Een Waardevol I0IE FOTO. SLEGTENHORST's FOTOWERKEN ZATERDAG 12 NOVEMBER 1932 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 12 Nov. 1932, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bildt: Hoogste barometerst.: 785.3 te Karlstadt. Laagste barometerst.: 758.6 te Janmayen. Verwachting tot den avond van 13 Nov.: Zwakke tot matige Oostelijke tot Zuid- Westelijke wind, af nemende bewolking Weinig of geen re gen. Iets kouder de-s nachts, overdag waarschijnlijk iets zachter. Het gistere ngenoemde hooge drukgebied over Scandinavië heeft zich in zijn kern nog versterkt en zich weer verder naar alle zijden uitgebreid. Het bedekt thans het geheele waarnemingsgebied met uitzonde ring van IJsland, waar nog een depressie toestand aanwezig is. Over Ierland en de Shetlandsohe eilanden waait het krachtig uit Zuid-Oost en Zuid, over het verdere ge bied is het meest rustig weer. In Zuid- WesbDuitschland, onze omgeving, Noord- Frankrijk en Engeland is de lucht meest betrokken, in Zuid-Oost-Duitschland, Zuid en Midden-Frankrijk is het nevelig. In Scandinavië breidde zich het vorstgebied tengevolge van nachtelijke uitstraling bij helderen hemel nog uit. Boven de tweede luchtlaag, die thans boven ons land ligt, bevindt zich droge en wanne lucht. Te Soesterberg werd hedenmorgen op 1100 M. een temperatuur van 11 gr. aangetroffen. Verwacht mag worden, dat in de neerda lende luchtstroomen yan het hooge druk gebied de bencden-lucht zal opdrogen, zoo- dat afnemende bewolking met stijgende dag-tempera tuur verwacht kan worden. LUCHTTEMPERATUUR: Temperatuur des middags te half dria 8.— gr. 0. LICHT OP VOOR FIETSERS e.au: Van Zaterdagnamiddag 4.41 uur tot Zondagmorgen 6.47 uur; van Zondagna middag 4.40 tot Maandagmorgen 6.49 uur. HOOG WATER Hoog water te Katwijk aan Zee op Zondag 13 November voorm. 2.30 uur en nam. 2.55 uur; Maandag 14 November voorin. 305 uur en nam. 3.30 uur. DE OPCENTEN OP DE INVOER RECHTEN. De terugwerkende kracht blijft gehand- In verband met de gepubliceerde wij zigingen inzake het wetsontwerp tot tijde lijke heffing van invoerrechten, enz., is de vraag gerezen, of daarmede de terugwer kende kracht tot 29 Sept. 1.1. is komen te vervallen. We hebben ons terzake gewend tot mr. M. H. de Jong, den directeur van de Scheepvaartver. Noord, die ons mededeel de, dat inderdaad gisteren velen de mee ning bleken te zijn toegedaan, dat de rne- dedeeling, dat de wet 1 Januari a.s. in wer king zal treden, zou beteekenen, dat daarmede alle vroegere voorstellen inzake de terugwerkende kracht tot 29 Sept. '32 van de baan zijn. Op grond van dae op vatting zijn gisteren zelfs reedsorders voor bepaalde goederen geplaatst. Deze opvatting aldus mr. De Jong is volkomen in strijd met de opvatting van den minister, hetgeen mr. De Jong giste ren bij informatie 'ten departement© uit drukkelijk bevestigd werd. De bedoeling van de nota van wijziging is alleen de 30 opcenten op de invoerrechten te beperken tot de in art. II genoemde artikelen, waar door deze heffing meer het karakter van een accijnsheffing krijgt, een en ander, naar men weet, in verband met het verdrag van Ouchy. Er is dus geen nieuw wetsvoorstel, al- loen een wijziging en nergens wordt ge zegd dat afstand gedaan is van de terug werkende kracht en evenmin is afgezien van de aansprakelijkheid van de expedi teurs voor de betaling der opcenten. Uit den aard der zaak is de terugwerkende kracht nu beperkt tot de -in de wijzigings nota genoemde artikelen. Zoodat de Vak groep Expediteurs van de Scheepvaartver. Noord gisteren dan ook aan de leden heeft medegedeeld de terugwerkende kracht van 29 Septem ber-1932 af blijft gehandhaafd, maar wordt beperkt tot de genoemde posten; de Nota van Wijzigingen houdt niet in een annuleering van de oorspronkelijke voorstellen tot invoering van invoerrechten op verschillende artikelen, zooals mo'toren, tractoren enz. De opcenten zullen hierop echter niet van toepassing zijn. Voorgesteld wordt een heffing van 20 op- oenten op den suikeraccijns. De opcenten voor dit artikel worden nagevorderd over den hier te lande, bij den ingang van deze ■heffing aanwezigen suikervoorraad echter niet via den aangever. „Hbld." De Minister van Staat, Minister van Binnenlandsche Zaken, heeft heden aan alle inspecties voor de werkverschaffing het volgende rondschrijven gezonden: Ik heb de eer u te verzoeken, ten spoe digste aan de betrokken gemeentebesturen in uw ressort namens mij mede te deelen, dat, ingaande de loopende werkweek, voortaan wekelijks aan eiken, tewerkge stelde bij de van Rijkswege gesubsidieerde werkverschaffing, een brandstoffentoe- slag kan worden gegeven van één gulden. Het Rijk draagt in de kosten van deze regeling hetzelfde percentage bij als in de loonen der werkverschaffing. Deze regeling geldt tot en met 1 April 1933. Arbeiders, die niet regelmatig bij de werkverschaffing arbeiden, ontvangen den toeslag alleen over de week van tewerk stelling. (Zooals gemeld, had de heer Kampschöer ten deze vragen aan den Minister gesteld). STADSNIEUWS BEGRAFENIS PROF. DR. J. H. ZAAYER. Onder buitengewoon groote belangstel ling heeft hedenmiddag op de begraafplaats Bhijnhof te Oegstgeest de teraardebestel ling plaats gehad van het stoffelijk over schot van wijlen professor dr. J. H. Zaayer, in leven hoogleeraar aan de Rijksuniversi teit alhier. Een onafzienbare menigte wt van deze droeve plechtigheid. Talrijk velen uit wetenschappelijke zoo wel als burgerlijke kringen hadden zich reeds geruimen tijd tevoren op de begraaf plaats verzameld en onder hen bemerkten we oun. op curatoren, assessoren, doctoren, privaatdocenten enz. van de Leidsche Uni versiteit, verscheidene hoogleeraren en doc toren van elders, het bestuur van de Ned. Ver. voor Heelkunde, het bestuur van de Afd. Leiden van het Roode Kruis, Prof. Deelman uit Groningen namens de Jan Dekker-Stichting, Jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar, het collegium van het Leidsch Studentencorps, het bestuur van de LEV. K. Studentenvereeniging Sanctus Augus- tinus, van de Ver. van Vrouwelijke Studen ten, de Senaat van de Unitas Studiosorum Lugduno Batava, de besturen van verschil lende faculteiten, vele leerlingen en oud leerlingen, patiënten en oud-patiënten en zeer vele vrienden van den beminden hoog leeraar. Met den stoet, die uit zeven volgauto's bestond, kwamen behalve de familieleden mee: Z. Excellentie oud-minister J. B. Kan, prof. dr. J. Huizinga, rector magnificus der Leidsche Universiteit, prof. mr. D. van Blom, secretaris van den Academischen Se naat, prof. dr. J. A. J. Barge, decaan en prof. dr. P. C. T. van der Hoeven assessor, prof. dr. J. van der Hoeve, prof. dr. W. A. Kuenen, dr. W. F. Suermondt conservator, dr. C. J. van Houweninge Graftdijk, hoofd- assistent in de heelkunde, dr. M. P. King- ma Boltjes uit Rotterdam, en dr. H. K. de Haas uit Rotterdam. Een schat van bloemen dekte de baar, hoewel de familie verzocht had geen bloe men te zenden. De kist met het stoffelijk overschot werd door assistenten van den overledene graf waarts gedragen. Nadat zij in de groeve was neergelaten en de aanwezigen zic'h rondom het graf hadden geschaard, trad prof. dr. J. van der Hoeve naar voren, die de volgende rede hield. REDE PROF. DR, J. VAN DER HOEVE. Mede uit naam van den Academischen Senaat en van de faculteit van Geneeskun de breng ik een afscheidsgroet aan een col lega, die ons allen tot lichtend voorbeeld kan gesteld worden, voorbeeld van ge trouwe plichtsbetrachting en vu groote zelfopoffering. Zaayer heeft in hoofdzaak alleen geleefd voor zijn gezin en voor zijn werk; intuitief voelend, dat bij de uitgebreidheid en de veeleischendheid van zijn taak zijn gezin gevaar liep schade te lijden, heeft hij die beide hoogtepunten van zijn bestaan samen weten te vlechten tot een eenheid. Moeilijk zal men een ander gezin kunnen aanwijzen, waarvan alle leden zoo mede leefden met, zoo'n belang stelden in het werk van den man en vader. Dit feit is voor Zaayer een reden van groot geluk geweest. Met Zaayer gaat veel verloren: voor zijn collega's een bezadigd man van ernstig ka rakter en bezonken oordeel, bij wien men nooit tevergeefs om raad of daad aanklop te; voor de wetenschap een ijverig oorspron kelijk werker; voor zijne assistenten een vaderlijke vriend; voor zijne studenten een uitnemend leermeester; voor zijne patiën ten niet alleen een voortreffelijk chirurg, maar bovenal de man, die him vertrouwen wist te winnen. Bijna al zijne patiënten kwamen dusdanig onder den invloed van zijne persoonlijkheid dat zij ook bij de ernstigste kwalen van het eerste oogenblik af de overtuiging hadden, dat zij zich aan de beste handen hadden toevertrouwd, dat, zoo redding voor hen mogelijk was, hij deze zou kunnen brengen. Zaayer heeft het zich in het leven niet gemakkelijk gemaakt. Terecht innig over tuigd van de uitgebreidheid van zijn weten j en zijn kunnen, bewoog hij zich bij voort during aan de grenzen van wat de chirur- I gie vermag en kwamen tot hem de meest vertwijfelde gevallen. Diep doordrongen van -zijn plicht om ook hier te trachten te helpen, heeft hij dikwerf oen wanhopigen strijd moeten voeren om het leven van een patiënt te redden. Menigeen oordeelende naar den uiterlij ken schijn, die Zaayer deed zien als een zelfbewusten man, meende, dat hij onaan doenlijk was, maar hoe weinig kenden de zulken hem. Zijne patiënten voelden wel hoe hij met hart en ziel met hen meeleefde, hunne nooden verstond en de enkele vrien den, die hij toestond een blik in zijn werke lijk karakter te slaan, weten hoe hij leed onder elk geval, waar het menschelijk kun nen was tekort geschoten. Hoe veel deze schier bovemmenschelijke inspanning aan levenekracht gekost heeft, is moeilijk te zeggen, maar wel moet zij voldoende zijn om ook het sterkste lichaam te sloopen. Wij mogen met volste recht verklaren, dat Zaayer zichzelf heeft opgeofferd ten bate van zijne patiënten én tot heil van de lij dende menschheid. Nu is hij dan, veel te vroeg, van ons heen gegaan op een tijd, waarop hij zich ten volle ontplooid had en nog zooveel van hem verwacht kon worden. Ons blijft de overtui ging, dat zijn arbeid hem, ondanks alle moeiten en zorgen, waarmede hij te kam pen had, veel geluk en voldoening heeft ge schonken en dat een groot deel van zijn werk zat blijven voortleven. In zijn gezin heeft hij, voorzoover dit op aarde mogelijk is, het volmaakte geluk ge vonden, hij was hiervan ten volle overtuigd en er innig dankbaar voor. Het mag voor zijn vrouw en kinderen, die in hem zooveel verliezen, een groote troost zijn, dat zij hem dit geluk hebben geschonken. Zaayer heeft gewerkt zooveel hij kon; wij mogen hem de uiteindelijke rust niet mis gunnen. Goede vriend, rust zacht! REDE DR. W. F. SUERMONDT. Dr. W. F. Suermondt, die de rechterhand van prof. Zaayer in het Academisch Zieken huis te Leiden is geweest, sprak hierna als volgt Ik voel mij diep gedrongen, om hier na mens alle assistenten en oud-assistenten van profesor Zaayer een laatsten groet, een laatste woord van dank aan onzen meester te brengen. Ik weet, dat ik geheel in zijn geest han del, wanneer ik dat woord kort maak en hier niet uitweid over het heel vele, dat ik op mijn hart heb. Professor Zaayer heeft ons onnoemelijk veel geleerd en is ons met nooit verflauw den ijver voorgegaan op den moeilijken weg van het chirurgenleven. Hij heeft ons een opleiding gegeven, van een hoogen weten- schappelijken geest doordrongen, van een degelijkheid en een nauwkeurigheid, waar van de weerga nauwelijks te vinden is. Maar naast alles, wat hij ons aan medi sche kennis, aan wetenschap, aan chirurgie heeft bijgebracht, heeft hij ons nog iets an ders gegeven, iets van een hoogere orde, namelijk het voorbeeld van zijn eigen rijke leven, vol plichtsbesef, vol toewijding en vol zelfopoffering ter wille van zijn pa tiënten. En dat is het schoonste, dat hij ons geschonken heeft. En wij zijn dankbaar, dat het ons gege ven is om dit, zijn-erfdeel aan zijn leerlin gen, als een voorbeeld van ons eigen leven, in ons hart mee te dragen als het kostbaar ste. wat hij ons nagelaten heeft. En wanneer wij dit voorbeeld trachten na te volgen, zullen wij in zijn geest handelen. Professor, ik dank u uit het diepst van mijn hart voor alles wat u voor mij, voor ons allen beteekend hebt. Hierna werden bloemen in het graf ge strooid. (Wordt vervolgd). HERDENKING PRINS WILLEM VAN ORANJE. De Koninklijke Familie zal aanwezig zijn. De Senaat der Leidsche Universiteit is voornemens aan de herdenking vaq het vierde eeuwgetij der geboorte van Prins Willem van Oranje een plechtige zitting te wijden in het Groot Auditorium der Uni versiteit, waar de hoogleeraar in de Va- derlandsche Geschiedenis, dr. H. F. Golem brander, een historische rede zal uitspre ken. Als dag voor de viering is gekozen 6 Januari, de dag, waarop de Prins het oc trooi uitvaardigde tot stichting van de Universiteit, H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana hebben goedgevonden deze plech tigheid met Hare tegenwoordigheid te wil len vereeren, terwijl ook op de tegenwoor digheid van H M de Koningin-Moeder en Z. K. H. den Prins der Nederlanden ge hoopt mag worden. B0UWMEESTER'S REVUE. Eindelijk en uiteindelijk is Bouwmees- ter's Revue naar Leiden gekomen drie dagen lang. Drie dagen lang zal de Stada- geüoorzaal trillen van schaterlachend pu bliek, drie dagen lang w<wdt op het to ti ne el een feest van kleuren opgevoerd. Eindelijk is de Revue m Leiden geko men dit „eindelijk" is altijd te betreuren, omdat de revue zooveel van haar actuali teit inboet. De „Spaansche Pottenkoup- man" b.v. hoe geniaal ook door Buziau gespeeld is reeds lang verdwenen en vervangen door pinda-pinda. Buziau viert in deze revue weer zijn hoogste triomfen, üm Buziau draait alles. Wanneer Buziau met zijn vermakelijke snuit niet op de planken is, verdwijnt de lach uit de zaal. Over den inhoud van „Wat doe je in de kou" zullen wij 't niet hebben, omdat er nauwelijks of geen inhoud is. De twee „ko mieken', Buziau en Nieuwenhuis, vergezeld van hun eskimo-vrouwen Poolster en Sneeuw bloem (van wie vooral Poolster zeer goed spel gaf) bezoeken verschillende landen, Oostenrijk, Spanje en Mexico die in hun felkleurige kleederdrachten de stof bieden voor de gebruikelijke praalver- tooningen van glinsterende prachtcostuuuis. Fijner van smaak lijkt ons de aanklee ding van het ballet, speciaal ih „Mexico en de „Pinguins". Maar niemand zou de zilveren loovertjes-japonnen willen mis sen, want zonder wat opsmuk en vergulde bombarie zou de revue geen revue meer zijn. Hoe „Buus" en „Siem" aan hun Eskimo vrouwen kwamen, wordt filmisch op kluch tige wijze vertoond. Met de Zeppelin reizon zij naar de Noordpool als verstekeling en belanden daar tusschen de Eskimovrouw- tjes, die de twee oolijke jongens onmiddel lijk inpalmen tegen hun wil en zonder hun dank. Het mes wordt hen letterlijk op de keel gezet. In gezelschap van de twee schattige pelsdieren wordt de reis door Europa aan vaard. met velerlei wederwaardigheden. Buziau laat naar hartelust zijn rolletjes afloopen. Op zijn ailerbst toonde hij zich in „Hebt u niets vergeten V' (de achterge laten officierskepi) en in den Spaanscken pottenkoopman. Daarvoor is slechts één woord: geniaal. Het is een groote kunst LEIDEN. Dó Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door de doktoren: Bruins, Slot, de Bruijne, P. vin Es, Niemer en Starck. De Zondagsdienst te Oegstgeest wordt waargenomen door dr. Berfcel, tel. 3302. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 7 tot en met Zondag 13 N ov. a.s. waargeno men door apotheek: W. Pelle, Kort Ra penburg 12, Tel. 594. er\f blijver blijvend St. Nico- laa^sgesohenk is een Wij maken het! beste aan billijke prijzen. 8807 (fa. M. EONGENAAR) NIEUWE RIJN 46 B (Let op het juiste nummer) en een groote gave het menschdom zóó le kunnen amuseeren. Van de „jubileum-scène" heeft menig een reeds door de radio genoten. Siem Nieuwenhuizen, die zijn kracht meer zoekt in dolle costuums, leek ons het best op dreef in gezelschap van zijn zacht zinnige vrouw, die man is. Het kan financieel niet mogelijk zijn, maar wij zouden in overweging willen ge ven de reclames uit de revue weg te Laten. Dat geeft een tweederangscachet, hetwelk de Bouwmeester's revue overigens niet heeft. Een pracht van tooneeien (decors dikwijls uitstekend geslaagd), een pracht van costuums, een goed ballet, een tooneel- speler, waarop de geheele wereld jaloersch kan zijn het is alles eerste rang. De pret en het uitbundig plezier, dat het publiek gisterenavond uitte, zijn de beste aanbeveling. In dezen tijd is de revue een ware af leiding een afleiding die velen welkom zijn. zal. Door het geheele land heeft de revue een stormachtige bijval gehad zelfs Prins Hendrik was onder de bezoe kers en de eerste avond te Leiden voor een stampvolle zaal heeft getoond, dat ook wij; Buziau, de girls en alle medespelenden nog niet beu zijn. Psychopaath weggeloopen. De commissaris van politie alhier ver zoekt opsporing, aanhouding en voorgelei ding van den op 10 Nov. j.l. na een vrije wandeling niet teruggekomenpsychopaath, Petrus Antonius Cornelius De Zwart, ge boren te Delft 24 Dec. 1905. Signalement: lang 1 M. 65, breed, ovaal bleek gelaat, grijze oogen, donkerblond haar, gekleed in grijze regenjas, blauw colbert costuum, zwarte lage schoenón, grijze gleufhoed. De man is druk en bewegelijk in het spreken; hij spreekt gaarne Fransch en geeft zich uit voor kunstschilder.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2