GROOTE OPRUIMING CAMERAS GEIJTENBEEK's FOTO- EN KINO-HANDEL ZATERDAG 29 OCTOBER 1932 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 BUITENLAND DUITSCHLAND 1 PRUISEN EN HET RIJK. Mededeelingen van von Gayl. De Vereeniging Berliner Press© heeft gisteravond te Berlijn het jaarlijksche feestmaal ter eere der rijksregeering ge geven. Behalve v. Papen, v. Gayl, v. Neu- rath, dr. Bracht e.a. ministers namen vele diplomaten en politici, kunstenaars, ge leerden, enz. er aan deel. De rijksminister van binnenl. zaken dr. v. Gayl hield een rede over de hervorming van hét rijk en de grondwet. Na verzekerd te hebben, dat de regee ring er niet aan denkt den huidigen Duit- schcn bondsstaat te wijzigen, zeide de mi nister, dat de verhouding tusschen Prui sen en het Bijk evenwel dringend gewij zigd moet worden. Pruisen zal daarbij zijn zelfstandigheid niet opgeven, maar het eenige Duitsche land worden, dat een nauwere verhouding tot het rijk krijgt. Zijn zelfstandig optre den tegenover het rijk zal niet worden uitgeschakeld, maar zóó worden georgani seerd, dat meeningsverschillen tusschen beide abinetten gemakkelijk kunnen wor den opgelost. De nieuwe verhouding tus schen Pruisen en het rijk moet in de beide grondwetten worden vastgelegd, waarbij de andere landen tegen eventueele nadee- len moeten worden beschermd. De ontwik keling van Weimar heeft in de practijk tot een overdreven centralisatie te Berlijn geleid. Noodzakelijk is een verdeeling der werkzaamheden over landen en gemeen ten, alsmede wijziging der financieele ver effening met het doel, dat landen en ge meenten hun taak weer zelfstandig kunnen verrichten, voor welker vervulling tot dus ver middelen van het rijk moesten worden gevraagd, dat door het toestaan daarvan medeverantwoordelijk werd. De desbetref fende onderhandelingen met de landen zijn reeds in voorbereiding. De voorbereidende werkzaamheden voor de ooheffine van rijksinstanties, die kunnen worden ontbeerd, zijn begonnen. De wij zigingen kunnen binnenkort bekend wor den gemaakt. Zij betreffen financiën, so ciaal bestuur en de rüksdepartementen. ENGELAND LONDENSCH ACCOORD. Het resultaat van Norman Davis'' onderhandelingen. Omtrent de besprekingen, welke de Ame rikaan Norman Davis te Londen heeft ge voerd met de diplomatieke vertegenwoor digers van Italië, Frankrijk, Japan en Duitschland, zoomede met. Mac-Donald ia het volgende mede te deelen: Engeland en Amerika zijn het over eens, dat energieke maatregelen moeten worden genomen tot handhaving van den vrede en tot herstel van het bedrijfsleven. Norman Davis heeft er naar gestreefd, Engeland te bewegen, het Hoover-plan te aanvaarden, zonder daarbij star vast te houden aan cijfers. Deze taak is door hem in zooverre tot een goed einde gebracht, dat Engeland de noodzakelijkheid van be zuiniging op de marinebegrooting erkent en zich acoord heeft verklaard met een vermindering van de toale tonnage. Amerika en Engeland trachten thans de toestemming te verkrijgen van Japan en die van Frankrijk en Italië, ten einde te komen tot nieuwe richtlijnen bij de ontwa pening ter zee. Er moet naar gestreefd worden, aan de overeenkomsten den vorm te geven van een verdrag der vijf maritieme mogendhe den. Engeland en Amerika zijn het er over eens, dat d« stappen tot verlaging der be- warieningen ter zee een terugslag zullen hebben op de bewapeningen te land en in de lucht en zullen leiden tot een practische toepassing van de algemeene principes van het plan-Hoover op deze gebieden. Het verluidt dat een formule in voorbe- bereiding is, welke de gemeenschappelijke zienswijze van Engeland en Amerika in houdt. Er wordt ernstig rekening mede gehou den, dat Italië zich zal aansluiten bij de Engelsch-Amerikaansche richtlijnen en dat daarmede een moreele druk zal wor den geoefend on Frankrijk en Duitsch land tot het treffen van een Fransch Duitsche schikking. Amerika en Engeland zijn het er over eens. dat de vaststelling der bewanenings- vermindering een zaak is. welke allereerst de nog niet ontwapende mogendheden aan gaat. Aan de andere zijde is met 't even wel over eens, dat de ontwapeningsonder handelingen te Genëve eerst dan tot wer kelijk nractïsch nut zullen kunnen zijn, in dien Duitschland er aan zal deelnemen. Amerika stemt stilzwijgend in met de Encelsche opvatting, dat de moeilijkheden, ontstaan door het vertrek van Duitschland van de ontwapeningsconferentie, moeten worden oogeheven door een bespreking tus schen Entreland, Frankrijk, Italië en Duitschland. Engeland en Amerika zijn het er over eens, dat onvoorwaardelijk moet worden vastgehouden aan het principe der niet- herbewapening. van een aantal vóórjarige en geëtaleerde TEGEN SPOTPRIJZEN EXTRA KOOPJES in Smalfilm-opname en Projectie-apparaten. Foto-Albums met 25 pCt. korting. BREESTRAAT 79 - Filiaal: NOORDWIJK (B - DOEZASTRAAT 9 KALENDER DER WEEK ficieren en 170 soldaten van een Boli- viaansch regiment infanterie in de jungle zijn omgekomen. Verder wordt medege deeld, dat de Bolivianen over het geheele front terugtrekken en dat de troepen van Paraguay den geheelen sector Manawa hebben veroverd en talrijke gevangenen hebben BUITENL. BERICHTEN. SPANJE DE GODSDIENSTHAAT. Opnieuw kerken in brand gestoken. Naar „El Mati" uit Badajoz verneemt, hebben onbekende daders in het dopr Hinojosa del Valle de deur der parochie kerk met benzine overgoten en daarna in brand gestoken. De bewoners yan het dorp, die op klok gelui van den pastoor zelf kwam toeloo- pen, slaagden erin den brand te blusschen. zonder evenwel te kunnen verhinderen, dat de deur en een beeld geheel door het vuur vernield werden. Vervolgens hebben misdadigers een vruohtelooze poging gedaan, de kerk „San Fe-ipe'* te Cadiz, een monument van groote kunstwaarde, waar de eerste Spaansche cortea bijeenkwamen, in brand te steken. Drie personen zijn gearresteerd. Uit Vigo wordt gemeld, dat op de scheepswerven aldaar een helscbe machine ontploft is, waardoor aanzienlijke schade werd aangericht. ZUID-AMERIKA DE BOLIVIANEN TREKKEN IN DEN CHACO TERUG. Slachtoffers van de jungle. De minister van Oorlog te Asuncion heeft medegedeeld, dat de lijken van onge veer honderd Boliviaansche soldaten, die van dorst zijn gestorven, in en Chaco door een reddingsbrigade zijn gevonden, terwijl drie Bolivianen gevangen werden genomen Vooruitgeschoven posten van de Para- gayanen hebben medegedeeld, dat vier of BULGARIJE INCIDENT IN DE SOBRANJE. Bij voorlezing der troonrede. Gister is de herfstzitting van de Bulgaar- sche Sobranje door Koning Boris geopend. Het kwam hierbij tot een ernstig incident, toen koning Boris zou beginnen met het voorlezen van de troonrede. De 31 commu nistische afgevaardigden verhieven zich van hun zetel en riepen in koor: „Weg met de fascistische regeering". In de zaal en op de tribunes brak een oorverdoovend rumoer los. De communisten werden door de overi ge afgevaardigden uit de zaal geslagen, ter wijl zij met hun eigen inktkokers en dek sels van lessenaars bekogeld werden. Zichtbaar opgewonden las koning Boris daarop de troonrede voor. Er worden vijf tien nieuwe wetsontwerpen in aangekon digd. De troonrede wijst met nadruk op de daling der staatsinkomsten ten gevolge van de depressie in het economische leven en de daling van de prijzen der landbouwpro ducten. Voorts wordt herinnerd aan de da ling der belastingopbrengst en het gebfek aan deviezen. Bulgarije zal slechts in be perkte mate» zijn schulden kunnen terugbe talen. Het is te hopen dat voor den schul- dendienst een bevredigende oplossing ge vonden kan worden. Ten slotte wordt aangekondigd dat de re geering besloten is de scherpste maatrege len te nemen tegen alle omwentelingsgezin de elementen. Na het voorlezen van de troonrede verliet de koning onder gejuich de Sobranje. POLEN DE OEKRAINISCHE MINDERHEID IN POLEN. Conflict tusschen mgr. Szeptycky en de onderwijsautoriteiten. De oude Poolsche neiging om kerkelijk- godsdienstige zaken te versmelten met het Poolsche patriotisme, waardoor aan deze uiting van vaderlandsliefde een zekere glans zou worden gegeven, dreigt thans de Poolsche autoriteiten in conflict te brengen met de Grieksch-Katholieke kerk. In verband met een verzoek van het Poolsche episcopaat hadden de Poolsche onderwijsautoriteiten bepaald, dat bij de schoolgebeden zou worden gevoegd: „Moe der Gods, Koningin der Poolsche kroon, bid voor ons De Grieksch-Katholieke aartsbisschop- metropoliet van Lemberg, mgr. Szeptycky, schreef naar aanleiding daarvan in zijn ker kelijk weekblad, dat deze bepaling der schoolautoriteiten niet verplichtend kon zijn'voor kinderen die uit Oekraine afkoms tig waren. Het Oekrainsche blad „Meta"' is het volkomen mét den bisschop eens en verklaart, dat een gedwongen vaderlands lievend gebed voor Polen de godsdienstige en nationale gevoelens van de Oekrainsche kinderen zou kwetsen. De Poolsche persorganen zijn thans bui tengewoon verontwaardigd. Het blad der regeeringspartij te Krakau schrijft, dat: „de voornaamste hoogwaardigdheidsbeklee- der der Grieksch-Katholieke Kerk de Pool sche staatsburgers aanspoort tot ongehoor zaamheid tegenover de verordeningen der regeeringsautoriteiten, terwijl de Oekrain sche burgers worden opgehitst tot een strijd tegen den Poolschen staat De b aden eischen, dat de regeering bij het Vaticaan de noodige stappen zal doen, om er op te wijzen, dat de metropoliet de orde en rust van het land ernstig in gevaar brengt. TYPHOONSLACHTOFFERS IN ANNAM. Driehonderd dooden. Naar het agentschap „Indo-Pacifique" uit Saigon meldt, heeft de typhoon, die op 15 dezer het kustgebied van Annam heeft ge teisterd, in totaal 300 dooden geëischt. De materieele schade, die werd aangericht, is VERZWEGEN TREINRAMP IN RUSLAND. Er zouden 100 dooden zijn. Het „Koelner Tageblatt" publiceert in zijn avondeditie van Vrijdag een brief van den chef-chemicus eener fabriek te Moskou, iemand die te Keulen is geboren, waarin deze melding maakt van een zeer ernstig spoorwegongeluk, dat Zondag voor acht da gen bij Moskou zou hebben plaats gehad. Volgens den brief zou het aantal dooden ongeveer honderd, dat der gewonden bijna 300 bedragen. Het „Koelner Tageblatt" knoopt aan dit bericht de opmerking vast, dat het ongeiuk door de Gepeoe zou zijn verzwegen. De chef-chemicus die met zijn familie aan de Zwarte Zee had vertoefd en met den be- wusten trein naar Moskou was terugge keerd, verklaart in zijn brief dat de trein tegen zeven uur 's avonds even voor het binnenrijden van het station te Moskou in volle vaart tegen een locomotief is gebotst, j Daarbij zouden de eerste zes wagens gede railleerd en volkomen vernield zijn. De chef chemicus is -- evenals zijn vrouw en doch tertje als door een wonder ongedeerd TREINRAMP IN CHINA. 90 Dooden en gewonden. De sneltrein van Nanking naar Sjang hai is giste, en in de nabijheid van Soetsjau ontspoord. Naar raming bedraagt het aan tal dooden en gewonden 90. Oorzaak van de ramp is, dat de machi nist-stop-signalen, wegens het verrichten van heistellingswerkzaamheden aan de iijn, over het hoofd heeft gezien. ARBEIDSVERRUIMING IN DE V. S. De Amerikaansche Federation of Laoor deelt mede, dat in October een half mil- lioen werkloozen weer arbeid hebben ge kregen. Dit is de derde achtereenvolgende maand, dat een afneming van het aantal werkloozen wordt gemeld. De voorzitter der Federation, Green, schat het totale aantal werkloozen thans op 10.900.000. fcLij verklaarde te vreezen, dat in den loop van November de daling van het totaal weer teniet zal worden gedaan ten gevolge van de seizoensontslagen, welke dan meestal plaats hebben. Meisjes, die haar moeder zagen vermoorden, onder de passagiers. De twee Engelsche meisjes, Audrey Woodruff en haar zuster Sheila, die op 12 October te Charbin haar moeder bij een ontvoeringpoging door Chineesche bandie ten voor haar oogen zagen vermoorden, zijn op haar weg naar Engeland opnieuw het slachtoffer geworden van een overval. Zij waren met haar vader, den heer '1'. Woodruff, eersten accountant van de Bri tish American Tabacco Company, afdeelmg Charbin, die verlof had genomen, om zijn kinderen naar Bristol bij familieleden te brengen, van Charbin op weg naar de kust. Tusschen Charbin en Tsjangtsjoen, de hoofdstad van den nieuwen Mandsjoerij- schen staat, werd de trein, waarmede zij reisden, overvallen door een troep van tweehonderd Chineesche roovers, van wie de helft bewapend was met rood geverlde speren en de rest met geweren en revol- De gewapende bewakers van den trein bevalen den passagiers zich op de vloeren der wagons neer te leggen. De twee meis jes, van wie de oudste tien jaar is, kropen met haar vader onder de banken, terwijl de kogels uit de geweren der bandieten splinters hout en glas om haar ooren deden vliegen. De trein, die langzamer had gereden, om een klein station te passeeren, ver grootte zoo -spoedig mogelijk zijn snelheid, terwijl de tremwachters nog een aantal schoten met de bandieten wisselden. Volgens den bijzonderen correspondent van de „Daily Express" te Moekden zijn de beide meisjes door dit nieuwe avontuur geheel van streek. De Japansche autoriteiten hebben zich in verband met dezen nieuwen aanval tot de regeering van Mandsjoekoeo gewend en geëischt, dat stappen zouden worden ge daan, om de.rust en orde in Charbin te herstellen. De regeering heeft beloofd haar best te zullen doen!.... ZONDAG. 30 Oct. Feestdag van onzen Heer Jesus Christus, Koning. 24e Zondag na Pinksteren. Mis: Dignus est 24e Zondag na laatste Evangelie v. d. Zondag (van den 4en Zondag na Driekoningen) Prefatie van Christus, Koning. Kleur: Wit. Vandaag wordt in de H. Liturgie hulde gebracht aan Hem, Die voor PiLatus ge tuigde: „Ik ben Koning', aan Jesus Chris tus, „het Lam, dat geslacht is, Wien roem en heerschappij toekomt in de eeuwen der eeuwen" (introitus). Christus is Koning over al het geschapene, over de zichtbare en onzichtbare dingen. Koning is Hij, om dat Hij, behalve onze Schepper ook onze Verlosser is. Hij heeft ons aan de macht der duisternis (slavernij des duivels) ont trokken en overgezet in het Rijk Zijner liefde (wederom gemaakt tot kindei en Gods en erfgenamen des hemels). Door Christus is het menschelijk geslacht we derom met God verzoend (Epistel). Ja, werkelijk, Christus is ouze KoningDaarom heeft Hij ook recht op alle volken en op geheel de aarde als Zijn bezit. (Offerto rium). Daarom moeten Hem alle volken, ja zelfs alle koningen der aarde Hem aan bidden en dienen (Graduale). Maar Christus' Rijk is niet van deze we reld (Evangelie). Geestelijk is Zijn konink rijk, dat nooit vervallen zal (Alleluja-vers). Het is een Rijk van waarheid en leven, van heiligheid en genade, van gerechtigheid, liefde en vrede (Prefatie). Christus wil ko ning zijn over de harten der menschen, daar Zijn koninkrijk vestigen iederen dag (door de H. Communie) van dharuit Zijn zegen schenken (Cominunio). Een waarborg wil Hij zijn voor ons, dat wij na den strijd onder Zijn vaan, als overwinnaars met Hem in den hemel zullen heerschen. (Post- communio). Bidden wij op dezen feestdag met de H. Kerk, dat om de oneindige verdiensten van den gekruisben Koning Christus, welke in elke H. Mis op ons worden toegepast alle volken aan Zijn zoete heerschappij mogen onderworpen worden (gebed) en deelacht ig aan Christus' koninklijke gaven van vrede en eendracht. (Stilgebed). MAANDAG 31 Oct. Vigiliedag vóór het feest van Alle Heiligen. Geboden Vasten en Onthoudingsdag. Mis: Judicant. Geen Gloria. 2e gebed tot den H. Geest; 3e voor Kerk of Paus. Geen Credo. Kleur: Paars. DINSDAG 1 November. Feestdag van Alle Heiligen. Geboden te vieren als Zon dag. Mis: Gaudeamus. Kleur: Wit. Wij zijn hier op de wereld eigenlijk niet thuis, maar als in den vreemde. Ons eigen lijk vaderland is de hemel. Daar is God, onze Vader. Daar is Maria, onze Moeder. Daar zijn alle Heiligen, onze broeders en zusters in Christus. Dakrheen moeten wij dikwijls gaan met onze gedachten, vooral op dezen plechtigen gedenkdag van Alle Heiligen, over wier geluk en heerlijkheid, ons beschreven door den H. Joannes (Epis tel) wij allen ons verheugen (Introitus). Christus roept ook ons (Alleluja-vers) en wijst ons in het H. Evangelie op de mid delen tot heiliging. Bidden wij tot God op dezen plechtigen gedenkdag van Alle Heiligen, dat Hij, mede door hun voorspraak en mede om wille van hunne verdiensten ons overvloe dige genade verleene om heiligen te wor den. (Gebed). WOENSDAG 2 Nov. Gedachtenis van alle Geloovige Zielen. Tot lafenis der geloovige zielen mogen de priesters vandaag drie H.H. Missen opdra gen. Voor de eerste Mis wordt genomen het requiemformulier als op de gedachtenis van alle geloovige zielen. Voor de twee- d e Mis het formulier als op een jaargetijde. Voor de derde H. Mis het formulier als voor de dagelijksche Mis voor de Overlede nen. In alle drie H.H. Missen slechts één gebed en de Sequens „Dies irae". Geen Gloria. Geen Credo. De Prefatie voor de Overledenen. Kleur: Zwart. N.B. Wordt één der drie H.H. Missen gezongen, dan wordt voor die gezongen H. Mis gebruikt het formulier als op de ge dachtenis van alle geloovige zielen (eerste dus). Ook al gaan twee stille H.H. Missen' vooraf. De volgorde is in dat geval dus 2, 3, 1. DONDERDAG 3 Nov. Mis van een dag onder het Allerheiligenoctaaf: Gaudeamus (£.ls op 1 Nov.). 2e gebed v. d. vorigen Zon dag (4e na Driekoningen); 3e tot den H. Geest. Kleur: Wit. Ook is geoorloofd de H. Mis v. d. vorigen Zondag: Dicit Dominus (als op den 23ea Zondag na Pinksteren). Gebed, Epistel, Btilgebed en Postconiniiiunio v. d. 4en Zon dag na Driekoningen). Geen Gloria. 2e ge bed v. k. Allerheiligenoctaaf; 3e tot den H. Geest. Geen Credo. Kleur: Groen. „Een kroon van schoonheid heeft de Heer geplaatst op de hoofden der Heili gen". VRIJDAG 4 Nov. Mis v. d. H. Carclus Borromeüs, Bisschop en Belijder: Statuit. 2e gebed v. h. octaaf; 3e v. d. H.H. Vitalis en AgricoLa, Martelaren. Kleur: Wit. De H. Carolus werd in Arona qabij Mi laan geboren uit een zeer aanzienlijko fa milie. Op 23-jarigen leeftijd werd hij door zijn oom Paus Pius IV benoemd tot Aarts bisschop van Milaan en kardinaal. De be noeming bleek een goede geweest te zijn. Want de jeugdige Aartsbisschop maakte zich voor zijn bisdom buitengewoon ver dienstelijk. Hij trad n.l. voortdurende op tegen de misbruiken en zorgde steeds voor de doorvoering en beleving van de be sluiten v. h. Concilie van Trente. Zijn aan zienlijk vermogen deelde hij uit aan de ar men en voor de verzorging van zieken, voor zich zeiven slechts behoudend het strikt noodzakelijke. Heldhaftig was zijn gedrag tijdens de in Milaan uitgebroken peso- ziekte. Terwijl allen vluchtten bleef de Aartsbisschop in de stad en besteedde per soonlijk zijne zorgen aan de arme lijders, hen verplegend, bezoekend en eigenhandig de laatste H.H. Sacramenten toedienend. De H. Aartsbisschop stierf in het jaar i584, op 46-jarigen leeftijd. N.B. Wegens den len Vrijdag is geoor loofd de Votiefmis v. h. H. Hart v. Jeaus. Mis: Cogitationes. Gloria. Credo. Prefatie v. h. H. Hart. Kleur: Wit ZATERDAG 5 Nov. Mis van een dag onder het Allerheiligenoctaaf: Gaudeamus (als op 1 Nov.). 2e gebed tot den H. Geest; 3e (voor de Kerk; 4e) voor den Paus. Kleur: Wit. Gij, Heiligen, die als vorsten heerscht in den hemel, luistert welwillend naar de beden van hen, die om de genade des he mels smeeken. N.B. Als niet anders wordt aangegeven Gloria en Credo. De gewone Prefatie. IN DE KERKEN DER E.E. P.P. FRANCISCANEN: Alles als in bovenstaande kalender v. h. Bisdom, behalve: MAANDAG. Mis v. d. Z.Z. Christophorus van Romandiola en Thomas van Florence, Belijders: Confiteantur. Gloria. 2e gebed en laatste Evangelie v. d. Vigilie van Al lerheiligen; 3e gebed tot den H. Geest- Geen Credo. Kleur: Wit. DONDERDAG. Mis v. d. Z. Raynerius, Belijder: Justus. 2e gebed v. h. octaaf; 3e tot den H. Geest ZATERDAG. Feest der H.H. Reliquieër, die in de kerken der Serafijnsche Orde be waard worden. Mis: Multae tribulationes. 2e gebed v. h. octaaf; 3e voor den Paus. Kleur: Rood. Amsterdam. ALB. M. KOK, Pr. DE REGEN OPGEHOUDEN. Hoewel de meteorologische omstandighe den over het meest Noordwestelijke gedeel te van Europa weer aanleiding geven ora een nieuwen inval van warm-vochtige lucht te verwachten, waarvan het gevolg zou kun nen zijn, dat de Natuur haar proef met den buitengewonen regenval voortzet, kunnen wij nu toch wel zeggen, dat de overvloedige regelval onderbroken is geworden al valt nu en dan nog een klein beetje neerslag. Sedert enkele dagen verzamelde zich boven Noord-Europa veel koude lucht, waarvan verwacht kon worden, dat zij na eenigen tijd naar het Zuiden zou doorbre ken. Dit is nu geschied, doordat een breede Noordoostelijke luchtstroom naar West- Europa doorbrak en over de Brilsche eilan den verder naar Zuidwest-Europa vloeide. Daardoor trad eerst in het Westen een sterke afkoeling in, die zich nu ook naar ons land heeft voortgeplant. Daarbij trok ken de depressies, die ons in den laatsten tijd zooveel regen en stormachtig weer brachten, - naar het Oosten af. Daar deze de pressies tegelijk begonnen op te lossen ging dit aftrekken slechts langzaam, waar van het gevolg was, dat het weer nog wat buiig bleef. Wij hebben in dit verloop van den alge- meenen weerstoestand weer een bewijs, dat het in onze omgeving meestal gaat om den strijd tusschen den warm-vochtigen, uit het Zuiden komenden luchtstroom, en den kouden, uit het hooge Noorden alkutn- stigen polairen luchtstroom. De ontmoe ting van deze twee luchtstromen heeft de ontwikkeling van depressies tengevolge die, naarmate zij actiever zijn, meer regen en krachtiger wind brengen. In den laatsten tijd was het de warm- vochtige luchtstroom, welke de overhand heeft gehad. Nu is het de koude. Voor hoe langï Hoe dit zij, voor het oogenblik heeft de zwaarste regen opgehouden en heeft het water gelegenheid weg te trekken. (Nadruk verboden). Financiën en Economie AFSCHAFFING CONTINGENTEERINGS POLITIEK. Vervanging door douanetarieven. De Parijsche financieele correspondent van het „Hbld." telefoneert: In de groote lijnen van de Fransche in- voerpolitiek komt blijkbaar een belangrijke verandering ten goede. Het ministerie Her- riot is voornemens de contingenteerings- politiek geheel af te schaffen en die te ver vangen door een nieuw samenstel van douanetarieven. Al moet men natuurlijk niet hopen op lage tarieven, het feit dat met het vermoorden van den internatio nalen handel door contingenteering gebro ken wordt, is van groote beteekenis. Zeer snel zal een en ander niet in zijn werk gaan, aangezien het de bedoeling is de han delsverdragen op te zeggen en met elk land opnieuw te onderhandelen. In de „New York Herald" van gister morgen wordt gezegd, dat het voorname lijk te danken is aan Amerikaansche pro testen dat Frankrijk met zijn contingentee- ringspolitiek breekt. Het was Amerika de zer dagen eindelijk gelukt voor de radio- apparaten afschaffing .van den contingen teering te verkrijgen en vervanging door tarieven. WIE HEDEN KOOPT, koopt goedkoop. Ook bij zeer soliede zaken zijn nu de prijzen heel goedkoop. Men kijke daarom iederen dag met aandacht de advertenties na.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 9