24ste Jaargang DINSDAG 22 NOVEMBER 1932 No. 73G1 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BINNENLAND RECHTZAKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geillustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 een per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geillustreerd Zondagsblad 9 oent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogste 30 woorden, waarin be trekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit drie bladen •/Afgevaardigden uit eigen kring In het „Vaderland" komt de politieke hoofdredacteur, de heer A. Roodhuyzen, op tegen het afvaardigen van „zoogenaamde specialiteiten" als zoodanig naar de Twee de Kamer. En hij prijs in dit opzicht den ouden tijd: In vroeger jaren vond men het dan ook terecht volkomen in orde, dat de Bakkerswet van Talma, om een voor beeld te noemen, gemaakt werd door een ex-dominé, en onderworpen aan het oor deel van 100 mannen, die met elkaar nog niet in staat waren ook maar één be schuit te produceeren; tegenwoordig zou het ideaal wezen deze wet te laten ma ken door een bakkersknecht, en er dan door de bakkersknechts over te laten stemmen. Terwijl het toch zoo makkelijk te begrijpen is, dat dit de verkeerde weg is, al zal dan ook een Kamerlid, die zijn plicht begrijpt, bij zulk eene wet, ook op de voorlichting van de gezellen in het bedrijf grooten prijs stellen. Wij zouden bij dit citaat allereerst wil len opmerken, dat het niet waar is, dat men „in vroeger jaren" het „volkomen ïh orde'' vond, dat een Tweede Kamer over een Bakkerswet besliste en ten slotte den inhoud daarvan bepaalde. Katholieke so ciale en politieke leiders als mgr. Aenge- nent en prof. Aalberse hebben al 'n vijf en twintig jaar geleden betoogd en bepleit, dat er naast een politieke Kamer eigenlijk moest zijn een sociale Kamer, in welke laatste de afgevaardigden uit de bedrijven onder hoogere controle de voor die bedrijven geidende wetten zouden samen stellen. Dit denkbeeld wordt den laatsten tijd hier en daar weer met nieuw elan naar voren gebracht.... vaak ook alsof het werkelijk iets héél nieuws is. En wat de afvaardiging van „zoogenaam de specialiteiten" zelf betreft, willen wij een tweeledige opmerking maken. Eerstens, dat zeker verkeerd z.ou zijn een ver doorgevoerde specialiseering! Deze is noodig noch nuttig en zou ten slotte als gevolg kunnen hebben, dat een Kamerfrac tie als geheel niet voor haar taak zou berekend zijn.... En, op de tweede plaats, dat men in het verlangen naar een afvaardiging van „zoo genaamde specialiteiten" niet zóó mag vastloopen, dat men het heil van zijn stand of vak of beroep alleen en uitsluitend vei lig meent bij afgevaardigden, die uit eigen stand of vak of beroep zijn voorgekomen en er zich nóg in bewegen, terwijl men blind is voor het feit, dat ook anderen zich wel zoodanig op de hoogte kunnen stellen, dat zij een gezond, op de werke lijkheid gebaseerd, oordeel kunnen vormen. Men begrijpe ons niet verkeerd. Wij ach ten het heel gewenscht, als onze partij in haar afvaardiging naar de Tweede Kamer mannen heeft, die zelf land- of tuinbou wer zijn, die zelf middenstander zijn en die door hun capaciteiten waarborg ge ven, dat zij in het Parlement op hun plaats zijn. Maar: men mag niet zoo ver gaan en het voorstellen, alsof dezen alléén in de be langen van de betrokken volksgroepen een helder inzicht en verstandig oordeel zouden kunnen vormen. Door overdrijving kan men ook het alleszins gemotiveerd streven naar afgevaardigden uit eigen kring, uit eigen milieu schaden. V Geen goed voorbeeld. Zoeterwoude is een gemeente, die in vele opzichten ten voorbeeld kan worden ge steld. Maar, wat men zelfs van uitstekende menschen zal moeten verklaren, moet ook gezegd worden van Zoeterwoude: niet in alles ten voorbeeld! En op één zaak, waarin genoemde ge meente zeker geen voorbeeld mag zijn voor andere gemeenten, willen wij nu even wijzen. Niet omdat wij van Zoeterwoude kwaad willen spreken. Maar omdat 't, naar ons inzicht, erg jammer zou zijn, wanneer andere gemeenten zich ten deze aan Zoe terwoude zouden spiegelen en zouden zeg gen of denken en dienovereenkomstig zou den handelen: in Zoeterwoude doet men 't zóó, laten wij 't maar op dezelfde wijze doen! Wat wij bedoelen, is een besluit door den' Gemeenteraad van Zoeterwoude ver leden week genomen, om voor iederen leer ling, die de R.K. H# B. S. te Leiden be zoekt, de genoemde school een jaarlijksche bijdrage- te verleenen van niet meer dan dertig gulden per jaar, terwijl was aange vraagd een bedrag van tachtig gulden. Ziet dat is in een op zich lofwaardig streven, om zoo zuinig mogelijk te zijn in de huishouding der gemeente, ons inziens, een zwarte vlek. En waarom? Omdat, indien er geen B.K. H. B. S. te Leiden was en de leerlingen, die nu deze school bezoeken, op de ge meentelijke H. B. S. te Leiden het onder wijs zouden volgen, voor deze leerlingen (evenals voor anderen, die misschien op de Leidsche gemeentelijke B. S. onderwijs ontvangen) krachtens wettelijke bepaling een bedrag van ongeveer 200 gld. per leer ling en per jaar zou moeten worden be taald. En nu de Katholieke II. B. S. 80 gid. aanvraagt wordt een bedrag van slecfits 30 gld^ toegestaan. Wij kunnen 't niet anders inzien: Zoe terwoude heeft in deze geen voorbeeld ge geven, dat nagevolgd mag worden! En wij vertrouwen er op, dat men ook in Zoeter woude zelf op het genomen besluit zal terugkomen. In dézen tijd vooral is net gevaar groot, dat zelfs bij den beste de zuinigheid de wijsheid bedriegt wat her haaldelijk blijkt. R. K. STAATSPARTIJ. Candidaatstelling alléén in de Kies- vereenigingen Door het bestuur van de R. K. Kames- Centrale te Leiden is aan het bestuur van de R. K. Kiesvereeniging te Bodegraven het volgend schrijven gezonden. Het is ons bekend dat de partijleiding in den persoon van den heer Mr. Goseling, Voorzitter 'van het Partijbestuur, onlangs persoonlijk contact heeft gehad met het Comité van Actie, dal zich richt tot alle R'. K. Boeren en Tuinders en Plattelands bewoners in Nederland. Bij die gelegenheid is van de zijde van het Comité toegezegd, openlijke actie verder te staken. De reglementaire weg om op volkomen ordelijke en geoorloofde wijze z.g. practi- sche plattelandscandidaten in de kiesver- eenigingen te stellen, is de heer-en gewezen. Daartegen bestaat op zichzelf geen be zwaar, doch de vorming van een verkapt Kiescomité in dit stadium van de proce dure is bedenkelijk en ontoelaatbaar. Voor de plattelanders zoo goed als voor alle an dere partijleden bestaat het recht, i n de Kiesvereenigingen candidaten te stellen. Om dat recht geldend te maken zijn geen afzonderlijke comité's van 'actie noodig. deze wekken onnoodige gedachten aan splitsing en standsactie, waarmede het par tijbelang niet gebaat is. Uw bestuur zou deze wetenschap ter kennis kunnen brengen van de belegde boerenvergadering. PENSIOENEN VAN INDISCHE MILITAIREN. Het dagelijksch bestuur van de Vereeni- ging van Oud- en Actiefdienende Onderof ficieren van het Nederl.-Indische Leger „Madjoe" heeft een dezer dagn een onder houd gehad met den minister van Koloniën en dezen verzocht de korting op de pen sioenen niet toe te passen op de gepension- neerde onderofficieren. Z Exc. kon geen toezegging daaromtrent doen. Wel deelde de minister mede, dat met de lage pensioenen der Indische mili tairen zou worden rekening gehouden en dat, mocht in het voorjaar de financieels toestand van Ned.-Indië gunstiger zijn dan thans, de korting dan niet zou plaats heb- be.n. EEN LIJST VAN GEMEENTEN. De gemeenten, die geen korting krijgen op de uitkeeringen uit het gemeentefonds. Zooals bekend, is bij de wet van 18 Maart 1932 bepaald, dat in elk der jaren 1932/33, 1933/34 en 1934/35 de uitkeering uit het ge meentefonds aan iedere gemeente te doen, verminderd wordt met 3% van het bedrag der door of vanwege het gemeentebestuur vastgestelde wedden en loonen over 1931 van het in vasten dienst der gemeente zijn de personeel. Volgens een van de bepalingen dezer wet geldt genoemde korting niet- voor gemeen ten met 5000 of meer inwoners, ten aanzien waarvan door de Kroon na het inzenden van de noodige gegevens door die gemeen ten welke daarop aanspraak wenschen te maken is verklaard, dat het gemiddeld peil der wedden en loonen, inbegrepen het verhaal der pensioenbijdragen, niet voor verlaging in aanmerking komt, voor zoo ver de gemeente overigens aan de voor waarde voldoet, dat zij, hoewel bij de hef fing van opcenten op de gemeentefonds belasting geen gebruik is gemaakt van de bevoegdheid, verleend in art. 283 der ge meentewet, en de overige belasting tot re delijke bedragen zijn opgevoerd, het niet in slaagt de begrooting sluitend te maken zon der het heffen van meer dan 40 opcenten op de gemeentefondsbelasting. Van de gemeenten, welke hiervoren be doelde gegevens hebben ingezonden, heeft de Kroon de in deze bepaling vermelde ver klaring afgegeven voor de volgende gemeen ten waarna op grond van de desbetreffen de beoalingen de ministers van Binnenland- sche Zaken en van Financiën hebben be- paaM, dat de in de Kortingswet opgeno men vermindering der uitkeering voor die gemeenten achterweg blijft. Deze gemeenten zijn: in de provincie Noord-Brabant: Bergen op Zoom. O••hot ert Ouden bosch in de provincie Gelderland: Doetinchem, Eibergen, Harderwijk. Huissen, Putten, Valburg en Wisch; in rlp. oi'ovincie Noord-Holland: Aalsmeer en Edam; In.de nrovincie Friesland: Ferwerdera- deel en Wijnbritseradeel in de provincie OverüsselHaaksbergen, den Ham. Ambt-Hardenberg, Tubbergen en Vriezen veen; in de nronvincie Groningen: Leek, Ma- rum en Oostwedde; in de pronvicie Drenthe: Beilen en Bor ger; en in de provincie Limburg: Horst, Maas tree, Nederweert, Sittard en Tegelen. OOK TUINBOUW ONnF.R DE CRISIS PACHTWET. Wijziging in voorbereiding. Op de vragen van de Tweede Kamerle den Loerakker en Ch. L. van de Bilt be treffende wijziging van de Crisispachtwet in dien zin, dat deze van toepassing is op den tuinbouw, antwoordden de minsters Donner en Verschuur, dat het wetsontwerp tot wijziging van de Crisispachtwet, waarin de kwestie in dezen zin wordt geregeld, dat de wet ook den tuinbouw zal betref fen, hun departementen reeds verlaten heeft. VERBINDING DEN HAAG—HAARLEM. Veiligheidsmaatregelen. De A. N. W. B. en de K. N. A. C. heb ben verzocht aan den betrokken Water staatsdienst om langs de weggedeelten in den weg Oegstgeest—Hillegom, waar de rails ten behoeve van de electrificatie van de Noord-Zuid-Holl. Tramweg Maatschappij zijn opgebroken in het belang van de vei ligheid van het verkeer tijdelijk witte paal tjes te doen plaatsen, waardoor de weg kant beter zal zijn gemarkeerd, In ant woord hierop ontvingen zij bericht, dat reeds voor enkele weggedeelten de bedoel de maatregelen werden genomen. Voorts deelde de betrokken hoofdingenieur van den Renkswaterstaat nog mede, dat langs den geheelen weg hard wordt gewerkt om den door de werkzaamheden voor de elec trificatie van den tramweg veroorzaakte hinder welke uiteraard niet geheel is te vermijden zoo spoedig mogelijk weg te nemen, In verband met de electrificeering van de stoomtram OegstgeestHaarlem zijn op verschillende plaatsen bij Sassenheim, Lisse en Hillegom voor het verkeer gevaar lijke tramkruisingen ontstaan, ter plaatse waar de rails van den zijkant naar het midden van den rijweg zijn gebracht. De A. N. W. B. en de K. N. A C. hebben nu aan de directie der Noord-Zuid-Holland- sche Tramweg Maatschappij verzocht te willen bevorderen, dat bij deze tramkrui singen electrische lichtsignalen zullen wor den aangebracht, waardoor het drukke weg verkeer tijdig zal worden gewaarschuwd voor de naderende tramtreinen, welke den rijweg zullen kruisen. REGELING INVOER SCHOEISEL. Importeurs van schoeisel wordt er op gewezen, dat de termijn gesteld voor het indienen der aanvragen om vergunning met 1 1 December a.s. zal zijn verstreken. Aanvragen na dien datum ingediend, kun nen niet meer in behandeling worden ge nomen, daar dan de contingenten geen ruimte voor invoervergunning meer zullen laten. DE A.S. FEESTDAGEN. Afwijkingen rustdagbesluit. De Minister van Economsche Zaken en Arbeid heeft goedgevonden toe te staan, dat, in afwijking van het bepaalde in arti kel 2 van het Rustdagsbeluit voor Trans portarbeiders te land 1929, door mannen of vrouwen op de Zondagen 4 en 25 December 1932 en 1 Januari 1923, tusschen 9 uur des voormiddags en 5 uur des namiddags, ar beid wordt verricht, bestaande in het ver voeren van banketbakkerswaren. FASCISTISCHE RUZIE. Gelijknamige partijen en bladen. Er verschijnen thans twee organen „De „Fascist" het eene onder Baars, het ande re onder Knotsenborg, het een Woensdags, het andere Zaterdags, het eene uit Den Haag, het andere uit Rotterdam geredi geerd. Beide voeren den bezem onder den titel en beide noemen zich „Orgaan van den Alg. Ned. Fascistenbond". Maar elkaar gaan zij fel te lijf en zij ontkennen van el kaar, dat zij de echte „Fascist" en de echte Fascistenbond zijn. Of het stichtelijk schouwspel erg bevor derlijk zal zijn aan den bloei van het fas cisme, valt te betwijfelen. Adres van den Ned. Suikerbond aan den Minister van Financiën. Door den Ned. Suikerbond is aan den Mi nister van Financiën een adres gericht, waarin o.m. onder zijn aandacht wordt ge bracht, dat in de Memorie van Toelichting van het wetsontwerp „betreffende uitkee ringen ten behoeve van verbouwers van suixei bieten" als bedoeling der regeering werd aangegeven, dat het invoerrecht bij de productie van suiker uit garantiebieten, zoo veel mogelijk zou worden uitge in. a. w, als steun voor den buietsuikerbouw en suikerindustrie moest worden be schouwd. Het feit evenwel, dat genoemd invoer recht alleen verschuldigd is op geraffineer de suiker, echter niet op suiker met een gehalte geringer dan 98 pet., dus niet op ruwe suiker, heeft tengevolge geliad, de import van aanmerkelijke hoeveelheden buitenlandsche ruwe suiker, teneinde deze hier te lande te raffineeren en in den han del te brengen. Hieruit resulteert een geringe opbrengst van genoemd invoerrecht voor 't lands kas, terwijl anderzijds een der voornaamste oog merken van dat recht, te weten: steun aan de biétenverbouwers, niet werd bereikt, daar buitenlandsche ruwe suiker in de plaats trad van binnenlandsche en het hier door ontstane surplus der laatste tegen wereldmarktprijs moest worden geëxpor teerd. Dit kan toch allerminst worden ge acht te strooken met de oorspronkelijke be doeling van den wetgever, daar immers hierbij de door het invoerrecht verleende steun geheel te niet gaat. Bij. een én ander zijn verschillende tegenstrijdige belangen in het spel. Door inplaats van een invoerrecht, een accijns te heffen, waarvan de opbrengst gelijk is aan die van het invoerrecht, ech ter van alle suiker, dan zal door den om slag van deze bate voor de schatkist over een aanzienlijk grootere hoeveelheid sui ker, de prijs ver hoogende werking van den accijns uiteraard geringer zijn dan thans van het invoerrecht het geval is. Tenslotte werd ook op de specifieke gros- siersbelangen gewezen. Door instelling van het compenseerend invoerrecht op geraffi neerde suiker werd een andere compensa tie onmogelijk gemaakt, n.l. die, welke ge legen is in import van geraffineerde suiker door grossiers, ingeval de door de binnen landsche producenten gevraagde prijzen daartoe speling lieten. De bestaande toe stand beteekent vrijwel een alleenheer schappij der binnenlandsche producenten op de Nederlandsche suikermarkt. De po sitie van den zuiveren tusschenhandel in suiker, is door het invoerrecht danig in gevaar gebracht. Er doen zich in de groote steden, reeds symptomen voor van direct contact van de suikerproducenten met de winkeliers. Volgens adressant behoeft het geen betoog, dat dit rechtstreeks in- druischt tegen de belangen van den in den Ned. Suikerbond georganiseerden tusschen handel. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. De Mandsjoerijsche kwestie voor (ren Volkenbondsraad. (2de blad.) De voorwaarden van Hindenburg aan Adolf Hitler en Hitler's antwoord. (2de blad). BINNENLAND. Een wetsontwerp op handen tot wij ziging van de Crisispachtwet in dien zin, dat deze ook den tuinbouw zal be treffen. (1ste blad). Nadere mededeelingen betreffende de aardbeving? «n ons land. (2de blad). Een inval in een speelhol te Scheve- ningen. (Gem. Ber., 3de blad). PROVINCIALE STATFN VAN ZUID HOLLAND. De Provinciale Staten van Zuid-Hollapd kwamen heden onder voorzitterschap van Jhr. Mr. Von Fisenne, wd. commissaris der Koningin in tweede gewone zitting bijeen. Nadat de geloofsbrieven over de beide nieuwe leden, de heeren Joh. Reijers (C. H.) uit Zwijndrecht en mr. J. A. de Wilde (A.-R.) uit Den Haag, gekozen in de vaca- tures-mr. dr. van Bruggen en C. van Muiswinkel Mzn., in orde zijn bevonden, installeert de voorzitter beide genoemde leden die den vereischten eed afleggen. Spreker brengt dank aan de afgetreden heeren van Bruggen en Muiswinkel. Ingekomen is een voorstel van den beer Van B-aren en enkele andere leden om heb presentiegeld voor de Statenleden te verlagen van 10.tot 8. Het voorstel wordt naar de afdeelingen verzonden. De op de agenda geplaatste voorstel len en missives worden hetzij in handen van oommissies gesteld, dan wel naar de afdeelingen verzonden om voor kennis geving aangenomen. Omtrent enkele ingekomen adressen zullen Ged. Staten prae-advies uitbrengen. De vergadering wordt gesloten tot Dinsdag 13 Dec. te 11 uur. DE HOOGE DU ITSCHE INVOER RECHTEN OP HARING. Protest van Hamburgsche importeurs. De Vereeniging vaii Haringimporteurs te Hamburg publiceert een protest tegen do in September verdrievoudigde invoer rechten op zoute haring. Het bevat eenigc belangwekkende cijfers. Sedert 1928 werden Duitschland jaarlijks ingelegd, achtereenv. 255.000, 242.000, 426.000 en 318.000 vaten. Ondanks het feit, dat alle eeningen en cre- dieten alsmede de rentebetaling, bijna in vollen omvang zijn uitgesteld, heeft de Duitsche haringvisscherij zich niet kunnen stabiliseeren. Op het oogenblik bestaan er nog slechts 5 maatschappijen met in totaal 129 schepen. Het gemeenschappelijke kapi taal bedraagt M. 4.8 millioen. Zij hebben echter slechts 20 a 25 pet. van het Duit sche verbruik kunnen dekken. Het vroege re plan, de opbrengst van het invoerrecht te gebruiken voor subsidieverleening aan de haringvisscherij, is niet uitgevoerd. Thans worden evenwel met financieclo hulp der rijksregeering dertig haringlog- gers gebouwd, waarvan men verwacht, dat de hiervoor beschikbaar gestelde M. 4 mil lioen door de verhoogde invoerrechten zul len worden opgebracht. In verband met deze hulp door het rijk worden verschil lende pogiijgen aangewend ob nieuwe on dernemingen in het leven te roepen, die eveneens op subsidie hopen. VERDUISTERING BOERENLEEN BANK TE OEGSTGEEST. De Rechtbank deed heden uitspraak in de zaak tegen den 46-jarigen veehouder C. H. van der H. te Oegstgeest, te gen wien door het O. M. drie jaar gevan- genisstr f is geëischt terzake, dat hij ge durende een 12-tal jaren als kassier der Boerenleenbank, daar ter plaatse gelds bedragen tot een totaal bedrag van 104.000 heeft verduisterd. De Rechtbank verwierp de door den verdediger Mr. de Melly opgeworpen nie tigheid der dagvaarding en veroordeelde verdachte tot 1 jaar en zes maanden vangenisstraf.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1