HET HUIS OP HET EILAND ï4> DONDERDAG 17 NOVEMBER 1932 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 GEMENGDE BERICHTEN ERNSTIG MOTORONGELUK. Twee gewonden. Gisterenmorgen heeft te Druncn een ernstig motorongeluk plaats gehad. Juist waar de Prov. weg zich splitst., even voor den overweg is do motorrijder J. Merema, ui: Eindhoven, in botsing gekomen met den auto van Dr. Akkermans uit- Drunen. De man vloog door de zijruit van den wagen en smakte toen tegen den grond. Hij werd met een zeer ernstige hoofdwonde opgeno men en na van de laatste H H. Sacramen ten voorzien te zijn, naar het ziekenhuis te 's-Bosch overgebracht. De heer Koofkar, schilder to Waalwijk, was op den duo ge zeten. Hij liep een ernstige kaakfractuur op en is eveneens naar het ziekenhuis te 's-Bosch overgebracht. „Tel.". ERNSTIGE AANRIJDING. Woensdagavond tegen 11 uur werd het S.-D. gemeenteraadslid do heer J. Bos man, terwijl hij na afloop van de gemeen teraadszitting huiswaarts keerde, aange reden door de luxe-auto, bestuurd door den heer P, Hoogendoorn. Het slachtoffer werd tegen den grond gesmakt en bekwam zeer ernstige verwondingen. In zorgwekkend en toestand werd de heer B. naar het R.-K. Ziekenhuis overgebracht. DE ONBEWAAKTE OVERWEG. Paard ernstig gewond. Dinsdag had op den onbewaakten over weg onder Mastenbroek 111 de gemeente Zwollerkerspel een ongeval plaats. Toen d.e knecht van den veehouder D. Meuleman uit Mastenbroek met een* wagen hooi, waarvoor twee paarden waren gespannen, in de richting van den Kamperweg reed en den overweg in de spoorlijn ZwolleKaïn pen wilde oversteken, bemerkte hij blijk baar niet, dat uit de richting Kampen een motortrein 111 aantocht was. Ofschoon de wagenvoerder van den trein herhaalde en luide signalen gaf, reed de voerman- door, aldus meldt de „Tel.", met het gevolg dat een der paarden getroffen werd door de treeplank van den motorwagen, die op dat oogenblik geen groote snelheid meer had en even later stopte. Het dier werd vrij ernstig verwond; de voerman en het an dere paard bleven ongedeerd. Verdronken. Het driejarig dochtertje vau den heer Bedeker te Slagharen geraakte Dinsdag middag spelenderwijs in een achter het huis gelegen wijk. Het kindje verdronk jammer lijk. Baby door ratten aangevallen. Van een gezin, dat zijn intrek had geno men in een woonschuit, welke in de Nieuwe Haven te Arnhem ligt, is het jongste kind van ongeveer anderhalf jaar in de wieg door ratten aangevallen. Het kindje kreeg beten en krabben aan het hoofdje en moest naar het Kinderziekenhuis worden overge bracht, waar het ter verpleging is opgeno men. De toestand van de kleine is'thans gunstig. Het gezin heeft intusschen de oude woon schuit moeten verlaten, omdat deze zoo lek geworden was dat zij ondanks het voortdurend pompen dreigde te zinken. Er worden thans maatregelen getroffen om het kind een beter onderdak te verschaf fen. De twee andere kinderen zijn reeds bij particulieren ondergebracht. «Tel." Kindje gestikt. Gistermiddag heeft het 14 maanden oude kindje van de familie Ripping te Venlo zich terwijl het met een wollen shawl speel de, het keeltje dichtgetrokken. De ouders vonden de kleine, toen dc levensgeesten reeds geweken waren. DE ROOFOVERVAL TE RESSEN. Hoe de recherche den jonge- amn vond, die den moord aanslag pleegde. In het daklcozenasyl. De berichtgever van het ..Hdlb." te Nij megen meldt: De rechercheur Sohraven, die in samenwerking met de politie te Keu len den 21-jarigen G. J. dc Koning, die volgens zijn bekentenissen den aanslag op de 65-jarige juffrouw J. van Druten te Res- sen heeft gepleegd en daarna den politie agent Knippenburg te Nijmegen door eon revolverschot in de hand verwondde, heeft gearresteerd, is gisteren te Nijmegen to- ruggekeerd. Zijn rapport geeft een uitvoerig relaas van de gedragingen van den man, die ge durende een week te Nijmegen en in de Betuwe de gemoederen zoozeer in beweging heeft gebracht. Zooals men weet, werd de inbraak met geweldpleging te? Ressen in den nacht van 8 op 9 November gepleegd. De Koning heeft bekend, dat hij de wo ning was binnengedrongen met het oog merk om te stelen. Zoodra hij binnen was, had de oude vruow zijn komst bemerkt cn lcwam zij uit haar bed. De Koning wilde vluchten, doch de vrouw greep hem vast, waarna hij met een revolver vijf schoten op haar loste. De vrouw zag kans door de voordeur naar buiten te komen. Daar op is de misdadiger oogenblikkelijk ge vlucht. Langs binnenwegen bereikte hij het veer te Nijmegen en zoodra hij de pont over was werd hij door den agent Knippenburg aan gehouden. De Koning begreep, dat hij ver loren, was. Hij wilde een laatste poging wagen om te ontkomen. Hij loste een re volverschot op den agent en maakte van de ontstane verwarring gebruik om te ont vluchten. Hij is daarna door verschillende straten en sloppen gerend en is tenslotte op de Waalkade terecht gekomen waar hij zich in den kolenkelder van de electrische cen trale heeft verbórgen. Hier bleef hij tot den volgenden avond. Toen de duisternis gevallen was, is hij uit zijn schuilplaats gekomen en heeft eerst getracht zijn revolver te verkoopen. Daar na heeft hij een schipper aangesproken om dezen te bewegen hem mede te nemen naar Duitschland. Naar Duitschland. h. Deze pogingen mislukten. Langs verschillende binnenwegen is De Koning toen naar Duitschland geloopen, waar hij den nacht in het open veld bij Kranenburg doorbracht. Den volgenden dag is hij doorgegaan naar Kleef, waar hij zich bij een oom ver voegde. Hier heeft hij zijn slappe boord dat hij tijdens den overval droeg verbrand daar het vol bloed van mej. Yan Druten zat. Nadat hij den nacht bij zijn oom had doorgebracht, is hij den volgenden dag om streeks drie uur per tram in de richting Nijmegen vertrokken. Even voor Wijier heeft hij de tram verlaten en is over den Duivelsberg naar Ubbergen gegaan, waar in een woning aan den Hollen Weg zijn zuster in betrekking is. Zijn zuster, die hem zag aaukomen, riep: „Politie, politie"!, waarop De Ko ning zich in het dorp verborg. Inderdaad stonden in de omgeving eenige politieman nen op post. Toen het donker was geworden, is De Koning uit zijn schuilplaats gekomen, heeft een fiets gestolen, die in de nabijheid stond en is naar Nijmegen gegaan, waar hij op den Berg en Dalschen "Weg een brood kocht. Hier werd hij door een voorbijganger herkend, die de politie waarschuwde, waar op een klopjacht ontstond. Door .de bossc-hen vluchtte hij met het gestolen rijwiel naar Groesbeek en van daar weer naar Kranenburg. Daar werd hij door een slager herkend. Maar ook toen wist hij aan ecu arrestatie te ontsnappen. Na den nacht in het Reichswald te hebben doorgebracht is hij den volgenden dag per fiets naar Heuss gereden, waar hij den nacht weer in het open veld moest verblij ven. Fiots „verkocht". Zondag ging hij door naar Keulen, waar hij in een beruchte buurt aan de Rijnzijde belandde. Allereerst poogde hij de fiets te verkoopen. Twee mannen gingen op het aanbod in. Zij boden hem zestien mark voor het rijwiel en De Koning hapte toe. Een der mannen nam het rijwiel, de andere zou even geld gaan wisselen. Deze laatste verdween in een huis, doch verliet het weer aan de achterzijde en De Koning zag noch het rijwiel, noch de beide mannen terug. Niet herkend. Vervolgens heeft hij aan een onbeken den man zijn revolver verkocht voor 65 pfg. en een doosje cigaretten. Den nacht bracht hij door in een volkslogement. Ofschoon in deze gelegenheden des nachts om twaalf uur controle gehouden wordt, heeft de po litie hem niet herkend, hoewel zijn por tret en signalement in het bezit van de po litie te Keulen waren, terwijl hij zich daar onder zijn gewonen naam had laten in schrijven. In het nachtasyl voor dakloozen. Maandagnamiddag om vier uur arriveer de rechercheur Schraven te Keulen. Deze begon met behulp van een collega uit die stad het opsporingswerk. Het spreekt van zelf dat de beruchte wijk aan de Rijn zij de de bijzondere aandacht van de politie mannen "had. Des avonds werd allereerst een bezoek gebracht aan het nachtasyl voor dakloozen. De Koning was er niet, maar de politiemannen meenden te mogen veronderstellen dat hij hier wel zou be landen. Dus werd het portret van den mis dadiger achtergelaten met verzoek om on middellijk te waarschuwen, wanneer hij er mocht arriveeren. Inderdaad bleek de veronderstelling juist. Nauwelijks waren de rechercheurs van hun speurtocht terug -of er werd ken nis gegeven, dat De Koning zich in het asyl aangemeld had om nachtverblijf. Het duurde toen niet lang meer of hij was gearresteerd. Naar het Vreemdelingen legioen. Aanvankelijk ontkende hij alles, doch later zag hij het nuttelooze hiervan in en gaf hij het hierboven beschreven relaas Hij verklaarde het voornemen te hebben gehad zich voor dienstneming bij het Fransche Vreemdelingenlegioen aan te melden teneinde zich op deze wijze aan de nasporingen van de politie te onttrekken. UIT DE RADIO-WERELD Programma's voor Vrijdag 18 November. Huizen, 1875 M. 8.00 Morgenconcert. 10.00 Gramofoon. 11.30 HaLtuurtje voor zieken en ouden van dagen. 12.45 Lunchconcert door het K.R.O.-sez- tet o. L v. Piet Lustenhouwcr. 2.00 Gramofoon. 3.00 Orgelconcert door Evort Haak uit de Üt. Doiuimcuskerk te Amsterdam, m. Qi. v. Henrietta v. Breemen (sopraan). 4.00 Gramofoon. 5.00 Land- en tuinbouwkalfuurtje. 5.30 Gramofoon. 3.45 Alt-viool-recital door Oor Kint met Frcd. Boshart aan den vleugel. 6.15 Albert Vogel over „Welsprekend heid". 6.45 Vervolg Alt-viool-recital. 7.10 H. J. Donker over „De Middernacht zon". 7.45 Gramofoon. 8.00 „Loos Alarm", kluchtig detective- hoorspel in één bedrijf. 8.45 Mr. dr. P. J. Witteman over „De nood der voogdijvereenigingen". 8.55 Vaz Dia». 9.10 De „Zesdaagsche" in het R.A.I.- gebouw te Amsterdam. Een ooggetuige- verslag van de opening van den wedstrijd. 10.15 Concert cloor het K.R.O.-orkest o. 1. v. Joh. Gerritsen. 11.15 Aansluiting met de „Zesdaagsche afgewisseld door gramofoonmuziek. Hilversum, 296 M. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Gramofoonmuziek. 11.15 Onze Keuken, door P. J. Kers Jr. 11.45 Voordracht d. F. Nienhuye. 12.00 AVRO-kleinorkest o. 1. v. N. Treep en Gramofoonpl. 2.00 Mr. J. de Vries: „Indrukken uit Co lumbia". 2.30 AVR O-kamerorkest o. 1. v. L. Schmidt en Gramofoonpl. 4.00 Gramofoonpl. 4.50 Voor de kinderen. 5.30 VARA-kleinorkest o. 1. v. P. Duchant. 6.10 Gramofoonpl. 6.15 Orgelspel J. B. McCarthy. 6.40 Causerie over Rusland door Z. Stok vis. 7.00 Herdenking van H. Spiekman. J. Jong (orgel) en H. Bratigam (toespraak). 7.15 VARA-kleinorkest o. 1. v. Duchant. 8.00 Causerie door me;-, dr. N. A. Bru- ning. 8.30 Concert .Frieda Be-linfante (cello) en F. Feitkamp (fluit). 9.00 Ds. J. J. Thomson: „Inzicht". 9.30 Vervolg concert, oa., Sonate a kl. t. (fluit), 'C. P. E. Bach. 10.00 Vrijz. Godsd. Persbureau. 10.05 Vaz Dias. 10.15 Ds. E. D. Spelberg r „Fragmenten en verhalen". 11.0012.00 Gramofoonpl. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Berichten. 11.05 Lezing. 12.20 Orgelconcert, M. Vinden. 1.05 Shepherd's Bush Paviljoenorkest o. 1. v. H. Fryer. Intusschen kan het nog geruimen tijd duren alvorens de man in ons land-terug komt. Hij is in de gevangenis te Keulen opgesloten en hij zal aldaar tereoht moe ten staan wegens invoer van een vuurwa pen, het handelen met een vuurwapen, waarop in Duitschland een zeer strenge straf staat. Bovendien is hij zonder geldige papie ren over de grens gegaan, zoodat de Duit- sche justitie nog een zuur appeltje met hem te schillen zal hebben. En dan zal <fe Nederlandsohe justitie een rekening met hem hebben te vereffe nen. 2.20 Voor de soholen. 4.15 Northern Studio-orkest o. I. v. Bridge. 5.05 BBC-dansorkest o. 1. v. H. Hall. 5.55 Lezing. 6.20 Boriehtenv 6.50 Italiaansche liederen uit de 17d<* eeuw. 7.10, 7.25 en 7.50 Lezingen. 8.20 Germanconcert m. m. v. het BBC- orkest o. 1, v. L. Lewis, het Radiokoor ea S. Robertson (bariton). 9.20 Berichten. 9.40 Lezing. 10.20 „Die Sohöpfung", oratorium varï Haydti o. 1. v. P. Pitt. 11.2512.20 Dansmuziek door Gera-ldo ea zijn orkest m. m. v. The Savoy Hotel Or phean®. R a d i o-P a r i s, 1724 M. 8.05 Gramofoonpl. 12.50 Concert d. h. ICrettlyorkest. 7.40 Ver\olg concert. 8.20 Radiotooneel. 9.50 Pianorecital Jean Doyen. 10.20 Gra-mofoonplaten. Kalundborg. 1153 M. 12.051.20 Concert uit hotel Augloterro. 2.504.20 Concert uit rest. „Wivex". 7.20 L. Preii's orkest. Populair muziek, 7.55 Cclloreoital R. Dietzinanu, m. m. F. Jensen (piano). 8.10 „TcmpO'Tempo-Broadwey", vroolijk hoorspel. 9.00 Noorsche liederen (zang en piano). 9.15 L. Preii's orkest (vervolg). 10.0010.30 Vervolg concert, o.a. La Pa loma, paraphrase, Weninger. Langenberg, 473 M. 6.25 7.20 Gramofoonpl. 11.10 Gramofoonpl. 11.25 Concert. 12.20—1.50 Concert o. 1. v. Wolf m. m. v, M. Reith-Ernst (sopraan). 4.20 Concert. 7.20 Opcrelteconcert o. 1. v. B. Scidlcr- WinkJcr m. m. v. Vera Schwarz (sopraan) en J. Schmidt (tenor). 8.50 Radiotooneel. R o m e,441 M. 7.50 Symphonieconcert o. 1. v. A. Pedrollo, o.a. Symphonie in D gr. t., Brahms. Na af loop Berichten. Brussel, 508 en 338 M. 508 M.: 12.20 Gramofoonpl. 1.30 Radiokleinorkest o. 1. v. Leemans. 5.20 Omroeporkest o. 1. v. André. 6.35 Gramofoonpl. fl.50 Badiokleinorkest o. 1. v. Leemans. 8.20 Omroeporkest o. 1. v. Kuuips. 10.3011.20 Dansmuziek (gramofoonpla- ton). 339 M.: 12.20 Omrocpkloinorkest o. 1. T. Leemans. 1.30 Gramofoonpl. 9.05 Radiotooneel. 9.35 Vervolg concert. 10.3011.20 Grammofoonplaten. Z e e s e n, 1635 M. 7.20 BorJijnsche Omroeporkest m. m. v. J. Schmidt en Vera Schwartz o. 1. v. B. Soidler- Winkler. 8.45 Concert door de Comedian Herina- nists. 9.20 Berichten en hierna tot 11.20: Popu lair concert o. 1. v. P. Sckeinpflug. f Waarom moet ik „vertrouwelijk" zet ten op dien brief aan meneer Moiei Omdat ik wil, dat mevrouw hem leest. FEUILLETON. Naar het Engelscb van ARCHIBALD MARSHALL. (Nadruk verboden). Er was een spottende flikkering in Ri chards grijze, koude oogen, maar Guy zag het niet, omdat hij op dat oogenblik toe vallig niet naar den spreker keek. „Voorloopig niet", antwoordde hij. „Ove rigens laat ik voor mezelf een klein land huisje bouwen eti als ik binnenkort trouw kan ik het grooter laten maken dan ik oorspronkelijk van plan was. Met het in komen, dat ik op het moment heb, heele- maal afgezien van het verdwenen vermo gen, kan ik daar uitstekend en onbezorgd leven." Richards staarde een heele poos zwijgend voor ztch uit. „Het spijt ine", zei hij ten laatste, „maar ik kan niet op uw voorstel ingaan." Guy keek hem onthutst aan. „U wilt mii ongetwijfeld wel de reden van uw weigering uiteenzetten V' vroeg hij stamelend. „Ik zie niet in waarom ik dat zou doen", was het weinig tegemoetkomende ant woord. „Het komt me voor, dat dit wel het min ste is, waarop ik recht heb", meende Guy, die zich weer geheel beheerschte en zich voorgenomen had te vechten, tot het bit tere einde als 't moest. „Misschien hebt u glelïjku hebt me ten slotte een eerlijk voorstel gedaan. Ik zal er nu maar niets meer van zeggen dat u uw woord niet hebt gehouden en eerst met mijn dochter hebt gesproken; dat is gebeurd en zij zal er de onpleizierige ge volgen van ondervinden. Ik wil mij een oogenblik op het standpunt stellen dat eèn huwelijksaanzoek door iemand van uw positie, die, wat er ook gebeuren mag, zoo veel aanzienlijker is dan de mijne, een eer voor mij is. Maar er zijn dingen die ik als veel belangrijker beschouw dan positie. Bijvoorbeeld dit! Wat voor nuttig en ern stig werkt hebt u ooit in uw leven gedaan hoe hebt u uw tijd en de vele mogelijkhe den, die het leven u geboden heeft, ge bruikt? U zult 'n jaar of zes en twintig zijn, nietwaar? Wat hebt u ooit uitgevoerd dan te trachten u zoo goed mogelijk te amu seeren Waarvan leefde u tevoren vóór u deze erfenis kreeg?" „Ik had een toelage van Sir Roderick." ..En wat zoudt u hebben gedaan als deze toelage eens had opgehouden, of wanneer hij zijn geld aan een ander had nagela ten Is u misschien iets bekend, waaruit blijkt dat hij dat niet had kunnen doen „Neen. En wat ik in zoo'n geval zou ge daan hebben? De vraag is nooit in mijn hoofd opgekomen, meneer RichardsIk was zijn eenige levende bloedverwant en direct nadat mijn vader gestorven was, gaf hij mij die toelage, die ik behield tot ik zijn erfgenaam werd." „Hebt u uw oom ooit gezien „Niet dat ik me herinneren kan. Maar ik was een jaar toen zijn vrouw stierf en hij zich op Wetstones levend begroef. Nie mand heeft hem na dien tijd ooit meer ge zien of gesproken „Maar zooals ik zeg", hield Richards aan, „gesteld dat hij zijn be-zit aan een an der had nagelaten V' „Hij had in elk geval niet het recht het huis aan een ander als mij te vermaken." „Het huis Het huis brengt geen penny in „Pardon, het brengt twaalf honderd pond per jaar in." Richards gooide het over een anderen boeg. ,.En a's Sir Roderick nu eens hertrouwd was en uit het tweede huwelijk een zoon I was geboren, wat zoudt u dan zijn begon- j nen vroeg hij. „Als, als", herhaalde Guy, die moeite j had zijn geduld niet te verliezen. Al die on- waarschijnlijke veronderstellingen zijn nu eenmaal niet in vervulling gegaan De vraag waar het om gaat is ten slotte niet wat ik zou hebben gedaan, wanneer ik gedwongen was geweest mijn eigen brood te verdienen, maar of ik, nu dat niet het geval is, iets heb gedaan dat me on waardig maakt om met uw dochter te trou wen." Richards stond op en begon de kamer op en neer te loopen Guy kreeg den in druk, dat hij opgewondener was dan hij wilde laten bliiken. Een paar minuten bleef het stil in de kamer; toen ging Richards weer zitten cn zei „Ik kan mijn toestemming niet geven en dit moet u als mijn laatste woord in deze beschouwen. Als u morgen-aan-den-dae uw j geld zou verliezen zoudt u niet in staat zijn I .uw eigen brood te verdienen, laat staan een vrouw te onderhouden. Van het standpunt van een zakenman bekeken biedt uw posi- j tie niet de minste zekerheid...." „Maar neemt u me nu niet kwalijk", pro- testeerde Guy, „ik ben absoluut niet van I plan mijn geld te verliezenHet wordt volkomen veilig belegd.... ik ben bereid u over de wijze van belegging alle verlang de inlichtingen te geven. Maar gesteld zelfs dat ik inderdaad mijn geld geheel of voor een deel zou verliezen, dan is mijn huis in Cumberland zoo propvol kunst schatten dat ik maar een gedeelte er van zou behoeven le verkoopen om direct wcor een lijk man te zijn." „U kunt ze niet verkoopen", flapte Ri chards uit. „Het is me niet duidelijk hoe u aan deze meening komt! Ik kan van mijn eigen dommen verkoopen wat ik wil.... ik...." Maar Peggy's vader liet hem niet uit spreken. „Het is doelloos deze discussie voort te zetten. Onze ideeën loopen zóó ver uiteen, dat ik niet anders kan doen dan uw aan zoek afwijzen. En laat ik er bij voegen dat .ik niet van gedachten zal veranderen, al zoudt u hier vier en twintig uur aan één stuk blijven zitten om to trachten mij tc overtuigen." Guy begon te beseffen, dat hij aan het eind van zijn Latijn was, dat er tegen het starre vooroordeel van dezen killen man niet tc praten viel. Toch waagde hij nog een wanhopige po- ging- „Beteekent het geluk van uw dochter dan niets voor u", pleitte hij. „Ik ben beter in staat om tc beoordee- Ipn wat tot het geluk van mijn dochter strekt dan u of zijzelf op haar leeftijd", antwoordde Richards uit de hoogte. „Heusch, er valt aan mijn besluit niets te veranderen." „Ook niet. wanneer ik het groote ver mogen dat mij ontstolen is, terugvind 1" Richards gaf niet direct antwoord. „Wanneer de juweelen, of het grootst» gedeelte van de juweelen, die u ontstolen zijn zei hij na eenige nadenken, „ooit ia uw bezit komen, weldan wil ik uw ver zoek opnieuw in overweging nemen. Daar mede moet u zich tevreden stellen. En tot het zoover is, verlang ik definitief cn stellig uw belofte dat u op geen enkele wijze contact zult hebben met mijn doch ter, een belofte die ditmaal op geenerlci wijze ontdoken zal worden." „Die belofte kan ik u niet geven. Ik heb het éénmaal gedaan, zonder eigenlijk te be seffen, wat ik beloofde, en als u wilt, mag u gerust zeggen, dat ik die belofte niofc heelomaal gehouden heb. Ik kon niet an ders, cn u moet vooral niet donken, dat ik zooiets licht tel. Bovendien", Guy wond. zich steeds meer op, „waarom zou ik u iets beloven? Ik wil direct toegeven, dat uw dochter veel en veel te goed voor mij is, maar daar slaat tegenover dat er tien tallen ouders zijn, die recht hebben hoog® oisohen te stellen voor het huwelijk van hun dochters en die mij geen weigerend antwoord zouden geven, wanneer ik hun vertelde, wat ik u nu verteld heb. Voor n schijnt het alleen maar een handelszaak te zijn. Als ik een buitengewoon gefortuneerd man word, wilt u de zaak opnieuw in over weging nemen zoolang dat niet het geval is. kom ik voor u niet in aanmerking 1 Hef. feit, dat ik van uw dochter houd, speelt voor u absoluut geen rol...." (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 9