VERSLAG DER TWEEDE KAMER. 24ste Jaargang DONDERDAG 27 OCTOBER 1932 No. 7341» DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week - f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geillustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 oen per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geillustreerd Zondagsblad 9 oent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Ad ver tentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogste 30 woorden, waarin be trekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. VEEL TEGENSTAND TEGEN DE VOORGESTELDE TARIEFS- VERHOOGINGEN HET WETSONTWERP WORDT WAARSCHIJNLIJK HEDEN VERWORPEN MINISTERIEËLE OF KABINETSCRISIS? (Van onzen parlementairen medewerker). De beraadslagingen van gisteren hebben inderdaad de opheldering gebracht, welke wij zeiden te verwachten. Het is eigenlijk volkomen duidelijk, dat er in de Tweede Kamer een groote meerderheid aanwezig is, die tegen de verhooging van het tarief van invoerrechten met 30 pet. is gekant. Im mers, niet alleen de heeren Oud (V. D.) #n Albarda (S. D. A. P) hebben hunne redevoeringen tegen het wetsontwerp ge houden van hen kon men niet anders verwachten maar ook de heeren C o- 1 ij n (A.-R.) en Snoeck Henkem a ns (C.-H.) de leiders hunner partijen hebben zich onomwonden tegen dit wetsontwerp uitgesproken. Aangezien gisteren de heer B i e r e m a (V. B.), die onder zijn part ij- genooten nog het meest objectief staat ten opzichte van voorstellen tot tariefverhoo- ging en de heer Kersten (St. Ger.) ook al weinig twijfel lieten aan hunne stem te gen het wetsontwerp, zou men moeten concludeeren dat een groote meerderheid inderdaad ook tegen zal stemmen. Het is echter duidelijk dat in dit geval, zooals in zoovele andere, nog andere overwegingen, dan die welke op den inhoud van het wets ontwerp betrekking hebben, een rol zullen spelen bij de beslissing welke zal vallen. Zonder eeaigen twijfel zal de overweging, of men in dezen tijd het kabinet ten val wil brengen, overwegenden invloed uit oefenen. Want het gaat hier inderdaad om een kabinetskwestie. Dit is duidelijk ge worden, nu de Minister van Binnenland- sche Zaken, tevens Minister-President, van daag vrijwel den geheelen dag achter de Reaeeringstafel is blijven zitten. Uit de rede van den heer Rutgers v. Rozenbur g (C.-H.) kan men wel reed* afleiden, dat de Chr. Hist., wier geest verwant de Minister van Financiën is, als het er op aankomt, het wetsontwerp zullen slikken. Hoe het met de Katholieken staat is ook nog niet naar buiten duidelijk ge worden. Het is waar, dat de heeren F1 e s- k e n s (R.-K.) en Kortenhor s t (R.-K.) duidelijk te verstaan hebben gegeven, dat zij bereid waren, wanneer hun eenige toe zeggingen worden gedaan, met name ten aanzien van de technische herziening van het tarief, over de bezwaren, die ook zij hadden, heen te stappen en hunne stem men aan het wetsontwerp te geven. Ook de heer van Voorst tot Voorst (R.-K.) bleek wel bereid óver zijne zeer ernstige bezwaren zich heen te zetten. Het moet echter worden betwijfeld, of hiermede het gevoelen van alle Katholieke leden is weergegeven. Terwijl bij de andere rechfc- sehe partijen de leiders het woord hebben gevoerd, heeft de heer Aalberse ge zwegen, zoodat men moet aannemen dat ten deze in de Katholieke fractie mis schien nog geen volstrekte eenstemmigheid is bereikt. Wat daarvan echter ook zij: el- bestaat een groote waarschijnlijkheid, dat, ook al zou de geheele Katholieke fractie zich achter de Regeering scharen, het wets ontwerp geen meerderheid zal krijgen. Het is immers niet aan te nemen, dat zich geen enkel lid der Anti-Revolutionaire fractie achter hare leider zou scharen. En. aangezien 46 stemmen van de linkerzijde tegen het wetsontwerp wel vast staan en in de Katholieke fractie 2 vacatures onver vuld zijn, behoeven slechts 3 of 4 anti-revo lutionairen hunne stem tegen uit te bren gen, om het wetsontwerp te doen kelderen en daarmede een kabinetscrisis uit te lok ken. Tenzij dus op het laatste oogenblik nog een compromis wordt gevonden wat echter na de zeer duidelijke verklaringen van den heer Colijn niet al te waarschijn lijk lijkt moet men concludeeren dat het wetsontwerp en daarmede de Regeering in ernstig gevaar verkeert. Wat waren nu de voornaamste be zwaren die tegen het wetsontwerp werden ingebracht.. Het meest steekhoudend was wel dit bezwaar, dat ons tarief van invoer rechten zuiver fiscaal is, d.w.z.: het is niet bedoeld als maatregel van bescherming voor onze eigen industriemaar het legt alleen lasten op de ingevoerde artikelen. Overeenkomstig dezep opzet zijn b.v. in het tarief allerlei grondstoffen en half-fa- brikaten belast, welke indien zij in afge werkte producten zijn verwerkt, soms zelfs minder belast zijn dan de belasting voor onze industrie bedraagt. Om een voorbeeld te noemen de z.g. clocbes, het halffabrikaat, iwaarvan de in dustrie in ons land hoeden maakt, wordt met 13 pet. belast, terwijl de buitenlandsche hoeden zelf betrekkelijk minder zwaar wor den getroffen. Zoo is het b.v. ook met de persdoeken, welke in de aardewerkindus trie worden gebruikt. Wanneer nu al der gelijke artikelen, die eigenlijk alleen wer- den-belast met oorspronkelijk 5 pet., ten einde geld in het laadje te brengen, thans met 13 pet. worden getroffen, dan is dit precies het tegenovergestelde van bescher ming onzer industrie. Men begrijpt dus dat het groote bezwaar van den heer K o r- tenhorst juist was, dat men een fis caal tarief ging verhoogeu. tot een percen tage, dat op zich zelf reeds beschermend werkt zonder dat men echter te voren op dat beschermend karakter van dat tarief heeft gerekend. Ook de heer v. Voorst tot Voorst toonde nog eens de gevolgen aan van deze handelwijze, toen hij er op wees, dat de landbouwproducten over het algemeen niet beschermd zijn doch de in- dustrieele producten wel. Het gevolg hier van is dat de producten der reeds zoo zwaar beproefde boeren, ten gevolge .van deze tariefsverhooginig, geen cent méér zul len opbrengen, doch dat zij wel meer zullen moetep gaan betalen voor de duurder wor dende industrieproducten- Deze verhooging van de kosten van het levensonderhoud vormde natuurlijk ook het groote bezwaar van de linkerzijde tegen dit wetsontwerp. Maar ook de heer C o 1 ij n deelde dit be zwaar. Hij wees er op, dat menige binnen- landsche industrie reeds 80 of 90, ja zelfs 100 pet. van de behoefte der binnenland- sche markt voortbrengt. Van al deze producten zal dus door ver hooging van het tarief van invoerrechten geen cent binnenkomen. Maar wel bestaat er kans. dat deze producten duurder wor den. De heer Albarda voegde hieraan toe dat de regeering hiermede tegen haar eigen politiek van loonsverlaging en sala risverlaging rechtstreeks ingaat. Alle spre kers waren het er verder over eens, dat het tijdelijk karakter der heffing als een fictie moest worden beschouwd, omdat, zooals de heer C o 1 ij n uiteen zette, noch deze Minister van Financiën noch zijn op volger na de verkiezingen bij de begrooting van 1934 de opbrengst van dit nliddel zul len kunnen missen. Het hoofdbezwaar van den heer Colijn ging echter tegen de strij digheid van dit wetsontwerp met het ver drag van Ouchy een strijdigheid die wel iswaar door den heer Korten'horst werd be twist, blijkbaar echter zonder dat deze er in slaagde den Anti-Rev. leider te overtui gen. Aan het eind der vergadering betoogde nog de heer De Visser (C.), die ten slotte nog maar één lid als toehoorder had, dat dit wetsontwerp weer een bewijs was van het wanhopig pogen der aanhangers van het kapitalistische stelsel, om uit het doolhuis te geraken, waarin dit stelsel de wereld heeft gebracht. Heden zal de belissing wel vallen. BINNENLAND GEEN V.A.R.A.-H OOGTIJ DAG. De betoogingen op 8 November te 's-Gravenhage zullen niet worden uitgezonden. De minister van Waterstaat mr. P. J. Reymer heeft, met betrekking tot de vra gen van het Tweede Kamerlid, den heer Knottenbelt, betreffende 's ministers ver leening van medewerking aan de V.A.R.A.- uitzending van de op 8 Novmeber a.a. ter gelegenheid van de voorgenomen betoogin- fa LsiiirTan ro/JflTrnnrinir c>n VlP.f. VftrloGV» van die betoogingen, thans aan den voor zitter der Tweede Kamer medegedeeld, dat hij reeds een beslissing heeft genomen. „Er bestaat bij mij, aldus de minister, overwegend bezwaar om mijn medewerking te verleenen ten behoeve van het ruilen van zenduren. De aangevraagde uitzending zal dus niet plaats hebben. „Ik acht het wenschelijk, met het oog op den vereischten spoed, u hiermede thans reeds in kennis te stellen. De heer Knot tenbelt zal, na kennisneming van mijn be slissing en in verband met hetgeen ik reeds in mijn vorig schrijven mocht opmerken, wellicht termen kunnen vinden om van het opnieuw stellen van zijn vragen af te zien". CONTINGENTEERINGSONTWERPEN. Pootaardappelen. In. het voorloopig Verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot regel'ng van den uitvoer van pootaardappelen kla gen enkele leden over de ondeskundigheid van verschillende controleurs en keurmees ters bij de uitoefening van toezicht op en keuring van de pootaardappelen. Eén lid keurde den voorgestelden maat regel af omdat er juist groote vraag is naar ongekeurde pootaardappelen. Vleesch. Blijkens het Voorloopig Versla.g der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot regeling van den invoer van versch of ge koeld rundvleesch en kalfsvleesch en van bevroren rund- en kalfsvleesch zouden ver scheidene leden gaarne vernemen, welk ef fect door de contingenteering is bereikt. De verwachte prijsverhooging van het vee is uitgebleven wel is daarentegen de prijs van het vleesch gestegen. Andere leden achtten het percentage nog te hoog,-gezien de lage veeprijzen. Enkele leden wezen er op, dat een grooter contingent kan worden toegestaan door het Kon. Besluit. Zij vroe gen, of een dergelijke vaststelling niet zou kunnen geschieden bij de wet. Boter. Blijkens het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over het ontwerp tot wij ziging van de wet tot regeling van den in voer van boter werd algemeen de vraag gesteld of er niet, gezien het feit, dat meu het surplus van boter -met verlies tracht uit te voeren, alle redenen zijn het contin gent te verlagen. DE WINSTMARGE VAN DEN KLEIN HANDEL IN BOTER. Een nac'.en verklaring. Dezer dagen heeft ten kantore van de Crisis-Zuivel-Centrale te 's Gravenhage een conferentie plaats gehad tusschen den Re- geeringscommissaris van de hulpverleening aan de melkveehouderij en vertegenwoor digers van het Comité van samenwerking uit de drie Nederlandsche Kruideniersbon den. Besproken werd een persgesprek, volgens hetwelk de regeeringscommissaris onlangs zou hebben verklaard, dat de hooge boter- prijs het gevolg is van de groote winstmar ge van den kleinhandel. Te dien aanzien werd thans vastgesteld, dat het verschil tusschen de z.g. Leeuwar der noteering en den prijs, welken de ver bruiker betaalt, niet bestaat in de winst marge van den kleinhandel, doch in de hef fing krachtens de Crisis-Zuivel-Wet, de marge voor den tusschenhandel en de mar ge voor den kleinhandel. CONTINGENTEERING VAN BROOD-INVOER. Afkondiging van Kon. besluit eerstdaags te wachten. In antwoord op de schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid mr. Van Helien- berg Hubar over het onbelemmerd invoeren bier te lande door buitenlandsche bakkers van hun producten en betreffende de hef fing van een compenseerend invoerrecht op brood, deelt de minister van Economische Zaken, de heer Verschuur, mede, dat hij niet kan ontkennen, dat de onbelemmerde invoer van buitenlandsch brood gemakke lijk aanleiding kan zijn tot het ontstaan van een zeker gevoel van onbillijkheid. Een na dere beschouwing echter van de oorzaken van den invoer van het buienlandsch brood doet zien, dat deze invoer een gevolg is van een complex van factoren, o.w. de verhoo ging van de meelprijzen ten gevolge van de Tarwewet in belangrijkheid door andere factoren wordt overtroffen. Het komt den minister voor, dat door een maatregel, die de prijsverhooging ten ge volge van de tarwewet zal nivelleeren, die uitvoer weinig zal verminderen. Een maat regel ten deze zou niet het gewenschte ge volg teweegbrengen. De toegezegde overweging in zake het heffen van een compenseerend invoerrecht heeft geleid tot een nader onderzoek in ver band met de inmiddels tot stand gekomen Crisisinvoerwet, ten gevolge waarvan deze aangelegenheid werd onderworpen aan het oordeel der ingevolge deze wet ingestelde commissie van advies. Bij het onderzoek kwamen ten aanzien van de uitvoering van een contingenteering van den invoer van brood verschillende practische bezwaren aan het licht, die de mogelijkheid tot con tingenteering nog twijfelachtig maakten. Thans is echter een modus gevonden, volgens we ken, naar het den minister voor komt, op afdoende wijze aan d"-e moeilijk heden kan worden tegemoetgekomen, zoo dat een contingenteeringsmaatregel kan worden voorbereid, waarvan de afkondiging eerstdaags zal volgen. KAASCONTINGENTEERING IN DU ITSCHLAND VERLANGD. De Duitsohe rijksbond van zuivelbe drijven heeft in aansluiting op de pu blicatie van de botercontingenteering, onmiddellijk bij het rijksministerie van Landbouw er op aangedrongen, thans ook dadelijk over te gaan tot de reeds aangekondigde contingenteering van kaas. In verband met dezen eisoh wordt gewezen op de groote stagnatie in de Duitsohe kaasbedrijven, welke machte loos staan tegenover den invoer van kaas uit het buitenland. De rijksbond ver klaart ten slotte, dat de contingenbee- ringsmaatregelen alleen dan van nut kunnen zijn, indien zij zonder uitstel worden genomen. Ook voor andere zuivelproducten wor den beschermende regeeringsmaatregelen verlangt. «Tel." VISCHUITVOER NAAR BELIGIE. Opheffing der contingenteering? Volgens een te IJmuiden ingekomen be richt, is men in Belgische visscherijkringen de meening toegedaan, dat de contingentee ring van visch in België binnen afzienbaren tijd zal worden opgeheven. Gaat zulks door, dan zal daarvoor ongetwijfeld eene verhooging van het invoerrecht in de plaats komen. Opgave van vetten. Bij beschikking van 11 October 1932, op genomen in de Ned. Staatscourant van dien datum, heeft de minister van Economiscne Zaken en Arbeid bepaald, dat ieder, die op 8 October 1932 meer dan 500 K.G. vet ten in zijn bezit had, bij vervoer waarvan na dien datum een heffing verschuldigd zou zijn, daarvan opgave moet doen bij de Ori- sis-Zuivel-Centrale, Laan van Meerdervoort 84 te 's-Gravonhage. Van bevoegde zijde vestigt men er de aandacht op, dat bij niet-nakoming van de verplichting tot voorraadopgave de over treder kan worden gestraft met hechtenis van zes maanden of geldboete van 10.000, terwijl de voorraad verbeurd kan worden verklaard. DE BEDRIJFSRADENWET- VERSCHUUR. Aan den minister van Economische Zaken ^n Arbeid, mr. T. Verschuur, heeft, naar wij vernemen, het R. K. Werkliedenverbond heden een telegram verzonden van den volgenden inhoud: „Het bestuur van het R. K. Werklie denverbond wenscht Uwe Excellentie ge luk met door .de Tweede Kamer bij groo te meerderdheid aanvaarde ontwerp Bedrijfsradenwet, hetwelk principieel van groote beteekenis is en bij beleidvolle, maar krachtige hanteering van groote practische waarde worden kan voor ont wikkeling maatschappelijke verhoudin gen, tot heil van het geheele volk. Onze beste wenschen vergezellen het ontwerp op verderen weg naar Staats blad. DE BRUIJN, voorzitter. SCHUTTE, secretaris." „Volkskrant". UIT DEN ZAANDAMSCHEN RAAD. Besluit tot 6 pet. loonkerting voor het gemeentepersoneel. De gemeenteraad van Zaandam heeft na scherpe debatten, het voorstel van B. en W. tot tijdelijke loonkorting van het gemeentepersoneel met 6 pet. waar bij do eerste 1000 loon vrij zijn, (niet- kostwinners 500) aangenomen met 21 2 stemmen. Tegen stemden het commu nistisch en het O. S. P.-raadslid. Uit den Amsterdamschen Raad. Bij de debatten in den Amsterdamschen Raad, gisteravond, welke liepen over een saneeringsplan inzake de Volkshuisvesting, ontstond door een redevoering van den communist Huizinga rumoer, doordat de voorzitter hem het woord ontnam. Met 31 tegen 5 stemmen nam de raad het voorstel van den burgemeester aan om hem van het debat uit te sluiten. Zijn fractie-genoot Schalker onderging' hetzelfde lot, waarna de voorzitter de ver gadering voor eenige oogenblikken schorste en de publieke tribune liet ontruimen. Dit nummer bestaat uit drie bladen VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Geen conflict doch overeenstemming gewenscht tusschen Pruisen en het Rijk. (2de blad). Hongeroptocht te Londen. (2de blad). BINNENLAND. De voorgestelde verhooging der invoer rechten in de Tweede Kamer. (1ste blad). De leiders van den Kath. Jongen Mid- denstand in Utrecht bijeen, (lsto blad). Minister Reymer spreekt het veto uit over de ruiling van zenduren ten behoeve van de V. A. R. A. op 8 November, (lsto blad). De heer A. M. Hens, oud-lid van den Raad van Ned. Indië en oud-gouverneur van Atjeh overleden, (lste blad). Drama in een hotel te Camp (Rijnland); man en vrouw uit Rotterdam slachtoffers. (Gem. Ber., 3de blad). Wielrijder te Utrecht onder een slippen de auto gedood. (Gem. Ber., 3de blad). Autobotsing bij Harmeien; meerdere ge wonden. (Laatste Ber.). Vee-smokkelarij over de Belgische grens in gepantserde auto's. (Gem. Ber., 3de blad) Werkloozenrelletjes te Haarlem. (Gem. Ber., 3de blad). LEIDEN. De gerr.eente-begrooting voor 1933. (3de blad). Een Meisjesgezicht verliest nimmer zijn frisscho teint en soepele gaafheid, wanneer men voor de verzorging van het gelaat „Zij"-Cróme gebruikt. In prijzen van 2030—45 cn 75 cent. 8186 A. M. HENS t In den ouderdom van 62 jaar is gis teren in heb R. K. Ziekenhuis te 's-Gra venhage overleden de heer A. M. Hens, oud-lid van den Raad van Ned.-Indië en oud- Gouverneur van Atjeh en On- derhoorigiheden. De overledene was Ridder in de Orde van den Ned. Leeuw, Ridder in de Qr lo van Oranje Nassau en begiftigd met de Pauselijke onderscheiding Pro Ecclesia et Pontifico en met het eereteeken voor belangrijke krijgsverrichtingen. De plechtige Requiem wordt opgedra gen Zaterdag a.s. te 10 uur in do kerk van St. Pasohalis Baylon, Wassenaar- scheweg, waarna om half 12 de begra fenis op de oude R. K. Begraafplaats aan do Kerkhoflaan. Omtrent den staat van dienst van den heer A. M. Hens kan nog worden medo- gedeeld, dat hij 22 October 1870 te I Zwolle werd geboren en in 1895 naar In dië vertrok, waar hij tor beschikking ge steld werd van den directeur B. B. In 1909 werd de heer Hens benoemd tot controleur in de residentie Timor en onderhoorigheden, waar hij werkzaam bleef tot 1912, toen hij aangewezen werd als tijdelijk assistentresident ran Flores. In 1914 volgde zijn benoeming tot re sident van Flores en drie jaar, later, in 1917, zag do heer Hens zich de belang rijke functie opgedragen van resident der Zuider- en Oost er-afdeel ing van Bor neo. Na nog eenigen tijd resident geweest te zijn van Palembang werd de thans ontslapene in 1921 benoemd tot Gouver neur van Atjeh en onderhoorigheden. In deze hooge functie diende hij het land tot 1925, toen hij geroepen werd tot het lidmaatschap van den Raad van Ned.-Indië. In dit college had de heer Hens zit ting tot 1929, toon hem op zijn verzoek eervol ont.slag uit 's lands dienst werd verleend onder dankbetuiging voor do langdurige en trouwe diensten den lando bewezen.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1