Het Begrootingsdebat in de Tweede Kamer 24ste Jaargang /RIJDAG 11 NOVEMBER 1932 No. 7352 ®e£cicbclie(Bou/tant DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 oent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaal Het Geillustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 een per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geillustreerd Zondagsblad 9 oent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogste 30 woorden, waarin be trekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit vier bladen „Marxistisch-clericaal". Dr. E. Verviers van wiens hand wij in langen tijd niets hadden gelezen schrijft in het Novembernummer van „De Gids" een artikel tegen de.... „Marxistisch-clericale economie''. Niet in de overproductie of in de al te snelle rationaliseering zijn de oorzaken van den tegenwoordigen toestand op econo misch ge-bied te vinden, meent de schrijver, maar wel in het feit, dat de vrije economie heeft plaats gemaakt voor de gebondene. Wij leven reeds sinds jaren onder een re giem van „Planwirtschaft" en er zijn reeds zooveel collectivistische elementen in onze maatschappij, dat de noodige kapitaalvor ming onmogelijk geworden is. In plaats van overproductie is er integendeel gebrek aan kapitaal. Het bewijs voor deze laatste stelling haalt de schrijver uit het feit, dat de uit gave van emissies momenteel veel geringer is dan voor den oorlog. Terecht wordt in het „Vad.1' van gisteren*' dit „bewijs'' met als zoodanig aanvaard. Wanneer men reserves en stille reserves mede in de rekening had opgenomen, zou het beeld ongetwijfeld geheel anders zijn geworden. Daarbij komt nog, dat een bij zonder groot stuk nieuw kapitaal niet in den vorm van emissies kan gevat worden. In de vaststelling van het gevolg, dat de „Planwirtschaft" met zich heeft gesleept, de kapitaal-vermindering tast de heer Ver- viers dus o.i. mis: het „bewijs'", dat hij er voor geeft, bewijst niet. Maar wij kunnen verder gaan en vragen: waar bestaat dan dat regiem van „Plan wirtschaft" behalve, in bepaalden zin, in Sovjet-Rusland? Wij meenen met meer recht het tegen overgestelde te kunnen vaststellen, n.l. een bandeloosheid in de productie, dank zij het feit, dat er geen voldoend-practische „Plan wirtschaft" heerecht! Het streven naar de absolute vrijheid van de liberale oeconomie wordt door ons niet aanvaard Wij achten daartegenover ook in de economie een gebondenheid noodzakelijk, opdat deze haar doel zal be reiken voor zooveel mogelijk men- sohen een zoo groot mogelijke welvaart. Men kan zeggen, dat hierin„marxisten'' en „clericalen" overeenkomen. Hoewel er toch nog wel zooveel verschilpunten blijven bestaan in de uitwerking en practiseering dezer grondgedachte,- dat er bezwaarlijk kan worden gesproken van een „marxistisch- clericale economie'' BINNENLAND Redevoeringen van de heeren Colijn en Aalberse. Beiden zien den financieelen toestand somber in. Mr. Aalberse pleit voor steun aan landbouw en industrie, vraagt bijzondere belangstelling voor het droeve lot der landarbeiders, hulp bij de credietmoeilijk- heden van den midden stand en steun aan de binnenschipperij. BACONINVOER IN ENGELAND. Overeenstemming over een 20 pet. vermindering. Op de in het Engelsohe ministerie van Landbouw gehouden conferentie tusschen den minister van Landbouw majoor Eliott en de handelsattaché der betrokken lan den is, naar Reuter seint, praetisoh ge sproken overeenstemming bereikt over een 20 pet. vermindering der buitenlandsohe importen in Engeland van bacon. Een deputatie van de belangrijkste or ganisaties in den landbouw heeft gisteren een audiëntie gehad bij den minister. De deputatie drong behalve op de invoering van quota, op heffing van invoerrechten voor den invoer van vleesch aan. Men verwacht een invoerrecht van 2 pence per pond op buitenlandsch schapenvleesoh en 11/2 pence op ander buitenlandsch vleesch. Naar de Londensohe corr. van de „Tel." nog verneemt is bij de gisteren geëindigde bespreking over de beperking van den invoer van vleesch in Engeland een basis gevonden, die vrij bevredigend voor Neder land moet zijn. «Tel." Gift van H. M. de Koningin. Naar wij vernemen, beeft H. M. de Ko ningin een bedrag van duizend gulden ter beschikking gesteld van het Comité voor directe steunverleening aan sohippersge- zinnen. Er is toch wel een zeker crescendo in de tot nu toe gevoerde debatten. De redevoe ringen die gisteren door de heeren C o- lijneu Aalberse werden genouden sta ken in beteekenis weer uit boven hetgeen gisteren werd gezegd, al moet ook nu nog worden volgehouden dat ten aanzien van de sociaal-economiscne vraagstukken van dezen tijd vergeers naar een lichtend pers pectief zal worden gespeurd. Het betoog van den heer C o 1 ij n muntte als gewoonlijk weer uit door een prettige en sterk zelfbewuste voordracht en door heldere overzichtelijkheid, waaronder wel iswaar de diepte soms te lijden heelt. Voor een afrekening met het Kabinet, dat, blij kens het aanvaarden van een debat, zich niet demissionair acht, achtte de Anti-Re volutionaire leiaer geen termen aanwezig omdat dit Kabinet eigenlijk een noodhulp is en op cntiek zou kunnen antwoorden, dat het Parlement dan maar voor een beter Kabinet had moeten zorgen; maar vooral ook omdat het te kampen heeft met moei lijkheden zoo groot als nauwelijks in de geschiedenis van ons land kunnen worden aangewezen. Van meer belang is de vraag wat er na de verkiezingen, die buiten dn Kabinet zullen omgaan, dient te gebeuren. Spreker behandelde dan achtereenvol gens 5 punten, te weten: den finantieelen toestand, de economische politiek, de mo- reele zijde van de crisis, de werkeloosheid en de wenschen der anti-revolutionaire fractie ten aanzien van het constitutioneeie parlementaire stelsel na de a.s. verkiezin gen. De finantieele toestand is nog veel erger dan hij schijnt wegens den in de millioenen- nota niet vermelden achterstand van 229.000.000 in de afschrijvingen der spoor wegen; het tekort van 230.000.000 in hel pensioenfonds van het spoorwegpersoneel en de 6 a 7 mill, die jaarlijks zullen moeten worden besteed wegens de noodzakelijke huurverlaging der met rijksgeld gebouwde woningen. In dezen finantieelen toestand zal niet spoedig verbetering komen; want deze crisis zit in de structuur der wereld economie; tijdens den oorlog is de Centraal en West-Europeesche industrie uit naar monopolie verdrongen. De economische politiek zit onmiddellijk rast aan deze structuur. Wij moeten reke nen op een blijvend verlies in onze export, dus: omvorming onzer productie en sa menwerking met Indië. Bij den te verlee- nen steun moet op -de belangen van het geheèle voLk worden gelet en de sociale rechtvaardigheid in acht worden genomen. Dit brengt spreker op de moreele zijde van de crisis. De crisis ontwikkelt vooral slech te eigenschappen des volks, daarvoor zijn diepere oorzaken: gezins- en gezagsont- wrickting; als bewijs van gezinsontwrich ting haalt de spreker het boek der Wi- baut's aan. Het gezag is door God aan de overheid gegeven die het moet handhaven maar, dit is spreker met den heer Mar- ohant eens, die het dan ook alleen moet handhaven. Wat het werkeloos vraagstuk aangaat, dit is het allerbelangrijkste van allen. Met steun alleen is het niet op te lossen. Steun kan zelfs de demoralisatie, die het ergste gevolg der werkeloosheid is. nog verergeren, maar: bovendien Nederland zal geen 150.000.000 per jaar aan steun kunnen blijven betalen. Daarom moeten werkverschaffing en werkverruiming den voorrang hebben op steun, doch daarmede alleen kan geen oplossing worden verkre gen; zelfs bij herstel zullen er dan nog veel werkeloos blijven. Dus moet er nieuwe werkgelegenheid komen. In de industrie is dit niet mogelijk, dus moet het gevondeu worden in vergrootirig onzer bodemopper vlakte ergo mag de Zuiderzee-drooglegging niet worden stop gezet. Ten slotte: wat moet er gebeuren na de verkiezingen? Als het mogelijk is herstel van den normalen parlementairen toestand en als het niet mogelijk is? Spreker aoht het beter daarop thans geen antwoord te geven; hij wil alleen zeggen, dat een toe stand zooals nu bestaat „nogal bezwaren" ontmoet. Wat voor een Kabinet er echter ook mag komen, hij hoopt dat het ons dem Weg zuruck zal wijzen en den moed der verantwoordelijkheid zal bezitten, want wij staan nog pas aan het begin der smarten De rede van den heer Aalberse ging meer op details in dan die van den heer Colijn. Eerst aan het einde trok zij de ai- gemeene belangstelling der Kamer. Deze spreker was van oordeel dat wij niet te doen kebben met een normale crisis, doch met een crisis uit de constructiefouten der volkshuishoudingen. Wat ons land betreft zag hij nog geen begin van opleving, aller lei verschijnselen wijze op het tegendeel. De heer Aalberse protesteerde tegen het verwijt, dat was geda rv in een adres der Neder landsche werkgevers, als zou in ons land roekelooze finantieele politiek zijn gevolgd De ook door de Commissie-Wel- ter erkende moeilijkheid van besparing be wijst het tegendeel. Den arbeid dezer com missie respecteert spreker; hij had. haar echter liever anders samengesteld gezien. De arbeid, tot bezuiniging en tot versterking der middelen is onaangenaam voor de Re geering, maar nog veei moeilijker voor het parlement. Spreker bestrijdt vervolgens de uniionmteit van alle subsidie-verlaging, de inkrimping van het aantal ambtenaren, die erger is dan een algemeene inkrimping der salarissen, de iiscaie monopolies en komt dan te spreken over de economische poli tiek. Hulde brengend aan Minister Ver schuur betoogt hij, dat ook in 1933 steun aan den tuinbouw en steun aan de indus trie noodzakelijk zal zijn. De huren der arbeiders-woningen zullen omlaag moeten en de loonen der landarbeiders omhoog, omdat deze op een ontoelaatbaar pen zijn afgezakt. Daarom moet bij steun aan den landbouw als voorwaarden worden gesteld een zeker minimum loon voor de landarbei ders. Ook de middenstand zal door crediet- verg©makkelijking gesteund moeten wor den. Ten aanzien van de binnenschippers sluit spreker zich aan bij den heer Duy- maer van Twist. Hij betoogt de onmogelijk heid der 40-urige arbeidsweek met behoud van het weekloon, waardoor de productie kosten zouden worden verhoogd. Alge meene salarisverlaging is evenmin een red middel uit de crisis als de koopkraclit- theone die loonsverhooging wil. Bestrij ding der cumulatie beteekent geen bezui niging. Een extra-korting op de salarissen der religieusen zou beteekenen een ingrij pen van den Staat in de besteding van het loon en een straf op spaarzaamheid. De werkgelegenheid in ons land is met 45 pet. verminderd; werkverschaffing is soms neg slechter dan steunverleening; het beste is dus voortzetting van de droog legging der Zuiderzee. De belangstelling der Kamer leeft op als spreker het tele gram van den Minister van Binnenlandscüe Zaken naar Nijverdaal bespreekt. Spreker is verheugd over het eerlijke antwoord van den Minister, maar dit neemt niet weg, dat het gebeurde ontoelaatbaar is. Het mag niet voorkomen dat een door den Minister onderteekend telegram buiten zijne voor kennis wordt verzonden. Sommigen hebben gemeend dat dit Ka binet in de positie zou verkeeren van wat van Houten eens genoemd heeft eene Re geering vooralsnog. Maar spreker zou zijne motie van de vorige week niet hebben in gediend indien deze niets anders dan uit stel van executie had moeben beteekenen. Hij hoopt dat er een oplossing zal worden gevonden, want een Kabinetscrisis op dit oogenblik zou Kamerontbinding met zich brengen; en deze zou een grenzenlooze ver warring veroorzaken met een grenzenlooze oplaaiing der belangenpolitiek en een ver sterking der alleruiterste partijen. Hij hoopt dat het middel zal worden gevonden om dit onheil van het land af te wenden. Wat LOONSVERLAGING BIJ DE „ARBEIDERSPERS". „Ik meet niet met twee maten" In het „Grafisch Weekblad" zet de heer Van der Wal van den Alg. Ned. Typogra fenbond zijn bestrijding van Dr. Wibaut, voort. Hij betwist aan den heer Wibaut dat zooals deze in „Het Volk" had ge schreven hij (v. d. Wal het ten onrechte zou hebben voorgesteld, alsof de onderne mingsraad bij „de Arbeiderspers" de be voegdheid zou hebben ten opzichte van de loonregeling een stem uit te brengen. In tegendeel „Mij is maar al te zeer gebleken, schrijft de heer v. d. Wal, dat de ondernemings raad aan „De Arbeiderspers" geen enkele feitelijke bevoegheid heeft en ik kan dus onmogelijk in de dwaling zijn vervallen, welke de heer Wibaut mij wenscht aan te wrijven. Echter, wil ik gaarne en meer in overeenstemming met de werkelijkheid bij de zoo opgevatte medezeggenschap den on dernemingsraad in mijn gedachten tot een gewone winkelcommissie reduceeren, want dan nog zou elke redelijke werkgever en dit soort is in de typografie, gelukkig, niet zeldzaam in een analoog geval de win kelcommissie zooal niet geraadpleegd, dan toch op de behoorlijke wijze verwittigd heb ben. Ware deze gedragslijn ook aan „De Ar beiderspers" gevolgd, dan zou allicht een der leden van de „winkelcommissie", zij het dan ook gedreven door louter eigen be lang, tot den goeden raad zijn gekomen, om eerst nog eens te overwegen, of het voor vakbeweging en partij, als deelnemers in de vennootschap, niet fnuikend zou zijn, midden in een algemeenen en fel gevoerden strijd tegen loonsverlaging, aan eigen in richting het voqrbeeld te geven, dat men van de omstandigheden gebruik moet ma ken, wanneer deze de ge'egenheid bieden, om de loonen te verlagen, zonder dat ernstig verzet gevreesd behoeft te worden. De tweede fout, welke ik in het oog van den heer Wibaut beging, zou daarin be staan, dat ik geen verschil zie tusschen het verweer van de moderne arbeidersbewe ging tegen loonsverlaging die de arbeiders bedreigt en de houding ten opzichte van een loonsverlaging, die in col'ectieve overeen komst is tot stand gekomen. Als dit inder daad een fout is, moet ik er mij schuldig aan bekennen. Ik ben nog wel niet heelemaal zoo oud en op verre na niet zoo wijs als de heer Wibaut, maar ik kan er toch op bogen, mijn gehee'.e leven lang te hebben gepoogd het meten met twee maten achterwege te laten. En wat aan „De Arbeiderspers" geschiedde, is precies hetzelfde als wat andere werkge vers en wat publieke lichamen ten opzichte van loonsverlaging hebben gedaan of wen schen te doen. De heer Wibaut zal zeggen, dat slechts gebruik werd gemaakt van de gelegenheid, die de boekdrukkerspatroons zich hadden verworven, om de loonen te verminderen. Maar de door mij bedoelde werkgevers en openbare lichamen doen ook niet anders dan van de gelegenheid welke zij meenen te zien, gebruik te maken om de loonen te verlagen"'. Van der Wal betoogt dan verder o.m waarom van de directie van „De Arbeiders pers" beter verwacht had mogen worden: „Omdat ieder, die in deze vennootschap iets te zeggen (ik spreek niet van mede zeggen) heeft, dag in dag uit bezig was met te betoogen, dat loonsverlaging bij den tegenwoordigen stand der productie niets baat, doch wel schaadt. En waarvan som migen, die de gave daartoe hadden, met schrille kleuren de ellende schilderden, welke zou gaan rondwaren in de gezinnen der ambtenaren, wier schriele loon' van niet meer dan 4 a 5 duizend gulden per jaar nog met 5 tot 8 procent zou worden vermin derd". VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Hindenburg blijft von Papen steunen. (2e blad). De onlusten te Genève. Reeds 12 dooden. Uitzonderingsmaatregelen te Genève ge troffen. (2e blad). De voorbereding van de bestuursover- dracht in de Vereen. Staten. (2e blad). BINNENLAND. Het begrootingsdebat in de Tweede Ka mer. (1ste blad). De regeering heeft een nota van wijzi ging op het wetsontwerp tot heffing var» tijdelijke opcenten op alle invoerrechten ingediend, waarbij thans wordt voorgesteld de heffing van 30 opcenten op de artikelen die hier te lande niet worden geproduceerd en de heffing van 20 opcenten op den sui keraccijns. Gisteren is practisch besloten tot een vermindering van den invoer van bacon in Engeland met 20 pet. (lste blad). De officier van justitie bij de rechtbank te 's-Gravenhage heeft tegen den bakker W. J. van C., uit Amsterdam 8 maanden gevangenisstraf geëischt wegens poging tot zware mishandeling van politiedienaren bij de relletjes op 20 Sept. te 's-Gravenhago. (Rechtz., lste blad). Moord en zelfmoord te Amsterdam. (Laatste berichten). OMGEVING. Bij een botsing tusschen een auto en een woonwagen onder Wassenaar werden 7 personen gewond van wie 3 ernstig. 2de blad). Onder Sassenheim is een 7-jarig jonge tje aangereden en gedood, (lste blad. de regeeringsvorming na de verkiezingen betreft zou de Katholieke fractie uit be ginseloogpunt de voorkeur geven aan sa menwerking met de partijen waarmede zij reeds zooveel in het belang des lands heeft tot stand gebracht. Maar tegen verbree ding van den basis eener parlementaire Regeering zou zij geen bezwaar hebben, mits er een duidelijk Regeeringsprogram zou zijn. Of zij ook bereid zou zijn tot de samenwerking van de Sociaal-Democraten, hierop antwoord spreker: le silence et aussi une réponse (Zwijgen is óók een ant woord). Nadat de heeren L a n g m a n (C.-H.) en F 1 e s k e n s (R.-K.), welke laatste met den Minister van Financiën polimiseerde, voor al over coupon-belasting en omzet-belasting, hadden gesproken werd de vergadering ver- TIJDELIJKE HEFFING VAN OPCENTEN OP ALLE INVOER RECHTEN. Wijziging van het wetsontwerp. De regeering heeft bij de Tweede Ka mer een nota van wijziging op het wets ontwerp tot tijdelijke heffing van opcenten op alle invoerrechten ingediend. Daarbij wordt voorgesteld 30 opcenten te heffen op den invoer van goederen, die hier te lande niet worden voortgebracht. Ten einde te voorzien in de vermindering van inkom sten, die uit deze wijziging zal voortkomen stelt de regeering voor 20 opcenten op den suikeraccijns te heffen. Nu de behandeling van het wetsontwerp vertraging heeft ondervonden, stelt de re geering voor den datum van inwerkingtre ding op 1 Januari a.s. te stellen. ZORG VOOR JEUDIGE KATHOLIEKE WERKL00ZEN. Een nationale commissie gesticht. Naar wij vernemen, werd gisteren te 's-Hertogenbosch op uitnoodiging, van de Inter-diocesane Jeugdcommissie, onder voorzitterschap van rector B. H. de Groot een bijeenkomst gehouden om te komen tot een nationale commisie voor de behar tiging der belangen van jeugdige katholie ke werkloozen. Onder verzorging te ver staan niet louter ontspanning, maar ook vakopleiding. De bijeenkomst werd bijgewoond door vertegenwoordigers van: de Interdiocesane Jeugdcommisie, R.-K. "Werkliedenverbond, Nederl. Verbond „de Jonge Werkman", „Sint Jozefsgezellensvereeniging", de 5 dio cesane R, K. Volks, en Werklieenbonden, de 4 diocesane bonden van „de Jonga Werkman", het Gentraal Comité voor Patronaatsbelangen, de K. J. V.. (Wij ver namen, dat „de Graal" wel uitgenoodigd, gemeld had niet aan de besprekingen te zullen deelnemen, aangezien zij geen werk loozen zou hebben). De besprekingen hadden tot resultaat dai een nationaal comité tot stand kwam waarin zitting kregen de zeereerw. heeren Van den Berg (de J. W.), van Galen (Sin! Jozefgez.), Bannenberg (Interd. Jei?gdc.)\ Frencken (K.J.V.). de heer Zwanikken (J. W. en een nog door het bestor van hei I R.-K. Werkliedenverbond aan te wijzen I vertegenwoordiger; voor het Verbond nam de heer Jos. Veldman aan de besprekin» I gen deel. „Volkskrt.'

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1