BUITENLAND NOORD-ZUSU-HOLLAIIDSCHE (BLAUWE) TRAM Het Begrootingsdebat in de Tweede Kamer VOENSDAG 16 NOVEMBER 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 ONTWAPENING. HET FRANSCHE ONTWAPENINGS PLAN. AFWIJZENDE HOUDING VAN DUITS CHLAND. Oude gedachten in nieuwen vorm. Het W. B. geeft een uitvoerig overzicht van de opvatting in gezaghebbende Duit sche kringen betreffende het Fransche l>lan. Men beschouwt dit niet zooveer als een ontwapeningsplan, maar veeleer als een plan tot organisatie van Europa naar de bekende Fransche zienswijzehet behelst in nieuwen vorm de oude gedachten van het protocol van Genève, die ten %lotle op de verzekering van het status quo neerkomen. Daarbij bezit het plan twee voorname con structiefouten: het verbindt maatregelen, die terstond kunnen en moeten worden uitgevoerd met die, welker verwezenlijking geruimen tijd zou duren. Verder doet het veiligheidsvoorstellen, die een reeds vol dongen algemeenc ontwapening en een ze kere bewapenigsvereffening tusschen alle staten tot voorwaarde moeten hebben. De kwestie der rechtsgelijkheid wordt geheel opengelaten, de verwezenlijking der Duit sche verlangens wordt op de lange baan geschoven, ofschoon een soort kader wordt gevormd door de bepaling, dat in alle sta ten dezelfde leger-organisatie tot stand moet komen. Omtrent de details van het plan doet men o.a. opmerken, dat de politieke hege monie, gegrond op militaire superioriteit van sommige staten en statengroepen, wordt vereeuwigd. Het Fransche systeem van verbonden wordt in volkenbondsvorm gesanctioneerd, waarbij het heele stelsel een werktuig kan worden in handen van dien staat, die zich met zijn aanhangers in den volkenbondsraad een eenvoudige meer derheid kan verschaffen. Zeer karakteristiek, voor de Fransche gezindheid wordt de bepaling genoemd be treffende bestaande speciale overeenkom sten, waarmee natuurlijk de demilitairisatie van het Rijnland wordt bedoeld, die met alle daaraan verbonden militaire conse quenties gehandhaafd moet blijven. Het uniformeeren of standaardisecren der Europeesche continentale legers is, zoo wordt volgens het W. B. verder gezegd, wel de eenige gezonde gedachte, die het Fran sche plan behelst. Van Duitsche zijde be staat geen reden om dit punt en het daar mee verbonden voorstel inzake een spe ciaal volkcnbondsleger te verwerpen. Voor tweeërlei uitleg vatbaar zijn de verklaringen in het Fransche plan om trent do speciale rechten en de speciale positie der koloniale mogendheden, die blijkbaar hun koloniale legers niet of niet aanzienlijk behoeven te verminderen. Het grootste deel der Fransche koloniale legers van 250.000 man met langen diensttijd is slechts enkele uren varens van het Fran sche moederland verwijderd, ten deele ligt het zelf in Frankrijk in garnizoen. Belachelijk is het voorstel, het aan de militielegers te onttrekken zware mate riaal onder nominale volkcnbondscontrolo in de betrokken landen zelf op te slaan en aan eiken staat naar zijn behoefte, als hij zich aangevallen acht, weer ter beschikking te stellen. Dat ook andere aangevallen sta ten van dit materiaal gebruik zouden ma ken is een hersenschim, daar immers do leden van een niilitieleger, met zware artil lerie, waarmee het niet is afgericht, en inct vliegtuigen niets kunnen uitrichten. Op deze wijze wil Frankrijk het vermij den zijn geweldige hoeveelheden zwaar ma teriaal door vernietiging, welke Duitsch- land voor 100 pet. moest uitvoeren, ook riechts te beperken. Het verzekert zich daarmee een superioriteit op het gebied der qualitaticvo bewapening, die dienen moet om de ongelijkheid, die wij bestrijden, te vereeuwigen. Onduidelijk geformuleerd is de op zich zelf met vreugde te begroeten cisch' inzake internationale controle'op de wapenfabri- cage. Wat do controle met recht van on derzoek betreft, deze wordt van Duitsche zijde niet in beginsel verworpen, maar wel wordt verlangd, dat zij gelijk recht, 'ge lijke beperkingen en gelijke plichten tot voorwaarden heeft. Elke verklaring omtrent ingrijpende en radicale ontwapening ontbreekt volkomen, or is geen sprake van een afschaffing der schepen boven 10.000 ton en de duikbooten. Omtrent de ontwapening der luchtstrijd- maoht worden slechts bekende dingen her haald. Uit het bovenstaande, zoo wordt verder gezegd, vloeit voort, dat de resultaten van 'het plan ton aanzien van de ontwapening, indien het ten uitvoer zou worden gelegd zeer gering zouden zijn. Het voornaamste gevolg zou in elk geval zijn een uitstel der wezenlijke, ontwapening voor geruimen tijd. Het plan is ook in zijn bescheiden mili tair gedeelte volkomen, op de Fransche be hoeften en de ontwikkeling van het Fran sche leger gericht, dat langs den weg eener voortdurende verkorting van den diensttijd thans aan dc grens van een mifitieleger is gekomen. Het plan stolt voor, dat andere staten liet Fransche voorbeeld zullen volgen om den afstand, die tusschen het Fransche en andere legrs beslaat, in stand te houden. Wezenlijke rechtsgelijkheid cn de veilig-' heid, die uit de algémeene ontwapening voortvloeit, wordt aan andere staten niet verschaft. Zij worden verwezen naar juridische verzekeringen en naar de be scherming, die de Fransche legers op urond van art. 16 hun zullen verschaffen. Daardoor moet de politieke suprematie, zooals deze uit dc militaire weermacht voortvloeit, worden vereeuwigd. Tusschen 's morgens 8 on 's avonds 20 uur vertrekken «VVèrsnelde Trams van: (N) (K) Den Haag (Boz.bout) naar Leiden ieder uur op 03 en 33 (N) gaat door naar Noordwijk(K) naar Katwijk Leiden (Station) naar Katwijk, ieder uur op 12 n Noordwijk 42 NoordwijkJü*5r« D^n Haag eDW5tat.)„ op 17 Katwijl Leidei 50 15 en 45 Prijs Den HaagLeiden op 5-rittenkaart f0.35. Van Den Hang naar Leiden, Katwijk of Noordwijk: Enk. r. f0 50, Retour f 0.80. DUITSCHLAND SOCIAAL-DEMOCRATEN NIET BIJ VON PAPEN. „De Rijkskanselier moet aftreden". Gistcnamiddag hield het bestuur van de sociaal-democratische fractie in den Rijksdag, naar het W. B. mededeelt, te Berlijn een vergadering, waarop eenstem mig is besloten geen gevolg te geven aan dc uitnoodiging van den Rijkskanselier von Papen om heden, Woensdag, met dezen een bespreking te hebben. Het bezoek van de leiders Wels en Breitscheid bij den Rijkskanselier zal in verband hiermede ook niet doorgaan. De sociaal-democratische fractie in den Rijksdag motiveert dit optreden door het volgende: Rijkskanselier von Papen heeft, door tweemaal het parlement te ontbinden, ook tweemaal het Duitsche volk naar zijn meening over von Papens regeeringspoli- tiek gevraagd. Tweemaal heeft de rijkskan selier een voor hem vernietigend oordeel ontvangen. De grondwet, waarop hij den eed heeft afgelegd, geeft hem niet het recht verdere onderhandelingen te voeren zij verplicht hem tot aftreden. In regeeringskringen te Berlijn heeft men de sociaal-democratische weigering mot eenige verbazing ontvangen. Er wordt op gewezen dat een dergelijke conferentie waarop dc Rijkskanselier contact zoekt met de partijen, niets buitengewoons is. In dit geval komt daar nog bij dat Rijks kanselier von l'acen de besprekingen voert met uitdrukkcl ijken opdracht van den Rijkspresident. Deze weigering van de so ciaal-democraten wordt door de regeering beschouwd als een. daad van agitatie en een vlucht voor verantwoordelijkheid. Daar voegt men in regeeringskringen nog bij, dat de sociaal-democraten liever moesten zeggen wat zij dan op de plaats van de te genwoordige regeering willen hebben. LOOPT DE CRISIS TEN EINDE? Een optimistische minister. In tegenstelling met de meening van mannen als dr. Golijn en mr. Aalberse, die nog geen einde aan de crisis zien, heelt de Duitsche rijksminister voor economische zaken dr. Warrubold een optimistischer toon laten hooren. Gistermiddag heeft hij een redevoering goaouden, waarin hij vaststelde, dat thans de eerste aanwijzingen merkbaar zijn voor een zekere verbetering na een jarenlange crisis. Men mag de gei echt vaardigde hoop hebben, dat deze voorboden voor een ver betering ook in de komende maanden 'zul len biijven aanhouden, en dat, indien zich geen bizondere omstandigheden zullen voordoen, in het a.s. voorjaar een nog dui delijker zichtbare verbetering zal intreden in den economiscken toestand van de be langrijkste landen en ook van Duits-ckland. Dc minister wees in het bizonder op de verbetej-ing van de prijzen voor grondstof fen en de buitengewone liquiditeit der we reld als eerste voorwaarden voor de op heffing der crisis verschijningen en voor liet begin van een economische verbetering. Lo overvloedigheid op de geldmarkten is reeds buiten onze grenzen begonnen over te slaan naar de kapitaalsmarkt. Toegege ven moet worden, aldus dr. Warmbold, dat do Deviezenverordenmg de enge verbin ding met dc buitenJandsohe markten na- deelig beïnvloedt, doch niettemin moet wor den toegegeven dat op de Duitsche geld markt een beweging is op te merken welke parallel loopt met die op de markten in net buitenland. Volgens al deze aanwijzingen mag men het standpunt innemen dat de crisis Laar dieptepunt heeft bereikt en dat, indien geen verstoringen op het gebied van het binnenlaudsche bedrijfsleven lipt ver loop van zaken nadeelig zullen beinvloe- den, in de komende maanden een lang zame verbetering in onze toestanden zal intreden. ZWITSERLAND NOG SPANNING IN ZWITSERLAND. Troepen blijven onder de wapenen. Do toestand in verschillende Zwitserscho plaatsen blijft nog gespannen. De Bonds raad heeft daarom besloten de wegens dc onlusten onder de wapens geroepen afdee- lingen in gereedheid te blijven houden. Gisteravond is de 27-jarige onderwijzer Rettaz, die bij de onlusten te Genève een sohot in het hoofd kreeg, overleden. Met dit sterfgeval stijgt het aan tal dooden van dc bloedige onlusten tot 13. SPANJE ERNSTIGE ONLUSTEN UITGEBROKEN Staking van studenten te Madrid, Bilbao en Granada. In verschillende deelen van Spanje zijn opnieuw ernstige onlusten uitgebroken. In de provincie Badajoz werden opnieuw nui- zen van groote grondbezitters overvallen, waarbij de landarbeiders trachtten, de oogst voorraden te plunderen. Bij botsin gen met de politie werd één persoon ge dood en velen werden gewond. Tc Villenucva werden door de politie gearresteerde personen bevrijd door de au- beiders, die een optocht hielden mot roode vaandels en de grondbezitters, die hadden geweigerd den arbeiders een deel van den oogst af te staan, opgesloten. De studenten van do juridische faculteit aan de Universiteit te Granada zijn uit pro test tegen het op pensioen stellen uit poli tieke overweging van ongeveer honderd hoogo ;-uridisohe ambtenaren en rechters tot staking overgegaan, evenals de studen ten te Madrid en Bilbao. MOORD OP GOUVERNEUR-GENERAAL Van Spaansch-Guinea. Reuter meldt uit Madrid dat volgens een bericht uit Bata in Spaansch-Guinea de gouverneur-generaal Sestoa, die was be stemd om Lupez Ferrer als hooge commis saris in Marokko te vervangen, door een inlandsch sergeant is vermoord. Ofschoon men de motieven van de mis daad niet kent, schrijft men haar niet aan een politieke aangelegenheid toe. AMERIKA REVOLUTIE IN N00RD-H0NDURAS. Honderden dooden. In Noord-Hondura-s is, naar uit Teguci- galpc wordt gemeld, een revolutie uitge broken. De opstandelingen iiebben eenige steden veroverd. De bezetting van Nacaoma heeit eerst plaats genad na een hevig ge- veciit der insurgenten met de tederale troe pen. Er zijn honderden soldaten gedood, liet gevaar bestaat dat de revolutie zal overslaan naar het Zuidelijk deel des lands. Er zijn daarom groote afdeelmgen troepen naar Ooinmouga gozonden. Het eerste succes behaalden de opstan delingen toen zij Sanros innamen en net regeeringsgebouw bezetten. Do regeenngstroepen, gesteund door de nationalisten, hebben tot nu toe vergeefs getracht de stad te heroveren. De opstandelingen zijn aanhangers van den bij de presidentsverkiezingen versla gen liberalen candidaat dr. Angel Huete. Tot de leiders zou ook een Engelschman b oh o oren. BUITENL. BERICHTEN. TYPHOONRAMP IN JAPAN. OVERDREVEN CIJFERS. Toch nog honderd dooden? De vrees, dat de typhoon, waardoor de Japansche Eti.le Oceaankust is geteisterd, een groot aantal slachtoffers zou hebben ge- eisclit, wordt helaas bewaarheid. Welis waar blijken de eerste berichten, die van. omstreeks 1000 dooden en 30.000 verwoeste huizen gewaagden, overdreven te zijn, maar wèl staat reeds vast, dat als gevolg van den orkaan minstens 100 personen om het leven zijn gekomen. Voorts wordt gevreesd, dat talrijke vis- schersbooten met haar bemanningen zijn vergaan. De vrachtboot „Unkai Maru" liep bij het eilandje Osjima. ten Zuiden van het groote in het Noordelijk deel van den Ja- panschen archipel gelegen eiland Jeso, aan den grond. Van de opvarenden konden tot dusver slechts negen man worden gered. Nog 21 leden der bemanmng worden ver mist; men vreest, dat zij den dood in de golven hebben gevonden De vrachtboot be vond zich op weg van Hakodate op Jeso naar Jokohama, toen zij door den typhoon werd overvallen. Wat de te land aangerichte schade be treft, valt het moeilijk een nauwkeurig overzicht te verkrijgen, daar de verbindin gen grootendeels zijn verbroken. Het ten Oosten van Sjoezoeoka op het hoofdeiland Hondo gelegen dorp Ksjiwabara, werd niet alleen door den typhoon geteisterd, doch vervolgens geheel in de asch gelegd, door dat bijna op hetzelfde oogenblik een brand uitbrak. Door den razenden storm aange wakkerd, grepen de vlammen in een oog wenk om zich heen. Eenzelfde dubbele ramp trof het dorp Sjiroko. De hoofdstad Tokio was tijdens den typhoon vrijwel in het duis ter gehuld. De spoorwegverbinding tus schen Tokio en Osaka is verbroken. In Yokohama- is na den ramp de geheele politic en een deel van de troepen gemo biliseerd. Zij hebben den geheelen dag on afgebroken gewerkt om 121 inwoners te red den, die door een aardverschuiving, welke door den typhoon was veroorzaakt, waren bedolven. De typhoon is de ergste geweest, die Ja pan- in 12 jaar heeft beleefd. Volgens de jongste officieele cijfers be draagt. het aantal dooden 26, dat der ge wonden 25, terwijl 26 personen vermist worden. WEER EEN ONTPLOFFING IN EEN KOLENMIJN. Reeds twee dooden geborgen. Wederom is een Engelsche kolenmijn, ditmaal te Ushaw Moor in het graafschap Durham, door een ontploffing getroffen. Het- aantal slachtoffers is nog onbekend. Tot nog toe zijn twee lijken geborgen. TREIN DOOR BANDIETEN BESCHOTEN. Zes dooden. Op den Oost-Chineeschen spoorweg is een sneltrein door bandieten beschoten. Zes Chineesche reizigers werden gedood, ongeveer 20 gewond. Daar de treinbewakers het vuur der ban dieten beantwoordden, gelukte het den bandieten niet den trein aan te houden en te plunderen. Er zijn militairen gezonden om het trein verkeer te beveiligen. INVAL IN KENYA. 150 dooden. Leden van een stam uit Zuid-Abessynië hebben volgens een bericht van de „Times"' een inval in Kenya gedaan, waar zij 150 leden van den Gallastam gedood en een aantal andere leden van dezen stam gevan gen genomen en meegevoerd hebben. Voorts werd vee geroofd. Do aanvallers waren met geweren, de aangevallenen slechts met speren gewa pend. Het gevecht had plaats in de buurt van het Rudolfmeer. Trotski naar Kopenhagen. Trotski is gisterochtend met zijn gezin met een Italiaansch stoomschip van Stam boel naar Kopenhagen vertrokken, waar hij eenige lezingen zal houden. REDEVOERINGEN VAN DE MINISTERS RUYS DE BEERENBROUCK EN DE GEER. Langjarige bezoekers van de perstribune en van de openbare tribune kunnen zich niet Herinneren dat Minister Ëuys ooit een zoo langdurige redevoering heelt gehouden als gasteren het geval was. De minister is met minaer dan uur aan hec woord geweest; en iiij is \rijwel op alle opmerkingen, die ten aanzien van het xic- gcenn-gsueieid werden gemaakt, voor zoo ver oe*.e geen beueidung nadiden op do ti- nancien, ingegaan en soms uitvoerig in gegaan. Het is dan ook met doemijK van zijne icde een volledig overzicht te ge ven, Wy zullen dus in teje-graat-stiji do beiangrijaste punten aanstippen welüe de Munster behandelde. Loontoeslag in land- en tuinbouw. Be denkelijk ommat dan de werkgevers die nu nog peisoneel m dienst hebben genouden zo-uden komen achter te staan bij hen, aio dit niet deden. Dus meer ontslag van arbei ders, dus meer wemeioosneid. Financieel beleid der gemeenten. Erken ning dat de Oommissie-\v elter in hare cri- tiex te zeer generaliseerde, in overweging is een andere regeling van een rijkssteun bij crisisuitgaven. De binnensjiieepvaart. Een wetsontwerp is binnenkort te wachten. Direkten steun verleenen de gemeenten. Opneming der schippers in een crisis-steun zou conse quenties meebregen ten aanzien van an dere kleine zelfstandigen. Het beste is het handelsverkeer weer op gang te brengen. In die riohting gaat het pogen der regce- ring. Het is niet zeker dat de bes-taande steun regelingen steeds en altijd kunnen worden gehanduaafd. Dr zit inderdaad geen lijn in de Regee- ringszorg voor wer^verrunning; maar Jat kan ook niet. Wellicht zal worden overge gaan tot sneller bruggenbouw door parti culieren, die dan reent van tolneiiing zou- de/i krijgen. Met de inpoldering van den Noord-Uostehjken polder van de Zuiderzee zal, in aiwijking van het oorspronkelijke standpunt der Regeermg worden voort gegaan. Voorziening in den geestelijken en rno- ree.en nood vooral van de jeugdige wer- keioozen neeit de aandacht der regeermg. Onwillige gemeentenbesturen zullen tot hun plicht worden gebraont. Overwogen wordt oi extra steun aan de kassen der landarbeidersorganisaties moge lijk is. Achtereenvolgens wijst de Minister ade verwijten af ten aanzien van zeiistandig- heid en kraaht bij de regeering. ingrijpen in de salarieering bij provincies en gemeen ten moet met voorzichtigheid gescheiden. In de kwestie-N ij verdal werd aüeen maar een administratieve fout gemaakt. De re geermg ontkent tegenovér de fascistische strooimngcn meer welwillend te staan dan tegenover de socialistische. Haar eenige zorg is m alle omstandigheden handhaving der orde. Met demonstraties laat zij zich niet in. Maar zij verleent ook geen actieve medew erking. Uitvoerig polemiseert de Minister tegen den heer Aibarda inzake het kapitalisme. Ook in het oolle-ctivisme zouden crisissen voorkomen. Tegen de crisis is niets an ders te doen dan wat de Regeering doet. De Regeering zal op de ingeslagen weg voortgaan. Men kan wel zeggen, dat er geen enkel Kamerlid is geweest, die het volgen de/er rede van het begin tot het einde kon vol houden. Daarentegen had Minister de Geer, die zijne rede op de hem eigen wijze waarbij dc eene partij tegen de andere wordt uitgespeeld had opgebouwd van het begin tot. het einde een aandachtig ge hoor. Hij behandelde 4 punten: Ten eer ste, het bezwaar dat er te weinig wordt bezuinigd; ten tweede, het bezwaar dat er te veel wordt bezuinigd, ten derde, net bezwaar dat er te zware belastingen wor den geheven, en ten vierde, het bezwaar, dat niet genoeg belastingen worden gehe ven. Het is kwaad polemiseercn met den heer de Geer. Dat ondervonden b.v. de hce- ren Braat en Knottenbelt. De heer Braat, die vond dat er bezuinigd had kunnen wor den doordat de Staat de anuïteit in het pensioenfonds der ambtenaren niet meer zou storten, kreeg te hooren dat deze anuï teit niets anders is dan de teruggave van hetgeen dc ambtenaren voor 1922 in de Staatskas hadden gestort. Of de heer Braat dit misschien zonder meer in beslag wilde nemen? Overigens: gaat het aan een ambtenaar in uitzicht te stellen bij het aan vaarden zijner betrekking, dat hij een be paald salaris zal krijgen, doch daarnaast een pensioen op zijn ouden dag, cn hem dan ails hij dien ouden dag heeft bereikt dat pensioen in te houden? Langer dan met den heer Braat hield de Minister zich bezig met den heer Knot tenbelt, die gezegd had, dat de begrooting sedert 1928 voortdurend was opgeloopen. Eerst werd de heer Knottenbelt in tegen spraak gebracht mot zijn fractiegenoot en financieele specialist dr. Bierema, die op 6 November 1929 had verklaard dat de Re geering haar program had vervuld en ver volgens werd hem voorgehouden dat in de door hem aangehaalde jaren het invalidi- teitsfonds, de spoorwegen en het pensioen fonds der spoorwegen waren gesaneerd ten koste van een jaarlijksoh bedrag van 26y2 millioen gulden. Daarnaast ging het onder wijs 7 K millioen meer kosten, omdat de termijn afliep die in de wet zelf was vast gelegd voor een hoogere leerlingenschaal en andere bezuinigingen. Verder werd bl/~ millioen op de gewone begrooting gebracht voor de' drooglegging der Zuiderzee. De eenige meerdere uitgave die dan nog over blijft waren de 7 millioen voor salarisver- betering; maar dit moest gedaan worden omdat de toestand na 1932 zich anders ontwikkelde dan voorzien werd. De heer Knottenbelt maakte ook aanmerking op het feit dat nu eerst op de rechtbanken en kantongerechten worden bezuinigd. Dat had de Minister van Justitie moeten doeu voordat het rapport-Weiter versoheen. Dat is al heel onbillijk, zei Minister de Geer, want de Minister van Justitie heeft inder tijd dit voorstel gedaan, en toen is het uw fractie geweest die het mede van de baan heeft geholpen en zoo hebt gij ook an dere bezuinigingen tegengehouden o.a. de belastingbetalingen op de postkantoren en de fusie der Departementen van Oorlog ca -Marine. Het is ook niet waar dat de Re- geering pas tot bezuinigen is gekomen door de voorstelling der Commissie-Welt er op de begrooting voor 1932, voordat zelfs Ce Commissie-Weiter was ingesteld bezuinig de zij 10.000.000. Bovendien werden allerlei maatregelen stop gezet, b.v. de herziening der invaliditeitswet waarmede de heer Bierema tooh accoord was gegaan, en ten aanzien waarvan de heer Colijn in 1929 nad verklaard, dat de benoodigde 8 millioen er waren. De stootkussen-theorie van den heer Knottenbelt, die' te verstaan gaf dat de Regeering behoefte had aan deze com missie als stootkussen tot het opvangen van critiek tegen haar beleid berust dan ook volkomen op fantasie. Eprexer benandeit dan even de cumula tie. xxeze neeit met bezuiniging niet veel ie manen. De heeren Kersten, de Visser en Kiaat (de geaeeie Kamer laontte bij deze opsomming van namenj spranen erover mee grooteii nadruk. Daarentegen noemde de heeren Colijn en Aaiberse hierover circu- leerende vei halen overdreven, inoerdaad zijn het niet oe mooiste roerselen van net meusonelij-jc gemoed, die op dit punt wor den gebrunct om de menskien ie veroiue- ren. xn moreolen zin is deze actie weinig sympathies. Er is reeds veel gedaan tegen cumulatie; maar, voorzoover nog misbrui ken mogelijk zouden zijn en daartoe aanlei ding zouden geven, zouden nog nieuwe maatregelen te overwegen zijn. Conversie zal worden betracht maar zal wexmg bezuiniging geven, oondat er schuld zal moeten worden geconsolideerd waar van thans weinig rente wordt betaald. De bankiers staan buiten iedere conversie. Ee- dert langeren tijd doet de slaat dit op eigen risico, al worden de inschrijvingen ook bij bankiers mogelijk gemaakt. Bij de bespreking van het bezwaar dat er te veel bezuinigd werd, wees de Minis ter op het dualisme in de rede van den heer Aibarda, die eenerzijds had betoogd, dat men niet altijd aan geld moest denken en anderzijds dat de crisis nog lang zou duren. Tegen de salarisverlaging was thans minder bezwaar gerezen dan gewoonlijk, blijkbaar omdat de billijkheid daarvan thans duidelijker is dan vroeger. De bezwaren tegen nieuwe heffingen be handelde de Minister zeer in het kort, waar bij hij het bezwaar van den heer Fleskens, dat de progressieve opcenten op de ge meentefondsbelasting tot belastingvlucht zouden kunnen leiden, erkende. Daarom moet het tijdelijk karakter dezer heffing wel duidelijk op den voorgrond, worden ge- steld. J Bij de bespreking van 'het bezwaar, dat

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 6