'KROL geneesten db -fmkl RECHTZAKEN GEURIGE BAAITABAK FAILLISSEMENTEN SATERDAG 29 OCTOBER 1932 DE LEIDSCHE COURANT VIJFDE BLAD PAG. IV GEMENGDE BERICHTEN EEN VAT BENZINE ONTPLOFT MEISJE VERBRAND. De vader zwaar gewond. Gisteravond ongeveer half zes heeft te Hansweert ©en ernstig ongeval plaat® gehad. Omstreeks dat uur was de café houder P. Söhouwenaar bezig met ben zine aftappen, waarin hij werd bijge staan door zijn 15-jarige dochter Marie. Waarschijnlijk heeft het meisje haar va der bijgelicht met een kaars of lampje, althans de benzine in het vat vatte vlam en een ontploffing volgde. Het vat was geplaatst in een klein gebouwtje achter het café, een voormalige bakke rij. De vlammen van de brandende ben zine deelden zich direct aan de omge ving mede en in een oogwenk stond het gebouwtje in lichter laaie. Het was onmogelijk voor beide per sonen om door de deur een heenkomen te zoeken. Door het wegslaan van een paar dakpannen wist S. zich uit het brandende gebouwtje te redden. De 15- jarige Marie Schouwenaar kwam in de vlammen om. Haar vader werd met hevige brand wonden overdekt opgenomen. Dr. Nieuwenhuizen uit Kruiningen ver leende de eerste geneeskundige hulp. De toestand van den man is ernstig. Zijn overbrenging naar het ziekenhuis te Goes was noodzakelijk. De motorspuit van Hansweert, die spoedig ter plaatse versoheen, slaagde er in na een half uur den brand te be dwingen. Alles brandde totaal af. MEISJE OVERREDEN EN GEDOOD. Gistermiddag om 12 uur is op den hoek van de Noordpolderkade en Elboog- etraat te Den Haag een droevig ongeluk gebeurd. Een achtjarig meisje, J. S. genaamd en wonende in de Molenaarstraat, stak onverwachts den rijweg over en werd door een passeerenden auto gegrepen. Het meisje werd zoo ernstig gewond, dat zij enkele oogenblikken later over leed. Een voorloopig politie-onderzoek zou aangetoond hebben, dit de autobestuur der geen schuld aan het ongeval droeg. SPOORWEGARBEIDERS DOOR DEN TREIN GEGREPEN. Donderdagnamiddag zijn de ploegbaas Mol en de ploegwerker Langenberg, beiden uit Oisterwijk, die per rijwiel over het lange de spoorlijn liggende pad uit de rich ting Tilburg kwamen gereden, op 't mo ment dat ze den spoorbaan wilden afrij den, gegrepen door een hun achterop ko menden ballast-trein, Ze werden van de fiets geslingerd maar kwamen gelukkig buiten de rails terecht. M. werd met een bloedende hoofdwonde opgenomen, terwijl L. bewusteloos was. Na dat geneeskundige hulp was verleend, wer den beiden naar hun woningen overge bracht. Hun toestand is vrij ernstig; M. heeft vermoedelijk een hersenschuding, L. inwendige kneuzingen opgeloopen. „N. Tilb. Ort." Verdronken. Te Blauwkapel is gisteren een tweeja rig kindje van den arbeider G., terwijl de moeder ziek te bed lag, in een sloot nabij de woning geraakt en verdronken- Aan de gevolgen overleden. De dekknecht A. Norbart van de Moer- dijksche veerboot, die Woensdagavond bij het aanleggen bekneld geraakte tusschen de klep van de drijvende ponton en een aanleggende boot, is in het R.-K. zieken huis te Breda aan de gevolgen overleden. De man, die 53 jaar was, zou eerstdaags zijn pensioen aanvragen. HOOG WATER IN HET NOORDEN. Vele landerijen ondergeloopen. Tengevolge van de aanhoudende regens der laatste weken begint' men in verschil lende deelen van het Noorden des lands meer en meer last van het water te krijgen.. Het water staat in de meeste kanalen bijna even hoog als de daarnaast gelegen wegen, terwijl men overal groote oppervlakten land onder water ziet staan. Dank zij het voort durend op volle capaciteit werken der ver schillende gemalen is er voor de bemaalde gebieden over het algemeen geen gevaar, maar waar men niet van die voorrechten kan genieten heeft men met hooge water standen te kampen. Zoo is b.v. het boezemwater onder het Waterschap „De Vereenigmg'' dermate ge stegen, dat het hoofdkanaal in den Reider- w» kler-polcler buiten zijn oevers getreden is. De landbouwers hebben de herfstwerk- zaamheden moeten stopzetten, omdat de landerijen zijn ondergelo'open. Ook de te kleine zeesluis te Fimel is oorzaak dat het water in deze omgeving niet spoedig af stroomt. In het Noorden van Drente is de toestand de laatste dagen weinig verbeterd. De stand van het water in het Lieversche en Piexej-diep is nog abnormaal hoog, zoodat het water buiten de dijken is getreden. In de omgeving van Eelde was de laat ste dagen, eenige val te constateeren. Aan den spoorlijn Groningen-Assen zijn tusschen De punt en Vries groote water vlakten te zien. Ook in de Groningsche Veenkoloniën be gint men overlast te krijgen. De weg langs het Muntendammerdiep is voor het zware verkeer niet meer te gebruiken In het Mun- tendammer Rak staat het water zeer hoog, maar men behoeft thans, in tegenstelling met andere jaren niet voor dijkdoorbraak bezorgd te zijn, nu de walbeschoeiing zeer is verbeterd. Blijft het eenige dagen droog, dan zal het toch nog geruimen tijd duren, voor al lerwegen het water weer normaal is. Polderdijk doorgebroken. Ten gevolge van den hoogen water stand is de dijk van den polder „De Bloksloot" bij Joure doorgebroken. Het vee is uit den polder gehaald. Een groot gedeelte staat reeds onder water. Men tracht met zakken zand het gat te dichten. BOTER SMOKKELEN UIT DUITSCHLAND. Nederlandsohe douane-beasnbten heb ben Donderdagavond in den Ooypolder ter hoogte van de Groenlanden, bij Nij megen, aangehouden drie mannen die per rijwiel ieder ongeveer honderd pond margarine vervoerden, afkomstig uit Duitsohland. Twee van de sm kkelaars wiBten te ontkomen. De derde Van Eek genaamd, uit Leuth, werd gearresteerd. De smokkelwaar en de rijwielen werden in beslag genomen. Het smokkelen van boter en margarine begint de laatste dagen- ook in de om geving van Nijmegen groote afmetingen aan te nemen. Totnutoe beperkte het zich tot kleine hoeveelheden voor eigen gebruik, die de grensbewnners over de grens brachten. Het is de eerste aan houding met een partij van eenige be- teekenis. DIEVENBENDE INGEREKEND. Naar aanleiding van een dezer dagen gepleegde inbraak in de Basiliek te Oudenbosch, waar enkele offerbussen werden geledigd en vruchteloos was ge tracht nog andere te forceeren, heeft de marechaussee aldaar een mooien slag ge slagen met de aanhouding der daders. De marechaussee had eenig vermoeden tegen een drietal jongens van om de 20 jaar, dat het met hen geen zuivere kof fie was en toen nu de-ze week de in braak in de kerk had plaats gehad, werd het drietal gearresteerd om hen aan den tand te voelen. Er waren vingerafdrukken op de of ferblokken gevonden en dus werden ook vingerafdrukken van de drie gearres teerden genomen, doch het resultaat van dit onderzoek was nog niet vastgesteld kunnen worden, zoodat men het drietal weer moest vrijlaten, wijl dit de eenige aanwijzing tegen hen zou moeben be vatten. Een dezer nachten nu ontmoette de ma rechaussee deze personen weer op straat en toen haar later bleek, dat bij Massar op den Wagenihoek een ruit was inge drukt en eenige waterflesschen waren ontvreemd en dat bovendien ook van de Harmoniezaal een kelderluik was gelicht en eenige fles-schen cognac werden ont vreemd, ging men opnieuw tot arrestatie over en werden Donderdag vier en Vrij dag nog een vijfde persoon in arrest ge steld. Bij de gevolgde huiszoekingen werden verschillende voorwerpen van diefstallen afkomstig opgespoord en nu was er voor drie der gearresteerden geen ontkennen meer aan. Bij het Vrij"- dag opnieuw ingesteld verhoor hebbsn J. A. M., M. W. R. en A. D., allen van Oudenbosch, een volledige bekentenis af gelegd van verschillende inbraken en diefstallen, alsook van de, inbraak in de kerk. Zij zullen heden naar Breda worden overgebracht en ter beschikking van de justitie worden gesteld. De twee overige aangehoudenen wer den gisteren weer vrijgelaten. Vermist meisje weer terecht. Het 11-jarige meisje C. Nieuwkoop te Haarlem, dat sedert Maandag j.l. werd vermist, is gistermiddag door de politie aangetroffen bij familie van haar vader in Aalsmeer. Zij is door do Haarlemsche politie afgehaald en naar de ouderlijke wo ning teruggebracht. Het meisje is Maan dagavond bij de familie in Aalsmeer aan gekomen, na zelf haar treinreis bekostigd te hebben van wat zakgeld, dat zij van haar „tweeden vader" S. had gekregen. Zij ver telde, dat zij herfst vacantia had. Bij infor matie bij het hoofd van de Dagopenlucht- school te Haarlem bleek ons, dat deze va- cantie reeds voorbij is. Het kind moest Maandag weer naar school, doch ging er, zooals wij meldden, niet heen. De moeder, die sinds Maandag in ernstige ongerust heid verkeerde, is onmiddellijk met het heugelijke feit in kennis gesteld. Men vreesde namelijk, dat het kind een ongeluk was overkomen. „Tel." BRANDSTICHTING IN GROOTE VILLA Brandstichting is zinder twijfel de oor zaak van een vrij zwaren brand, die gis teravond omstreeks tien uur gewoed heeft in de groote villa van den heer L. C. aan de Nassaulaan 25 te 's-Gravenhage. In de villa vond de brandweer vuur haarden en sporen van brand in vrijwel alle kamers van het groote huis. De situa tie is er als volgt: de trap leidt naar de groote jachtzaal, die vol groote en kleine geweren hangt. Daar was brand in een hoek. Daarnevens liggen een bibliotheek, een rooksalon en een muziekkamer. Ook in die muziekkamer was brand. Op de tweede verdieping brandde het in een soort torenkamertje en eenigszins in een slaapkamer. Natuurlijk trok deze merkwaardige si tuatie dadelijk de aandacht, aldus lezen we in het ,.Vad." Het torenkamertje is uit gebrand. In de andere kamers heeft het vuur minder vat gehad. Bij het torenka mertje, is de vlam ook naar buiten gesla gen. Daar ziin twee stralen heengeleid. Binnendoor zim twee andere stralen gelegd, waarvan de pijpleiders de eerste verdieping hebben gebluscht. Elke kamer is dus met een straal bewerkt. Zoodra gevaar voor uitbreiding was ge weken, zijn de brandmeester® op onder zoek uitgegaaia. Al spoedig vonden zij spo- ren, die onmiskenbaar op brandstichting wezen. De hoofdinspecteur van den justi- tioneelen dienst, die inmiddels aangeko men was, kon dadelijk aan den slag. De hoofdcommissaris van politie was eerst naar het Nassaunlein geweest, toen naar de Naussaulaan gekomen, die hij weer verlaten had toen het vuur was gedoofd. Onmiddellijk verscheen hij weer toen de aanwijzingen waren gevonden. De commis saris was al eerder aangekomen. Het huis is toen aan een mmiutieus on derzoek onderworpen. Twee uur na het uitbreken van den brand verliet de justi- tioneele dienst pas het pand. De hoofd commissaris had irumiddeïs intercommu naal gesproken met mevrouw C., die in Di'sseldorf logeeid. De heer C. vertoeft in Zwitserland. Het meisje en de tuinknecht schijnen niet thuis te ziin geweest. Zij verklaarden bij thuiskomt den gloed achter de gordij nen te hebben gezien. Beiden is voorloopig onderdak verleend. Arrestaties zijn nog niet verricht. y, De eerste .aanwijzingen leidden de politie op verscheiden sporen. Op haa-r verzoek is het, dat wij veen nadere mededelingen doen over alles wgt rrevondeh is. noch over de gevolgde werkwijze. De politie vreest, dat bet onderzoek kan worden geschaafd, wanneer bekend wordt hoe gewerkt is en Mevrouw C. heeft beloofd met de eerste gelegenheid naar Den Haag te zullen te- rugkeeren. Misschien kan zij licht ver schaffen. De villa is onder politiebewaking ge steld. De waakzame nachtvei!igheidsdienst. Men zou meenen, dat men in een land streek langs het Duitsohe grensgebied, waar he<t wemelt van smokke'aars en on gure elementen, die huis en hof onveilig maken, wel erg voorzichtig zou zijn met het afsluiten van deuren en vensters De werke lijkheid is anders. Het baart dan ook niet geringe verwon dering, wanneer men in het rapport van den Venloschen en Blerickschen Nachtvei- ligheidsdienst over het tijdperk van 1 Juli tot 30 September van dit jaar leest dat er b.v. door de nachtwakers gedurende- het ge noemde tijkvak 117 ongesloten huisdeuren werden gevonden, 30 maal de huissleutel aan den buitenkant van de huisdeur stak, terwijl er 66 maal werd gewaarschuwd voor openstaande ramen. Men schijnt in Venlo en omstreken nogal vergeetachtig te zijn aangelegd. „Msb." DE RELLETJES TE DELFT. Voor den Haagschen politierechter had zich Vrijdag te verantwoorden de 31-jarige fabrieksarbeider B. J. van D. te Delft. Deze had op 15 September jJ. den agent van politie D. H., aldaar, die hem gelastte zich uit een volksoploop te verwijderen, ge slagen en gestooten. De mishandelde agent verklaarde, dat D. aanvankelijk aan het be vel tot doorloopen voldeed, doch zich Boen plotseling omkeerde en hem met de vuist op het linkei-oog sloeg. Beiden rolden daar na op den grond waarbij D. den hals van getuige tegen den kraag van diens uniform drukte, zoodat de agent geen adem kon ha len. Daarop trok de agent de gummistok en geholpen door een collega wisten zij D. te overmannen. De agent F. bevestigde de verklaringen van zijn collega, hij heeft evenwel v, D. niet zien slaan. Toen hij verdachte in gebogen houding over den agent II. zag staan, heeft getuige hem een paar slagen met den knup pel gegeven. De verdediger, mr. S. de Jong uit Am sterdam, had eenige getuigen k décharge gedagvaard, die verklaarden, dat de po- 45 cent per 1/2 pond - 18 cent per ons - HAVEN 20 - Fa. Wed. C. J. VISTER - LEIDEN li-tie-iagenten, zonder reden op v. D., heb ben geslagen, en dat deze als militant- communist bekend staat. Het O. M., waargenomen door mr. van Asch van Wijck, zeide, dat de verklaringen van de verbalisanten lijnrecht stonden tegenover die van de getuigen k décharge, zoodat de politierechter een keus moet doen. Verdachte ontkent den agent gesla gen te hebben, doch spr. meende, dat waar de verklaringen van de politie-agenten overeenstemden, daaraan niet te twijfelen viel. Derhalve achtte hij verdachte schul dig aan de ten laste gelegde ernstige mis handeling en eischte hij tegen hem 6 maan den gevangenisstraf. Mr. de Jong betoogde, dat doör 6 getui gen is verklaard, dat er zonder aanleiding een charge is uitgevoerd, tot groote veront waardiging van de Delftenaren; zoo de ge tuigen k charge dit ontkennen zijn hun ver klaringen onbetrouwbaar. Hier wordt we derom niet degene die silaat, doch degene die geslagen wordt, vervolgd. PI. constateerde, dat de arbeiders-bewe ging in Delft, mede door de gebeurtenissen op den rooden Dinsdag grooten voortgang maakt. Spr. zeide voorts, dat hij tegenover 2 po- litioneele verklaringen er 6 van burgers had gesteld. Zoo zelfs de politierechter het O. M. mocht volgen in zijn rekeneering, hoopte pleiter dat hij dit niet in de strafmaat zou doen. Vonnis wijzend, verklaarde de politie rechter daarop het feit bewezen en veroor deelde v, D. tot 1 maand gevangenisstraf. Daarna stond terecht de 21-jarige dienst bode H. G S., die bij dezelfde gelegenheid een agent had uitgescholden voor „schoft" en „bloedhond''. Tegen haar vorderde het O. M. wegens beleediging 20 subs. 20 dagen. Mr. de Jong achtte deze straf veel te hoog, te meer daar verdachte deze woor den, althans het woord „schoft" heeft ge bruikt nadat het meisjes haar verloofde be dreigd zag. De politierechter veroordeelde haar tot de gevangenisstraf. Postzegelvervalsching door een Haagschen handelaar. De Haagsehe postzegelhandelaar J. H. D. heeft Donderdag voor de Bredasche rechtbank terecht gestaan wegens het ver- valschen van postzegels. Verdachte had aan een officier te Teteringen o.m. een op druk van een Surinaamschen postzegel ver kocht, waarvan de opdruk valsch was. Reeds verleden jaar had deze zaak voor de rechtbank gediend, maar was toen uit gesteld om nog eenige deskundigen te hooren. Deze waren nu in groot aantal aanwezig, zoodat de zaak een groot ge deelte van den zittingsdag in beslag nam. Vrijwel alle deskundigen, o.a. G. H. Th. Keizer, keurmeester van den Nederland- schen bond van Phila-telisten, generaal majoor b. d. H. F. Becking, L. Blok, pro curatiehouder van den postzegelhandel Keizer te 's-Gravenhage, dr. J. E. H. van Wageningh, directeur scheikundige van den Warenkeuringsdienst te Maastricht, dr. ir. H. A. J. ScEoutenisse, scheikundig ingenieur te Rotterdam en J. Beth, con troleur ter drukkerij van de firma Joh. Enschede en Zn. te Haarlem onderkenden den opdruk als valsch. 0,m. kwam vast te staan, dat van de echte serie van deze ze gels slechts 40 exemplaren bestaan. Be klaagde herriep zijn bekentenis en ver klaarde in onwetendheid te hebben gehan deld. De Officier van Justitie eischte 4 maanden gevangenisstraf, voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd.- Uitspraak over 14 dagen. KANTONGERECHT ALPHEN A. D. RIJN Door het kantongerecht werden gisteren de navolgende verstekvonnissen gewezen wegens overtreding van art. 424 Wetboek van Straf recht. G. J. de J. te Nieuwveen f 5 subs. 1 wk. tuchtschoolstr. met toew, civiele vordering ad 3.50 aan E. K. te Nieuwveen. Overtreding der Drankwet N. M. W. te Zwammerdam f 40 subs. 20 dagen. Terzake wegens overtreding der motor- en rijwielwet. G, v. B. te Ter Aar 20 subs. 5 dg. met toew, civ. vordering ad 5 aan P. R. te Rijnzaterwoude. A. M. O. f 2 subs 1 dg.; P. v. V. te 's Gravenhage f5 subs. 1 dg.; G. v, d, H. f 4 subs. 1 dg.; J. K, te Nieuwkoop f 5 subs. 1 dg.; A. W. v. d. W. te Koudekerk f 4 subs. 1 dg.; J. L. V. idem; S, P. A. R. 10 subs, 2 d.; D. B, Bergambacht f 5 subs. 1 d.; S. B. te Boskoop f 4 subs. 1 dg.; T, D, te Hekendorp f 5 subs, 1 dg.; N, D. te Reeuwijk 3 subs. 1 dg.; J. W. v. d. S. Bos koop 2 x 2 subs. id. 2 x 2 d,; W. L. Boskoop 2 subs. 1 d., G. B. te Boskoop f 4 subs. 1 dg. D. M. C, K. Boskoop 5 subs. 1 dg.; L. v. G. te Hazerswoude f 4 subs. 1 dg.; N. K. te Boskoop 2 x 5 subs. 2 dg.: P. J. H. V, te Boskoop f 4, sub. 2 dg.; A. v. B. te Boskoop f2, subs. 1 dg. L .B. L. te Hazerswoude idem; J, R. f 4 subs. 1 dg.; J. C. K. te Delft id.; H. K. C. van 't H, Zwammerdam id.; G. v. d. K. id.; Over treding der Visscherijwet .W. A. K. te 's Gra venhage 5, subs. 1 dg. met verb, verkl. v. inbeslaggenomen hengel; W. v. H. f 4 subs. 1 dg. id.; J. W. te Hazerswoude f 4 subs. 1 dg. J ,D. te Rijswijk f 5 subs, 1 dg. met verb, verkl. v. peuren; P. J. v. Z, f 5 subs. 1 dg; J v. B. te 's Gravenhage f 6 subs. 2 dg.; J. B, te Hazerswoude f 2 subs, 1 dg. met verbeurd verklaring peuren. Terzake wegens overtre ding van de Stoomvaart in Z. H. A. G. te Kat wijk a. Zee f 5 subs. 1 d.; Overtreding der arbeidswet: C. M. N. te Hazerswoude f 2 subs 1 dg.; S. M. te Bodegraven 2 x 7. subs 1 dg. Art. 460 wetb. v. Strafrecht Ch. C. te Leiden FANCY-FAIR. VOOR „DE VOORZIENIGHEID". Het feest zal worden voortgezet In een milddadig kleed, Het ijzer wordt toch ook alleen Als 't heet is pas gesmeed. En nu dit groote jubiló, Pas prachtig is gevierd, Moet U bedenken, dat dit al Ooik goed moet zijn bestierd. Want er ^kornt ook een nieuwe school Voor 't achterlijke kind, En nu is 't enkel maar de vraag Waar je de centen vindt. Het antwoord op deez' groote vraag Geef ik U gaarne nu, Die centen vinden zij beslist, Dat is een feit, bij U. De Zusters hebben veel gemaakt, De kind'ren evenzoo, Dat alles krijgt U nu vandaag En morgen ook cadeau. Drie groote zalen in het huis Zijn prachtig ingericht, Met heel veel aardigs en veel pioois U kent dus nu uw plicht. Het is een mooie fancy-fair, Een als U nimmer zag, En 't mooiste is, dat U dat al Voor weinig winnen mag. En is U soms nog niet getrouwd, Was lièfde niet Uw buit? Hier vindt U voor een dubbeltje Een jonge, frissche brüid. Zelfs Zusters worden er verloot, En als het even kan, Dan komt warempel morgen nog Een Zuster aan den man. Hebt U vandaag en morgen geld En daarbij ook wat tijd, Dan gaat U naar de Zusters toe, Dkt is Voorzienigheid. De Zusters wachten U vandaag En morgen allemaal Op deze mooie fancy-fair Met ingang Levendaal. TROUBADOUR. f3 subs. 1 dg.; A. G, F. idem J, O. te 's Gra venhage id., A. A. P. te Boskoop f 2 subs. 1 d.; overtr, der Leerplichtwet K, A. C. f 4 subs 1 dg. Politieverordening der gemeente Alphen aan den Rijn H. J. v. Z. f 1 subs, 1 dg.; Spoor wegwetovertreding C. K, en G. v. d. H. beiden 3 subs, 1 d,; Overtreding van de wet op de openbare middelen van vervoer A. T. T. te Rotterdam f 5 subs, 2 dg,; Art. 453 wetb. v. Strafrecht L. C. B., zonder bekende woon- of verblijfplaats hier te lande 10 dagen hech tenis. A. v. N. te Zwammerdam 10 subs. 4 dg,; K .B, zonder bekende woon- of verblijf plaats hier te lande 15. subs. 5 dg. en we gens overtr. van art. 427 wetb. v. Strafrecht G. P. H. v. d. M. te Bodegraven f 4 subs. 1 d. Uitgesproken: G. Slootweg, landarbeider, te Valken burg Z.-H. Cur. mr. A. R. M. Schölvink te Wassenaar. H. J. A. van der Meij, bloemkweeker te Sassenheim. Cur.: mr. F. J. J. Trap man te Leiden. W. H. Haak, te L e i d e n. Cur.mr. E. J. Gelderman. J. W. Letterie, koopman te Wasse naar, handel drijvende te 's-Gravenhage onder den naam de Algemeene Handelson derneming aan de Reinwardstraat 6. Cur.: mr. J. F. Bonnerman. Reöhter: U was er dus getuige van, dal de vrouw haar man afranselde. Welke stappen hebt u daarop ondernomen? Getuige: Ik heb dadelijk mijn verloving verbroken.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 18