HET HUIS OP HET EILAND ZATERDAG 29 OCTOBER 1932 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 13 DE AFGELOOPEN WEEK IN HET BUITENLAND De Zwitsers betalen liever belasting. Frankrijk wil ontwapenen, maarmaarMen schudt het hoofd over de komende Economische Wereld conferentie. Twee kapiteins op de Pruisische commandobrug. Liever betalen. Men zou bet niet gelooven, maar de Zwitsers betalen graag belasting, veel liever dan hun geld in de zak te houden. Hebben zij gelijk of niet? Oordeelt u zelf. Een socialistisch leider, een zekere meneer Nicole, die er nogal radicale be grippen op na houdt, had een initiatief voorstel ingediend, dat voortaan alleen de burgers met een inkomen van meer dan 6000 Zwitsersche franken (3000 gulden) be lasting in het kanton Genève zouden te betalen hebben. Zijn initiatief-voorstel was door niet minder dan 15.000 stemgerechtig den van het kanton onderteekend. Daar gewoonlijk niet meer dan een 25.000 kie zers aan stemmingen deelnemen, zag men in de verantwoordelijke Geneefsche kringen den uitslag der stemming niet zonder be zorgdheid tegemoet. Want het grootste deel der kiezers heeft een inkomen, dat de ƒ3000 niet te boven gaat. Wat een prachtkans om van de be lasting af te komen 1 De Geneefsche Zwit sers dachten er echter anders over, want op j.l. Zondag, toen er over dit voorstel ge stemd is, werd de belastingvrijdom verwor pen met 20.000 tegen 11.000 stemmen. Dat is nog eens gemeenschapszin. Men heeft uitgerekend, dat bij aanneming van het voorstel 80 pet. der tegenwoordige be lastingbetalers van verderen belasting plicht zou zijn vrijgesteld. De Zwitsers-betalen evenwel liever. Wat zoudt u gedaan hebben? Ontwapening. Zwitserland is overigens niet het eenige land, waar men gaarne belasting betaalt. Frankrijk doet het eveneens. Men zóu het althans afleiden uit de hardnekkigheid, waarmede Frankrijk zijn dure leger in stand wenscht te houden,ondanks alle oe- toogen van vredelievendheid en ondants den druk, die aan alle kanten wordt uit geoefend om die dwaze bewapeningen af te schaffen. Ongeveer alle landen hebben een Ont wapeningsplan opgesteld, dat zij aan de Ontwapeningsconferentie zullen voorleg gen. Frankrijk wil niet achterblijven en heeft na eenige schermutselingen met" de opperste legerleiding ook zoo'n plan iD elkaar getimmerd. Veel is er nog niet van bekend, maar te oordeelen naar hetgeen ervan uitgelekt is, zal het wel weer een wassen neus zijn. Frankrijk blijft op zijn standpunt staan, dat er eerst veiligheid moet zijn en dan pas ontwapening. Veiligheid wil het bereiken langs den weg van consultatieve en regionale overeenkom sten, ontwapening door middel van neutra lisatie der offensieve wapenen, die dan ter beschikking van den Volkenbond gesteld moeten worden. Men ziet het, Frankrijk geeft niets prijs, alles oud nieuws, dat ook vroeger door de andere mogendheden niet werd aanvaard, en nu waarschijnlijk ook wel niet aanvaard zal worden. Intusschen blijft ook Duitschland op zijn standpunt staan en eischt gelijkgerechtigd heid, wat neerkomt op herbewapening, wanneer de andere mogendheden niet ont wapenen. En zoolang aan dezen eisch niet is voldaan, weigert Duitschland mede te werken aan den arbeid van het bureau dei Ontwapeningsconferentie. Dit bureau komt op 3 November a.s. weer bijeen. Amerika is thans bezig, al zijn invloed aan te wenden ten gunste van het Hoover- plan, dat naar men zich herinneren zal een vrij sterke bezuiniging op de bewape ning met zich brengt. Mussolini heeft dezer dagen ook nog een duit in het zakje gedaan, door in zijn rede voering te Turijn nogmaals de rechtvaar digheid van den Duitschen pariteitseisch te verdedigen en in dit verband Frankrijk te waarschuwen, dat Italië geen hegemonie in Europa zal dulden. Uit dergelijk woorden van Mussolini blijkt wederom, dat Frankrijk erop zal moe ten rekenen Italië te vinden onder dege nen, die, ontevreden met den door de vre desverdragen geschapen toestand, met toe nemende kracht zullen streven naar wijzi ging van den status quo in het na--riog- sche Europa. Economie. Evenals de Ontwape ningsconferentie wordt ook de Economische Wereldconferentie met zorgelijk scepticisme tegemoet gezien, temeer' nu deze week sir Walter Layton ontslag heeft genomen als Engelsch vertegenwoordiger in de com missie van voorbereiding. Deze ontslag name is geschied omdat hij het met de Engelsche regeering niet eens is wat be treft het fina-ncieele beleid. De besluiten van Ottawa, de Engelsche contingeni.ee- ringsmaatregelen vormen z.i. niets meer of minder dan een aanslag op het leven der nog ongeboren conferentie. Het is trouwens niet alleen Engeland, dat door zijn maatregelen bezig is, de con ferentie van te voren onmogelijk te maken. Het lijkt wel alsof er een wedloop is tus- sohen de volkeren om elkander het han delsleven zoo zuur mogelijk te maken en dat ondanks de belofte der naties, neer gelegd in het handvest van den Volken bond, waarvan art. 23, lid en. aldus luidt: „De leden van den Volkenbond zullen de noodige beschikkingen treffen om de waar borgen voor en het handhaven van de vrij heid van transport en doorvoer te verzeke ren en eveneens een billijke behandeling van den handel van alle leden van den Bond....5' Leipzig. De heer van Papen zal zich dezer dagen wel eens achter het oor gekrabbeld hebben en bij zichzelf gedacht hebben: „Het land redden is toch een las tig karwei". Hij had in Juli van dit jaar met krach tige hand ingegrepen en de Pruisische re geering naar huis gestuurd. Maar deze, .daarbij gesteund door de regeeringen van Beieren en Baden, was in plaats van naar huis naar het rijksgerechtshof te Leipzig geloopen, om zich daar te beklagen. Thans heeft dit gerechtshof uitspraak gedaan en een waarlijk Salomons oordeel uitgespro ken. Beide partijen eischten het comman do over den staat Pruisen voor zich op, welnu, besliste het hof, gaan jullie dan maar allebei op de commando-brug staan Aan den eenen kant wordt erkend, dat de rijkskanselier geheel volgens de bepa lingen van de grondwet tot rijkscommissa ris voor Pruisen is benoemd en als zoodanig de bevoegdheid heeft om den Pruisischen ministers tijdelijk uit hun ambtelijke func ties te ontheffen en deze op zich te nemen of aan andere personen als commissarissen van het rijk over te dragen, maar aan den anderen kant wordt ook uitdrukkelijk ver klaard, dat deze bevoegdheid zich niet zoo ver kan uitstrekken, dat de Pruisische re geering en haar leden de vertegenwoordi ging van het land Pruisen in den rijksdag, in den rijksraad of hoe dan ook tegenover het rijk, den Pruisischen landdag, den staatsraad of andere landen kan ontno men worden. Het recht van den rijkscommissaris wordt erkend, maar het recht van diens natuur lijke tegenstandster, de Pruisische regee ring, wordt ook erkend. De oude Pruisische regeering heeft tegenover haar eigen amb tenaren* niets te zeggen, maar tegienover het rijk en tegenover den landdag bestaat zij nog in haar volle beteekenis. Er zijn dus twee kapiteins op het schip van staat, die mekaar geducht in de wielen kunnen rij den. Het is een verwarde situatie, waarvan de consequenties nog niet geheel te over zien zijn. SPORT VOETBAL X. V. C. B. OVERZICHT. 't Is alweer hetzelfde liedje van iedere week: de terreinen zijn zoo mogelijk nog slechter geworden, maar het heeft er veel van weg, dat onze Hollandsche voetbal lers thans wat aan den slechten toestand der terreinen en aan het niet minder slech te weer gewennen. Dat heeft de' afgeloopen Zondag wel be wezen, want toen is de oogst ook buiten verwachting groot geweest. Intusschen is het programma voor mor gen iets minder groot. Voor de eerste klasse G zijn nl slechts twee wedstrijden vastgesteld. Graaf Wil lem ontvangt D. O. N. K. in Den Haag en D. H. L. gaat op bezoek in Loosduinen. De thuisclubs geven we de beste kans om te In de tweede klasse O vier wedstrijden. Leiden gaat op bezoek bij P. F. C. in Poel dijk. Dat wordt een zware wedstrijd vöor de Haagwegbewoners, waarvan het resul taat vermoedelijk wel een nederlaag zal worden. De Leidenaars zijn nog niet goed in vorm. Dat moesten we Zondag jl. uit den half-uurs-wedstrijd tegen Blauw Zwart constateeren en dat ondanks toen reeds een 20 voorsprong werd verkregen. Er moet met veel meer overleg gespeeld wor den en vooral de bal-controle dient verbe terd te worden. In Lisse de groote strijd tusschen Lisse en Te ijlingen. Vergissen we ons niet, dan zal het krachtsverschil niet bijster groot zijn. Blauw Zwart ontvangt thuis Wilhelmus en zal met een gelijk spel al heel tevreden mogen zijn. Excelsior tenslotte wint thuis wel van Lenig en Snel. R. K. S. V. „TEIJLINGEN". Voor de derde maal is de wedstrijd Lisse ITeijlingen I vastgesteld en wel a.s. Zondag. Wij betwijfelen het of er nu gespeeld zal kunnen worden, daar het weer er niet beter op is. Laten wij hopen, dat er geeri vergeefsche reis wordt gemaakt. Vertrek per fiets 1.15 uur vanaf K. S. A. Teijlingen II gaat op bezoek bij D. O. S. II in Roelofarendsveen. De thuiswedstrijd werd verloren en wij gelooven niet, dat de Teijlingers de puntjes mede zullen brengen, dooh wanneer er zoo gespeeld wordt als vorigen Zondag tegen Leiden II, is er wel kans op gelijk spel! Vertrek per fiets om 1 uur vanaf de K. S. A. De Junioren krijgen bezoek van S. N. A. uit Stompwijk. Komt aan jongens, houdt nu de puntjes eens thuis. Aanvang 1 uur! Wedstrijdprogramma voor a.s. Zondag. Eerste klasse A: Sitt. BoysVol harding; V V. H.Valkenburg; Kimbria Marsana; R. K. V. V. L.Caesar; K. N. V. R. K. O. N. S.; ChèvremontKerkrade. Eerste klasse B: BrabantiaKol- ping; Geel ZwartUnion;"R. A. C.M. U. L. O. Eerste klasse C: Venl. Boj'sBox meer; GennepVenlo; WilhelminaD. E. V.; Best VooruitS. V. B. Eerste klasse D: V. D. Z.'s Hee- renberg; Blauw WitAltior; GrolSwift. Eerste klasse E: VostaQuick; De ZweefP. H.; AchillesZwolle. Eerste klasse F: V. I. C.V. V. Z.; De MeerE. M. M. Eerste klasse G: Graaf Willem II D. O. N. K.; G. D. A.—D. H. L. 2e klasse O: P. F. O.Leiden; Ex celsiorLenig en Snel; Blauw Zwart—Wil helmus; LisseTeijlingen. DIOC. HAARL. VOETBALBOND. R. K. Sportvereeniging „S. M. C." 1 Wanneer er vóór a.s. Zondag eens een einde komt aan den regenstroom, welke de laatste weken dikwijls als spelbreker optrad, dat speelt S. M. C. I te half drie den eersten thuiswedstrijd tegen N. V. C. I uit Noordwijkerhout. Het belooft een span nende wedstrijd te worden en als het on zen jongens gelukt 1 puntje thuis te hou den mogen ze blij zijn. Het tweede brengt een bezoek aan een oude bekende nl. de Kolping Boys I. Dus weten de S. M. C.'ers dat er gewerkt zal moeten worden. Aan vang te 2.30 uur. De reserven van Kolping Boys brengen S. M. C. III een bezoek aan den Warmonderdam en spelen te half één. De S. M. C. Junioren I en II spelen respectievelijk te half drie en 1 uur tegen R. W. D. I en IV. R. K. Sportvereeniging „A. V. V." Morgen zullen vijf elftallen van A. V. V. voor de competitie in actie zijn. Het 1ste elftal ontvangt thuis om 2.30 uur S. N. A. I uit Stompwijk. Als van ouds belooft dit een spannende wedstrijd te worden. Ofschoon A. V. V. met een in valler voor den1 keeper moet uitkomen ge looven we toch wel, dat A. V. V. do beste kansen heeft, indien van begin tot einde flink wordt aangepakt; wij rekenen in elk geval op een gelijk spel. Het 2e elftal speelt om 2.30 uur op Hoornpark tegen S. D. C. II. Daar het de eerste wedstrijd van het 2e elftal is. zullen wij afwachten, wat de 2e elftallers doen. A. V. V. IV speelt om 2.30 uur thuis te gen Velo IV. Wanneer de vierde elftallers de zaken flink aanpakken, kunnen beide puntjes wel op den Dam blijven. Ten slotte speelt A. V. V. a om 2.30 uur thuis tegen Rava a en A. V. V. b om 1 uur te Voorburg tegen Wilhelmus b. We zullen zien wat de Junioren zullen presteeren, doch we vertrouwen, dat allen bun best zullen doen en zoo goed mogelijk resultaat te bereiken. R. K. Sportvereeniging „D. 0. S." D. O. S. IV opent moreen het program op het D. O. S.-terrein met een wedstrijd tegen N. V. C. III uit Noordwijkerhout; aanvang 12.30 uur. Dan volgt om half 3 D. O. S. ITTeij lingen II, welke wedstrijd „uit" werd ge wonnen. Niettemin zullen de D. O. S.-men- schen flink moeten aanpakken, want door onderschatting der tegenpartij is reeds menige wedstrijd verloren. D. O. S. III gaat naar Noordwijkerhout om N. V. C. II met een bezoek te vereeren; aanvang half 3. Door den D. H. V. B. was voor D. O. S. I geen wedstrijd vastgesteld. Het D. O. S.-bestuur is direct hierover gaan corrcs- pondeeren, doch het resultaat is nog niet bekend, de betrokken spelers krijgen hier van nog bericht. R. K. Sportvoreen. „St Berpardus". Indien het weer geen spelbreker wordt, zullen a.s. Zondag drie elftallen in een wedstrijd uit moeten komen. Het program ma luidt als volgt: Het eerste elftal krijgt te 2.30 uur op eigen terrein bezoek van A. S. C. I uit Zoeterwoude. Het tweede elf tal speelt eveneens te 2.30 uur te Stomp wijk tegen R. N. A. II. Voor dit elftal is het gezamenlijk vertrek vastgesteld op uiterlijk 1.30 uur. De junioren krijgen te 1 uur bezoek van het juniorenelftal der sportvereeniging A. S. C. uit Zoeterwoude. Het bestuur deelt bij deze mede, dat er ook een derde elftal is ingedeeld voor de competitie van den D. H. V. B. In welke klas deze zijn ingedeeld zal eerstdaags worden bekend gemaakt. R. K. Athletiek- en Sportvereeniging „Rood-Wit". Voetbal. Van de vastgestelde wed strijden worden er drie op het Sportpark Haagweg gespeeld. De senioren elftallen hebben a. s. Zondag rust, wij raden hen aan dezen middag eens bij de wandelaars door te brengen; misschien komen uit deze elftallen niet zooals het vorige jaar nog wel vierdaagsche tippelaars. Het eerste junioren-elftal krijgt S. M. C. op bezoek. Wij^ kennen de kracht van dit elftal niet dus zullen we maar afwach ten. Het tweede gaat naar Zoeterwoude, waar Meerburg I wel voor een warm ont haal zal zorgen. Na de kleine nederlaag verleden week, achten wij jullie wol in staat om 1 puntje mee huiswaarts te bren gen. Vertrek kwart voor 12 vanaf de Gem. H. B. S. Het derde zal den strijd aanbinden te gen Foreholte II. Aangezien dit elftal pas is ingedeeld, kunnen wij omtrent den uit slag niets voorspellen. Wij vertrouwen evenwel dab onze jongens hun best zul len doen. Het vierde junioren-elftal ontvangt het tweede van S. M. C„ dat zal aanpakken worden Boys. Wandelsport Zooals bekend i», heeft het bestuur toestemming gekregen om deel te nemen aan de afstandsmarschen der Leidscbe Sportclub op Zondag 13 No vember a.s. voor leden boven de 17 jaar 45 km. van 14 tot 17 jaar 25 km. Het inleg- geld bedraagt 15 oent per deelnemer Nu worden allo ledetn die aan wandel sport doen of reeds gedaan hebben drin gend aanbevolen aan deze marsch deel te nemen, opdat wij met een schitterende- groep vertegenwoordig kunnen zijn. Het bestuur beeft voor dien Zondag voot alle elftallen, zoowel voor de senioren ale junioren, vrijaf gevraagd. De training voor de junioren vangt a.s. Zondag aan met een marsch van 15 km. Die van de senioren vangt ook a.s. Zondag aan met een marsch van 25 km. Het vertrek is gesteld op 1.30 uur vanaf het Noordeindsplein. Dit geldt voor de senioren en junioren. Dus allen present! R. K. Sportvereen. „Alph. Boys." Het eerste elftal krijgt Zondag a.s. Vo gelenzang op bezoek, een onbekende, zoo dat wij moeilijk naar den uitslag kunnen gissen. Wij mogen echter wel aannemen, dat het eerste elftal zal trachten de beide puntjes thuis te houden, doch dan dient er van begin tot einde flink te worden aange pakt. Het tweede elftal speelt te halfdrie to gen Adolf Kolping II uit Langeraar, voor de Boys geen onbekende. Meermalen werd tegen dit eilftal door de Boys een goede uitslag verkregen, zoodat wij het ook nu op een Alphensche overwinning houden. Wij vestigen nogmaals de aandacht der be trokken vereenigingen er op, dat het ter rein der Boys gelegen is aan den Steek- terweg, tegenover de woning van den heer Kroft. R. K. Sportvereen. „Foreholte". Foreholte I karnpi. morgen tegen R. W. D. I in Leiden. Ze zullen hun beste beentje voor moeten zetten om een behoorlijk figuur te slaan, want deze club boekte reeds twee overwinningen in de competitie. Flink samenspelen, jongens, dan zal bet wel gaan! Foreholte II ontvangt. Vogelen zang III. 't Zal ons niet verwonderen of dit wordt een overwinning, de reserves zijn er den laatsten tijd goed in. De Junioren I spelen thuis om 1 uur tegen V. V. L. TI Junioren uit Voorschoten. Het zal nu niet zoo makkelijk gaan om te winnen nu ze in afd. B spelen of zorgen jullie voor een verrassing? Tenslotte trekken de Junioren IT naar R. W. D. III Jun. waar ook om 2.30 wordt begonnen. Aanvoerders worden verzocht de opstellingen zoo te laten als door de elftalcommissie opgegeven. Allen Zondag in rood-wit shirt Nog steeds kunnen zich eenige leden op geven voor een derde elftal. Het programma is als volgt: Foreholte IIVogelenzang III, 2.30 uur; Foreholte I Jun.V. V. L. II Jun. 1.00 uur; R. W. D. I Foreholte I 2.30 uur; R. W. D. III Jun. Foreholte II Jun. 2.30 uur (bijterrein). FEUILLETON. Naar het Engelsch van ARCHIBALD MARSHALL. (Nadruk verboden). 9) Daarop bracht hij de beide bezoekers door een andere deur naar een met eiken beschoten gang, waarin zich aan den lin kerkant een deur bevond. Toen deze ge opend werd traden ze een donker vertrek binnen, dat ingericht was als slaapkamer. Aan den eenen kant waren de eiken pa- neelen op zij geschoven en twee groen ge schilderde deuren met koperen handvaten waren zichtbaar. „Je kunt nu wel gaan. Feitham", zei Calthorp. „Als de sleutel hierbij is zullen Sir Guy en ik den inhoud van de safe on derzoeken en daarna gaan we de papie ren in de kleedkamer doorzoeken. Daar kan je ons straks vinden, als er eoms iemand komt." De butler vertrok. „Nu de sleutel van het geheim", riep Calthorp. Haast dadelijk had hij den goeden sleu tel te pakken; hij draaide deze een paar maal in het slot om en trok aan het hand vat. Langzaam ging de zware deur open. Het inwendige van de brandkast werd gevormd door planken met wollen stof bekleed, 23e waren leeg. HOOFDSTUK VII. Wat directeur Philips van de zaak dacht. De twee vrienden keken elkaar aan. „Dat was te verwachten", merkte Cal- throp laconiek op. „Ja, maar dat maakt, bet geval niet minder beroerd", meende Guy. „Maar met betgeen we door dien brief ontdekt heb ben, zou zich in deze bra/ndkast het heele vermogen van Sir Roderick hebben moeten bevinden. Wat moeten we doen?" „Zien het terug te krijgen," klonk het droog. „Martin zal er heusch niet met die steenen vandoor zijn gegaan om er gainze- bord mee te spelenTen slotte is bet niet zoo erg, Guy. Zoo gauw hij probeert het een of ander stuk^ te verkoopen, is hij er bijIk ga nu eerst naar de kleedkamer om de papieren door te zien. Ga jij buiten maar eens rondkijken, als ik wat belangrijk ont dek, laat ik je roepen." Achter 'bet kasteel bevond zich een Hollandsche tuin en Guy genoot van alle bloeiende bloemen en planten, die met verfijnden smaak op het grasveld gegroe peerd stonden. Er was een vijver waarop waterlelies dreven en waarvan de oevers begroeid waren met irissen. Achter den vij ver lag een lage rotstuin en een zomer huis. Guy had een uur rondgedwaald in dit fraai aangelegde gedeelte van het park, toen Calthorp hem wenkte. „Meneer Philips, de bankdirecteur uit Keswick is er", vertelde <^e advocaat, toen hij met Guy de treden van het terras op liep. Hij ging hem voor naar een zijkamer, die aan de groote bibliotheek grensde, waar een kleine man met een blozend ge zicht op hen zat te wachten. „Droevig geval, heeren", zei hij toen Guy en Calthorp zich hadden voorgesteld. „Vreeselijk „Had u het nieuws al in Keswick ge hoord, toen u mijn telegram kreeg?' vroeg Calthorp. „Ja, vanmorgen in de vroegte, de men- schen in de streek zijn er vol van. Zijn de juweelen veilig, heeren ging hij op fluis terende toon voort.. ..Veilig? Ze zijn verdwenen", flapte Calthorp plomverloren uit. „Had ik het niet gedachtriep de bank directeur. „Maar laat. ik u eerst eens al les vertellen." En Philips haalde een dub bele vel foliopaiper uit zijn zak en vouwde het open. „Ik heb alle gegevens hier." „Had Sir Roderick zijn bankzaken bij uw firma?" vroeg Calthorp. „De laatste vier en twintig jaar hadden wij de eer Sir Roderick tot onze cliënten te mogen rekenen. Zijn banksaldo werd destijds van een Londensche bank overge schreven. Het was een mooie transactie voor ons ik was juist directeur van de bij bank in Keswick geworden. Het saldo be droeg nooit, minder dan vijfduizend pond en er zijn enorme bedraaen over zijn rekening geloopen. Maar ik heb Sir Roderick overi gens in geen tien jaar meer gezien. Mar tin, zijn vertrouwensman, was de bemid delaar tusschen hem en onze bank. Tus schen twee haakjes, een weinia toeganke lijk en zwijgzaam mensch, die Martin. De rente van Sir Roderick's effecten werd geregeld bijgeschreven. Deze bedroeg des tijds ongeveer veertig duizend pond per jaar, maar dat werd geleidelijk heel wat meer. omdat Sir Roderick niet, meer dan de helft gebruikte en de rest in nieuwe be leggingen stak. „Hoe ter wereld maakte hij twintig dui zend pond op, als hij zoo eenvoudig leef de", riep Guy. „Ik geloof, dat Sir Roderick veel anti quiteiten kocht", antwoordde Philips. „Dat is zoo", beaamde Calthorp. „Ik heb dat boven in de boeken gezien." „Ja, Sir Roderick was een groot kunst liefhebber". ging Philips voort.. „Martin woonde altijd de antiquiteitveilingen in Londen bij. Hij verdiende wel den naam van vertrouwensman, want hij kon vrije lijk over Sir Roderick's geld beschikken, wel iets ongewoons voor een bediende, zou ik zeggen. De cheques werden door hem geteekend. Wij hebben hem héél wat uit betaald, altijd goud nooit papier, maar wat hij er mee uitvoerde „Alles is in de boeken verantwoord", viel Calthorp den bankdirecteur in de rede. „O", /.ei Philips merkbaar teleurge steld. „Dan moet ik bekennen dat ik Mar tin ten onrechte verdacht heb. Maar luis tert u vprder. Veertien jaar geleden, het was in Februari, kreeg ik op een morgen een brief van Martin, waarin hij mij ver zocht bij Sir Roderick te komen. Ik wilde wel eerlijk bekennen, dat ik een beetje te gen dat bezoek opzag. Ik herinner 't mij als de dag van gisteren. Ik had mij Sir Rode- riek heel anders voorgesteld, dan hij in werkelijkheid was: als een soort kluizenaar een norsche zwijgzame zonderling. Maar tot mijn verbazing werd ik heel vriendelijk ontvangen door een langen, knappen, grij zen heer, het echte type van een land edelman. Ik voelde mij dadelijk op mijn gemak met. hem. Hij was heel zakelijk en vertelde mij, dat hij gedurende do eerst volgende vijftien jaar zijn vermogen in kostbare edelsteenen wilde omzetten.'5 „Eigenaardig", meende Calthorp, „en vanwaar juist die periode van vijftien jaa.r „Ja, daf. zou ik u niet kunnen zeggen, maar wat ik. heel vreemd vind, is, dat die termijn van vijftien jaar ongeveer voorbij zijn. Sir Roderick gestorven en dat zijn sal do sterk geslonken is." „Hoeveel is er nog over?" informeerde Guy. „Het juiste bedrag is", en hier raad pleegde de bankier zijn folio papier, „een en veertig duizend zes honderd, zes en vijf tig pond, 9 shillings en twee pence." „Dan kan ik er u bij vertellen", klonk Calthorp's stem, „dat Sir Roderick vlak voor hij stierf van plan was vijf en dertig duizend pond voor den aankoop van een Indisch kroonjuweel te besteden." Philips scheen niet. buitengewoon vcf- baasd over deze mededeeling. „Ja, stemde hij toe," er zijn. heel wat kostbare juweelen eekocht en dikwijls voor enorme bedragen. Het laatstè bedrag be taalden wij in December uit." „Hebt u al gevolgtrekkingen gemaakt uit deze eigenaardige manier van doen van Sir Roderick, meneer Philips?" vroeg de advocaat. „Wel honderd, meneer, ze houden echter geen van alle steek. Maar ik heb dien Mar tin nooit vertrouwd het zou mij niets ver bazen, als hij er de hand in heeft gehad in den aankoop en in de verdwijning." fWordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 13