HET HUIS OP HET EILAND 4> UL LLlUJ^nL LUUKAIN I DERDE BLAD PAG. 1 HILLEGOM. T.B.C. De collecte ten bate der T.B.C.- vereeniging „Nazorg"' bracht 57.591/, op. De heer C. van Zij verden bood gratis cho colademelk aan voor de collectantjes. Diamanten huwelijksfeest. Het echt paar G. v. Beek, wonende Weerlaan 5, viert Zondag as. zijn 60-jarig huwelijksfeest. Beide echtelieden zijn nog kras. Wij twijfe len niet of zeer velen zullen dit zeldzaam feest willen meeleven. Werkzoekenden. Aan de Gemeente lijke Arbeidsbeurs staan thans 280 werk zoekenden ingeschreven; de vorige opgave bevatte 266 personen. Geboren: Herman Cornelis, z. v. O. H. Zethof en P. C. Zuiderduin. Gerardus Nieolaas, z. v A. L. Teeuwen en C. A. Uitendaal. Maria Thresia, d. v. J. Oort huis en L. M. Borm. Ondertrouwd: A. J. van Wetering en I. C. Meijer. F. S. Berkhout en J. Zonneveld. S. J. Klinkenberg en E. Pe ters. z KATWIJK AAN ZEE. Niet geoorloofd. W. v. D., wonende in de Haringstraat, schijnbaar een liefhebber van peentjes, eigende zich deze producten toe van M de L. uit de Kanaalstraat die hiervan niet gediend was en er de politie mee in kennis stelde, v. D. kwam hierdoor niet alleen in het bezit van peen doch ook van een „bon''. Mijn en dijn. H. O. uit de Zuidstraat plaatste zijn fiets bij het P. H. kanaal. Tot zijn teleurstelling en verwondering had een ander persoon even later de fiets meegeno men, niet onderscheidend het mijn en dijn. De kwakel. Naar we vernemen zal de „Kwakelkwestie" binnenkort nog weer eens de eer hebben aan de orde te worden ge steld. We mogen er even aan herinneren dat in de raadszitting van 10 Dec. 1930 een commissie werd benoemd bestaande uit de heeren H. W. Grimbergen, P. Guyt en L. v. d. Zwan, die tot taak kreeg, het opmaken van een plan met kostenberekening voor een nieuwe oeververbinding. Een rapport van deze commissie is nog niet verschenen. Katwijk aan den Rijn wacht nog in lijd zaamheid. Mogelijk dat het gekakel over de kwakel thans tot ©en nieuwen kwakel lei den zal. De omwonenden, dat is ons ook be kend geworden, zijn op heden actief. STOMPWIJK. Volksbond. Vrijdagavond had een Pro- pagandafeestavond plaats van den Ned. R. K. Volksbond in café „de Nieuwe Schenk kan". Om acht uur opende de voorz., de heer Groeneweg, de vergadering en heette de talrijke leden en hun echtgenooten, welke deze vergadering bijwoonden, hartelijk wel kom, in 't bijzonder den Geestelijk Advi seur en den heer v. d. Akker, lid van het Centraal-Bestuur. Nadat het Strijdlied gezongen was kreeg de heer v. d. Akker het woord om Kapelaan Klaver als Geestelijk Adviseur te instal- leeren. Spr. schetste de belangrijke taak, welke de Geestelijk Adviseur in do organisatie bekleedt. Immers, de Geestelijk Adviseur moet toezien dat er niets in de organisatie geschiedt wat afwijkt van godsdienst en ze den. Spr. betoogde voorts, dat de R. K. Volksbond het geestelijk advies op hoogen prijs stelt, waar bestuur en leden der or ganisaties practische raad kunnen inwin- De heer v. d. Akker brengt nog een woord van hulde aan den vorigen Geeste lijk Adviseur, Kap. Verkley, met wiens hulp de plaatselijke afdeeling van den R. K. Volksbond door de kinderziekten is heen gegaan tot krachtige organisatie. Spr. ver welkomde den nieuwen Geestelijk Adviseur en na diens medewerking voor den R. K. Volksbond gevraagd te hebben, verklaart hij Kap. Klaver als zoodanig te hebben ge ïnstalleerd. Dan brengt de Geestelijk Adviseur den Centraal-Bestuurder dank voor zijn harte lijke woorden en verklaarde zijn krachten te zullen geven voor groei en bloei van den R. K. Volksbond. Door eenige wijziging in het programma krijgt de heer v. d. Akker het woord om te spreken over „R. K. Volksbond en Vak bond". Na een geestige inleiding bespreekt de heer v. d. Akker de beteekenis van de organisatie in het maatschappelijk leven. Spr. vraagt zich af, of het in onze maat schappij noodig is, dat er over de wereld 25 mülioen werkloozen of 80 millioen men- schen zijn die van de liefdadigheid van an deren afhankelijk zijn. Neen, dat is niet noodig, omdat er op de wereld geen armoe de behoeft te bestaan, want er is van alles genoeg. Er is zelfs te veel, waarvan spr. eenige voorbeelden gaf. Spr. schetste voorts hoe door het liberale stelsel een gewel dige ophooping van bezit is ontstaan. Hoe staan wij, Katholieken, daartegen over, en welke bijzondere taak hebben wij daartegenover te vervullen! De Encycliek „lterum Novarum" van Paus Leo XIII geeft daarop antwoord, waaruit spr. eenige zinnen citeert. Spr. be handelt verder de taak der R. K. organisa- tie tegenover het socialisme, hoe wij de orde in onze samenleving moeten handha ven en doorvoering van de sooiale wetge ving moeten bevorderen. In een terugblik brengt spr. de eerste sociale wet ter sprake van Van Houten, vooral de beperking van den arbeid van kinderen en vrouwen. Voorts somt spr. op welke sociale wetten later ingevoerd zijn; ook het laatste wetsontwerp van Minister Verschuur, de Bedrijfsradenwet, waarbij de Kath. Arbeidersbeweging een belangrijk deel draagt in de uitwerking van deze wet. Dan stelt spr. de \raag: wat heb ik aan de organisatie! Spr. vraagt zich af, hoe het komt, dat, als in Pers, door Radio en van de Preekstoel steeds op het noodzakelij ke van de organisatie gewezen wordt, men toch menschen vindt, die dit nog kunnen vragen. Spr. noemt de verschillende instel lingen der R. K. Arbeidersbeweging, waar bij spr. als voornaamste beschouwt „Her wonnen Levenskracht", waardoor honderd tallen mannen en vrouwen aan het leven worden teruggegeven. Met een opwekkend woord tot trouw bezoek der vergaderingen en medewerking in het organisatieleven besluit spr. zijn rede. Een daverend applaus beloonde den heer v. d. Akker voor zijn woorden. De voorzitter dankte den heer v. d. Ak ker voor zijn woorden en kondigt de pauze aan, waaronder allen aanwezigen een con sumptie werd aangeboden. Na de pauze werden eenige films ver toond, welke danig de lachlust der aanwe zigen opwerkten. Hierna dankt de voorzit ter allen, die tot het slagen van dezen avond hebben meegewerkt. Wel voldaan keerden allen huiswaarts. WARMOND. Volksbond. Onder buitengewone be langstelling had in Hotel de Stad Rome een algemeene vergadering plaats van de afdee ling Warmond van den Ned. 'EJ. K. Volks bond. Te ruim half acht opende de voorzitter op de gebruikelijke wijze de vergadering en sprak zijn voldoening uit ovr de groote op komst Spreker herdacht het overlijden van den heer C. v. Egmond die zoovele jaren een trouw lid der vereeniging was geweest en een lichtend voorbeeld was voor de jon geren. Mede werd herdacht het afsterven van Kardinaal van Rossum. Voor beiden werd een gebed voor hun zielerust gebeden; Zooals U allen bekend is, aldus spreker, heeft kapelaan Lampe deze gemeente ver laten waardoor hij ook van ons is heenge gaan als geestelijk adviseur. Kapelaan Lam pe had groote sympathie voor onze ver eeniging en heeft hieraan zijn boste krach ten gewijd. In overleg met de Hanze heb ben wij den scheidenden kapelaan een lig stoel namens de vereeniging aangeboden, hetgeen hij volgens een ingekomen schrij ven zeer heeft geapprecieerd. Wij hebben reeds een nieuwe adviseur, aldus spreker, die ik bij deze van harte welkom heet in onze vergadering. Spreker twijfelde niet, of ook hij zou zijn beste krachten aan de ver eeniging geven en zoo noodig de vereeni ging met zijn adviezen ter zijde staan. De kapelaan bracht den voorzitter dank voor zijn hartelijke woorden en zeide even als zijn voorganger zijn beste krachten aan de vereeniging te zullen wijden, waarbij hij vertrouwde op de medewerking van het be stuur en leden. Op het Seminarie, aldus spreker heb ik theorie geleerd en het zal mijn streven zijn deze theorie thans in praktijd om 'te zetten. Hierna werden door den secretaris de no tulen der vorige vergadering voorgelezen en onder dankzegging zonder op- of aan merking vastgesteld. Bij de ingekomen stukken deed de voor zitter voorlezing van een ingekomen schrij ven van de Hanze, waarbij deze vereeniging aan den Volksbond verzocht adbaesie te willen betuigen aan een door haar aan den Raad dezer gemeente ingezonden adres met betrekking tot den bouw van een achttal middenstandswoningen door den heer Wa lenkamp op een terrein gelegen aan den Heerenweg. De voorzitter stelde voor deze adhaesie te betuigen. De heer Haverkort wil op de aangelegenheid zelve niet in gaan, doch stelt de vraag of het wel juist is dat dit stuk behandeld wordt. Hiermede aldus spreker, begeven wij ons op het ter rein van de gemeente-politiek en volgons spreker is zulks conform de bestaande sta tuten niet geoorloofd. De heer den Dunne zegt voor het standpunt van den heer Ha verkort persoonlijk veel te voelen, doch door den voorzitter van den Centralen Raad is hem medegedeeld dat de Volks bond gerust politiek mag voeren, wanneer het ook haar belangen betreft. Na eenige discussie wordt met algemeene stemmen besloten bedoeld adres aan de gemeente te zenden. Uit het hierna uitgebracht verslag door den Penningmeestr bleek dat de inkomsten hadden bedragen 147.36 en de uitgaven 133.52 terwijl deze cijfers voor het Zieken fonds bedroegen 118.85 en 51.65. Hierna was het woord aan den heer W. den Dunne tot het uitbrengen van zijn ver slag van de gehouden studedagen te Ber gen. Onder groote belangstelling werd dit tot in alle onderdeeien verzorgde verslag aangehoord en na afloop had de heer den Dunne van den voorzitter een bijzonderen dank in ontvangst te nemen en ©en krach tig applaus van de vergadering. Vervolgens werd overgegaan tot bespre king van het Winterprogramma. Een vast programma kon het bestuur nog niet voor leggen omdat dit moet worden samenge steld in overleg met een der leden van den Centra-len Raad. De voorzitter vroeg of er soms leden waren die gaarne op een te laten houden rede een bijzonder onderwerp wilden behandeld zien. Het bestuur had ge meend als onderwerp te moeten kiezen „De bedrijfsradenwet'', terwijl de heer Haver kort gaarne behandeld zou willen zien „Het groote gezin" in de meest uitgebreide be teekenis of „Ons belastingstelsel". De heer Weyers zou gaarne iets meer willen weten met betrekking tot hét Ziekenfonds. De voorzitter zegde toe van een en ander goede nota te nemen. Wijl er. zoo weinig animo bestaat voor het volgen van een 'retraite heeft het be stuur gemeend acht halve kaarten te moe ten verloten, zoodat zij die een kaart win nen met bijlegging van de helft der kosten een retraite kunnen volgen. Omtrent deze aangelegenheid werd het bestuur verschil lende ideëen aan de hand gedaan. Na eenige bespreking 'werd besloten dat het bestuur deze kaarten zou verloten. Over het St. Nicolaasfeest rees een geschil of twee zittenden in dit comité al of niet moesten aftreden. Het eind van het eenigs- zins verward debat was dat tot stemming werd overgegaan en voor deze functie wer den aangewezen de heeren van Tongeren en Zevenhoven. Bij de gebruikelijke rondvraag wilde de heer Koppers iets meer weten met betrek king tot de in deze gemeente fungeerende steunregeling. De heer Weyers Sr. zette deze zaak nader uiteen, waaruit bleek dat het gemeentebestuur inzake deze materie met handen en voeten gebonden is aan Den Haag. De heer van Egmond zou gaarne zien dat uit de jongeren eenige propagandisten naar voren kwamen voor den verkoop van zegels voor Herwonnen Levenskracht welk voorstel van bestuurszijde krachtig werd UIT DE RADIO-WERELD Programma's voor Dinsdag 25 Oct. Huizen, 1875 M. Uitsluitend K. R. O.-programma. 8.00 Morgenconcert. 10.Gramofoon. 11.30 Godsdienstig halfuurtje door pas toor Perquin. 12.15 Lunch-concert door het Oon Brio Trio. 2.Middenstandscursus. 2.35 Vrouwenuurtje. 3.30 Mode-cursus. 4.30 Orgelconcert uit de O. L. Vr. Kerk te Maastricht door Henry Heydendaal m. m. van Marcel Thyssen, viool. 5.30 Het K. R. O. orkest o. 1. v. Joh. Ger ritsen. 6.30 Esperanto-cursus. 6.50 K. R. O.-orkest. 7.10 J. Feitsma over Palestina. 8.Klassiek concert door het K. R. O.- orkest o. 1. v. Joh. Gerritsen. 9.Vaz Dias. 9.15 „Vaders afscheid", hoorspel in één bedrijf. 10.De K. R. O.-Boys o. 1. v. Piet Lus- tenhouwer. Refreinzang: Jack Mossel. 11.30 Gramofoon. Hilversum, 296 M. Uitsluitend A. V. R. O.-programma. 8.00 Gramofoonplaten. 9.00 A. V. R. O.-orkest o. 1. v. L. Schmidt 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonplaten. 10.30 Concert. P. E. J. Appelius van Ho boken (viool) en M. C. Appelius van Hobo- ken-Wymer (piano). 11.00 Declamatie door Mr. Ph. C. La Chapelle. 11.30 Vervolg concert. 12.00 A. V. R. O.-kleinorkest o. 1. v. N. Treep en Gramofoonplaten. 2.15 Gramofoonplaten. 3.00 Naaicursus. 4.00 Piano-recital A. Koole. 4.30 Radiokinderkoorzang. o. 1. v. J. Ha mel. 5.00 Kovacs Lajos en zijn orkest (Refrein zang B. Scholte) en Gramafoonplaten. 6.30 R. V. O. Dr. J. D. Bierens de Haan: Het begrip der persoonlijkheid (III). 7.00 Kovacs Lajos. 7.30 Engelsche les. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Orgelconcert P. Palla m. m. v. H. Viskil (tenor) en B. Lensky (viool). 9.00 Gramofoonplaten. 10.00 Omroeporkest o. 1. van N. Treep m. m. van Henr. Bosmans (piano). 11.00 Vaz Dias. 11.05 Vervolg concert. 11.3012.00 Gramofoonplaten. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Weerbericht. 11.05—11.20 Lezing. 12.20 Orgelspel E. O.'Henry. 1.05 Commodore Grand-orkest o. 1. v. J. Muscant. 2.20 Voor scholen. 4.25 Lezing. 4.50 Moschetto's orkest. 5.35 Kinderuur. ondersteund. Een langdurig debat ontspon zich over het geven van twee of een tooneeluitvoering door de afdeeling Tooneel van den R. K Volksbond aan welk debat werd deelgeno men door de heeren Kerkhof, Moerkerk Sr., Moerkerk Jr., die het opnamen voor Ma- thias en dus voor 1 uitvoering waren en de heeren den Dunne, de Feyter, die voor het geven van 2 uitvoeringen pleitten. Het was niet duidelijk waarom de eerstgenoemde leden tegen twee uitvoeringen waren, daar zulks in de eerste plaats reglementair is vastgesteld en Mathias daarin toch geen concurrentie kan zien, daar, gezien de om- 6.20 Berichten. 6.50 Bach's Toccata's en fuga's door I Thalben Ball. 7.10 Fransche conversatieles. 7.40 Radio-Militair-orkest o. 1. v. B. Wi ton ODonnel. M. m. v. G. Garside (alt). 8.50 Lezing. 9.20 Berichten. 9.40 „Nord-West", mysterie van de zi door L. du Garde Peach. 10.30 Piano-recital door Tob. Matthay 10.55 lezing. 11.0012.20 Dansmuziek door Ambrose Blue Lyres. „R a d i o-P a r i s" 1724 M. 8.05 Gramofoonplaten. 12.20 Concert door het Krettly-orkest. 7.40 dito. 9.05 Symjpihonieconcert o. 1. v. Bigot. Kalundborg, 1153 M. 11.201.20 Concert uit het Bellevu Strandhotel. 2.202.40 Zang door H. Ohristofferse en V. Fischer (piano). 2.404.20 Concert uit Rest. „Ritz". 7.208.10 Concert d. h. Omroeporkest 1. v. Reesen. 8.10 Trioconcert en Radiotooneel. 8.55 Viool-recital door J. Henriques i m. v. Jensen (piano). 9.4510.20 Concert door het Omroepo kest o. 1. v. Emil Reesen. Langenberg, 473 M. 6.257.20 Gramofoonplaten. 11.2012.10 Concert uit Stuttgart. M. E v. G. Hansi (sopraan) en H. Hanus (teno: 12.201.50 Concert o. 1. v. Wolf m. m. solisten. 4.205.35 Concert uit Stuttgart o. 1. Merten m. m. van E. Beek (sopraan). 8.05 „Die Reiherjager" radio-toonee Regie: Rieth. Rome, 441 M. 8.05 Concert m. m. van solisten en orkes 8.50 „La signora vent'anni dopo" blijsp< in 1 bedrijf van Poggio. 9.30 Vervolg concert. 9.5010.15 Gramofoonplaten. Brussel, 508 en 338 M. 508 meter: 12.20 Omroeporkest o. 1. v. Leemans. 1.30 Gramofoonplaten. 5.20 Symphonie-orkest. 6.35 Gramofoonplaten. 6.50 Zangvoordracht. 7.05 Gramofoonplaten. 8.20 Radio-tooneel. 9.20 en 10.3011.20 Gramofoonplaten. 338 meter: 12.20 Gramofoonplaten. 1.30 Omroep klein-orkest o. 1. v. Leeman 5.20 Omroeporkest o. 1. v. André. 6.50 Omroepkleinorkest. 8.20 Radio-symphonie-orkest o. 1. v. Meu lemans m. m. v. Zangsoliste. 10.3011.20 Gramofoonplaten. Z e e s e n, 1635 M. 7.20 Koorconcert m. m. van instrumen tale solisten o. 1. v. Albrecht. 7.50 Radio-tooneel. 9.30 Berichten. 9.5011.20 Concert uit Hamburg o. 1. v Adolf Seeker. standigheden, de meeste leden van der Volksbond de uitvoering van Mathias nie' kunnen bijwonen, wijl de entree-prijzen nog al aan den hoogen kant gesteld zijn, aldu: de heer den Dunne. Waar men zich dooi deze discussie op een gevaarlijk terrein be- gon te begeven, stelde de heer Kerkhol voor over deze aangelegenheid te stemmer en werd met groote meerdei'heid van stem men besloten in de komende winter twee uitvoeringen te geven. Nadat nog enkele leden het woord had den gevoerd over eenige zaken van meer huishoudeüjken aard werd de zeer geani meerde bijeenkomst gesloten. FEUILLETON. Naar het Engelsoh van ARCHIBALD MARSHALL. (Nadruk verboden). „Daar denk ik niet aan, meneer Ri chards weerde hij af „Natuurlijk zal ik alles laten zooals het is. Ik kan u im mers niet dankbaar genoeg zijn, dat u mijn moeders zaken zoo uitstekend behartigd hebt. En wat de rest betreft, het is alleen maar jammer dat u mij niet eerder met alles op de hoogte bracht. Dat zou mij heel wat onaangenaamheden hebben ge spaard. Ik had overigens wel verwacht iets dergelijks te hooren. Hoe weet u dat mijn vader dood is ..Hij is gedood bij een relletje in een café in San Francisco. Ik las het toevallig in een Amerikaansche courant, er stond een foto van hem bij het bericht afge drukt. Ik heb het mevrouw Greenfield ver teld, maar ik heb haar de courant niet la ten zien, om haar niet noodeloos pijn te doen." „Wanneer is dat geweest!" „Al kort nadat hij weggegaan is, een kleine vijf en twintig jaar geleden."' „Enfin", zei George langzaam en op een toon van berusting. „Nu weet ik het en ik moet trachten mij met het denkbeeld te verzoenen dat mijn vader was, zooals xl hem mij geschilderd hebt. Ik zal er met mijn moeder niet over spreken: doet u het ook niet." „Als je liever niet hebt, dat ze weet, dat je op de hoogte bent, vind ik het goed," was Richard's antwoord. „Ben je bevredigd of is er nog iets dat je weten wilt!" Er was iets van angstige spanning in zijn stem, maar George merkte het niet. Hij hield zijn oogen op den grond gericht, en zijn gedachten waren niet bij zijn be zoeker. „Dan zal ik maar gaan", zei Richards en zonder den jongeman zelfs een hand te geven, maakte hij zoo spoedig mogelijk, dat hij weg kwam. George ging bij den haard zitten, ver diept in overpeinzingen over wat hij ge hoord had. Het was onverkwikkelijk na tuurlijk, maar toch niet erger dan hij ver wacht had. Maar nu hij zekerheid had ge kregen, kostte het hem toch eenige moeite aan het denkbeeld te wennen, dat de man die zijn vader was, een dergelijke reputa tie had gehad. Het duurde een paar dagen eer hij in staat was het leven weer met de oude energie en de oude blijmoedigheid op te nemen. HOOFDSTUK IT. Op „Wetstones". Het was een stralende Jiinimorgen. twee jaar na het onderhoud tusschen George en Richards. Guy Bertram zat aan het ontbijt en keek zijn post door. Hij was thans een jongeman van zes en twin tig jaar, die in staat was geweest het le ven van den vroolijken kant te nemen. Kort na zijn geboorte was zijn moeder ge storvenzijn vader had den jongen naar Eton gestuurd en het hem aan niets laten ontbreken- Maar toen Guy zestien jaar was stierf ook zijn vader, zijn zaken in een verwarden toestand achterlatend, zoodat Guy arm achterbleef; maar een familielid ontfermde zich over hem. Dat was Sir Roderick Bertram, een neef van zijn vader. Sir Roderick was in zekeren zin een legendarische persoonlijk heid op buitengewoon jeugdigen leeftijd was hij lid van het Parlement geworden en weldra was hij een van de voormannen van zijn partijhij was met een Italiaan- sche schoonheid getrouwd en met deze op „Wetstones" gaan wonen, een kasteel dat midden op een eiland gelegen was. Na den dóód van zijn vrpuw had hij zich geheel op zijn eiland terugetrokken, vrij wel dood voor de wereld. Sir Roderik dan kwam te hulp na het overlijden van Guy's vader, of beter ge zegd mr. Calthorp, van de advocatenfirma Calthorp, Friffin en Weils deze deed de schulden van Sir Roderick's neef af. be taalde Guy's verdere opvoeding en studie en gaf hem een jaargeld van duizend pond toen hij meerderjarig was. De jongeman had Sir Roderick zelf nooit gezien, alleen van hem gehoord door Calthorp. Guy bad in Cambridge gestudeerd en in zijn vacan- ties wijdde hij zich aan zijn grootste lief hebberij, het schilderen. Het zoemen van de lift werd gevolgd door een klop op de deur en een bedien de kondigde aan: „Daar is meneer Calthorp om u te spre ken meneer." Een slank gebouw 1. jeugdig heer kwam de kamer binnen. Hij was ongeveer van den zelfden leeftijd als Guy en met bijna overdreven zorgvuldigheid gekleed. Hij was het jongste lid der firma Caltorp, Griffin en Wells, de zoon van Mr. Cal thorp, die voor Guy's opvoeding en studie had gezorgd, en sedert hun gemeenschap pelijke schooldagen Guy's vriend. „Zoo Dick, ben jij daar!' riep Guy. „Wat brengt jou zoo vroeg uit de veeren „Dat zal ik je vertellen Sir Roderick Bertram is gisteren overleden. Ik zou wel een gelegenheidsgezicht zetten, maar je hebt hem zelfs niet één keer in je leven ontmoet, voor zoover ik weet". Calthorp legde zijn hoed voorzichtig op een stoel, ging daarna zelf zitten en haalde een gele enveloppe uit zijn zak. „Dit telegram", vertelde hij, „kwam gis teren na kantoortijd en hét werd vanmor gen pas geopend. Het is van Martin, Sir Roderick's bediende. „Morthwaite 7.45 n.m. Sir Roderick hedenavond overleden. Ver zoeke meneer Bertram op de hoogte te stellen. Robert Martin." „Ts dat alles!" vroeg Guy. „Wat zou er meer zijn?' antwoordde Calthorp op luchtigen toon. „Als het een dierbaar familielid was met wien je gere geld was omgegaan, zou ik je heusch wel met gepaste ernst condoleeren. Maar Sir Roderick was je achterneef in den twee den of derden graad, je hebt hem nooit ge zien en zijn dood maakt jou baronet met waarschijnlijk een inkomen van zeventig duizend pond per jaar „Was hij zoo rijk?" informeerde Guv niet zonder voldoening. „We hebben alle reden dat te geloo- ven." „Laat mij dat telegram eens zien", ver zocht Guy. Calthorp overhandigde het hem en Guy las zwijgend den inhoud van het dunne velletje papier. Calthorp knipte een denk beeldig stofje van zijn vest. „Wat doen we?" vroeg Guy daarop. „Ik zou zeggen, dat we er maar moes ten heengaan. Jij zult als erfgenaam de be grafenis dienen te regelen en ik ga met je mee om te zien of er een testament of zoo iets ia. Mijn vader heeft mij deze zaak in handen gegeven." „Hebben jullie op kantoor geen testa ment „Neen. Sir Roderick was een eigenaar dig man, zooals je weet. Mijn vader heeft hem indertijd geadviseerd het ten gunste van jou te maken In ieder geval komt het landgoed aan jou. Sir Roderick heeft zijn geweldig vermogen van zijn moeder ge- erfdhet is hoofdzakelijk in Amerikaan sche papieren belegd." „Niet onaardig", meeqde Guy. „Kun je zorgen om twee uur aan Euston Station te zijn Dan zijn we er vanavond." „Uitstekend." „Dan zal ik die Martin telegrafeeren ons in Weswick te laten afhalen. Ik moet eerst nog naar huis om me te verkleeden in den trein kunnen we dan wel verder pra ten. Dus tot Straks." En Calthorp zette zijn hoed op, knoopte lanerzaam zijn jas dicht en ging heen. Guv gaf zijn bediende order zijn koffer te pakken en verkleedde zich. Hij was eerst wel geschrokken, maar toen hij de laatste hand aan zijn toilet legde, begon hij een deuntje te fluiten. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 10