24ste Jaargang ZATERDAG 22 OCTOBER 1932 No. 7336 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN VERSLAG DER TWEEDE KAMER. BINNENLAND S)e£cicboiie6oiiAmit DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week f 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geillustreerd Zondagsblad is voor de Abonnés ver krijgbaar tegen betaling van 50 een per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geillustreerd Zondagsblad 9 oent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogste 30 woorden, waarin be- worden aangeboden of govraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. HET BEDRIJFSRADEN-ONTWERP. (Van onzen parlementairen medewerker). Met veel moeite en na een vergadering, die tot half zeven duurde, heeft de Kamer zich nu vrijwel door de Bedrijfsradenwet heengewot- steld. Men was gisteren blijven steken in de behandeling van het amendement v. d. Bergh Kupers, ten aanzien van de wijze waarop de bedrijfsraad zijn reglement vaststelt. De nacht had raad gebracht en de heer v. d. Bergh had zijn amendement gewijzigd in de richting van het door den heer v. Poll voorge stelde. Hij had nu n.l. bepaald, dat het regle ment slechts zou kunnen worden vastgesteld met 2/3 van alle stemmen. Zoowel de heer v. Poll als de Minister kon zich daarbij neer leggen; de laatste nam het amendement nu over. De heer van Poll (R.K.) lichte daarna zijn amendement toe, waardoor de bedrijfsraad in plaats van de bevoegdheid de taak zou krijgen om het oprichten van ondernemingsra den te bevorderen. De Mi n i s t e r ontried dit amendement niet, hij was alleen van oordeel, dat, door het verheffen van deze ééne bevoegd heid van den bedrijfsraad tot zijn taak, de* andere bevoegdheden van dien raad als van mindere beteekenis zouden kunnen worden be schouwd. In stemming gebracht werd het amen dement verworpen met 57 tegen 32 stemmen. Voor stemden de sociaal-democraten, de heer Floris Vos en de Katholieken: Suring, Her mans, Uyen, v. d. Meys, Fleskens, Maenen, en van Poll. Van 2 tot 6 uur heeft de Kamer daarna beraadslaagd over het groote punt der veror denende bevoegdheid. Naast de amendementen v. d. Bergh en Kupers, om deze verordenende bevoegdheid, omringd van zeer sterke waarbor gen, thans bij de wet toe te kennen, was er een nieuw amendement Hermans-Goseling, dat de verordenende bevoegdheid louter en alleen principieel in deze wet wilde vastleggen. Tel kens opnieuw zou dan bij een afzonderlijke wet feitelijke verordenende bevoegdheid-op een of ander punt kunnen worden toegekend. De kers van rechts, die, zooals bij de alge- meene beschouwingen was gebleken, toeken ning van verordenende bevoegdheid in de ge geven omstandigheden nog niet gewenscht achtten, bleken nochtans geen tegenstanders van de vastlegging van het principe in de wet, dat de bedrijfsraden de verordenende bevoegd heid zullen krijgen. Bij de debatten wees de heer v. d. Bergh (S.D.A.P.) er nog eens op. dat de verordenen de bevoegdheid die hij wilde toekennen eerst kunnen worden uitgeoefend, wanneer 2/3 werkgeversleden en 2/3 der arbeidersleden van den Bedrijfsraad zich daarvoor zouden verklaren. Bovendien behoefde zulk een be sluit dan nog de goedkeuring van den Econo- mischen Raad, en tenslotte kon het door de Regeering worden vernietigd.' Ook kon de ver ordenende bevoegdheid zich alleen over eenige expresselijk genoemde punten uitstrekken. Het betoog van den sociaal-democratischen afgevaardigde bleek al evenmin als dat van den heer G o s e 1 i n g (R.K.) ter verdediging van het amendement Hermans eenigen in vloed uit te oefenen op dr. Vos (V.B.), die van de toekenning van verordenende bevoegd heid, in welken zin en in welke mate dan ook, niet veel minder dan den ondergang van ons bedrijfsleven verwachtte, en zelfs van de artis ticiteit van de producten. Hij werd daarover in het ootje genomen door den heer J o e k e s (V.D.), die echter zijnerzijds verklaarde de amendementen-v. d. Bergh niet te kunnen steu- Ook de Minister, die de legislatieve eigen schappen der amendementen v. d. Bergh ten zeerste prees, en ook erkende, dat zij met de noodige waarborgen waren omringd, bleef er toch afwijzend tegenover staan. Hij bleek zelfs met de uiterste behoedzaamheid tegen over de amendementen Hermans-Goseling te staan, die hij slechts kon aanvaarden, wanneer vast stond, dat eigenlijk in den bestaanden toestand, krachtens welken thans, overeenkom stig artikel 194 van de Grondwet, ook veror denende bevoegdheden aan bedrijfsraden kun nen worden toegekend, geen enkele verande ring was gekomen. In stemming gebracht wer den de amendementen-v. d. Bergh verworpen met 53 stemmen tegen en 24 vóór. Met de so ciaal-democraten stemde de heer van Poll (R.K.) vóór. De amendementen Hermans-Gose- lings werden daarna aangenomen met 64 stem men vóór en 14 tegen. Vóór stemden de sociaal democraten, de vrijzinnig-democraten, de anti revolutionairen, de meeste christelijk-histori- schen en de Katholieken, met uitzondering van de heeren Korstenhorst en v. Voorst tot Voorst. De Kamer bleef daarna steken in de behan deling van een amendement-Kuiper, dat voor alle duidelijkheid in de wet wilden zetten, dat de Bedrijfsraad zijn medewerking ook verleent bij de uitvoering van wetten en algemeene maatregelen van bestuur. Aangezien echter op de overige artikelen geen amendementen zijn ingediend, kan thans wel worden verwacht, dat het wetsontwerp spoedig in zijn geheel zal zijn afgehandeld. UITZENDING VAN DE DEMONSTRATIE TEGEN DE REGEERING? Mr. Knottenbelt stelt vragen. De Voorzitter van de Tweede Kamer heeft gistermiddag medegedeeld, dat mr. Knottenbelt de volgende vragen, welke hij aan den minister 'van Waterstaat had toe gezonden, op het daarvoor bestemde uur (Vrijdagmiddag 3 uur 45) mondeling heeft willen stellen: 1. Acht de Minister het in het algemeen belang gewenscht, dat op 8 November a.s. ter gelegenheid der voorgenomen betoo gingen op Hout rust en in de straten van Den Haag, de te houden redevoeringen en het verloop der straatbetoogingen per ra dio worden verbreid? 2. Zoo neen, ligt het dan in het voorne men van den Minister zijn medewerking daaraan te onthouden, door niet aan de algemeene omroepvereeniging A.V.R.O. den plicht op te leggen voor dat doeleinde eenige zenduren aan de sociaal-democrati sche omroepvereeniging V. A. R. A. af te staan 3. Waaraan zou de Minister de bevoegd heid tot het opleggen van een dergelijken plicht ontleenen? DeMinister van Waterstaat, mr. Reymer, was echter nog niet in staat op deze vra gen te antwoorden, daar hij nog in afwach ting is van bet advies van den Radioraad. ONZE BOTERINVOER IN DU ITSCHLAND. Het aan Nederland toegewezen contingent. Volgens deze nieuwe regeling krijgt van het totale contingent Nederland het recht tot invoeren van 21 pet., Denemarken 32 pet., Zweden S pet., Rusland 5 pet., Estland 6 pet., Finland 3.8 pet. en Letland 10 pet. Tot een derde van normaal teruggebracht! De verdeeling van de 55.000 ton boter, die in Duitschland zal mogen worden in gevoerd, zal ak volgt zijn over de voor naamste landen: Nederland 21 pet- dus 11.550 ton Denemarken 32 pet. 17.600 Zweden 8 pet. 4.400 Rusland 5 pet. 2.750 Estland 6 pet. 3.300 Finland 3.8 pet. 2.100 Letland 10 pet. 5.500 Rest 14.2 pet. 7.800 Totaal 100 pet. 55.000 Wij hadden het Nederlandsche contin gent globaal geschat op 13.000 tons. De werkelijkheid blijkt dus nog iets lager te zijn. De normale boter-export naar Duitschland beliep steeds 34.000 ton, zoo dat onze Duit^fche boteruitvoer precies tot een derde van normaal wordt terugge bracht. EXPORT VAN MELKCHOCOLADE. Restitutie van de heffing op melkpoeder. De Crisis-Zuivel-Centrale brengt ter kennis van belanghebbenden, dat met in gang van 31 October 1932 restitutie zal kunnen worden verleend van de heffing op melkpoeder, verwerkt in melkchocolade, voor zoover bestemd voor export- Deze restitutie zal uitsluitend kunnen plaats vindon op grond van een certificaat, afgegeven door de Crisis-Zuivel-Centrale. Dit certificaat dient door den exporteur van melkchocolade te worden aangevraagd bij de Crisis-Zuivel-Centrale (Laan van Meerdervoort84, te 's-Gravenhage) door middel van een daartoe bestemd formulier, hetwelk gratis verkrijgbaar wordt gesteld. KAAS- EN MELKPRODUCTEN NAAR FRANKRIJK. In beginsel overeenstemming over de oplossing der moeilijkheden. De Parijsche correspondent van de „Msbd." seint d.d. 21 October: In verband met verschillende moeilijkhe den voor den handel aan contingenteerings- ïnaatregelen verbonden, hebben de heeren dr. Fortuna, Blink en De Vos, onder-voor zitter en secretaris van het Crisis-Zuivei- bureau, vandaag te Parijs besprekingen ge voerd met de vertegenwoordigers der Fran sche syndicaten van zuivelproducten en importeurs, welke besprekingen ook wer den bijgewoond door onzen landbouw-con- sulent en waarnemend handels-attaché te Parijs, ir. Zevenster. Het eerste deel der besprekingen betrof onzen kaasinvoer in Frankrijk, die tenge volge van de fouten aan de Fransche con- tingenteeringswijze verbonden, de Fran sche importeurs en handelaren voor bepaal de moeilijkheden stelt. Frankrijk heeft n.l. het jaarcontingent gelijkelijk verdeeld over vier kwartalen ons j»-rdoor noodzakelijk elk van die kwartalen het volle toegelaten quantum aan Frankrijk te zenden, wat in sommige kwartalen van ongunstigen in vloed is op prijzen, die de Fransche produ centen maken. Het heeft onzen onderhandelaren weinig moeite gekost aan te toonen, waar de fout zit. Door de contingenten van elk kwartaal te regelen naar onzen export naar Frank rijk in normale tijden, zou natuurlijk voor komen worden, dat in tijden, dat de Fran sche markt geen behoefte heeft aan onze producten, onze toevoer op den prijs zou drukken. Het eigenaardige verschijnsel doet zich n.l. voor, dat grafieken van kaasin voer aantoonen, dat Italië weinig invoert als wij op ons hoogtepunt zijn en omge keerd. Men was het er spoedig over een*, dat de contingenten voor elk kwartaal moeten bepaald worden naar opgedane er varing omtrent seizoenbehoeften. Wordt voor een dergelijke regeling vanuit Neder land een stap gedaan bij de Fransche over heid, dan zullen de Fransche importeurs dien steunen. Ook voor de melkproductie is de uniforme regeling zeer schadelijk ge- bleekn voor de Franschen zelf. Terwijl zij het volle contingent op de Fransche markt trachten te brengen, drukt onze import van ongesuikerde melkproducten op de Fran sche productie. Onzerzijds is aangetoond, dat het euvel kan worden weggenomen als de contingenteering niet. de afzonderlijke cijfers geeft voor de gesuikerde en ongesui kerde melkproducten, doch een totaal cij fer aan de seizoenswenschelijkheid overla tend of gesuikerd of ongesuikerd zal wor den gezonden. De Fransche onderhandelaren waren het in beginsel met onze vertegenwoordigers eens in welke richting de oplossing der moeilijkheden moet worden gezocht, doch wenschten onze voorstellen nog nader te bestudeeren. In den laatsten tijd heeft men van som mige kanten getracht den indruk te vesti gen, dat men hier, bescherming in de con tingenteering gelegen, wenscht ,te vervan gen door verhoogde tarieven, zooals dat bijv. met boter is gescheid. Onze onderhan delaars hebben echter van een dergelijk streven niets kunnen bemerken. STAATSLOTERIJ. Geen „slaapnummers". De Haagsche redacteur van de „Msbd." herstelt een vorig bericht: Het blijkt ons thans, dat wij gisteren door onzen zegsman, van wien wij meenden te mogen verwachten, dat hij goed op de hoogte was, omtrent de zgn. slaapnummers in de eerstvolgende Staatsloterij niet juist zijn ingelicht. Naar wij thans van het bureau der Staatsloterij zelf vernemen, zullen in de eerstkomende 461e Staatsloterij geen zgn. „slaapnummers" worden uitgenomen. De in het trekkingsplan genoemde 21.000 nummers zullen in regelmatige volgorde worden uitgegeven. Omtrent volgende loterijen kan nog niets worden medegedeeld. L0TISI CO-BEHEER. President-commissaris en mr. Last nemen ontslag op de ver- gadering van aandeelhouders Afgetreden directeur gedé- chargeerd. Onder voorzitterschap van den heer C. P. Koene is Vrijdag de op 10 October j.l. uitgestelde vergadering gehouden van aan deelhouders in de N.V. De Eerste Ned. Mij. tot Verzekering van Risico in Lote rijen „Lotisico". Nadat de voorzitter een uitvoerige uit eenzetting heeft gegeven van den stand van zaken, dient de heer Trijde de volgen de motie in: „De buitengewone vergadering van aan deelhouders enz., overwegende, dat. de hou ding van de directie der vennootschap met betrekking tot de uitbetaling aan mr. H. F. A. Völlmar van een bedrag van ƒ250.000 als honorarium ernstig twijfel wekt aan de juistheid van het beheer der directie, ook over vorige boekjaren besluit: le een commissie te benoemen van drie aandeelhouders en/of polishouders met op dracht een onderzoek in te stellen naar het beheer der vennootschap over alle ja ren, waarover de commissie meent haar onderzoek te moeten uitstrekken van haar onderzoek rapport uit te brengen aan do alg. vergadering van aandeelhouders, met bepaling dat directie en commissarissen verplicht zullen zijn aan de commissie alle door haar gewenschte inlichtingen te ver strekken en met toekenning aan de com missie van de bevoegdheid, zich één of meer deskundigen te assumeeren; 2e te bepalen, dat de salarissen der le den van de commissie en der e.v. deskun digen zullen komen ten laste der vennoot schap 3e. punt 5 der agenda (bespreking ver trouwensvotum) eerst in behandeling te nemen, dat de commissie van onderzoek rapport aan de alg. vergadering van aan deelhouders zal hebben uitgebracht." De motie, instemming gebracht, wordt met 2070 tegen 120 stemmen verworpen. In stemming komt thans punt 2 der agen da: voorstel tot het instellen van een ac tie tegen den afgetreden directeur tot be taling van f 250.000. Dit wordt met 1973 tegen 120 stemmen en 64 blanco verworpen. Mr. Last neemt na deze beslissing zijn ontslag al« commissaris, omdat hij de ver antwoordelijkheid niet langer kan dragen. De voorzitter neemt eveneens ontslag en wel als president-commissaris van de daar mee samenhangende vennootschappen. Hij zal deze vergadering- nog tot het einde leiden. De heer W. H. Haighton betreurt de be sluiten van dc heeren Last en Koene, die resp. als vriend van de familie Haighton sedert 30 jaren en als lid van het college van commissarissen gedurende 25 jaren aan de vennootschap verbonden zijn ge weest. Hij acht hun beslissing in strijd met het belang van Lotisico. Met 2070 tegen 49 stemmen en 140 blan co, wordt volledige décharge verleend aan den afgetreden directeur, den heer J. C. Destree. Tot commissarissen in de vacature-Last en -Koene worden benoemd mr. H.'F. A, Völlmar en drs. J. Mullemeïster. De kosten van uitvoer van veg. Op vragen van het Tweede Kamerlid van Rappard: Zou de minister, ten bate van onzen vee export, willen overwegen, of geen termen aanwezig zijn om de kosten, verbonden aan do regeling van quarantaine en immunisa- tic tegen mond- en klauwzeer, welke be staat ten opzichte van uit te voeren run deren, door het rijk te doen dragen, voor zoover betreft die voor serum, veeartsenij- kundige onderzoekingen en controle? Acht de minister dit niet een maatregel, welke eenerzijds den druk op onzen ex- porthandel in vee kan verlichten en ander zijds de regeling, boven bedoeld, tengoede kan komen, omdat daardoor meer mede werking zal worden verkregen van de zijde der exporteurs in de uitvoering? heeft de minister van oeconomische za ken en arbeid geantwoord: Aangezien het onder de bestaande om standigheden wel als uitgesloten moet wor den beschouwd, dat de Staat rechtstreeks het gevraagde offer zou kunnen brengen, overweegt de ondergeteekende. of niet op andere wijze, wellicht als onderdeel van de crisismaatregelen in het belang der vee houderij, een oplossing in den geest van do gestelde vragen kan worden gevonden. Een positief antwoord kan in verband met het daartoe noodige overleg nog niet gegeven worden. Intusschen moge ondergeteekende hierbij opmerken, dat betrokkenen thans reeds van rijkswege een tegemoetkoming ontvan gen in de kosten, verbonden aan de voor geschreven quarantaine voor zooveel Oit nummer bestaat uit vijf bladen waaronder geïllustreerd Zondags blad. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Amerika aanvaardt verlenging der bewa- peningsvacantie. (3de blad). De Duitsche regeering weerlegt de be weringen van Hitier. (3de blad). Engeland de hinderpaal voor de verwe zenlijking van de Nederlandsch-Belgische tol-unie. (3de blad). BINNENLAND. De Bedrijfsraden in de Tweede Ka mer. Verordenende bevoegdheid aan vaard. Pastoor Henri Donders, f (Kerkn., 1ste blad). Duitschlands boterinvoerregeling; nadee- len voor ons land. (1ste bid.) Met ingang van 31 Oct. a.s. zal resti tutie worden verleend van de heffing op melkpoeder, verwerkt in voor export be stemde melkchocolade. (1ste* blad). Onze zuiveluitvoer naar Frankrijk; be sprekingen te Parijs. Voorloopige overeen stemming in zake de kaasexport. (1ste blad) Doodelijke aanrijding op den onbewaak- ten overweg te Kethel. (Gcm. Ber. 4de blad) Twee motorbooten op het IJselmeer ge zonken. De opvarenden gered. (Gem. Ber. 4e blad). Valsche munterij te Den Haag ontdekt. (Gem. Ber. 4de blad). LEIDEN. De bezuiniging bij de Leidsche Universi teit: 30 personen ontslagen. (1ste blad). deze in de daarvoor aangewezen quaran taine-stallen geschiedt, terwijl het scrum, noodig voor de immunisatie, indien de/e door den veeartsenijkundigen dienst nood zakelijk wordt geacht, door de rijksscrum- inrichting tegen de helft van den kosten- den prijs wordt verstrekt. Huisvrouw en middenstand. Dezer dagen werd onder leiding van mevr. C. Eerdmans—De Holl uit Leiden, een \ergadering gehouden van de Centraio Contact-commissie, welke gevormd is door de besturen van do Ncd. Vereeniging van Huisvrouwen en den Kon. Ned. Midden standsbond. In haar openingsrede wees de presiden te op het groote nut, dat regelmatig over- log tusschen de groote organisaties van verbruikers en dL-tribuanten kan hebben. Juist in een moeilijken tijd als men thans doormaakt is een taak voor de Centrale Contact-commissie weggelegd. Besloten werd, dat het voorzitterschap definitief door een afgevaardigde van do Nederlandsche Vereeniging van Huisvrou wen zal worden vervuld, het secretariaat door den Kon. Ned. Middenstandsbond, al- zoo door mevr. C. EerdmansDe Holl en den heer P. L. van der Leeuw. De secretaris gaf een uitvoerig.overzicht van de voorbereidende werkzaamheden om het contactcommissiewezen te propageeren en te verbeteren Reeds worden geregeld verschillende landelijke belangen bij dc C. C. C. voorgedragen, terwijl omgekeerd ver schillende onderwerpen onder de aan dacht der plaatselijke commissies gebracht werden. Deze wisselwerking zal krachtig bevorderd worden. Binnenkort zullen nieu we contact-commissies gevormd worden te Deventc en Hoorn, terwijl elders reeds voorbereidingen gaande zijn. Besloten werd de aandacht van alle be langhebbenden te vestigen op de wensche- lijkheid om bij prijsaanduiding in étalages als anderszins steeds te vermelden, dat de prijs per meter bedoeld is. „Tel.''

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1