DE RIJKSDAGVERKIEZINGEN IN DUITSCHLAND 24ste Jaargang ZATERDAG 5 NOVEMBER 1932 No. 7347 2)e£cidóelie(Botpfca/nt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week f 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonnés ver krijgbaar tegen betaling van 50 een per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 oent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogste 30 woorden, waarin be- trekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. HOE DE PARLEMENTAIRE VERHOUDINGEN IN DUITSCHLAND ZICH SINDS 1919 ONTWIKKELDEN. Voor de tweede maal in dit jaar zal het Duitsche volk morgen ter stembus gaan tot het verkiezen van leden van den Rijksdag. De op 31 Juli j.l. gekozen Rijksdag heeft slechts enkele zittingen gehouden en de gebeurtenissen in het Duitsche parlement op 12 September van dit jaar, toen de Duitsche Rijkskanselier von Papen het ont bindingsdecreet van den Rijkspresidenit van den Rijksdag den nationaal-socialist Goering overhandigde, op een moment dat volgens laatstgenoemde reeds was begon nen met de stemming over de door de re geering afgekondigde noodverordeningen, liggen nog versch in het geheugen. On danks de protesten van nationaal-s"ocialis- tische zijde werd de Rijksdag ontbonden verklaard en hadden de in de bewuste zit ting gehouden stemming, die tegen de re geering gericht waren, geen rechtsgeldig heid. Het is de tweede verkiezing voor den Rijksdag, maar niet minder dan de vijfde die dit jaar in Duitschland zal plaats heb ben. Op 24 April worden in Pruisen en in eenige andere Duitsche staten Landdag verkiezingen gehouden, in Maart en April hadden verkiezingen voor de benoeming van een Rijkspresident plaats en op 31 Juli voor de eerste maal Rijksdagverkiezingen. In enkele Duitsche staten, hebben nog eenige malen extra verkiezingen plaats gehad, zoodat er Duitsc-hers zijn, die zelfs dit jaar voor de kevende maal naar de stembus gaan. Hieruit blijkt wel, hoe verward de poli tieke toestand in Duitsohland in het afge- loopen jaar geweest is. Hoe de toestand zich na Zondag zal ontwikkelen, valt moei lijk te voorspellen. Algemeen verwacht men, dat de nationaal-socialisten over hun hoogtepunt heen zijn en dat zij in den thans te verkiezen Rijksdag niet zooveel zetels zullen verkrijgen als bij de vorige verkiezingen. Hoeveel zij in stemmen-aan- tal zullen teruggaan zal moeten worden afgewacht. Van groot belang za-1 ook zijn het resultaat, dat de sociaal-democraten, die thans voor het eerst weer in de oppo sitie zijn, zullen weten te bereiken. Tevens zal dan blijken of de verliezen, die zij sinds 1928 voornamelijk naar links hebben gele den, thans geheel of gedeeltelijk zullen worden heroverd. Bij de Rijksdagverkie zingen op 20 Mei 1928 hadden de sociaal democraten met 9.151.069 stemmen 29.8 pet. der kiezers op zich vereenigd, een per centage, dat bij de verkiezingen op 31 Juli 1932 met 7.959.712 stemmen tot 21.8 bleek gedaald te zijn. Bij dezelfde verkiezingen steeg de invloed van de communisten op de kiezers van 10.6 pet. met 3.263.354 stem men in 1928 tot 14.3 pet. met 5.282.626 stemmen op 31 Juli 1932. Hadden de so ciaal-democraten in 1928 nog 153 zetels in den Rijksdag, dit aantal bedroeg in de op 12 September j.l. ontbonden. Rijksdag nog slechts 133. De communisten waren daaren tegen gestegen van 54 tot 89 zetels. Het kan bij de ontwikkeling van den politieken toestand in Duitschland sinds het gedwongen aftreden van Bruening als vaststaand worden aangenomen, dat het Duitsche Rijk thans op een keerpunt in de geschiedenis is gekomen. In verband hier mede is het van belang na te gaan hoe de politieke toestand zich sinds de omwente ling in November 1918 heeft ontwikkeld. Het beste blijkt dit uit de verdeeling der zetels in de eerste Nationale Vergadering die op 19 Januari werd gekozen en in de zes parlementen, die het Duitsche volk daarna als vertegenwoordigend lichaam naar Berlijn zond. Deze verdeeling was aldus Nat. Vg. Rijksd. Rijksd. Rijksd. Rijksd. Rijksd. Rijlcsd. 19.1.19 6.620 4.5 .24 7.1 .2.24 20.5.28 14.9.30 31.7.32 N. S. D. A. P 32 14 12 107 230 S. D. P 162 102 100 131 153 113 133 Coipm. Part 2 62 45 54 77 89 Centrum 91 64 65 69 62 68 75 Duitseh Nat 44 71 95 103 73 41 37 Beiersche Volksp 21 16 19 16 19 22 Duitsche Volkp 19 65 45 51 45 30 7 Staat spart 75 39 28 32 25 14 4 Chr. Soc. Volksd 14 4 Duitseh Hannover 1 5 5 4 3 3 Econom. Partij 4 4 10 17 23 23 2 Duitsche Boerenp S 6 2 Landbond 10 8 3 3 2 Landvolk - 12 19 1 Volksrechtpartij 2 1 Onafh. Soc. Partij 22 84 Duitseh Sociale Part 4 4 Volksnat. Rijksver 6 Andere partijen 2 Totaal aantal zetels: 421 493 577 Uit dezen staat blijkt duidelijk, dat het grootste gedeelte van de rechts-georiën- teerde kiezers zich na 1928 hebben ver eenigd in de Nationaal-Socialistische Duit sche Arbeiderspartij. Dit blijkt ook duide lijk uit de op deze partij uitgebrachte stem men, namelijk op 20 Mei 1928 809.771 (2.6 pet); op 14 September 1930 6.406.379 stemmen (18.3 pet.) en op 31 Juli 1932 13.745.7S1 stemmen (37.3 pet). Alle kleine partijen, tot zelfs de Duitsche Volkspartij, welke in den tijd van Stresemann zooveel invloed had, zijn ineengeschrompeld tot kleine groepen, in zoo sterke mate dat de .zoo juist met name genoemde partij van 65 zetels in den eersten Duitschen Rijks dag die na de omwenteling werd gekozen in sterkte is gedaald tot 7 zetels. De verkiezingen op Zondag a.s. zijn van groote beteekenis voor de verdere ontwik keling van den politieken toestand in Duitschland. Daar dc tegenwoordige re geerders echter niet aan een of meer poli tieke partijen gebonden zijn, moet worden afgewacht of de uitspraak der kiezers zoo duidelijk zal zijn, dat von Papen en von Schleicher ook na Zondag desnoods zonder Rijksdag uitsluitend met machtiging van den Rijkspresident in den vorm van nood verordeningen zullen durven verder regee- BINNENLAND R. K. STAATSPARTIJ. In het Kiesreglement 1932 is^ geheel op het voetspoor van het Kiesreglement 1929, de wijze omschreven, waarop de Verkie zingsraad zijn besluiten ter kennis brengt aan de Kringbes turen en aan de Katholieke Pers (art. 9). Vóór 1 December verschijnt een beredeneerd verslag. De Verkiezingsraad is 29 October j.l. bij een geweest ter uitvoering van de werk zaamheden omschreven in art. 8 lid 1, 3 en 6 van het Kiesreglement. De voorloo- p i g e verdeeling der omschreven zetels over de lijsten, is medegedeeld aan de Kringbesturen. Deze zijn bevoegd daarom trent binnen 8 dagen wenschen of bezwaren kenbaar te maken. Deze termijn is nog loo- pende. Eenig definitief besluit is derhalve niet genomen en kan ook niet genomen zijn. De werkzaamheden moeten als één ge heel worden beschouwd. Iedere mededee- ling omtrent een onderdeel is voorbarig en kan een verkeerden indruk wekken. Met name geldt dit van de voorloopige verdeeling der omschreven zetels over de lijsten. Immers juist ten aanzien van dit punt zijn de Kringbesturen bevoegd, wen schen of bezwaren kenbaar to maken. Overigens is het duidelijk, dat. ook ten aanzien van dc omschrijving niet kan wor den uitgegaan van een bepaalde omschrij ving, zooals die in 1929 heeft plaats gehad en van een daarmede verband houdend aan tal gelijke omschrijvingen. Het D. B. vertrouwt derhalve, dat de Katholieke Pers verdere mededeelingen achterwege zal laten totdat haar het Bere deneerd Verslag zal bereiken. Alleen op deze wijze kan worden voorko men, dat het niet gemakkelijk werk van den Verkiezingsraad door entijdige mededeelin gen noodeloos wordt iJemoeilijkt. DOOR HET RIJK GESTEUNDE WERKVERSCHAFFINGEN. Minister Ruys ontstemd over de houding der aannemers. De minister van Binnenlandsohc Za ken heeft aan den Ned. Aannemersbond, den Patroonsbond voor de Bouwbedrij ven in Nederland en den Ned. R. K. Bond van Bouwpatroons o.m. het volgen de meegedeeld: „In het begin van dit jaar verzochten vertegenwoordigers van uwe organisatie een bespreking met de betrokken afdee- ling van mijn Departement, over de wijze van uitvoering van gesubsidieerde werk verschaffingen. In deze bespreking werd uwerzijds de wensch geuit, dat ook aan nemers in de gelegenheid zouden wor den gesteld, gesubsidieerde werkverschaf fingen uit te voeren. Vanwege de afdee ling werd er op gewezen, hoe, door de ervaring geleerd, de regeering had moe ten besluiten aannemers bij de uitvoering van werkverschaffingen uit te schakelen. Door uwe vertegenwoordigers werd ver zocht kennis te mogen nemen van de voorwaarden, waaronder subsidie voor werkverschaffing werd verleend. Aan dit verzoek werd voldaan. Eenige maanden later werd opnieuw door u een conferentie verzocht, waarbij door uwe vertegenwoordigers werd ge vraagd, of niet een proef met „Aanne ming"' kon worden genomen. Hierop werd van de zijde der afdeeling geantwoord, dat wanneer een zeer betrouwbare aan nemer kon worden gevonden, door u aan te wijzen, die waarborgen kon geven voor een goede naleving van de door de regeering noodzakelijk geachte voor waarden, door mij zou worden voorge steld een proef te nemen. Uwe organisa ties zouden zich bij een dergelijke nroef garant stellen. Uwe vertegenwoordigers konden zich met die zienswijze vereeni gen en zegden toe te zullen trachten met een voorstel te komen. Tot nu toe heeft mij een dergelijk voorstel niet bereikt. De hierboven bedoelde conferenties droegen een zeer vertrouwelijk karakter, terwijl van den kant van de betrokken afdeeling eenige malen met nadruk er op werd gewezen, dat de gevoerde be sprekingen mij in geen enkel opzicht bonden en ook de afdeeling zich bij het uitbrengen van advies, wanneer u een bepaald voorstel had gedaan, alle vrij heid moest voorbehouden. Ik bemerk thans tot mijn leedwezen, dat door u op ruime schaal door geheel Nederland een circulaire is verspreid, waarbij u er op wijst, dat, na overleg met het Dep. van Binnenlandsche 7aken, de mogelijkheid is geschapen, werken, welke in zoogenaamde we k'-ersc^affing worden uitgevoerd, aan aannemers op te dr°gen. Het verwondert mij in hooge mate, dat u, waar u kennis droeg van de wijze waarop deze aangelegenheid is behan deld, zonder overleg met mij tot ding van de circulaire is overgegaan. Ik gevoel mij dan ook verplicht, met nadruk te verklaren, dat ik mij in geen enkele wijze gebonden acht en hetgeen door u is openbaar gemaakt, geheel voor uwe verantwoordelijkheid laat". DE KAMERCANDIDATEN DER O.S.P. De „Fakkel" meldt, dat aan het Kerst congres der Onafhankelijke Socialistische Partij voorgesteld zal worden de Katner- candidatenlijst te doen luiden: 1. P. J. Schmidt; 2 K. R. van Staal; 3. D. de Ja ger; 4. J. Mourits; 5. J. de Kadt; 6. P. de Boer (Drachten); 7. F. v. d. Goes. Het blad meldt, dat R. Stenhuis heeft verklaard geen candidatuur te aanvaarden Het „Volk" kan hieraan toevoegen, dat Stenhuis voor een candidatuur bedankt heeft, omdat hem niet een der eerste plaat sen was toebedeeld. UITKEERING ZUIVELPRODUCTEN. Basis thans 1.66 cent per K.G. melk met vetgehalte 3.20 pet. De Crisis-Zuivel-Centrale maakt bekend, dat ingaande Zondag 6 November tot na der aankondiging de uitkeering op alle tot zuivel- of melkproducten verwerkte melk is vastgesteld op basis van 1.66 cent per K.G. melk met een vetgehalte van 3.20 pet. Deze uitkeering stemt overeen met 46.20 cent per K.G. melk met een vetgehalte van 3.20 pet. Deze uitkeering stemt, overeen met 46 20 cent per K.G. boter en 55 cent per K.G. melkvet. Dc wijze van vaststelling der uitkeering blijft voorloopig geschieden over het in de producten aanwezige melkvet. Daardoor zal b.v. bij verwerking van melk op boter zoodanig dnt uit 100 K.G. melk met 3.20 pet. vet 3.60 K.G. boter verkregen worden de uitkeering hierop 3.6 X 0.40 =/l.66 per 100 K.G. bedragen. UITVOER VAN ZUURKOOL. De minister van Economische Zaken en Arbeid heeft bepaald, dat in zijn beschik king van 25 October j.l. inzake regeling van den uitvoer van versche groenten naar Frankrijk, achter „groenten" ingclascht moeten worden de woorden „met uitzonde ring van witte kool (voor zuurkoolberei ding)". TRUST-CONTRACT TUSSCHEN BAKKERS EN MEELFABRIKANTEN. Naar het „Handelsblad" verneemt is tus- sohen de maalindustrie n.l. de Ned. Ver. van Meelfabrikanten, benenevens de uitge treden Stoommeelfabriek „Holland" te Amsterdam en de „aparte" Meelfabrieken der Ver. Ned. Bakkerij (de z.g. Coöperatie ve) eenerzijds en de vier grooto bakkersor ganisaties, te weten: de Ned. Bakkersbond, de R. K. Nod. Bakkersbond, de Chr. Bak kersbond en de Ver. van werkgevers in het, bakkersbedrijf (de broodfabrieken e.d.) aan den anderen kant, een voorloopig con tract gesloten, dat o.a. reeds aangenomen is door de algemeene bestuursvergadering van den (grootsten) Ned. Bakkers-bond, be nevens door het hoofdbestuur van den R. K. Bond. De partij aan den anderen kant, de meelfabrieken, met inbegrip van de „Holland" en de „Coöperatieve" hebben zich er eveneens mede vereenigd. Een contract dus tusschen de Nederland- sche bakkers en de Nederlandsche meelfa brikanten. Dit contract nu behelst oen eer ste schrede op den weg der trustvorming. Er wordt n.l. in bepaald, dat de meelfabri kanten géén meel of bloem zullen verkoo- pen aan bakkers, die hun brood beneden een bepaalden prijs verkoopen. Aan den anderen kant verbinden de bakkers zich, om géén meel of bloem te koopen van meel fabrikanten, die aan zulke bakkers tóch verkoopen. Voor de uitvoering van een con trole op de contractsbepalingcn zal te 's Gravcnhage een Centraal Bureau worden gevestigd, dat een z.g. „zwarte lijst" zal aanleggen en ©en „geheimen dienst" zal organiseeren, teneinde overtreders op te sporen en te straffen. Dit bureau zal voor 'liet grootste deel bekostigd worden door de meelfabrieken, hoewel óók de bakkers er iets aan zullen meebetalen. Bakkers, die zich niet aan de bepalin gen willen onderwerpen, zullen alléén nog maar meel en bloem kunnen betrekken via een eveneens in te stellen Centraal Ver koopbureau en moeten dm méér voor het meel betalen, b.v. 3 extra! Naar het blad nog meedeelt, moet alleen de algemeene vergadering van den R. K. Bakkersbond het contract nog goedkeuren. Dit nummer bestaat uit vijf bladen waaronder geïllustreerd Zondags blad. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Exposé van Paul Boncour over het nieu we Fransche ontwapeningsplan. (3e blad). BINNENLAND. De betooging op 8 November a.s.; vra gen van den heer Keestra beantwoord. (Ie Regeeringsingrijpen bij arbeidersconflict; de minister over het telegram aan Hellen- doorn. (1ste blad). Trust van bakkers en meelfabrieken. (lste blad). Noodlottige twist te Heerlen. (Gem. Ber. 4e blad). Smokkelaars, die door drie douane-posten rijden. (Gein. Ber. 4de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. De biljartwedstrijden om het 3e klasse kampioenschap van Nederland begonnen. (4de blad). ARBEID IN BROODBAKKERIJEN. Dc minister van Economische Zaken en Arbeid, heeft, gelet op het bepaalde in dc artikelen 28, vijfde lid, 42, zesde lid, cn 97, vierde lid, der Arbeidswet 1919 onder be paalde voorwaarden goedgevonden: A. aan hoofden of bestuurders van brood- bakkerijen, waarin tevens koek-, banket-, chocolade- en suikerwerken worden ver vaardigd, in alle gemeenten des Rijks te vergunnen, dat in het tijdvak van 21 No- vermber tot en met 5 December 1932 op w erkdagen en bovendien op 22, 23, 24, 29, 30 cn 31 December 1932: lo. in afwijking van het bepaalde in arti kel 40, eerste lid, der Arbeidswet 1919, de werktijd van do in hunne onderneming werkzame bakkersgezellen per dag met ten hoogste 2 uren en per week met ten hoog ste 12 uren wordt verlengd; 2o. in afwijking van het bepaalde in de artikelen 23 cn 24 der Arbeidswet 1919, door de in hunne onderneming werkzamo jongens van 10 en 17 jaren gedurende ten hoogste 10 uren per dag en 55 uren per week arbeid wordt verricht. DE NIEUWE BONDSADVISEUR VAN „ST. RAPHAEL". Pastoor W. P. A. M. Mutsaerts. Naar dc „Volkskr." verneemt, heeft Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, bisschop van 's-Hertogenbosch, den Zeereerw. heer W. P. A M. Mutsaerts benoemd tot adviseur van den Nederl. 'R'. K Bond van Spoor- en Trampersoneel „St. Raphaël'' en der R. K. Herstcllingsoordivereeniging „Mgr. Mutsacrs", als opvolger van pastoor H. Donders z.g. De Zeereerw. heer W. P. A. M. Mutsaerts werd le Tilburg geboren in 1889, priester gewijd in 1914, was vele jaren secretaris van Mgr. Diepen en werd in 1920 belast met den bouw der St. Theresiakerk to Tilburg, waar van hij thans pastoor is. TOCH NAAR DEN HAAG! De macht van het „kapitaal". De door den Minister van Binnenland sche Zaken getroffen maatregelen, hebben tot gevolg gehad, dat verschillende ge meentebesturen besloten, stempelverlof voor deelneming aan de demonstratie op 8 Nov. in Den Haag te weigeren. De situatie, hierdoor ontstaan, is in een door het N.V.V.-bestuur uitgeschreven hoofdbesturen vergadering besproken. De vergadering besloot, aldus „Het Volk", aan Je werklooze leden van de bij het N. V.V. aangesloten vakbonden, die door het deelnemen aan de demontsratie op 8 No vember in Den Haag, niet in de gelegen heid zijn, op dien dag te stempelen en daar door geen uitkeering bekomen, de gederfde uitkeering te vergoeden. De daaraan ver bonden kosten komen voor rekening van het N.V.V.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1