24ste Jaargang DONDERDAG 3 NOVEMBER 1932 No. 7345 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BINNENLAND UIT DE RIJNSTREEK DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 oent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geillustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 een per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 oent, met Geillustreerd Zondagsblad 9 oent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogste 30 woorden, waarin be trekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit drie bladen V Theoretische armoede". Uit een artikel van Hilda VerweyJon ker in de „Sociaal-Democraat" De theoretiese armoede van de so- ciaal-demokratie is de eerste hinderpaal voor intellektueele jongeren, die van gan ser harte tot de partij toe zouden willen treden. De dagelikse politiek vormt de tweede. Deze brengt grievender teleurstel lingen en groter verontrusting omdat dag aan dag haar tekortkomingen tot uiting komen: een intellektueel ook al is hij sinds jaren goed socialist schrikt tel kens van de benepen kleiburgerlikheid en de Telegraafachtige bombast van de „Arbeiderspers". Het is veel van wat de V.A.R A. uitzendt, in hooge mate onsym pathiek. Hij moet zich elke week erge ren aan schijnheilige recensies van sen satiefilms, bij mist smartelik elke poging van de strijdende arbeidersklasse om zich te ontworstelen aan de dekadente bur gerlike kuituur. Deze ontboezeming wekke in ons niet op een besef en gevoel van persoonlijke zelfgenoegzaamheid of van trage tevreden heid over de dagelijksche practijk op veler lei terrein onder ons, Katholieken! Maar wèl mogen wij toch, in dankbaar heid en blijdschap, naast de „theoretische armoede"van de sociaal-democratie stel len den rijkdom van wereld-beschouwing en levens-verheffing, welke geschonken wordt door het Katholicisme.... En tegelijkertijd zijn wij ons bewust, dat deze rijkdom aan hen, die dezen in zekeren zin tot een per soonlijk bezit kunnen maken, ontzaglijke verplichtingen oplegt BURGEMEESTER-BENOEMINGEN. Verscheidene leden .der Tweede Kamer hadden blijkens 't Voorloopig Verslag op de begrooting van Binnenlandsche Zaken met bevreemding kennis genomen van de benoeming van den nieuwen burgemeester van Stedum. Zij zouden er onder de tegen woordige omstandigheden de voorkeur aan gegeven hebben, dat een bekwaam en ge schikt persoon benoemd ware en aan' zulke personen ontbreekt het zeker niet die niet gepensionneerd Indisch ambte naar was. Van andere zijde werd hiertegen opge merkt, dat er in het bedoelde geval alle aanleiding bestond- iemand, te benoemen, die naast zijn salaris ook over andere in komsten kan beschikken. Verschillende leden voerden echter aan, dat in den laats ten1 tijd zeer vele gepensiun- neerde ambtenaren tot burgemeester zijn benoemd waarmede zij niet konden in stemmen. Er zijn in Nederland tal van voortreffelijke personen, waaronder velen, die voor den gemeentedienst zijn opgeleid, die door het thans door de Regeering blijk baar gevolgde stelsel het nimmer tot bur gemeester kunnen brengen. TIJDELIJKE HEFFING VAN OPCENTEN. Door den heer Keestra zijn de volgende vragen aan den minister van Financiën ge steld: Is het den Minister bekend, dat, nu door de schorsing van de behandeling, het lot van het wetsontwerp tot tijdelijke heffing van opcenten op alje invoerrechten, enz. nog onzekerder is geworden, de binnenland sche handel en industrie steeds meer be zwaar hebben, de 30 opcenten te betalen, welke de buitenlandsche leveranciers in verband met de navorderingsbepaling van art. 6 blijven vorderen? I« de Minister bereid, deze moeilijkheden op te heffen en de bestaande onzekerheid ten aanzien van die navordering weg te ne men, bijv. door een schrapping of wijziging van de artikelen 6 en 7? HET KAMERLID VAN DER MEYS. Naar de „Volkskrant" meldt, overweegt het lid der Tweede Kamer, de heer Alb. van der Meys, zich bij de komende Tweede Kamerverkiezingen niet voor een candida- tuur beschikbaar te stelen. EERSTE KAMER. De V oorzitter spreekt namens de Kamer vreugde uit over het herstel van mr. Briët, die ernstig ziek is geweest. Hij wenscht den heer Briët geluk met diens herstel. De heer Briët (A.-R.) brengt dank voor deze hartelijke woorden van vriend schap. Zonder beraadslaging of stemming wordt aangenomen het wetsontwerp tot goedkeu ring van het verdrag met bijbehoorende protocollen betreffende internationale ten toonstellingen van 22 November 1928. GODSLASTERINGSONTWERP. Aan de orde is het wetsonwerp tot aan vulling van het wetboek van strafrecht met voorzieningen betreffende bepaalde gods dienstige gevoelens krenkende uitingen. De heer Kranenburg (V.D.) heelt overwegende bezwaren tegen dit ontwerp. Spr. vindt de geschriften, die aanlei ding gaven tot de totstandkoming van dit ontwerp, eveneens weerzinwekkend; dit vormt echter hiervoor nog geen rechts grond. Spr. is het eens met den heer Slote- maker de Bruine, dat een atheïst geen sma lende godslastering kan begaan, terwijl toch deze smalende godslastering een con stitutief bestanddeel is van het strafbare feit. Spr. wijst verder op het weerzinwekken de, dat processen ingevolge deze wet zullen hebben. Hij noemt te dezen aanzien voor beelden uit het buitenland. De heer De Savornin Lohman (Chr.-H.). We hebben hier alleen te maken met de Nederlandsohe wet en de toelich ting van dezen minister. De heer Kranenburg (V. D.)Ge looft U dan, dat den Nederlandschen rech ter zulke weerzinwekkende tafereelen zul len worden bee paard Spr. gelooft integen deel, dat sommigen deze wet juist daar voor zullen gebruiken en wijst ook op de bezwaren.tegen het ontwerp van de Re- monstrantsche broederschap. Een goed deel der verdachten zal bestaan uit vaak on evenwichtige atheïsten en communisten. Meent de minister, dat deze menschen voortaan hun mond zullen houden? Inte gendeel, zij krijgen nu een platform, dat de aandacht trekt. Wat zullen communisti sche advocaten hier een propaganda uit slaanDit ontwerp zal schadelijk werken voor ons godsdienstig, zedelijk en cultu reel leven en spr. zal ook daarom tegen stemmen. De heer Heerkens Thijssen (R.K.) acht dit een oodzakelijk wetsontwerp, dat paal en perk wil stellen aan voor anderen ergerlijk geschrijf: Wij leven in een Staat, die God erkent, een Christelijke natie. De godsdienstige gevoelens zijn voor ons land een groot goed, dat niet aangetast mag worden. Wie het godsdienstig gevoel krenkt, stelt de openbare orde in gevaai. Het ontwerp stelt zich dus qp politioneel standpunt. Ten deze brengt het niets nieuws. De vraag of een ongeloovige zich schul dig kan maken aan godsdlastering dóet naar spr. meent niet ter zake omdat al leen strafbaar is het krenken van ander mans gevoelens. Wie smaalt, wil opzettelijk krenken of het kan hem niet schelen of hij anderen krenkt. Spr. betreurt, dat dit wetsontwerp noo- dig is, maar hij zal er voor stemmen. De heer M e n d e 1 s (S.D.) acht dit wets ontwerp een symptoom. Het past volko men in de politieke zeden van het oogen- blik. Men krijgt hoe langer hoe meer angst voor de vrije uiting der meeningen. Bovendien acht spr. de aanleiding van dit ontwerp niet dringend. De heer Heer kens Thijssen stelde het voor alsof groote volksgroepen naar deze wet verlangen. Hier is niets van aan. Het is slechts een benauwende droom van den heer Heer kens Thijssen. Yan een algemeen erkend euvel was geen sprake. Daarom moet men nu van het strafwetboek afblijven en den rechter niet opnieuw belasten. Met de openbare orde heeft dit ontwerp heelemaa-l niets te maken. De heer De V e e r (A.-R..) noemt alles, dat aan Gods Majesteit tekort doet, Gods lastering. Spr. staat geheel aan de zijde van den minister en wijkt daarbij af naar links noch naar rechts. Bestrijding va<n an- derer godsdienstige gevoelens behoeven niet te worden en wordt niet aan banden ge legd, mits ze niet geschiedt op onwaar dige, ontoelaatbare wijze. Men hoede zich voor overdrijving. Doch er is geen enkele reden aan te roeren, om in een land, waar aan de overgroots meerderheid des volks vasthoudt aan de Apostolische Geloofsbe lijdenis, smalende krenkende Godslaste ring niet strafbaar te stellen. Hoe moeilijk het echter is, te dezen aanziep bepalingen te maken, is uit 'de debatten in Tweede en nu in deze Kamer wel gebleken. Spr. stemt geheel in met het wetsont werp dat niet in strijd is met de in ons land gewaarborgde vrijheid op godsdien stig gebied. Bescherming van de geloofs vrijheid behoeft de zorg van de Overheid. Spr. is van oordeel, dat de rechtszalen niet zullen daveren van de pleidooien in deze materie strafvervolgingen zullen ver moedelijk slechts sporadisch voorkomen. Mocht er een proces, komen, dan erkent spr., dat stuitende dingen mogelijk zijn, doch de Nedrlandsohe rechter zal excessen weten te voorkomen. Een kwaad moet wor den aanvaard om een grooter kwaad te voorkomen. De heer De Savornin Loh man (C.-H.) acht 't moeilijk over dit wetsont werp nog iets te zeggen dat oorspronke lijk is. Spreker zal echter het stemmen "zijner fractie vóór het ontwerp motivee- ren. Het gezag wordt aan God ontleend de term „bij de gratie Gods" is meer dan een formule. We aanvaarden alle conse quenties voor de godsdienstige vrijheid zooals die in onze grondwet gefundeerd is. Daarom mag Godslastering als zoodanig en zonder meer niet strafbaar worden ge steld, de zonde tegen God. De Overheid ware gedwongen worden, een keuze te doen uit verschillende godsdiensten. Sma lende Godslastering wordt strafbaar ge- stedr, de zonde tegen God. De Overheid blijve buiten de verhouding tusschen den Schepper en het creatuur. En dan vervallen verschillende consequenties door bestrij ders van het wetsontwerp daaraan vastge knoopt. Want het steunt op den rechts grond der strafwaardigheid een ernstig vergrijp tegen de openbare orde. De over heid stelt zich op het standpunt, dat 't godsdienstig leven der natie van groote waarde is voor de overheid zelve, zonder voorkeur te hebben voor een bepaalden godsdienst. Doch evenmin mag de over heid bij de bescherming van den gods dienst te ver gaan. De Minister heeft vol komen terecht gevoeld dat dit wetsontwerp past- in het karakter van het tegenwoordige strafrecht. Diens standpunt is geenszins gekunsteld. Heeft de overheid naast het recht ook den plicht tot strafvervolging Het woord Godslastering moet hier worden gelezen in het complex van het ontwerp. In het algemeen zijn dan dergelijke processen on- gewenscht. Yoor spr. is deze wet een ge- legenheidswet in bijzondere omstandighe den slechts toe te passen. Het gaat om het tegengaan van stelselmatige ondermij ning der godsdienstig gevoelens van ons volk en spr. wijst daarbij op het gevaar uit Moskou, aau welk gevaar met name onze jeugd niet zonder meer mag worden overgelaten. Dit ontwerp treedt niet tus schen God en den mensch. Dit ontwerp zal worden aangenomen rechts tegen links en toch is 't geen rechts wetsontwerp. Ware ons volk goed voorgelicht, dan zouden tienduizenden ook aan de partijen der linkerzijde wenschen dat het wordt aangenomen. Liever had spr. dus aanneming bij een gemengde stemming gezien. Het ware treurig al de motieven, welke tot de indiening van dit wetsont werp aanleiding hebben gegeven, zouden worden misbruikt als politieke argumen- ties. De vergadering wordt verdaagd tot he den elf uur, PERSONEELSONTSLAGEN BIJ DE NED, SPOORWEGEN. Binnen enkele daigen zal, naar de „Volkskrant" verneemt, worden medege deeld, dat het treinpersoneel der Neder- landsche Spoorwegen op 60-jarigen leeftijd op pensioen zal worden gesteld; voor het locomotief-personeel is deze leeftijd reeda gesteld op 57 jaren. Bij het eind van dit jaar zal zeker het spoorwegpersoneel met 1500 zijn vermin derd, waarvan zeker 1000 extra zijn gepen sionneerd, 150 hun tijdelijke aanstelling niet zagen hernieuwd, voorts 350 op normalen leeftijd gepensionneerden, gestorvenen en op wachtgeld gestelden. DE BOTERINVOER IN BELG IE. De Brusselsche oorrespondent van de „Msbd." seint: We meenen te weten, dat het departe ment van landbouw overweegt den boter- import aanmerkelijk te verhoogen. Vervoervergunning voor Margarine B. De minister van Economische Zaken en Arbeid heeft met ingang van Woensdag den prijs van de vervoervergunning voor margarine B., bestemd voor erkende mar- garineproduoenten, bepaald op 42 cent per K.G. KEURING OP WAREN. Een vijftiental fabrikanten van, of han delaren in waren heeft een adres inzake Warenwet gezonden aan den Minister van Binnenlandsche Zaken. Zij spreken in dit adres hun vrees uit, dat bij uitvoering van het uit de begroo ting gebleken plan om de uitgaven van de post keuringsdiensten van waren met ruim 40 pet. te verminderen, de controle op wa ren ten zeerste zal verslappenterwijl zij overtuigd zijn dat èn in het belang van de volksgezondheid èn in het belang van de eerlijkheid in den handel, de controle op waren in den tegenwoordigen omvang moet worden gehandhaafd. Adressanten dringen aan op maatrege len, die een onverzwakt controle op waren mogelijk zullen maken en doen hunnerzijds een detailleerd voorstel tot dekking van een deel van de kosten van die controle doör de gecontroleerde firma's. Het ingrijpen der Regeering bij een loonkwestie. De heeren Kupers, voorzitter van het N. V. V., de Bruijn en Nijka-mp, resp. voorzit ter en 2e voorzitter van het R.-K. Werklie denverbond, hadden hedenochtend een be spreking met den Minister van Staat,, Mi nister van Binnenlandsche Zaken over de bekende telegramaangelegeniheid te Nij- verdal. Door de vertegenwoordigers der Vakcen trales werd uitdrukking gegeven aan de groote ongerustheid, die in de kringen der georganiseerde arbeiders is gewekt door dit telegram. Zij drongen er bij den Mi nister zeer sterk op aan in den vervolge zich buiten dergelijke aangelegenheden, werkgevers en arbeiders betreffende, te houden. De Minister zeide ernstige overweging toe. Een nieuwe erfgooierskwestie. Zooals men weet zal in Januari worden verdeeld onder de erfgooiersleden van Stad en Lande van Gooiland de twee mil- lioen gulden, welke beschikbaar komen door verkoop van de reservaatgronden. Het bestuur heeft besloten deze uit te keeren aan hen, die op de-ledenlijst voor komen, welke begin 1932 is afgesloten. Door dit besluit vallen dus uit, zij, die dit jaar meerderjarig geworden zijn, of op andere wijze niet op de lijst zijn geplaatst; zij immers komen het volgend jaar pas op de lijst, dus na de uitkeeringen. Een tweetal Hilversumsohe erfgooiers wenschen zich hierbij niet neer te leggen en hebben zich gewend tot mr. M. de Kort, met het verzoek de rechtsgeldigheid van bovengenoemd bestuursbesluit te onder zoeken. Zou dit besluit onjuist zijn, dan zouden velen naar wij vernemen pl.m. 70 personen eveneens een uitkeering moe ten ontvangen. BOSKOOP. Commissie voor werkloozerraange'egen- heden. In de 'Raadsvergadering van 15 September 1.1. diende toen het punt „Voor stel van B. en W. tot benoeming van leden der commissie voor werkloozenaangelegen- heden" aan de orde kwam, de heer A. Brand het voorstel in, de commissie met twee leden uit te breiden. Mede naar aanleiding hiervan hebben B. B. en W. in die vergadering het door hen, den Raad voorgelegde voorstel voorloopig teruggenomen. De heer Brand motiveert zijn voorstel met de bewering, dat uitbreiding der com missie gewenscht is om het doel, waarvoor de commissie is ingesteld, meer intensief na te streven, nu het aantal werkloozen na de eerste samenstelling der commissie in ster ke mate is toegenomen. Zou de commissie moeten worden ver sterkt, dan behoort volgens de meening van het college het aantal leden niet met twee maar mot drie leden te worden vermeer derd opdat de organisaties in gelijke sterk te in de commissie vertegenwoordigd blij ven. Het gevolg hiervan zou echter zijn, dat de commissie zal bestaan uit 7 leden (met inbegrip van den voorzitter). Het lid van het college, meer in het bij zonder belast met werkloozenaangelegen- heden dat optreedt als voorzitter der com missie, maakt tegen de uitbreiding ernstig bezwaar. Dit lid is van oordeel, dat de be staande kleinere commissie de za.ken vlug ger en vlotter zal afwikkelen dan een uit 7 leden samengestelde commissie. Reeds daarom is dit lid van meening, dat niet tot vermeerdering van het aantal leden moet worden overgegaan. Bij nader beraad hebben B. en W. zich hiermede kunnen vereenigen. B. en W. deelen de overtuiging van hun medelid, dat de afwikkeling van de aange legenheden stroever zal gaan met een com missie van 7 leden dan thans het geval is. Er is evenwel tegen uitbreiding in den voorgestelden zin een nog ernstiger en af doend motief. De commissie, in de wandeling genoemd de commissie voor de werkloozenaangele- VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Beroep van de Belgische bisschoppen op de Katholieken tot aansluiting. (2e blad). Het conflict tusschen Pruisen en het Rijk. (2e blad). Hedenavond beslissing omtrent Duitsch- lands contingenteeringspolitiek? (2e blad). Ernstig vliegongeluk in Duitschland. 5 dood en. (Luchtvaart 2e blad). BINNENLAND. Inbraak in de R.-K. pastorie te Half. weg. (Gem. Ber., 3de blad). Bij een boerderij-brand te Wildervank reed de autospuit op de toeschouwers in. Zes gewonden. (Laatste Ber.). SASSENHEIM. DE OVERVAL OP DEN KOOIBOER. Ondanks de ijverige nasporingen van de Warmondsche politie zijn de daders van de roofoverval op den kooiboer Dirk van Haastrecht nog niet bekend. De kooiboer zelf is niet in staat oenig signalement te geven, want voor hij 't wist was hem een doek over 't hoofd geworpen. Alleen weet hij, dat de mannen Duitsch spraken. Dit gaf de politie aanleiding tot arrestatie van eén Duitsoher, die intusschen zooals reeds bericht weer is vrijgelaten. De rust is weer in het eenzame verblijf van den kooiboer teruggekeerd. De kooi boer die zich er niet gemakkelijk toe zou leenen te „poseeren" etond een van zijn goede kennissen toe een photo te maken, welke ons welwillend ter publicatie werd afgestaan. Men ziet e-r Dirk bezig met het* voeren van de „lokeenden". genheden, is in werkelijkheid „het orgaan" als bedoeld in art. 1 der steunregeling voor werklooze arbeiders. Daaruit vloeit dadelijk voort, dat de taak der commissie beperkt is tot uitvoering der steunregeling. Verder strekt zich de be voegdheid niet uit. Nu stelt de minister van binnenlandsche zaken zich op het standpunt, dat de meer derheid der commissie (het orgaan) moet bestaan uit vertegenwoordigers van het gemeentebestuur. Die eisoh is, indien men er aan denkt, dat aan de besluiten der com missie finantieele gevolgen voor 's rijks- en gemeentekas kunnen zijn verbonden, zeer begrijpelijk. Dat de minister zich met de samenstel ling der commissie zooals deze het vorig jaar tot stand kwam, heeft voreenigd, ook al voldoet deze niet geheel aan de boven omschreven eischen, is slechts te danken aan het feit, dat toen pra-ctisch kon worden gesproken van het handhaven van een be staande commissie. Wil men echter tot uitbreiding overgaan, welke het college ongewenscht acht, dan zullen behalve drie vertegenwoordigers van organisaties, tegelijk tenminste drie perso nen, als vertegenwoordigers van het ge meentebestuur te beschouwen, moeten wor den benoemd. Een commissie van een dergelijke om vang kan toch zeer bezwaarlijk als een or gaan, dat een richtige en vlugge uitvoering der steunregeling zal bewerken, worden aangemerkt. Geen der leden van den Raad zal, ver-

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1