24ste Jaargang WOENSDAG 2 NOVEMBER 1932 No. 7344 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week f 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geillustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 oen per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geillustreerd Zondagsblad 9 oent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt hpt dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogste 30 woorden, waarin be trekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit drie bladen Opbouwende critiek. Er zijn menschen, die meenen, dat be sprekingen, onderhandelingen, acties ver keerd loopen, als er meeningsverschillen tegenover elkander botsen.... En er zijn óók menschen, die meenen, dat 't beslist niet goed gaat, als alles zoo in pais en vree verloopt, als er niet 'ns een hartig woordje valt. Beiden zijn uitersten. In de B. K. Staatspartij, of in een on derdeel daarvan in een plaatselijke kies- vereeniging, kan de toestand kerngezond zijn, kan alles, natuurlijk, perfect functioneeren, ook indien de stemming egaal is en er nooit een wrijving van ge dachten is, waarbij er vonken spatten. Maar 't kan ook heel goed gaan als en 't zal zelfs dikwijls voor den goeden gang van zaken noodig zijn dat er meeningsverschil-botsingen zijn, zelfs zoo hevig, dat een déraillement wordt ge vreesd In de „Volkskrant" maakt het kamerlid Kuiper enkele opmerkingen over de hui dige actie in de R. K. Staatspartij, waar in hij heel veel waars zegt: Het is daarom, dat tegen het drin gen en stuwen der jongeren en oude ren, in wat men den democratischen vleugel pleegt te noemen, niet alleen geen bezwaar is te maken, maar inte gendeel een hoop- en moedgevend ver- sohijnsel mag worden gezien. Dat daarbij in den regel zoo hoog en zoo ver mogelijk wordt gemikt en het soms over het mogelijke heen gaat, is ook al niet nieuw, want in de politiek hield men altijd, dient men ook niet alleen het heden, maar ook de toekomst voor oogen te houden. Een wezenlijk element in de poli tiek is: vóóruit te zien, en een greep naar de toekomst gaat dus volstrekt niet buiten de lijn. Het is op deze gronden, dat wij de levende beweging in de R. K. Staats partij beschouwen als een goed, dat niet kan worden gemist. De partij heeft daaraan een zekere bekoefte en het kan haar tegen ver schrompeling en achteraan komen be hoeden. Critiek heeft een gezond-makenden in vloed, als zij redelijk is. En daarom willen wij hier gaarne alsnog onder de aandacht brengen de vermanin gen, welke de Aartsbisschop van Utrecht te Deventer op de jaarvergadering van den Aartsdiocesanen Boeren- en Tuinders- bond heeft doen hooren: Daarom mogen eenige pen- en woordvoerders vooraf zich wel beter beraden, vóór zij hunne artikelen en hunne redevoeringen opstellen en wèl mogen zij zich omgorden niet slechts met de kardinale deugd van sterkte, maar ook met die van voorzichtigheid en matigheid, en zich te voren afvra gen, of zij wel berekend en genoeg ge schoold zijn voor hun taak, of zij geen valsche opvattingen verkondigen, of zij geen verwachtingen wekken, die nooit of althans in de naaste toekomst nog niet kunnen verwezenlijkt worden, of zij er niet op uit zijn vooral het oor van hunne luisteraars te streelen en een al te gemakkelijk hoera, bravo en applaus inoogsten van menschen, die, geprikkeld door een al te conservatie ven geest van sommigen, maar al te gaarne het oor leenen aan te ver voor uitstrevende phrasen; of zij niet de hoofden verhitten en de gemoederen opwinden en het zoo hoog noodig even wicht verbreken in deze ure, waarop het noodig is heilzame en uitvoerbare beslissingen ter verbetering der maat schappij voor te bereiden, aan te ne men en uit te voeren. Welke indrukken zij gemaakt hebben BINNENLAND LIDMAATSCHAP TWEEDE KAMER. Mr. Truijen heeft zijn benoeming aangenomen. Bij het Centraal Stembureau voor de ver kiezing van de leden der Tweede Kamer is bericht ingekomen, dat de heer mr. P. W. H. Truijen, hoofdinspecteur van het lager on derwijs te Roermond, zijn benoeming tot lid der Tweede Kamer, in de vacature-Ament, heeft aangenomen. PROV. STATEN VAN ZUTD-HOLLAND. Het Centraal stembureau heeft benoemd tot lid der Prov. Staten van Zuid-Holland in plaats van den heer 0. v. Muiswinkel, die heeft bedankt, mr. J. A. de Wilde te 's-Gra- NEDERLANDSCHE VARKENS CENTRALE. Huisslachtingen. De Nederlandsche Varkens-Centrale ves tigt de aandacht van belanghebbenden er op, dat aanvragen voor het verkrijgen van een vrijstelling van het betalen der hef fing bij huisslachtingen gericht moeten worden tot de Gewestelijke Varkenscentra les. Aanvraag-formulieren zijn verkrijgbaar bij de secretarissen der plaatselijke com missies. In geval vrijstelling wordt of is aange vraagd behoeven de groene formulieren „kennisgeving huisslachting" niet aan de Nederlandsche Varkens-Centrale te wor den toegezonden. Geschiedt dit toch dan kan dit vertraging bij het verkrijgen der vrijstelling tengevolge hebben. Evenmin behoeven de groene formulieren „Kennis geving huisslachting" toegezonden te wor den voor de huisslaohting, waarbij keuring plaats vindt. SLACHTEN VAN VARKENS VOOR EXPORT. BevoordeeÜng van enkele export slachterijen. De heer Keestra heeft aan den minister van Economische Zaken en Arbeid ge vraagd, of het den minister bekend is, dat de Nederlandsche Varkenscentrale, krach tens de Crisis-Varkenswet, beschikkend over een uitvoermonopolie van varkens- vleesch, de slachtingen met bestemming voor export, in bepaalde exportslachterijen cumuleert, en waarvan het gevolg is, dat in deze een buitengewone bedrijvigheid heerscht, terwijl andere met werkloosheid althans met belangrijke vermindering van werkgelegenheid te kampen hebben en dat als gevolg dezer maatregelen, de export-af- deelingen van eenige openbare slachthui zen, o.a. te Bergen op Zoom en Breda, waar, vóór de inwerkingtreding der Crisis-Var kenswet, voortdurend ten behoeve van ex port geslacht werd, thans volkomen zijn stilgelegd? Verder vraagt de heer Keestra of de mi nister bereid is te bevorderen, dat de Var- kenscentrale aan deze gemeenten alsnog een aandeel in de daarvoor in aanmerking komende slachtingen verleenen zal, c.q. dat den betrokken gemeenten door de Varkens- centrale éen billijke schadevergoeding zal worden verleend. REGEERING EN BOUWBEDRIJF. Het eerste regeeringscrediet na de stagnatie verleend. De Regeering heeft een crediet verleend voor den bouw van 84 volkswoningen te Den Helder. Deze gemeente is de eerste aan welke, na het met de arbeidersorgani saties tot stand gekomen compromis, re- geeringssteun wordt verleend. op hun gehoor, kunnen zij o.a. afleiden uit het gebruik, dat er gemaakt wordt van sommige van hunne zinsneden in bladen en op vergaderingen van geheel uiteenloopende richting, als die, welke zij verklaren aan te hangen. Zulke menschen stichten onheil in onze gelederen, hoe gevierd zij ook als redenaar mogen zijn en fijn hun pen ook zij toegesneden. Deze vermaningen zouden ongetwijfeld zeer velen ter harte kunnen nemen, i BEZUINIGING OP RECHTBANKEN. Op het platteland. De besturen van den Christ. Boeren- en Tuindersbond in Nederland, den Kath. Ned. Boeren- en Tuindersbond en het Kon. Ned. Landbouw-Comité hebben aan den minister van Justitie een schrijven gezon den, waarin zij zeggen het wetontwerp tot nieuwe vaststelling van rechtsgebieden en de zetels der rechtbanken en kantonge rechten met gemengde gevoelens te heb ben ontvangen. Eenerzijds beseffen zij ten volle, dat de uit dit wetsontwerp voort vloeiende bezuiniging op de Rijksuitgaven niet kan worden gemist, anderzijds zijn zij echter gee.nszins blind voor de bezwaren, welke vooral voor zooveel het betreft de opheffing der kantongerechten daaraan zijn verbonden. De plattelandsbevolking toch komt voor allerlei zaken, met uitzondering van die van strafrechtelijken aard, min of meer geregeld in aanraking met den kantonrech ter. In allerlei juridische kwesties dient vooral in kleine plaatsen deze rechterlijke ambtenaar als een ware ,.juge de paix" den boerenstand van voorlichting en ad vies. Na de tot standkoming van dit wets ontwerp zullen de justisiabelen vrij alge meen een aanmerkelijk grooteren afstand moeten afleggen om het kantongerecht te kunnen bereiken. Het behoeft geen nadere toelichting, dat in dezen tijd van zware economische depressie elke nieuwe finan- cieele last onze landbouwende bevolking uitermate onwelkom is. Naar het adressanten voorkomt zou aan dit bezwaar kunnen worden tegemoet ge komen door voor te schrijven, dat in de op te heffen kantons geregeld op bepaalde da gen en gedurende vooraf vastgestelde uren een kantonrechter zal zitting houden. Op deze wijze zou met betrekkelijk weinig kosten de bestaande rechtsbedeeling der plattelandsbevolking zoo ruim mogelijk kunnen gehandhr. -blijven. Daarnaast zou het van groot gewicht zijn, als ter standplaats van den kantonrechter der op te heffen kantons een klerk of ambtenaar zou blijven gestationeerd, die het loopende werk zou kunnen afdoen en tot wien de plattelandsbevolking zich met zaken, niet op rechtspraak betrekking hebbend, zou kunnen wenden. DE PLANNEN VOOR INTERNATIONALEN GOEDERENRUIL. Op vragen van het Tweede Kamerlid Kampsohöer 1. Heeft de minister kennis genomen van de actie welke door particulieren en Ka- mers van Koophandel wordt gevoerd om door middel van een georganiseerden in ternationalen goederenruil o.m. den uitvoer van tuinbouwproducten te bevorderen? 2. Is de minister van oordeel, dat deze actie krachtig gesteund dient te worden? 3. Is de minister niet van meening, dat het beter ware dat deze actie gecentrali seerd geschiede en onder toezicht van de overheid? heeft de minister van oeconomische za ken en arbeid geantwoord: 1. Het antwoord hierop luidt bevesti gend. 2. Het antwoord hierop luidt bevestigend, mits bij deze actie aan verschillende eischen wordt voldaan, met name, dat de te verkrijgen grootere uitvoer niet ten koste van andere ondernemingen hier te lande geschiedt, dus zuiver het karakter van ad- ditioneelenexport draagt. 3. Mede omdat dit laatste slechts van een centraal punt uit beoordeeld kan wor den, luidt het antwoord op deze vraag in beginsel bevestigend. Of een practische uitwerking mogelijk zal zijn, hangt met name af van de plannen, welke van particuliere zijde worden uitge werkt. Öndergeteekende meent te weten, dat deze plannen zich reeds in de richting van centralisatie bewegen. STEUN AAN TARWEVERBOUWERS. Op de vragen van den heer van den Heu vel betreffende het verleenen van steun aan de tarweverbouwers, heeft minister Ver schuur geantwoord, dat hij voornemens is om den steun aan de tarweverbouwers in zijn tegenwoordigen omvang slechts te handhaven indien waarborg bestaat, dat geen tarweverbouwer meer tarwe voor de bereiding van tarwemeel of tarwebloem zal leveren dan afkomstig is van ten hoogste 1/3 van zijn bouwland. Het niet van toepassing verklaren van de hierbedoelde voprwaarde op landbouwers, die kunnen aantoonen normaal een grooter getal H.A. tarwe te hebben verbouwd, zou zijn het scheppen van een onbillijkheid tegenover andere landbouwers. Ook zou de noodzakelijkheid ontstaan van een controle, welke practisch zeer moeilijk is uit te voe ren. TEGEN DE RADIO-UITZENDINutN DER VRIJDENKERS. Een protest der Kath. Radiobonden. Namens de diocesane Kath. Radiobonden werd tot den Minister van Waterstaat het volgend verzoek gericht: Roermond. 23 October 1932. Aan Zijne Excellentie den Minister van Waterstaat 's-Gravenhage. Namens de leden van de vijf diocesane Kath. Radiobonden der Bisdommen Utrecht, Haarlem, Breda, Den Bosch en Roermond protesteeren ondergeteekenden bij Uwe Ex cellentie tegen de uitzendingen van den Vrijdenkers-Radio-Omroep waardoor Ka tholieken zich beleedigd achten in hun diep ste gevoelens. Zij geven Uwe excellentie beleefd in overweging maatregelen te willen nemen, waardoor dergelijke uitzendingen in de toe komst. worden voorkomen. 't Welk doende, in opdracht- van de Be sturen der vijf Diocesane Bonden De Katholieke Radiohond in het Bisdom Roermond, De voorzitter, H. SCHMIDT. De Secretaris, H. STEEGMANS. DE ZIEKTE VAN WEIL. Het staatstoezicht op de Volksgezondheid vraagt inlichtingen aan de gemeente besturen. Het Staatstoezicht op de Volksgezond heid, heeft naar wij vernemen, den volgen den brief gericht tot de gemeentebesturen. In verband met het waarnemen van tal rijke gevallen van de ziekte van Weil bij personen, die in een zweminrichting, dau wel in een zwemgelegenheid gezwommen hebben, verzoek ik u mij de volgende vra gen betreffende uwe gemeenten te willen beantwoorden. Onder zwemgelegenheden worden verstaan bepaalde plaatsen, buiten de zweminrichtingen, waar een belangrijk aantal personen gewoon zijn des zomers te baden of te zwemmen. Derhalve niet elke rivier, vaart of sloot, waar wel eens door enkele personen wordt gebaad of gezwom men. 1. Zijn er in uwe gemeenten: a. een of meer zweminrichtingen? b. een of meer zwemgelegenheden als bovenbedoeld? 2. Zoo ja, waar zijn deze gelegen: azwemin richtingen? b. zwemgelegenheden? 3. Is het bekend dat in of nabij deze inrichtin gen of gelegenheden ratten worden aan getroffen, dan wel ratten zich kunnen nos- telen? 4. Is het water in de inrichtingen of gelegenheden zwak of sterk stroomend, of wordt wat de inrichtingen betreft gebruik gemaakt van water wat eenige behamle- j ling heeft ondergaan dan wel niet van op- I pervlaktewater is verkregen. 5. Worden er l maatregelen genomen om de ratten te we- j ren of nestelen der ratten in of nabij de I inrichtingen of gelegenheden te beletten? i Zoo ja, welke zijn deze maatregelen? 6. Worden er maatregelen genomen om te j voorkomen dat etenresten en afval in of nabij de irtrichtingen of gelegenheden ach- I terblijven waardoor ratten worden aange- I lokt? Zoo ja, welke zijn deze maatregelen? Crisisuitvoerwet 1931. De minister van economische zaken en arbeid heeft bepaald, dat met ingang van 1 November geen certificaten van oorsprong meer zullen noodig zijn voor den uitvoer naar België en Luxemburg van: boter, rundvleesch en levende runderen, varkens- vleesch en levende varkens. VOORNAAMSTE NIEUWS. De loonsverlaging te Nijverdal. Door de besturen van het N. V. V. en door het R.-K- Werklieden Verbond is den Minister van Binnenlandsche Zaken ge vraagd op korten termijn een audiëntie aan eenige vertegenwoordigers dezer cen- tralcn te willen toestaan ter zake het in grijpen van de regeering ten aanzien van de loonsverlaging bij de Koninklijke Stoom weverij te Nijverdal. Het vermogen der Zeeuwsche landbouwers. Op de. hoofdbestuursvergadering der Zeeuwsche Landbouw Mij. deed de nieuwe secretaris, de heer Dorst, eenige mededee lingen over het vermogen der Zeeuwsche landbouwers. Op 1 Mei 1930 waren bij het boekhoud kundig bureau der Z. L. M. aangesloten 92 landbouwers, van wie er 13, dus 14% waren met een negatief vermogen. Het gemiddeld vermogen bedroeg toen 35.400. Op 1 Mei 1931 waren er 124 aangiften. Het aantal negatieve vermogens 31. dus 25%. Het gemiddeld vermogen 20.500. Op 1 Mei 1932 waren er 141 aangiften, bedroeg het percentage negatieve aangif ten 20% en het bedrag aan gemiddeld ver mogen 15.500 Uit deze cijfers aldus de heer Dorst blijkt de ernst van den toestand en de noodzakelijkheid van steunverleening. BUITENLAND. Naast Het Fransche ook een Engelsch ontwapeningsplan? (2e blad). Werkloozenbetoogingen in Engeland en Amerika. (2e blad). BINNENLAND. De komende watersnood dreigt op vele plaatsen ernstige gevolgen te zullen krij gen. (Gem. Ber. 3de blad). Een knaap te Doesburg schiet zijn zusje met een revolverschot dood. (Gem. Ber. 3de blad). Het tweede slachtoffer van de benzine ontploffing te Hansweert overleden. (Gem. Ber. 3de blad). De smokkelarij aan de grenzen duurt on verminderd voort. (Gem. Ber. 3de blad). Dienstbode te Rotterdam door indrin ger overvaren en gekneveld. De inbraak mislukte. (Gem. Ber. 3de blad). DE WEG HAARLEM—DEN HAAG. Een verwarde chaos. Yan verscheidene kanten bereiken ons jammerklachten van wanhopige automobi listen, die werkelijk geen raad weten op den, in een soort oorlogsfront vol loopgra ven, granaatkuilen en draadversperringen, herschapen weg tusschen Hillegom en Oegstgeest. Inderdaad, het is daar op het oogenblik een hopelooze bende. De oorzaak kent men: de stoomtram wordt „gcëlectrificecrd" en de rails komen wonderlijk denkbeeld midden op den niet al te breeden weg te liggen. Om deze reorganisatie te bewerk stelligen, is de weg vrijwel over het ge- heele, hierboven genoemde, traject onpge- broken en zóó opgebroken, dat men er zich af en toe zelf over verbaast, als mon er per auto nog ongeschonden weet door te komen. „Hier en daar", schrijft een le zer terecht, „is de toestand levensgevaar-» lijk. Hier liggen de rails op zij van den weg, daar weer in het midden; hier is er bestrating tusschen, ginds zakken de wie len plotseling oentimeters diep in de mod der weg. En dit is nu de hoofdverbinding tusschen do twee grootste steden van het land Gevaarlijk is deze toestand zeer zeker, vooral bij donker, te meer, daar tal van verraderlijke plekken niet of zeer onvol doende van waarschuwings-lichten zijn voorzien. Op enkele plaatsen heeft het rij- verkeor slechts een twee meter breede strook om te passeeren, een strook, die sterk naar den buitenkant van den weg helt en door de jongste plasregens boven dien nog in een moeras is herschapen. Het is te hopen, dat dit „gemodder" in niet al te langen tijd tenminste een eenigs- zins bruikbaren weg tot resultaat zal heb ben. Een voortreffelijke verkeersweg zal de route over Hillegom, Lisse, Sassenheun voor het drukke verkeer AmsterdamDen Haag nochtans nooit worden: de vele dorpen, die hier al vrijwel aan elkaar zijn gegroeid, de nauwe straatjes met tallooze bochten en hoeken en de tram, dat gevaar lijke verkeers-obstakel, zijn hier borg voor. Eerst een nieuwe verbinding door de Haar lemmermeer zal in de behoefte van het snel verkeer kunnen voorzien. Tot zoolang moeten we onze ziel maar in lijdzaamheid bezitten. En hopen, dat niet te veel vreemdelingen dezen weg-in-be- werking onder hun wielen krijgen: na de blijde verrassing van het prachtige asfalt- traject Den HaagWassenaar is de schrik over wat volgt des te grooter en een buiten lander zou op het oogenblik een zonder lingen indruk krijgen van een primairen hoofdverkeersweg in Nederland!.... „Over Amsterdam—Den Haag heb ik deze week twee en een half uur gereden", schrijft een lezer, „en a-ls ik aankom, ben ik moe en nerveus". Wij raden hun en anderen ten sterkste aan, in plaats van zich te ergeren voorloo- pig over Noordwijkerhout te rijden. Het is een aardige, landelijke asfaltweg, wel smal, kronkelig en een eindje om maar, ook voor snel verkeer, op het oogenblik verre boven den „hoofdweg" te verkiezen. Bruikbaar is ook, vooral voor toeristen, de, grootendeels geasfalteerde en eveneens zeer schilder achtige, route over Amstelveen. Aalsmeer, richting Leiden, maar men moet haar ken nen of een kaart bij zich hebben, om niet te" verdwalen en per ongeluk op den hob- beligen weg door de meer naar Lisse uit te komen. „Hbld."

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1