DE ORKAAN-RAMP OP CUBA 24ste Jaargang ZATERDAG 12 NOVEMBER 1932 INo. 7353 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geillustreerd Zondagsblad is voor de Abonné'a ver krijgbaar tegen betaling van 50 een per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geillustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogste 30 woorden, waarin be- trekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit viif bladen waaronder geïllustreerd Zondags blad. V Nieuwe indirecte belastingen. Zooals gisteren gemeld, is de Regeering gekomen met een Nota van Wijzigingen op het wetsontwerp inzake de 30 opcenten op het tarief, dat haast een ministerieel© crisis had veroorzaakt en waarvan de be handeling daarom*in de Tweede Kamer was geschorst. Komt tijd, komt raadEn de raad is gekomen. Met deze wijziging zal de aanleiding voor de crisis wel vervallen zijn, waar zij immers thans de verhooging van het ta rief beperkt tot artikelen, die hier te lande niet geproduceerd worden, zoodat van een zuiver fiscale verhooging kan gesproken worden. Waar juist het groote bezwaar van velen stak in*de zoo gezegd protec tionistische tendenz van het eerste voorstel, zal nu de reden van oppositie, speciaal van dr. Colijn c.s. ongetwijfeld weggenomen zijn. Maarof nu weer niet anderen on tevreden zullen zijn? Zonder twijfelja. En met reden. „Anderzijds" aldus de „Residentiebo de" zullen velen in den lande mees muien, dat nu juist die artikelen, welke hier wel geproduceerd worden en waarvan een buitenlandsche stroom hier nog steeds de laatste restjes onzer industrie en land bouw beconcurreert, vrij uitgaan. Dat daarnaast de suikeraccijns weer terugkeert tot de vroegere verhoogingj maakt de zaak niet beter." En het blad vervolgt: „Intusschen, het land moet geregeerd worden en een Kabinetscrisis thans zou al zeer ongelegen komen, zoodat men zich wel bij deze wijziging zal moeten neerleg gen. Want andere middelen om aan geld te komen, vallen evenmin in den smaak. Als er één man opstaat om er een aan te* wijzen, staan er dadelijk vijf gereed om het af te wijzen. De voorgenomen wijzi ging voelt de Regeering zelf ook als „on aangenaam", maar ze meent ze als de minst schadelijke te moeten accepteeren." Het„Huisgezin" is al evenmin enthou siast, maar komt toch ook tot de conclu sie, dat het nu gewijzigd wetsontwerp wel zal móeten worden aanvaard: „Hetgeen minister De Geer thans voor stelt: opcenten van artikelen die hier niet worden geproduceerd en opcenten van den suikeraccijns, is niet precies in overeen stemming met de gezinspolitiek, welke in het program der R. K.Staatspartij met ©enigen nadruk wordt voorgestaan. Maar men zal, indien men althans de re geering tot den volgenden zomer op de been wil houden, onder het Caudijnsche juk door moeten. Men zal zelf, tegen z'n zin, voor het in zijn twee deelen weinig sympathieke voor stel moeten stemmen. Omdat er groot gevaar bestaat, dat 'bet anders verworpen zal worden en een kabi netscrisis zal uitlokken met al de gevolgen vandien, Donderdag nog door mr. Aalberse in de Kamer met schrille kleuren ge schetst." Intusschen geeft deze aangelegenheid alle reden, om van de R.-K. Staatspartij, op een vergadering van den Partijraad, een klaar antwoord te vragen en te ver langen op de vraag: wat de belasting-poli tiek zal zijn der R.-K. Tweede Kamer-frao- tie in den eerstvolgenden tijd. ST. CLEMENS-RET/AITENHUIS TE N00RDWIJKERH0UT 18—21 Nov. Korkzangers\ f 6.50 2629 Nov. Mannen 6.50 29 Nov.—2 Dec. HecreV L .TJL 10.- 7—10 Dec. St. JosephgVz. (vo\) 6.50 10—13 Dec. St. Josephglke MerVj 6.50 1316 Dec. Jonge Manne 6.50 1720 Dec. Gehuwde Ma) ien 6.50 22—25 Dec. St, Josephgez. «volt,) 6.50 25—28 Doc. SL Josephgez. (volt.) 6.50 36 Jan 1933 Jonge mannen 6.50 7—10 Jan. Gehuwde Mannen 6.50 Het Begrootingsdebat in de Tweede Kamer De laatste dag der algemeene wingon in eersten termijn is, wat de kwa liteit der gehouden redevoeringen betreft niet afgeweken van het peil waarop deze over het algemeen waren ingesteld. Zelfs de heer de Visser (O.P.) slaagde er niet in vroegere redevoeringen over den alge- meenen toestand, welke hij heeft gehouden, te benaderen. Ook over zijne rede lag voor zijn doen iets mat?. De inhoud daarvan laat zich uiteraard wel denken: de klaarblijke lijke ondergang van het kapitalisme en de even klaarblijkelijke opkomst van het com munisme; ziedaar den korten inhoud van 'e heeren Visser's beschouwingen. Hier te lande, zooals de heer Aalberse zeide, een vermindering der werkgelegenheid met 45 pet. en in Sovjet-Rusland een snel toene mende welvaart. En dan verder natuurlijk de oude recepten over den aanval der Re geering op de arbeidersklassen en het ver raad der Soc.-Dem. aan de zaak der arbei ders. Na den communistischen leider zijn er verschillende finantieele specialisten aan ■het woord geweest, die echter al Peel wei nig ander inzicht in den finantieelen toe stand hebben geopend noch konden ope nen, dan Minister de Geer zelf heeft ge daan. De een kan dit middel, de anuer weer een ander middel aanbevelen om het gat van bijna 150.000.000 te stoppen, het komt er ten slotte op neer, dat Symen moet be talen. Had de heer F 1 e s k e n s (R.K.) gisteren een omzetbelasting aanbevolen te genover de couponbelasting, welke Minis ter de Geer op zijn programma heeft staan de Katholieke afgevaardigde wilde daar bij de eerste levensbehoeften vrijgesteld zien en in andere belastingen oompensatie voor de groote gezinnen zien aangebracht vandaag kwam de heer B i e r e m a weer met eenige andere denkbeelden. Al leen hierover zijn de heeren het eens, dat de financieele toestand ongunstiger moet worden geacht dan in de Millioenen- nota werd voorgesteld. Ook de heer d e Wilde (A.R.) was van dit oordeel. Deze ging, nu Minister de Geer van zijn voor nemens ten aanzien van de invoerrechten ie teruggekomen voor het overige vrijwel met de denkbeelden der Regeering ac- coord. Hij bestreed uitvoerig de socialis tische maatregelen tot dekking van het te kort; en hij bracht deze partij in niet ge ringe moeilijkheden door de vraag op te werpen waarom de voorzitter der fractie, de heer Albarda, zich onthouden had van hei aanbevelen van drie middelen, die wel voor kwamen op het bezuinigingsplan van den voorzitter der partij den heer Oudegeest. Dit waren de verlaging van de rente der Staatsschuld, een Staats-hypotheekbank en het tabaksmonopolie. Waarom versmaadt de heer Albarda de 85.000.000 welke deze mid delen volgens den heer Oudegeest zouden, opbrengen, vroeg de Anti-Revolutionaire spreker. En zijn antwoord luidde: Omdat de heer Albarda prestige heeft op te houden! De binnenschippers vonden pleiters in mejuffrouw Katz (C.H.) en den heer de Boer (S.D.A.P.), die het noodzakelijk achtte in herinnering te brengen dat hij de eerste was geweest, om een motie tot steun aan de binnenschippers voor te stellen. De heer J. ter Laan (S.D.A.P.) nam het op voor het overheidspersoneel. Hij critiseer- de het scherp, dat, nu verschillende bon den tot overleg bereid bleken, de Minister niet anders gepleegd heeft dan een zuiver formeel overleg. En hij stelde een motie voor om de Regeering te verzoeken iedere vermindering van de inkomsten der amb tenaren na te laten. Het einde der debatben voor gisteren kwam met een scherp demagogische rede van den heer Kersten (Stk. Ger.), d e er geheel op berekend was kiezers van de Anti-Rev. af te vangen. De zwaarste re gisters op het orgel van deze dominee wer den uitgehaald. En men weet wel wat men dan te hooren krijgt: De tyrannie van Ro me, de beeldendienst, de rijke lrioosterkas- sen en al het demagogische materiaal waar over de heer Kersten beschikt, moest dienst doen. Met een zelfvoldane verklaring dat hij nederig wilde zijn, weet spreker de ge heel© crisis en al de ellende aan de ver loochening van Gods woord. Ook de zwak te der Regeering is aan afvalligheid van Gods W-oord te wijten. Zij straft niet de godslastering, zij laat de spoorwegen op Zondag rijden en zelfs in de stations re clame daarvoor maken; zij weigert welis waar de radio-zender ypor -de revolutio naire be tooging,-tij staat de extra- treinen toe. Deze Regeering zegt wel dat het zal blijken dat de revolutionairen op graniet zullen bijten wanneer zij willen trachten ons volk tot hunne inzichten over te halen; maar hoe zou dit te verwachten zijn waar zij niets doet om ons volk tegen die inzichten te beschermen, ja zelfs de kinderen van de Lagere school af in die revolutionaire beginselen laat opleiden. Up deze wijze ging het voort, met hier en daar een speculatie op de boeren en andere zware in het nauw gebrachte volksgroepen en met het onvermijdelijke slot dat de anti revolutionaire partij door haar coalitie met Rome de revolutie in ons volk bevorderde. Het was blijkbaar een 'ware verademing voor de twee leden, die buiten 's heeren Kersten twee partijgenooten nog in de Ka mer aanwezig waren, toen deze zijn rede van 5 kwartier eindigde en de Minister-Presi dent het woord kreeg ter inleiding van zijne op Dinsdag a.s. te houden redevoe ring. DE OMVANG BLIJKT STEEDS GROOTER TE WORDEN. De laatste raming is 1800 dooden. UITEENL00PENDE CIJFERS. De stormvloedcatastrofe op Cuba heeft, naar thans blijkt, veel ernstiger gevolgen gehad dan men tot nu toe heeft aangeno men. Het aantal dooden varieert in de ver schillende berichten. Terwijl enkele berich ten van 50 dooden spreken, wordt van an dere zijde melding gemaakt van het verlies van 1800 menschenlevens. De visschersplaats Camaguey is door een 8 M. hoogen springvloed volkomen verwoest Duizenden vluchtelingen zijn te Santa Cruz en de omliggende plaatsen aangekomen. Alle ziekenhuizen zijn tjokvol. Levensmid delen en medici zijn per vliegtuig overge bracht. De schade, welke aan de te velde staande gewassen is aangericht is ook niet bij benadering te schatten. De marinesleep boot „Sciota'', di§ in nood verkeerde, is thans buiten gevaar. Twee torpedojagers hebben hulp verleend. De orkaan bereikte een snelheid van 200 mijl per uur en teisterde vooral de provin cie Puerto Principe, waar hij dood en ver derf zaaide met name in de steden Cama guey en Santa Cruz del Sur. In deze ste den zijn dan ook de 11166816 slachtoffers te betreuren. Camaguey is de hoofdstad dei- provincie Puerto Principe en heeft een in wonertal van omstreeks 88.000 zielen. De ellende, die de orkaan veroorzaakte werd nog vergroot door een vloedgolf, die vooral de stad Santa Cruz del Sur havende. De dijken, die de stad beschermen, werden door de aanstormende golven doorbroken en hei water stroomde met geweld de str'a- ten der stad binnen, waar het volgens over levenden uit de stad een hoogte bereikte van wel 2025 voet. Tal van inwoners wa ren er in geslaagd bijtijds hun woningen te verlaten en zich in veiligheid te brengen, doch velen, die er niet toe hadden kunnen besluiten hun bezittingen in den steek te laten, zagen zich plotseling door het zeewa ter ingesloten in hun huisjes. Vele men- schen moeten zijn verdronkentemeer daar er voor de vluchtelingen vaak geen andere schuilplaats was dan in de moerassen der suikerrietvelden. De materieele schade is enorm, daar de meeste huizen in Santa Cruz del Sur van hout zijn en geen weer stand konden bieden aan orkaan en vloed golf. In de haven zijn verscheiden schepen gezonken. Huizen weggespoeld. In Camaguey is het aantal s'achtoffers eveneens groot. Hier heeft de orkaan bui tengewoon hevig gewoed. Huizen werden als het ware van den bodem weggeschoren, mensch en dier onder zich bedelvend. Alle verbindingen zijn verbroken, zoodat er vliegtuigen moesten worden uitgezonden om eenig verkeer met de stad te onderhou den. Een der vliegers rapporteerde aan den minister van Verkeerswezen, dat er volgens zijn inlichtingen te Santa Cruz del Sur 300 menschcn om hut leven zijn gekomen, ter wijl er 400 worden vermist. Te Queens Gar den, ten zuidwesten van Santa Cruz del Sur zijn naar men vreest 110 menschen omgeko men, van wie 60 visschers. Volgens berich ten uit de diverse geteisterde pl-atsen neemt het aantal slachtoffers nog vt «rtdu- rend toe. Uit Santa Cruz del Sur is, zoodra het verkeer eenigszins was hersteld, een trein met 300 overlevenden te Camaguey aange komen; van de ongelukkigen zijn er onder weg tien bezweken, terwijl 80 anderen in levensgevaarlijken toestand verkeerden, zoodat zij onmiddellijk naar een ziekenhuis moesten worden overgebracht. Er worden strenge maatregelen genomen om plunde ringen in het geteisterde gebied te verhin deren. Er zijn troepen uitgezonden, die op dracht hebben eventueele plunderaars op sTaanden voet neer te schieten. President Machado heeft gevraagd hem volledig op de hoogte te houden en onmiddellijk maat regelen te nemen om den getroffenen hulp te verleenen. Ook het bekende tabaksgebied van Vuelta is zwaar getroffen. Daar de sanitaire toestand als ernstig wordt beschouwd, hebben de autoriteiten gelast, dat tot crematie der dooden moest worden overgedaan. Watermuur landwaarts gezweept. De overlevenden vertellen aangrijpende bijzonderheden over het gebeurde. Een wa termuur van twintig voet, zoo deelden zij mede, werd door de geweldige kracht van den orkaan landinwaarts gedreven over een afstand van 20 Kilometer. Er is geen enkel huis in Santa Cruz staande gebleven. Voor al de vloedgolf heeft veel menschenlevens gevergd. Tientallen dorpen in de provincies Puerto Principe en Santa Clara zijn ver woest en over groote afstanden zijn de 'ge wassen vernield Arriba is door den orkaan zwaar bescha digd. Voorts is groote schade aangericht aan den bananen-oogst op Jamaica; de spoorlijn te Kingston werd door een vloed golf vernield. BINNENLAND REGELING BOTERINVOER. Voorloopig geen verlaging van het contingent. De minister van Economische Zaken en Arbeid heeft een nota bij de Tweede Ka mer ingezonden naar aanleiding van het verslag nopens het wetsontwerp tot wijzi ging van de wet van den 25ste Juli 1932, tot regeling van den invoer van boter. Naar aanleiding van de in het verslag gestelde vraag of er niet, gezien de moei lijkheden bij den export van boter, alle re denen zijn, om het contingent te verlagen, merkt de Minister op, dat ook bij deze con- tingenteering is uitgegaan van het begin sel. dat de in de Crisis-invoerwet verleen de bevoegheid dient om overmatigen invoer te weren. De Minister is van meening, dat in het onderhavige geval een contingenteering op basis van 100 pCt. de meest aangewezen maatregel is. Bovendien vormt het invoercontingent voor boter een gering percentage van het binnenlandsohe verbruik, zoodat een ver mindering van de importmogelijkheid aan de Nederlandsche melkveehouderij geen steun kan bieden. Intusschen is de Minis ter bereid bij het onderzoek, dat ingesteld moet worden voordat tot verlenging der contingei vGeringsperiode kan worden over gegaan, ftiede met het oog op andere belan gen, na te gaan, of reductie van het con tingent mogelijk is. INVOER ONGESMOLTEN DIERLIJK VET. Contingenteering tot 100 pet. Ingediend is een wetsontwerp tot rege ling van den invoer van ongesmolten dier lijk vet. Daarin wordt o.m. bepaald: i 1. Gedurende het tijdvak van 1 October 1932 tot 1 October 1933, of zooveel eerder als door de Kroon zal worden bepaald, is de invoer uit ieder land verboden van on- 1 gesmolten dierlijk vet, voor zoover deze meer bedraagt dan 100 pet. van de hoe veelheid, welke gemiddeld in de jaren i929, 1930 en 1931 van die goederen uit dat Land is ingevoerd. 2. Boven de ingevolge het vorig lid vast gestelde hoeveelheden kunnen door of van- VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. De orkaanramp op Cuba neemt verschrik kelijke afmetingen aan. Men spreekt van 1800 dooden. (Ie blad). Heden algemeene staking te Genève (3e blad). Ontwapeningsdebat in het Lagerhuis. (3e blad). De godsdienststrijd in Mexico. (3e blad). BINNENLAND. Voortzetting der algemeene beschou wingen over de Begrooting in de Tweede Kamer. (1ste blad). LEIDEN. Begrafenis van Prof. Dr. J. H. Zaaljer. (lste blad). Herdenking van het vierde eeuwgetij van Prins Willem van Oranje aan de Leidsche Universiteit in tegenwoordig heid van Koningin en Prinses, (lste blad). OMGEVING. Onder Stompwijk is een boerderij met schuren en hooiberg afgebrand. (3de blad). Brutale inbraak in de Katholieke Kerk en Pastorie te Langeraar. (lste blad). WIJ BEGINNEN IN DIT NUMMER EEN NIEUW KINDERVERHAAL, DAT DE KINDEREN ONGETWIJFELD IEDE- REN DAG MET PLEIZIER ZULLEN VOLGEN. wege den minister, op grond van bijzondere omstandigheden bijzondere vergunningen tot invoer dier goederen worden verleend. Aanzienlijke consumptie-vermeerdering van onbelaste vetten, aldus de Mem. van toelichting, zou de opbrengst der heffin gen zoodanig doen verminderen, dat aan een effectievo uitvoering van de steunmaat regelen ten behoeve van de melkveehoude rij ernstig tekort zou worden gedaan. GARANTIE-UITKEERINGEN AAN SUIKERBIETENVERBOUWERS. Op de vragen van het Tweede-Kamerlid, den heer Braat, betreffende spoedige uitbe taling der garantie-uitkeermgen ten beuoe- ve van de verbouwers van suikerbieten, ant woordde de minister yan economische zaken en arbeid o.in., dat tot een maximum van 8.25 per 1000 k.g. garahtiebicten van Rijks wege uitkeeringen zullen plaats hebben ten behoeve van de verbouwers van suikerbie ten, oogst 1932. Tot het doen van die uitkeeringen zou eerst kunnen worden overgegaan na afloop van de campagne, wanneer uit do boekhou ding der fabrieken de vereischte gegevens blijken. Daarom zullen onder de noodige waarborgen (bankgarantie) voorschotten op dio uitkeeringen worden verstrekt tot een maximum van 100 pet. van hot per 1000 kg. garantiebieten beschikbare bedrag. De zer dagen zullen de eerste voorschotten be schikbaar worden gesteld, terwijl begin De cember een tweede voorschot zal worden uitgekeerd. In het midden van het volgend jaar zal do eindafrekening kunnen plaats hebben. GODSLASTERINGSWETJE. In het „Staatsblad" van gisteren is aige- kondigd do Wet van 1 Novonibor 1932 tot aanvulling van het Wetboek van Straf recht' met voorzieningen betreffende be paalde voor godsdienstige gevoelens kren kende uitingen. Het vischbedrijf van Amsterdam opgeheven De gemeenteraad van Amsterdam heeft op voordracht van B. en W. tot opheffing van hot gemeentelijke vischbedrijf beslo ten, met 23 stemmen tegen 19.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1