STEUNREGELING DEN TUINBOUW uvjNDERDAG 3 NOVEMBER 1932 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 TOESLAG VIA De regeering heeft bij de Tweede Ka mer een wetsontwerp ingediend, waarin de steunregeling aan den tuinbouw omschre ven wordt. Het zal velen ongetwijfeld in teresseeren een en ander, aan de hand van voorbeelden, over die steunverleening te vernemen, waaraan wij zullen trachten bij deze te voldoen. De regeering hoopt, dat met het steun- plan de allerdringendste nood kan worden bezworen. De grondgedachte van het plan is: door een toeslag op de geveilde pro ducten in de op die producten geleden verliezen tegemoet te komen. De totale steunverleening mag echter niet meer dan ƒ5.000.000 bedragen. Zijn de verliezen grooter dan dit bedrag, dan zullen de uit- keeringen verlaagd moeten worden. De steun wordt verleend via de veilin gen. Zij bestaat in het verschil tusschen een berekende richtprijs en 't totaal eener berekende werkelijke opbrengst van ga rantieproducten. De op die wijze aan den tuinder uit te keeren steun mag echter nooit hooger zijn dan 20 pet. van de op brengst van zijn gemidelde omzet ter vei ling in de jaren 1928, 1929 en 1930. De steunregeling geldt niet voor alle tuinbouwproducten doch voor bepaalde producten welke over de veilingen verhan deld worden. De minister zal nader aan wijzen welke deze garantie-producten zijn. Aangenomen mag wel worden, dat dit de voornaamste teelten in den vader- landschen tuinbouw zullen zijn. De richtprijs. In het wetsontwerp wordt gesproken van een richtprijs. Wat is dat? De wet zegt: de prijs welke de minister vaststelt op grond der feitelijke productiekosten voor een bepaald tijdvak voor de verschillende kwaliteiten van een garantieprouct. Zoo noodig zal deze richtprijs voor de onder- scheidene deelen des lands verschillend zijn. Bij de berekening van den richtprijs zullen de loonfactor en de huurfactor zoo danig worden berekend als in overeen stemming met de plaatselijke omstandighe den en de belangen van de betrokken teelt billijk en wenschelijk is. Werkelijke opbrengst. Het berekenen van de werkelijke op brengst is uiteraard nogal gemakkelijk te begrijpen. De totale opbrengst der produc ten aan alle veilingen wordt gedeeld op de totale aangevoerde hoeveelheid. Er moet dus eerst voor elk product een richtprijs worden vastgesteld een richtprijs, die voor elk deel van het land verschillend zal zijn omdat de productiekosten overal ver schillend zijn. Daarna wordt de gemiddel de werkelijke opbrengst berekend en het verschil tusschen deze beide berekeningen geeft dan de grootte van het steunbedrag voor het bepaalde product in de bepaalde kwaliteit in het bepaalde tijdvak aan. Deze steun ontvangt de tuinder dan via zijn veiling. De steun. De wet zegt dat als volgt: Uit het be drag dat krachtens deze regeling voor elke kwaliteit van elk garantie-product be schikbaar is voor iedere veiling wordt aan iederen tuinder door de veiling een uitkee- Andere bladen schrijven NAAR RANG EN STAND! Wij nemen over met algeheele instem ming uit de Nieuwe Delftsche Courant: Gewezen mag, dunkt ons, wel eens wor den op het on-democratisch gedoe, dat in ons land nog bestaat ten opzichte van de decoraties. Er spreekt een zekere minach ting uit voor den arbeid, speciaal voor wat men noemt handenarbeid, al komt daar bij ook een groot deel geestesarbeid, die typeerend is voor het bureaucratisme, dat ook in onzen democratischer) tijd toch een taai leven blijkt te hebben Wij voor ons kunnen niet inzien, dat het een blamage zou zijn voor andere ge- ridderden, wanneer een heldhaftige, be kwame eu trouwe werkman ook eens de Oranje-Nassau zou ontvangen. Elders vindt men die subtiele gevoeligheid ook niet. Zij schijnt uitsluitend haar domicilie in Den Haag en „ten departemente" te hebben. Het is zelfs zoo erg, dat men de min derwaardige medaille nog weer in drie klassen heeft verdeeld. Een eenvoudig ar beider of dienstbode komt nooit boven het brons, of zooals het publiek smalend zegt, boven het vetleer uitis hij baas in een gewoon bedrijf of is zij huishoudster bij een burgerfamilie, dan mag het zilver wor den en voor voorman in een omvangrijk bedrijf of voor hulp bij de deftigheid, ziet men de gouden medaille op de proppen komen. De ridderorde begint pas bij hen, die hun handen nooit vuil hebben gemaakt en permanent hoed en boordje dragen. Met angstvolle bezorgdheid worden al deze voorname dingen onderzocht nog voor de kwestie van verdienstelijkheid aan de orde wordt gesteld Wij komen vandaag den dag nog eens op die malle gewoonte en kleingeestige wrimelarij terug, omdat de vorige week een zeer bijzonder werkman er de dupe van is geworden. Bij de firma Brill in Breiden jubileërde n.l. een bejaarde letter zetter met wereldvermaardheid. Deze ver maardheid dankt hij aan de omstandig heid, dat hij na jarenlange, veelomvatten de studie van het Chineesoh, boeken in deze taal kan zetten. Zijn wederga in Europa heeft hij niet en prof. Duyvendak schreef onlangs van hem: „De jubilaris is een wereldberoemdheid, aan wiens zeld- VEILINGEN. ring gegeven in de verhouding van de door iederen tuinder ter veiling verkochte hoe veelheid van elke kwaliteit van elk garan tieproduct, zulks met inachtneming van de maximum-grenzen. Een paar voorbeelden: Stel eens, dat de richtprijs voor 1ste kwaliteit breekpeen in een bepaald tijdvak is 0.80 per kist, terwijl de werkelijke opbrengst in dit tijd vak voor de in ons land geveilde 1ste kwa liteit is geweest 0.40 per kist. Een ver schil al zoo van 0.40 per kist. Dat verschil is de steun. Stel het geval dat een tuinder 1000 kisten peen heeft geveild in bedoeld tijdvak, lager dan 0.80 per kist, da-n zou hij aanspraak maken op ƒ400. Stel dat de richtprijs van bloemkool voor een bepaald tijdvak is 10.— per 100. De werkelijke opbrengst in ons land was in dat tijdvak ƒ5.per 100. De toeslag is dan 5.per 100. Indien de kweeker in dat tijdvak 10.000 bloemkool veilde, lager dan 10.per 100 dan krijgt hij aan steun 100 maal 5.is 500.Maar, zegt de wet: de minister kan bepalen, dat de be dragen krachtens deze regeling aan een tuinder uit te keeren zullen worden ver minderd met een vierde gedeelte van het geen bepaalde daartoe door den minister aan de wijzen product-en voor dien tuinder meer dan de richtprijs hebben opgebracht. Uit de toelichting valt af te leiden, dat de minister met deze bepaling beoogt om voor de tuinders, die met and-ere dan de garantieteelten een goed jaar hebben ge- ma&kt, een korting op de steunbedragen te kramen toepassen. Er zullen dus voor alle producten richtprijzen moeten komen. Een tuinder, die volgens de bovenaangegeven berekening 1000.peensteun zou ont vangen. maar b.v. voor zijn bloemkool steeds beduidend meer heeft gemaakt dan den bloemkool-richtprijs, zal van die meer opbrengst 25 pet. zien afgetrokken op het hem toekomende steunbedrag. Op deze wijze wil de minister vooral de zwaarstge- troffenen helpen. Voorts staat er de bepaling, dat de aan een tuinder te verleenen steun nooit meer zal mogen bedragen dan 20 pet. van zijn gemiddelde omzet over 1928, 1929, en 1930. Stel dat een tuinder heeft geveild in 1928 voor 6000.in 1929 voor 5000. en in 1930 voor 4000.(totaal over 3 jaar 15000.dan is het jaargemiddelde ƒ5000.— Daarvan zou hij hoogstens 20 pet. of 1000.aan steun mogen ontvangen al zou hij volgens de bovenbedoelde voor beelden recht hebben op totaal 5000.— Een belangrijke bepaling is dat onder bepaalde voorwaarden aan de veilingen voorschotten op de ga-rantiegelden kunnen worden verstrekt. Bij de omslachtige en ingewikkelde berekeningen, welke de juis te uitvoering van deze wet vordert, zal het geruimen tijd uren alvorens voor elke tuin der het juiste bedrag van ziin uitkeering kan worden vastgesteld. Is de wet echter aangenomen dan kan hij een voorschot krij gen. Ook de veilingadministraties worden door deze wet met werk overladen. Op 22 Nov. a.s. moeten de zeer uitgebreide sta ten van geveilde producten met- de op brengsten (van ieder product de boeveel heid en oobrengst- van iedere week afzon derlijk) zijn ingeleverd bij het Centraal Bureau van de veilingen, hetwelk met dé uitvoering is belast. zame bekwaamheid het te danken is, dat de firma Brill een tijdschrift voor het Chi- neesch uit kan geven met Franschen, En- gelschen en Duitschen tekst, en dat men uit de groote landen in het kleine Leiden terecht moet om zijn standaard-uitgaven .goed gedrukt te krijgen. Men vindt dan ook den naam van dezen geleerden en kunstvaardigen arbeider in het groote Chi- neesch-Engelsche woordenboek met dank baarheid vermeld". Het is echter het noodlot van dezen ge- nialen werkman, dat hij de duizenden Ohi- neesche woordkarakters met de hand moet zetten. Die omstandigheid was voor de heeren in Den Haag voldoende om den ju bilaris de compromitteerende bronzen me daille te sturen. Die „onderscheiding" werd ter plaatse terecht een hoon genoemd en men was er ontsteld en verslagen van. Wat aanvan kelijk als eerebetoon bedoeld was, is door de on-democratische houding van de uit voerders op zulk een grievende bejegening uitg-eloopen. Wie brengt de betrokkenen eens aan het verstand, dat met onderscheiding niet bedoeld is de hatelijke onderscheiding naar duizend en één standjes en rangeties? Douane-beambteWat hebt u in dit pakje? Reiziger: Mijn scheer-appa'raat. Douane-beambte: U ziet er .anders niet naar uit, alsof u een scheerapparaat ge bruikt. Reiziger: Neen, ik geef toe, dat ik er vandaag wat ongeschoren uitzie. BUITENLAND ONTWAPENING ENGELANDS ONTWAPENINGSPLAN. De speciale ontwapeningscommissie uit het kabinet heeft gisteren verdere vorde ringen gemaakt bij het uitwerken van de Engelsche ontwapeningsplannen. Naar ver luidt zijn de gedeelten van die plannen, welke betrekking hebben op de bewapening ter zee en in de lucht zoo goed als gereed. Men hoopt, dat het geheele plan tijdig genoeg gereed zal zijn om Sir John Simon in de gelegenheid te stellen bij de opening der debatten over het Fransche ontwape ningsplan, tegenwoordig te zijn. De bespre king van het Fransche plan zal de volgen de week te Genève beginnen. MacDonald kan eerst over twee weken naar Genève gaan. BELGIE BELGISCHE BISSCHOPPEN EN DE VERKIEZINGEN. Beroep op de Katholieken tot aansluiting. Zondag a.s. zal in alle Belgische Roomsch- Katholieke kerken een herderlijk schrijven worden voorgelezen van de Belgische bis schoppen, waarin dezen spreken over de plichten der kiezers. In gewone omstan digheden onthouden de bisschoppen zich, aldus het schrijven, van alle inmenging in louter politieke vraagstukken en pleiten zij alleen voor eerbiediging van ieders reent. Thans echter staan hoogere belangen op het spel. Afgezien van den internationalen toe stand, die voorzeker weinig geruststellend ie, rijst de vraag of de verkiezingen de re geering in staat zullen stellen de economi sche moeilijkheden te boven te komen, of zij het land zullen blootstellen aan socialis tische proefnemingen en financieele avon turen, die in korten tijd tot een collectie ven ondergang zouden leiden. Erger nog dan de gevaren van materieelen aard is het gevaar, dat de verkiezingen zouden leiden tot een smartelijken gewetensstrijd, waar op door sommige politieke groepen wordt aangestuurd, door een oorlog tegen het bij zonder onderwijs. De bisschoppen doen een beroep op alle politieke groepen om alles uit haar programma's te weren, wat tot broederstrijd aanleiding zou kunnen geven. Er wordt een beroep gedaan op alle ka tholieken tot het betrachten van eendracht en discipline; zij moeten zich honden aan het parool: aaneensluiting, en anders schie ten zij in hun plicht te kort. Alle geloovigen hebben den ernstigen gewetensplicht t,e stemmen voor candidaten, die in katholiek opzicht alle waarborgen geven. De katho lieke zaak dient boven de kwestie der per sonen gesteld te worden. DUITSCHLAND PRUISEN EN HET RIJK. Braun's kabinet beschuldigt von Papen van plichtsverzaking. De parlementaire inlichtingendienst van het Wolff bureau deelt mede, dat de Prui- sisehe sbaatsregeering gisteren de volgen de officieele verklaring heeft gepubliceerd: ,In de heden gehouden zitting van het kabinet-Braun werd door de staatsminis ters geconstateerd dat de rijksregeering tot dusver geen gevolg heeft gegeven aan de verplichting haar opgelegd bij het vonnis, hetwelk het staatsgerechtshof te Leipzig in het geding tusschen het rijk en de landen heeft geveld, t.w. de volgens dit vonnis ten onrechte uit hun ambten ontzette Pruisi sche ministers in hun functies van staats ministers en Landregeering te herstellen". Naar in kringen, die nauw contact met de Pruisische regeering onderhouden, in verband met bovenbedoeld communiqué nog wordt verklaard, heeft het kabinet- Braun in deze reeds stappen voorbereid, ofschoon van een hernieuwd beroep op het staatsgerechtshof voorloopig vermoedelijk geen sprake zal zijn. Er staan namelijk nog andere wegen open, 0;a. dat de staatsregee- ring zich eerst eens in verbinding stelt met den rijkscommissaris voor Pruisen ten ein de diens standpunt te leeren kennen. Overigens wordt door bevoegde met de rijksregeering in relatie staande kringen verklaard, dat de Pruisische regeering ten onrechte blijkbaar veronderstelt, dat uit het vonnis van het staatsgerechtshof Voor de rijksregeering de plicht zou voortsprui ten, de Pruisische staatsministers formeel in hun functies te herstellen. Zulk een ver plichting vloeit echter volgens de laatst genoemde kringen uit het vonnis niet voort. Het eenige, wat de rijksregeering heeft te doen, is, het Pruisische staatsministerie in staat te stellen tot het uitoefenen der be voegdheden, die het volgens het staatsge rechtshof, bezit. De rijksregeering heeft de vereischte voorstellen aan het kabinet- Braun doen toekomen, dat ze echter tot dusver niet heeft aanvaard. DE EC0N. POLITIEK VAN DUITSCHLAND. Uiteenloopende meeningen in het kabinet omtrent contingenteering. Na den terugkeer der contingenteerings- oommissie uit Kopenhagen trachten zoo wel de voor- als de tegenstanders van het contingenteeringssysteem op grond van de mislukking der onderhandelingen de juist heid van hun eigen standpunt aan te too- nen. Van industrieele zijde wordt een laat ste stormloop gewaagd tegen de agrari sche politiek der rijksregeering en met de reeds bekende argumenten wordt gepoogd, nog invloed uit te oefenen op de dreigen de beslissingen. Daarentegen trachten de landbouworga nisaties en de met haar verwante politie ke partijen de regeering er van te overtui gen, dat het systeem van onderhandelen ten eenenmale verkeerd was en dat het er thans op aankomt, zonder verdér talmen de contingenten autonoom af te kondigen. Gisterochtend heeft de rijkskanselier von Papen een aantal leden der Duitsch-natio- nale Landdagfractie ontvangen, die er met allen klem op aandrongen, dat de rijksre geering onmiddellijk tot oontingenteering in vollen omvang zou overgaan. Naar aanleiding van deze bespreking heeft de Duitsch-nationale Landdagfractie een communiqué gepubliceerd, waarin werd beweerd, dat rijkskanselier von Papen had beloofd, dat tot de afkondiging der contin genten, waaraan onder alle omstandighe den zou worden vastgehouden, reeds heden, Donderdag, zou worden besloten. Het is intusschen niet waarschijnlijk, dat de rijkskanselier zich over deze netelige kwestie dermate positief heeft uitgelaten. Het valt namelijk niet te ontkennen, dat in den boezem van het kabinet de meenin gen nopens de contingenteering nogal uit een loopen en dat het blijkbaar ietwat eigenzinnige streven van den rijksminister van Landbouw, Freiherr von Braun, bij an dere ministers, in het bijzonder bij den rijksminister van Economische Zaken, op heftigen tegenstand stuit. Het is alleen daarom al twijfelachtig, of het zal geluk ken reeds heden tot overeenstemming te komen. Volgens een laat bericht van de „Tele- graphen-Union" zou het besluit inzake de contingenteering niet vóór Wonderdag- avond tegemoet zijn te zien. Het is moge lijk, dat het rijkskabinet hedenavond een besluit neemt, althans zal trachten om de conclusies uit de verschillende meeningen der ministers tot een gemeenschappelijke formule te herleiden, maar het ligt nog steeds heb meest voor de hand te veronder stellen, dat een definitief besluit zal worden opgeschort tot na de aanstaande Rijksdag verkiezingen. FRANKRIJK HERRIOT'S SPAANSCHE REIS. Eeri koele ontvangst. De groote Fransche bladen blijven uit voerige berichten geven van Herriot's be zoek aan Spanje, met een uitgebreide op somming van de door hem afgelegde bezoe ken en de hem aangeboden feestelijkheden. Eenige bladen wezen er echter reeds eer der op, dat het bezoek in het algemeen is tegengevallen, vooral wat de houding der Spaansche bevolking betreft, die vrij koel en terughoudend tegenover den Franschen minister-president schijnt te staan. De socialistische „Populaire" schrijft, dat de ijver, waarmee de groote pers de feeste lijkheden verslaat, den indruk van de koele ontvangst, die Herriot ten deel viel, niet kan verbergen. Het blad gebruikt deze ge legenheid om nogmaals een aanval te doen op de Fransche Marokko-politiek. Het schrijft, o-a., dat wanneer men zich herin nert, dat Herriot voor zijn vertrek den gou verneur Lucienne Saint heeft ontvangen, die naar Marokko terugkeerde met de be doeling, daar zijn ongelukkige politiek voort te zetten, men boe moet geven, dat de Spanjaarden geen ongelijk hebben met hun wantrouwen tegen het bezoek van den Franschen minister-president. De „Echo de Paris" vindt een andere verklaring voor de ontstemming, die te Madrid tot uiting is gekomen. Pertinax meent, dat van Fransche zijde zich teveel personen in de interne aangelegenheden van Spanje hebben gemengd. De „Petit Parisien" weet mede te deelen, dat, behalve de onderteekening van drie verdragen op sociaal-politiek gebied, tus schen Herriot en de Spaansche regeering overeenstemming is bereikt over de wijze, waarop met gelijken wil, die voortkomt uit de volledige overeenstemming van de be langen en doeleinden der beide landen, de vrede methodisch georganiseerd kan wor den door een verbinding van veiligheids garanties en ontwapening. BUITENL. BERICHTEN. BOTSING TUSSCHEN SNELTREIN EN TRAMWAGEN. Vier dooden en twee gewonden. In de nabijheid van Dyon heeft een bot- sing plaats gehad tusschen een sneltrein en een tramwagen, waarbij vier personen gedood en twee gewond werden. De spoor wegovergang was door onachtzaamheid van den baanwachter, die zich bedronken had, niet gesloten en de tramwagen was juist op den overweg toen de sneltrein met een vaart van 95 km. naderde. De trein greep het aohterbalcon van de tram en de vier personen, die zich daarop bevonden, werden op slag gedood. PASSAGIERS DER „STALIN" GERED. Schip heeft drie lekkages. Gisteren zijn de passagiers van het bij Spitsbergen gestrande Russische stoom schip „Kristianin" en vijf Britsche en Duitsche treilers. De „Stalin" heeft drie lekkages opgeloopen, doch de kapitein hoopt met de eigen bemanning de averij te kunnen herstellen. «Tel." TUMULT IN WERKINRICHTING TE LONDEN. In het zoogenaamde werkhuis van den Londenschen G ran fs chaps ra ad in de Full- ham-road, waar 600 hongermarcheerders zijn ingekwartierd braken gistermorgen relletjes uit. De moeilijkheden ontstonden, doordat de inwoners van de instelling ver bolgen waren over het feit, dat de werk- looze hongermarcheerders eten van buiten FISCALE HULDE De fiscus te Amsterdam heeft Dr. Willem Mengelberg den toegang tot zijn huis ontzegd wegens be lastingschuld. Arme, veelgeplaagde Doctor, Wat'eeii akelige boel U bemerkt nu, aan de fiscus Zijn ook mannen met gevoel. Ook daar zwaait de dirigeerstok, Zij het over grooter koor, En wij geven, daar wij moeten, Aan den dirigent gehoor. 't Is me toch een rare wereld, Altijd loeren ze op buit, D'eene mag zijn huis niet binnen, D'ander wil er weer niet uit. Maar ik moet oprecht getuigen, Hoe het mij voor U ook spijt, Dat de Yaderlandsche fiscu« Handelt zonder onderscheid. Arme, veelgeplaagde Doctor, In wat men U heeft gedaan, Zijn U and're groote mannen In 't verleden voorgegaan. Denk eens aan wat Vader Vondel En de groote Rembrandt leed, Heusch, die werden door den -fiscus Tot hun hemd toe uitgekleed. En dat was óók in de stad, die U Uw eigen huis ontnam, Dat wordt langzaam aan traditie In de hoofdstad Amsterdam. Heel alleen de allergrootsten Zit de fiscus in het haar, Vondel, Rembrandt, Mengelberg, Zie, d© fiscustrits is klaar. Feit'lijk is 't een onderscheiding, Die de fiscus U bereidt, Wees dus dankbaar voor die hulde En die fiscusnarigheid. Deze daad van de belasting, Heer van Malher, Liszt en Strmrss Wil voor U, den grooten Doctor, Zooveel zeggen alsApplaus TROUBADOUR. het gebouw mogen laten komen, terwijl de bewoners van de inrichting zioh tevreden moeten stellen met hetgeen hun door de inrichting wordt verstrekt. De politie re- quireerde een afdeeling van 110 man te voet en 30 bereden agenten en zette het gebouw af. Vijftig raddraaiers werden ge arresteerd en naar het politiebureau over gebracht. De gisteravond tijdens de relle tjes in verband met de demonstratie der hongermarcheerders voor het parlement gearresteerde personen, zijn heden voor den politierechter gebracht en tot verschil lende straffen veroordeeld. De overige demonstranten treffen voor bereidselen om weer naar hun woonplaat® te vertrekken, en contingent uit Brighton, ter sterkte van 30 man is reeds per auto bus vertrokken. Andere afdeelingen heb ben Londen gisteravond per trein verlaten. „Tel." Inbraak bij een Officier van Justitie. Gisternacht hebben inbrekers een overi gens vTuohtelooze poging gedaan, om de vertrekken van den officier van justitie in het nieuwe paleis van justitie te Konings bergen binnen te dringen. In deze vertrekken werken momenteel ook de deskundigen, die de kwestie der terreur-actie van 1 Augustus jl. betreffende tal van moordo vervallen en brandstichtin gen, behandelen. Waarschijnlijk wilden de inbrekers dit materiaal in handen krijgen. Zij hebben zich vermoedelijk in het paleis van justitie laten insluiten en hebben het door een raam van het sousterrein van het oude gedeelte verlaten. Een tweede Robinson. Op een onbewoond eiland aan de Ohi- leensche kust heeft een Fransch vracht schip een schipbreukeling gevonden, die daar voor zoover zulks viel vast te stellen, 7 jaar had doorgebracht. Hij was in geiten- vellen gekleed. De man had de spraak zoo goed als verloren. De bemanning van het Fransche schip heeft tenminste geen woord van hem gehoord. Toen men hem aan boord van het schip wilde brengen, nam hij de vlucht, zoodat het vaartuig zonder hem is vertrokken. „Je weet niet, hoe ongelukkig ik mij gevoeld heb, toen je weg was." „Ach, lieve kleine Martha." „Ja, ik heb een steenpuist in mijn nek gekregen."

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 6