MAANDAG 31 OCTOBER 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 BUITENLAND ONTWAPENING het fransche ontwapenings. plan. Het officieele resumé. Het officieele resumé van het nieuwe Fransche ontwapeningsplan luidt als volgt: Frankrijk zal op een nader te bepalen tijdstip de veralgemeening der verminde ring van den diensttijd op korten termijn voor de zich in het moederland bevinden de troepen aannemen op de volgende voorwaarden: 1. Dat alle formaties, die tegen deze legerorganisatie indruisohen, zooals de rijks weer, ontbonden en de politiestrijd- krachten gereglementeerd worden 2. Dat de internationale controle geor ganiseerd en het recht van onderzoek ver plichtend wordt gesteld; 3. Dat, om het verdrag van Locarno aan te vullen, een regionaal pact voor we- derzijdsche hulpverleening van dien aard zal worden afgesloten, dat iedere Europee- sche natie daaraan kan deelnemen en dat de op deze wijze ontstane collectieve macht voldoende is, om den aanval te onder drukken, waarbij deze strijdkracht een eerste groep van nationale gespecialiseer de contingenten moet omvatten, die da delijk dienstbaar zouden zijn en over een machtig mteriaal zouden beschikken. 4. Dat de Ver. Staten veiligheidsgaran ties, zooals zij ze zelf op het oog hebben, zouden toestaan. 5. Dat de staten, die leden zijn van den Volkenbond, zich zouden verplichten, alle verplichtingen van art. 16 van het Volken bondspact te vervullen en 6. dat de scheidsgereohtsprocedure voor alle deelnemers aan het pact verplichtend zal zijn. Toelichting van Paul Boncour. De Fransche minister van Oorlog, Paul- Boncour, heeft in een onderhoud met een vertegenwoordiger van Havas o.m. het vol gende verklaard: Het constructiele- plan der Fransche re geering gaat uit van de gedachte, te ko men tot een krachtige en billijke verdeelde vermindering der bewapening. Het plan streeft er naar aan de legers, welke zich in de moederlanden van het Europeesche contingent bevinden, een zuiver defensief karakter te geven, waarbij rekening dient te worden gehouden met de geografische" positie van elk land. Dit defensieve karak ter dient zoo sterk mogelijk tot uitdruk king te komen. Daar het hier een interna tionale kwestie betreft, is de duur van den diensttijd, welke door een land zal worden vastgesteld, afhankelijk van de bewape- ningsvermindering, welke in het algemeen in het vooruitzicht wordt gesteld. Eerst na dat dit algemeene plan is aanvaard, ma.g tot verkorting van den diensttijd worden overgegaan. De berekening van den duur van het dienstverband en de aanpassing aan de nieuwe situatie dienen natuurlijk aan de technische medewerkers van den generalen staf te worden overgelaten. Het constructieve plan, zoo verklaarde Paul Boncour vervolgens, gaat vergezeld van een reeks veiligheidspacten: In de eerste plaats het algemeene consultatieve pact, waarbij zich ook de Vereenigdc Sta ten kunnen aansluiten, voorts het Volken bondspact en de daaruit voortgevloeide verdragen, zooals het verdrag van Locarno alsmede het bovenomschreven militaire pact. dat slechts de mogendheden van het continent zou omvatten. Krachtens de be loften i.z. wederzijdsche hulverleening zou den de legers dan op uniformen grondslag georganiseerd en beperkt kunnen worden. De beginselen van dit plan, aldus Paul- Boncoür. zijn te Genève in overeenstem ming met de militaire deskundigen der Fransche delegatie, alsook met Benesj, de Griekscbe gedelegeerden, en andere gedele geerden ter Ontwapeningsconferentie op gesteld. „Niet kleingeestig". De Engelsche „News Chronicle" schrijft, dat het Fransche ontwapeningsplan niet kleingeestig is. Het plan komt in feite neer op een er kenning van Duit-schland's eisch inzake de gelijkheid in bewapening. De meeste punten van Herriot's voorstel, zullen volgens het blad, door Engeland ze ker worden aangenomen. De bereidwilligheid van Frankrijk om Duitschland toe te staan terug te keeren tot den algemeenen dienstplicht, zal niet temin eenige verrassing te weeg brengen. Doch Frankrijk heeft, er zich waarschijn lijk rekenschap van gegeven, dat 'algemeene dienstplicht niet veel gevaarlijker is dan een beroepsleger. De moeilijkheid van het geheele plan ligt op het oogenblik in de onzekerheid over eenige punten. In ieder geval is het zeker, dat het plan een beslissende en zelfs dramatische wij ziging beteekent in de bewapeningspoli tiek van Frankrijk. BELGIE VISCHCONTINGENTEERING IN BELGIE. De Belgische Staatscourant van Zater dag bevat een besluit, waarbij worden vastgesteld de hoeveelheden versche, ge koelde of bevroen zeeviscW (haring uitge zonderd) en zoetwatervisoh welke in het vierde kwartaal van 1932 mogen worden ingevoerd in België. Hiervan is aan Nederland toegewezen voor October 10.610 centenaar, voor No vember 8575, voor December 9000, totaal 28.185 centenaars. Voor Duitschland bedragen deze hoe veelheden resp. 760, 1880, 2090 cn 4730; voor Denemarken 715, 1735, 1935 en 4385 voor Noorwegen 345, 1065, 624 en 2035 en voor Engeland 1985, 2190, 16S5 en 5860. De totaal toegestane invoer met inbegrip van die van ander landen bedraagt 47.250 cen tenaar. ENGELAND WEDEROM WERKL00ZEN-RELLETJES TE LONDEN. Botsingen met de politie. Zondagmiddag heeft in den stroomen den regen in Trafalgar Square te Londen een nieuwe betooging van werkloozen plaats gehad, welke bedoeld was ais pro test tegen het overlieidsonderzoek naar de middelen van bes-taan der steun trekken- den. Aanvankelijk luisterde de menigte or delijk naar de verschillende sprekers. Hon derden politieagenten te paard en te voet zorgden voor het handhaven van de rust onder de betoogers, die uit alle deelen van Londen waren samengestroomd. Toen echter door de menigte een poging werd gedaan Downingstreet binnen te drin gen vormden honderd agenten een cordon voor White Hall ten einde dit te beletten. De menigte stroomde toen door Pali Mail naar Buckingham-Palace, waarbij men riep: „Gooit de vensters van het paleis in". De politie dreef het volk terug en sloot de deuren van de adniiraliteitspoort, zoodat het onmogelijk was het paleis te bereiken. Hierbij kwam het tot gevechten met de politie, waarbij de betoogers met hun vuisten op de agenten insloegen, zoodat de politie zich met haar stokken moest verde digen. Op eenige plaatsen werden winkel ruiten ingedrukt, terwijl ook getracht werd particuliere auto's omver te werpen. Een bereden agent werd van zijn paard getrok ken,terwijl hij op den grond lag kreeg dij een trap van een ander paard, zoodat hij naar het ziekenhuis moest' worden ver voerd.. Ook eenige betoogers moesten naar ziekenhuizen worden overgebracht. Het to tale aantal gewonden bedraagt ruim der tig. Eerst laat in den middag kon de orde worden hersteld. Verscheiden personen werden gearresteerd. Het is gebleken, dat evenals de vorige maal de incidenten niet werden verooi- zaakt door de werklooze deelnemers aan den „hongermarsch'', maar door Londco- sche communisten, die zich bij de betoogers hadden aangesloten. GEEN WERKHERVATTING IN LANCASHIRE. Loonsverlaging verworpen. Een nieuwe crisis bedreigt de katoenin dustrie van Lancashire. De op 23 Oct. gesloten overeenkomst op den grondslag eener loonsverlaging van 18 pence per p.st. met ingang van 31 Oct. a.s. is in de te Manchester gehouden alge meene vergadering van spinners met over weldigende meerderheid verworpen. Dien tengevolge wordt het werk heden (Maan dag) in de spinnerijen, welke deze loons verlaging hebben ingevoerd, niet hervat. Naar schatting zijn 150.000 arbeiders bij dit conflict betrokken. CHINA CHINA'S REGEERING IN GELDNOOD. Verkoop van keizerschatten. De Chineesche nationalistische regeering is, naar verluidt, voornemens een deel der kostbaarheden uit de vroegere keizerlijke paleizen te Peking te verkoopen, ten einde aldus middelen te vinden voor bestrijding van de militaire uitgaven. Volgens een nog niet bevestigd bericht zouden de Chineesche' kroonjuweelen en andere kunstvoorwerpen voor een geza menlijke waarde van 400 millioen dollar reeds aan Amerika verkocht zijn. JAPAN JAPANSCHE COMMUNISTEN GEVONNIST. Een langdurig proces tegen communis ten, die in den loop der laatste drie jaren in Japan gearresteerd zijn, is geëindigd met de veroordeeling van 97 communisten tot straffen, welke varieereu van levenslang tot twee jaar dwangarbeid. Vier communsten kregen levenslang, tien 15 jaar en de overige 82 2 tot 9 jaar. Bij zijn uitspraak wees de rechter er op, dat de Japansche communistische partij een onderdeel is van de Derde Internationale. De verdachten hebben tot revolutionnai- ren strijd aangezet en gestreefd naar de vestiging van een proletarische dictatuur. ZUID-AMERIKA HEVIGE GEVECHTEN IN NICARAGUA 50 opstandelingen en 12 gardisten gedood. Naar uit Managua (Nicaragua) wordt ge meld, is een compagnie van de nationale garde in de omgeving van Chichigalpa door de opstandelingen in een hinderlaag ge lokt, waarbij hevige gevechten ontstonden. Na een bloedige slag, welke vijf uren duur de, werden bij de opstandelingen 50 en bij de nationale garde 12 dooden geteld. NIEUWE GISTING IN BOLIVIA. Vrees voor ordeverstoringen. Uit La Paz wordt gemeld, dat de bevol king van Bolivia zich verzet tegen het bij eenkomen van het parlement. De politie bewaakt in verband met de dreigende or deverstoringen de openbare gebouwen te la Paz. Men vreest, dat het tot een machts conflict zal komen. BUITENL. BERICHTEN. OVERSTROOMINGEN IN BELGIE Rivieren treden buiten haar oevers. Door den onophoudelijken regen der laatste dagen hebben zich in verschillende deelen van België overstroomingen voorgedaan. In de omgeving van Brussel is de Senne bui ten haar oevers getreden. Gisteren waren vele inwoners van de voorstad Anderlecht door het water ingesloten. De voedselvoorziening moest door middel van bootjes plaats hebben. Te Vorst stonden vele fabrieken in één me ter water. Zaterdagavond konden de arbeiders niet naar huis lerugkeeren. Zij moesten in de politie-bureaux en openbare gebouwen den nacht doorbengen. Nabij Melchelen werden twee bruggen door het water weggeslagen. De valleien van de Demer en Diest staan blank. Ook daar worden de bewoners door booten van voedsel voorzien. Het industrie-gebied van de Dender-vallei wordt eveneens door het water bedreigd. Men vreest daar voor een dijk-doorbraak. De stand van het water in de Maas is geij stegen als gevolg van den grooten toevoer der zijrivieren .In de omgeving van Luik staan alle kaden en landerijen onder water. Te Luik is de waterstand van de Maas met 1.65 M. gestegen. De scheepvaart is voor twee derden stilgelegd. Te Hoei is een schip geladen met steenen te gen een brug gevaren en gezonken. Langs den spoorweg BrusselGent staan vele weilanden blank. De spoordijk was voor een gedeelte ver zakt, zoodat de tender van een sneltrein de railleerde. Gelukkig kon de machinist tijdig remmen, waardoor een groote ramp werd voorkomen. Een hulptrein werd uitgezonden, waarin de reizigers konden overstappen. Het spoorwegverkeer moest worden omgelegd. Vreeselijk ongeluk. Tijdens herstelwerkzaamheden aan een hoog oven te Muehlheim a. d. Ruhr is Zaterdag de 48-jarige arbeider Peter Bohrmann in 'n vuur gloed van 1800 gradpn gevallen. Toen de klok van den hoogoven geopend werd schoot een vlam te voorschijn waardoor nog een ingenieur en 4 arbeiders deels zwaar gewond werden. DE VERKEERDE LEPEL Moeders vergissing kostte baby het leven. Te Caleford in Engeland heeft zich 't eigen aardige geval voorgedaan, dat een zorgzame moeder de oorzaak is geweest van den dood van haar baby van zes maanden. Bij het gerechtelijk onderzoek, dat in deze zaak plaats had, kwam, naar de „Daily Ex press" meldt, vast te staan, dat de dood van het kind te wijten was aan een misverstand. De dokter die het kind had behandeld, ver klaarde, dat het gevoed was op juiste tijden, doch dat de moeder telkens voor de voeding een eetlepel inplaats van een kleineren medi cijnlepel van een bepaald voedings-preparaat had gebruikt. Het gevolg hiervan was, dat het kind meer voedsel kreeg, dan het kon verwer ken, wat stuipen veroorzaakte. De coroner, die het gerechtelijke onderzoek leidde, verklaarde, dat de dood van het kind i een ongeluk was en sprak zijn meegevoel uit met de ouders. Muur ingestort te Casablanca. Bij een bouwwerk te Casablanca in Marokko stortte een muur in, waardoor negen bouwar beiders onder het vallend gesteente bedolven werden. Zeven hunner konden min of meer ern stig gewond geborgen worden, terwijl de overi ge twee op slag dood waren. GEVECHT MET MEXICAANSCHE BANDIETEN Naar uit Mexico City wordt gemeld, is de bedrijvigheid der bandieten in den Mexicaan- schen staat Guanajuato den laatsten tijd hand over hand toegenomen. Thans is het den fede ralen troepen gelukt de grootste bende bij Ocampo te achterhalen. In den loop van een hevig vuurgevecht werden 19 bandieten gedood en een groot aantal soldaten gewond. De fede rale regeering heeft nog meer troepen gezonden naar de door de roovers onveilig gemaakte om geving. TEWATERLATING VAN DE „NORMANDIE" Uitstekend geslaagd. In tegenwoordigheid van den president der Fransche republiek Lebrun, en van een enorme menigte, is Zaterdagmiddag kwart over drie het grootste mailschip ter wereld, de „Norman die" van de werf van Penhoët te St, Nazaire te water gelalen. De doopplechtigheid werd door mevrouw Lebrun voltrokken. Statig gleed het geweldige gevaarte langs de helling de Loire tegemoet. De tewaterlating vond, dank zij de minutieuze voorbereiding, zonder eenig incident plaats. De vetten, waar mee de geheele helling was ingesmeerd, ten einde het voortglijden van den Oceaanreus te vergemakkelijken, hebben alleen al 150.000 francs gekost. President Lebrun hield een toe spraak, waarin hij wees op de groote beteeke- nis, die de plechtigheid voor de toekomst van de geheele Fransche handelsvloot bezit. KATOEN ALS WEGBEDEKKING Geslaagde proeven in de V. S. Uit Atlanta (Beorgia) wordt gemeld: In het Amerikaansche katoendistrict worden thans proeven genomen met katoen als wegbedekking, en de resultaten daarvan moeten in alle opzich ten schitterend zijn. In verschillende staten, zooals Texas, Zuid- Carolina en Louisiana rijden de auto's reeds over deze katoenenwegen, die volgens het ka- toentextiel-instituut om hun goede hoedanig heden en ook uit een oogpunt van bezuiniging hun bestaansrecht bewezen hebben. Bij den aanleg van deze wegen wordt een katoendek gelegd op een onderlaag van zand, kiezel en klei, vlak gemaakt met asfalt. Over het katoendek komt weer een laag asfalt, waardoor een waterdichte wegbedekking ver kregen wordt, die het geheele wegmaleriaal verstevigt. In Zuid-Carolina ligt al zes jaar zulk een katoenen wegbedekking, zonder dat er ooit iets aan gerepareerd is en nog steeds is de weg in goeden toestand. TOESTANDEN TE DARTMOOR Misdadigers levend in weelde. Een Anglicaansch geestelijke, de eerwaarde heer Edward J. Pizey vicar of Walkhampton in Devon, die zes maanden tijdelijk aalmoezenier is geweest in de Dartmoor-gevangenis, heeft een aantal onthullingen gedaan over de toe standen, welke daar op het oogenblik heer- schen. In een interview, dat een correspondent van de „Daily Express" met genoemden geestelijke had, verklaarde deze, dat, waar hij altijd van meening was geweest, dat in de Dartmoor-ge vangenis 'n ijzeren discipline heerschte, het tegendeel het geval is. De gedetineerden wor den, aldus de heer Pizey, letterlijk vertroeteld en dat alleen, omdat de hoogere autoriteiten bang zijn voor een tweeden opstand. Zooals men weet, is er eenigen tijd geleden in de Dartmoor-gevangenis al eens een ernstig op roer uitgebroken. In plaats, dat de gevangenen een straf on dergaan, welke hun leert, dat een eerlijk leven het eenige goede is, vond ik daar misdadigers in weelde leven, terwijl zij bij de minste aan leiding met opstand dreigden. De gedetineerden krijgen per week twee boeken naar keuze en een tijdschrift ter lezing uit de gevangenis-bibliotheek. Een dezer tijd schriften werd door de autoriteiten als niet geschikt beschouwd en verwijderd. Zoodra dit bekend werd, stak er een storm van protesten onder hen op. De gevangenen zijn uitstekend georganiseerd onder drie of vier leiders en onder aanvoering van deze mannen dreigden alle mannen tijdens het „luchten" met opstand, als het tijdschrift niet opnieuw te hunner beschikking werd ge steld. Duizenden eerlijke mannen, aldus de heer Pizey, zouden graag hun bestaan met dat van de mannen in Dartmoor willen ruilen. Ik heb persoonlijk het voedsel der gevangenen ge proefd. Het smaakte uitstekend. lederen mor gen zoeken een aantal bewakers den tuin rond om de gevangenis en verzamelen het eten meestal brood dat de overvoede gevangenen door de vensters van hun cellen naar buiten hebben geworpen. Alle maaltijden worden door gevangenbe waarders „geserveerd" in de cellen, welke de heer Pizey beschreef als „zit-slaapkamers". Hoeveel arme menschen, aldus spreker, heb ben tegenwoordig centrale verwarming in hun slaapkamer, zooals de gevangenen? Hoevelen hebben springveeren matrassen, zachte lakens en gewatteerde dekens in hun bed? De cellen worden geschilderd naar den smaak van de gedetineerden zelf met verf, wel ke te hunner beschikking wordt gesteld. Werken doen zij slechts zes uren per dag en dat vijf dagen van een week. Een enkeling uitgezonderd, zouden de gevan genen er zelfs niet aan denken hun .„gelukkig tehuis" te verlaten, indien de poorten voor hen werden open geworpen. Velen hebben mij te kennen gegeven, dat zij als zij hun tijd hebben uitgezeten, de een of andere misdaad zullen begaan, waardoor zij zoo spoedig mogelijk zul len terugkeeren STUDENTEN-ONRUST TE POSEN Talrijke arrestaties. De studentenonlusten in Warschau hebben zich ook uitgebreid tot de universiteit van Po sen. Vrijdag hebben daar een aantal demon straties plaats gehad tegen de plannen van de regeering om de autonomie van de hoogescho- len te beperken. De politie heeft bij de ver schillende botsingen 50 personen gearresteerd Voorts heeft de politie de leden van een communistische cel gearesteerd, die propagan da maakten onder het garnizoen van Posen. Vier personen werden gevangengenomen, waar onder twee vrouwelijke studenten van de uni versiteit van Warschau. Een aantal huiszoe kingen hebben ernstig bewijsmateriaal tegen de betrokkenen opgeleverd. Bandieten houden goud voor koper en werpen het in het water. Zaterdag hebben duikers pogingen gedaan om uit de East River (New-York) voor een waarde van 50.000 dollar aan goud op te dui ken, die naar men aanneemt daar ter plaatse in het water zijn geworpen door bandieten, die een overval hebben gepleegd op een fabriek voor goudsmeedwerk te Brooklyn, waar zij de staven goud buit maakten. Zij dachten echter dat het koper was en wierpen hun buit toen in het water. Zes mannen en twee vrouwen, die van medeplichtigheid aan het plegen van den overval worden verdacht, zijn gearresteerd. Laffe overval bij Lublin. In een dorp nabij Lublin (Polen) hebben eenige bandieten een overval gepleegd op een alleenstaand huis. De bandieten vermoordden de vrouw, wier lichaam zij met petroleum over goten en in brand staken. Een dorpeling, dio de overvallene te hulp wilde komen, werd neer geschoten. Nadat zij het huis hadden leegge plunderd, vluchtten de bandieten het bosch in. Japansche adviseur in roovershanden. Chineesche vrijscharen hebben bij Hailar een personen-trein overvallen en ontvoerden den Japanschen adviseur der Mandsjoerijsche re geering Kamai. De Mandsjoerijsche autoriteiten doen pogingen, om den adviseur door beschik baarstelling van een losgeld vrij te koopen. EEN ZAKENMAN zal vooral in dezen tijd de kooplust trekken door doel treffende reclame.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5