HM PIERROT Nicolaas-Etalages zijn gereed DE ZESDAAGSCHE TE AMSTERDAM VRIJDAG 25 NOVEMBER 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 JUBILEUM KAPELAAN KRAMER. Dinsdag viert de weleerw. heer A.' Kra mer; kapelaan aan de St. Petrus-parocine, zijn koperen priesterfeest. Kapelaan' Kramer vervult sedert Aug. 1929 alhier zijn priesterlijke taak. Nog slechts kort dus, maar toch al zoo lang, dat a.s. Dinsdag de parochianen van „St. Petrus" met ware genegenheid en oprechte dankbaarheid het feest van dezen pries ter zuilen meevieren. In de enkele jaren reeds, dat Kapelaan Kramer hier leeft en werkt, hebben al zeer velen leeren kennen en waardeeren zijn ijver en offergeest voor anderer belang; zijn al zeer velen liem dank verschuldigd voor de leering en leiding, die hij hun met zoo veel toewijding heeit gescnonxen. En buiten het parochiale le ven is kapelaan Kramer bekend als advi seur van meerdere vakorganisaties. Dinsdag om 9 uur celebreert de Jubilaris een piecntige H. Mis. Van 122 uur is er receptie. Voor zijn benoeming hier is de weleerw. heer Kramer kapelaan geweest te Ouddorp, den Burgt, Bodegraven, Amsterdam (Be gijnhof) en Voorhout. BUITENLAND ONTWAPENING DE KWESTIE DER RECHTSGELIJK HEID. De Fransch-Duicscne tegenstelling te Genève. De onderhandelingen te Genève zijn thans op een kritiek punt' gekomen, schrijn, de „Leao üe Paris' Frankrijk is bereid, aan een vijf-mogend- heden-pomerentie deel te nemen, indien te6enjk met de geiijkgerechtigdaeid vau Duitscnland het Jbranscne veiligueids-pro- bleein wordt behandeld, terwijl ook over artiael 160 van heb verdrag van Versailles, waarbij de rol van het Duitsche leger wordt vastgelegd, gesproken moet worden. Het scnijni echter, dat Duitschland niet bereid is, onder deze voorwaarden deel te nemen aan een vijf.-mogendheden-conferen- tie. .1 BETALEN! De nota's aan de debiteuren overhandigd. i De Amerikaansche Staatssecretaris Stim- son heeit aan de Erarische en Engelscne ambassadeur te Washington de antwoord nota overhandigd op hun verzoeken om uitstel van betaling der oorlogsschuiden. Zooals bekend worden in deze antwoord nota de verzoeken om betalingsuitstel van de hand gewezen. Deze weigering van Hoover heeft in po litieke kringen een zeer onaangenamen in druk gemaakt. De „Journal" wijst er op, dat deze beslis sing voor de toekomst zeei' noodlottige ge volgen kan hebben. Het Britsche kabinet komt vandaag bij een ten einde over de Amerikaanschè nota te beraadslagen. Het is duidelijk, zoo meldt Reuter, dat de Britsche ministers de hoop niet hebben opgegeven, de Amerikaansche regeering er van te overtuigen, dat een her vatting der betalingen op rekening van üe oorlogsschuiden thans noodlottige gevolgen zou hebben voor den internationalen han del. De Britsch-Amerikaansche gedachten- wisseling heeft derhalve haar laatste sta dium nog niet bereikt. Alvorens de kabinetszitting aanvangt, zullen de ministers ongetwijfeld de situa tie onderling bespreken, doch in dit ver band wordt er op gewezen, dat sir John Si mon zich nog steeds te Genève bevindt, al wordt hij nog voor het einde der week 1e Londen verwacht. Inmiddels nemen de regeeringsleden een volkomen stilzwijgen in acht. Ook in het Lagerhuis weigerde minister Chamberlain gistermiddag, een verklaring ter zake af te leggen. In Engelsche regeeringskringen is men van meening, dat de mogelijkheid voor een moratorium nog steeds bestaat. De Engel sche regeering zal zoo spoedig mogelijk een nota aan Amerika zenden, waarin de mo tieven van het Engelsche verzoek worden uiteengezet. In deze nota zal tevens gewezen wordea op de storingen, die door de koerswijzigin gen der valuta en door het wankelende ver trouwen, dat juist door de overeenkomst te Lausanne eenigermate versterkt is,ont staan. Engeland is het volkomen met de Ame rikaansche regeering eens, dat elke schul denaar-staat zelfstandig zijn onderhande lingen met Amerika moet voeren, doch dit sluit niet uit, dat deze staten elkaar on- III" I "I IW en overtuioen U. dat wil U oo elk aebied tenen dé laaaste nrilzen kunnen bedienen HORLOGEMAKER MAARSMANSSTEEG 14 TELEF. No. 1293 en overtuigen U, dat wij U op elk gebied tegen deJaaoJte prijzen kunnen bedienen Moderne Klok met gongslag, varlrffI j f 7.50 Regulateur met torenslag 4, .1 f. 15.50 Fantasieklokje met wekker 210 Tinnenlampje met kap jf IJ- 3.75 Ilallaansch Kunstaardewerk, mooi en teer billijk. Eveneens in Sérn-Arlikelen de goedkoopste prijzen óerling van hun stappen op de hoogte houden. „financial News" wijst op de vrees van de city, dat door de hervatting der betalin gen cfe siechte verdeeling van het goud nog erger zal worden. De „Daily Expiess" schrijft schamper over het Amerikaansche Kerstgeschenk aan de wereld. De Tiansche bladen spreken van een „merkwaardig besluit dat ongetwijfeld 'n vernielende uitwerking zal hebben. Het vér trouwen, dat te Lausanne voortsproot uit de zekerheid dat het nu eindelijn ge daan was niet den drukkenden last üer m- tei-geallieerde schulden, heeit een vreese- 1 ijken slag gekregen. De uitwerking is des te betreutenswaarciiger, aangezien oioover door zijn verklaringen tegenover oud-mi- nis ter-pi esiaent Laval, geheel andere verwachtingen, had gewekt. Under deze omstandigheden kan natuurlijk voorloopig geen sprake zijn van ratiiicatie van de overeenkomst van Lausanne, en ook de resultaten van de conferentie van Stresa worden heirdoor ongedaan gemaakt. Lte economische wereidcomerentie moet thans bescliouwd worden als voor onbepaalden tijd te zijn uitgesteld". Een speciale correspondent te Washing ton van de „Betit Parisien" seint aan lijn blad, dat men voor het einde van de regee- nngsperiode van Hoover niets van de ver- eeiagde Ötafcen benoeit te verwachten. Het ergste dat Frankrijk zou kunnen gebeuren en waardoor de Kransclie belangen in Ame rika voorgoed gecompromitteerd zouden worden, zou een weigëiihg zijn om op 15 De cember a.s. te betalen. DENEMARKEN TROTSKY TE KOPENHAGEN. „Een rotte plek in Denemarken". Het verblijf van Trotsky in Kopenhagen, dat reeds tot hevige aanvallen neen geieid op cie regeering-btauning, schijnt zich tot een scnandaal ie ontwikkelen. Jfrins Aage van Denemarken, een neef van den koning van Denemarken, heeit uit Parijs een open brief gezonden aan dc „Berlinske Tiden- de". „Trotsky, aldus schrijft hij, die den moord op de familie van den Tsaar er kent, die zijn land aan den vijand heeit verraden, is door Deensche studenten uit- genoodigd, naar Kopenhagen te komen. Als Deen moet ik mijn verontwaardiging en mijn leedvv ezen erover uitspreken, dat iets dergelijks mogelijk is. Thans begrijp ik de woorden van tthakespeare, wanneer hij zegt „there is something rotten in the state of Danmark" (Er is een rotte piek in "den staat Denemarken)." Het bestuur van den Deenschen om roep heeft de uitzending van de lezing van Trotsky verboden. RUSLAND. HONGERONLUSTEN IN DEN OERAL EN SIBERIE. Een bloedbad onder de buitenlanders. In het industriegebied van den Oeral en Siberië zijn thans de hongerrelletjes aan de orde van den dag en in sommige steden hebben deze onlusten een ernstig karakter aangenomen. De positie der sovjet-regee ring wordt wel heel scherp belicht door een incident dat zich in Magnitagorsk hééft afgespeeld. Een meer dan duizendkoppige menigte, die in verband met de loopende geruchten dat de buitenlanders nog- volop levensmiddelen kregen, buitengewoon op gewonden was, heeft een inval gedaan in een klein landhuisje, waar de buitenlanders samenwoonden. In deze woning werd alles kort en klein geslagen. Tegen de buitenlan ders werd een ware progrom aangericht, waaraan slechts het machinegeweer-vuur der gepoetroepen een einde kon maken. Bij de onlusten, die door de oproerige menigte werden veroorzaakt, zijn verschil lende dooden en tal van gewonden te be- truren: onder de zwaar gewonden zijn drie buitenlanders n.l. twee Amerikanen en een Duitscher. De gepoe heeft tegen de revolutionnairc elementen in Hagnitogorsk strenge maat regelen genomen. Reeds den anderen dag werden 23 arbeiders, die de menigte had den opgehitst, zonder verderen vorm van proces doodgeschoten. Door de sovjetregeering werden verder de noódige maatregelen genomen om te voorkomen dat deze berichten over de ge beurtenissen in den Oeral en Sibarië door de buitenlandsche persbureaus of door de binnenlandsche partijbladen werden gepu bliceerd. MEXICO PRIESTER-ARRESTATIES IN MEXICO. Naar uit Mexico-stad wordt vernomen, zou de burgemeester van Monterey in den Mexicaanschen bondsstaat Nuevo Leon beval gegeven hebben, 0111 alle geestelij ken, die hebben meegewerkt aan de samen stelling van een artikel, verschenen in iet katholieke blad Hoja Dominical, te arres teeren. Volgens de meening der autoriteiten zou dit artikel een aanval beteekenen op de Mexicaansche bondsregeering en op de re geering van Nuevo Leon. BUITENL. BERICHTEN. MIJNONGELUK IN DUITSCHLAND. Vier man ingesloten. Gisterenavond tegen half negen is te Gleiwitz een mijngang ingestort in de Del- brueck-mijnen over een afstand van onge veer SO M. Voor zoover tot dusverre be kend is, werden vier man ingesloten. Do reddingswerkzaamheden werden onmiddel lijk ter hand genomen. Een der vier bedel venen geeft klopteekens, de andere drie hebben nog niets laten hooren. DRIE DOODEN EN EEN GEWONDE BIJ MISLUKTEN BANKOVERVAL. Vier roovers deden gisteren een poging om de Farmers and Merchants Bank te Boley in Oklahoma te berooven. Zij werde'n echter zoo warm ontvangen, dat drie hun ner werden gedood, terwijl de vierde ern stig gewond werd. Zijn eigen arm geamputeerd. Te Mendota in den staat Illinois kwam de landbouwer Archie Smith tijdens net werk op het land te vallen, waardoor zijn linkerarm door den tractor, waar hij mee werkte, werd verbrijzeld. Met een mes sneed hij den arm af, liep toen naar üe dichtstbij gelegen telefoon, die ongeveer een kwartier verwijderd was, en telefoneerde om hulp. Bij aankomst in het ziekenhuis Werd de amputatie voltooid en verklaarde de doctoren, dat Smith door zijn energieke daad zijn leven had gered. Fiet v. ivenijjen P. VAN KEMPEN-PIJNENBURG OVERWINNAARS. Rausch-Hürtgen liepen wel in, maarde Hollanders liepen weer uit. (Van onzen bijzonderen correspondent) Jan Pijnenburg De laatste middag. Het is Donderdagmiddag 12 uur. Voor den laatsten middag treden we het R. A. I.-gebouw binnen. Het is er nog steeds hetzelfde als alle vorige middagen en men zou niet zeggen dat over 11 uur de strijd reeds beslist is. Wat moeten die jongens toch ijzersterk zijn. Steeds maar de baan in de rondte rijden. Al is de neutralisa tie opgeheven, toch doen ze voorloopig nog niets. Zij rijden kalm hun rondjes en verkoopen grapjes tepvijl hun koppelge- noot rust of aardappelen met biefstuk of iets dergelijks naar binnen zit te werken Buiten staan honderden te wachten. Politie te paard en te voet zorgen er voor dat alles een rustig verloop heeft. Vroeger dan gewoonlijk wordt het pu bliek toegelaten en worden de staantribu- nes bestormd. Als we ons eens tusschen het publiek begeven hooren we allerlei grappen: „Heb je het al gehoord? De voorstelling wordt geprolongeerd.!" - „Piet van Kempen gaat Zondag als het mooi weer is met zijn vrouw een fietstoch tje naar het Gooi maken." „Piet krijgt met St. Nicolaas een „echte" fiets cadeau. Tot twee uur gebeurt er niets wat ver meldenswaard is. Dan gaan ze zich wat losrijden en is het wachten op half drie, den tijd van het 29ste klassement. Klassoment van half drie. Het tijdstip voor het 29e klassement is weder aangebroken. Het groene licht gaat weer aan en de zes sprints gaan beginnen. Er wordt kalm begonnen, doch in de tweede sprint zetten Wals en Braspen ning de demarage in. Hun voorbeeld wordt weldra gevolgd en ook Goebel Sohom, v. d. HeijdenDinale, v. Kem penBogaert, RauschHuertgen, Wambst Broccardo en CharlierDéneef trachten ronden terug te nemen. Het gevolg van het jachten tijdens de sprints was dat Jan van KempenBo- Gaertv Dinalev. d. Heijden en Goebel Schorn allen twee ronden van achterstand terugnamen, terwijl de koppels Braspen ningWals, Wambst.Broccardo., Oharlier Deneef en RauschHuertgen 1 ronde terugnamen. Na de sprints keerde de rust weder. Er gebeurt nu niets bijzonders. Om beur ten wordt de kop genomen. Het wachten is nu maar weer op het klassement van half vijf, het laatste ihiddagkl assement. Premies zijn er tot dusver nog niet uitge loofd. Blijkbaar wordt alles tot den avond bewaard. Tot half vijf, het 30e klassement, ge beurt er niets en is het oer-vervelend. Met een kalm gangetje wordt er voortgesuk keld. Het publiek begint dit te vervelen en laat zulks af en toe op zeer duidelij ke wijze merken. Dinale weet af en toe weer een of ander hoofddeksel te verkrij gen en verkoopt weer zijn bekende grapjes De sprints van half vijf worden gewon nen door Pijnenburg, P. van Kempen, Pij nenburg. Goebel, v. d. Heijden, en Jan van Kempen. Om half zes moet het publiek weder de zaal verlaten en is alles weer rustig, in afwachting voor den grooten strijd van den laatsten avond. De stand van half zes. 1 Aan den kop: 1. Piet van Kempen—rPij- nenburg 629 punten, 2. RauschHuertgen UITVERKOCHT, TOCH BINNEN! Ze zaten in één van de deftige restau rants, de twee studenten en waren alles behalve -te spreken over het feit, dat ze géeri kaarten voor de Zesdaagsche konden krijgen. „Uitverkocht" was de boodschap ge weest, die. ze op hun herhaalde telefonische aanvragen hadden gekregen. „Dan er maar iets op verzinnen", oor deelde een der vrienden. „Maar wat?'' Een van het tweetal kreeg plotseling een goeden ihvhj. Hij stapte naar de te lefoon en bestelde een landauer met vier paarden. De „senaat" moest naar de R. A. I... De stalhouder had echter maar twee paarden thuis. Of dat ook goed was? Ja, als 't niet anders kon En zoo verscheen even later, aldus le zen we in „Het Volk", een met twee paar den bespannen rijtuig voor het restaurant, en ging het in draf naar de Ferdinand Bolstraat. Nauwelijks zag de politie den landauer met de bepluimde paarden naderen of zij begreep, dat daar „hooge gasten"" nader den. Er werd ruim baan gemaakt en zon der eenige moeite kwam de koets voor. De bezoekers, die zich inmiddels van de bekende studenten barets hadden voorzien stapten uit. De portier boog en liet de hee- ren dadelijk door. Hun list was kostelijk gelukt. Ze had den nu nog wel geen plaats op een der tribunes, maar dat kwam nog wel. Wii vonden de „gasten" in een hoekje van het „restaurant, genietend van hun succes en een lekker glaasje bier. „Uitverkocht" en toch binnen! BIJVERDIENSTEN. Wat zij aan premies wonnen. Premies vormen een niet onbelangrijk onderdeel van de verdiensten der „Zes- daagschen"-renners. In dezen Zesdaagsche vooral heeft het premies geregend en het totaal-bedrag van ruim 7000.moge dan de vergelijking met Berlijn of Parijs niet kunnen doorstaan, het is een respectabele som, die wel bewijst,'hoezeer deze Zes daagsche in de belangstelling stond. Hieronder laten wij, aldus „Het. Volk" volgen een staatje van de premies, zoo wel in contanten als in goederen, en de koppels, die ze wonnen contanten goederen P. van Kempen Pijnenburg 1291.30 1367.— J. v.Kemnen-Bogaert 979.80 875. GoébelSchorn 200.150. v. d. Heijden-Dinale 145.70 368.10 Wals-Braspenning 475.575. Guimbretière-Peix 120.75. Oharlier—Deneef 250.92 55. RauschMuertgen 70. WambstBroccardo 125. KI. v. Nek-v. Hout 25. Rielens-v. Bugenhout 65. BODEGRAVEN. Totaal 3527.72 3685.10 JUBILEUM KAPELAAN VAN KESSEL. Den 29sten November hoopt onze be minde Kapelaan, de weleerw. heer J. H. v.' Kessel zijn 12-jarig Priesterfeest te ge denken. ZijnEerw. werd geboren 21 Maart. 1887. Ua de studiejaren te hebben doorloo- pen in Uden, Voorhout en Warmond, werd hij Priester gewijd op 29 Mei 1920. Achter eenvolgens was hij Kapelaan te Wateringen 1920—1923. Kapelaan te Heilo 1923—1927 en sinds 1927 Kapelaan te Bodegraven. 218 punten; op 2 ronden: 3. Oharlier—De neef 296 punten;-op 3 ronden: 4. Braspen ning—Wals 200 punten; 5. Wambst—Broc cardo 68 puntenop 8 ronden6. Jan van Kempen—Bogaert 331 punten; 7. Dinale v. d. Heijden 207 punten; 8. Goebel RausehHuertgen zijn dus met Piet van Kempen en Pijnenburg aan den kop. Hun puntenachterstand is echter zoo groot dat het vrijwel uitgesloten is dat zij zullen winnen. Men kan echter nooit weten. De wonderen zijn de wereld nog niet uit en in 6 uren kan er nog veel gebeuren. Pe laatste avond. Grocte spanning. Uitverkocht huis. Donderdagavond, de laatste avond van den eersten Zesdaagschen wielerwedstrijd Uitverkocht huis. Reeds om 7 uur stroom den de belangstellenden het It. A. I.-ge bouw binnen. De politie regelde alles keu rig. Auto's werden in de omliggende stra ten geparkeerd. Langs het gebouw zelf stonden de wachtenden in rijen, tot hun toegang werd verleend. Langzaam stroom den de tribunes vol. Reeds voor acht uur was er geen plaatsje meer onbezet. Allen, in afwachting van de strijd van drie uur, welke zich zoo aanstonds zou gaan afspe len. I11 de middaguren hadden Rausch Huertgen hun achterstand van tweo ron den op het leidend koppel ingehaald, zoo dat van KempenPijnenburg en de Duit- schers aan den kop lagen. Alleen hun groo- ,te puntenvoorsprong, .was .oorzaak,-dat do Hollanders de eerste plaats bleven bezet-- ten. Zou de strijd in het laatste -uur be slist worden tusschen de twee sterkste kop pels. Reeds avond en nachten achtereen was de kamp hoofdzakelijk gegaan tus schen Van KempenPijnenburg en Rausch Huertgen. Een duel tusschen vier ren ners, man tegen man, eiken nieter werd betwist. Hoe zou thans de beslissing zijn? In angstige spanning wachtte do menigte de komende dingen af. De atmosfeer was. geladen. Rustig reden de acht renners intuschen hun rondjes. Op gezette tijden na een. premiesprint, werden zij afgelost en draai den acht andere renners in kalm tempo rond. Van 7 tot 8 uur werd nog rustig gere den, getuige den afstand van 24.100 km. die toen werden gereden. Eenige hooge premies werden inmid dels verreden, waarbij Pijnenburg en Jan van Kempen de gelukkigen waren. Op het middengedeelte, vlak bij dc finish zijn de apparaten opgesteld voor de klankfilm. Bij den eindstreep stond de telmachine welke gedurende het laatste 145ste uur het aantal minuten, dat nog to verrijden is, zou aangeven. De bekende Nederlandsche kunstenaar ■Bernard van Vlijmen loofde 0111 9 uur in den avond een kunstenaar,spreniie uit. Zijn schilderij van oen „sprint", dat op do Olympisch Spelen te Parijswie fluistert daar hot woord amateurisme in het R. A. I.-gebouw? 'n prijs behaalde, word door den kunstenaar beschikbaar gesteld. De ronden verificateur liet het schilderij aan de renners zien, daarna klonk de bel voor de sprint. Eerst kijken, dan rijden! Wals is de gelukkige winnaar en do „speaker" verordonneert, dat het schilderij rondgedragen moet worden om het den volke te laten zien. In het 143sto uur werden afgelegd 31.060 km., totaal met nog twee ronden, een af stand van 3206.940 km. De perstribune roerde zich ook nog. Tempo, tempo, schreeuwden de verslaggevers naar de langzaam ronddraaiende renners. Verwezen keken dezen omhoog. De muziek dreunde door de ruimte, zes dagen, zes nachten hetzelfde program. Klaas van Nek. Naar wij vernemen, is de toestand van Klaas van Nek, die nog in het O. L. V. Gasthuis ligt, vooruitgaande. Gisteravond is hij reeds bij kennis gekomen. Het zal nog echter geruimen tijd duren voordat de jeugdige renner het ziekenhuis zal kun nen verlaten. Een premie van 40.en later nog een van 70.hedenavond ver reden werden aan Van Nek afgestaan. Het laatste uur. Zoo naderde langzamerhand het laatste uur. In dit laatste uur werd alle tien ron den een klassement ingelegd met do ge-

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5