WOENSDAG 16 NOVEMBER 1932 DE LE1DSCHE COURAN1 TWEEDE BLAD PAG. 7 niet nog' meer belasting wordt geheven, wees do Minister de heffing ineens af als zeer onbillijk in dezen tijd, nu de kapitaal inkomsten tijdelijk verdwenen zijn en deze heffing gelijk zou staan met 25 pet. uit in komen dat niet mee-r vloeit. Hij noemde het voorbeeld eener weduwe met 5 kinderen dit 100.000 bezit en daarvan 14.000 in komen trekt en die 1000 zal moeten beta len, terwijl een ongehuwd advocaat met 20.000 inkomen geen cent zou hebben op te brengen. Tegenover de heer Albarda, die verhooging der successiebelasting bepleitte, beriep de Minister zich op den heer Wi- baut. Wat het tabaksbelasting aangaat, gewoonlijk komen de bezwaren tegen een belasting eerst binnen als deze door de ltegeermg wordt aangekondigd. Maar m dit geval hoeft de Minister, ook zonder dat deze belasting in zijn voornemen ligt, reeds allerlei adressen daartegen ontvan gen. Na nog ©enige detailpunten behandeld te hebben eindigde de Minister met ©enige woorden te spreken over pessimisme en op timisme. Met de cijfers in de hand toonde hij aan, dat de heer Colijn misgetast had toen hij zeide dat het te-kort der spoorwe gen en van het spoorwegpensioenfonds niet in de begrooting waren verwerkt. Spreker erkent dat er reden is voor pessimisme ten aanzien van de vraag of er spoedig herstel zal intreden. Men moet echter zijn opti misme behouden ten aanzien van de moge lijkheid dat uiteindelijk alles toch weer te recht zal komen. DE PROEVEN IN DE LEIDSCHE KINDERKLINIEK. Eenige dagen geleden hebben wij mede- deeling gedaan van den aanvang in hooger inetantie" voor het Medisch Tuchtcollege van de zaak tegen den heer P. Pijl, arts te 's-Gravenhage en voorzitter van de stich ting „Anti-vivisectiebond". Men herinnert zich, dat genoemde arts prof. Gorter te Leiden en dr. Boer te Wassenaar had aan geklaagd bij den officier van justitie we gens het nemen van proeven op kinderen iu de kinderkliniek te Leiden, welke proe ven beschreven zijn in het proefschrift van dr. Boer. Prof. Gorter en dr. Boer hcivben op deze aanklacht geantwoord met een klacht bij liet Medisch Tuchtcollege t« gen den heer Pijl, omdat deze door de publicatie van zijn brochure Vivisectie op Men- sc.henT' den medischen stand had geschaad. Wij hebben over deze geruchtmakende brochure uitvoerig geschreven. In onze jongste publicatie, waarin wij o.a. mededeelden, dat de Haagsche adVÖ- caat mv. E. G. S. Bourlier zijn pleid.ooi had gehouden ten overstaan van den Medischen Tuchtraad, kwam ook deze zinsnede voor „het gaat er immers om, of in een zieken huis kinderen ingespoten mochten worden met een twijfelachtig middel en met ©an van te voren vaststaand twijfelachtig resul taat". Wij hoorden hieromtrent do opmerking maken, dat, wanneer men de zaak aldus formuleert, iedere geneesheer hierop zal antwoorden, dat zooiets inderdaad niet ge oorloofd is. Wanneer men als vaststaand aanneemt, dat zoowel het middel ais het resultaat „twijfelachtig" waren, zou dit reeds impliciet een veroordeeling van prof. Gorter en dr. Boer beteekenen. De moeilijkheid schuilt in het woord „twijfelachtig'". Men kan daaronder ver staan: iets, wat aan twijfel onderhevig is, iets wat nog niet geheel vast staat, wat nog niet. in zijn aard en werking voldoende bekend is. Men kan er ook ©en ongunstige kleur aan geven, zooals men spreekt van een twijfelachtig individu, eeh individu, dat niet betrouwbaar is. In dozen laatsten zin wen schep wij de term ..twijfelachtig" niet gebruikt te heb ben. Het is met onze bedoeling om reeds van te voren partij te kiezen, hangende het geding voor den Medischen Tuchtraad. Doch, zooals onze rnzers zich misschien nog herinneren, het gaat in deze kwestie over het inspuiten met B C.G., een prepa raat, dat dient als voorbehoedmiddel tegen besmetting niet tuberculose. Zelfs in dezen tijd men dènke aan het beruchte Lübecksche proces vindt men naast voorstanders van dit voorbehoedmid del ook tegenstanders, die niet overtuigd zijn van de gevaarloosheid van dit-middel. In den tijd, dat dr. Boer zijn proefschrift bewerkte, waren de meeningen nog meer verdeeld en kon gesproken worden van een „twijfelachtig" middel, in dien zin, dat de uitwerking ervan nog niet in alle volheid bekend was. Uit het feit, dat dr. Boer zelf van „onderzoekingen'' spreekt, valt dit reeds op te maken. Toentertijd was het B.C.G. een nieuwigheid, dat vooral bij toediening per os (door den mond) zeer zeker een voorbehoedmiddel was. dab zich als vertrouwenwekkend aandiende. De uit vinder, prof Oalmette te Parijs, had het reeds bij zeer veie kinderen toegepast, zoo dat men niet kon spreken van een hoogst dubieus en wellicht hoogst gevaarlijk mid del. De toediening van het vaccin bij in spuiting was minder bekend en was ook minder toegepast. Op een gegeven oogen- blik achtte men in de kliniek een goede ge legenheid aanwezig om het nieuwe middel eens toe te passen wij nemen volkomen aan, dat er reden voor was, omdat de kin deren afkomstig waren uit met tuberculose besmette gezinnen 'en deze gelegenheid benutte de heer Boer, om studie-materiaal op te doen voor zijn proefschrift. Zoo zien wij de zaak. Het middel was in zijn uitwerking hier nog niet ten volle bekend en zoo kan men spreken van een „twijfelachtig" middel, wat geenszins wil zeggen een min of meer „on deugdelijk" middel. Deze uitdrukking kan te meer gebillijkt worden wanneer men be denkt, dat de voorbehoedende kracht van heb B.C.G. toen niet zoo zeker vast stond, en naar wij meenen thans ook nog niet zóó vast staat. In het ranport van de tech nische commissie voor de studie der anti- tuberculeuse vaccinatie met het B.C.G. van October 1928 luidt de conclusie van d© „Commission des cliniciens'' zeer voorzich tig, dat het B.C.G. „een zekere graad van immuniteit" oplevert. Ook dr. Boer is zoo voorzichtig geweest, te erkennen, dat uit zijn „proefnemingen" op de behandelde kinderen geen bewijs te trekken was voor de werkzame kracht van het voorbehoedmiddel, omdat het aantal kindereii te gering was en de gevallen zich aan voldoende observatie onttrokken. Wanneer men dit voor oogen houdt en daarbij onze verzekering aanvaardt, dat aan de term „twijfelachtig" geen on gunstige b ij beteeken is mag ge hecht w o r d e n, kan men o.i. vrede heb ben met de uitdrukking „twijfelachtig mid del met ©en'van'te voren vaststaand twij felachtig resultaat" en zal men daaruit niet eenige voor het Acad. Ziekenhuis te Leiden ongunstige conclusie trekken. VAN M'N BOEKENTAFEL Het Schild. Apologetisch Maandschrift. Uitg. der A. V. Petrus Canisius. Do bespreking van de jongste aflevering van het Schild heeft eenige vertraging on dervonden, hetgeen allerminst te wijten is aan den inhoud. Want wij veronderstellen, diat geen der Schild-lezers een verschenen aflevering naast zich neerlegt, teneinde er over eenige weken eens kennis van te ne men. Integendeel, men kan niet nalaten, direct bij de ontvangst even te kijken, wel ke interessante onderwerpen thans weer behandeld worden. Het ie ditmaal prof. J. J. Henneman, die de artikelenreeks opent met een bespreking van do OadaveE-gehoorzaamkeid der Je- zuieten. Er zullen weinig onderwerpen zijn, waarover zooveel misvattingen heerschen als over het karakter van de gehoorzaam heid, waartoe de Jezuieten verplicht z.jn. En toch is het vanzelfsprekend prof. Henneman zet dit duidelijk uiteen dat het leven-in-gehoorzaauiheid een noodzake lijk bestanddeel is van het kloosterleven. De H. Ignatius heeft in zijn „Instituuirn Soeietatis Jesu" de regels der Jezuïeten orde, sterke uitdrukkingen gebruikt, zoo als „volgzaamheid, alsof zij een lijk waren" of „als een staf in de hand van een grijs aard", maar deze uitdrukkingen waren met nieuw noch ongewoon en niets bijzonders, niets anders dan strikte gehoorzaamheid wordt daarmee aangeduid. In verband daar mee wu-r'dt den Jezuïeten wel eens verwe ten, dat zij hun overheden zouden moeten gehoorzamen zelfs wanneer deze hem iets zondigs zouden opdragen. Afgezien van het feit, dat zulk een opvatting der gehoor zaamheid geheel zou indruischen tegen de leer der Kerk en dezo beschuldiging alleen daarom reeds een absurditeit is. toont prof. Henneman aan, dat de oorzaak van deze misvatting te zoeken is in een foutieve ver taling, een "gevolg van onvoldoende kennis van hot Middeleeuwsch Latijn, dat St. Igna tius in zijn regel gebruikte. De ©omvertiet Jan Taal komt in ©en ar tikel, onder den titel „Geheiligd worde uw naam", op tegen het openlijk negeeren van God, vooral in het publieke leven. God wordt uitgeschakeld uit de weten schap, uit de journalistiek, uit de staat kunde en de grooto wereldpolitiek, zelfs uit het particuliere leven, voorzoover tiet een ©enigszins publiek karakter draagt. Een waar woord, dat de wereld, ook de Ka tholieke wereld, ter harte mag nemen. Het Schild zou het Schild niet zijn als er niet ©en opzienbarende bekeering in ver meld stond. Dezen keer beschrijft Piet Kas teel er ©en, en wel de geschiedenis van hen vermaard Engelsch predikant dr. William Edwin Orchard, die in Juli. van dit jaar de Katholieke Kerk is binnengegaan. J. Laanmert-se Lzn. zet zijn serie over „Wat zijn Protestanten" voort met een be spreking van de Spiritualisten, waartoe ver scheidene richtingen te rekenen zijn, zooals. de Anabaptisten, (meer bekend als We- derdoopers en later Doopsgezinden), de Baptisten, de Adventisten, de Maranatha- beweging en het Leger des Heils. Een uit eenzetting, welke ongetwijfeld verhelderend zal werken op degenen, die uit de veelheid van namen, bewegingen en strevingen geen wijs meer kunnen worden. Verder is in het Schild afgedrukt een hoofdstuk uit Fiedler's trilogie „Defensive odor Offensive", welke in de vertaling van Dolf Ypey, den Schild-lezers wel bekend, binnenkort door Paul Br'and zal worden uitgegeven. Met een biddende meditatie over „Aller zielen" van Zr. Hildegard Obl. S.B. uit Schootenhof sluit het eerste gedeelte van deze aflevering. De gewone rubrieken „Op den Uitkijk", Vragenbus, Boekbespreking en Correspon dentie bevatten zeer veel leerzaams in hun korte opmerkingeu. UIT DE OMGEVING LEI MU ID EN. G. Boot t Zondagavond overleed na een kort ziek bed in den ouderdom van bijna 73 jaren de heer G. Boot, opzichter der gemeenten Lei- muiden en Rijnzaterwoude. De heer Boot heeft de gemeente Leimui- den ruim 30 en de gemeente Rijnzaterwou de ruim 10 jaren gediend. Veie belangrijke werken zijn onder zijn leiding tot stand gekomen. We noemen wat Leimuiden betreft den bouw van het Raad huiscomplex. de ambtswoning van den bur gemeester, de O.L. school en den bouw van de beide bruggen over de Dreeht. Van meer jongere datum is de verbree ding van den Heerenweg in het Oosten van Leimuiden. Wie den heer Boot gekend heeft is vol waardeering over de kalme, tactvolle wijze waarop hij leiding wist te geven. Hoofdberoep van den heer Boot was bouwkundige. In het openbare leven heeft hij echter verschillende functies bekleed; jarenlang heeft hij een kerkelijke functie bekleed in de Herv kerk van Oudewete ring; hij was een ijverig bestuurder van de Boerenleenbank te Oudewetering, van di verse polders was hij opzichter. Met den heer Boot is een werkzaam le ven heengegaan. Zijn ernstige, beminlijke persoonlijkheid zal bij hen, die hem goed kenden, in dankbare herinnering blijven. Toenemende werkloosheid. Bij het agent-schap der Arbeidsbemiddeling staan thans 56 personen als werkzoekend© inge schreven. WARMOND. Crisis-Comité. Onder groote belang stelling van de leden, vergaderde te Raad- huize het Crisis-Comité. D© Voorzitter, de Edelachtb. Heer Bur gemeester, opende deze vergadering en na de aanwezigen voor hun komst te hebben bedankt, zeide deze, dat wij weer aan het begin staan van een langen winter, die voor Warmond geen goede vooruitzichten biedt. De werkloosheid dreigt grooter te worden dan tijdens den vorigen winter en velen zullen den steun van het Crisis-Comi té niet kunnen ontberen. Na voorlezing van de notulen der vorige vergadering door den Secretaris-Penning meester bracht deze verslag uit over do werkzaamheden van het Comité gedurende den afgeloopen zomer. Wij ontloenen hier aan, dat ons Comité in tegenstelling met die van andere plaatsen zijn werkzaamhe den gedurende den zomer heeft voortgezet, al is het aantal aanvragen schaars geweest. De aanvragen betroffen hoofdzakelijk verstrekking van versterkende middelen, als melk, eieren en vleesch, waaraan het Comité niet dan na attest van een dokter heeft- voldaan. In het begin van den zomer bereikten het Comité eenige aanvragen van neringdoenden om voorschotten voor kor ten tijd. Hoewel het sub-Comité aanvankelijk meende, dat deze wijze van steunverlee'ning niet op den weg lag van het Comité, daar hieraan te veel risico wos verbonden, meer dan de kas kon verdragen, heeft het toch gemeend na nauwkeurig onderzoek eenige uitzonderingen te moeten maken en werden gelden ter leen verstrekt' tot 150 Strop pen zijn hiermede niet geleden en de gelden zijn tijdens de Zomermaanden geheel of zoo goed als geheel in de kas teruggevloeid. De baten tijdens de zomermaanden ont vangen. stellen niet teleur. De collecte ge durende de Kaagweek heeft opgebracht 101.31, de busjes, welke in de café's en op de jachthavens waren geplaatst, bleken bij opening in totaal te bevatten 19.10, ter wijl de bussencollécte van den achtsten October heeft opgebracht f 161.65 Twee ingezetenen van Warmond deden het Comité ieder 25— toekomen. Een voorbeeld, dat tot navolging opwekt en waarvoor den milden gevers dank wérd ge bracht Het verzoek van ons comité bij het Na tionaal Crisis-Ccmïté' te Den Haag om ter onze beschikking bepaalde goederen af te zenden is ingewilligd en reeds is een toe zending dekens, schoenen en onderkleeren ontvangen. Hierna werd overgegaan tot verkiezing van een kaseomissie; als zoodanig werden voorgedragen en gekozen de heeren J. J. Leenen en J Uit den Boogaard. Vervolgens werd overgegaan tot benoe ming van een commissie voor steunverle ning B (extra werkloozensteun van het Na tionaal Crisis-Comité). De Voorzitter stelde voor, om als zooda nig te doen fungeeren het reeds bestaande sub-comité, met' uitbreiding van de heeren v. Delft, v d. Hevden en Wevers, waarmede de vergadering kon instemmen. De pennningmeester deelde mede, dat de levensmiddelen bevatten de som van 634.78 en lichtte toe. dat dit- bedrag niet vo'doende was om de steunverlecning on veranderd te kunnen voortzetten. De heer de Vroomen meende, dat het meest bereikt werd indien er op geregelde tijden collecte werd gehouden, en stelde voor eens in de veertien dagen een bussen- collecte te doen plaats hebben. Hiermede kon de vergadering zich instemmen. Niets meer aan de orde zijnde, dankt© de voorzitter de leden voor hun belangstel ling en sprak de hoop uit, dat het Crisis- Comité in staat zou worden gesteld, om ve len in hun nood tegemoet te komen. „St. Matthias". Met een stuk, dat aan de spelers zware eischen stelt, heeft de af- deeling tooncel van de R. Iv. Muziekver- eeniging „St. Matthias" haar wint-erprogram ma geopend. „De Anarchist'', drama in vier bedrijven van R. Ysa.bie, past volkomen in het kader van dezen tegenwoordigen tijd. Het is een stuk met een diepen tendenz, waarin aan getoond wordt, dat de barbaarsehe wreed heid van het overal veld winnende commu nisme moet leiden tot vernietiging der be schaving en ondergang der maatschappij, daar dit stelsel alle godsdienst over boord werpt en den godsdienst beschouwt als uum voor het volk. Een eerste vereischte an dit stuk is, dat het vlot gespeeld moet worden, gezien de vele. monologen die in het stuk voorkomen. Dit liet den eersten avond nog al eens wat te wenschen over, doch den tweeden avond was hierin een aanmerkelijke verbetering. Een woord van lof komt toe aan den heer G. v. Dijk die de decors heeft ontworpen, welke bijzonder de aandacht trokken. Wat het stuk zelve betreft, moet speciaal genoemd worden de heer J. Sikking die den rol van zwaar getroffen vader uitstekend uitbeelde. Ook G. van Dijk als journalist en communistisch leider was uitstekend want niét alleen dat hij rolvast was, doch zijn spel was natuurlijk en ongedwongen. Hoe wel de heer J. van Stijn als Fred dezen rol aardig verto kte, hebben wij hem wel eens beter gezien. Dit genre stukken past min- j der in het kader van den heer Stijn. Na de pauze werd opgevoerd „Moppie de ongeluksvogel". Dit stuk was een waar suc ces en viel zeer in den smaak van het pu bliek. Hoewel allen him rol uitstekend ver vulden, verdienen een speciaal woord van lof de heeren Th. Niekerk, B. Beugelsdijk en Th. Duynhoven. Alles bijeen was het een uitstekenda geslaagden avond die de beste verwachtingen geeft voor het verdere sei zoen. Arbeidsbemiddeling. Bij den dienst der arbeidsbemiddeling alhier staan ingeschre ven als geheel werkloos 50 'personen, als ge deeltelijk werkloos 11, in totaal dus 61 per sonen. Oeververdediging. Namens heeren Ge deputeerde Staten van Zuid-Holland zal een oeververdediging worden aangebracht langs de Oostzijde van de Zijl onder deze - gemeente,welk werk zal worden aanbe steed op 5 December a.s. in het. gebouw van het Provinciaal bestuur t© 's-Gravenhage. Margarine-distributie. Naar wij vorne- men is bericht ontvangen ten Raadhuize, dat aan deze gemeente is afgezonden dc eerste zending onvermengde margarine, zoodat binnen een paar dagen met de dis tributie daarvan zal worden begonnen, ter wijl met den verkoop voorloopig is belast de heer P. van der Wereld. Goede verbetering. Thans is definitief besloten tot een aanmerkelijke verbetering van den spoorwegovergang in deze gemeen te, welko verbreeding in verband met het steeds toenemende verkeer zeer noodzake lijk was. Tevens zal nabij het station een nieuw wachtgebouw worden opgetrokken, van waaruit in de toekomst de spoorboo- men zullen bediend worden, zoodat kan worden aangenomen, dat het lange wachten voor de spoorböomen ook in do toekomst zal verdwijnen. UIT DE RIJNSTREEK AARLANDERVEEN Patroonsfeest „St. Willibrord". Donder dag a.s. viert de Volksbond alhier haar jaar- lijksch patroonsfeest in de zaal van den heer W, v. d. Berg. Op deze feestvergadering wor den niet alleen alle mannen, maar vooral ook alle vrouwelijke huisgenooten verwachten. Op de agenda staat een propagandistische spreekbeurt van den vertegenwoordiger der Centrale Volksspoorbank, en humoristische uit voering der- tooneelvereeniging „Vrienden kring". Komt dus allen! BODEGRAVEN Kiesvereeniging. Als voorz. der A.R. Kies vereeniging heelt bedankt de heer J. Burg graaf. In diens plaats is gekozen de heer B. Baars. Houtbewerkersbond. Gisteren hield de houtbewerkersbond een ledenvergadering. De voorz., de heer P. v. d. Weijden, opende de ver gadering en heette allen welkom. De secretaris las hierna de notulen, welke onveranderd wer den goedgekeurd met dank aan den secreta ris. Bij hët punt mededeelingen deelde de voorz. mede, dat als bestuursleden aftredend waren de heeren P. v. d. Weyden en P. Ver beek, en bedankt hadden de heeren J. den Hollander en Fr. Beens. Als voorz. werd ge kozen de heer J. Zwaneveld, penningm. de heer P. Verbeek en bestuursleden de heeren C. Hoogendoorn en J. Vonk. Na nog eenige minder belangrijke besprekingen, sloot de voorz. de vergadering op de hen gebruikelijke wijze. Burgerwacht. Woensdag 23 Nov., des avonds 7 uur zal er een propaganda-avond van de Burgerwacht gehouden worden in het Beurs gebouw. Welwillende medewerking verleent de Chr. Zangvereen. „Halleluja' en Strijkmuziek onder leiding van den heer J. M. Kouwen- hoven. Als punt 5 staat op het programma ver meld: rede van den heer A. van Batenburg van Oosterbeek, commandant Burgerwacht te Ren- .kum, lid van het hoofdbestuur van den Bond tegen revolutie, met het onderwerp: „De revo lutie van heden". Punt 10. Kort woord door kapitein Snijders, toegevoegd officier van de Inspectie der Bur gerwachten. Het belooft een interessante avond te zullen worden. Diefstal. Verleden week meldden we, dat ingebroken was hij den landbouwer B aan de Zuidzijde. Op precies dezelfde wijze is nu weer ingebroken bij den landbouwer K. aan de Noordzijde. Aldaar heeft hij een Zondagsche fantasiebroek medegenomen. De politie is den dader op 't spoor. Het is zekere A. uit Rotter dam, welke, vertoefde in 'n gesticht te Hei- loo, en aldaar 14 dagen geleden weggevlucht is, In dezelfde kamer waar hij geweest is, lag op tafel voor ongeveer f 15 kleingeld, hetwelk hij echter onaangeroerd heeft gelaten, De kaars- vetdruppcls op het karpet maakten uit, dat de dader met behulp "an kaarslicht z'n slag heeft geslagen. Tot heden is A. nog voortvluctig. Er in geloopen. De heer C, V. uit de Meije had 2 varkens in de kuip; ongelukkig voor hem kwam juist de rijksveldwachter R. ter plaatse, welke hem verbaliseerde voor: lo. 2 maal het niet aangeven van een varken: 2o. 2 maal niet een varken laten keuren op het ge meentelijk abattoir; 3o. ontduiking crisis-var- kenswet, aangezien de dieren nog niet van het vereischte merk voorzien waren. ZOETERWOUDE Goedkoope margarine. In de afgeloopen week is het eerste kwantum goedkoope marga rine in deze gemeente gedistribueerd. Als we vernemen lat de verkooper dezer margarine op het geheele kwantum 1.40 winst kan maken en dat hii '.Leen aan vervoerkosten 1.40 moet hetalen, dan gelooven we dat er niet veel win keliers voor een dertfelijken verkoop in aan merking willen komen Arbeidsbemiddeling. Bij het correspon dentschap der arbeidsbemiddeling werden in de afgeloopen maand 176 aanvragen van werk zoekenden ingeschreven, waarvan er 64 konden geplaatst worden, n.l. 60 bij de werkverschaf fing en 4 bij particulieren. Op het einde der maand stonden nog 75 werkzoekenden inge- NIEUWKOOP Filmavond. In de Patronaalszaal zal Zon dag een groote komische filmavond worden ge geven, welke opgeluisterd wordt door een der nieuwste geluidsinstallaties. 't Belooft een mooie avond. Zie de annonce in dit nummer. WOERDEN Veilingen. De veilingen van „Woerden en Omstreken" zijn vanaf deze week weer vast gesteld op Woensdag (eierenvéiling) en Vrijdag (groenten- en fruitveiling). Dierenbescherming. Vrijdag a.s., wordt voor den Jeugdbond voor Dierenbescherming, een film vertoond in het Patronaatsgebouw, ge- tield: „St. Bernardhonden" en „De klok van Arie". De vertooning is alleen toegankelijk voor leden en genoodigden. ld ai I/oh cuUis kamt.. gaat vóór, dat zegt de wet. Maar als gij van rechts komt, maak dan een verstandig ge bruik van Uw recht. Wanneer dc man van links niet remt, komen er ongelukken. Ondanks de wetsbepaling! Financiën en Economie Heb weekblad „Handelsbelangen" neemt o.m. op de crediteurenlijst in bovengenoemd faillissement. Deze lijst telt 86 crediteuren met een totaal passief van 16.033.23 waar van preferent 2.623.11. De baten zijn nog niet volledig bekend. Dc voornaamste crediteuren zijn: N.V. v.h. G. Roelofz En schede geleverde goederen en kosten ge deeltelijk pref. 865.10; M. J. Hartogs- vcld Den Bosch, geldlecning gedeeltelijk pref. 4983.H. A. Lonnee, Den Haag, geldlcening en geleverde goederen f 215294. WILT U IETS WETEN? Vraag: G. II. to N. Antwoord: Op de eerste plaats moet wel overwogen worden of het nict-betalen vari het achterstallige loon veroorzaakt wordt door onwil of door onmacht. Onwil wordt maar al te spoedig verondersteld en wanneer er geen geld is, kan niemand dat af dwingen. Veronderstelt men. dat er van onwil sprake is, dan st-aan' verschillende dwangmaatregelen ter beschikking en wel bc-slag en faillissement. Bij faillissement' hebben de werknemers voorrang boven de andere schuldeischers (uitgezonderd pand en hypotheekhouders). Er moet evenwel degelijk overwogen worden of do kosten en moeiten van dergelijke dwangmaatrege len opwegen teg encle te verwachten baten. Spreekt ij eens met ©en deurwaarder. Vraag: Hoe is het volledig postadres der Marinekazerne te Den Helder? Antwoord: Richt uw brief naar het Commandement der Marine te Den Helder. Daar zal men het wel naar do betreffende afdeoling doorzenden. Vraag: Wanneer wordt de jacht ge sloten op waterwild en hazen? Is de jacht op woudduiven geoorloofd? Antwoord: Voor de jacht op water wild golden dit seizoen de volgende bepa lingen, ganzen: alle provinciën (behalve Groningen, Friesland en Drenthe) van 25 Juli9 April; watersnippen 25 Juli— April; ©enden allo soorten, behalve berg en eidereenden 25 Juli12 Februari; goud- plevieren 27 Augustus12 Februari. De jacht is in 't geheele Rijk verboden op kor- hennen, zwanen, berg, en eidereenden, dui kers, kemphanen, wulpen, scholeksters, tu reluurs, meerkoeten en waterhoentjes. De jacht op hazen is in dc provincie Zuid-Holland geopend van 1 October tot 1 Januari. De woudduif is een beschermde vogol, volgons art. 9 van de Vogel wet. De jacht daarop is niet geoorloofd. Alloen, indien u last van deze dieren heeft, kunt u van don burgemeester ©en speciale vergunning bekomen. Vraag: Welke is de kortste weg van Leidon naar Den Bosch per rijwiel? Hoe veel KM.? Antwoord: Leiden, Alphen a. d. Rijn, Woerden, Utrecht, Houten, Schalkwijk, Zalt-Bommol, Geldermalsen, Iiedcl, Den Bosch. Afstand 104 K.M. Vraag: Welke is de kortste weg van Den Bosch naar Maastricht? Hoeveel K.M.? Antwoord: Den Bosch, Vugiht, Bo.\- tel, Best, Eindhoven, Geldrop, Heeze, Leen de, Weert, Ittervoort, Wessem, Mausbracht, Susteron, Sittard, Beek, Wijk, Maastricht Afstand 130 K.M. Vraag: Welk is de kortst© weg van Hazerswoude naar Schoonhoven por fiets en hoeveel K.M. Antwoord: Leiden, Ilazerswoudf, Boskoop, Waddinxveen, Gouda, Haastrecht. Schoonhoven. Afstand 12 K.M.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 7