VRIJDAG 28 OCTOBER 1932 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 11 HAAGSCHE RECHTBANK Voor de Haagsche Rechtbank stond in hoo- ger beroep terecht M. A, K., chauffeur op de autobus BoskoopLeiden, terzake dat hij op 5 April j.l. op de Gemeeneweg onder de ge meente Hazerswoude de wielrijder J. H. uit Hazerswoude, toen hij deze met zijn autobus achterop reed, in die mate heeft aan gereden, dat H. van zijn rijwiel viel en zich bezeerde, en bovendien dat zijn rijwiel en de daarop" aanwezig zijnde fietsmand werd be schadigd .Verdachte was door den kanton rechter te Alphen veroordeeld tot een geld- goete van f 8 subs. 8 dagen hechtenis. Een vijftal getuigen werden in deze zaak gehoord. Het O.M. waargenomen door mr. Hoekstra, die het feit door de verschillende getuigenverklaringen wettig en overtuigd be wezen achtte, vroeg bevestiging van het vonnis Vervolgens stond terecht P. v. D., uit Lei den, van beroep vertegenwoordiger, die bij vonnis van den Leidschen kantonrechter was veroordeeld tot een hechtenis van 6 dagen en drie maanden opzegging om motorrijtuigen te besturen, terzake, dat hij te Leiden werd aan gehouden, toen hij een auto bestuurde, terwijl hij onder den invloed verkeerde van sterken drank. Een tweetal agenten van politie, die verdachte hadden aangehouden, werd niet gehoord, in verband met verdachte's bekente nis op de terechtzitting. De officier vroeg be vestiging van het vonnis. Terecht stond hierna A. W. R., uit Lei den, van beroep orgeldraaiersbediende, ter zake dat hij op 15 November van het vorige jaar tijdens de afwezigheid van zijn kostbaas (tevens patroon) W. F. v. P. te Leiden, na verbreking van een deurslot, zich toegang heeft verschaft tot diens woning in de Mira- kelsteeg, en na eerst een stuk ijzer uit een pakhuis van zijn patroon te hebben gehaald, diens muntmeter heeft gelicht, waarin zich be vond een bedrag van f 4.80. Na het hooren van de benadeelde, werd de zaak voor onbepaalden tijd uitgesteld wegens het niet verschijnen van een getuige. Vervolgens stond daarna terecht wegens medeplichtigheid in de vorige zaak als ver dacht van braak in vereeniging met A. W. R. gepleegd een zekere W. P. E. R., eveneens uit L e id e n. Verdachte was bij deze zaak de bet. Hij gaf echter te kennen, dat hij een en ander op verzoek van de vorige verdachte R. had gedaan. Overigens bekende hij. Van de ontvreemde gelden had hij met de vorige ver dachte een uitstapje gemaakt naar den Haag, en daar samen het geld verteerd. De president vond een dergelijke manier van handelen tegenover een kostbaas niet mooi. (Deze verdachte was evenals de vorige verdachte kostganger bij den benadeelde). De officier van Justitie vroeg een gevange- nistraf voor den tijd van 3 maanden. In de verdachte-bank verscheen de 19-ja rige H. J. de G. uit Rotterdam, thans gede tineerd in het Huis van Bewaring. Verdachte had zich op 6 September, na eerst een rijwiel in den Haag te hebben gehuürd en dit te Leiden voor f 2.50 te hebben verkocht (waar voor hij een gevangenistraf kreeg van 6 maan den) begeven naar den bakker van N.te Leiden Hij had valscheliik een brief ie oDgesteld en geteekend mevr. de G., vermeldende om mede te geven (aan verdachte), 12 gebakjes. 3 ons koekjes? 10 luxe broodies en 5 krentenbollen. Op een vraag van den president, of hij dit al les zelf h^d oogegeten, antwoordde verdachte bevestigend. Hierna werd gehoord de winkel juffrouw van bovengenoemde firma, die de verdachte herkende die haar het briefie, door verdachte geschreven, had gegeven. De iuf- frouw had geen wantrouwen in verdachte, juist omdat de naam van mevrouw de G. haar wel bekend was en die mevrouw een klant was van de firma van N. Het strafregis ter van verdachte is alles behalve schoon, zoo als de presdient opmerkte. De officier vroeg een veroordeeling voor den tijd van 6 maan den gevangenisstraf. :antongerecht te woerden Men meldt ons: Dit Gerecht is met werk zaamheden overbelast. Vermoedelijk dit jaar ieder maand een extra strafzitting. Terechtzit tingen met gemiddeld 35 a 40 getuigen vergen een zittijd van |s morgens 10 uur voormiddag tot des namiddags ongeveer vier uur zonder schorsing. v .K. te Rietveld was met een geladen geweer in het veld geweest om te jagen op een ander zijn grond. Get. V. te Leiden kwam hem tegen. Een woordenwiseling volgde en verdachte viel met het geladen geweer zijn makker aan. Hij zette de loop tegen het voor hoofd van get. H. te Barwoutswaarder. Getui ge V. voornoemd vond dit zeer gevaarlijk. Een klein ongelukje en er is een doode. De amb tenaar achtte het bewijs geleverd, dat verd. gejaagd heeft op een ander zijn terrein en eischte een geldboete van 40 of 20 dagen hechtenis. Het vonnis luidde 25 of 5 dagen. De Zondagsche japon. W. A. B. te Zegveld heeft een gevaarlij ken hond, die bijna iedereen aanvalt. Mej. ten H., aldaar wandelde met haar zoontje langs het erf van verdachte. Plotseling kwam de hond aangerend en beat haar schort stuk. Ge tuige verklaarde meer last van dien hond ge had te hebben. Op een Zondag is het gebeurd dat haar Zondagsche japon door dien hond stuk is gebeten. Ook heeft zij gezien dat het zoontje van zekeren V. in het been werd ge beten. Zij vorderde een schade van f 2.40 voor de schort. Get. van H .te Zegveld had gezien dat de hond van verdachte getuige's schort stuk beet. 't Was een nare hond. De ambtenaar achtte het wettig en overtui gend bewijs geleverd en ?ischte een geld boete van 6 of 3 dagen hechtenis met toe wijzing der civiele vordering ad f 2.40. Het vonnis luidde conform den eisch van het Open baar Ministerie met de vermaning voortaan de hond vast te houden, hetgeen verdachte be loofde. A. H. B. te Woerden had gereden met zijn auto op een gesloten weg. De singel is verboden met motorrijtuigen te berijden. Ver dachte zeide wel verguning te hebben, maar die toen niet bij zich te hebben gehad. Eisch 2 of 1 dag hechtenis. Vonnis conform den eisch. P. P. te Woerden was aan het zwemmen geweest in de Buitengracht te Woerden. Hij wist wel dat het niet mocht, maar het was warm en het water lokte/ Eisch f 0.50 of 1 dag hechtenis. De veroordeeling luidde insge lijks. Mr. R. ook al „bang voor vervolging!" L. te Nijmegen stond terecht terzake dat hij de veiligheid van het verkeer heeft in gevaar gebracht. Hij zou namelijk onder de gemeente Bodegraven met zijn auto zoo gereden heben, dat daardoor groote ongelukken kon den ontstaan. Wat was er gebeurd? Een groo te touringcar uit Alphen aan den Rijn, kwam van Utrecht af aangereden en ging weer huis waarts. In de car zat een voetbalclub. Van de tegenovergestelde zijde kwan. verdachte aan gereden, met tamelijke snelheid. Toen verd. juist naast de autobus kwam, ging hij plotse ling naa'r links en reed tegen de autobus aan. De auto van verdachte imt inzittenden kwam in de sloot terecht. Wie en wat de schuld droeg van dit on geluk moest de kantonrechter uitzoeken. Ver dachte zeide, dat hij verblind was geworden door het felle licht Van de autobus. Get, P. L. uit Alphen, de bestuurder van de bus, ver klaarde, dat zijn lichten gedempt waren. Van verblinding kon geen sprake zijn. Verdachte ging plotseling naar links en reed zijn bus aan Getuige Z. te Alphen aan den Rijn verklaar de, dat de lichten van de autobus gedempt waren. Vóór en na de aanrijding. Toen hij uit gestapt was brandden de lichten nog precies zoo, namelijk gedempt, als toen hij naast den chauffeur zat. Getuige mej. de G. te Nijmegen zeide, voor het eerst met haar verloofde met een auto ,,uit" te zijn geweest. Van tevoren had zij nog nooit in een auto gezeten. Het geval vergat zij nooit. Ook zij was verblind geworden door de felle lichten van de autobus. Zij weet zeker dat het ongeluk daardoor gekomen is. Getui ge a décharge de KI. te Nijmegen, verklaarde dat de autobus verblindend licht voerde. Eerst doofde de chauffeur de lichten en toen zij vlak bij kwamen stonden of reden ze in het volle licht. De Ambtenaar van het Openbaar Ministerie achtte het wettig en overtuigend bewijs niet geleverd hoewel hij aan de verklaringen van de getuige mej. de G .niet veel waarde hecht. De verklaringen van de getuigen charge en a décharge staan lijnrecht tegenover elkaar. Twee zeggen er: „geen verblindend licht" en twee zeggen er „wel verblindend licht". Alle getuigen zijn te goeder trouw. Zij meenen het geval gezien te hebben zoo zij. verklaarden. Vrijspraak zal moeten volgen. Mr. Robol, de raadsman van verdachte, sloot zich aan bij het requisitoir van den Ambtenaar van het Ooenbaar Ministerie. Al leen het feit, dat er geen waarde gehecht kan worden aan de verklaringen van getuige de Gr vindt hij onjuist. Zij is immers de getuige die zoo'n feit nooit vergeet. Denk u eens in nog nooit in een auto gezeten te hebben. Éénmaal in een auto en direct zoo'n groot ongeluk. PI voegt er nog aan toe ,dat hij dagelijks in het donker auto rijdt, maar de verblinding ver schrikkelijk vindt. Weinigen zijn er die dem pen. Hijzelf dempt altijd omdat hij bang voor een vervolging is van den Ambtenaar van het O M. Je moet maar zien wat je krijgt! De kantonrechter achtte het wettig en over tuigend bewijs niet geleverd en sprak verdach- De doleerende koe. W. v. d. B. te Woerden reed met zijn vrachtauto een hoek om in de kom der ge meente Linschoten. Juist om den hoek liep getuige S. met een koe. De koe werd aange reden en heel erg gewond. Het beest zal wel geslacht moeten worden. Get. S. verklaarde dat hij zich juist bij de doleerende kerk be vond,. De koe stond met z'n eene poot in de ingang en met de andere op de linkerzijde van den weg. Verdachte reed de koe aan en is dus heelemaal met zijn wagen links geweest. Er is 135 schade aangebracht daar de koe waardeloos is. De zaak werd aangehouden om meer getuigen te hooren. Absolute tegenspraak. S. te Woerden had in verboden water ge- vischt. Niks van an zei verdachte. De zaak werd aangehouden. Wat anderen er van zeggen Ter-Aar, 25 Oct. De, presentienelderi van de Ter-Aarsche Raadsleden. Mijnheer de Redacteur, Verleen mij s. v. p. een plaatsje in uw veelgelezen blad. Over 't raadsverslag van Ter-Aar, gehouden op 18 October, heb ik opgemerkt, dat het. presentiegeld verhoogd is en wel van f 1.00 tot 2.50 per zitting. Nu is dat opzichzelf wel goed, want 100 voor elf raadsleden is maar een gewone spotpenning. Maar van den anderen kant bekeken komt het mij toch vreemd voor. In het jaar 1922 is de heer Hoogervorst Raadslid geworden. Van toen af heeft hij bij elke begrooting een voorstel gedaan om verhooging van presentiegeld en telkens was er een sterke meerderheid om zijn voorstel te verslaan. Nu kwam de heer Valentijn er mee en nu werd het met vlag en wimpel aangeno men, zelfs de wethouders stemden voor. Als men nu weet, dat het vorige jaar de heer Valentijn sterk protesteerde tegen verhooging wegens de malaise dan vraag ik nu: is nu de malaise over of gaan we nog dieper. Maar ik denk het mijne ervan en de tijd zal het wel. spoedig leeren waar de politiek zit. Een inwoner van Ter-Aar. SPORT VOETBAL LEIDSCHE VVOETBALBOND. De Zaterdagmiddagcompetitie. Het wedstrijdprogramma voor morgen middag 'luidt: le klasse: Rijnsb. Boys 1Terleede 1; S. C. O. 1S. L. F. 1; Fides Pacta 1 A. R. C. 1. 2 e klasse AL. R. C. 2S. L. F. 2, (Lisse); Quick Boys 2Fides Pacta 2, (hoofdterrein); A. R. C'. 2S. C. O. 2. 2e klasse B: Terleede 2Ons Clubje 1; Woubrugge 1Quick Boys 3; Sleutels Katwijk 1. 3e klasse A: Quick Boys 4Riinsb. Boys 3, (bijterrein); Ons Clubje 2Wou brugge 2. 3e klasse B: S. L. F. 3Fides Pacta 4; Katwijk 2L. R. C. 4. Juniores: L. R. C. (a)Fides Pacta (Lisserdijk); PegasusRijnsb. Boys. Alle wedstrijden van te 3.15 uur aan. A. S. C.—'T NOORDEN. A.S.C. komt Zondag tegen het Noorden Rotterdam) in de volgende opstelling uit (v.l.n.r.): doel: Westen; achter: Tjiani en Josson; midden: Han, De Jongh en Par- jatmo; voor: v. d. Leeden, Tissing, Sybran- da, Brouwer en Janssen. R00DE DUIVELS—HAKOAH 5—0. De Belgische Roode Duivels hebben gis teren te Brussel een wedstrijd gespeeld te gen de profclub Hakoah uit Weenen en met niet minder dan 50 gewonnen. Reeds in de eerste helft hadden de Belgen zich een 40 voorsprong verworven. ATHI.ETTEK R. K. Athletiek- en Sportvereeniging „Rood-Wit." Hedenavond in-door-training in het gym nastieklokaal Pieterskerkhof. Junioren leeftijd tot 15 jaar van kwart over z'es tot kwart over zeven. Junioren B van 15 tot 17 jaar van kwart over aclit tot kwart over negen en senioren van 17 en ouder van half tien tot half elf. De vaste lesuren worden Zaterdag bekend gemaakt. DAMMEN Damclub „Gezellig Samenzijn". De uitslagen der vervolgborden wed strijden luiden: le ronde: A. ter HaarPhilipse 20; JansenVerver 20; v. Tongerenv. Dijk 20; VeelenturfGoddijn 20; Philipse y. Bakkum 20. 2e ronde: KleinW. ter Haar 20; Van DaalenBrandt 20; A. ter HaarPhilip se 20; v. TongerenVeelenturf 11; WegmanBrandt 20; JansenA. ter Haar 20; Rumptde Jeu 11; v. Bak kumPhilipse 20; WegmanVan Ton geren 02. OLYMPISCHE SPELEN DE OLYMPISCHE SPELEN 1936. Data vastgesteld. Naar wij vernemen is de termijn van de Olympische Spelen 1936 vastgesteld van 1 tot 16 Augustus. De data der Winterspelen zijn nog niet bepaald. LUCHTVAART VERTREK „IBIS" UITGESTELD. Aneta seint uit Bandoeng: Het vertrek van de „Ibis" is in verband met de phy- sieke ongeschiktheid- van den piloot Pel- lens uitgesteld tot 11 November a. s. De retourvlucht op morgen zal worden onder nomen door den piloot Hondong met de „Pelikaan", terwijl als tweede bestuurder zal optreden de tweede bestuurder van de „Ibis", de heer Abspocl. De tweede be stuurder van de „Pelikaan", de heer Blaak, blijft hier achter. Do op 29 October arri- veerende „Havik" keert 4 November te rug. De heer Fryns treedt op als eerste bestuurder met de eigen bemanning. Waar zóó n bord staat, kijk daar dubbel uitl Daar is een gevaarlijke wegkruising en U weet het Rechts gaat vóór. 9 WILT U IETS WETEN? V raag Weet u ook, of er een middel bestaat tegen transpireerende voeten? Antwoord Wendt u tot een arts of een goeden drogist. Vraag: Is het geoorloofd voor een katholiek om op Zondag te breien, zoo niet waarom, en waarom dan wel haken en dergelijke, terwijl het breien toch ook als ontspanning bedoeld is. Antwoord De Katholieke Kerk verbiedt op Zondag slafelijk werk te ver richten. Wat wordt onder slafelijk werk verstaan? De inhoud van dit begrip zal in onderdeelen wel eens veranderen in den loop der tijden, zoodat nimmer een volledi ge en vaststaande opsomming van wat on der slafelijk werk valt, te geven is. Sommi ge werkzaamheden zijn zoodanig, dat nie mand eraan kan twijfelen of ze er onder vallen (het land spitten bijv.) en andere werkzaamheden vallen er zeker niet onder (het lezen van een boek bijv.), maar er zijn ook grensgevallen. Zulke grensgevallen zijn bijv. breien en haken. Gewoonlijk neemt men aan, dat breien wel, haken ech ter niet onder het begrip „slafelijk werk" valt. (Of men het uit tijdpasseering doet, maakt geen verschil). Wij doen hier echter geen uitspraak. Vraag: Als men voor zijn nummer in militairen dienst moet, kan men dan op klimmen tot eerste luitenant, als men niets anders dan de lagere school doorloopen heeft. Antwoord Zonder eindexamen Gym nasium, H. B. S. of daarmee gelijkstaand examen is het onmogelijk den. rang van eersten luitenant te bereikon. Vraag: Ik heb een inkomen van 780 per jaar en ben woonachtig in de gemeen te Leiden. Hoeveel belasting moet ik hier van betalen? Wordt er van mijn inkomen nu nog afgetrokken voor levensonder houd? Hoe oud of hoeveel moet men ver dienen voor men belasting moet betalen? Antwoord Zoodra men voldoende inkomen heeft, is men verplicht daarvan bclastong te betalen. Aftrek van levens onderhoud heeft niet meer plaats. Van een inkomen onder de 800.wordt geen be lasting geheven. Vraag: W. v. V. te A. inzake opzegging van een dienstmeisje. Antwoord: U kunt uw dienstmeisje met inachtneming van een termijn van een week den dienst opzeggen. De reden van opzegging gaat alleen uzelf aan. Vraag: Is de Provinciale weg Hille- gomde ZilkNoordwijkerhout al uitbe steed, zoo ja, aan wie is de gunning en »vat is hot adres van den aannemer? Wat is het adres van don aannemer van den Provincalen weg BuitenihuizenAssen- delft? Antwoord: In vraag 1 zal bedoeld zijn de Prov. weg Ringvaart Haarlemmer meer, Hillegom, De Zilk. Deze wegverbctc- ring is aangenomen door P. C. Zanen, Nieu- wo Bosscheweg 105, Tilburg. De tweede vraag kunnen wij niet beant woorden. V raag: Wie is de uitgever van het R. K. Bouwblad? Antwoord: Het R. K. Bouwblad wordt uitgegeven door het Limburgsch Dag blad te Heerlen, Saroleastraat, waar uok de directie en administratie gevestigd is. Vraag: Welke is dc kortste weg per auto van Leiden naar Megen? Welke pon ten moeten gepasseerd worden? Hoeveel K.M.? Antwoord: Leiden, Alphen aan den Rijn, Bodegraven, Woerden, Utrecht, Hou ten, Schalkwijk, overvaren naar Culem- borg, Tricht, Geldermalsen, Tiel, overva ren naar Wamel, Maasbommel, overvaren over de Maas, Megen. Afstand pl.m. 105 K.M. V raag: Wat is de werkkring van den Raad van State? Wat is een minister van Staat? Hoeveel bedraagt hun bezoldiging? Antwoord: De Raad van State dient de Kroon van advies over alle wetsontwer pen en algemeene maatregelen van bestuur en verder over alle belangrijke zaken waar in de Kroon advies wenscht. Verder wordt de Raad gehoord over vernietiging van be sluiten der Prov. of Ged. Staten of van plaatselijke vorderingen alsmede over aan de koninklijke beslissing onderworpen ge schillen van bestuur. Verder heeft dc R. v. St. een bijzondere taak bij het overlijden dos konings zoolang er een regent of troon opvolger, ontbreekt; hij neemt dan het ko ninklijk gezag waar. De vice-president, de president is van rechtswege de koning(in), heeft 14.000, de leden elk 9000 traktement. Staatsraden in buitengewonen dienst ge nieten geen bezoldiging, slechts reis- en verblijfkosten. Een minister van staat is een minister zonder portefeuille, een hooge eere-titel welke slechts aan weinigen wordt verleend. Vraag: inzake een bekeuring wegens jagen zonder jachtacte te Voorhout. Antwoord Hoewel geheel ter goe- dertrouw hebt u zich toch schuldig ge maakt aan een overtreding. Een boete van 20.achten wij evenwel voor uw geval zeer hoog. Is dit het bedrag, waarvoor de ambtenaar van het O. M. het geval wilde schikken of is u door den kantonrechter ter terechtzitting daartoe veroordeeld? Wanneer het een schikking betreft, zouden wij u aanraden, daarop niet in te gaan en daarvan bericht te geven aan den ambte naar van het O. M. indien u reeds daarin had toegestemd. Wanneer u dan een dag vaarding krijgt om ter gerechtszitting te verschijnen, moet u natuurlijk niet thuis blijven, maar uw zaak verdedigen. STOOMVAARTBERICHTEN HOLLAND—AUSTRALIË LIJN. GAASTERKERK (uitr.) vertr. 26 Oct. van Kurracheoi TANIMBAR (thuisr.) vertr. 27 Oct. van Huil naar Londen. HOLLAND-OOST-AZIE LIJN. MEERKERK arr. 27 October van Ant werpen te Hamburg. HALYCON LIJN. STAD ZALTBOMMF.L vertr. 26 Oct. v. Lambton Drops naar Lissabon. STAD HAARLEM vertr. 25 Oct. van Huelva naar Rotl.-Vlaardingcn. HOLLAND—AMERIKA LIJN. BINNENDIJK, Rotterdam naar N. Or leans vertr. 27 Oct. van Antwerpen. BREEDIJK Philad. naar Rotterdam ver trok 25 Oct. van Baltimore. DELFTDIJK, Vancouver naar Rotter dam arr. 25 Oct. nam. te Crislobal. LOCHKATRINE Rotterdam naar Van couver vertr. 26 Oct. van Londen. LOCHMONAR Vancouver naar Rotter dam via Liverpool 26 Oct. (9.30 voorm.) 200 mijl Z.W. van Land's End. BEEMSTERDIJK Rotterdam naar Phi ladelphia 25 Oct. (3.27 nam.) 120 mijl Z.Z.W. van Valentia. HOLLAND—AFRIKA LIJN. MAASKERK vertr. 26 Oct. van Ham burg naar Amsterdam. NIEUWKERK (uitr.) vertr. 26 Oct. v<in Lor. Marques. KLIPFONTEIN (uitr.) arr. 27 October te Port. Said. KON NED. ST00MB. MIJ. AMAZONE vertr. 26 Oct. van Hamburg naar Amsterdam. ATLAS arr. 25 Oct. van New York te Curasao. AG \MEMNON vcertr. 26 Oct. van Cata nia naar Venetië. BERENICE vertr. 26 Oct. van Mostaga- nem r.aar Amsterdam. BACCHUS Rotterdam naar Malaga pa«s. 25 October Oucssant. CLIO vertr. 26 October van Pto Plata naar Amsterdam. COTTICA vertr. 26 Oct, van Curasao n. Pto. Cabcllo. EUTERPE ver Ir. 26 October van Pasajcs naar Bilbao. FAUNA vertr. 26 Oct. van Genua naar Livorno. HERMES arr. 26 October van Bourgas te Varna. HEBE vertr. 20 Oct. van Huelva naar Setubal. MEUOPE vertr. 26 Oct. van Syra naar Piraeus. NERO arr. 27 October van Oporto te Amsterdam. ORPHEUS arr. 26 Oct. van Barcelona te Genua. PROTEUS Amsterdam naar Kopenha gen vertr. 27 Oct. van IJnniidcn. PERSEUS arr. 26 Oct. van Aarhuus to Steltin. SATURNUS Salonika naar Patras pass. 25 Oct. Zea. TIBERIUS vertr. 25 Oct. van Kaap Haitin naar Pto Barrios. VENEZUELA Barbados naar Amster dam pass. 26 Oct. Azoren. VEST A vertr. 20 Oct. van Torrovieja n. Malaga. BODEGRAVEN Ohili n. Amsterdam via Liverpool 26 Oct. (9.58 voonn.) 300 mijl Z. W. van Valentia. KON. H0LL. LL0YD. ZEELANDIA (uitr.) vertr. 27 October van Oporto. MAASLAND arr. 27 Oct. van Bremen te Amsterdam. ROTTERDAMSCHE LLOYD. BALOERAN arr. 27 Oct. 8 uur voorm. van Rott. te Batavia. 1NDRAPOERA (uitr.) arr. 27 Oct. 7 uur voorm. te Marseille. KOT A TJANDI arr. 26 Oct. 7 uur nam. van Rotterdam to Hamburg. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. CALCHAS Japan naar Rotterdam pass. 26 Oct, Perim. MEMNON arr. 27 Oct. van Japan te Rot terdam. LAOMEDON arr. 27 Oct, van Batavia te Amsterdam. AENEAS 26 October te Tientsin voor Rotterdam. HECTOR Japan naar Rotterdam vertr. 26 Oct. van Hongkong. MYRMIDON Batavia naar Amsterdam arr. 27 Oct. te Penang. MELAMPUS Amsterdam naar Batavia vertr. 27 Oct. van Belawan. SILVER—JAVA PACIFIC LIJN. BENGALEN Vancouver naar Calcutta, vertr. 26 Oct.van Iloilo. HOE OUD IS Y0-Y0. Het Yo-yo-spel, dat thans door groote en kleine kinderen gespeeld wordt, is waarschijnlijk reeds zoo oud als de mensch- lieid zelf. Op verschillende schilderijen heeft men het reeds ontdekt. Als men het stedelijk museum van Auenerre bezoekt en het portret van den kleinen Dauphin Lode wijk XVII beschouwt, dat door Ma dame Vigie-Lnbrun geschilderd is, zal men kunnen constatceren dat de zoon van Lo- dewijk XVI en Marie Antoinette reeds Yo-yo speelden. Het Yo-yo-spel werd des tijds in het Fransch Emigrette genoemd in verband met. de talrijke emigranten tij dens de revolutie.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 11