TIEN JAREN FASCISME IN ITALIË Een carricatuur van Mussolini, die zelf van bijna alle departementen minister is. Een spotprent dié in beeld brengt hoe Mussolini iet zelf benoemde als minister van alle departementen. En dan zegt hij: Ziezoo, nu aan den steeds verergerde, Alom waar de rooden de meerderheid vormden, maakten zij zich van de macht meester. £)e eene oproerige daad volgde na de andere,' de roode garde nam de openbare gebouwen in bezit en voerde in verschillende steden een waar schrikbewind in. Te Bologna werden in 1920 de weinige burgerlijke overheidspersonen tijdens een vergadering doodgeschoten door de bolsjewistische leden en hun partijge- nooten van de straat. De regeering stond machteloos tegenover dit geweld; in Rome reden de trams versierd met de Sovjetvlag en beplakt met strooken, waarop leuzen als „Weg met den koning" „Leve Lenin" en „Naar de hel met de bourgoisie" stonden te lezen. In Augustus 1922 zochten de Communis ten nieuwe kracht in algemeene stakingen die ec ontzettende crisis teweeg brachten, waarvan zij gebruik wilden maken om zich van de absolute macht meeste» te maken. Doch nu was de maat vol. Aan het hoofd van een fascistenleger greep Mussolini m en maakte zich tot dictator van Italië. combattimento" geheeten, waaruit de naam fascisten ontstond duidend op den naam „fasces", roedenbundels met bijlen, omwon den met een lint, die in de oudheid voor de hooge Romeinsche ambtenaren werden ge dragen. De „fasces" werden het symbool van eendracht en vaderlandsliefde. De fas cisten kleden zich in zwarte hemden en zijn gewapend met revolvers en speren, zij groe ten op oud-Romeinsche wijze door den rech terarm uit te steken. Het fascisme verbreidde zich met groote snelheid. In het begin van 1921 telde het 100.000 aanhangers. Zij vormden een mach tige politieke partij, die zich ten doel stel de Italië uit zijn verval op te heffen. Ieder fascist moet een plechtige eed afleggen „In naam van God en Italië en allen, die stierven voor Italiës eer, zweer ik mij zelf geheel en voor altijd op te offeren voor Italië's welzijn". Mussolini was van meening, dat de hef tige klassenstrijd moest eindigen, opdat alle klassen rustig in het bewustzijn van de waarde van hun arbeid zich aan een groote Mussolini en zijn werkvertrek. De Duce. Voor den grooten veldheer Napoleon kan men om zijn onbetwistbare genialiteit be wondering koesteren, zonder dat men daar om zijn daden goedkeurt. Den krachtigen staatsman Bismarck, die het Duitsche Rijk aaneensmeedde behoeft men evenmin de cijns van :'n bewondering te onthouden al dweept men allerminst met de middelen, die hij durfde te bezigen om zijn doel te bereiken. En zoo kan men ook Mussolini grootelijks bewonderen, zonder alles goed te keuren, wat hij bereiken wil en zonder te verlangen naar ook een Mussolini in het eigen land. Wat men ook op hem en op zijn fascisme moge aan te merken hebben, het zou dwaas zijn niet te willen zien, dat Mussolini een machtige persoonlijkheid is en dat zijn tien jarig bewind in Italië dat land tot groote zege geweest is. Jawel, zegt ge misschien, maar in Italië is het niet beter dan elders, ook dat land lijdt door de crisis, ook Mussolini heeft de ellende niet kunnen weren en het is daai heelemaal geen dorado. I Dit zü dadelijk toegegeven, maar we mo- ger niet vergeten hoe de toestanden in Mus solini' land waren toen hij daar zijn fas cistische beweging begon. Als Italië toen (een welvarend, een welgeordend en rustigI 'land geweest ware en Mussolini had er niet meer van gemaakt dan het nu is, dan zou! 1 de beoordeeling heel anders moeten zijn. A'laar het optreden van Mussolini en z'n fas cisten, hoeveel aanleiding tot critiek dat ge geven moge hebben, heeft Italië gered van het bolsjewisme en daardoor misschien ook Europa. Wij mogen dat niet vergeten. Er alles bij elkaar is het wel begrijpelijk dat de „Marsch op Rome" van het fascisti-j sche leger tien jaar geleden als een feit van groote historische beteekenis gevierd wordt, een keerpunt in de geschiedenis van 'talie. I De toestand vóór 1922. Een der landen die volstrekt niet voldaan waren over den vrede, was Italië. Men vond hier, dat de uitkomsten niet opwogen tegen het verlies van een half millioen gesneuvelde en een half millioen verminkte Italianen. De slecht resultaten tijdens den oorlog, de nationale vernedering en de uitputting na den strijd verschaften, evenals in Duitsch- land de communistische denkbeelden en net! Russische bolsjewisme een vruchtbaren ak-j ker. De onrust werd steeds heviger en het tijdperk 1919—1922 is vervuld van revo- lutionnaire scenes en allerlei wandaden. Vooral in Noord-Italië won het bolsjewis me veld. De arbeiders legden beslag op de fabrieken sloten de gebouwen „voor alle onwelkomenen" d.w.z. de eigenaars en trachten hun communistische denkbeelden te verwezenlijken. Zij verkondigden, dat de grond behoorde aan dengene, die hem ont gon en dat de winkels in de steden gemeen schappelijk bezit waren. Alle loonen der werklieden werden verhoogd. Een straatve ger verdiende tweemaal zooveel als een rechter, een professor aan de universiteit moest zich tevreden stellen met 15.000 lire. terwijl een havenarbeider 50.000 verdiende en bovendien vrijgesteld was van belastin- gen. Inmiddels bleek natuurlijk dat ongeor-| dende benden niet in staat zijn de productie voort te brengen of handel te drijven; de levensmiddelen stegen schrikbarend in prijs, waardoor de slechte stemming in den lande Mussolini bezoekt de arbeiders bezig met de drooglegging van moerassen. Wie was Mussolini? J Benito Mussolini, geboren in 1883 was de zoon van een smid. Eerst werkte hij in zijn 'vaders smidse, toen werd hij onderwijzer. I Zijn vader was een vurig socialist en de zoon niet minder, hij had zeer gepronon ceerde revolutionnaire, socialistische denk beelden. Na een verblijf in Zwitserland waar hi* het niet gemakkelijk had, werd hij jour nalist en was hij. van 1912 tot 1914 leider van het hoofdorgaan der socialisten de „Avanti." „Elf maal" zegt hij, „heb ik in de gevan genis gezeten. Dat blijf je in je leven bij, m het laai een lijden achter dat niet meer uit te wisschen is." Gec rijkdom alleen macht, blijkt de leu ze van dezen avonturier. Daarom verlaat hij zijn post als leider der socialistische „Avanti" om weer van voren af aan te be ginnen zonder in het minst met zijn financi- eele positie rekening te houden. Het bezit brengt hem geen vreugde maar hij wordt inwend.door de eerzucht verteerd. Mussolini is revolutionnair, maa. vóór alles Italiaan. Heel diep in dit opstandige hart zetelt de liefde voor het vaderland. Zoolang dit niet in gevaar is, is hij inter- nationalist, socialist van de uiterste link- sche richting. Maar wanneer hij de Ger- maansche, voor hem barbaarsche bedreiging meent te zien in een mogelijke overwinning der Centralen, vraagt hij om interventie om oorlog. Italië heeft thans de kans zich een plaats onder de Europeesche volken te ver overen, roept hij uit. I Ir zijn nieuw blad „II Popoio d'Italia" vecht hi: voor Italië's deelneming aan den wereld oorlog en wel in verbond met de gealli eerden. Hij werd door de Franschen betaald wordt er gezegd, maar Sarfatti vertelt van de armoedige ruimte waarin de redactie van de Fascistische krant huisde. Wanneer de oorlog wordt verklaard neemt hij als vrijwilliger dienst. Hij komt in de loopgraven en wordt verafschuwd door een groot deel zijner wapenbroeders die tegen hun wil ten strijde zijn getrokken. Ze deden de doör Mussolini eens verkondigde leer stellingen eer aan en verafschuwden de vrij willigers die den oorlog gewild hadden. Met groote dapperheid nam hij deel aan den oorlog, hij was een der mannen die na de nederlaag bij Caporetto den moed van het Italiaansche volk wakker hielden en lot nieuwe inspanning opwekten. de algemeene staking. Mussolini zond een mededeeling naar het ministerie Facta, dat, indien de regeering niet binnen 48 uren zorgde, dat de staat zijn plicht deed, het fascisme zou regeeren. De regeering deed geen enkelen stap. Daar zij volkomen machteloos bleek, mobiliseerde Mussolini het fascistenleger, dat hij beval naar Rome op te trekken. Den 26stèn October eischle Mussolini in een ultimatum aan de regee ring ze. ministerposten en controle over het vliegwezen. De regeering wankelde zij De- sloot, dat het leger zou worden gemobili seerd en dat de staat van beleg zou worden afgekondigd, doch koning Victor Emanuel weigerde zijn toestemming en ontbood Mus solini naar Rome Deze formeerde den 29en October zijn ministerie de strengste orde hield het fascistenleger zijn intocht in Rome, om echter reeds na 24 uur op bevel van Mussolini de stad weer te verlaten. Heeft Mussolini wat bereikt Ja, de man die aldus tien jaren geleden aan de macht gekomen is, heeft ongetwij feld zeer veel bereikt. Het zou dwaas zijn dit niet te willen zien. Hij heeft Italië en den Italiaan veranderd, hij bracht in de eer ste plaats orde en discipline, zonder welke het land zeker een prooi van het Bolsje- wime zou zijn geworden. Verder een enor- men prikkel tot particulier initiatief, een krachtdadige bevordering der volkswel vaart. Buitengewoon veel heeft het fascisme voorts gedaan voor de ontginning van wei- I nig vruchtbare streken en dit met niet te I loochenen succes, waarbij de grondbezitters waterregeling in bergachtige streken, het bebosschen der berghellingen om verder wegspoelen van den vruchtbaren humus te voorkomen, dit alles werd en wordt met energie ter hand genomen. Zelfs de Pontijnsche moerassen, sinds eeuwen de grootste malariahaard van Italië, gaat men in vruchtbare vlakten veranderen. En behalve dit en zooveel meer mag ze ker Mussolini ook als een machtig politiek succes aangerekend worden, dat hij de Ro meinsche Quaestie hielp oplossen, die on oplosbaar scheen. Hoe men ook over het fascisme en Mus- silini denke in Italië wordt de Duce altijd naast en soms ook wel voor den koning ge noemd een groote mate van genialiteit wordt hem zelfs door zijn grootste vijanden niet ontzegd. De Duce houdt een redevoering voor de fascistische militie-legioenen. De eerste fascisten. Ir. 1919 richtte Mussolini het eerste fas cistische corps op, aanvankelijk bestaande uit vroegere officieren en soldaten van de stormtroepen. De fascisten werden mili tair georganiseerd en aan zeer strenge dis cipline onderworpen. De leden werden ver deeld in verschillende corpsen „.fascio di gezamenlijke taak konden wijden het wel zijn van het vaderland. „Al wat het Itali aansche volk groot kan maken, vindt in mij een bondgenoot", zegt Mussolini", en al wat bijdraagt om dit volk te drukken, te verruwen of te verarmen, heeft een vijand in mij". De eerste taak van het fascisme was de bestrijding van de communistische terreur in Italië. De fascisten wilden de vrijheid van den arbeid verdedigen. Zij keerden zich met dezelfde kracht tegen stakende arbeiders als tegen werkgevers, die hun fabrieken of za ken sloten. Zij gebruikten dezelfde wapens als hun tegenstanders, zoodat de botsingen tuschen de fascisten en de communisten vaak tot bloedvergieten leidden, al gebruik ten de fascisten dikwijls ongevaarlijke mid delen als b.v. wonderolie, die zij toepasten op de plaatsen, waar door het optreden der communisten gebrek aan levensmidde len heerschte. In steden, die door stakingen geplaagd werden, stelden de fascisten zich ter beschikking als bouwwerklieden, tram- en treinpersoneel. Hun opofferend werken en de bescherming, die zij den werkwilligen boden, verschafte het fascisme groot ver trouwen bij de bevolking. In 1920—1921 verdreven de fascisten de communisten uit de Noord-Italiaansche ste den, waar zij volkomen geheerscht hadden en in de eene stad na de andere werd de roode sovjetvlag gestreken. Daar de fascis ten met ondragelijke willekeur optraden en de eigendommen hunner tegenstanders ver nielden, proclameerden de socialisten, anar chisten en communisten den 31 Juli 1922 werkelijk niet gespaard zijn. Voor het aan leggen en acquaducten, landbouwkolonies enz. droeg de Staat in de kosten bij. De Alleen iemand die de kwaliteiten van Mus solini bezit is dan ook in staat geweest met den Heiligen Stoel tot een vergelijk te ko men en een einde te maken aan de Romein sche kwestie die sinds bijna 60 jaar öp een oplossing wachtte. Vandaar ook dat kardinaal Dubois, de Aartsbisschop van Parijs in een onderhoud met een Engelschen journalist die Zijne Eminentie ondervroeg over de regeling der 'Romeinsche kwestie zeide: „Wij hebben een grooten Paus en Mussolini is een genie'' Hij heeft zijn kracht en genialiteit gesteld in dienst van zijn vaderland. Hij is eerzuch tig. Hij erkende het zelf tegenover Sarfatti die zijn biographie schreef: „En toch ja! Ik ben door eerzucht beze ten. Zij brandt, zij vermurwt en verteert mij innerlijk als een lichamelijke pijn. Openrijten met mijn wil, openrijten wil ik een teeken in den tijd als een leeuw met zijn klauw. Zooals een eerzuchtige Napoleon, die Frankrijk liefhad, zeker veel voor zijn land gedaan heeft, een gevaar werd voor den vrede van Europa, zoo vreest men soms ook d?t Mussolini's idealen voor den Europee- schen vrede noodlottig zouden kunnen zijn. Het Forum Mussolini, het groote Italiaansch- stadion, dat deze maand, .ter gelegen heid van de herdenking van den oprnarsch naar Rome, zal geopend worden.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5