UIT DE OMGEVING AGENDA DONDERDAG 17 NOVEMBER 193* DE LEIDSCHE COURANl EERSTE BLAD PAG. 2 BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 17 Nov. 1932, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bildt: Hoogste barometerst.: 769.3 to Hannover. Laagste barometerst.: 754.8 te Vardö. Verwachting tot den avond van 18 Nov.: '«'vZwakke tot matige Oostelijke tot Zui delijke wind, neve lig tot zwaarbe wolkt of betrokken weinig of geen neer slag, weinig veran dering in tempera tuur. Een depressie over het Zuiden van Groenland, die in diepte toeneemt, doet op IJsland de barometer snel dalen, ter wijl in de depressies in het Zuid-Westenen Noord-Oosten van het gebied weinig ver andering kwam. Onder invloed van de da ling in het Noord-Westen is de kern van het gebied van hooge-druk vooral aan de Westkant afgenomen, zoodat nu de hoog ste standen tot beneden 770 gedaald, over West-Duitschland liggen. Daar een nieuwe vorming van hooge druk niet te zien is, is de grootste kans dat binnen enkele dagen ook ons land onder depressie-invloed zal komen. De temperatuur was in de boven lucht hoog gebleven en over bijna het ge- heele gebied is de bewolking zwaar. Regen van beteekenis is nagenoeg nergens ge vallen. LUCHTTEMPERATUUR: Temperatuur dei middagt te half drie 1.— gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS «A: Van Donderdagnamiddag 4.33 uur tot Vrijdagmorgen 6.57 uur. HOOG WATER Hoog water te Katwijk aan Zee op Vrijdag 18 Nov. voorm. 5.20 uur en nam. 5.55 uur. GEMEENTERAAD VAN NOORDWIJKERHOUT KATWIJK. Gemeenteraad. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Katwijk, op Donderdag 17 Nivember 1932, des namid dags to 7.30 uur. Punten van behandeling: 1. Mededeeling van ingekomen stukken. 2. Voorstel tot vaststelling van de verorde ningen, regelende de heffing en invorde ring van schoolgeld voor L.O. en U.L.O. 3. Advies op het adres van den Algemeenen Nederlandschcn Ventersbond, Correspon dentschap Katwijk, inzake het aanbrengen van wijzigingen in het stelsel van ventver gunningen. 4. Advies op het adres van den Christel ijken Besturenbond te Katwijk met betrekking tot de werkverschaffing. 5. Voorstel tot verandering van de bestem ming van het perceel Sectie A., no. 9326/ 7682, verhuurd aan Joh. Pronk. 6. Voorspel tot vaststelling van een verordening op net beheer van het Gas-, Water- en Electrici- teitsbedrijf. 7. Voorstel tot vaststelling van het bedrag van de zekerheid van den Di recteur der Bedrijven. 9. Voorstel tot vast stelling van het bedrag van de zekerheid van den Administrateur en den ka-ssier van het Grondbedrijf. 9. Rondvraag. Werkloosheid. Aan het gemeentelijk arbeidsbureau staan momenteel ingeschre ven: Stucadoors 4, opperlieden 17, grond werkers 55, timmerlieden 31, schilders 12, metselaars 19, lose arbeiders 104, boeren arbeiders 63, landarbeiders 2, tuinlieden 1, visschers 25, fabrieksarbeiders 4, smeden 1, autogeenlasschers 1, pottenbakkers 1, broodbakkers 1, kuipers 2, varensgezellen 5, chauffeurs 1, scheepmakers 3, mandenma kers 2, stokers 6, binnenschippers 5, uitvoer ders 1, motordrijvers 1, behangers-stoffeer ders 1, loodgieters 2. Totaal 371, waarvan 88 pet. gehuwd of kostwinner. Beneden 18 jaar staat ingeschreven 1 timmerman. Vrouwen boven IS jaar 1. Geplaatst zijn 6 personen. KATWIJK AAN DEN RIJN. Aanrijding. De heer Jae. S. G., alhier, kwam de Groote Steeg uitpcddelen terwijl op hetzelfde oogenblik een vrachtauto uit richting Noordwijk dien steeg passeerde. Het voorwiel van G.'s karretje werd totaal vernield doch G. kwam er goed af. De be stuurder der vrachtwagen had kans gezien het hazenpad te kiezen vooraleer men do gelegenheid had hem aan te houden. De po. litie doet onderzoek naar het geval wat voor G. een flinke schadepost is. voorschoten. Roodvonk. Wegens het heerschen van Roodvonk is de R. K. bewaarschool ge sloten. Vergadering van den Gemeenteraad van Noordwijkerhout op Maandag 14 November 1932 des namiddag* te twee uur. Aanwezig 12 raads.edcn. Afwezig met kennisgeving de heer P*«- schier. Voorzitter de Burgemeester. De voorzitter opent de vergadering met gebed. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en onveranderd gear resteerd. Aan de orde is: Ingekomen stukken. Voorlezing wordt gedaan van diverse door Gedep. Staten goedgekeurde besluiten. Schrijven van de Commissie van Beheer van den Schoolartsendienst Hillegom, Lisse, Sassenheim, Noordwijkerhout en Noordwijk met toezending van een concept-besluit ten einde enkele veranderingen in de gemeen- schappe.ijke regeling van genoemde ge meenten vast te stellen. De eerste wijziging betreft de benoeming van plaatsvervangende leden voor de com missie van Beheer. Het komt voor dat de aangewezen vertegenwoordiger eener ge meente niet tegenwoordig kan zijn. De be trokken gemeente moet dan in de gelegen heid zijn om een plaatsvervanger te zenden. Met deze wijziging wordt bij acclamatie aanvaard. Als tweede wijziging stelt de Commissie van Beheer voor. dat aan den Schoolarts een bedrag van 1100— per jaar voor reis- en verblijfkosten wordt toegelegd of wel 100.— meer dan de bestaande vergoeding van 1000.—. De commissie motiveert deze verhooging door de stijgende tendenz dor benzineprij zen. B en W. kunnen zich met het voorstel van de Commissie van Beheer vereenigen, doch de toelichting vinden zij wel wat so ber on daardoor onjuist. De toelichting ver meldt niet, dat de jaarwedde van den secre taris voor de benoeming van een nieuwen titularis door de Commissie van Beheer is verminderd met 100.De bedoe'ing der Commissie is geweest den 100.ten goede te doen komen aan den schoolarts, wiens bezoldiging aan den lagen kant is en die bovendien een zeer groot district heeft te bedienen, zoodat van Ged. Staten reeds ontheffing is verzocht en verkregen van de bepaling, dat de dienst niet meer dan 8000 kinderen mag omvatten. De waardeering voor het werk van den schoolarts, wiens op treden allerwegen buitengewoon wordt ge prezen. is voorts aan het voorstel niet vreemd. De heer L. M. van Noort kan zich met het voorstel niet vereenigen. De benzine prijzen zijn thans heusch niet hoog en daar in is zeker geen aanleiding om tot verhoo ging der tegemoetkoming over te gaan. De heeren Geerlings en W. Th. Lange- veld uiten zich in gelijken geest. De voorzitter merkt op dat zooals strak6 door hem reeds is gezegd, de stijgende ten denz van den benzineprijs hier niet de voor naamste reden van dit voorstel is, al valt, niet te betwisten, dat die stijgende tendenz bestaat. Men denke slechts aan de 30 op centen, die op het invoerrecht zullen wor den gelegd van de artikelen, die hier te lande niet worden geproduceerd. Het voorstel van de Commissie van Be heer wordt hierna in stemming gebracht. Uitgebracht worden 6 stemmen vóór en 6 stemmen tegen het voorste., zoodat de stemmen staken. Vóór stemden de heeren N. H. de Klerk. J. W, van Parera, C. v. d. Klauw, J. v. d. Berg-Vendegaal en de beide wethouders Tegen stemden de heeren L. M. v. Noort, Jac. Geerlings, E Oostdam Jzn., W, Th. Langeveld, Jhr. J. H. Gevers en J. v. Gijlswijk De beslissing wordt daarop verdaagtd tot een volgende vergadering. De begrooting van den Schoolartsen- dienst over 1933 wordt goedgekeurd. Aangeboden worden do gemeentebegroo- ting. dienst 1933 en de begrooting van het grondbedrijf, dienst 1933. Aan de R. K. Hoogere Burgerschool te Leiden wordt op verzoek van het Bestuur een subsidie verleend van 170 40 als tege moetkoming in het tekort over 1930. De voorzitter vraagt of vóór de «'uiting der openbare zitting wellicht nog een der loden het woord verlangt. De Electriciteitsprijzen van Leiden De heer L. M. v. Noort merkt op, dat Jhr. Gevers in do vorige raadszitting ge sproken heeft over de electriciteitstarieven. De voorzitter heeft toen geantwoord, dat formeel Leiden geen enkele plicht tot verla ging heeft, doch dat in deze mogelijk iets zou kunnen worden bereikt-, als alle gemeen ten, waar Leiden distribueert-, een actie voerden. De heer L. M. v. Noort zou willen, dat als ter zake geen samenwerking van be langhebbende gemeenten is te krijgen, dat Noordwijkerhout zich tot de Lichtfabrieken wendde. De voorzitter zegt, dat als Noordwijker hout zich ter zake tot Leiden wendt, het vrij wel vooruit vast staat, dat het succes nihil zal zijn. De heer C. v. d. Klauw vraagt of B. en W reeds iets hebben gedaan om te komen tot een betere regeling van het waterleiding- tarief van Voorhout. Het waterleidingtarief. De voorzitter zegt, dat B. en W. nog steeds wachten op een antwoord van Voor hout op hun verzoek om een conferentie met het Dagelijksch Bestuur. Nu de heer van der Klauw deze zaak aanroert, wil spre ker echter wel eens even een onjuiste mede deeling die in de jongste raadszitting van Voorhout werd gedaan, recht zetten, Volgens het verslag in de loca.e pers heeft wethouder van der Laan gezegd: „De gemeente Noordwijkerhout betrekt water van Noordwijk en van Voorhout. Het tarief van Noordwijk is lager, wat heel goed zijn verklaring vindt in het feit, dat de dienstleiding, de buizen du6, door de ge meente Noordwijkerhout zelve zijn ge.egd. De kosten hieraan verbonden worden dus door belasting-opbrengst gedekt. Dit is niet het geval met de buizen der Voorhoutsche waterleiding. De buizen, waardoor het wa ter der Voorhoutsche waterleiding stroomt, zijn eigendom der gemeente Voorhout". Spreker stelt hier tegenover: le. Evenmin als de distributieleiding van Voorhout, is de distributieleiding van Noordwijk door Noordwijkerhout betaald. 2. Door Noordwijkerhout is een tege moetkoming betaald aan Noordwijk in de extra-kosten, die voor Noordwijk voort vloeiden uit het feit, dat de hoofdleiding van de waterleiding van Noordwijk in plaats van rechtstreeks door de duinen naar Noordwijk over Noordwijkerhout werd ge legd. 3e Ten aanzien van Voorhout bestond voor dergelijke t-oegemoetkoming niet de minste aanleiding, omdat de waterwinning van Voorhout- te Noordwijkerhout moest worden gevestigd, daar te Voorhout daar toe geen geschikte gelegenheid aanwezig was of men althans wenschelijker vond de waterwinning te Noordwijkerhout te plaat- De heer E. Oostdam Jzn. vraagt- hoe het staat met de rioleering van den 's-Graven- cfamschen weg. De voorzitter antwoordt, dat dit een zaak van de Provincie is en spreker niet betei weet, of de buizen zijn ter plaats door den heer Oostdam bedoeld, reeds gelegd. De heer J. v. d. Berg-Verdegaal vraagt of het terrein van de gemeente aan de Leid- sche Vaart nog niet kan worden aangewe zen als woonwagenterrein. De voorzitter merkt op, dat de afwikke ling dezer aangelegenheid is vertraagd, doordat de personen met wie onderhande lingen omtrent grenswijziging van dit ter rein zijn gevoerd, tijdelijk verhinderd waren de besprekingen voort té zetten. De heer Geerlings merkt op, dat- het wel licht aanbeveling verdient om het huisvuil, dat in de Zilk wordt opgehaald, aldaar te bergen. Spreker zegt, dat een geschikte ge legenheid t-ot berging in de Zilk aanwezig De voorzitter gelooft, dat de heer Geer lings gelijk heeften zal deze aangelegenheid ernstig in overweging nemen. De heer Jhr. Gevers merkt in dit verband nog op, dat men aan de Leidsche Vaart o-p particulier terrein weder bezig is een vuil nisbelt te vormen. De voorzitter zegt, dat het hier niet gaat als in de stad, waar men op elke hoek van de straat een politieagent heeft. De men- schen te Noordwijkerhout hadden vroeger zooveel gelegenheid om hun overtollig vuil kwijt te raken, dat ze nog niet voldoende begrijpen, dat het niet geoorloofd is dit op eens anders terrein te deponeeren. Particu lieren, die hier hinder van hebben, doen het beste hun eigendommen af te zetten. De gemeente kan daar niets aan doen. Daarna wordt de openbare vergadering ges'oten en overgegaan in geheim comité ter behandeling van de volgende punten der agenda: Reclames tegen de Bedrijfsbelasting Vaststelling van een suppleto.ir kohier der bedrijfsbelasting, dienst 1932. Vastste'ling kohier Baatbelasting „Elec- triciteitsbelasting'' Heerenweg c.a. dienst- 1932. SASSENHEIM. Oprichtingsavond Bijz. Vrijw. Landstorm. Een groote schare had gevolg gegeven aan de uitnoodiging van de voorloopige Commissie van de op te richten Vrijwillige Landstorm voor onze gemeente en de groote geheel gevulde zaai van het K.S.A.- gebouw bood een bijzonderen aanblik door de vele hooggeplaatste militaire autoritei ten, die bij tientallen uit alle oorden van Zuid-Holland waren opgekomen om de in stallatie van de plaatselijke Commissie luister bij te zetten en van advies te dienen. De geheele avond heeft zich gekenmerkt door een zeldzaam enthousiasme en een frisschen geest. Dit alles is mede te danken aan de voor treffelijke leiding van Dr. P. le Grand die bij de opening Burgemeester en Wethou ders verwelkomde en verder de reserve Kapiteyn G. E. Boulogne, Secretaris van de Nat. Commissie. Res. Majoor J. P Boots, Commandant van het korps Zuid-Holland, Res, eerste Luitenant D. J. Karres, Secr van het Gewest- Zuid-Holland. Majoor Juta, Luitenant Bordwijk, Overste Dr. Eringaard en de voorzitters van de plaatselijke Com missies enz In dc eerste plaats werd het woord ge voerd door den burgemeester J. P. Gouver neur, de' Eere-voorzitter van het plaatselijk Comité, die er op wees hoe zeer het zijn algemeene instemming heeft dat er in deze dagen flinke zonen des vaderlands zijn die als ordelievenden paraat wenschen te zijn om zoo noodig de regeering met behulp van de wapenen in het zadel te houden. Sassen- .heim bestaat voor 100% uit Oranjeklanten en, moge er verschil zijn in godsdienstige opvatting, allen aanvaarden God's souve- reiniteit voor Overheidsgezag en samenle ving. De heer L. G. Royaards, Voorzitter van de Gewestelijke Landstormcommissie Zuid- Holland, instal'eert- de plaatselijke Com missie bestaande uit de heeren Burg J. P. Gouverneur, Eere-voorzitter, Dr. P. le Grand, Voorzitter; M J. van Breda, plaat selijk leider. L. Ph. Bisschops. L. de Bruyn, Ds W. G. Krijka-mp, Ds P. D. Kuiper, ka pelaan J. Velthuvse en G. Vlasveld. Verder wijst spr- oo de croote preventieve waarde van de B.V.L, die reeds practisch bewezen is. In dezen tijd nu in vele gezinnen armoe de en werkloosheid haar intrede hebben ge daan en er zijn die van de gelegenheid ge bruik maken om minder zelfstandige natu ren wijs te maken dat in buitensporigheden uitredding is te zoeken, is de B.V.L. bijzon der op zijn plaats, niet als vechtinstituut-, doch tot behoud van dc ware volksvrijheid en de verdediging van de kostbare goederen ons door God geschonken. Res. Kapitein G F. Boulogne, secr. van de Nationale Landstnrmconimissie, geeft een duidelijk en overzichtelijk beeld van het ontstaan en het streven van de B.V.L. Thans telt ons land reeds 1034 plaatse lijke Commissies waarbij in totaal 74000 mannen zijn aangesloten. Alleen zij die in militairen dienst zijn geweest kunnen zich aansluiten, het moet een instituut zijn dat niet al.een bereid, doch ook bekwaam is te helpen. De niet-militairen behooren zich aan te sluiten bij de plaatselijke Burger wachten, die bedoeld zijn tot steun van de plaatselijke po.itie. De veelzijdige medewer king die aan de instandhouding en uitbrei ding van de B.V.L. wordt ten koste gelegd is gehoel belangeloos. Wel is wettelijk ge regeld het onderhoud van de gezinnen wan neer mobilisatie noodig mocht zijn en pen sioenregeling, wanneer men in den strijd voor het recht mocht vallen of invalide zou worden. De 'Rteserve Majoor J. P. Boots, comman dant van het corps Zuid-Holland, sprak woorden van gelukwensch tot de pas opge richte plaatselijke Commissie. Overste Eringaard richt zich speciaal tot hen die de B.V.L. toch willen dienen en den wapenrok met gedragen hebben. Voor hen is gelegenheid zich aan te sluiten bij den motordienst van de B.V.L. Na de Pauze volgde een gloedvolle rede van Kapelaan H J. Bangert, lid van de plaatselijke landstormcommissie van Lei den. Zijn van oranjeliefde tintelend woord maakte groote indruk op de aanwezigen en werd vele malen door een daverend applaus onderbroken. Wij buigen ons daarom zoo gaarne onder het gezag van de Koningin, aldus spr., omdat zij dit gebruikt tot heil van ons volk; en gezagseerbiediging, die ge«n slaafsheid is, doch waaruit de ware vrijheid geboren wordt. Het is net instituut van de B.V.L., dat de oranjeliefde en vader landliefde op de juiste wijze aanwakkert; daar wordt gevonden een energieke geest en wil, die helaas in dezen tijd bij zoovele jonge menschen ontbreekt en plaats maakte voor s'apheid en lanterfanten, dat hen doet meehobbelen in de massa. Ds. Krijkamp wijst op de roeping van de geestelijkheid in deze dagen nu de funda menten van ons volksleven worden be dreigd. Tegenover de mannen „van de daad", staan wij als de mannen van het be ginsel, dat tot de daad uitdrijft, d.w.z. wij kunnen strijden, doch ook bidden. Kaoelaan Westerkamp sprak van een jeugdherinnering uit het jaar 1918 toen hij als gymnasiast defileerde voor de Kon. fa- mi.ie te Amsterdam Op zulke momenten voelen wij wat er sluimert in ons volk aan hechte oranjeliefde, en ook deze avond legt er getuigenis van af. Luitenant-vlieger Stemmer, met verlof uit Indië, gaf, daartoe uitgenoodigd, een zeer interessante beschouwing over de be teekenis van het militaire vliegwezen in Neder.andsch O.Ï., waar wij het grootste vliegkamp bezitten van Azië. Buiten de mi litaire doeleinden bewijst het vliegwezen ook groote diensten in vredestijd, zooals het vervoer van ernstige zieken over afstanden van 1000 K.M. en meer, het in kaart bren gen van Indië, waar door bodemwerkingen om de 5 a 10 jaar herziening van de kaart vaak noodzakelijk is en ook terreinverken ning voor de Bat. Petr. Mij. voor het opspo ren van nieuwe bronnen. Luitenant Bordewijk sprak nog een kort woord, terwijl tenslotte Kapitein Valken burg namens de afdeelingen Delft en Pijn- acker sprak en zich in het bijzonder richtte tot den toekomstigen plaatsel. leider voor Sassenheim, den heer M. J. van Breda. Ons verslag zou niet volledig zijn, wan neer wij verzuimden de Muziekvereeniging „St. Ambrosius"' hulde te brengen voor de muzikale medewerking op dezen avond, waardoor zeer veel tot het welslagen werd bijgedragen. De bijeenkomst werd gesloten met een slotwoord van Dr. P. le Grand, die alle sprekers reeds afzonderlijk op geestige wijze had beantwoord. Na het zingen van „Mijn schild ende be trouwen" gingen de vele aanwezigen uiteen. RIJNSBURG. Veiling omzet. Het omzetcijfer aan „Flora" over de maand October was gun stiger dan in 1931. Thans was dit 21.725.88 en vorig jaar was het in dezelfde maand 192S9.08 of ƒ2436.80 minder. WARMOND. Hanze. Onder zeer groote belangstel ling gaf de afdeeling Warmond van de Ned. R. K. Middenstandsve.eeniging „de Hanze" een ontwikkelingsavond in Hotel de Zon, waarbij als spreker optrad Rector Bots met als onderwerp: „Quadragesimo Anno". Nadat de bijeenkomst door den voorzit ter op de gebruikelijke wijze was geopend sprak hij een woord van welkom tot de aanwezigen inzonder tot de heeren geeste lijken. Een bijzonder woord van dank, al dus spreker, komt tot aan Rector Bots, die aan ons verzoek om in Warmond de beken de encycliek Q. A. nader te komen toelich ten direct gevolg heeft gegeven. Deze en cycliek lezen en begrijpen is lang niet het zelfde en de spreker van dezen avond zal j ons meer inzicht van de in de encycliek oe- handclde onderwerpen geven. I Rector Bots, thans het woord verkrij- I geilde, zegt dat het onmogelijk zou zijn op één avond deze encycliek, welke van enor- i me beteekenis voor de sociale ontwikkeling Gemeentelijke Aankondigingen Afsluiting Hooge Morschwea., Burgemeester en Wethouders/van Lei den brengen ter algemeciie keinis, dat in verband met het uitvoer n vai\|rioleerings- werken, het gedeelte van v'otn Hoogen Morschweg, gelegen nai ij den \poorweg- overgang naar den Lage Morschwfeg, van af Vrijdag 18 November Th.s. voor $lle door gaand verkeer, behalve vobr harfawagens, I tijdelijk is afgesloten. t ba: A. VAN DE SANflft BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 16 November 1932. Hinderwet. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter alger^eene/ kennis, dat door hen de beslissing l>p he| verzoek van: a. de firma Gebrs. J. en B. d§ Jong om ver gunning tot het oprichfen vM\ een machine fabriek in het perceeu Hcgige Morschweg N. 100; b. de N.V. aeidsme Schelpkalk- branderij „Trio" om v^rguiming tot het op richten van een kalkfcranArij op het per ceel Zoeterwoudscheweg fcNo. 25, is ver daagd. LEIDEN. Donderdag. R. K. Bond van Transportar beiders „Sint Bonifacius", Bonds- gebouw, 8 uur. Vrijdag. De Hanze, Hotel „Den Burcht", 8.30 uur. Vrijdag, Internat. Fototentoonstelling La kenhal 103 uur. Maandag, R. K. Dekenale Jeugdraad, ver gadering leden en afgevaardigden, Clubhuis „Sint Antonius", 8.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 14 tot en met Zondag 20 Nov. a.s., waargeno men door de apotheken: G. H. Blanken, Hoogewocrd 171, telef. 502 en D. J. van Driesum, Mare 76, telef. 406. der volkeren, in zijn geheel te behandelen. Nimmer, aldus spreker, heeft een stuk Rome verlaten, hetwelk in de wereld zuLs een beroering heeft gebracht. Dit Pauseiijk document grijpt diep in in de sociale vernoudingen, de geheele sociale actie wordt door dit stuk in nieuwe banen geleid, een geheel andere wereldordening gebaseerd op sociale rechtvaardigheid wordt in deze encycliek ontvouwd. Deze encycliek is geboren uit den drang der tij den. De wereld kraakt, is ontkerstend en cultuur en beschaving van eeuwen dreigen verloren te gaan. Drie groote weieldieger», het Communisme, het kille en hardvochtige Kapitalisme, en het Katholicisme zijn bezig de wereldmacht te veroveren. En wee liet volk zoo een van deze twee eerste machten als overwinnaar uit het strijdperk komt, want dan is de maatschappij reddeloos ver loren. Het is, zooals de groote priester en staatsman Mgr. Seipel meermalen tijdens zijn leven heeit gezegd: „Wee de volkeren, wee de staatsheuen die dezen tijd niet ver staan, want deze tijd is rijp voor een we reldrevolutie". De moderne geschiedenis loopt ten einde, er ontwikkelen zich geheel andere inzichten, alles wijst op een ver slapte en verwijlde menschheid, wij leven op den grens, op de kentering van twee wereiaen. En onder dit geweldig wereldge beuren verschijnt de encycliek Q. A. als een lichtend baken in deze onrustige én woelige samenleving. Deze encycliek, aldus spreker, beoogt orde te brengen in de maatschappelijke verhoudingen, ordening in de verhouding tusschen werkgever en werknemer; deze encycliek wil brengen sociale rechtvaardigheid. Maar sociale rechtvaardigheid laat zich niet zoo gemak kelijk omlijnen als ruilende rechtvaardig heid, en daarom zal deze encycliek een leeg woord blijven, indien zij niet zal ge dragen worden door innerlijke overtuiging. De Paus verlangt van ons, katholieken, m deze encycliek niet minder dan de red ding der samenleving en wijst hiertoe ook den weg aan. Het zeker niet onbelangrijk ste deel dezer encycliek is dat gedeelte, waar de Paus het heeft over het leeken- apostolaat. Uitvoerig stond spreker hier bij stil. Hij deed een krachtig beroep op de katholieken om niet alleen in eigen kring doch ook in het openbare leven de nieuwe ideeën, in de encycliek neergelegd naar buiten te dragen, niet tevreden te zijn met een „eigen hemel-zekerheid", doch meer dan ooit is noodig, dat wij onze loomheid, onze diep ingewortelde gerustheid afleg gen, want zoo loopen wij het niet voor. het zijn harde feiten, aldus spreker, maar de waarheid is, dat wij over de geheele linie verliezen. Vergeet niet dat 56 pet. van het .Nederlandsche volk verproletaliseerd is, de massa-afval is geweldig en de wereld staat voor een afgrijselijken afgrond. Met een krachtige peroratie spoorde soreker aan -ie encycliek Q. A. in de praktijk toe te pas sen, door een ieder, werkgever en werkne mer, dan zullen nieuwe verhoudingen ge boren worden, die een heil voor de mensch heid zullen blijken te zijn. Een daverend applaus beloonde deze met goed en vuur voorgedragen lezing en de spreker had van den voorzitter een woord van hartel ijken dank in ontvangst te 'le men, waarbij hij de hoop uitsprak dat de heden gesproken woorden hunne uitwerking niet zouden missen en een ieder de ideeën ontvouwd in de encycliek ook in de prak tijk zal brengen. En hiermede werd deze zeer leerzame avond gesloten. Een woord van hulde aan het bestuur van „de Hanze", die ons dezen zoo leerzamen avond bereid 1 heeft.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2