Echte Leidsche Wollen Dekens Prima Leidsche Fantasie Dekens VRIJDAG 28 OCTOBER 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 UIT DE OMGEVING KATWIJK. Gids voor Katwijk. Op initiatief van Jiet gemeentebestuur is uitgegeven in keu- rigen omslag een Gids voor Katwijk. Reeds eerder, enkele jaren geleden was er ook een Gid9 voor Katwijk versohenen waarvan toen velen het gemak zullen hebben on dervonden. Thans is de Gids meer uitge breid en behalve in aantrekkelijken en mooien omslag, keurig van binnen, op prachtig glanzend papier, verlucht met tal rijke scnitterende foto's. Wie deze „Gids" heeft doorgelezen weet wat er te Katwijk te zien is, aan natuurschoon, aan weten schappelijks, welke bedrijven Katwijk heelt, kortom alles wat iemand die in Katwijk eenig belang stelt, wil weten. Van gemeen tewege wordt de Gids in honderden exem plaren door het land verspreid. Begrijpelijk dat dit voor velen een aanleiding was om in de Gids z'n bedrijf of zaak bekend te maken, om afnemers te zoeken enz. Als nieuwste nieuws zien we in den Gids ook eenige foto's, in- en exterieur van het nieu we gemeentehuis. Bij deze foto's is een duidelijke beschrijving. De Gids is een mooi stuk werk en een mooie en practische re clame voor Katwijk als badplaats terwijl de tuinbouw, bloembollenteelt en vissohe- rij niet vergeten zijn. Personalia. In de plaats van den heer C. v. d. Kamp is tot vertegenwoordiger van „Concordia" een Spaarinstelling van den K. Volksbond, benoemd de heer Ger. de Langen. KATWIJK AAN DEN RIJN. Onveilig duin. Het duinterrein achter de Rijksschietbanen zal de volgende weex onveilig zijn wegens het schieten niet scherp: op Maandag van 9 uur v.m. tot 3 uur n.m., Dinsdag van 9 uur v.m. tot 2 uur n.m., Woensdag van 9 uur v.m. tot 2 uur n.m., Donderdag van 9 uur v.m. tot 2 uur n.m., Vrijdag van 9 uur v.m. tot 2 uur a.m. en Zaterdag van 2 uur tot 4 uur n.m. NOORDWIJKERHOUT. GROOTE PR OPAG AND A-A VOND. Uiteenzetting over „Quadragesimo Anno". In de groote zaal van het hotel van mej. dé Wed. J. L. Brama, alhier, had een groote propaganda-avond plaats van den R. K. Volksbond. De heer A. H. van Noort, Voorzitter van de Afdeeling Noordwijkerhout opende de vergadering met den Ohr. groet, heette alle aanwezigen hartelijk welkom in het bijzonder de aanwezige heeren geestelijken en den spreker van den avond den heer Angenent, Districtsbestuurder van den Volksbond. Spr. zeide dat de avond bedoeld wordt als opening van het winterseizoen. De geestelijk-adviseur, de weleerw. heer kapelaan Minnebo had gemeend, zei spr., dezen avond voor verdere belangstellen den eveneens open te stellen, gezien het belangrijke onderwerp, dat behandeld wordt. Spreker hoopte dat deze propagan- davergadering moge wezen een waardig begin van het winterseizoen. De voorzitter zeide vervolgens, dat in het komende seizoen elke maand een ver gadering zal gehouden worden en vraagt ten slotte aller medewerking voor het sla gen van het St. Nicolaasfeest voor de kin deren. Vervolgens deelde hij mede, dat de re- traiten, welke" voor de gehuwden gehou den wordt van 1317 Januari a.s. en voor de ongehuwden op het einde van de maand Januari, nog niet volteekend zijn. Nadere inlichtingen hieromtrent zijn te verkrijgen bij het bestuur van de Retrai- tenclub, den heer J. van der Voet en P. Opdam. Hierna gaf de voorzitter het woord aan den heer Angenent van wiens lezing wij hieronder een kort resumé geven. Veertig jaren zijn voorbijgegaan, sinds Rerum Novarum, de magistrale encycliek van Paus Leo XIII z.g. is verschenen en zoo zegt Pius XI de geheele katholieke we reld was vervuld van vreugde en daar was reden toe. De meerdere erkenning der menschelij- ke waardigheid, ook van de minst bedeel den, de democratiseering van het volk, de sociale wetgeving alles aanvaardt men, als voldongen feiten, als vanzelfsprekend. Veertig jaar Rerum Novarum bracht het. Door een groot deel der menschheid wordt de overtuigin0 gedeeld, dat de maatschap pij, zooals zij nu is, niet kan blijven. Bui ten het Christendom streefden reeds meer dere stelsels naar een nieuwe ordening der maatschappij. De bevrijding konden en kunnen zij niet brengen, omdat zij geba seerd zijn op dictatuur of geweld. De kardinale oorzaak van de wereldcri sis moet vooral hierin gezocht worden, dat men bij economische of sociale vraagstuk ken de zedenwet heeft willen uitschake len. Bij een economie met negatie der ze denwetten moet het uitloopen op een mis lukking. Onder de Katholieken waren ernstige verschillen van meeningen ontstaan over maatschappelijke vragen, ontleend uit Re rum Novarum. Het is Quadragesimo An no welke over deze strijdvragen thans een duidelijk oordeel geeft. Spreker ging na, wat in de encycliek van Pius XI gezegd wordt over eigendoms recht, het kapitaal, besprak het looncon- tract, bepleitte het opheffen der arbei- 'ders uit de proletarierstoestand wat ten goede zal komen aan alle standen der maatsoha-ppij en wees er bij dit alles op, dat de belangen van werkgevers en werk nemers voortdurend raken. Quadragesimo Anno dringt aan op orde ning en daar ligt de oplossing der crisis. Wanorde heerscht. Ordening van het be drijfsleven belichaamd in de bedrijfschap pen door Pius XI als een voorwaarde ge steld om de onbestendige en wankele maatschappij te vervormen tot een samen leving, waarin aan een ieder een passend levensonderhoud volgens zijn stand ge waarborgd is. Nadat de heer Angenent onder applaus zijn zeer mooie lezing beëindigd had dank te de Voorzitter hem namens de vergade ring. Na een korte pauze nam de weleerw. heer kapelaan Minnebo het woord tot het houden van zijn lezing: „De vernieuwing van den Chr. geest, als voorwaarde voor het herstel der sociale orde. Na in forsche trekken geschetst te heb ben, hoe heel de wereld in haar voegen kraakt, zeide spr. dat Pius XI in den zend brief „Quadragesimo Anno", de vuurtoren heeft gebouwd, die lichtend wenkt aan de millioenen schipbreukelingen van dezen tijd. Hij heeft het begrepen, de Vader der armen, dat het Thomistische woord nog van volle waarde is. Godsdienstig leven is onmogelijk zonder een menschwaardig be staan," en scherp signaleert hij de beteeke- nis van kapitaal en arbeid in het produc tiestelsel, den omvang en den zin van het eigendomsrecht, den strikten eisch van rechtvaardig loon, het herstel der goede sociale orde. Katholiek en niet-Katholiek erkennen dan 'ook, dat in de laatste veer tig jaren er op staathuishoudkundig en maatschappelijk terrein .geen stuk is ver schenen belangrijker dan de zendbrief „Quadragesimo Anno". In 1891 ontketende de verschijning van „Rerum Novarum" een storm van beroe ring eenerijds, van verontwaardiging an derzijds; nu, in onze dagen is de inhoud er van heel gewoon. Dat beteekent: dat er sedert 1891 veel veranderd is. Leo XIII kon niet verder gaan dan Hij ging, maar met „Rerum Novarum" waren de sociale gedachten van het Christendom niet uit geput, er moest nog een breedere uitwer king komen van de beteekenis dier - ver schillende sociale vraagstukken. En geloo- vig of ongeloovig, vriend of vijand, geheel de wereld beluisterde weer de stem van onzen tegenwoordigen Paus Pius XI toen hij die breedere uitwerking aan de we reld gaf. In 1891 liet Wilhelm II „Rerum Novarum" in het Staatsblad opnemen, thans werd „Q. A." een officieel stuk van den Amerikaanschen regeerenden Senaat. Zooals in 1891 „Rerum Novarum" zoo is „Quadragesimo Anno" in 1931 een nieuw sociaal program, zooals toen zoo zal ook de uitwerking ervan een nieuwe orde van zaken brengen, liet is een scherpe uiteen zetting van de sociologie op katholieken grondslag. De heer Angenent heeft geteekend in groote lijnen wat onzen tijd op stoffelijk gebied ontbreekt, welke de reddende en de behoudende krachten zijn om het econo misch herstel in christelijken geest te be werken. Erger echter dan de uiterlijke verschij ningsvormen van een sociale decadentie, een socialen achteruitgang in dezen tijd zijn de innerlijke verwordingen die de ge heime krachten vormen, waard»or onze maatschappij tot ontreddering is gekomen. De vermoording van de christelijke ze- dewet in dezen tijd, is de diepste oorzaak van het hedendaagsche droevig economisch leven. Letterlijk haalt Pius XI dan ook de woorden aan uit den zendbrief ..Rerum Novarum": „wil dus de menschelijke sa menleving genezing vinden, dan zal die alleen gebracht kunnen worden door terug te keeren naar een leven volgens de chris telijke beginselen." En wie zal durven ont kennen dat de menschelijke samenleving in onze dagen aan dit geneesmiddel een bijzondere behoefte heeft. Nog kort achter ons liggen, ge hebt het in de dagbladen kunnen lezen, de studie dagen te Bergen met als thema van be handeling deze encycliek: „Quadragesimo Anno". Door Z. H. Exc. den Bisschop van Haarlem is daar de slotrede gehouden, en Mgr. had zijn redevoering getiteld met de kernachtige woorden: „Betere menschen', waaruit spr. een passage citeerde. De droevige maatschappelijke toestan den hebben enorme schade gebracht aan de onsterfelijke zielen. Daar is ten eerste naar 's Pausen woord als oorzaak aan te geven van geestelij ke ontreddering „de miskenning van de ongeregelde passie in. het menschenhart". Wij leven in een tijd, waarin de mensche lijke geest zijn hoogtij viert, wat de mensch doet is goed en de fouten van de menschen mogen individueel slechts gezien worden als ziekelijke afwijkingen. De mensch heeft zich verheven in trotschen waan, als met Lucifers hoogmoed, boven God. Hem be- booren de rijkdommen en de schatten der aarde: Hij is de souvereine meester van het leven op deze wereld, niemand is ver plicht rekenschap van zijn daden af te leg gen, dan aan zichzelf. Begrijpt ge, ge achte vergadering, hoe met deze stelre gels het dierlijk instinct den mensch ge worpen heeft in den krankzinnigen jacht naar het goud en het geldbegrijpt ge hoe in den zucht om op te stijgen op den maat- schappelijken ladder, er geslagen en ge trapt wordt alleen om het geld; begrijpt ge hoe door het verzwakt verantwoorde lijkheidsgevoel men spelen gaat met de levens van millioenen, met de zuchten van de weduwen en de spannende angst van den straks werkloozen arbeider? De goud koorts wordt in de aderen en voor o zoo- velen is het een judaskus' waard om een judasloon te verwerven. Als tweede oor zaak van de geestelijke crisis, waaruit de economische is gevolgd, signaleert de Paus Nog verreweg het grootste deel van het publiek weet niet hoeveel de prijs der is6EDAALD, vandaar dat thans zoovelen TE DUUR KOOPEN. WIJ noteeren IEDERE DEKEN voor den LAAGSTER MARKTPRIJS. B.v. TWEE PERSOONS, alle kleuren 5.95 EXTRA GROOTE MAAT 7.85 6.95 ONZE EXTRA AANBIEDING 7 CC maat 170 x 220 voor I.Ou ALLE Dekens, VEEL LAGER DAN U DENKT, en G0ED- K00PER DAN WAAR 00KU! HaarUtr. hoek Donkersteeg 2-4-6 „het gebrek aan verantwoordelijkheidsge voel van de bestuurders der volkeren en der staten". De Fransche revolutie heeft God uit de maatschappij gebannen en den duivel erin gehaakb De stsat kan het wel af zonder God, zijn wet is niet meer de maatstaf van gerechtigheid e.i waarheid. Huwelijk en huisgezin acht de moderne staat zich niet meer verplicht te bescher men. Waar men de kindertjes opvoedt en de levens verlengt, vergiftigt men de zie len; waar men huizen bouwt, ontvolkt men de wieg; waar men sanatoria opricht voor de lichamen, daar laat men de pest- holen voor de zedelijkheid; waar men de schunnigste tooneelstukken en filmen sub sidieert, ontvolkt men de kerken. En de staat, die zijn gezag alleen ontleent aan den drager van alle gezag, God, is zich zelf genoeg geworden en meent het staats- bestek te kunnen richten naar menschelijk weten. Als derde oorzaak van den droevigen maatschappelijken toestand teekent de Paus aan „het gebrek aan waardeering voor den arbeid". Wij leven in een tijd, waarin de mensch voor duizenden beteekent een verlengstuk van een machine, moderne koopwaar ver handelbaar op de slavenmarkt der onge bonden economische krachten. De tikken de machine heeft meer waarde dan de den kende mensch en de denderende motor be teekent op de kapitaalsmarkt meer dan de arbeidende geest. De mensch en waarde is verlaagd bene den de waarde van de kolenschacht. Oh, het is zoo te verklaren, dat Paus Pius XI siddert bij de gedachte, wat er in deze stemming en in dezen geest terecht moet komen van het geloof en de liefde, van de reinheid en den eerbied van het mcnschen- leven. Met bloedend hart spreekt dan ook Pius XI zijn angst uit in dezen tijd, nu de liefde voor den arbeid van duizenden ar beiders vermorzeld wordt tusschen de ra deren der machine, nu de eerbaarheid van de meisjes en de vrouwen aan flarden wordt gerukt tusschen de vliegwielen van onze moerde fabrieken, nu het jachtende bedrijfsleven het gezinsverband in het hui selijk verkeer bedreigt, nu de heiliging van den Zondag in den modernen staat is op geofferd aan de heiliging van den Mam mon. Het is de verdraaiing en de omkee ring van alle waarden en Pius XI zegt het dan ook zoo juist: „Veredeld verlaat de doode stof het fabrieksgebouw, maar de menschen worden daar bedorven en ver liezen er aan waarde." Tegenover deze ontwrichting van de christelijke zedewet stelt Pius XI in „Qua dragesimo Anno" zijn geneesmiddelen. In de eerste plaats eischt Hij: „dat het eco nomische leven bezielt worde door den christelijken geest." „Zoolang deze beklagenswaardige toe stand, waarin de zielen verkeeren, voort duurt", zegt de Paus, „zullen alle pogin gen om de maatschappij te hervormen vruchteloos zijn en geen geneesmiddel zal hier baten, tenzij de menschen weer open lijk en oprecht terugkeeren tot de leer van het Evangelie, met andere woorden tot de geboden van Hem, die alleen de woor den heeft van eeuwig leven, woorden die, al gaan ook hemel en aarde voorbij, nooit zullen voorbijgaan. Terug naar de Evangelische waarde van den arbeid, terug naar de Evangelische kennis van het menschenhart, terug voor de staten naar het Evangelische woord: „Geef den keizer wat den keizer toekomt, maar geef Gode wat Gode toekomt. De Christelijke geest terug in het econo mische leven! Oh, ware het eens waarheid! Dan zou de rechtvaardigheid niet alleen symbool, niet alleen zinnebeeld maar ook werkelijk heid zijn in de verhoudingen van de men schen onderling, van de klassen en van de staten. Dan zou de menschenziel vrijge kocht met het kostbaar Bloed van Jezus Christus, de ziel ook van den jongen die ploeterend zich heerpvorstelt door de ko kende branding van zijn jonge passie, de ziel ook van het eenvoudige meisje, dat onafgebroken staat in het brandpunt van listige verleiding, dan zou de menschen ziel meer waarde gaan krijgen op de we reldmarkt dan de aandeelen van Konink lijke Olie of Bethlehem Steels. Dan zouden de beursnoteeringen niet meer zijn de maatstaf van menschelijk geluk of men schelijke ruine. Dan zou het volk, wetende, dat men in den mensch zijn broeder er kent, niet de gebalde vuist opsteken tegen den machthebber en den bezitter van deze wereld. Dan zou bovenal de maatstaf in deze wereld worden: „de zedelijkheids- waarde". Als tweede middel in dezen ontwrichten tijd noemt de Paus, de Christelijke naas tenliefde*. „De liefde", zegt de Apostel Paulus, „is de band der volmaaktheid". De Fransche sociale werker Albert de Man, heeft het eens scherp gezegd: „de maat schappij kan zelfs sterven aan strikte rechtvaardigheid". De menschheid heeft aan haar ziekbed niet alleen noodig de rechtvaardige diagnose van den genees heer, maar ook de zachte zorgende hand van de liefdezuster. Het is de onteerende ontboezeming, dat de H. Vader in zijn zendbrief vraagt de naastenliefde een plaats te geven aan de tafel der menschheid. Slechts als men den broeder erkent in den ander is wereld vrede en wereldgeluk mogelijk. Dan zal groeien het bewustzijn: Wanneer één lid lijdt, lijden ale leden mee. Dan zal broederliefde werkdadig en zorg zaam rondgaan in de sloppen der maat schappelijke elle-nde. Dan zullen gerechtvaardigde eischen aangehoord en mogelijke fouten en mis slagen gaarne verzwegen worden. Dan zal tegen de vlammen der gloeiende haat en afgunst de witte glans der heilige liefde afsteken. Dan zal komen berusting in eigen lot. Dan zal het zijn een broedermaatschap pij, die is de werkplaats aan den opbouw der zielen voor welke allen een woonplaats is bereid in het huis van den éénen Vader in den Hemel. Werkt mede: Werkgevers en werkne mers, ouderen en jongeren. Gij vooral jongeren! Gij zijt de dragers van onze toekomst. Zooals de jongeren van 1891 beleefd en meegewerkt hebben aan de uitvoering van „Rerum Novarum", zoo zult gij beleven de uitwerking van het woord van onzen tegenwoordigen Paus enmede- óf tegenwerken." Want wie niet met Mij, is tegen Mij O, 't moet mij van het hart. 't Is toch zoo'n droevig stemmingsbeeld van wat er omgaat in dat jonge hart, wanneer des Zondags achter in onze bedehuizen, staan de of leunende tegen den muur, de jonge man den schijn aanneemt zijn godsdienst plicht te vervullen, doch door geheel zijn verschijning getuigt, niet in het minst zich bewust te zijn wat daar gebeurt, terwijl hij toch daar op diezelfde plaats, daar op datzelfde oogenblik den moed en de kracht, de energie en de bezieling zich moest verwerven om naar buiten uit to dragen een eigen diepe godsdienstovertui ging, om aan anderen mede te deelen een eigen tintelenden christelijken geest. 't Is zoo pijnigend, zoo martelend wan neer wij bij het passeeren van een groep jongelui, waaronder ook onze Roomsche jonge kerels, een woord opvangen dat ge tuigt van een ontkenning een miskenning van oprechte, ware deugdzaamheid, terwijl zij daar in elkanders gezelschap een voor beeld en een aansporing moesten zijn voor elkanders deugd. Mijn God. wat gaat er toch, jonge kerel, in die oogenblikken om in uw onsterfelijke ziel O, 't is zoo angstig, wanneer uit het meisjesoog ons niet meer tegenstraalt een kinderonschuld, terwijl het haar roeping toch eenmaal zijn zal de reinheid aan an deren te leeren en mee te deelen. Gij jongeren, de oproep van dpn Paus geldt ook U Beseft uw tijd, begrijpt uw verantwoor delijkheid voor onze toekomst. Maakt u door studie en beluistering de beteekenis eigen van de Encycliek „Quadragesimo Anno", en past de lessen daaruit getrok ken toe op uw eigen omgeving. Werkt mede allen van welken rang, van wel ken stand, van welken leeftijd ook, werk gever en werknemer, ouderen en jongeren, werkt mede, door reinheid en door gods dienst. door rechtvaardigheid en door naas tenliefde aan het deu-f/lelijke herstel van de ontwrichte sociale orde. Een luid applaus getuigde aan het einde van de lezing dat de vergadering hiervoor zeer dankbaar was. De voorzitter bedankte, namens de ge heele vergadering kapelaan Minnebo voor zijn keurige lezing. Spreker vroeg ten slot te van ieder die wat misen kon, een offer voor het fonds „Hulp in Nood" voor de zieke leden, waarvoor aan de uitgang van. de zaal werd gecollecteerd, waarna de avond werd gesloten met den chr. groet, nadat uit volle borst het „Aan U, o Koning der Eeuwen" waa gezongen. VOORSCHOTEN. Sluiting winkelweek. Gisterenavond is de alhier gehouden winkelweek, uitgaan de van de Tosea's en Hanzewinkeliersver- eeniging gesloten. De St. Laurensharmonie stelde zich gisterenavond in het Burgemees ter Vernèdepark op en hield een muzikale rondwandeling door het dorp tot sluiting der winkelweek. Woensdagavond is in het R. K. Voreenigingsgebouw door de winke liers een filmavond gehouden, die luitste- kend bezocht was. De groote zaal was dicht bezet. Ook de filmavonden gehouden tijdens de gastentoonstelling zijn uitstekend ge slaagd en beide avonden was het gymna?- tiekgebouw overvol en de kookdemonstra ties werden met groote belangstelling ge volgd. BUITENGEWONE REGENVAL IN OCTOBER Langzamerhand is'de regenval in Octo ber zoo overvloedig geworden dat de totale hoeveelheid neerslag, die tot nu toe is gevallen, gelijk komt te staan niet de grootste hoeveelheden, die ooit in ons land zijn waargenomen. De cTontsfp hoeveelhe den zijn een drietal, nl. ?>?4 m.M. in Ren- temher aan het stoomve-m.*"! ("Vonnis in dp Haarlpmm',rnieer. 950 m W. in Fterv- temhpr mis te Uithuizen en 268 m.M. in September 1918 te (Torinchem. Tot n<i too is in October on <>3 '•«trends- gen bii Den Haag oneeveer 210 m.\f. ree-en eevallen hetgeen overeenkomt met dp re- c-enïnfensiteit van de drie bovengenoemd© gevallen. Voor dezen boitengewonen regenval moet wel een biizondere oorzaak 7"'n. die echter moeiliik is aan te wiizen. Octeber is de meest reizenriike maand van het ephoclp jaar in ons land. vooral in de Westelijk© gedeelten waar normaal 93 mM. rcffen on 1-8 dagen valt. Niet alleen de hoeveelheid maar ook hpf aantal regendagen is nti ab normaal groot. Tn de eerste plaats moet men voor de verklaring van de buitentrotvonen regen val denken aan de omstandigheid, dat en kele malen diepe stormdenressies een zwa- ren regenval brachten (9. 14. 20 en 23 Oct,) Overigens was October rijk aan regenbren- gende denressies, waardoor het groot aan tal regendagen kan worden verklaard. Verder zou de groote regen-intensiteit verklaard kunnen worden uit een grootere activiteit der depressies. Het is daar na melijk zoo mede gesteld, dat een depressie een stelsel van luchtstroomen is. waarin de warm-vochtige, uit Zuidelijke breedten komende luchtstroom door den invloed van een kouden, uit het hooge Noorden komen den luchtstroom tot opstijging naar hoo- gere luchtlagen wordt gedwongen. Als ge volg van deze onstijging en afkoeling wordt epn groot gedeelte van den waterdamp, dien de Zuidelijken luchtstroom aanvoert, als regen neergeslagen. Hoe krachtiger nu de Zuideliike luchtstroom is, hoe meer re gen er vallen zal. De buitengewone regen val in October zou dus kunnen worden verklaard uit een ongewoon krachtigen aanvoer van warm-vochtige lucht uit het Zuiden en wij zien dan ook, dat in den laatsten tijd telkens de zwaarste regens voorafgegaan worden en vergezeld waren van hooge temperatuur. Het verschijnsel van den buitengewone» regenriikdom wordt daarmede eigenlijk teruggebracht tot een versterkte algemee- ne luchl-circulatie tusschen den Equator en de Noordpool, want de beide boven genoemde tegengestelde luchtstroomen mak ken deel uit van het systeem der algemee- ne lucht circulatie op het Noordelijk Half rond. Hiermede is de beantwoording van de vraag naar de oorzaak van de groote nattigheid veel lastiger geworden. Wij krij gen daarbij dan namelijk te maken met de waarschijnlijkheid, dat de meteorologische omstandigheden, die deze algemeene lucht- cireulatie beheerschen, op dit oogenblik eenigszins abnormaal- krachtig aan het werk zijn. Het is echter nu nog niet mo gelijk precies te zeggen hoe het met die omstandigheden gesteld is. Zop het mogelijk zijn, dat buiten deze factoren een andere omstandigheid een rol speelt? Ik denk daarbij aan het feit, dat na de uitbarsting van Krakatau in 1883, waarbij enorme massa's vulkaanasch in de dampkring werden geslingerd, die door de algemeene lucht-circulatie ook in Europa terecht kwamen, een tijdperk van buiten gewonen regenval aanbrak. In April 1932 werden eveneens enorme hoeveelheden vul kaanasch bij de uitbarsting van de vulkaan Descabazado in Zuid-Amerika in den damp kring geslingerd. Deze kunnen doof de al gemeene lueht-circulatic op het Noordelijk Halfrond gekomen zijn. In Mei werd bij Den Haag in het regenwater een neerslag gevonden, dat zeer veel geleek op die vul kaanasch. Weliswaar volgde eerst een dro ge zomer in bijna geheel Europa maar wij moeten aanemen, dat een meer algemeen© verspreiding van die asoh noodig moest zijn om invloed op den neerslag te kunnen uitoefenen. Om dit uit te maken is natuur lijk een uitgebreid onderzoek noodig. Een verklaring voor den buitengewonen regen val, die in September en October de halve normale jaarsom opleverde, is dan wellicht in verband' te brengen met de versprei ding van vulkaanasc;h in den dampkring. (Nadruk verboden.) IHY HEEFT NOOIT AANTSUCCES VAN AtVERTEEREN GELOOFh

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5