VRIJDAG 21 OCTOBER 1932 No. 7335 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN VERSLAG DER TWEEDE KAMER. BINNENLAND Z4ste Jaargang S)e £eicbolie 6ou^omt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent jjer week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geillustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 oen per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geillustreerd Zondagsblad 9 oent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededcelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogste 30 woorden, waarin be trekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. HET BEDRIJFSRADEN-ONTWERP. (Van onzen parlementairen medewerker). Lieden, die zich gaarne vergasten aan een rededuel, hebben gisteren hun hart kunnen ophalen. Zeer uitvoerig en ten deele, althans van den zijde des Ministers, zeer scherp is er gedebatteerd over de te genstelling die er geen is tusschen het „in stellen" en het „erkennen" van bedrijfs- raden. Wij zeiden: een tegenstelling die er geen is. Natuurlijk, in abstracto, bestaat er wèl een tegenstelling tusschen het in stellen van organen door den staat en het erkennen van zulke organen. In het eene geval denkt men bij het vernemen van het woord instellen aan een opleggen van be paalde instellingen door de overheid; in liet andere geval denkt men aan organen, die uit het vrije maatschappelijke leven zijn opgekomen, en daarna door den staat wor den erkend en met zekere bevoegdheden worden bekleed. In concreto echter, in het geval waarvoor wij nu staan, in de L»e- drijfsradenwet is er voor deze tegenstel ling geen plaats. Want de-Minister spreekt in zijn Ontwerp wel over het instellen van bedrijfsraden, maar, als men op den keper beschouwt wat er eigenlijk zal gebeuren, dan is dit niet anders dan dat vakvereem- gingen van werkgevers en werknemers, die, sedert de opheffing van het coalitie verbod,, uit het maatschappelijk leven zijn gegroeid, bijeen worden gebracht en dan zekere be voegdheden ontvangen. Dit noemt de Minister „instellen" van bedrijfsraden; in werkelijkheid echter is dit niet anders dan het geven van zekere bevoegdheden aan de, verschillende vakvereenigingen te za- men. In den grond der zaak ging dan ook de geheele discussie over een woordkwestio. Dc boom die erover werd opgezet reikte echter ins blaue hinein. De heer v. Wijn bergen (R.-K.) bracht er zelfs bij wijze van analogie de gelijkstelling tusschen het openbare en bijzonder onderwijs bij, of schoon de verhoudingen hier heel anders waren. Zooals liet meestal gaat met dergelijke discussies waren zoowel de reden van den Minister als die van den heer Kortenhorst, polemisch gehouden als zij waren, interes sant om aan te hooren. Nu eens scheen de eene dan weer de andere partij onder te liggen. De Minister stond zeker het sterkst, toen hij de door den heer Kortenhorst ge poneerde tegenstelling tusschen Staat en Maatschappij verwierp en de toenemende mode wraakte om alles wat door den 'Staat gebeurd voor te stellen als een pro duct van boosheid dat men moet wantrou wen. Op deze tegenstelling berustte die andere tegenstelling welke de heer Kor tenhorst alles wat op erkennen lijkt goed deed noemen en alles wat in de richting gaat van instellen verkeerd. Daarentegen gelooven wij dat de heer Kortenhorst aan het langste eind trok toen hij den aanval des Ministers op de wetge vende, juridische en technische kwaliteiten van zijn stelsel afwees. Practisch nut i-s ten slotte uit deze discussie weinig voort gekomen want aan het einde zijner repliek trok de hqer Kortenhorst op zeer gratie- lijke wijze zijne amendementen in. Over het andere belangrijke punt wat nog verder ter sprake zal komen: de ver ordenende bevoegdheid, heeft de Minister zich niet in volstrekten zin uitgelaten. Het bleek wel dat hij evenmin als de meeste rechtsche sprekers een principieel bezwaar tegen die verordenende bevoegdheid heeft. Het zou echter kunnen zijn dat het verlee- nen van die verordenende bevoegdheid in de praktijk zou neerkomen op het 0111 hals brengen der Bedrijfsraden. De Minis tor wilde afwachten of dit gevaar door een of andere formulecring zou kunnen worden ondervangen en zich eerst dan definitief uitspreken- Hij was er overigens van over tuigd, dat die verordenende bevoegdheid zou komen. De verdere discussies hebben geloopen over twee amendementen van den heer v. d. Bergh en Kupers (B.D.A.P.). Het eerste amendement had betrekking op het bepalen van het aantal leden dat door iedere aangewezen vakvereeniguig in den bedrijfsraad zal worden benoemd. Daarbij wenschten de voorstellers zoover de overige vereischten voor het verkrijgen eener goede samenstelling en een bedrijfs- raad zulks toelaten rekening gehouden te zien met het aantal leden der betrokken vakvereenigingen. Nadat uit de discussie was komen vaat te staan dat de voorstel lers hiermede geen evenredige vertegen woordiging op het oog hadden, werd tiet amendement aanbevolen door. de grootst mogelijke meerderheid der Commissie van Rapporteurs en met slechts enkele stemmen tegen aangenomen. De Minister had er zich niet tegen verzet. Er ontspon zich vervolgens een uitvoe rige discussie omtrent een tweede amen dement van dezelfde heeren, die in artikel 14 der Wet waarin bepaald wordt dat de bedrijfsraad tot nadere regeling zijner werkzaamheden een reglement vaststelt, een bepaling wenschten te zien opgenomen, dat tenminste de helft der leden werkge vers en de helft der leden arbeiders hunne stem daarvoor zouden uitbrengen. De mo- ti veering van dit amendement was, dat b.v. met een stem meerderheid in het reglement zou kunnen worden bepaald dat alle be sluiten van den bedrijfsraad met de gewone volstrekte meerderheid van stemmen zou den worden genomen, en dan zou men de figuur kunnen krijgen, dat b.v. over een collectief arbeidscontract met een stem meerderheid zou kunnen worden beslist, wat natuurlijk voor de praktijk geeneriei beteekenis zou hebben. Hiertegenover werd gesteld zoowel door professor Slote- maker de Bruine als door den Minister, dat bij een stemmingswijze volgens het amendement yK van het aantal leden van de bedrijfsraden het tot stand komen eener beslissing zou kunnen tegenhouden, ter wijl bovendien de twee partijen eenigszias als tegengestelde partijen tegenover elkaar zouden koüien te staan, wat geheel in strijd zou zijn met het karakter der bedrijfs raden. De oplossing van de puzzle scheen mogelijk te zijn door een denkbeeld dat aan de hand werd gedaan door den lieer van Poll (R.K.) die in overweging gaf te bepalen dat tenminste 1/3 van de leden van ieder der partijen zijne stem aan de vast stelling der of de wijziging van het regle ment zou geven. Of schoon de Minister dit niet bepaald noodzakelijk achtte, erkende ook hij dat op deze wijze aan den mogelij ken kwaadwillige wiens aanwezigheid door de heeren v. d. Bergh en Kupers werd ver ondersteld de slagtanden zouden worden uitgetrokken. De voorzitter sloot de vergadering, blijk baar om beide partijen de gelegenheid te geevn over dit nieuwe denkbeeld na te denken en het in een voorstel te formulee- koninklijke besluiten. Notariaat. Bij Kon. Besluit is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Rotterdam, ter standplaats Rotterdam N. P. van Prooije, candidaat-notaris te Rotterdam. mr. truyen in de tweede kamer. Mr. P. W. H. Truyen heeft zijn benoe ming tot lid van de Tweede Kamer aan vaard. Zooals men weet zal de heer Truyen de plaats innemen van het overleden Ka merlid J. J. C. Anient (R.-K.). Mi'. Truyen promoveerde op 12 Novem ber 1902 aan de universiteit te Amster dam tot doctor in dc rechtswetenschappen op een proefschrift „Het rechtskarakter der zoogenaamde arbeidsreglementen". Ge durende eenige jaren was mr. Truyen rech ter in de arrondissemntsrechtbank te Roer mond. In 1919 werd hij benoemd tot in specteur van het lager onderwijs van de •erste inspectie en in 1924 tot hoofd-in- <>ecteur. BOTEREXPORT NAAR DUITSCHLAND De nieuwe regeling. De besprekingen, welke hier zijn gevoerd tusschen Denemarken, Finland en Duitsch- land betreffende de regeling van den bo- terinvoer naar Duitschland hebben tot een resultaat geleid. Medegedeeld wordt dat men bij deze on derhandelingen overeen is gekomen het totale invoercontingent vast te stellen op 55.000 ton per jaar, in welk contingent de onderscheiden boter exporteerende landen naar rato van hun gemiddelden invoer in de jaren 1929, 1930 en 1931 zullen parii- cipeeren. Het invoertarief wordt voor alle landen gelijkelijk vastgesteld op 75 M. per ton, m.a.w. de valutatoeslag die tot dusver den Nederlandschen boterexport naar Duitsch land nog eenigszins begunstigde, verdwijnt. De nieuwe regeling zal 15 Nov. a.s. in werking treden. REGEERING EN LOONACTIE. Vragen aan minister Ruys. Het Tweede Kamerlid, de heer Amclink, heeft den minister van Binnenlandsche Zaken gevraagd of het juist is, dat op 18 October j.'l. aan het gemeentebestuur van Hellendoorn een telegram is gezonden, waarin gezegd werd dat de arbeiders, die weigeren de loonsverlaging bij de Kon. Stoomweverij te N ij verdal te aanvaarden, van steunverlecning en werkverschaffing uitgesloten moeteii worden. In het door den secretaris-generaal, mr. Fredcriks, ge- teekeud telegram werd bovendien mede gedeeld, dat de minister onverwijlde be kendmaking van den inhoud gewenscht achtte. De heer Amelink vraagt of, indien dit juist is, de minister wil mcdedeelen welde redenen ertoe geleid hebben om op deze wijze de betreffende arbeiders die reeds een loonsverlaging van 10 pet. hadden on dergaan te beïnvloeden, opnieuw een loons verlaging van 12 a 20 pet. te aanvaarden. DE STAATSLOTERIJ. Ook uit de volgende loterijen zullen nummers uitgenomen worden. De Iiaagschc redacteur van de „Msbd." .meldt: Zooals men weet, is bij de vorige Staats loterij de regelmatige volgorde der uitge geven nummers onderbroken, ten einde bet voor particuliere loterijen moeilijker te ma ken om op de officieele trekkingen der Staatsloterij haar prijzen toe te kennen. Naar wij vernemen, ligt het in de be doeling om voorloopig met dezen maatre gel door te gaan en bij de uitgifte der eerstvolgende loterijen wederom eenige nummers uit te nemen. BETERE KAASPRIJZEN. Een blijvend verschijnsel? Men meldt aan de „N. R. Crt.": Op de gisteren te Hoorn gehouden kaas markt is voor verschillende stapels boeren commissiekaas 30 per 50 K.G. besteed. Sedert geruimen tijd is een zoodanige no teering niet bereikt. Ook dc prijzen van de overige kaassoorten vertoonen den laat- sten tijd een niet onbelangrijke stijging. Of de prijsverbetering van dit product blij vend zal zijn, of dat deze verbetering aan seizoeninvloeden moet wordeij toegeschre ven, zal de toekomst moeten leeren. In ieder geval zal deze prijsverhooging, voor al op het oogenblik, bij de betrokkenen zeer welkom zijn. „N. R. Crt." DE NEDERL. SPOORWEGEN. 249 locomotiefbeambten overcompleet door de malaise. Thans zijn er bij de Nederlandsche spoor wegen 1881 machinisten, 901 ondermachi nisten, 1785 leerlingen-machinisten en 13 leerlingen-machinisten voor lichten dienst in functie. Ingaande 1 November a.s. zullen, naar do „L'tr. Crt." meldt, 30 machinisten en 1 leerling-machinist ontslagen worden, waar na er, als gevolg van de malaise, nog 249 loeomotiefbeambten overcompleet zullen zijn. Met den Winteixlienst zullen ditmaal geen ondermachinisten tot machinist be vorderd worden terwijl niet doorgegaan zal worden met het afnemen van examen voor hen, die nog niet aan een examen hebben deelgenomen. BEZUINIGING OP DE WETENSCHAP. Naar het persbureau Vaz Dias meedeelt zal, in verband met de bezuinigingen die bij het universitaire onderwijs te Gronin gen moeten worden betracht, het hooglee- raarsambt in de geologie worden opgehe ven, terwijl voorts achttien verschillende lagere functies bij de verschillende univer sitaire instellingen als administrateur, as sistent, bediende, technicus enz. komen te vervallen. Spreekkoren verboden bij demonstraties. In een betooging van het handels- en kantoorpersoneel, georganiseerd in den Modernen Bond te Amsterdam, hebben spreekkoren op de bekende suggestieve wijze de socialistische leuzen uitgeroepen. De hoofdcommissaris Versteeg heeft aan het bestuur van den Algemeene medege deeld, dat hij, toen de toestemming tot de betooging reeds was verleend, uit Den Haag instructie heeft ontvangen om voort aan spreekkooren bij straatdemonstraties te verbieden. CRISIS-ZUIVELCENTRALE. De Crisis-Zuive'.centrale maakte bekend, dat de prijs van het crisis-botermerk en de vervoervergunning voor boter voor de week van 23 tot en met 29 October wederom be paald is op 0.75 per K.G. VOORNAAMSTE NIEUWS. EEN MINISTERIEELE VERDEDIGING. Dit nummer bestaat uit vier bladen Gisteren heeft Minister Verschuur zijn wetsontwerp inzake Bedrijfsraden kundig en knap verdedigd vooral tegenover zijn partijgenoot dr. Kortenhorst (die tenslotte zijn amendementen heeft ingetrokken). De Kameroverzichtschrijver van de „Maasbode" is vol lof over de rede van minister Verschuur. Zooals meej gebeurt, gebruikt deze overzicht-schrijver meerdere epitetta ornanti om den bevrienden po liticus op ondubbelzinnige wijze zijn be wondering te uiten: „Van meer dan gewone allure was de verdediging van dit wetsontwerp". „Er bleek na dc doorwrochte ministe- rieele iede geen behoefte aan repliek." En inzake de strijd tusschen minister Verschuur en dr. Kortenhorst schrijft hij: „Of deze woordenstrijd echter groot nut heeft, voora1 wanneer zij gevoerd wordt in de met ironie gelardeerde pcriodenstijl, welke de Minister uitnemend beheerscht, is een andere zaak. De Kameroverzicht-schrijver van het „Handelsblad" schrijft over het tweege vecht Verschuur—Kortenhorst: „Bij zijn bestrijding van mr. Ivorten- horst's systeem legde hij (de Minister) wel een ontzaglijken ijver aan den dag om alle mogelijke projectielen op zijn partijgenoot- Korlenhorst af te schieten. Enfin, was sieh liebt, neefct. sic-h, zullen we maar denken! Dat was blijkbaar ook de opvatting van den heer Kortenhorst, die overigens nog het genoegen mocht smaken aan te toonen, dat mr. Verschuur gedurende zijn roffel- vuur een paar keer een leelijkcn bok had gescheten. Intusschen was de voorsteller der toch geen schijn van een kans hebben de amendementen zoo verstandig om zijn voorstellen terug te nemen, na n i e t in den stijl van den minister, doch „zonder eenige geprikkeldheid, energiek maar niettemin beleefd" van repliek gediend te hebben!" En uit de „N. Rott. Crt." knippen we volgende passage: „Bij dr. Vos ovcrheerschte echter de sympathie voor de amendementen van den heer Kortenhorst, die daarentegen door diens geestverwant achter dc groene tafel bestreden is met een felheid, welke slechts in schijn getemperd werd door den ietwat breedsprakig-gezapigen indruk, wel ken het vrij langzame tempo van de mi- nisterieele voordracht en dc geheele hou ding en toon van minister Verschuur ple gen te maken. In Shakespeare's Julius Cae sar wordt de vinnigheid van den mageren man (type-Cassius) tegenover dc gemoede lijkheid van den dikkerd gesteld; mi nister Verschuur, die uiterlijk niets van een Cassius heeft, kan in schijn grootva derlijk en in wezen zeer stekelig zijn." Een Persjublieum van een bizonder soort. Op 19 October bestond het communisti sche blad „De Tribune" een kwart eeuw eerst als weekblad, sedert 1 April 191G als dagblad. Over dit feit schreef dr. W. van Ravesteyn in de roode pers een herinne ringsartikel. Dr. van Ravesteyn is, .200 men weet, redacteur van „De Tribune" ge weest en communistisch kamerlid, doch na uitgeworpen te zijn is hij teruggekeerd naar de S. D. A. P. Uit zijn artikel knippen we één passage, welke handelt over de dwingelandij van Moskou. „Toen „De Tribune" in 1909 orgaan van een zelfstandig partijtje was geworden, hebben haar oprichters met inspanning van al hun krachten beproefd een radicale so cialistische partij (in 1918 heette dat com munistisch) te stichten. Zij schenen daarin eenige jaren te slagen. Het was de glorie periode van het blad: de jaren van 1916 tot omstreeks 1920. Toen bleek, dat dc pas opgerichte In ternationale in Moskou een zoo straffe centralisatie wilde doorvoeren, dat van de zelfstandigheid van de West-Europeesche secties en organen geen sprake meer kon zijn. De worsteling 0111 een zekere zelfstan digheid te behouden duurde ongeveer 4 a 5 jaren, een lijdensweg, die in Mei 1925 met de onvermijdelijke nederlaag eindigde. Het pogen een „radicale" socialistische partij in Nederland te vestigen, had ge faald. Voortaan was er, naast de groote Ar beiderspartij, nog slechts plaats voor een door Moskou betaald en geringeloord filiaal van de Russische regeeringspartij. Het stre ven dit moet men thans in 't licht der geschiedenis erkennen naar zulk een partij was van tevoren tot mislukken ver oordeeld. De ondergang van de echte „Tri bune" had iets van de tragedie". Dat is de nederlaag van 1925, zegt de goed-inge w ij de schrij ver. BUITENLAND. Japan verwerpt het ontwapeningsvoor stel van Hoover. (2e blad). Een magazijn-instorting te St. Margre- then in Zwitserland veroorzaakt 10 dooden. (Buitenl. Bcr. 2e blad). BINNENLAND. De Bedrijfsradenwet in de Tweede Ka mer. Dr. Kortenhorst heeft zijn amende menten ingetrokken. (1ste blad). Mr. Truyen heeft zijn benoeming tot lid der Tweede Kamer aanvaard, (lslo blad). Naspel van de incidenten te Boskoop; twee verdachten voor de Haagsche Recht bank. (Rechtzaken, 2de blad). Het pensioenfonds in het Bloembollen- bedrijf (L. en T., 2e blad). INTERNATIONAAL CONGRES R. K. WERKGEVERS. Aan het einde der bijeenkomst werd een resolutie aangenomen, waarin op grond van de overweging, dat werkgevers en werknemers in hetzelfde bedrijf in feite samenwerken, waar zoowel hun belang als hun plicht medebrengt, om te arbeiden ten bate van het algemeen welzijn van hun bo- drijf, het oordeel wordt uitgesproken, dat do katholieke patroons tot plicht hebben de toenadering 'en de samenwerking le be vorderen, teneinde staking en uilsluiting zooveel mogelijk te voorkomen dat de vakorganisatie zoowel van werk gevers als van werknemers voor dit doel noodzakelijk is, aangezien een geregeld overleg tusschen werkgevers en werkne mers alleen op deze wijze mogelijk is. dat do ontwikkeling van dit overleg er toe leidt, 0111 in het algemeen het collectief contract, afgesloten tusschen daarvoor in aanmerking komende patroons- cn arbei ders-organisaties, te beschouwen als de normale vorm, om dc algemeeno arbeids voorwaarden te regelen dat hieruit logisch volgt, dat aan de sa menwerking tusschen patroons cn arbei ders oen blijvend karakter worde gegeven, en dat zich geleidelijk ook paritctisch sa mengestelde commissies vormen, die ten doel hebben zich bezig te houden met het opsporen van de oorzaken van arbeids conflicten, dezelve zooveel mogelijk le voorkomen door het zoeken van oplossin gen, dio dc belangen der betrokken partijen zooveel mogelijk bijeenbrengen. Teneinde dit te bereiken, sprak <le ver gadering dc wenschelijkheid uit, dat in elk bedrijf, zoo vaak de omstandigheden zulks cischen, landelijke of gewestelijke bijeen komsten plaats vinden, waarin gemeen schappelijk dc middelen kunne "worden be sproken. om de gevolgen van dc economi sche crisis te verzachten en dc vooruit zichten van het bedrijf te verbeteren door gezamenlijk van gedachten te •wisselen over alle vraagstukken, die voor een goe de organisatio van den arbeid van belang zijn. Het congres was overtuigd, door uiting te geven aan deze beginselen en dezo ge dachten, geheel in overeenstemming te zijn met do inzichten, de laatste jaren stecrls sterker door den Heiligen Stoel ver kondigd. NEDERLANDSCHE VARKENS CENTRALE. Het Bestuur der Nederlandscho Varkens- centrale maakt bekend, dat 11a uitvoer van rug- en buikspok, afkomstig van varkens met een slachtgowicht van 170 K.G, en meer, geslacht in do periode van 23 tot cn met 29 October, door haar aan de oxpor- tucrs een bedrag zal worden vergoed van 9 cent per K.G. uitgevoerd spek, zijnde heb bedrag, dat bij de slachting als heffing is betaald. Tot het verkrijgen van deze vergoeding, zal het rug- cn buikspek als bovenbedoeld gewaarmerkt moeten zijn door den Keu ringsdienst, welke de keuring heeft verricht van het varken, waarvan het spek afkoms tig is. Tevens moet het spek voorzien zijn van een duidelijk dagstempel van dezen Keuringsdienst,. Tot het verkrijgen van do terugbetaling moet de uitvoer plaats heb ben vóór 30 November 1932. Tot directeur van den Limburg- s c h o n La nd. cn Tuinbouw b o n d te Roermond is inplaats van wijlen den heer J. J. C. Anient benoemd de zeer- eerw. heer ir. Bcmelmans, directeur der R.-K. Landbouwschool tc Roermond.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1