HET HUIS OP HET EILAND VRIJDAG 25 NOVEMBER 1932 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 11 KERKNIEUWS het eeuwfeest der zusters van liefde. Na de kerkelijke viering van het eeuw feest der stichting boden de Zusters van het Moederhuis te Tilburg gelegenheid oin de jubileerende (Jongiegatie te complimen- teeren. Gisteren werd daartoe receptiedag gen ouden door het hoofdbestuur. lil de feestzaal met haar schat van bloem stukken kwamen corporaties en honderden particulieren hun gelukwenschen aanbie den aan de algemeene Overste, haar assi stenten in het bestuur en de beide recto ren van het Moederhuis. Burgemeester en wethouders van Tilburg openden de rij en verieen-den daardoor aan de receptie een officieel karakter. Hierna dient vermeld het comité uit de ingezetenen der stad Tilburg met den heer H. Blomjous, lid der Eerste Kamer, aan het hoofd. Als aller tolk voerde de heer Blomjous het woord en herinnerde in den aanvang van zijn toespraak aan het indrukwekkende huldebetoon van den vorigen dag, het be zoek der bisschoppen, Spr. betuigde den dank van het Tilburg- sche volk voor het onzegbare vele goed, dat het aan de Zusters heeft te danken gehad in den loop dezer honderd jaren en bood ten slotte aan de Eerw. Overste het feest geschenk der bevolking aan, een ges-chenk onder couvert, waaraan de Zusters zelf een bestemming kunnen geven. Na deze toespraak kwamen vele deputa ties uit de onderwijskringen, Godshuizen en armbesturen zoowel uit Tilburg als daar buiten (o.m. ook uit Leiden) felicitaties aan bieden. RECHTZAKEN haagsche rechtbank. Terecht stond J. J. P. uit L e i d e n, ter zake van diefstal van 5 kippen, ten nadeele van den landbouwer W., te Hoogmade. Verdachte bekende het feit. De gemeente veldwachter H. had verdachte op heeter- daad betrapt. Verdachte heeft reeds 1 jaar gevangenisstraf ondergaan. De officier eischte 6 maanden gevangenisstraf. Vonnis over 14 dagen. het k. n. G. v. voor de rechtbank. Op 4 September jl. werden op het Sport terrein „Birkhoven" te Amersfoort de kam pioenschappen verwerkt van het K. N. G. V., waarbij de uitslagen via een micro foon aan het publiek bekend werden ge maakt. Aangezien er een plaatselijke po litieverordening bestaat, welke inhoudt, dat het geluid der mensehelijke stem of van muziek door een electrisch toestel verboden is, werd de bekende megafonist, de heer Hunzert uit Utrecht, deswege ver oordeeld. Heden diende deze zaak voor het Kan tongerecht. waarbij tegen den heer Mun- zert een straf werd geëischt van 3. subs. 1 dag hechtenis. De Kantonreohter uitspraak doende en rekening houdende met enkele naar vo ren gebrachte feiten, bracht de straf terug tot 0.50 boete subs. 1 dag hechtenis. Naar wij vernemen zal het K. N. G. V. zeer waarschijn] iik tegen dit vonnis hoo- ger beroep aanteekenen. strijd om een handelsnaam. De (oude) N.V. Juweelen-, Goud en Zil- verhandel het „Huis van St. Eloy" te Bot terdam had in 1930 de vrije beschikking over den handelsnaam St. Eloy aan haren directeur, den heer A. van der Loo, afge staan. De directeur, na als zoodanig ont slag te hebben genomen, richtte diensvol gens onder den naam „Het Huis van St. Eloy'' eveneens te Botterdam een nieuwe N.V. op. Kort geleden trachtten liquidateuren der oude N.V. in een winkelhuis aan de Graven straat la te 's-Gravenhage den overgeble ven voorraad aan den man te brengen. Ten einde dit te bevorderen gingen zij er ten slotte toe over daarbij gebruik te maken van den naam der oude N.V. niettegen staande, als gezegd, van den naam „St. Eloy" afstand was gedaan. De directie der nieuwe N.V., van mee ning dat daardoor e-en hoogst ongewenschte verwarring werd gesticht, dagvaardde li quidateuren der N.V. in kort geding voor den president der rechtbank te 's-Graven hage. Deze heeft, 23 November vonnis wij zende, liquidateuren bevolen het gebruik van den naam St. Eloy te staken. Woensdag kwam de raad in een zitting, welke van 9 tot 1.30 uur duurde, bijeen. Ab sent was alleen de heer Van Leeuwen we gens ongesteldheid. Ingekomen was een verzoek van enkele vereenigingen om opheffing van het ab soluut dans verbod. De voorzitter wilde de zaak maar aanhouden omdat een wettelijke regeling in uitzicht is, doch de heer Stam wilde het verzoek zonder meer afwijzen, omdat het menschdom thans meer is aan gewezen op Godsdienst dan op publieke vermakelijkheden. In tegenstelling met de heeren Augustinus en Zwart meent de heer Verhaar, dat de positie voor den Burge meester veel moeilijker wordt, indien bij gelegenheden vergunning verleend kan worden mede met het oog op de handhaving van de voorwaarden. De heer Van Houten zegt, dat er nu gehost wordt, wat hij veel erger vindt, yoor stemden slechts de hee ren Van Houten, den Hartog, Augustinus en Zwart,zoodat het verzoek werd afge wezen. In de vorige vergadering was ingewilligd een aanvrage van J. Pietersen Jzn. te Ze venhoven ingevolge de Landarbeiderswet. Thans was een duurder plan ingediend, be groot op 3950.De Baad meende, dat de woning thans meer bestemd leek voor een middenstander dan voor een landar beider, zooals de wet dat wil en wees het met 9 stemmen af. Alleen de heer Splinter wilde inwilliging. Het Groene Kruis verkeert in een crisis toestand en zou gratig willen, dat de Ge meente het gat stopte of m^a.w. het tekort voor haar rekening nam, dat voor 1933 ge raamd wordt op ruim 400.niettegen staande de Gemeente reeds met 100. 's jaarlijks het budget steunt. Meerdere ie- den meenden, dat het bestuur nu juist niet actief genoemd kort worden, hoe zeer de vereeniging incluis de wijkverpleging in goede geur stond. Het voorstel van Burge meester en Wethouders werd dan ook met algemeene stemmen aangenomen, om an dermaal 100.toe te zeggen, indien het bestuur voor saneering van de overige fi- nantiën vooraf zou zorg dragen. Teen kwam de begrooting voor 1933, waarvan de behandeling vlot verliep, dank zij wellicht een door den voorzitter zeer uitvoerig belicht voorstel om de belasting te verhoogen als voorzorgsmaatregel en te vens middel om eenige pasten hooger te UIT DE OMGEVING leimuiden. Schip gezonken. Toen een andere boot voorbij voer begon de deklast van het sciiip „Hoop op Behoud" schipper M. Blijleven uit Zwammerdam, wolk schip geladen was met betonnen rioolbuizen, te schuiven met het gevolg dat het schip water binnen kreeg en kort daarop zonk. De schipper wist nog bijtijds op den vasten wal te komen. Aangezien de Drecht ter plaatse vrij smal is, werd de politie gewaarschuwd, die de noodige veiligheidsmaatregelen nam. Heden zal met het lichten van het schip, dat ongeveer 35 ton groot is, een aanvang worden gemaakt. POGING TOT DOODSLAG. Het Gerechtshof te Leeuwarden wees arrest in de zaak tegen den 23-jarigeu J. K., fabrieksarbeider uit Hoogeveen, die in beroep was gekomen tegen een vonnis van de Asser rechtbank van 3 September, waar bij hij wegens poging tot doodslag op Jantje Stakelbeek, op 4 Januari te Meppel ge pleegd, tot twee jaar en zes maanden ge vangenisstraf veroordeeld was. De procureur-generaal, die van meening was, dat poging tot moord met voorbedach ten rade moet worden ten laste gelegd, vroeg op 20 November zes .jaar gevangenis straf. Het Hof veroordeelde verdachte tot een gevangenisstraf van twee jaar en zes maanden wegens poging tot doodslag. ramen. Zoo de post voor werkloozensteuu en werkverschaffing, welke nu verhoogd konden worden, ook de subsidie-post voor werkloozenkassen en de' post voor wegen. We schrokken van de respectabele som, welke de voorziter dit jaar noemde als uit gegeven of nog uit te geven, uitsluitend voor de werkloosheidsbestrijding, nota bene 22.000.Geheel de raad achtte het ten slotte verstandig om reeds nu maatregelen te nemen en bracht de opcenten op do fondsbelasting van 35 op 80, met als nood zakelijk gevolg een opcentenverhooging op de grondbelasting voor het gebouwd van 40 op 80 en het ongebouwd van 10 op 20. Daarna werden een groot aantal posten onder de loupe genomen. Voor het boren van hooibergen bij broei moet de boer voortaan 2.50 betalen. De begrooting voor 1933 alsook een wijzi ging voor 1932 gingen nu onder den ha mer door. Ingevolge eerder genomen besluit legt de voorzitter over een plan voor den bouw van een nieuw raadhuis, waarvoor aankoop van een naastgelegen pand zou noodig zijn. De raming voor het geheel bedroeg circa 30.000.welk cijfer geen enkel lid den moed gaf zich daarvoor te verklaren. Toch moest er wat gebeuren. Het 300-jarig raad huis eischt noodzakelijk restauratie en heeft een groot tekort aan ruimte. Gede puteerde Staten vorderen den bouw van een kluis voor berging van de burgelijke stand registers, waarom Burgemeester en Wethouders voorstellen een bestaand huis aan te koopen, dat hiervoor geschikt lijkt en het geld te putten uit een reserve, waar van men thans een half procent rente ge niet, waarbij geen jaarlijksche aflossing noodig is en men ten slotte zeer voordeelig uit zal zijn. Na bespreking besluit men aan dit punt maar eens een afzonderlijke zitting te wijden. De rondvraag brengt weer op de proppen het hout uit het vuil, dat blijkbaar, niette genstaande de aanwezig geconstateerde wandluizen veel aantrekking heeft. Een be sluit werd nog niet genomen. De heer Splin ter vTaagt voor de arbeiders bij de werk verschaffing ook de gulden per week voor brandstoffen, wat wordt goedgevonden. Vervolgens nog een praatje over de plaat sing van straatlantaarns en over een brug in de Ziendevaart, waarna de hamer tot besluit viel. N00RDWIJK. Verlaging subsidies. Naar wij verne men hebben Burgemeester en Wethouders in de begrooting 1933 voorgeste d alle of nagenoeg alle subsidies zoo nabij mogelijk met 25% te verlagen. Hinderwet. Bij het gemeentebestuur is een verzoek ingekomen van Th. Admiraal, Hoofdstraat 58 te Noordwijk aan Zee, om een vergunning ingevolge de Hinderwet voor het oprichten van een rookerij voor het rooken van haring en makreel op de perceelen gemeente Noordwijk kadastraal bekend als Sectie S Nrs 1040 en 1041. Vui. nis-ophaal dienst. Door Burgemees ter en Wethouders is thans definitief ge gund aan de heeren J. C. de Haas en J. en H. Hoogeveen het ophalen en afvoeren van het haardasch vuilnis enz. Met ingang van UIT DE RADIO-WERELD Programma's van Zaterdag 26 November. Huizen, 1875 m. Uitsluitend K.R.O.-uitzending. 8.00 Morgenconcert. 10.00 Gramofoonplaten. 11.30 Godsdienstig haduurtje door pas toor Perquin. 12.15 Lunchconcert door het Wladimir Pique-trio. (Zang, balalaika en piano). 2.00 Halfuurtje voor de rijpere jeugd. 2.30 Kinderuurtje. 4.00 Plechtig Lof, ter gelegenheid van het Eeuwfeest dor Congregatie van de Zusters van Liefde te Tilburg, uit het Maagdenhuis te Amsterdam. 5 00 Het K.B.O.-orkest o.l.v. Marinus van 't Woud. 5.30 Sportpraatje. 5.45 Vervo.g KB O-orkest. 6.20 Journalistiek Weekoverzicth. 6.40 Vervolg KB O-orkest. 7.05 Dr. J. ten Berge over Moderne zie kenverpleging. 7.45 Gramofoonplaten. 8.00 Uitzending van de opera „Falstaff" lyrisch blijspel in 3 bedrijven van Guisepe Verdi, op te voeren in de Stadsschouwburg te Amsterdam. Ongeveer 8.45 Vaz Dias. Ongeveer 9.55 Microfoon-vertelsel door Snitker. 11.10 De KRO-Boys o.l.v. Piet Lusten- houwer. Hilversum, 296 M. Up. VAlK'A-programma. 10.00 v.m. VPRO. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding 10.15 Voor arbeiders in de Continube drijven: Mej. J. van Oogen, declamatie. VARA-kleinorkest o.l.v. P Duchant en VABA-tooneel o.l.v. W. v. Cappellen 12.00 „De Notenkrakers" o.l.v. D. Wins en Gramofoonplaten. 2 50 Dr. F. M. Wibaut: ,.Hoe werd ik so cialist V' 3.10 „De Flierefluiters" o.l.v. H. de Groot m.m.v. L. Fuld, zang. 3.50 Gramofoonplaten. 4.00 Orgelspel J. Brookhouse MacCarthy. 425 Gramofoonplaten. 4.30 „De Flierefluiters" o.l.v. H. de Groot. 5.10 Zang door de „Wielewaal" o.l.v. P. Tiggers en Causerie. 5.40 Literair overzicht A. M. de Jong. 6.00 Voor de Geheelonthouders. 7.00 Voor het Platteland, 7.30 Gramofoonplaten. 7.59 Herhaling SO'S-berichten. 8.00 Toespraak A. Ie Vries. 8.15 „Symphonie van den Arbero", ora torium van I. J. Olman, met tekst van C. de Dood. m.m.v. solisten, koor en orkest o.l.v. Antoon Krelage. Ca. 9 15 Vaz Dias. 10.45 Voor de Transportarbeiders. 11.3012.00 „De Notenkrakers" o.l.v. D. Wins. Daventry, 1554 m. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Tijdsein en berichten. 11.05 Lezing. 12.20 Schotsch Studio-orkest o.l.v. G. Dainès. 1.05 Orgelspel R. New. 1.50 Commodore Grand orkest o.l.v. J. Muscant. 1 Januari aanstaande zullen dus deze werk zaamheden, die tot heaen door gemeente- personeel werden verricht in particuliere handen overgaan. Het vuilnis zal worden afgevoerd naar een terrein van den heer Hoogeveen in den Hoogewegschen polder en aldaar worden gebruikt in navolging van hetgeen in tal van gemeenten geschiedt voor ophoóging en verbetering van gronden. Een z.g. vuilnisbedrijf annax sorteering zal niet worden gesticht. Noordzijderpolder. Na gehouden open bare inschrijving zijn de gemeentelijke lan derijen in den Noordzijderpolder als volgt gegund: Persceel 1 en 2 aan en heer Braun 2.50 Concert v. d. kinderen. 4.05 Fred. Hartley's kwintet. 5.05 Orge spel R Foort. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Berichten. 6.50 Lezing. 7.05 Welsh intermezzo. 7.25 Leiing. 7.50 Studentenleideren door Koor en So listen. 8.20 Dansmuziek door Jack Payne en zijn Band. 9 20 Berichten en Lezing. 10.10 BBC-orkest o.l.v. V. Hely-ÏHutchin- son. 11.2012.20 Dansmuziek door Ambroso en zijn Band. „R a d i o-P a ri 1725 M. 805 Gramofoonplaten. 9,20 Orkestconcert. 12.20 Concert door het Omroeporkest. 4.05 Vervolg concert. 5.05 Orkestconcert 9.05 Gramofoonplaten. Kalundborg 1153 M. 11.201.20 Concert uit Best. „Wivex". 1.502.20 Gramofoonplaten. 2.504.50 Omroeporkest en solisten o.l.v. Beesen. 7.20 Concert uit de Oude Doos door or kest en solisten o.l.v. Gröndahl. 8.45 Pianorecital G. Cegledi. 9.05 Voordrachten. 9.50 Strijktrio in D gr. t. op. 9 no. 2, Beethoven. 10.10—11.35 Dansmuziek door Sid Merri- man's Soft Band. Langenberg 473 M. 6.25 Gramofoonplaten. 10.40 Gramofoonplaten. 12.20 Concert o.l.v. Eolf m.m.v. Grete Vialon, sopraan en E Grape, piano. 1.55 Gramofoonplaten. 4.20 Concert door Mandoline-ensemble o.l.v. H. Mager, m.m.v. Hanni Hüttenes, so praan. 7.20 Gevarieerd programma. 10.1011.20 Gramofoonmuziok (jazz). Rome, 441 M. 8.05 „Fata Malerba''. operette van Gui, o.l.v. den Componist. Koorleider E. Caso- lari. Brussel, 508 e u 338 M. 508 M.12.20 Paul Moreau en zijn orkest. 5.20 Omroeporkest o.l.v. J. Kumps. 6.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Gramofoonmuziek (Schumann-pro- gramma). 8.50 Concert uit het Kon. Conservato rium te Luik o.l.v. Ch. Panzera. 10.3011.20 Concert door Paul Moreau en zijn orkest. 338 M.: 12.20 Zie 508 M. 5.20 Oude Vlaamsche liederen door Mr. Toutenel. 6.20 Gramofoonmuziek. 8.20 Vroolijk uurtje. 9.20 Omroeporkest o.l.v. J. Kumps. O.a. Aufforderung zum Tanz, Weber 10.30—11.20 Zie 508 M Z e e s e n 1635 M. 7.20 „Robert le diable", opera van Meyer beer, m.m.v. solisten, koor en orkest o.l.v. H. Rosbaud. 9.50 en 10.15 Berichten. Hierna tot 11.20 Dansmuziek door Oscai Joost en zijn orkest uit Ber.ijn. en perceel 3 en 4 aan den heer Th. van Rijn. Plaats. Schoolcommissie. De Plaatse lijke Schoolcommissie kwam Donderdag avond bijeen onder voorzitterschap van den heer H. G. de Boer, onder-voorzitter. De beide nieuwe leden, de heeren J. II. He geman en G. Marijt werden welkom gehee- ten. In de vacatures, welke op 1 Januari zullen ontstaan wegens periodieke aftre ding van de heeren H. de Boer en II. G de Boer werden beide aftredenden geko zen. Tot voorzitter, inplaats van ds. Koer», dei bedankte, werd gekozen de heer G. A. E. Duyster. GEMEENTERAAD VAN NIEUWKOOP FEUILLETON. Naar het Engelsch van ARCHIBALD MARSHALL. (Nadruk verboden). 31) „Ik k an niet, ik k a n nietklonk het jammerend. „Er is mij uitdrukkelijk het zwijgen opgelegd." „Ik zou mij niet graag van dezen schav vuit bedienen om pressie op u uit te oefe nen", hernam George. „Maar er zijn enke le dingen, die ik eenvoudig moet te we ten komenik heb daar recht op. Ik wil de bijzonderheden omtrent mijn afkomst kennen. Het is mogelijk, dat de geheimen, die er tusschen u en dien kerel bestaan, daar niets mee te maken hebben, en als u verklaart, dat dit het geval is en u mijn vragen daarover wilt beantwoorden, zal ik hem laten gaan.... nadat ik met hem af gerekend heb „Je geboorte, je afkomst", smaalde de man in den stoel, „een fijn meneertje ben je om van je geboorte te durven reppen Zal ik hem op de hoogte brengen. Jeane?" George kromp ineen alsof hij een steek had gekregen. Er volgde een oogenblik van pijnlijk zwijgen. Mevrouw Greenfield zei niets! ze snikte stil voor zich heen. Toen verman de George zich en viel op scherpen toon uit: „Ik wensch dien schoft daar geen enkele vraag te doen. Het is mij een gruwel, dat een dergelijk individu zich in één kamer met u en Peggy bevindt. Maak dat je weg komt schavuit 1" Hij maakte een dreigend gebaar naar den man. „En als je je ooit weer in dit huis durft vertoonen om het hoe dan ook mijn moeder lastig te maken, sla ik je ar men en beenen stuk en zal wat er nog van je over is, achter slot -en grendel laten zetten En nu oogenblikkelijk de kamer en het huis uit of ik sta niet in voor de ge volgen De tafel vormde een versperring tus schen George en den indringer, die wel zoo verstandig was zich daarachter te blijven verschansen toen hij antwoord gaf. „Zoo, moet. ik maken, dat ik weg kom?" klonk het brutaal. „En je bent van plan mij af te ranselen en mij dan achter de tra lies te zetten, zegZijn schorer dronke- mans stem werd steeds luider en ging lang zamerhand over in schreeuwen. „En wie denk je, dat meer recht zou hebben hier te zijn dan ik, als ik er ploizier in. heb, vervolgde hij op grove ruzie-toon. „Wie heeft meer recht op het geld, dat hier ver bruikt wordt dan ik en op het geld waar van jij een opvoedng boven je stand hebt gekregen? Wie heeft er meer recht op de plaats naast die vrouw daar dan ik Wie ben ik, vraag je, wie ben ik? Ik zal je eens vertellen, jongetje, wie ik ben...." Mevrouw Greenfgied was bij zijn laatste woorden overeind gekomen en na een af werend gebaar tegen Peggy, die haar wil der ondersteunen, keek zij den onbehou wen bruut, wiens stem hoe langer hoe op gewondener was gaan klinken, recht in het gezicht. „Zwijgzei ze op beslisten beve lenden toon; er was iets in haar optreden, dat den man scheen te imponeeren en tot zwijgen bracht. Daarop wendde zij zich tot Georsre en vervolgde volkomen beheerscht: „Hij is mijn echtgenoot." Een diepe zucht ontsnapte George. „En mijn vader", voegde hij er met trillende stem bij. „Neen Deze krachtige uitroep kwam uit den mond van iemand, die juist ongemerkt de kamer was binnen gekomen. Mevrouw Greenfield zonk weer op de sofa en ver borg haar gelaat in de handen. „Goddank fluisterde zij. De overigen wendden gelij kertijd het hoofd naar hem, stom ver baasd, om niet te zeggen doodelijk ver schrikt bij den aanblik van dit onverwach te bezoek in het holst van den nacht. Peg gy en George slaakte een kreet van verras sing, terwijl de man, die zooeven gesproken had zich, bevend over zijn heele lichaam, weer in de stoel liet vallen en zich de zweetdruppels van het hoofd wischte. Het was Richards, die op zulk een ge schikt oogenblik, als een Deux ex Machina was verschenen en die nu, zooals hij ge woon was, onmiddellijk de leiding in han den nam. Zonder aanvankelijk eenige notitie te ne-, men van de anderen, trad hij op de ineen gedoken gestalte van den indringer toe en fluisterde hem iets in het oor. De man zei geen woord, stond op, nam zijn hoed op en zou de kamer uitgeloopen zijn, als George niet was opgesprongen om hem dit te be letten. „Neen, neen, dat gaat maar zoo niet", verklaarde hij, den andere den weg naar de deur afsnijdend. „Meneer Richards is volkomen op de hoogte van onze familiege heimen", zei hij, en komt op een zeer ge legen moment, maar wij kunnen er niet in berusten, hoezeer wij ook zijn goede be doelingen waardeeren, dat hij in alles be disselt, zonder m ij er eenigermate in te kennen. Het overkomt iemand niet eiken dag dat hij een vader, waarvan hij dacht en hoopte dat deze dood was, terug vindt. Wij moeten elkaar eerst eens beter leeren kennen", voegde hij er snijdend sarcastisch aan toe. „Neemt u weer plaats, alstublieft 1" Hij liet een schrilleii lach hooren. Het was waarschijnlijk geen wonder, dat de schokkende gebeurtenissen van dien nacht na den daaraan voorafgaanden langen en vermoeienden dag en nóg een nacht van emotie en zonder slaap hun invloed begon nen te doen gelden op zijn uitgeputten en overspannen geest. Met gebogen hoofd bleef de man staan waar hij stond. Mevrouw Greenfield sloot, met een wanhopige uitdrukking op het ge zicht de oogen, en Peggy nam haar mach- telooze, bevende handen in de hare. Ri chards keek George met gefornste wenk brauwen aan en toen liet hij zijn blik op Peggy rusten. „Wat doe jij eigenlijk hier?" vroeg hij niet onvriendelijk. „Dit is geen plaats voor jou ga maar gauw naar bed." „Neen, zij blijft hier', protesteerde George. „Zij is meer mijn moeders dochter dan do uwe. Wat ik thans weet, weet zij ook. En wat er nog komen zal, mag ook geen ge heim voor haar blijven." „Ga naar boven, Peggy", herhaalde Ri chards koppig. Maar voor de eerste maal in haar leven trotseerde Peggy hem. „Ik ga niet heen", zei ze rustig. „Zij heeft mij.-noodig en u krijgt mij niet van haar weg. U bent altijd hard voor mij geweest, en z ij was altijd even lief en hartelijk." En het dappere meisje sloeg haar arm om de half bewustelooze vrouw. En toen gebeurde het dat Richards, de eigenaardige persoonlijkheid, die met al lerlei mysteries vertrouwd was, op het zelfde oogenblik dat een jong meisje en nog wel zijn eigen dochter, het waagde hem te weerstaan liet zien uit welk hout hij gesneden was. „George Greenfield", sprak hij lang zaam, „je hebt mij van kind af aan gewan-- trouwd. De dag zal komen waarop het je duidelijk zal worden dat ik, bij alles wat ik deed, altijd voor je bestwil heb gohan-> deld. Maar cr zal nog eenigen tijd overheen moeten gaan eer je dat zult beseffen cn je kunt niets zeggen of doen om dat tijdstip te verhaasten. Alles wat je nu zou kunnen bereiken door mij te dwarsboomen, is dat je de ellende cn de moeilijkheden van die lieve vrouw daar vergroot.. Als je dien man vragen gaat stellen en hij dezo be antwoordt maar hij zal je niet antwoor den, nu ik hem een en ander in het oor heb gefluisterd zal hij je misleiden, om dat hij zichzelf ook misleid heeft. Hij kan je niets vertelen om de rrnvoudige reden, dat hij niets weet. Ik ben de eenige man ter wereld, die volkomen op de hoogte is van wat je ter zijner tijd zult vernemen. Eén vrouw weet er ook van, en dat is je moeder. Maar zij heeft onder eedo beloofd niets to zullen openbaren, en je kent haar goed genoeg om te weten, dat zij nonit haar eed zal breken zelfs niet ter wille van jou. Nog één ding wil ik je zeggen, dan ben ik uitgepraat en zul je uit den weg dienen te gaan om dezen man gelegenheid te geven zich te verwijderen. Je kunt er zeker van zijn, dat hij zich hier in de buurt niet weer vertoonen zal. Je zei daar even, dat ik op een bijzonder gelegen mo ment was gekomen, en je beseft zelf niet, hoe juist je woorden waren. Je moeder sprak de waarheid toen zij beweerde, dat deze man haar echtgenoot was. Maar ik kom je zeggen, wat niemand anders, ook niet do man zelf, je had kunnen vertellen: h ij is n i c t ie v a d e r." (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 11