Dames-^Kinder9 dncotL UIT DE OMGEVING AGENDA STADSNIEUWS WOENSDAG 16 NOVEMBER 1932 DE LE1DSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 10 Nov. 1032, .medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bildt: Hoogste barometerst.: 772.1 te Vestmanoer I-aagsto bp-rometerst.: 743.0 te Vardö. Verwachting tot den avond van 17 Nov.: Zwakke tot matige wind meest uit Oos telijke richtingen, nevelig tot zwaar bewolkt, weinig of geen neerslag, wei nig verandering in temperatuur. De barometer is over het- gehecle gebied vrij gelijkmatig gedaald, zoodat de hooge barometerstanden der laatste dagen weer verdwenen zijn, zonder dat daardoor voor onze streken in den toestand of in het weer, dat zich voor het volgende etmaal laat verwachten, veel verandering kwam. De vorst in den nacht is voor ons land en West-Duitschland iets afgenomen en in liet Zuiden van Zweden is de temperatuur verder gestegen, zoodat zij te Sarna 20 graden Celsius hooger is dan eergisteren. Een geringe drukst ij-ging in het Zuiden van Scandinavië wijst op de kans, dat het gebied van hoogen druk, dat tusschen IJs land en Schotland gelegen is, zich naar het Oosten zal uitbreiden, zoodat zwakke wind uit Oostelijke richtingen voor ons land het waarschijnlijkst blijft. Op slechts enkele plaatsen aan de Nbor- sche kust op de Britsc-he eilanden en in het Noord-Westen, van Frankrijk viel re- LUCHTTEMPERATUUR: Temperatuur des middags te half drie 4.8 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.au: Van Woensdagnamiddag 1.35 uur tot Donderdagmorgen G.54 uur. HOOG WATER Hoog water te Katwijk aan Zee op Donderdag 17 November voorin. 4.10 uur en nam. 4.35 uur. MINISTERIEELE BESCHIKKING. Bij buitengewone oproeping van dienstplichtigen. In de Legerorders wordt opgenomen een ministerieele beschikking, waarbij is be paald. dat in geval van buitengewone op roeping van dienstplichtigen wegens bui tengewone omstandigheden anders dan oorlog en oorlogsgevaar zonder verdere machtiging voorloopig van opkomst zijn vrijgesteld de volgende tot een burger wacht toegetreden categorieën van reserve- personeel en dienstplichtigen der Konink lijke Landmacht: a. Zij, die behooren tot net reserve-per soneel beneden den rang van sergeant (wachtmeester) b. gewone dienstplichtingen, zonder rang, die een officiersfuneties bij de burger wacht vervullen. Voor burgerwachten van groote gemeen ten kan in bijzondere gevallen eveneens tij- delijko vrijstelling worden verleend aan re serve-officieren en vaandrigs (kornets),die. een officiersfunctie bij die burgerwacht be- klceden. Verzoeken daartoe moeten door de Commandanten der burgerwachten door tusschenkomst der betrokken burgemees ters onder omschrijving der redenen en onder vermelding van het (vredes)korps, waartoe bedoeld personeel behoort en waar bij het in registratie is tot den Minister van Defensie worden gericht. De vóór 7 December j.l. vcvleonde vrij stellingen van opkomst op grond van dienst bij burgerwachten worden ingetrok ken. DE BEPERKING VAN DEN INVOER VAN BACON IN ENGELAND. In de landbouwcoiniuissie van het Lager huis heeft Eiiot, de minister van land bouw, meegedeeld, dat overeenkomsten tot stand gekomen zijn, waardoor voorloopig de invoer van bacon uit de Verecnigde Sta len, .Argentinië, Rusland, Nederland, Zwe den, Denemarke.n, Polen, Litauen, Letland en Estland met 15 pet. verminderd is in vergelijking met dc maanden November December 1931. Van de belanghebbende regeeringen wordt bevestiging van deze overeenkom sten afgewacht. Do Engelsche regeering is van plan deze beperking te laten ingaan op 22 dezer, na middernacht, voor een tijd van twee maan den. WILLEM NIEUWENHUIS. Gisteren vierde de heer Willem Nieu- wenhuis zijn zilveren jubileum als journa list en redacteur \an het dagblad de „Maas- bode". Waar dc jubilaris sinds fferuimen tijd lijdende is aan een ziekte, waarin ge lukkig groote beterscliap valt te consta- tceren, had de huldiging gistermorgen in intiemen kring plaats in een der vertrek ken van het Maria Paviljoen. Bij dc huldiging waren o.ni. aanwezig de heeren mr. G. O. J. D. Kropman, wethouder van Amsterdam en voorzitter van het hul- digingscomité, mr. C. Goseling, voorzitter van de It. K. Staatspartij, mr. C. Homme, voorzitter van de R. K. Raadsfractie, mr. A. J. N. Hcndrix, voorzitter van de vereeni- ging „Katholiek Amsterdamde zeereerw. heer dr. J. Witlox, hoofdredacteur van de „Maasbode" cn de heeren A. XJ. de Bruyn, voorzitter van het R. K. Werkliedenver bond, (J. Baard, directeur van het Stedelijk Museum en verschillende anderen. Achtereenvolgens word dc heer Nieuwen- huis toegesproken door den zeereerwaar- den heer dr. J. Witlox, namens directie on redactie van het dagblad „De Maasbode", mr. G. C. J. D. Kropman namens het üul- digingscomité, en door den heer Oh. P. A. M. v. d. Broeke namens de Katholieke Journalistia ten vereeniging. Alle sprekers huldigden den jubilaris voor de groote ver diensten die hij zich gedurende een kwart eeuw heeft verworven voor het dagblad, waaraan hij verbonden is en voor göheel ka tholiek Nederland. De beide eerste sprekers boden hulde blijken aan onder couvert, resp. van „De Maasbode" en van de vrienden van den heer Nieuwenhuis. Namens de redactie van de „Maasbode" bood de heer Joh. Meyerink den jubileeren den journalist een geschenk onder couvert aan. De jubilaris dankte met een kort en har telijk woorrl voor do hem gebrachte hulde. Demonstratief congres spoorwegpersoneel. In de gisteren gehouden vergadering vkn den Personcelraad der Nederlandsche .Spoorwegen werd dc situatie inzake de loonsverlagingvoorstellen van het spoorweg personeel, ontstaan door de besprekingen met de directie op 9 November j.l., onder het oog gezien. Besloten werd om op Dins dag 29 November a.s. in den Dierentuin te Den Plaag een demonstratief congres van afdeelingsafgevaardigden van alle bij den Personcelraad aangesloten bonden 'tê be leggen, waarop een drietal inleiders den toestand van het spoorwegbedrijf en van het daaraan werkzame personeel zal be lichten. Gezondheidscommissie District Alphen aan den Rijn. De Commissaris der Koningin in de Provincie Zuid-Holland heeft benoemd tot voorzitter van de Gezondheidscommissie District Alphen aan den Rijn den heer drs. H. J. A. Walenkamp, arts te "Warmond in de vacature ontstaan door het overlij den van den heer P. de Graaf. HAARLEMMERMEER. Gevestigd: Willem dc Jong van Amsterdam. Alida M. Jansen, van Heem stede. Sijtse Hilverda, van Leeuwarde- radeel. Johannes D. G. Claij, van Am sterdam. Marie E. van Tol, van Bloe- mendaal. Ilillegonda do Aeries, van Kat wijk. Meintje Bax, van Baarn. Teun is van Vuuren, van Brimiinen. Johannes B. d'Haue, van Haarlem. Hubcrtus H. Tceuwen, van Monster. Johannes G. Re- mijn, van Milwoud. Maria AV. Hon- coop, van Heemstede. Johan Yencmn, van AVieringon. AVilhelmus M. de Boer, van Heemstede. Francina Hoogendijk. van Amsterdam. Salomon dc Mul, van Amsterdam. Bernardus F. Kosters van Oud-V o&scmeer. Simon P. Daalder, van Haarlem. Johannes J. N. van Dijk, van Haarlemmerliede. Ida M. J. Oxfoort wed. F. H. J. Kaal, van Amsterdam. Jo seph II. Verkroost, van Amsterdam. Adriaan Joziasse, van Amsterdam. Fnts AA*. Rottschafer, van Amsterdam. Wil lem van Slooten, vau Tetoringen. Aaitje Prins, van AVoubrugge. Beitske Beex- man. van Amsterdam. Kiaasko Boelen, van Deumc. Zotje Bouma, van Haar lemmerliede. Henri Ph. Cramer, van Bloemendaal. Jacobus Th. Duijn, van Haarlem. Cornells A. den Iiertog, van 's Gravendeel. Anthonie Hofinans, van Haarlem. Vertrokken: Cornelia AA'ijtvliet, naar Hillegom. Arie A. Maliepaard, naar Am sterdam. Johanna do Jong wed. A. van den Bosch, naar Haarlem. Iiendrika Be ker, naar Amsterdam. Hendricus F. A. -Aué, naar Amserda.ni. Jacob van T.ol, naar Lisse. Siebolt Droogsma, naar Am sterdam. Lene van Willigen, naar Haar lem. C'atharina A. van der Pouw Kraan, naar AVilnis. Gesina S. C. Sohooneman, naar Haarlem. Pieter J. Licht, naar Am sterdam. Petronella van Leeuwen, naar Amsterdam. Louis A. Brugman, naar Rotterdam. Derk J. Bomsen, naar Rid derkerk. Derk Tim, naar Amsterdam. Petronella A. van der Stoel, naar Amster dam. Jantje Koolstra wed. P. S. Oortel, naar Amsterdam. Cornelia Biarendsen, naar Schermerliorn. Johannes J. Calve- lage, naar Haarlem. Johanna J. Wcssel- dijk wed. F. Beukenkamp, naar Amster dam. Gijsbert Slimmen, naar Zwoller kerspel. Hendricus A. A. Kooper, naar Amsterdam. Geboren: Janneke, d. van C. Vuijsten J. den Haan. Maria Johanna Theresia, d. van C. Suidgeest cn M. P. Verklcij. Karel Marinus, z. van P. Geluk en S. Fran ke. Maria Johanna Adilia, d. van N. J. Kloes en J. 0. CobeJens. Johannes Su- an, z. van H. Guldemeester en B. H. van Rijswijk. Maria Antonia Adriana, d. van L. Smit en J. H. M. Koridon. Hendrikus Luitjen, z. van G. B. van Limpt en P. Oude- kerk. Jaocba, d. van J. Groenewoud en M. Mes Johannis Petrus, z. van J. W. Rogers en M. P. Marous. Ondertrouwd: F. L. Bos 24 j. en A. Biesheuvel 26 j. J. Scheunhage 39 j. en J. M. Bakker 37 j. P. Scheurwater 31 j. en J. M. van Wirdum 27 j. Getrouwd: B. Kooring 28 j. en L. M. van Zanten 26 j. C. Godvliet 27 j. en A. Slooten 30 j. J. Kamp 27 j. en J. de lvoster 20 j. C. Maarso 24 j. en M. J. Leen 20 j. A. Krijgsman 22 j. en H. A. van den Bos 20 j. J. II. de Vries 29 j. en H. E. Geijtenbeek 27 j. Overleden: Jansjc Suphcert 75 j., wed. van V. H. de Vries. Bart'holomeus Petrus Johannes, 5 mnd., z. van J. Lam- mers en C. C. van Kampen. Levenloos geboren: kind van het vr. gesl. van P. C. van Meel en A. Verzal. LISSE IJsclub. Gisteravond hield de IJsclub „Lisse en Omstreken" haar algemeene ver gadering in de bovenzaal van ,.De Witte Zwaan". De opkomst was als altijd zeer goed te noemen. De voorz., de heer Mathhijsen heette allen van harte welkom. Het bestuur heeft besloten de contributie te verlagen en te brengfen op f 1.50. Werklooze leden ontvan gen hun kaarten gratis. Rekening en verant woording penningmeester. Aan ontvangsten be droeg dit 1630.67, aan uitgaven f 1213.08, al- zoo een voordeelig saldo van 417.59. Een be noemde commissie, vond de kas met haar be scheiden in orde. Den penningmeester werd dank gebracht voor zijn financieel beheer. Aan de orde is bestuursverkiezing wegens periodie ke aftreding van de heeren G. Vreeburg, L. Prins en P. Marseille. Deze laatste stelt zich niet herkiesbaar. Beide eerstgenoemden wer den bij acclamatie herkozen. In de ontstane vacature werd benoemd de heer P. v. Dijk Wz., die met zijn benoeming in kennis werd ge steld. Van de rondvraag werd geen gebruik gemaakt. Hierna volgde verloting der prijzen, waar van vele door verschillende ingezetenen zijn aangeboden. Hartelijk dank werd hiervoor ge bracht. Hierna bleef men geruimen tijd gezel lig bijeen. De verloting bracht op f 44.05. Volksbond. Onze afdeeling van den R.K. Volksbond viercle gister- en eergisteravond het Patroonsfeest. De tooneelvereeniging „Nut en Genoegen", onderafdeeling van den Volksbond verleende haar welwillende medewerking, ter wijl het strijkje „Sine nomine" voor muzikale afwisseling zorgde. Op beide avonden was de zaal goed bezet. NOOTDORP Uitvoering. Zondag a.s., 20 November, wordt er een uitvoering in het R.K. Vereni gingsgebouw gehouden aan den Veenweg. De zen avond zal de R.K. Jongemannenvereeniging „St. Petrus Canisius" en de R.K. Gymnastiek vereniging „Na arbeid sport", laten zien, wat het R.K. Verenigingsleven kan bereiken. Veel tijd is ermee gemoeid geweest bij onze actieve jongens en jonge mannen, om te studeern, te oefenen en te repeteeren, en vooral de laat ste weken, is er vol animo gewerkt, om dezen avond te doen slagen, ja zelfs de vrije Zondag werd bijna geheel gevuld met oefeningen en repetities. Door de leden der Jongemannenvereeniging zal worden opgevoerd: „Hypnotiseeren", klucht met zang in twee bedrijven. Er wordt niet getwijfeld of dit stuk zal vol succes wor den opgevoerd, en de lachspieren zullen ge ducht in beweging worden gebracht. Het tweede gedeelte van den avond, zal worden gevuld door de leden der gymnastiek vereniging met schitterende demonstraties. Het is de eerste keer, dat zij in een uitvoering optreden: dus zeker zal ook hiervoor veel be langstelling worden getoond. De muzikale at tractie is voor deze avond ook in goede han den, en wel bij „Trio Visser", uit Delft. Nie mand. verzuime deze avond aanwezig te zijn. De jongeren komen van zelf, maar nu vooral de ouders, opdat zij kunnen zien, wat wordt bereikt in de Jeugdverenigingen, waaraan hun kinderen medewerken. Allen dus present. Velen hebben reeds vrije toegang, op vertoon van hun aangeboden toegangsbewijs, anderen kunnen zoo'n bewijs bekomen voor slechts 35 ct., wat door ieder, al zijn de tijden slecht, kan worden betaald. Deze avond moet worden een succes en een groote vooruitgang voor het R.K. jeugdwerk van Nootdorp. NOORDWIJKERHOUT Vernieling. Door de wed. van S., wonende alhier, werd aan de gemeentepolitie aangifte gedaan, dat in een der laatste nachten een drietal glasruiten van haar woning werden vernield. Uit het door de politie gedaan on derzoek is gebleken, dat in de buurt wonende jongens zich aan deze vernieling schuldig maakten. Deze vernieling is te meer een laffe daad daar het vernielde behoort aan een oude weer- Het is te hopen, dat de daders dan ook een gevoelige les zullen krijgen, opdat hun ver nielzucht getemperd wordt. Aanrijding. Een zekere van M., wonende in het buurtschap de Zilk, alhier, werd door een passeerende auto aangereden, terwiji hij nabij zijn huis den rijweg overstak. Van M. had eerst gewacht op een passee rende auto en stak daarna, zonder te kijken, den weg over. Hij werd toen door een van de andere zijde komende auto gegrepen en tegen den weg geslagen. Van M. bekwam hierbij een blessure aan een der beenen, welke niet van ernstigen aard is en zal hij na een paar dagen rust zijn werk weer kunnen doen. Veldstrooperij. Een zekere M. alhier heeft aangifte gedaan, dat van zijn te veld staande groenten meermalen diefstal werd gepleegd. De chef van politie stelde een onderzoek in en wist de daderes, een zekere vrouw van S. op te sporen. De vrouw werd aangehouden en te gen haar werd proces-verbaal opgemaakt, zoo dat de groenten nog wel een nasmaak zullen hebben. Diefstal van drank met een nasmaak. Door een zekeren van S. werd aan de ge- meente-politie aangifte gedaan van diefstal van een flesch sterken drank. Het mocht de politie gelukken den dader, een zekere N. v. d. B-, aan te houden. De man legde een bekentenis af en de flesch werd, hoewel reeds leeg ge dronken, in beslaggenomen. Tegen v. d. B. werd proces-verbaal opgemaakt, zoodat hij later de nasmaak van den drank zal hebben te proeven. Vrouw geef je wen. In Noordwijkerhout bestond van 1262 af de Abdij Leeuwenhorst. Jaarlijks kwamen de armen bij de Abdis (de Overste der Cisterciënser-Zusters) en riepen: „Vrouw geef je wen", d.i. Vrouw, geef wat ge gewend zijt, en zij ontvingen dan wat zij noo- dig hadden. Deze schoone gewoonte wil voortzetten de Naai- en Missievereeniging „St. Gertruide", opgericht door den zeereerw. heer H. Quant, pastoor der parochie St. Joseph" Deze ver- eeniging is opgericht in Februari 1932 ten be hoeve van de armen en de missie. Op Zaterdag 19 November en Zondag 20 November houdt deze vereeniging haar eerste tentoonstelling in het gymnastieklokaal, en be vat hetgeen door dia vereeniging in het afge- loopen jaar is gemaakt. Bovendien is aan die tentoonstelling verbonden een fancy-fair. In kleurig? tentjes vindt u de noodige vermake lijkheden. Iedereen wordt verwacht om te komen zien naar de tentoonstelling en fancy-fair. De offi cieel e opening zal plaats vinden a.s. Zaterdag 19 November om 12 uur 's middags: voor het publiek te 3 uur 's namiddags en "s Zondags na de Hoogmis tot 22 uur. RIJNSBURG Bloemenhandel. De aanvoer gaat steeds verminderen Met Dahlia's en Pompon-Dahlia's kunnen we wel zeggen, dat het afgeloopen is. Evenzoo met Asters. Het gaat dus nu bijna ge heel om de Chrysanthen, Troschrysanthen en éénbloemige, Beide gaan voor te lage prijzen om van loonend te kunnen spreken. Ook ko men nog eenige partijtjes rozen, waarvoor ma tige animo is. Betaald worden de volgende prijzen: Rozen per bos van 20 stuks: Hadley 38—53, Rosalandia 42—63, Ophelia 29—38, Butterfly 3047, Troschrysanthen Source d'or 1825, Triomphant 1827, andere soorten 715 ct. per bos. Parelanjers 3152, Cha- boud-anjers 851,15 per 100. SASSENHE1M Vrouwenbond. Dinsdagavond hield de R.K. Vrouwenbond een ledenvergadering in 't K.S.A.-gebouw. De presidente, mevr, v. Rei- senVreeburg, opende met een kort welkomst woord in het bijzonder tot 'de vertegenwoor digster van de N.V. Margarine-verkoop-cen trale, die deze avond opluisterde met een film en lezing. De notulen werden voorgelezen en onveranderd vastgesteld, waarna mededeeling werd gedaan van de werkzaamheden van het winterprogram, waar o.a. een feestavond in genoemd werd, te houden in Februari, waar bij de geestel. adviseur een lezing zal houden 'Voorts een ledenvergaderinge. Ook zal een moedercursus worden gegeven bij genoegzame deelname. Opgaven kunnen geschieden bij de bestuursleden. Alsnu werd een uiteenzetting gegeven van de bereiding van margarine, welke met de film aanschouwelijk werd voorgesteld. Deze uiteenzetting werd met aandacht gevolgd. Om het de dames niet te saai te maken, werden zij vergast op een geurige kop koffie en ge bak, "aangeboden door de N.V. Verkoopcentrale Gedurende de pauze werd een verloting ge houden van taarten en cake, waarvan de op brengst bedroeg f 18 en geschonken werd aan de naaivereeniging tot stijving der kas. Aan het slot werden de leden geïnviteerd eens een kijkje te nemen in de fabrieken van de boter- centrale, hetgeen door vele vereenigingen wordt gedaan. De presidente dankte de leden voor de groote opkomst en de vertegenwoor digster voor haar uiteenzetting, waarna de ver gadering werd gesloten. WASSENAAR. Tuinbouwvereeniging. In het Wapen van Wassenaar hield de tuinbouwvereeniging Was senaar en Omstreken een ledenveregadering. Door voorz. A. G. van Tol werden allen har telijk welkom geheeten op den laatsten verga deravond van het jaar, waarvoor prijsvragen werden uitgeschreven. Vervolgens worden door den secretaris, den heer J. v, d. Berg de notulen gelezen, waar na een tweetal ingekomen stukken werden be handeld. Door den voorzitter wordt hierop medege deeld, dat de drie cursussen n.l. de kleine cursus, met de leeraren van Drent en Fleu ren; de cursus in perspectief-teekenen, leeraar H. A. N .Jansse en de cursus aahleg en onder houd van tuinen, leeraar de heer van Bommel, allen zijn aangevangen. Hierop brengt de jury, bij monde van den heer P. Zegwaard, verslag uit van de gehou den keuring van het ingezondene voor de prijs vragen. Prijsvraag I. De schoonste verzameling afge sneden Troschrysanthemum bloemen: le prijs G. A. Henkes met 29 p., 2e J. Sietinga met 21 p. LEIDEN. Woensdag. K. J, M. V. „St. Peter Kanis", Band-avond „Eigen Huis". 8.30 u. Vrijdag. De Hanze, Hotel „Den Burcht'', S.30 uur. Donderdag. R. K. Bond van Transportar beiders „Sint Bonifacius", Bonds- gebouw, 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst dei- apotheken wordt van Maandag 14 tot en met Zondag 20 Nov. a.s., waargeno men door de apotheken: G. H. Blanken, Hoogewoerd 171,, telef. 502 en D. J. van Driesum, Mare 76, telef. 406. Prijsvraag II: 3. Troschrysanthemums op stam: le pr. N. v. d. Heuvel met 28 p. Prijsvraag III: 6 afgesneden grootbloemige Chrysanthemums in 6 soorten: 2e pr. J. Sie- tenga met 19 p. Prijsvraag IV: 3 soorten afgesneden groolbl. Chrysanthemums van ieder 3 stuks: le pr. C. van Vulpen met 30 p., 2e pr, J. Andersen met 24 p., 2e pr. G. A. Henkes met 24 p. Pr-svraag VIII. Het schoonste stuk bloem- wek van Chrysanthemumbloemen, bladplanten en groen geoorloofd: le pr. C. van Vulpen 28 I p.; le pr. J. Sietenga 27 p. 2e pr. A. van Dui venvoorden 24 p.; 3e pr. P. Kelderman 22 p. Prijsvraag IX: 6 cyclamen: le pr. van den I Burg met 29 p., 2e G. A. Henkes en Wielders j ieder met 27 p. Prijsvraag XI: 3 Begonia's: le prijs: G. A. j Henkes met 29 p., 2e prijs A .G. van Tol met 22 p., 3e pr. Van den Berg met 21 p. I Prijsvraag XII: 3 varens: 2e pr, J. Sietenga met 25 p. en A. G. van Tol met 24 p. Prijsvraag XIII: 3 potplanten (één soort) in vorige vragen niet genoemd: le pr. A. G. van Tol met 28 p., 2e pr. A. G. Henskes met 27 p., I 3e pr. J. Sietinga met 23 p.; 3e pr. Wielders met 21 p. j Uitslag voor het puntenstelsel 1 pot pepers 8 p.; 1 pot Cyprifedum 9 p. inz. G. A. Henkes; 1 pot Bilbegica 7 p., inzender J. Sietenga: 3 krop slag Meikoningin 9 p., inzender D. A. de Rooy. Na de pauze brengt de voorz. ter tafel een voorstel tot het houden eener feestavond voor de leden en donateurs. Na breedvoerige discussie wordt tenslotte besloten dat het bestuur in samenwerking met de van ouds bestaande feestcommissie in over leg treedt en de organisatie zal afwerken. Nadat tenslotte nog eenige zaken van huis- houdelijken aard waren behandeld werd deze wederom goed bezochte vergadering met dank aan allen door den voorz. gesloten. Tentoonstelling Tsj.-Slo.-scholen. In de tentoonstellingszaal van Ars Aemu- la, Pieterskerkgraoht 9, is door do aid. Lei den en Urnstreken der Ned. Vereeniging voor Schoonheid in Opvoeding en Undei- wijs onder de auspiciën der Ned. Ver. van leekenondorwjjs een merkwaardige ten toonstelling gearrangeerd. Dit is n.l. een tentoonstelligu over leer- lingerwerk en leermiddelen van TsjeoJio- Slowaaksche schoien. Uit een kort bezoex, dat wij daar op uitnoodiging van het be stuur bracaliten, bleek' ons, dat deze ten toonstelling een zeer bijzondere is, wijl men er onmiddellijk eenig idee krijgt van de werkwijze, die op dq scholen in 'l'sjeoho Slowakije gevolgd wordt. Staat deze uit den aard der zaak wat leermiddelen betreft op ongeveer denzeit- den leest als hie-r te lande, duidelijker spreekt er toch uit, dat het onderwijs m Tsjeoho Slowakije toch veel meer op de practijk gericht is, dus de kinderen veel meer dan hier klaar gemaakt worden voor het latere leven. Als we tenminste nagaan hoe ten onzent de kinderen op lagere scholen worden „zoet" gehouden met het overteekenen en kleuren van landkaartjes, hetzij dit dan op school gebeurt, hetzij de kinderen dit als huiswerk meekrijgen, dan gclooien we. dat de taak der schoolkinderen misschien wel niet zoo gemakkelijk maar dan toon zeker vruchtbaarder is. I Dit wordt bewezen door de fraaie tee- keningen en werkstukken, die op deze ex- j positie te aanschouwen zijn. Zij bevat veel I plaat- en boekwerk op ieder gebied en de leermiddelen en resultaten van het onder wijs vanaf het 4e leerjaar. Aandacht wordt voorts besteed aan het zangonderwijs, de gymnastiek, het teeke nen, het handwerken enz. enz. Ook de ver vaardigde werkstukken geven een aardig j beeld van hetgeen op de lagere en middel bare scholen wordt bereikt. Een „dr. Bruining-fonds". Er heeft zich uit vrienden en mid-pa- tiënten van wijlen dr. J. Bruining een co mité gevormd, dat de nagedachtenis van den overleden geneesheer wil eeren door de stichting van een fonds, het „dr. Brui- ning-fonds" genaamd, dat ten doel heeft de bestrijding van de tubercufose door mid del van do behartiging van noodzakelijke huisverpleging, gezonde frissc-he woningen en hoogte-zon, geregeld medisch toezicht, medische controle, enz. In het comité heb ben zitting genomen: als voorzitter mr. A. v. d. 8ande Bakhuijzen. als secretaris de heer B. van Lith, als penningmeester de heer Geerlings, en als leden mr. P. E. Briët ir. A. L. Driessen, de heer J. Heringa, mevr. C. HoogenboomThomas, de hee ren W. v. d. Laan, W. Z. v. d. Me ij, B. Mollenburgh, en prof. A. J. Wensink. Handelsregister K. V. K. Nieuwe inschrijving. 6115. John Pe reboom Company, Sassenheim, Hoofdstraat 151II, export van bloembollen. E.: J. Pereboom. Sassenheim.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2