KERKNIEUWS LAND- EN TUINBOUW STADSNIEUWS AGENDA Si Firma G. H. MAAT - WIJNKOOPERIJ ZATERDAG 29 OCTOBER 1932 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 MIDDENSTAND EN POLITIEK. Het volgende wordt aan do „Msbd." bericht uit Rijswijk: ,.In 't patronaatsgebouw aan den Van Yredenburchweg kwam een aantal ka tholieke middenstanders bijeen om te ge raken tot het oprichten van een R. K. politiek-econcmisohe club, uitsluitend voor den industrieelen en handeldrijvenden middenstand binnen het raam der R. K. ►Staatspartij. Na het inleidend woord van den heer F. Hubeek gaf deze het woord aan den heer Pollmann uit Leiden. De middenstandsorganisaties mogen actief zijn. aldus spreker, liet gros der middenstanders dut, en wordt dan ook niet meegeteld. Spr. werpt geen blaam op de verdien stelijke mannen doch vraagt zich af, of zij de nooden der kleine middenstanders wel kennen. Spr. heeft de middenstands- punten van het program 1929 uit het hoofd geleerd, doch in do handelingen der Tweede Kamer geen pleitrede voor den middenstand ontdekt. Zeker tien zetels zouden wij in de volksvertegenwoordiging kunnen bezet ten, maar wij hebben ze niet omdat wij niets doen. Met onze half millioen stem- 1 men zijn wij vertegenwoordigd door twee niet-middenstanders. Beiden zijn buiten gewoon welwillend, het zijn sieraden I voor de partij, maar wat bereikten zij voor de kleine middenstanders? Hetzelf de geldt voor het partijbestuur. Den weg van actie binnen de R. K. Staatspartij wil spr. op. Een nieuwe or ganisatie is niet noodig, maar overal moeten wij aldus spr. komen tot oprichting van studieclubs. Spr. las esn lange lijst van eischen, wensohen en verlangens op, en besprak daarvan en kele punten, zich kantend tegen groot winkelbedrijf en coöperatie, tegen den commissionair als-bijverdienste en den steun in natura aan de werkloozen, waar van den kleinen middenstand het profijt voorbijgaat. Na de rede sprak de heer Hubeek nog een opwekkend woord. Eenig debat volgde, waarbij de voorzitter van „De Hanze" te Voorburg, de heer Koene een scherp protest liet hooren tegen de scherpe wijze waarop de directeur van •het Centraal Hanzebureau was bespro ken. Spr. weidde uit over de voordeelen van de dezerzijds voor de Voorburgsohe Hanze verkregen adviezen, en achtte het een fout over te gaan tot oprichting der politiek-economische clubs. Wanneer „de Hanze"-afdeeling niet bloeit, dan ligt. dat aan de besturen. De heer G. Molken boer uit Leiden legde er den nadruk op, dat door de clubs de middenstand aan het studecren moet komen om zijn achterstand in te halen." De hier bedoelde heer P. Pollmann is zooals bekend is geworden degene, die heeft geschreven het boek „De Tijd dringt. Wacht niet langer", onder den schuilnaam van Paul Man. In dit boek bepleit de schrijver een politiek voor den middenstand buiten do R. K. Staatspartij. Uit het boven staande mag worden geconcludeerd en wij trekken deze conclusie, zooals men zal begrijpen, met voldoening dat de schrijver tot ander inzicht schijnt te zijn gekomen. REGEERING EN BOUWBEDRIJF. Ook bij de stucadoors grootendeels overeenstemming. Na de verkregen overeenstemming in het hoofdbedrijf der bouwvakken zijn ook ach tereenvolgens in het schildersbedrijf en bij de steenhouwers de nieuwe arbeidsvoor waarden tot stand gekomen en wel even eens op de basis van ongeveer 10 pet. ver- Laging. Het slechtst vorderden de onderhande lingen in het stucadoorsbedrijf. Aanvankelijk stelde de meerderheid der gezellen zich op het standpunt, dat zij hun l plicht ïeeds gedaan hadden door in het begin des jaars bij den afloop van heb col lectieve contract een tariefsverlaging van 6.6 pet. te aanvaarden, deels vrijwillig, ge deeltelijk na stakingen. Toen de regeering van een ander oor deel bleek, waren de arbeiders tenslotte genegen de tariefsverlaging van 6.6 pet. te stellen op 10 percent, doch de uurloonen wenschte men buiten, do verlaging te laten. Thans is ook tot een uurloonverlaging van omstreeks 10 pet. besloten. Voor Am sterdam daalt het uurloon aldus voor de vaklieden van 88 tot 80 cent en voor de opperlieden van 83 tot 75 cent. In Rotterdam, waar het uurloon 86 cent bedroeg, wordt het ook 80 cent. Tegen aanstaanden Maandag hebben de belanghebbende organisaties in het stuca doorsbedrijf een bespreking aangevraagd met de Interdepartementale Commissie, óm haar het compromis voor te leggen. Of d(i regeering zonder meer tot verlee ning vaai crisissteun aan de werklozenkas sen zal overgaan is onzeker. In Den Haag en Dordrpcht hebben bij meergemelde tariefverlaging van 6.6 pet. de stucadoorspatroons en de modern geor ganiseerde gezellen besloten de oude voor waarden te handhaven, zoodat. de plaatse lijke patroons door den landelijken stuca- doorspatroonsbond zijn geroyeerd. Deze plaatsen hebben zich thans oolj buiten de nieuwe regeling gehouden. „Hbld." SPOORWEGTARIEVEN. De verlaging der abonnementsprijzen. Naar de „Standaard" verneemt zou de directie der Nederlandsche Spoorwegen voornemens zijn aan den Spoorwegraad voor te stellen, den jaarprijs van de abon nementen eerste klas terug te brengen van 800 tot 640; tweede klasse van 600 tot 520 en cferde klas van 400 tot 360. Wat de verlenging betreft, zou het in de bedoeling liggen, op een maandabonnement een onbeperkten verlengingsduur voor te stellen, waarbij alleen de eerste maal een hooger bedrag betaald moet worden. REGELING K0ELHUISB0TER. Morgen buiten werking. De Crisis-Zuivel-Centrale meldt, dat in gaande morgen buiten werking wordt ge steld de regeiing voor koelhuisboter, inge volge welke het tot dusver mogelijk was om boter in koelhuizen op te slaan onder be paalde voorwaarden, waartegenover de eigenaar der boter afstand deed van het recht van uitslag op een door hem te bepa len tijdstip. Het stopzetten van deze regeling heeft derhalve tengevolge, dat de opslag van boter in koelhuizen na gemelden datum ge heel voor rekening en risico van den eige naar geschiedt. Moeilijkheden bij de Goudsche Waschindustrie. Donderdagavond hebben te Gouda de arbeiders in de waschindustrie, aangesloten bij de plaatselijke afdeelingen van den R. K. Fabrieksarbeidersbnod „St. Willibror- dus", den Chr. Fabrieks- en Transportarbei dersbond en der Ned. Vereeniging van Fa brieksarbeiders, een drukbezochte verga dering gehouden tot bespreking van den toestand, welke ontstaan is na het afloo- pen van het coll. arbeidscontract met de af deelingen der bonden van Waschindus- trieelen op 1 Juli 1.1. Door de werkgevers is een wijziging van het contract voorgeschreven, waarmede de arbeiders niet accoord wenschten te gaan. De onderhandelingen hebben tot nu toe niet tot resultaten geleid. In de vergaderingen is de situatie breed voerig besproken. Dit had tot gevolg, dat besloten werd, op Woensdag 9 November a.s. in staking te gaan, indien voor dien datum door onderlinge besprekingen geen overeenstemming zal zijn bereikt. Het Groene Kruis. Onder voorzitterschap van dr. J. Ph. Elias is gist eren in de Ti voli-bo ven zalen te Rotterdam de 36e algemeene vergadering van de Zuid-Hollandsche Vereeniging „Het Groene Kruis" gehouden. Aan de bestuurs tafel zaten vele gasten o.m. dr. Terburgh, hoofd-inspecteur van de Volksgezondheid. Dr. Elias opende de vergadering met een openingsrede, waarin hij o.m. zeide, dat de Vereeniging thans weinig minder dan 85.000 Zuid-Hollandsche huisgezinnen om vat. Intusschen staat vast, dat in de nabije toekomst de vitale krachten der vereeni ging aan ernstige beproevingen zullen bloot staan, en dat een belangrijke inkrimping zoowel van rijks- als provinciale subsidies te wachten staat. De diverse verslagen werden hierna in behandeling genomen en goedgekeurd. Dr. E. H. Hermans heeft een lezing ge houden over het onderwerp: Wat kunnen en moeten wij tegen de geslachtsziekten doen? Audiëntie. Wegens de reis naar Rome zal Z.H.Exc. de Bisschop van Haarlem de eerstvolgende 3 weken geen audiëntie verleenen. TUINBOUWSTEUN EN AALSMEER. Snijbloemenveilingen komen niet in aanmerking. De „Aalsmeersche Courant" schrijft: „Het heeft in tuinderskringen bevreem ding gewekt, dat voor den aangekondigden steun van rijkswege aan den tuinbouw via de veilingsvereenigingen, de snijbloemen veilingen niet in aanmerking komen. Is het de meening van de regeering, dat de toestand van de snijbloemen- en pot- plantenknveekers nog niet van dien aard is, dat steun noodzakelijk is? Of is de regee ring met de werkelijke toestanden onder deze categorie kweekers niet bekend? Inderdaad is de executie van kweekerij- bedrijven in ons centrum tot stilstand ge bracht, maar dit wil nog geenszins zeggen, dat niet een groot aantal kweekers onder een zwaren schuldenlast gebukt gaat, waar aan zij met geen mogelijkheid kunnen vol doen. Neen, deze stilstand is alleen daaraan toe te schrijven, dat de schuldeischers heb ben ingezien, dat deze verkoopingen ook voor hen geen oplossing brengen, omdat er onder de huidige omstandigheden geen koopers te vinden zijn. De kweekers gaan niet alleen gedrukt onder een zwaren schuldenlast, maar de op brengst dgr producten is zóó gering, dat voor de meesten het allernoodzakelijkste in de gezinnen begint te ontbreken. Wel weten we, dat er in dezen een uit zondering te maken is voor hen, die er in slagen met een extra-mooi product aan de markt te komen; daarvoor, dat valt niet te ontkennen worden nog behoorlijke prijzen best-eed. Maar de groote massa, die met het middelmatige product aan de vei ling komt, beleeft zeer zware tijden en een steun van regeeringswege was hier ten zeer ste op zijn plaats. Het- verloop van den bloemenhandel in de afgeloopen week heeft ook al weer geen reden tot optimisme gegeven. In de rozen- kassen moet thans regelmatig gestookt wor den, om met een toonbaar product ter vei ling te komen, doch met de lage prijzen komen de kosten voor brandstoffen er nog niet uit''. CART0GRAPHIE EN GE0GRAPHIE IN DE OUDHEID. Een standaardwerk aan den Paus aangeboden. Reeds sedert een dertig jaren heeft het Vatikaan de uitgave in voorbereiding van het oudste handschrift van de kaarten en de geographische wereldbeschrijving van i t.>lemaeus. De beroemde U.ieksehe codex, die langen tijd niet te vinden was, is bij onderzoekingen van prof. Joseph Fischer uit Feldkirch weer te voorschijn gekomen. Dit gaf den toenmaligen prefect van de Va- tikaansche bibliotheek, Kardinaal Ehrle, aanleiding een grootsche publicatie van dezen eerwaardigen codex op touw te zet ten. De kaarten van Ptolemaeus in de twee de eeuw na Christus geteekend, zijn de oudste bestaande kaarten. Op een wereld kaart en 26 landkaarten wordt de geheele toenmaals bekende wereld in kaart ge bracht, en wel op zulk een voortreffelijke wijze, dat zij veertien eeuwen later nog on overtroffen waren. Alle kaarten werden nu door de bekende Firma Molfese te Turijn op de ware groot te gefacsimileerd en zoo ook de tekst, de bestudeering werd opgedragen aan prof. Joseph Fischer, die dertig jaren gewijd heeft aan onderzoekingen omtrent Ptole maeus in alle bibliotheken van Europa. De resultaten zijner onderzoekingen vul len een lijvig boekdeel, waaraan een uit gebreide serie reproducties is toegevoegd naar bijna alle handschriften van Ptole maeus, in het geheel een 83-tal kaarten, en bovendien de integrale reproductie van de beste Latijnsche Ptolemaeus-kaarten, even zeer in een codex in het Vatikaan aange troffen. Nadat in de Firma E. J. Brill te Leiden, die zich de medewerking verzekerde "an de Firma Harrassowitz te Leipzig, een uit gever gevonden werd, die deze imposaute publicatie aandurfde, vorderde de afwer king voorspoedig en thans is het werk in de bekende kostbare serie der Godices vam het Vatikaan als Volumen 19 in vier folian ten en kwartijnen verschenen. Dezer dagen had de plechtige aanbieding van het eerste afgewerkte exemplaar tan den Paus plaats, door Kardinaal Ehrle en de twee medewerkers Mgr. Giovanni Mer- cati en Pio Franchi de' Gavalieri. Bij die gelegenheid overhandigde de Paus een gouden gedenkpenning voor prof. Fischer, die wegens zijn hoogen leeftijd niet zelf naar Rome had bunnen komen. De Paus gelastte dat het verschijnen van dit grootsche werk zou aangekondigd wor den in den Nuntius radiophonicus. Het werk is in een gering aantal exemplaren gedrukt en zal lansen tijd het standaard werk blijven voor de kennis der cartogra- phie en geographie in de oudheid. Gouden doctoraat. 31 October a.s zal het vijftig jaar gele den zijn, dat mr. A. Slotemaker promoveer de tot doctor in de Rechtswetenschap aan de Rijksuniversiteit te Leiden. Mr. dr. Slotemaker is thans Raadsheer Hof-Am- sterdam en woont Catsweg 4, Aerdenhout. Maandag. Tweede Abonnementsvoorstel ling „Mademoiselle", Schouwburg, 8.15 uur. De Zondagsdienst der dokteren wordt waargenomen door de doktoren: Van Bockel, Jasperse, Meijboom, en Rassers. De Zondagsdienst der huisartsen wordt te Oegstgeest waargenomen door dr. Hu- genholz. Tel. 390. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 24 tot en met Zondag 30 October a.s. waar genomen door: apotheek M. Boekwijt, Vischmarkt 8, telef. 552. DE OPGRAVINGEN IN KORINTHE NA 1929. Prof. dr. F. J. de Waele, buitengewoon hoogleeraar aan de R. K. Universiteit te Nijmegen, heeft Donderdagavond in 't Rijks museum van Oudheden athier zijn tweede voordracht gehouden over de opgravingen in Korinthe van 1929. Het grootste deel der lezing was gewijd aan uiteenzetting der opgraving van het heiligdom van Asklepios, aan den noord kant der stad, waar spr. sedert drie jaar de opgraving leidt. Uit den plattegrond van het Asklepeion en het ernaast liggend complex der bron Lerna, die nog niet geheel werd vrijgelegd, merkt men dadelij-k dat het geheel als een eenheid was opgevat en dank zij nauw keurige observatie, kan men thans bijna met zekerheid zeggen, dat het geheele ge bouwencomplex dateert van 338 v. C., toen Korinthe practisch gesproken de hoofdstad van Griekenland werd. De tempel van Asklepioe met de omgevende gebouwen Ligt op een rotsheuvel, terwijl de gebou wen en het plein der bron Lerna in het dal ernaast, vijf meter dieper liggen. In de ge schiedenis van het heiligdom van Askle pios onderscheidt men drie perioden. De alleroudste is die van den kleinen tempel met allerlei dienstgebouwen, en gaat van het midden der 6e eeuw tot het midden der 4e eeuw. Al is van dezen tempel niets anders overgebleven dan de insnijdingen en groeven in den rotskrond, toch kan men nog ongeveer in geest reconstrueeren. Het cultusbeeld van den god Askle-pios en de godin Hygisia stond onder een soort bal dakijn, en voor dit beeld bevond zich de offertafel. Tot deze periode behoort de massa der wijgeschenken, vooral levens- groote voorstellingen in terracotta van lichaamsdeelen. Niet minder dan 10 ku bieke meter van dergelijke wijgeschenken werden in de afvalkuilen gevonden. Derge- gelijke wijgeschenken uit kleiaarde ver vaardigd werden tot nogtoe in Grieken land niet ontdekt, maar in de heiligdom men van Etrurië heeft men er reeds tal rijke gevonden. De invloed van Korinthe schijnt bij het fabriceeren van terracotta- voorwerpen toonaangevend te zijn geweest, ook in Italië. De tweede en derde periode van het heiligdom zijn die van den helle- nistischen tempel, die een zeven eeuwen heeft bestaan, maar bij het heropbouwen van Korinthe door de Romeinen in 44 v. C. sterk gerestaureerd werd, zoodat we hier van een nieuwe periode der Romeinen kun nen spreken. In 338 v. C. werd de heelo noordzijde van de stad op monumentale wijze omgebouwd; een grootere tempel werd opgericht aan vier zijden door hallen omgeven. Deze hallen of portico's waren echter geen wandelgangen, maar dienden tot het ophangen der wijgeschenken. Bezui den het heiligdom leidde een straat met sterke helling de bezoekers van het hooger gelegen heuvelgedeelte naar het lager lig gende Lerna. Hier vlak bij het Lema-plem bevonden zich ook de huisjes van het aba- ton of heilige slaapplaats, waar de patiën ten en zieken den nacht kwamen doorbren gen, wachtend op de verschijning van den heelgod. In een der huizen van het abaton waren de steenen banken ongeveer onge deerd bewaard. Bij de verwoesting van Korinthe in 146 v. C. b.eef de tempel overeind staan, maar heeft ongetwijfeld door de verwoesting en door de daarop volgende desolatie (de stad lag een eeuw lang in puin) veel geleden. Dat de Romeinsche soldaten niet zorgvul dig geplunderd hadden, bewijst het feit dat de opgraver in den offersteen nog elf mun ten vond van voor 146 v. C. Toen de stad een Romeinsche kolonie werd, hebben de vrijgelatenen van den triuïnvir M. Antonius, den tempel gerestaureerd, zooals op een ar- chiteetuurblok kon ontcijferd worden. In de vierd eeuw n. C. werd de tempel verwoest en wel zoo grondig, dat er geen enkele steen meer ter plaatse bleef. Die verwoes ting is niet het werk van Alarik, die Ko rinthe op het eind der 4e eeuw verwoestte en geplunderd heeft, maar van de gemeente der Christenen, en in dit geval vertellen de steenen nog een episode uit den strijd vau het Christendom tegen het stervend offi cieel heidendom. Alles wijst erop, dat het heiligdom niet alleen verwoest en afgebro ken werd, maar dat zelfs de plaats werd vervloekt. In de vijfde eeuw werd vlak bij het Asklepeion en in het dal van Lerna een christelijke begrafenisplaats aangelegd, waarvan vele grafsleenen zijn te voorschijn gekomen. In het da] van Lerna werd tot nog toe een bronkamer ontdekt, waarin de Byzantijnen een klein kerkje hadden aan gebracht. Het is mogelijk dat het bronnen- huis als doopkapel dienst heeft gedaan. In 1933 zal de spreker een andere campagne ondernemen tot verder vrijleggen van het aangevangen gebied. Vermelden we hierbij nog. dat het be stuur der Universiteit nu sedert jaren reeds den spreker heeft in staat gesteld zijn werk te verdeelen over Nijmegen en Korinthe, zoodat hier theoretisch en practisch werk op uitstekende wijze elkander aanvullen. ÜSF'BEZOEKT ZONDAG A.S. DEN WEDSTRIJD ALPHEN I - BLOEMENDAAL B (Blocmendaal) COMP. 2e KL. K.N.V.B. 6340 AANVANG HALF 3 UUR. Terrein v. Boetselaerstraat, Alphen aan den Rijn Gevestigd sedert 1833 7486 LEIDEN

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2