Het Begrootingsdebat in de Tweede Kamer Z4ste Jaargang DONDERDAG 17 NOVEMBER 1932 No. 7357 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geillustreerd Zondagsblad is voor de Abonnés ver krijgbaar tegen betaling van 50 een per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. met Geillustreerd Zondagsblad 9 cent. lureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Ad vertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeehngen wordt bet dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogste 30 woorden, waarin be trekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur ea verhuur, koop en verkoop f 0.50. REPLIEKEN EEN MOTIE INZAKE CUMULATIE COMMUNISTISCHE OBSTRUCTIE. Voor de zooveelste maal hebben de com munisten een incident uitgelokt; en het tag er ditmaal duimen dik op, dat dit met op zet geschiedde. De lieer W ij n k o o p knoopte n.l. aan het feit, dat de Anti-Re- Voiutionaire partij zich bereid had ver klaard, het gewijzigde wetsontwerp tot heffing van 30 opcenten op het tarief van invoerrechten te aanvaarden, een fantasie vast over een onderhoud, dat zal hebben plaats gehad tusschen „de Kroon" en deu heer (Joiijn, door welk onderhoud de heer Colijn zou zijn overgehaald tot het opge ven van zijn verzet. De oorzaak van uit ingrijpen van „de Kroon" zou dan gelegen zijn geweest in de onwenschelijkheid voor de kapitalistische klasse van een crisis op dit oogenblik. In zijne later gehouden rede karakteriseerde de heer Colijn deze me- aedeeimg als een onbegrensde fantasie; en wij, die door toevallige omstandigheden, van den geheelen loop van zaken op de hoogte zijn, kunnen met zekerheid verkla ren, dat de onderhandelingen over deze zaak met buiten doch in parlementairen kring hebben plaats gehad. Er bestaat alle reden om te betwijfelen of de heer Wijn koop wel eenigszins betrouwbare inlichtin gen heeft gekregen, die het tegenoverge stelde zouden uitwijzen. In ieder geval was de kennelijke bedoeling van de geheele op zet de Kroon te vereenzelvigen met net belang der kapitalistische klasse, en staat het buiten twijfel dat de heer Wijnkoop op een ongeoorloofde wijze de voor politieke daden niet verantwoordelijke Kroon in het debat betrok. Want zelfs indien er een on derhoud tusschen de heer Colijn en *le Kroon plaats zou hebben gehad, zou de Begeering daar buiten staan, en zou men met een particuliere aangelegenheid van de Kroon met den heer Colijn te maken hebben. Herhaaldelijk gewezen door woor den en hamerslagen op het ongeoorloofde van zijne handelwijze, kwam de heer Wijn koop niettemin telkens terug met zijn sar rend: ,.Ik zeg de Kroon, Mijnheer de Voor zitter" en trachtte hij dit goed te praten met het feit, dat in de grondwet het ont— bindingsrecht aan de Kroon is toegekend. Ten slotte ontnam de voorzitter hem net woord, zoodat de heer Marchant (V.D die in druh gesprek gewikkeld was, onver wachts zijn rede moest aanvangen. Van nu af stond het debat in het teeken eener gedachtenwisseling met de Regeering over een aantal punten die als residu uit de be sprekingen in eerste instantie waren over gebleven. De heer Marchant hield vol dat de Regeering op slechten voet staat met de gemeenten en haalde als bewijs hier voor aan de vragen door den heer Sur.ing in zake het optreden tegen de Gemeente Nijmegen gesteld. Ironisch sprak de Vrijzin nig-democratische leider ook de meeniug uit, dat de Regeering het' misschien wei interessant zou vinden te weten wie nu eigenlijk de afzetting van straten in den Haag op 20 September 1.1. zou hebben voor geschreven. Immers: de burgerlijke over heid ontkent bevel daartoe gegeven te heb ben; de militaire overheid ontkent het eveneens; toch waren er straten afgezet; wie heeft dan wel bevel daartoe gegeven'? Tot de verdere onderwerpen die ter sprake kwamen behooren o.a. als voor naamste de cumulatie, het demonstratie- recht, de finantieele toestand en de Kabi netsvorming. Ten aanzien van de cumulatie erkende de heer A 1 b a r d a (S.D.A.P.) met den heer Marchant, dat op dit punt vee'nl zeer sterk wordt overdreven. Toch was hij niet tevreden met de toezegging van de» Minister van Financiën, dat dienaangaan- BINNENLAND DE RIJKSMIDDELEN. In October. De Rijksmiddelen hebben in October 3ff.094.444 opgebracht, of ƒ4,935.000 meer dan verleden jaar. Uit de invoerrechten werd niet minder dan 13 659.500 ontvan gen, tegen /'25.6-18.500 in Oct. 1931. Totale opbrengst der middelen in 10 maanden: 333,901300, of 33,380,300 minder dan verleden jaar. de een onderzoek zal worden ingesteld en indien nog van het bestaan van misbrui ken blijkt nieuwe maatregelen zullen wor den voorgesteld. Dat ging hem te lang zaam; hij* wilde nog dit jaar maatregelen en stele een motie voor, waarin de Kamer zich daarover zou uitspreken. Uitvoerig ging de heer Albarda in op de kwestie van het Demonstratierecht. Hij vond het ofwel dom ofwel hoogmoedig ofwel een gebrek aan staatsrnanswijsheid dat de Regeeriug verklaarde tegenover demonstraties onaan doenlijk te blijven en bezong in lyrische termen de grootschheid, de tucht en de zelfbeheersching der socialistische demon stratie van 8 dezer. Polimiseerend met den Minister van Financiën over den finan- tieelen toestand betoogde hij, dat de door de Soc.-Dem. voorgestelde heffingen wel iswaar het nationaal vermogen aantasten, maar dat zulks in een tijd als deze evenmia erg is als wanneer een particulier persoon bij zware ziekte in zijn huishouding ook van zijn kapitaal offert als het noodig is, om deze ziekte te overwinnen. Op het mi litaire apparaat kan belangrijk bezuinigd worden. Iedereen weet dat wij daarmede tegen een buitenlandsc'he vijand niets ver mogen; maar het is nu ook duidelijk ge worden dat al die monsterachtige moord- middelen tegen Nederlanders zelf gericht zijn.- Ten bewijze daarvan citeerde de heer Marohant uit een „Handleiding tot onderdrukking van Woelingen", welke van Regeermgszijde aan de militaire autoritei ten is verstrekt. Van deze citaten zal hij zeker heel weinig plezier beleven; want deze handleiding is in zijn essentieele pun ten reeds zoo oud als de weg naar Kralm- gen, zoodat er geen aanleiding bestaat haar thans een heel speciale beteekenis te gaan toekennen. De heer o i ij n (A.R.J zeide trouwens volkomen terecht, dat deze handleiding aleen van beteekenis was m dien er werkelijk woelingen zouden ont staan, het was veel beter m rustige tijden te overwegen wat er in zulk een geval zou moeten geschieden dan zonder eenige voor bereiding op te treden. Derhalve bracht de heer Colijn juist hulde aan deze Regeeriug voor dit belid. Wat de Kabinetsvorming betreft heeft de heer Marchant duide lijk verklaard dat hij er niet voor te vinden zou zijn aan een Kabinetsvorming deel te nemen eerst nadat een poging daartoe tusschen de \roegere coalitiepartijen mis lukt zou zijn. Hij was het met den heer Aalberse niet eens, dat een Kamerontbin ding op dit oogenblik voor de eenmans partijen en andere belangengroepen voor- deeliger zou zijn dan een nu ontstaande. Thans immers zouden zulke groepen niet gereed zijn voor hunne actie. De pogingen tot splitsing in het volk van de zijde van den heer Kersten door Protestanten en Katholieken tegen elkaar in het harnas te jagen en dan nog wel ir dezen tijd en van ren heer Albarda en zijne partij door zich te onttrekken aan- de samenwerking ten bate van alle klassen werden door den heer Marchant terecht soherp gegispt. De heer Albarda had aan zijne verklarin gen niets toe te voegen dan alleen dit, dat hij bij vorming van een parlementair Kaoi- net zou overwegen of zijne partij daaraan kon meedoen5 wat echter alleen het geval zou zijn wanneer zulk een Kabinet aan de verwachtingen der socialisten zou beant woorden. Nadat de heer Fleskeas (R.K.) nog even met den Minister had ge polemiseerd over de opcenten van de ge meentefondsbelasting en op spoed had aan gedrongen bij het ontwerpen eener nieuwe regeling tot steun aan de Gemeenten, werd de vergadering tot heden verdaagd. DE TUINBOUW EN DE WET-EBELS. Kamerleden Loerakker en Chr. v. d. Bilt stellen vragen. De R.-K. Tweede Kamer-leden, de hee- ren -A. J. Loerakker en Ch. L. van de Bilt hebben aan de ministers van Justitie en van Economische Zaken en Arbeid ge vraagd of zij kennis hebben genomen van de uitspraak van den Hoogen Raad. dat de tuinbouw, althans een gedeelte daar van, niet- onder de Crisispachtwet 1932 valt en verder, of dc ministers bereid zijn, de noodige wetswijzigingen bij de Kamer aanhangig te maken, waardoor de uitzon deringspositie, waarin dat gedeelte van den tuinbouw thans is geplaatst, wordt opgeheven. DE NOOD IN DE TEXTIEL. Spoedige hulp gewenscht, anders volgen nieuwe ontslagen. Het bestuur van de Fabrikant en vereeni- ging te Enschede heeft aan don minister van Binnenlandsche Zaken het volgende telegram gezonden: „De toestand in de textielindustrie wordt nog gestadig slechter door den stijgenden buitenlandschen invoer van manufacturen ep indien de regeering niet zeer spoedig helpt, zullen er opnieuw vele arbeiders ont slagen moeten worden en zullen er bedrij ven moeten worden stopgezel." GEEN GROOTER CONTINGENT VOOR VLEESCH. Mededeeling van den minister. In de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verglag der Tweede Kamer be treffende de regeling van den invoer van Versch of gekoeld rund- en kalfsvleesch en van bevroren rund en glafsvleesch, markt de minister op, dat de hoeveelheid versch v-Ieesch, welke onder het vigeerende sys teem wordt toegelaten, vergeleken bij de binnenlandsche vleeschvö'orziening, geen overwegenden invloed op de bepaling van de prijzen kan hebben. Van het toe staan van een grooter contingent kan geen sprake zijn. Waar specieal Denemarken bij. deze contingcnteering in hooge mate be trokken is, is het met het oog op den Ne- derlandschen exporthandel van groot be lang met deze belangen rekening te hou den. DE DREIGENDE SALARISVERLAGING VAN HET SPOORWEGPERSONEEL. In verband met de in de jongste vergade ring van den Per^qpeeiraad door de direc tie der' Nederl. t>püe.r>vegen gedane mede deeling salirijft het orgaan van „Sint Lia- phaël o.m. het volgende: „Met de verschuiving van behandeling is het punt in kwest-ie nog niet van de baan; de directie heeft haar voornemen tot loonsverlaging niet teruggenomen, maar met dit uitstel is toch uitgesproken, dat zij bij eventueel verder te nemen maatrege len rekening zal houden met wat beslist is ten aanzien van het rijkspersoneel. Het personeel mag zich om te begin nen overtuigd houden, dat het nu eens niet nadeeliger zal behandeld worden dan het personeel in "s rijksdienst! Daarmee is zeker al iets gewonnen, maar als wij weten, en wij weten het, hoe 't er met het rijkspersoneel vooistaat immers de regeering vond een korting van 3 pet. onvoldoende dan hebben wij re den om ons niet wijs te maken, dat wij nu rustig op onze slofjes kunnen afwachten wat er verder gebeuren gaat, en nog min der mogen we ons in slaap sussen met de gedachte, dat de kou 'nu wel van de lucht zal zijn. De kwestie staat simpel zoo, dat er nog gevaar dreigt. Als zeker durven wij wel aan te nemen, dat het minder wordt dan 5 pet., en wij dus binnen niet te langen tijd van de directie een nieuw voorstel met een lager percentage hebben te wachten. Hoe staan we tegenover zoon voorstel? Namens den raad is reeds op de confe rentie van 9 November aan de directie meegedeeld, dat wij tegen elk voorstel dat vei laging der loonen inhoudt, vierkant stel ling moeten nemen, omdat het spoorweg personeel reeds meer dan zwaar genoeg getroffen is". „Onze R. K. Bond van Spoor- en Tram wegpersoneel zal om dien ernstigen wil massaal naar buiten te doen treden, even als de andere bonden op korten termijn waarschijnlijk in Den Haag een besturen- congres DE TRUST VAN MEELFABRIKANTEN EN BAKKERS. Wij hebben gisteren een beschouwing over bovenbedoelde trust overgenomen uit het „Handelsblad", waarin tusschen de ob jectieve mededeeling der feiten ook een appreciatie van het genoemde blad was gevoegd. Er is in meerdere kringen verzet tegen de bedoelde trust-vorming. Het persbureau Vaz Dias meldt ons: „De bakkersfirma Van den Eshof te Ara- sterdam heeft zich met een telegrafisch' verzoek tot den minister van Economische Zaken gewend. Aangedrongen wordt daarin op beschik baarstelling van broodbloem, daar ge.icem- de firma evenals tien andere bakkers niet in staat is ondanks contante betahng brooabl em legen vrijen marktprijs te koo- pen. In het telegram wordt er verder melding van gemaakt, dat de samenwerkende bak kersorganisaties en meelfabrikanten hen dwingen hetzij een prijszettingscontract te teekenen hetzij een rijksdaalder per hon derd kilo broodbloem extra te betalen, terwijl het koopen van importbloem in ver band met de Tarwewet onmogelijk is". Een onzer lezers zendt ons een beschou wing, waarvan de strekking neerkomt op het gisteren uit het „Hbld." geciteerde. Hij schrijft o.m.: „Deze boycot-overeenkomst, met daarnaast een geheime dienst is uit sluitend mogelijk tengevolge van de Tar- vvetwet 1931, waarbij circa 90 pet. der be- noodigde bloem in handen is gespeeld van de inlandsehe meelfabrikanten en de in voer van buitenlandsch bloem nagenoeg onmogelijk is gemaakt". En hij betoogt ver der o.m., dat deze trust-vorming geen reke ning houdt met de redelijke belangen van den consument. De heffing van 20 opcenten op den suikeraccijns. De firma C. Jamin te Rotterdam heeft een open brief gericht tot den minister van Finaciën en del eden van de Eerste e.n Tweede Kamer der Staten-Gcneraal, waar in zij zeer ernstige bezwaren tegen het voorstel van 20 opcenten op den bestaan- den suikeraccijns ontwikkelt. Plantaardige margarine. De crisiszuivelcentrale deelt mede, dat, naar haar gebleken is, o.m. in medische kringen twijfel bestaat of na de inwerking treding der Crisiszuivehvet nog wel mar garine, uitsluitend uit plantaardige olie vervaardigd, is te verkrijgen. Zij vestigt er daarom de aandacht op, dat bedoelde plant aardige margarine ook thans nog wordt gemaakt en sedert het in werking treden der Crisiszuivehvet is vervaardigd. Voor liet geval deze niet bij een winkelier voor handen mocht zijn, kan men zich wenden tot den Ned. Vegetariërsbond, Fazanten- weg 73hs, Amsterdam, die zich bereid heeft verklaard op te geven waar dc margarine is te verkrijgen. Varkensexport naar Engeland. De Ned. Varkenscentrale maakt bekend, dat in verband met de op 23 November a.s. aanvangende coütingenteering, van de zen datum af geen ander gezouten var- kensvleesch dan bacon naar Groot Brit- tannië en Xoord-Ierland mag worden uit gevoerd zonder uitvoer-machtigng van de Nederlandsche Varkenscentrale. Deze uit- voer-maehtigingen kunnen worden aange vraagd bij de Ned. Varkensccnlrale, le v. d. Boschstraat No. 1, Den Haag. In aan merking tot het verkrijgen dezer uitvoer- machtiging komen zij, die tot lieden regel matig ander gezouten varkcnsvleesch dan bacon hebben geëxporteerd. Belanghebben den worden verzocht zich met de Neder landsche Varkenscentralc in verbinding te stollen. Kamervacature-Guit. Mevr. A. SteenlioffSmulders, die in de vacature-Guit tot lid der Tweede Kamer was benoemd heeft deze benoeming niet aangenomen. Een ongeoorloofde loterij. De winkeliersvereeniging te Helmond, onderafdeeling van de R. K. Middenstands- vereeniging, heeft een winkelweek georga niseerd, waaraan een z.g. loterij was ver bonden. Thans zijn do talrijke prijzen, waaronder fietsen, naaimachines, enz. door de justitie in beslag genomen, daar men in strijd zou zijn met de Loterijwet. „De Diergaarde". De firma Verkouw en Stokhuyzen is vin dingrijk in het uitgeven van eerste-klas- reclame. Zoo ontvingen wij nu weer een even als de vorige technisch-keurig verzorg de album ,.De Diergaarde", van de hand van dr. K. Kuiper, directeur van de Dier gaarde te Rotterdam. Voor jongeren en óók voor ouderen is deze album een boekwerk, dat het aange name met het nuttige vereenigt; en zóó een benijdenswaardig bezit verschaft- De plaatjes voor dezen album bevinden zich in de koffie- en thee-verpakking. Bij inlever.ng van 100 plaatjes ontvangt men de album gratis. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Het Centrum wijst samenwerking met von Papen af. (2de blad). Hoover is van meening, dat re „iets" ge daan moet worden inzake de schulden kwestie. (2de blad). BINNENLAND. Het Begrootingsdebat in de Tweede Kamer. (1ste blad). Vergadering van „De Hanze". (2e blad). De Rijksmiddelen. (1ste blad). De brand in de „P. C. Hooft" woedt nog steeds voort. (Gem. Ber. 3do blad en Laat ste Ber.). Hoe de dader van den roofoverval te Res- sen ontsnapte en gevonden werd. (Gom. Ber. 3de bladj. Aanslag cp een winke ier- te St. Maarten- Vlotbrug (Gcm. Ber. 3de blad). SPORT ÉN WEDSTRIJDEN. Wat een Zesdaagsche is. (2de blad). Opnieuw drie Ned. Zwemrecords verbe terd. (2e blad). KATHOLIEKE BOEREN- EN TUINDERS IN HET BISDOM HAARLEM. Dc jaarlijksche algemceno vergadering van den 11. K. Diocesaneu Land- en Tuiu- bouwbond, de organisatie van allo Katho lieke Boeren en Tuinders in het BisJom Haarlem, wordt dit jaar gehouden op 28 November a.s. des van. hau elf in het öt. Bavo-gebouw, fomedestraat, Haarlem. Vóór de algemeene vergadering wordt om half tien v.m. een Stille II. Mis opge dragen in dc It. K. kerk aan de Jansslraat te Haarlem, door den geestelijk-adviseur, Rector J. P. J. Kok. Dc agenda be\at niet minder dan de be spreking van ruim honderd voorstellen. Tientallen afdeelingen hebben de stoffe lijke nuoden van de bij hun aangesloten leden aan het Hoofdbestuur van deze oi- gamsatio bekend gemaakt. Het belooft een uiterst belangrijko ver gadering te worden. Elke katholieke boer en tuinder mag met veizuimen deze verga dering bij te wonen. Hier is wat te leeren. Wat er o.a. besproken zul women volgt nu in het kort: Stichting It. K. Jongo Boe ren- en Tuindersstand in het Bisdom Haar lem. Dc radio als middel te gebruiken tot steun in den strijd voor de belangen van den R. K. Boeren en Tuindersstand. Instel ling R ijkskindertoeslagfonds; instelling Voorlichtingsdienst inzake productie van land- en tuinbouwartikelcn. Vaststelling j minimum-prijzen van land- en tuinbouw- j producten. Oprichting van een Handels- I Centrale, zooals het Comité van Econo- j misch Verweer zulks wenscht,anders boycot van Duitsche goederen. Verlaging Rento- I voet-staatslceningen. Onmiddellijke steun aan hypotheeknemers, werkzaam in land en tuinbouw. Verhooging maalpercentngo bij Tarwewet. Invoer van buibenlandscho gerst belasten. Betere steun aan Vlastelers en Bietenverbouwer. Steun aan consump tie-aardappelen. Volledige afschaffing grondbelasting en afschaffing Hoogheem raadschap Holland's Noorderkwartier. Ver laging P.E.N, on P.W.N.-tariovon. Toesla gen op loon bij arbeiders, welke werkzaam zijn bij boeren en tuinders, die het loon niet meer kunnen betalen. Reorganisatie So ciale Wetgeving. Gepleit wordt voor een aantal zeer belangrijke veranderingen in liet ontwerp-Tuinbouwsteunwct. Krachtige steun aan den Tuinbouw in 1933. De nood- klok zal nogmaals krachtig luiden te Haar- lem. Het is noodig, bitter noodig. Wat er leeft onder den R. K. Boeren- en Tuin dersstand in het bijzonder zal men hier kinnen beluisteren. Deze vergadering zal in het teeken van ieders belangstelling moeten staan, om dat het hier gaat om de redding van d© kern van do geheele maatschappij, n.l. do R. K. Boeren- en Tuindersstand.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1