MAANDAG 7 NOVEMBER 1932 DE LE1DSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 BAROMETER. naar waarnemingen verricht m den morgen van 7 Nov. 1932, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bildt: Hoogste barometerst.: 773.7 te Riga. Laagste Barometerst.: 744.1 te Janmayen. Verwachting tot den avond van 8 Nov.: Zwakke tot matige wind uit Ooste lijke richtingen. Ge deeltelijk bewolkt, waarschijnlijk droog weer, weinig veran dering in tempera tuur. De kern ran het hooge drukgebied, dat Zaterdagmorgen over de Britsche eilanden gelegen was, bevindt zich thans boven de Oost/.ce, doch een lange voor van hooger luchtdruk strekt zich nog vandaar tot Be westen Ierland uit. In het Zuid-Westen van het waarnemingsgebied daalde de baro meter, over de Golf van Biscaye ligt een vlak minimum. In het Noorden trekken voortdurend diepe depressies van IJsland naar Noord-Scandinavië. Het rustige stille weer, dat over een groot deel van Europa heerscht, had een vrij groote nachtelijke afkoeling tengevolge. De Oostelijke winden zullen voorloopig nog wel in onze omgeving blijven waaien. In Duitschland zijn de temperaturen nog niet laag, Zoodat vorst van betcokenis daarbij nog niet te wach ten is. Uit Oost-Duitschland en van de Noorsche kust wordt nog eenige neerslag gemeld, overigens viel slechts weinig. Voor ons land mag voor morgen droog weer wor den verwacht. PROF. VAN DER GRINTEN t Zondagmiddag is in de woning aan dea Groesbecksohcn weg te Nijmegen overle den prof. mr. dr. J. van der Grinten, hoog leeraar aan de R.-K. Universiteit. Het overlijden van dezen nog betrekkelijk jongen' geleerde is een groot verlies niet alleen voor de Katholieke Universiteit, maar ook voor een uitgebreiden kring daar buiten. Prof. v. d. Grinten was een man met een levendig sociaal plichtsbesef, die zijn we tenschap gaarne ten dienste stelde van do gemeenschap, van algemeene en de Katho lieke belangen. Jozef Hubertus Petrus Maria van der Grinten werd den lsten Maart JSS3 te 'sHevtogenbosch geboren. Na 't gymnasium te Nijmegen te hebben doorloopen ging hij studceren aan de Universiteit van Amstei- dam. Aldaar promoveerde hij in 1907 in do rechtswetenschappen, in 1911 in de staats wetenschappen. Van 1910 tot 1915 was hij commies-re dacteur ter gemeente-secretarie van Nij megen. In die stad was hij vervolgens tot 1923 gemeente-secretaris. Sedert 1923 bekleedde hij het hcoglee- raarsschap aan de R.K. Universiteit te Nij megen, waar hij doceerde in de staats- en administratief recht. Prof. van der Grinten was lid der staats commissie tot herziening der Lager Onder wijswet, der commissie voor de havenbelan- gen van Rotterdam en der commissie tot uitgifte van de Zuiderzeegronden. Tevens nam hij zitting in verschillende rapporteommissies, welke adviezen hadden uit te brengen in staatsrechtelijke vraag stukken en in de verhoudingen tusschen rijk en semeenten. Samen met mr. A. Struycken en mr. Jo- sephus Jitta heeft prof. van der Grinten dea tweeden druk verzorgd van professor Struycken s „Staatsrecht van het Konink rijk der Nederlanden" (1928), terwij! van hem afzonderlijk talrijke publicaties ver schenen in „Gemeentebestuur", „Weekblad voor gemeentebelangen", „Economisch-sta- tistische berichten", „Tbcmis", „Studia ca tholic a". De overledene heeft zich ook zeer vei- dienstelijk gemaakt de de oprichting der Nijmeegsche Volksuniversiteit, waarin hij ook als docent groote. verdiensten had. Hij was bestuurslid van de openbare leeszaal en boekerij te Nijmegen en secre taris van de Woningvcreeniging „Nijme gen". MIDDENSTANDERS EN DE R.K. STAATSPARTIJ. heeft geapprouveerd. Daarna zal tot tee- kening kunnen worden overgegaan. Inmiddels echter is reeds een zeer ster ke en vastberaden oppositie in bakkers- kringen ontstaan onder leiding van Am sterdam, Gooi- en Eemland en Amersfoort e.o. Deze oppositie is zóó sterk, dat des noods tot oprichting van een nieuwen bak kersbond zal worden overgegaan. De opposanten hebben vooral vier „pro grampunten", n.l.: lo. het is in het belang van het bakkers bedrijf, dat er een dusdanige saneering ko- me, dat rekening wordt gehouden met het belang van den consument. Daartoe zal per gemeente de broodprijs moeten worden vastgesteld, na voorlichting te hebben in gewonnen van eeii accountant in zake den gemiddelden kostprijs in die gemeente; 2o. de leiding en de zeggenschap der be- drijfssancering moet in handen komen van de bakkerij zelf; zij mag in geen geval be rusten bij de meelfabrikanten; 3o. de saneering, ook al zou zij een over eenkomst met de meelfabrikanten vergen, zou niet mogen of kunnen leiden tot do mogelijkheid, dat de fabrikanten haar ge bruiken als middel om hun afzet te rayon- neeren, hun productie te contingenteeren of hun prijs op te zetten; 4o. de saneering moet zóó zijn, dat de meelfabrikanten, die veelal financieel ge ïnteresseerd zijn bij groote bakkerijen, haar zullen kunnen gebruiken ten gunste der groote en dus ten nadeele der kleine bak kersbedrijven. t De oppositie zal thans met alle middelen trachten te voorkomen, dat over veertien dagen tot onderteekening van het contract zal worden overgegaan, ondanks het feit, dat het contract reeds door alle instanties op één na is aangenomen! Men ziet dan ook op 't oogenblik reeds gebeuren, dat dezelfde besturen, die het contract zoo juist in de alg. vergaderingen vurig en met succes hebben verdedigd, thans min of meer triomfantelijk verklaren, „dat ze het ech ter nog niet geteekend hebben" en „dat er misschien nog eenige wijzigingen zullen ko men". Die „eenige" wijzigingen zullen, naar wij hopen en zelfs gaan verwachten wel daarin bestaan, dat de groote invloed der maalindustrie met alles wat daaraan vast zit, zal worden gecoupeerd. HOLLAND—INDIE. Overeenstemming ten aanzien van de Phohi-uitzendingen naar de overzeesche gebie den bereikt. ste 9 leden, waarvan 5 benoemd uit voor drachten van 2 personen door de Phohi en de 4 omroepvereenigingen elk afzonderlijk in te dienen. Van de 4 overige personen worden er 2 aangewezen door den Minister van Waterstaat in overleg met den Minis ter van Koloniën en 2 door den Minister van Waterstaat. De taak van deze com missie zal in hoofdzaak zijn, er op toe ie zien, dat de programma's zooveel mogelijk aan de wensch.cn en behoeften der samen leving in de onderscheidene gebieds-deelen van het Rijk buiten Europa beantwoorden. De houders van de machtiging tot het doen van uitzendingen moeten zich ten aan zien wat uitgezonden mag worden, onvoor waardelijk houden aan de beslissing van de z.g.n. Indië-programma-commissie, als mede van de Radio-omroep-controle-com- missie. KONINKLIJKE BESLUITEN. Vo'ksgezondheid. Met ingang van 1 Januari a.s. is wegens verandering in de inrichting van het dienst vak, waarbij hij werkzaam is, eervol ontslag verleend aan dr. J. Th. Terburgh, als hoofd inspecteur van de volksgezondheid van den dienst, welke in het bijzonder is belast met de handhaving van de wettelijke bepalin gen betreffende besmettelijke ziekten, on der dankbetuiging voor de cle belangrijke diensten, den lande bewezen; aan mej. W. Ch. S. C. Bader als inspeclrice v. d. volksge zondheid van den dienst, welke is belast met de zaken rakende de hygiëne van het kind en de bestrijding van de tuberculose en geslachtsziekten, onder dankbetuiging voor de bewezen diensten; en is wegens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd eervol ontslag verleend aan dr. H. H. T. Beken- kamp als inspecteur van de volksgezond heid van den dienst, welke in het bijzonder is belast met de handhaving van de we'le lijke bepalingen betreffende besmettelijke ziekten, onder dankbetuiging voor de bewe zen diensten. CONFLICT IN GOUDA'S WASCH- INDUSTRIE. Nadat door de Vrijdag genomen beslis singen het conflict in do waschindustric een feit was geworden, is Zaterdag in laatste in stantie geen oplossing meer bereikt. Wel heeft de FJijksbemiddelaar, prof mr. A. C Josephus Jitta, nog pogingen in het werk gesteld, dooh deze hebben geen resultaat gehad. De staking is dus nu een feit. Aan vankelijk betrof zij zeven bedrijven, maar, daar er een buiten den strijd is gebleven, is heden in zes Goudsche wasscherijen door 150 personen gestaakt. Nieuwe Kamerleden. Er gaat een stevig gerucht aldus de „Volkskrant'' omtrent het voeren van een actie om straks minister Verschuur een plaats te geven op de candidatenlijst voor de noorde ijke rijkskieskringen, welke voor heen den heer Van Vuuren z.g. lange jaren als hun man naar de Tweede Kamer afvaar digden. Ook zullen, naar genoemd blad ver neemt, zeer ernstig^' pogingen gedaan wor den, om voor den heer H. E. van den Brule, den bekenden Rotterdamschen midden standsman, een kamerzetel te verkrijgen. Na een langdurige ziekte is te Hilver sum in het Diaconessenhuis overleden de heer H. M: P. van Emmeri k in den ouderdom van 67 jaar.. De overledene was directeur v. d. Hilversumsche Autcbusdienst Als zoodanig is hij eenif - jaren opgetreden als voorzitter van den Bond van Autobus ondernemers in Nederland, waarvan hij thans eere-voorzitter was. In den ouderdom van 68 jaar is te Am sterdam, na een korte ongesteldheid, te zijnen huize, Koninginneweg aldaar, over leden de heer m r. A 1 e x H. W e r t h e i m, die in zeer veel kringen te Amsterdam een groote bekendheid genoot. LETTEREN EN KUNST DE REDE VAN Dr. VAN ANROOY. Zondag 30 October j.l. heeft dr Peter van Anrooy, de dirigent, van „Het Resi dentie-Orkest'', vóór het begin van eon mid dagconcert van genoemd orkest in het Ge bouw voor Kunsten en Wetenschappen te 's-Gravenhage een rede uitgesproken, die nog al opzien heeft verwekt. Ten einde hen, die bij het uitspreken van die rede niet tegenwoordig waren, in de gelegenheid te stellen een objectief oordeel te vellen, en om te voldoen aan den wensch door velen tot hem gericht, zoowel van kunstenaars- als andere zijde, heeft dr. van Anrooy haar onder den titel „Een stem tot het publiek" in druk laten verschijnen. Zij is in den han del verkrijgbaar. UIT DE OMGEVING LEIDSCHENDAM. Ongeluk. Toen Vrijdag de melkboer X. .Beukers met zijn melkwagen op den M estvlietweg reed, schrok zijn paard plot seling van een electrische trein, welke over het vigduct reed en sloeg op hol. Het paard holde den Vlietweg af en den Achterweg op, waar de wagen tegen een paal botste en vernield werd, terwijl de melk verloren ging. Het paard is daarop naar den stal ge loopen. Beukers heeft de wielen over zijn been gehad en moest zich onder geneeskun dige behandeling stellen. Verdere ongeluk ken veroorzaakte het hollend paard niet. AGENDA LEIDEN. Maandag „Jean de la Lune" door het Schouwtooneel. Schouwburg 8.15 uur. Maandag, R. K. Bond van Handels-, Kan toor- en Winkelbedienden, Hotel „Den Burcht", 8.15 uur. Woensdag, R.-K. Rijtuig- en Wagenmakers- patroonsvereeniging „St. Joseph", Kring Leiden, Concordia, 4 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst dei- apotheken wordt van Maandag 7 tot en met- Zondag 13 Nov. a.s. waargeno men do<?r apotheek: W. Pelle, Kort Ra penburg 12, Tel. 594. H00GMADE. Volksbond. Deze vereeniging vierde gisteren haar Patroonsfeest. Urn half aclit werd er een IJ. Mis opgedragen voor de levende en overledene leden van den Bond met algemeene 11. Communie en des avonds was er een feestavond in de zaal van Café Witteman. De voorzitter opende dezen feestavond met den chr. groet, heette allen van harte welkom en hoopte dat allen zou den medewerken om dezen feestavond ie doen slagen; 'en, aldus spr., daar onze le den van ue tooneelclub „St. Genesius" ve.e offers hebben gebracht om hetgeen opge voerd zal worden zoo goed als het maar mogelijk is te geven, rekenen wij op uw aller medewerking. Daarna werd het Bondslied door allen gezongen. Daarna kwam „St. Genesiusvoor het voetlicht met „Het Bange Wonder", tooneelspel in drie bedrijven door Jan Grosfeld. Alvorens hel stuk werd opgevoerd, deelde een der spe lers den inhoud mede opdat het beter zoude worden begrepen. Het stuk werd uit stekend gespeeld; allen' waren zeer vast in hun rol. Wij mochten constateeren dat onze tooneelclub door ijverige studie goed vooruit gaat. Een dankbaar applaus viel den spelers ten deel. Hierna werd er ge pauzeerd. Na dc pauze deelde den voorz. mede, dat weer een collecte zou gehouden worden voor het vaandel. Het vaandel is door bijzondere omstandigheden hier niet tegenwoordig, aldus spr., maar zooals allen wel weten, is nog lang niet alles betaald en spr. spoorde allen sterk aan deze col lecte goed te gedenken. De collecte bracht op 8.24 y, Daarna werd opgevoerd een Politieken- kluclib „Minister Vagebond" in één be drijf door Herman Burger. Ook dit stuk werd vlot gespeeld. Ten slotte werd het Strijdlied door allen gezongen. Na afloop dankte dc voorz. allen spelers voor hun moeite en prestatie en de toe schouwers voor haar orde en oplettendheid. Spr. sloot dezen feestavond met den chr groet. De zaal was tjokvol en onder het spel was het zoo stil, dat je als 't ware een speld kon hooren vallen; wel een bewijs dat er heel best gespeeld is, het was af Het toonecl stond onder regie van deu heer W. v. d. Ploeg. De grimeering was van den heer Pijl en voor de muziek zorgde de heer Jac. van Wieringen. WARMOND GEMEENTERAAD De gemeenteraad heelt in zijn heden ge houden vergadering afwijzend beschikt op een beroep vèin den heer Walenkamp te Leiden op de afwijzende beschikking van B, en W. voor den bouw van een 4-tal dubbele midden- slandswoningen op een terrein gelegen aan den Haagweg. De weigering is geschiedt met 5 legen 2 st. Voor inwilliging waren wethouder Zwetsloot en de heer Weijers. De meerderheid van den Raad kon zich ver eenigen met de minderheid van B. en W., n.l. dat niet moest worden afgeweken van de desbetreffende verordening, welke voorschrijft, dat het bedoelde gedeelte van Warmond uit sluitend bestemd is voor villabouw. De gemeente-begrooting voor 1933 is aange nomen. (In deze begrooting is geen belas- tingverhooging opgenomen). De voorzitter heeft den Raad medegedeeld, dat hij gaarne wenscht ingetrokken het Raads besluit, waarbij is besloten tot bouw van een ambtswoning voor den burgemeester; hij is den Raad erkentelijk voor de genomen beslis sing. Zonder debat of stemming wort aldus besloten. Naar verluidt, zal de burgemeester nu voor eigen rekening op dezelfde plaats, waar de ambtswoning zou komen, een huis laten bou- Aulo tegen een woning. Zaterdagavond was de vrachtrijder H. uit Rijnsburg met zijn auto in de Dorpsstraat, Terwijl hij voor zaken vertoefde bij' sch„ ging het zoontje van Sch. in de auto, waarin zich ook een zoontje van H. bevond. Eerstgenoemde, zette de auto in bewe ging. Maar reeds op een afstand van ongeveer tien meter reed deze op den stoep van de wo ning van dr. W., waar hek, pilaren enz. ver nield werden. Ook de auto zelf was ernstig be schadigd. 't Mag een groot geluk genoemd worden, dat zich op de stoep of in de nabij heid ervan geen personen bevonden. De poli tie heeft van een en ander proces-verbaal op gemaakt. STADSNIEUWS Instituut voor systematische theologie. Hedenmiddag 3 uur heeft in het gebouw "s-Gravenstein, alwaar het is gevestigd, dc officieele opening plaats gehad van het In stituut voor systematische theologie, het welk op initiatief van prof. dr. L. J. van IJolk in het leven is geroepen. De opening geschiedde in tegenwoordig heid van curatoren der Leidsche universi teit. tal van hoogleeraren en andere genoo- digden. Prof. Van Holk heeft bij de opening een rede gehouden, waarin hij het doel van het instituut uiteenzette. ""^BINNENLAND R.K. STAATSPARTIJ PARTIJRAAD. Verschenen is de agenda van de twaalf de vergadering van den Partijraad der R.K. Staatspartij, te houden Vrijdag 25 Novem ber 1932 te 19 30 uur en Zaterdag 26 No vember 1932 le 10 uur in de groote boven zaal van Café-Restaurant. Brinkmann (de Kroon). Groote Markt te Haarlem. Deze vermeldt o.m. Voorstel van het PB. den Partijraad te doen besluiten, de contributie aan de cen trale partijkas te brengen van 3 ct. op 5 ct. per lid. Voorstel van het P.B. om, in verband met de vermoedelijke wijziging in de Kies wet, eene aansluitende wijziging in eenige termijnen van het Iviesreglement-1932 aan te brengen. Behandeling der. ingevolge art. 15 lid 4 Partijreglement ingekomen voorstellen dei*' Rijkskieskringorganisaties. (De praeadviezen van het P B. op deze voorsteden zullen in de vergadering van dit bestuur van 11 November a.s. worden vast gesteld en daarna zoo spoedig mogelijk aan de leden van den Partijraad afzonderlijk worden toegezonden. In verband met de overbezette agenda van dit najaar, blee-k liet niet mogelijk deze praeadviezen onder de voorstellen af te drukken). Rondvraag. a. Behandeling en beantwoording der eventueel schriftelijk ingediende vragen. (Onder verwijzing naar de regeling van de Rondvraag. zooals die onder punt 10 der najaarsvergadering-1930 van den partijraad werd aangekondigd, en nader is uiteengezet en toegelicht in de circulaire No. 31 Maart 1931 namens het Partijbestuur ge richt aan de Rijkskieskringbesturen en aan de leden van den Partijraad worden deze leden ook thans wederom in de gelegenheid gesteld vragen over algomeene politieke on derwerpen schriftelijk in te dienen bij het Partijsecretariaat, Laan van Meerdervoort 65 te 's-Gravenhage. en dat wel vóór den 14 November a.s.). b Mondelinge Rondvraag Behandeling der door de R. K Rijkskies kringorganisaties ingediende amendemen ten op het Concept-program-1933 der R. K. Utaatspa rt ij. Er zijn niet minder dan 115 amendemen ten op <1 it Concept-program ingediend. Schorsing der vergadering tot Zaterdag morgen, lo urn-, alsdan: Voortzetting van de behandeling der ingediende amende menten op het Concept-program-1933 der R. K. Staatspartij. Vaststelling ran liet Program-1933. liet ligt in de bedoeling na afwerking der z.g. huishoudelijke agenda, in de avondver gadering van Vrijdag 25 November reeds een aanvang te maken met de behandeling der amendementen op het Concept-pro- gram-1933. Daarmede zal Zaterdagmorgen 26 November worden voortgegaan. Zaterdagmorgen s.30 r.ui zal in de Kerk van den II. Antonius van de E E P.P. Fran ciscanen, X Groenmarkt, een IJ. Mis wor den opgedragen voor de R K Staatspartij en hare leden. De regelen op de Studieclubs. De Ned. R.-K. Middenstandsbond schrijft Namens een voorloopig comité zijn uit- noodigingen verzonden voor een bijeen komst om te komen tot stichting van po litieke middenstands-studieclubs, „met het doel door ernstige actie invloed te kunnen uitoefenen in de R.-K. Kiesvereenigingen". Waar dit optreden wordt aangekondigd als uitgaande van R.-K. georganiseerde middenstanders, stelt de Ned. R.-K. Mid denstandsbond het op prijs, er op te wij zen, dat de R.-K. Middenstansorganisatio als zoodanig geheel buiten deze bijeen komst staat. M ij achten het overbodig, uiteen te zet ten, dat de R.-K. Middenstand, evenmin als eenige andere sociale groep in ons Katholiek volksdeel, behoefte heeft aan de oprichting van politieke studieclubs, wijl naast de werkzaamheid der individueele leden in de R.-K. Kiesvereeniging de R.-K. sociale organisaties in haar centraal stands verband vereenigd over alle gu wensohte gelegenheid beschikken, om de haar rakende vraagstukken, ook als zij op politiek terrein liggen, in eigen kring te behandelen en de daaruit voortvloeiende politieke desiderata, door middel van haar officieel verband met de R.K. Staatspartij naar voren te brengen in de hoogste in stantie dier partij. Wel aclden wij het echter noodzakelijk, er op te wijzen, dat het onderhavige stre ven om te komen tot oprichting van „po litieke middenstands-studieclubs", hoezeer de initiatiefnemers wenschen te blijven binnen het organisatorisch raam der R.-K. Staatspartij, in strijd is mot in de R.-K. Staatspartij geldende bepalingen. Men wil komen tot „Middenstands-stu dieclubs", met het doel door „studie en ac tieinvloed te kunnen uitoefenen in de R.-K. Kiesvereenigingen". De R.-K. Staatspartij laat en terecht studieclubs slechts toe onder de vol gende voorwaarden: dat het doel der studieclubs geen ander zij dan studie; dat in de studieclub slechts personen worden toegelaten, die lid zijn van de be trokken kiesvereeniging; en ten slolte dat ieder lid «der betrok ken kiesvereeniging, die daartoe het ver langen te kennen geeft, als lid der studie club worde toegelaten. Waarmee dus gezegd is. dat studieclubs, die actie willen voeren, en vooral dat speciale middenstands-studieclubs in den zin van clubs, uitsluitend toegankelijk voor den ha ndeld rij venden en industrieelen middenstand binnen het roam der R.-K. Staatspartij niet denkbaar zijn. BAKKERS EN-MEELFABRIKANTEN. Sterke en vastberaden opposi tie begonnen in bakkerskrin gen Desnoods een nieuwe bakkersbond. Kansen van onderteekening sterk gedaald. Onze publicatie inzake het voorloopig trustcontract tusschen meelfabrikanten en bakkersorganisaties aldus lezen we in het „Handelsblad" is nog juist op tijd gekomen! Wij meldden reeds dat nog. slechts één instantie het contract behoeft goed te keuren, n.l. de algemeene \ergadc- ring van den R. K. Bakkersbond, die bin nen veertien dagen en uitspraak zal doen en welke bestuur de regeling trouwens al Aneta-Holland bericht: Nadat op ver zoek van den Minister van Waterstaat in zake de Phohi-uitzendingen door den Ra dio-raad overleg was gepleegd met de be trokken Nederlandsche omroep-vereenigm- gen, alsmede met het Phobi-bestuur en de N.I.R.O.M. bij welk overleg tusschen de verschillende organisaties overeenstemming werd bereikt, heeft de Minister op de basis van deze overeenstemming ten aanzien van de Phohi-uitzendingen naar de overzee sche gebiedsdeelen een regeling getroffen, waarvan de hoofdpunten als volgt kunnen worden samengevat: Aan de Phohi, de K.R.O., de N.C.R.V., de F.A.R.A. en de V.P.R.O. zal desge- wenscht machtiging worden verleend lot het doen van uitzendingen van mededee- lingen van woord-, toon-, of beeld-inhoud van ontspannenden, leerzamen en nutti gen aard. Uitgesloten hiervan zijn uitzendingen in strijd met de veiligheid van den Staat, de openbare orde of de goede zeden, alsmede politieke uitzendingen en uitzendingen van propagandistischen aard op het gebied van den godsdienst. Aan de Phohi zal boven dien een machtiging worden verleend voor den aanleg en het gebruik der noodige ze nd-appana t uur. Om voor een machtiging tot het doen van uitzendingen in aanmerking te komen, moet door den aanvrager worden overge legd een contract met den exploitant van den Phohi-zender, ten bewijze, dat hij in staat is de uitzendingen aan stonds te ver zekeren. Li afwachting van de nog te treffen voor zieningen van wettelijken aard, kunnen de uitzendingen, waaraan genoemde omroep vereenigingen dadelijk kunnen deelnemen, op korten termijn aanvangen. De op den Pkohi-zencler beschikbare zendtijd zal over de deelnemende omroep vereenigingen bij onderlinge aan de goed keuring van den Minister van Waterstaat onderworpen overeenkomst naar billijkheid worden verdeeld. Voor het. tegenwoordige wordt de reeds in het bovenbedoelde over leg voorgestelde regeling, t.w.: Phohi 2/3 en de betrokken Nederlandsche omroepver eenigingen ieder 1/12 door den Minister van Waterstaat billijk geacht met dien verstande, dat deze Minister zich de be voegdheid voorbehoudt om, in afwijking van deze verdeeling, zendtijd toe te staan voor uitzendingen, die hij den Minister van Koloniën gehoord noodzakelijk acht. Aan de omroepvereenigingen kan geen zekerheid worden gegeven, dat heruitzen ding van haar uitzendingen in Xeder- landsch-Indië door de N.I.R.O.M. steeds den voorrang zal hebben boven 'n eigen Indische uitzending. Wel is reeds de aan dacht van den Gouverneur-Generaal vau Nederlandsch-Indië gevestigd op de nood zakelijkheid, den concessionaris voor den omroep in Nederlandsch-Indië de verplich ting te kunnen opleggen, bij technisch vol doende ontvangst de Nederlandsche uit zendingen zooveel mogelijk door te geven, indien voor die uitzendingen de wenschen der Indische luisteraars tot uitgangspunt worden genomen en de inhoud van het uit gezondene ook naur het oordeel van de controle-instanties in Indië toelaatbaar is. De beslissing of heruitzending van een bepaalde uitzending uit hoofde van haar inhoud toelaatbaar is, berust bij de Indi sche Regeering. Ingesteld wordt een z.g.n. Indië-pro- granama-commissie, bestaande uit ten hoog

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2