VERSLAG DER TWEEDE KAMER. 24ste Jaargang VRIJDAG 28 OCTOBER 1932 No. 7341 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week f 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent-per week f2.60 per kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaal Eet Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 een per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogste 30 woorden, waarin be trekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit vier bladen Woorden en daden. Men zal ons niet verwijten óf in ons prij zen, dat wij voorstanders zijn van loonsver laging. Loonsverlaging kan zonder anstig wik ken en wegen worden doorgevoerd indien loonen te hoog zijn gezien arbeidspraesta- tie eax redelijke levens-behoeften en wel- stands-wenschen. Maar zulke loonen zijn dikwijls bij de loonsverlagings-actie juist niet betrokken. Loonsverlaging kan niet dan na consciën tieus beraden en in uiterste noodzakelijk heid worden ingevoerd, wanneer de loonen toch al niet aan den hoogen kant zijn, als er toch al niet „vet van gesopt wordt'.' Zoo staan wij tegenover loonsverlaging. De S. D. A. P. staat er anders tegen over héél andersals en zoolang zij geen verantwoordelijkheid draagt. Dkn is zij a priori en per se tegen alle loonsverla ging voor arbeiders en wie met dezen op één lijn worden gesteld. Maar, als zij zelf verantwoordelijkheid voor den goeden gang van zaken draagt, dan worden de bordjes verkeerd De loonen bij de z.g. A r b e i- derspers zijn verlaagd, in Zaand a m is men tot loonsverlaging voor het ge- meentepersoneel overgegaan De „Gelderlander"' schrijft naar aanlei ding hiervan: Tri Zaandam loonsverlaging. De Burgemeester is er socialist, de meerderheid van den Raad behoort tot de SJJ.A.P. Eén communist, die stemde tegen. Een lid van de O.S.P., ook tegen. Maar voor 't overige, alle sociaal-de mocraten voor. In Zaandam. Waar zij de meerderheid vormen. T.n alle gemeenten, waar zij dé min derheid uitmaken, stemmen ze tegen. Die communist en het lid van de O. S.P. daar in Zaandam deden net, wat de socialisten in andere gemeenten doen: ze vragen naar niets, stemmen tegen. Zij kunnen zich deze weelde veroorlooven, omdat ze in de oppositie zijn. Maar als zij de meerderheid vormen, verantwoordelijkheid dragen, de eind jes touw aan elkaar moeten knoopen, dan zijn ze niet beter of slechter dan anderen. De loonen in Zaandam (en bij de Arbeiderspers) gaan in de laagte, of schoon over het geheel© land, in alle gemeenteraden, in alle "bedrijven, de loonsverlaging door de S. D. A. P. met hardnekkigheid wordt bestreden. Zielig, dat verschil tussohen woord en daad. Treurig, die daemagogie van de S. D. A. P., waardoor zoo vele oppervlakkigen wor den gevangen en gewonnen voor de partij V Ook: woorden en daden. Wij lezen in de „Vooruit" onder het Leidsche nieuws: De heer C. H. Heemskerk, bestuurs lid van de O.S.P., die uit de afdeeling van den Algemeenen Nederlandschen Metaalbewerkersbond is geroyeerd zendt ons een verslag van een Woens dagavond in „Concordia" gehouden protestvergadering tegen dit roye ment. Er werd met algemeene stem men een motie aangenomen. Wij kunnen hieraan toevoegen, dat ©r bij den heer Heemskerk door het af- deelingsbestuur herhaaldelijk op is aangedrongen, zich in en vooral ook buiten de organisatie als een waardig lid te gedragen. De herhaalde waar schuwingen tegenover de afbraakpoli- tiek, die de heer Heemskerk wenschte te volgen, hebben niet mogen baten, zoodat het bestuur op grond van arti kel 10 van het reglement tot royement 'besloot. Het afdcelingsb e stuur denkt ©r na- DE BESLISSING OVER HET WETSONTWERP INZAKE TARIEFSVERHOOGING IS UITGESTELD. Het geheele uiterlijk der Kamer wees er gisteren op, dat men in algemeene afwach ting was van belangrijke gebeurtenissen. Die verwachting is echter bedrogen uitge komen; want toen de Kamer op het punt stond van de beslissende stemming over .het Wetsontwerp tot héffing van 30% op het tarief van invoerrechten en de heer C o 1 ij n (A.R.) door zijne verklaring, dat al de leden zijner fractie op één na. tegen het wetsont werp zouden stemmen, de spanning tot het hoogste had opgevoerd, werden de op een Ministercrisis beluste Kamerleden en tri- bunisten plotseling teleurgesteld door een geheel onverwachte schorsing der beraad slaging Doch laten wij het verloop der zitting in het kort schetsen. Minister de Geer heeft betrekkelijk kort gesproken ter ver dediging van zijn ontwerp. Hij deed dit op de hem eigen wijze: door de tegenstanders van zijn voorstellen tegen elkaar uit te spe len wegens hun onderlinge verschillen. Ik heb geld noodig; zoo begon hij, er zijn wel andere middelen aangegeven, om eenzelfde bedrag te vinden, als uit het door mij aan gegeven middel zal worden gevonden; maar over die middelen was men het niet eens; en het zou duidelijk blijken, zoodra zij in •een voorstel waren belichaamd, dat ook voor elk dier aangegeven middelen geen meerderheid te vinden ware. De Minister bestreed dan zijnerzijds de deugdelijkheid dier middelen, met name ook van de ta baksbelasting, welke door den heer Colijn in overweging was gegeven. Daarentegen hield hij vast aan het door den heer Fles- kens bestreden denkbeeld der couponbelas ting, waarvan hij de moeilijkheden meende te kunnen ondervangen. Een- tweede groep van bezwaren besprekend, speelde de Mi nister degenen die tegen het beschermend karakter dezer heffing bezwaar maakten uit tegen hen, die het juist betreurden, dat deze heffing alleen maar fiscaal was. Een technische herziening van het tarief zegde hij op zoo kort mogelijken termijn toe. Met den meesten nadruk verklaarde hij dat de voorgestelde heffing inderdaad slechts tij delijk zou zijn. Het was niet juist dat hij later de gelden ook nog noodig zou hebben; want in dit jaar zouden de reeds ingevoer de bezuinigingen hebben uitgewerkt; zou den nieuwe bezuinigingen kunnen worden ingevoerd; zou de technische herziening kunnen worden voorgesteld en de coupon- belasting ingevoerd kunnen worden. De belangstelling steeg nog, toen de Mi nister kwam te spreken over de bezwaren, welke aan het verdrag van Ouchy waren ontleend. De Regeering, aldus de Minister, deelde deze bezwaren niet. Zij was van oor deel, dat de begunstiging van België, het welk na onderteekening van het verdrag van de heffing der 30 opcenten zou worden uitgezonderd, zelfs een zeker relief gaf aan het verdrag. Maaren nu kwam de ver rassing: Om aan hen tegemoet te komen die meenden dat voor andere landen in den tekst van art. 2 wel een bezwaar was ge legen, om tot het verdrag van Ouchy toe te treden een verdrag waarop de regee ring hooger prijs stelde dan welk Kamer lid ook was de Regeering bereid in art. 2 een bepaling op te nemen, volgens welke de 30 opcenten voor alle mogendheden zouden vervallen, zoodra het verdrag van Ouchv zou. zijn geteckend, maar dit was dan ook de uiterste concessie, welke de Rtege©ring kon doen; en zij had de zekerheid hiermede alles te hebben gedaan, om een conflict met de Kamer te vermijden. Het was duidelijk zichtbaar, dat deze verrassing in de Kamer een zeer gemengde uitwerking had. Wat, riep de heer A 1 b e r- d a uit, gij hebt ons eerst verklaard, dat gij deze opcentenheffing volstrekt noodig hadt, om uwe begroeting sluitend te kunnen ma ken; en thans zoudt gij ze prijsgeven, zoo dra het verdrag van Ouchy zou zijn getee- kend. Het is een prikkel voor onze protec- tionisten, zoo voegde de heer Oud (V.D.) hieraan toe, om zich tegen de tot stand ko ming van het verdrag te verzetten. Ook de heer B i e r e m a (V.B.) was van oordeel, dat er op deze manier voorloopig niets zou komen van het verdrag van Ouchy. En de heer Vliegen (S.D.A.P.) betoogde, dat alles, wat in het land protectie wil, thans belang zou krijgen bij het niet m werking treden van het veïdrag van Ouchy. Zijnerzijds erkende de heer C o 1 ij n (A.R.) dat de Regeering een door herü zeer gewaardeerde poging had gedaan om hem tegemoet te komen, doch dat niettemin dc beslissing van de Kamer niet gemakkelijker werd. Wanneer door de onderteekening van het verdrag van Ouchy de hier voorgestelde wet zou ophouden te werken, zou er plot seling weer een gat. van 22.000.000 in de begrooting zijn, en de Regeering heeft juist gezegd, dat zij dit niet kan missen. Hoe moet het dan als het verdrag van Ouchy in werking treedt. Spreker erkende echter, dat het zeer moeilijk is thans een crisis uit te lokken. Hij betreurt het des te meer, om dat zijne fractie reeds het vorig jaar te ken nen heeft gegeven, de Regeering niet ver der op dezen weg te kunnen volgen. Het is niet redelijk, dat de Regeering niettemin toch de Kabinetskwestie stelt. Zijne fractie kan daarvoor niet op- raan en zal met uit zondering van een lidTegënstemmen. Spre ker vraagt zich daarvoor echter af, of het niet beter ware de beraadslagingen te schorsen tot na de behandeling van de al gemeene beschouwingen over de Staatsbe- grooting. De Kamer was zeer roesemoesig na deze rede, zij luisterde nauwelijks naar den heer Snoeck Henkemans, die vond dat aan zijne bezwaren tegemoet was gekomen. Zij schonk al evenmin veel aandacht, aan de rede van den heer Oud die voor zich per soonlijk tegen uitstel geen bezwaar had, doch meende dat de heer Colijn er wel be zwaar tegen moest hebben en al te duidelijk liet merken, hoezeer het hem speet, dat hier de kans op een kabinetscrisis scheen te verdwijnen. Hij kreeg een ernstige re primande van Minister de Geer, om dat hij het in twijfel had getrokken, dat de Regeering wel werkelijk zooveel waarde hechtte aan Ouchy. Als een Deus Ex Machina besteeg daarna de heer Aalberse (R.K.) het spreekge stoelte, om, met een beroep op de verschil- dende sprekers, die het hadden betreurd, dat dit ontwerp niet ha de algemeene be schouwingen was behandeld, een motie van orde voor te stellen tot schorsing der be raadslaging tot na de behandeling van de algemeene beschouwingen der staatsbe- grooting. De boosheid van den heer de Visser (C.P.) ten spijt, die er zich op beriep, dat hij dit dadelijk had voorgesteld, doch dc motie thans onzinnig vond en met geen an der doel gesteld dan om het Kabinet 'R'uvs te redden, werd deze motie met algemeene stemmen op die der communisten na, aan genomen, waarna de Voorzitter, of schoon het nog geen 4 uur was, tot veler verrassing de vergadering verdaagde. tuurlijk niet aan, zich te verantwoorden tegenover menschen buiten den Me taalbewerkersbond. Met zal dit alleen doen tegenover de leden der organisa tie. Zoo'n ruzietje laat ons eigenlijk koud. Maar wij maken op het gevalletje attent, omdat er ook hier weer blijkt van tegen spraak tusschen woorden en daden. Als de Katholieke Kerk iemand uit sluit van heb lidmaatschap der Kerk, om dat hij zich in het maatschappelijke, het sociale leven niet gedraagt, zooals, naar het oordeel der Kerk, een waardig Katho liek zich behoort te gedragen, omdat hij zich aansluit bij een organisatie, wier be ginsel of wier actie door de Kerk veroor- deelenswaardig wordt geacht, den blaast en schipmt en scheldt de S. D". A. P. omdat cle vrijheid van het individu wordt aange rand 1 En.... zelf sluiten ze iemand, buiten hun organisatie, omdat hij zich „in en vooral ook buiten de organisatie" (wij spa tieeren Red. ,,L. Crt.") niet „ais een waar dig lid" gedraagt. Ook: woorden en daden! BINNENLAND DE WERKLOOSHEID IN ROTTERDAM. Stijging met bijna 4000 in één maand Eind September stonden aan de Robter- damsche Arbeidsbeurs ingeschreven 44.730 werkloozen, 3810 meer dan in de vorige maand. Bij de ongeschoolden vermeerderde het aantal werkloozen met 1640, in het bouwbedrijf met 287, handels-, kantoor- en winkelpersoneel met 299, metaalbedrijven 263, scheepvaart buitenvaart 364, binnen vaart 157. De bouwbedrijven tellen 7193 werkloo zen; de metaa bedrijven 7895. de onge schoolden 13.264, handels-, kantoor- en win kelbedrijf 2264, houtbewerking 2398, scheep vaart buitenvaart 2257, binnenvaart 1836. BELANGRIJKE ORDER. Voor de Nederlandsche industrie. De gemeente Ostende is bezig met den bouw van een groote badinrichting, ge naamd „Palais des Thermes", welke inrich ting eenig in Europa belooft te worden. De meest moderne vindingen der electro- medische techniek worden in deze inrich ting toegepast. De N.V. Nederlandsche Rümtgen-Appa- ratenfabnek te Delft ontving de opdracht voor de geheele Röntgen-diagnostiek-inrich- ting, de volledige dia thermische installatie, benevens een installatie voor Finsen-inrich- ting. DE RELLETJES OP 20 SEPTEMBER IN DEN HAAG. De regeering zal niet gedoogen dat parti culieren haar taak om de openhare orde te handhaven uit handen nemen. Op de schriftelijke vragen van het Ka merlid Albarda naar aanleiding van het op treden op 20 September in Den Haag door leden van enkele vereenigingen en door dc politie, en de houding van de overheid daartegenover, heeft de minister van Bin- nenfandsche Zaken geantwoord, dat aan de regeering was bekend geworden dat men van particuliere zijde, zoo vereenigingen als enkelingen, zich had opgemaakt om zich op 20 September j.l. te scharen langs den weg dien het Staatshoofd bij het gaan naar en komen van de Ridderzaal zou volgen, mede ten einde eventueele pogingen, welke moch ten worden gedaan om het Staatshoofd met schreeuwen of anderszins onaangenaam te zijn, door een krachtige huldiging te over stemmen. De vraag of de regeering wist dat in een bijeenkomst in den Dierentuin o.a. de raad is gegeven zich voor het optreden in de straten aan een aangewezen adres van sta len z.g. ploertendooders te voorzien, wordt door den minister ontkennend beantwoord. Van een circulaire, onderteekend door den heer Groeninx van Zoelen in zijn kwa liteit van algemeen secretaris der Natio nale Unie, waarin opgeroepen werd tot anti-communistisch optreden op 20 Septem ber en waarin werd meegedeeld dat men de zekerheid had gekregen hiermee de be treffende organen der overheid van dienst te zijn, heeft de regeering, door de publi caties daarvan in de pers kennis genomen. Inderdaad komt in de cir.- Irire een passus voor, waaruit de bedoeling kan worden af geleid om desnoods met geweld op te tre den. Het is de regeering bekend dat een cadet aan de po'.itie hulp heeft verleend. Bedoel de militair heeft, overeenkomstig het be paalde bij art. 24 van het reglement betref fende de krijgstucht, deze hulp verleend toen de politie zich in zijn nabijheid ge noodzaakt zag gewapenderhand op te tre den tegen een menigte demonstranten. Na afloop van dit treffen heeft, een inspecteur van politie den cadet te kennen gegeven dat zijn hulpverleening n.ct werd verlangd. De cadet heeft aan deze wenk terstond ge volg gegeven en is zijns weegs gegaan. Van deelneming aan een charge of aan eenig ander politieoptreden door jongelie den met stokken gewapend is niet gebleken. Dat van de zijde van fascisten herhaaldelijk de orde in gevaar zou zijn gebracht is even min gebleken. De politie moest een aantal fascisten tegen een dreigende menigte in bescherming nemen, hetgeen haar plicht was. Om haar taak te vergemakkelijken heeft de politie de fascisten verzocht bij el kaar te blijven. Deze bescherming die geen andere is geweest dan aan elke andere groep burgers, zoo noodig, ware ten deel gevallen, is ©venals bij andere gelegenhe den op weinig opvallende wijze verleend. Optochten zijn niet toegestaan. Wat betreft den pasus in de circulaire, dat de Nationale Unie de zekerheid zou hebben verkregen met haar actie op 20 Sep tember de desbetreffende organen der over heid van dienst te zijn, de regeering en haar organen hebben met deze aangelegen heid geenerlei bemoeiing gehad. Er zijn niet, door dreigend en tartend op treden van particulieren, gevaren voor de openbare orde te voorschijn geroepen en evenmin zijn uitdagende vertooningen van fascisten door de politie begunstigd. Indien ooit particulieren eigenmachtig een gedeelte van de taak der politie zouden trachten op zich te nemen, zou het dc taak der politie zijn aan dit revolutionnair op treden onmiddellijk een einde te maken. Al leen op de overheid drukt de plicht en de verantwoordelijkheid de openbare orde te handhaven. Zij zal dien plicht te allen tijde met alle haar ten dienste staande middelen onverkort nakomen. Iedere poging om haar die taak uit handen te nemen en buiten of I tegen het wettig gezag met. geweidmiddelen de openbare orde te handhaven beteekont een verstoring van de openbare orde en zal als een begin van burgeroorlog in de kiem worden VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Ernstige werkloozen-onlusten te Londen. (2e blda). Godsdienststrijd in Slowenië. (2e blad). BINNENLAND. De Tweede Kamer heeft gisteren met 93 tegen 2 stemmen een motie-Aalberse aan genomen, waarin zij besluit, de behande ling van het tariefontwerp te schorsen eri voort te zetten na de algemeene beschou wingen over de begrooting voor 1933. (1ste blad). Contingenteering van brood. (1ste blad). De moordaanslag te De Punt. Het lijk van den dader opgehaald. (Laatste Ber.). Het vliegtuigwrak toch van Engelsche afkomst. (Gem. Ber., 4de blad). R. K. VROEDVROUWENSCHOOL TE HEERLEN. De nieuwe geneesheer-directeur. Naar de ,,Msbd." verneemt, is als opvol ger van wijlen dr. C. Meuleinan benoemd tot geneesheer-directeur van dc R. K. Vroedvrouwenschool te Heerlen dr. G. J. Lubbers. Dr. Lubbers werd te Utrecht, geboren en maakte zijn studies aan de Rijksuniver siteit aldaar. In 1927 slaagdo hij voor het arts-examen, waarop hi] als assistent be noemd werd van dr. .T. van Campen in 1928 en in 1929 van dr. J. P. Backer op do chirurgisohe afdeeling van het Wilhelmina gasthuis te Amsterdam. Hierna volgde zijn benoeming als ge neesheer van het St. Vincentiusziekenhuis te Paramaribo. In 1930 werd hem door wij len dr. Meuleman verzooht om dezen bij te staan als chef der kliniek en waarne mend-directeur. Gedurende de twee jaar, dat dr. Lub bers dr. Meuleman terzijde stond, heeft, zooAvel zijn medisch als sociaa^ werken de aandacht van het bestuur gel rokken, zoo dat dit meende bij het overlijden van dr. Meuloman het levenswerk van den overle dene veilig aan zijn handen te kunnen toe vertrouwen. Zijn voorgaande staat van dienst, gaf de volle zekerheid, dat het werk van dc Vroedvrouwenschool in den geest en in do lijn van dr. Meuleman zou worden voort gezet. Moge God's zegen het werk van den nieuwen directeur vergezellen. DE TEELT VAN ROGGE. Moet loonend worden gemaakt. De heef L. M. J. M. baron van Voorst tot Voorst, lid van de Tweede Kamer, heeft den minister van Economische Za ken en Arbeid gevraagd: Is het juist, dat het in de bedoeling der regeering. ligt aan te dringen op een beper king van den veenkolonialcn aardappel oogst voor 1933 tot vijftig pet. van den oogst van 1932? Zoo ja, heeft de regeering dan overwo gen dat. ongeveer 14.000 hectaren aardap pelland vrijkomen, die met. andere gewas sen zullen moeten worden beteeld? Welke gewassen zullen dan in aanmer king moeten komen, nu do uitzaai van tar we door de regeering wordt bepei'kt, en de teelt van bieten en rogge verre van loo nend is? Acht dc regeering het, onder deze om standigheden, niet dringend noodig om zoodanige maatregelen te nemen, waardoor de teelt van rogge loonend Worden kan? Mr. A. R. Zimmerman Kamercandidaat? Uit de „Vrijheid" blijkt, dat in den kieskring Rotterdam in do vergadering van 13 October 1.1. mr. Molenaar de eerste li berale candidaat is geworden met 66 van de 130 stemmen. Zestig stemmen waren uitgebracht op den oud-burgemeester van Rotterdam, mr. A. Zimmerman. Do liberale „Avondpost", die tegen de candidatuur van mr. Molenaar als werk gevers-vrijgestelde (hdbbcn juist de libera- 1 len niet altijd het vinnigst tegen vrijgcatol- 1 den als Kamerleden gesputterd?) bezwaar j heeft gemaakt, schrijft hierover: Intussohen geldt het hier nog slechts een voorloopige lijst. Misschien brengt de definitieve keus nog verrassingen, al hebben wij reden om aan te nemen, dat de Partijraad zal adviseeren tot do can- didatuur-Molenaar. „Msbd."

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1