op tijd bij do wedstrijden aanwezig te zijn. FEUILLETON. Naar het Engelsch van ARCHIBALD MARSHALL. (N ad ruk verbod en). 32) Deze lange uiteenzetting, waa-rvan elk woord met den dieps ten ernst was' uitge sproken geworden droeg geheel den stem pel der waarheid. George zei niets, maar verliet aanzelend, onwillig haast, zijn plaats bij de deur.. Het was wel het welsprekend ste antwoord, dat hij op Richard's betoog had kunnen geven. De man, die gedurende al dien tijd zwij gend en onder een hoedje te vangen had geluisterd, sloop zonder op te zien de ka mer en het huis uit, om zich er, zooals Ri chards terecht voorspeld had, nooit weer te vertoonen. De nacht verliep verder in angstige zorg. Mevrouw Greenfield, wien lichaaams- en geestkracht geheel gebroken was onder den looden last van den bestendigen angst, welke haar sinds maanden, nacht noch dag met rust had gelaten, bleef voortdurend bewusteloos eh naar de omstanders meen den, waren haar uren geteld. Niets ver mocht haar uit haar diepe verdooving op te wekken en na een heele poos, toen al haar pogingen vruchteloos bleken ging George een dokter halen, terwijl Peggy en haar vader bij de zieke, die inmiddels naar bed was gebracht, bleven waken. De dokter kwam en bleef tot den vroe gen morgen in de ziekenkamer. Toen kwam hij beneden en voegde zich bij George, die beneden in angstige spanning wachtte. „Ik ga nu een paar uur naar huis", zei de geneesheer. „Direct na het ontbijt kom ik terug, als vóór dien tijd verandering in den toestand mocht komen, wat ik overi gens, niet geloof, vindt u mij thuis." „Is de toestand enstig?" vroeg George ongerust. ,Hoogst ernstig", antwoordde de dok ter, die een vertrouwde vriend van de fa milie was. „Peggy heeft mij verteld, dat zij maanden lang onder den druk van een vreeselijkeij angsttoestand heeft geleefd en ten slotte een ontzettende schok heeft gehad. Ik zal natuurlijk geen bijzonderhe den vragen, maar als dat angstgevoel niet weg gaat of wanneer ze een nieuwen hevi- gen schok zou krijgen, vrees ik het ergste." „Daar bestaat geen gevaar meer voor", verklaarde George. Na de inmenging van Richards meende hij dit gerust te kunnen zeggen. „Dan is er hoop, dat wij haar in het le ven kunnen houden", oordeelde de dokter, „maar u mag in geen geval nu al optimis tisch zijner is op dit oogenblik nog ernstig levensgevaar. Ze heeft een ontzet tende knauw gehad." De dag verliep in angstige spanning. De zieke dommelde of lag stil met gesloten oogen achterover in de kussens en scheen niets te merken van hetgeen er om haar heen gebeurde. Tegen den avond kwam een kleine ople ving. Ze opende de oogen en herkende George en Pggy. Hoe goed deze zich ook poogde te houden, de zieke las de wanho pige droefheid in hun gezicht. „Ik weet het, kinderen, ik weet het", zei ze zacht, maar duideliik verstaanbaar sprekend. „Ik ga van jullie weg." Even ik wilde zoo graag iets over het lieve meiske zeggen, m ij n haast even goed als het jouwe. Je hebt het haar heel zwaar gemaakt. Ik heb je wenschen steeds ge ëerbiedigd, maar nu zou ik graag zien dat je mijn verlangen eerbiedigde vóór ik heenga. Geef haar den man terug dien zij liefheeft.' Richards bewaarde het stilzwijgen. De uitdrukking van zijn gezicht verried inwen- digen strijd. „Beloof mij, dat je he4" doen zu)t en laat mij in vrede sterven", drong zij aan. „Er blijft mij nog maar zoo wenig tijd meer over, en ik wilde mijn kinderen zoo graag nog even bij mij hebben." Nog zweeg hij. „Ter wille van het verleden en van de waarachtige liefde van die twee jonge men- schen", klonk het in haast smeekende fluistering. Opeens was er iets van een wonder; Ri chards oogen werden vochtig, zijn dunne strenge lippen trilden. „Dadelijk kan het niet; maar over een poos zal ik doen wat je van mij verlangt, als hij zich haar waa,rdig toont", beloofde hij. „Neem dan nu maar afscheid van mij en roep de kinderen", verzocht ze. Hij boog zich over haar en nam haar doorzichtige, machtelooze hand. „Vaar wel", zei hij krachtig. „Je zult het loon voor je tranen oogsten", en daarop verliet hij langzaam het vertrek. Kort nadat Richards was weggegaan, verloor ze het bewust zijn, maar er waren korte tusschenpoozen van helderheid, waarin ze zich volkomen bewust was van George's en Peggy's aanwezigheid in de kamer. Tegen negen unr, nadat zij ruim een half uur onbeweeglijk stil had gelegen, opende zij de oogen en er trok een glimlach over haar ingevallen vermoeid gezicht. George boog zich over haar, hunkerend naar con laatste woord van herkenning, want hij be greep volkomen, dat dit het einde was. Met een laatsto inspanning van haar kracht, stak zij do armen naar hem uit, „George, mijn zoon, mijn zoon voor al tijd hijgde zij. Toen vielen haar armen omlaag, do glimlach vervaagde en maakt plaats voor een uitdrukking van bovenaardsehe rust. HOOFDSTUK XVIII. Man tegen man. Onder den verschen indruk van hun droe vig verlies, gingen George en Peggy naar de huiskamer, waar Richards hen bij het venster zat af te wachten. Bij hun binnen treden stond hij op en hij zag onmiddellijk dat het was afgeloopen. Ook Richards' ge zicht verried opecht dreofheid. Een oogen blik leek het als wilde hij George de hand drukken, maar hij trok zich eenigszins on handig terug. Daarop keek hij naar Peg gy, alsof hij haar gaarne een woord van troorft en deelneming zou toegevoegd heb ben, maar zij scheen zijn bedoeling te gis sen en wendde zich af. Snikkend klemdo ze zich aan George's arm. En zoo bleven zijn troostwoorden onuit gesproken. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 13