UIT DE OMGEVING VRIJDAG 21 OCTOBER 1932 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 14 LEKKA, LEKKA, PINDAI De heer Dols te Botterdam heeft voor de Ned. Vereeniging van Huisvrouwen al daar gesproken over zijn werk onder de Chineezen op Ka tend recht. Spreker begon met te wijzen op het lijden der Chineezen te Rotterdam Hij consta teerde, dat alle pogingen om de Chineezen, die vooral sedert December 1930 onder de gevolgen van de malaise gebukt gaan, te hulp te komen, op niet® is uitgeloopen. Met den Rotterdamschen Lloyd zijn be sprekingen gevoerd om er een aantal naar China terug te brengen, zonder resultaat; besprekingen met den wethouder en met do leiding van den Gemeentelijken Geneeskun digen Dienst te Rotterdam zijn ten slotte uitgeloopen op het in. uitzicht stellen van 1 ei en een hoeveelheid rauwe boonen per dag per Chinees, die door zijn toestand daarvoor in aanmerking zou komen. Spr. heeft dadelijk er op aangedrongen, dat aan do Chineezen rijst zou worden verstrekt. Terwijl nog word onderzocht welke soort rijst de beste zou-zijn, had de eerste uit- deeling van eieren en boonen al plaats. Een stormloop van Chineezen volgde, maar ach ter de groene tafel zaten twee doktoren, die alle aanvragers onderzochten. Gevolg, dat er slechts 16 Chineezen een gift ontvangen. Aan een rapport van do doktoren Mei huizen en Hermans ontleende spr. de mede- deeling dat de nood onder de Chineezen steeds toeneemt, en de ondervoeding dreigt te leiden fot een beri-bcri-epidemie. Spr. besprak de z.g. pinda-beweging. Vanwaar die beweging komt, is niet te zeg gen. Alleen weet men, dat cr in het begin lutf man per dag met hun pinda, lekka, lek- ka op uit trokken, later werd hun aantal 300, thans gaan 's Zaterdags en 's Zondags 600 Chineezen met hun trommel dc stad in, naar Dordrecht, Delft, Den Haag, Leiden, tot Hoek van Holland toe De bescheiden, stille Chinees met zijn raadselachtige oogen heeft daarbij dikwijls to lijden, niet van kin deren, maar, zooals spr. zelf gezien heeft, van opgeschoten bengels, van mannen en vrouwen. Nagejouwd en bespot wordt hij soms. Zooiets zou in China zeker nooij ge beuren; daar wordt de vreemdeling geres pecteerd. Dat pinda-verkoopen is geen ge makkelijk werk; vier van deze pinda-ver koopers, ziek geworden van oververmoeid heid, liggen thans in het ziekenhuis. De heer Dols vertelde verder, dat de Chi- ncesche pinda-verkoopers in groepen sa menwerken elke groep maakt haar eigen pinda en drie jonge Hollandsche vrouwen, met Chineezen getrouwd, helpen mee bij de bereiding en de verpakking. Geheel coópe- ratiek werken de pinda-verkoopers, één van de groep is boekhouder en inkooper, en ieder doet aan hem rekening en verant woording De pinda wordt niet gemaakt door een fabriek, die de Chineezen er op uitstuurt, zooais wel wordt beweerd. De Chineezen koppen pinda's, pellen zc zelf, koken ze met- suiker en -andere ingrediënten, spreiden het dikke, kleverige goedje uit op geribde planken, snijden de koeken, als ze gedroogd zijn op maat, en verpakken ze. De heer Dols wilde in dit verband al da- dc.ijk zeggen, dat men van wat de Chinee zen bereiden niet. vies behoeft te zijn. Ze betrachten hij spreekt uit ervaring de uiterste reinheid. Spr. drong er op aan. de arme Chineezen to steunen door hun kleeding en ondergoed te verstrekken, versterkend voedsel. Veel hebben ze niet noodig, hun behoeften zijn veel geringer dan die van de Europeaan. Maar hulp moet er komen, zeker met den grimmigen winter voor de deur! Na de pauze, die hier volgde, werden den spreker eenigë vragen gesteld, o.a. deze, wanneer men dc Chineezen in hun hart kijkt, ziet men dan, dat ze naar China terug willen of willen ze hier blijven? Spr. antwoordde daarop, dat voor zoover hij weet, van dc 1100 Chineezen, die thans op Katendrecht vertoeven, er ten hoogste 100 of zoo naar hun vaderland terug zouden willen. Er is op dit moment geen actie gaande om hen terug te brengen, maar spr heeft van de dochter van den Chineeschen gezant, die op Delfshaven woont en gehuwd is met een Chineeschen student, vernomen, dat het Chineeschc gouvernement een on derzoek doet instellen naar de vraag, hoe veel en wie van do Chineesche bewoners van Katendrecht terug willen. Amsterdam telt een kolonie van 300 Chi neezen. Antwerpen van 600 en Rotterdam van 1100 man. Bovendien zijn daar 15 a 20 Europeesche vrouwen, Hollandsche. Duit- sche, 1 Engelsche en 2 Fransche, die teza men 75 kinderen hebben. Er wordt nu naar gestreefd voor deze kinderen een school, 7.00 mogelijk een Hollandsch-Chineesche, op te richten. Aan het slot van zijn rede deed de heer Dols nog een aantal mcdedeelingen over het leven van de Chineezen op Katendrecht. INBRAAK IN HET GEMEENTEHUIS TE HETEREN. Gisternacht hebben inbrekers in het gemeentehuis te Heteren geducht huis gehouden. Aan dc achterzijde zijn zij het gebouw binnengedrongen. Daarna heb ben zij alle kantoorlokalen grondig door zocht. Kasten en laden werden openge broken, waarbij een stalen kast vrijwel geheel werd vernield. Een bedrag van ongeveer twee gulden aan klein geld maakten zij buit. Blijkbaar uit woede over de geringe buit hebben zij alle administratieve bescheiden uit de kasten en laden gehaald en deze door elkaar over den grond verspreid. Toen het personeel 's morgens op het gemeente huis kwam ontwaarden zij daar een wa ren chaos. De burgemeester en de veld wachter hebben terstoond oen onderzoek ingesteld. Er werden vingerafdrukken genomen, terwijl ook andere aanwijzin gen werden verkregen waardoor men hoopt de daders op het spoor te komen. Gisteravond was echter nog geen arres tatie verricht. „TeL" GOEDE VANGST. Gisteravond omstreeks 9 uur ontdek te een surveilleerend agent in het villa park te Venlo twee behoorlijk gekleede vreemdelingen, die rondom de verschil lende villas heenliepen en aldus een vrij verdachte houding aannamen. De agent die de zaak niet vertrouwde hield do beide vreemdelingen aan, welke ech ter bij de komst van den politieman trachtten te vluchten. Daar de agent dreigde van zijn vuurwapen gebruik te zullen maken bleven dc aangehoudenen staan en gingen gewillig mee naar het politiebureau. Bij de daar op hen gehou den fouilleering werden o.m. gevonden twee maskers, een revolver, geladen met 5 patronen, vijlen, bijtel», loopers, twee zaklantaarns en meerdere inbrekers- werktuigen. De aangehoudenen bleken te zijn de 27-jarige K. 8. en de 27-jarige J. Z. beiden afkomstig uit Dusseldorf. Bij het verhoor gaven do aangehoudenen toe voornemens te zijn geweest in den afge- loopen nacht in een der villa's hun slag te slaan. De „uitgaanspot" geplunderd. In de parochiekerk te Erp (N.-B.) kwam men tot de ontdekking, dat de „pot" van de koorzangers door dieven was leeggehaald. De inhpud ad noge- veer zestig gulden bleek verdwenen. De wapensmokkelarij. Door de politie te Venlo zijn gister avond 42 revolvers met de daarbij be- hoorendo munitie in beslag genomen. Een zekere vrouw H. is gearresteerd. Het valsch geld te Rotterdam. Naar aanleiding van het bericht in de „Tel.'', gisteravond door ons overgenomen, vestigt de afdeeling Valsch geld Centrale van de Centrale Recherche te Rotterdam er do aandacht op, dat het bericht betreffen de het in omloop zijnd valsch geld in het ochtendblad van de „Telegraaf" van heden niet van haar afkomstig is en dat er geen enkele aanleiding bestaat om een dergelijk bericht te verspreiden. Uit den aard der zaak zijn in een stad als 'Rotterdam steeds een aantal valsche munten in omloop, vooral waar er de laat ste jaren herhaaldelijk valsche munters- werkplaatsen zijn ontdekt. De valsche mun ten die den laatsten tijd in handen van de politie zijn gekomen, zijn niet alleen in aan tal zeer gering, doch bleken ook telkens weer van reeds ontdekte werkplaatsen af komstig te zijn. Het bericht mist dus iederen grond van waarheid. KATWIJK AAN DEN RIJN. Tuinbouw. Bij het schrijven van ons overzicht worden we onwillekeurig herin nerd aan de voor de tuinders zoo ongeluk kige dagen van 15 tot 22 October van 1931. Het was toen wel do meest onvoordeehge weck van het gehcelo jaar. Allereerst was er in die dagen een zeer abnormale aan voer van bloemkool waardoor de prijs ab normaal laag werd doch tot overmaat van rampen trad de nachtvorst zeer vroeg in, hield eenige dagen aan en maakte het pro duct bijna waardeloos. Ontzaggelijke ver liezen zijn in die dagen geleden. Hoe ge heel anders ging het den laatsten tijd. Be droeg de aanvoer van bloemkool in 1931 'soms 100000 op een dag, in 1932 werd een heel enkele maal het cijfer van 33000 be reikt, doch meestal bleef het onder de 30.000, waardoor de prijs kon worden op gehouden op een redelijk peil. Deze va rieerde deze week geregeld tussohen 10.50 en 16.20 in de eerste kwaliteit. Ook voor tweede soort kon thans gemakkelijk een koopman gevonden worden en werd van 4.50 tot 8.60 per 100 betaald. Breekpeen kwam minder dan gewoonlijk en ging van 0.40 tot 0.85 per kist van 20 K.G., geen slechte prijs doch vorig sei zoen ging dit artikel beter weg. Bospeen komt nog in flinke massa, van 3000 tot 5500 bos per veiling. Dit artikel was oploopend in prijs en ging vlug weg tegen prijzen van 3.60 tot 6.50 per 100 bos. Uien gingen in prijs naar boven. Toch schijnt dit nog geen aanleiding te zijn om de aanvoer te vergrooten. Men verwacht vermoedelijk nog hoogere prijzen voor de bewaarbare uien. De gewassen waren niet al te best en zoo doende zullen meerdere tuinders dit artikel niet bewaren kunnen. Voor diegenen die beslist 1ste kwaliteit heeft, zit er wel iets in om nog wat af te wa-ohten. Gele kool gaat matig in prijs met even matigen aan voer. Er wordt van 3.60 tot 6.per 100 voor betaald in de goede kwaliteit. Roode kool is meer vraag voor met iets hoogere prijzen, varieerend van ƒ6.10 tot ƒ8.40. In tegenstelling met andere jaren komen ook nu nog heel wat aardappelen aan de veiling. Kleiaardappelen gaan voor 0.35 tot 0.45 per kist van 20 K.G. en de mooie duinaardappclen brengen 0.65 tot 0.80 per kist op. Normaal is de aanvoer van aardappelen ongeveer 1 October afge- loopen en behoort dit product niet meer tot die voor verplichte aanvoer. Een klein ge deelte der bloemkool is voor export be stemd. Het overgroote deel hiervan en alle andere producten blijven allen voor bin nenland bestemd. KATWIJK. Onveilig duin. De duinterreinen achter do Rijksschietbanen zullen onveilig zijn we gens het schieten met scherp, op: Maandag 24 Oct. van 9 uur v.m. tot 3 uur n.m.; Dins dag 25 Oct. van 9 uur \.m. tot 2 uur n.m.; Woensdag 26 Oct. van 9 uur v.m. tot 2 uur n.m.; Donderdag 27 Oct. van 9 uur v.m. tot 2 uur n.m.; Vrijdag 28 Oct. van 9 uur v.m. tot 2 uur n.m. Zaterdag van 2 tot 5 uur n.m. Even 2 uur laat de burgemeester de ha mer vallen, de vergadering is geopend, de aandacht wordt gevraagd voor het gebed, de plenaire zitting begint. De secretaris leest de notulen, welke on veranderd worden goedgekeurd en vast gesteld. Ingekomen stukken. Een schrijven van den Minister, dat de Rcgcering bereid is vanaf 30 October tot 1 April een gehuwde en ongehuwde kostwinners een gulden toe slag per week te geven voor brandstof. Praeadvies B. en W. de steunregeling zoo te wijzigen: een gulden per week uit te keeren aan gezinnen van meer dan 4 personen, om de groote gezinnen tegemoet te komen. De bedoeling is niet tot leve ring in natura over te gaan. De heer Kroon verwondert het, dat ge zinnen met minder dan 4 personen in een ongunstiger positie geplaatst worden, zij moeten eveneens een kachel hebben en ste ken. Spr. stelt voor alle gezinnen die gul den te geven. De voorz. antwoordt, dat B. en W. dit een welkome gelegenheid geacht hebben, om juist de groote gezinnen meer te geven. De heer Post kan zich in beginsel met de gedachtegang van B. en W. vereeni gen, maar aangezien de ondersteuning aan werkloozen toch al zoo gering is. wil spr. alle laten profiteered van dien gulden toe slag. De voorz. wijzigt, gehoord de besprekin gen het advies, en stelt voor alle gezinnen in aanmerking te laten komen, en aan te dringen bij de Regeering de steun, te ver strekken in nature. Goedgevonden. Een schrijven van de gemeente Borken- woude om adhaesio te betuigen aan haar adres inzake de Crisis-Varkonswet. Een lastige materie, doch de heer v, d. Weij- den heeft pas de statuten van de Varkens- wet doorgesnuffeld, Hij doet eenige mede- deelingen en zoo zitten we in Amsterdam op de markt, in Londen bij de Londensche varkens, in Uithoorn bij de bacon-fabrie- ken Met 65 stemmen wordt besloten adhae- sie te betuigen. (Tegen stemden de heeren Hoogervorst, Kroon, Apeldoorn, v. Vliet en v. d. Hoorn). Een schrijven van den Minister een aan vulling te maken in de steunregeling, aan gaande het stempelen elders. Wanneer bij zondere gevallen zich voordoen, zeer drin- geftd, kunnen B. en W. goedkeuren elders te gaan stempelen. (Als ze maar niet naar Den Haag gaan, hoorden we eenige leden mompelen). Goedgevonden. Een schrijven van den 2en ambtenaar ter gemeente-secretarie die een verhooging vraagt van zijn salaris tot 1200, nu is het 700.— De voorzitter prijs de werklust en kracht van dezen ambtenaar, inrijd doet hij zijn be^t en spr. acht het ook billijk wanneer eenige vergoeding gegeven wordt en stelt voor het salaris te stellen op 900. De heer Hendrikse vraagt of er niet een volontair geplaatst kan worden. Dit is vee! goedkooper en vandaag aan den wag moe ten we op de kleintjes letten nog meer dan anders. Do heer Kroon gaat na in welke moei lijkheden de arbeiders verkeeren. Velen hebben ook niet hooger loon dan 2 gulden per dag, cn stelt voor het salaris met 100 te verhoogen per jaar en dan weer verder te zien. Het blijft spr. een vraag: waarom kan men hier niet met volontairs werken. Wcth. v. d. Hoorn zegt. dat de ambte naar toch wist, dat hij 700 per jaar ver diende en kan zich dan ook heel goed ver eenigen met het voorstel-Kroon om het voorloopig op 800.— te brengen. De voorz. wijst nogmaals op de drukke werkzaamheden van dezen ambtenaai. Men staat verbaasd welke werkzaamheden vandaag aan den dag gevraagd worden op een secretarie. Loon naar arbeid. Hem komt 900.toe. Het voorstel van den voorzitter wordt in stemming gebracht en verworpen met 7 tegen 4 stemmen (de heeren Hooger vorst, Apeldoorn, v. Vliet en Holscher). Het voorstel van 800.wordt met al- gemeene stemmen aangenomen. Karsemeyer toch gewonnen. Een schrijven van Ged. fetaten dat Ter Aar met ingang van 1 Januari 1933 de in voerkeuring moet toepassen. Daar heb je het al, hoorden we de vroede vaderen mopperen, onder protest wil Hendrikse het aanvaarden. De heer v. d. Weijden inter rumpeert: „Karsemeijer toch gewonnen". De heer van Vliet wil het nu eens in hoogste instantie uit gezocht zien en stelt voor in beroep te gaan bij do Kroon, doch dit werd verworpen. De invoerkeuring komt, de heffing enz. zal later bekend ge maakt worden. Nu volgen een serie afschrijvingen van School- en Hondenbelasting. De ontslagaanvrage van den heer L. Koets als brugwachter wegens vertrek naar elders wordt op eervolle wijze ver leend. Het volgende punt van de agenda: voorstel van B. en W. tot het vaststellen van .verordeningen op de heffing en invor dering van bijdragen ingevolge de besmet telijke Ziekten wet ging vlot onder de ha mer door. Bij eventueele besmettelijke ziekte moet alles ontsmet worden en de kosten hiervoor zijn als volgt: zij met een belastbaar inkomen van f 1000 tn* 1500 moeten 25 pet betalen van de ont- smettingskosten, van 1500 tot 2000 50 pet. van 2000 tot 3000 75 pet. en boven do 3000 geheel de kosten betalen, en on der de 1000 behoeft men niets te offe ren. Met 1 Jan. gaat deze regeling in, en, zegt de voorz., laten wij hopen, dat er nooit gebruik van deze regeling behoeft gemaakt te worden. Algeheele verbetering van den Langeraarsche weg. Voorstel van B. en W. tot algeheele ver betering van den Langeraarschen weg. VAN TER AAR Gevolg gevend aan de meermalen geuite wensch liever werk te verschaffen voor de werkloozen dan ondersteuning, aldus de voorz., hebben B. en W. gezocht naar een object voor werkverschaffing, en aange zien het Rijk wel meer als dc helft bij draagt in de kosten, is het idee opgekomen om den Langeraarsche weg danig te ver beteren. De gemeente-opzichter bijgestaan door een deskundige heeft een nauwkeurige be rekening gemaakt en een plan gevormd, dat secuur is en afdoend. Het plan is de wég te nemen vanaf de groote brug naar Pulmot, en deze te ver- breeden tot 6 meter, op sommige plaatsen waar de booinen een sta-in-den-weg zijn 5 M., en den geheelen weg te beschoeien en te teren op eenvoudige wijze. Het geheel komt op ongeveer ƒ18.500 waarin zit aan materiaal G000 en aan arbeidsloon 12.500. Dan kunnen er te werk gesteld worden 25 man ongeveer 20 weken, alles zal gedaan worden in eigen beheer, en wij krijgen een prima weg. De heer v. d* Weijden wilde do gehecle dijksloot dempen, doch deze vlieger ging niet op. De raadsleden oordeelden de dijk sloot nog een nuttig iets voor vele men- schen. Dc Raad voelde veel voor het voorstel van B. en W. nu tevens de werkloozen worden te werk gesteld. De regeoring geeft misschien wel de helft of 75 pet. van de kosten, en de weg te Langcraar wordt prachtig. Met algemecne stemmen werd be sloten het plan van B. en W. aan te nemen en hen te machtigen tot aanvaarding v. d. Rijksvoorwaarden. Als jongste van de com missie rapporteerde de heer van der Weij*- den, dat dc gemeenterekening is nagezien en in orde heeft bevonden. Naar aanlei ding van deze rekening dringt de oommis sie aan, dat het drukwerk voortaan zal ge schieden door gemeentenaren. Vaststelling begrooting 1933. Do heer Hendrikse heeft eenige verdui delijkingen noodig aangaande de begroo ting, en vraagt of de post ambtenaar Bur gerlijken Stand van 175.niet verlaagd kan worden. Doch de voorz. antwoordt, dat dit salaris door Ged. Staten wQrdt vastgesteld en hieraan is door ons niets te veranderen. Daar in N.-Holland de salaris sen reeds zijn verminderd, zal dit niet lang uitblijven in Zuid-Holland. De belooning van de brandweer was volgeps den heer Hendrikse eveneens te hoog, maar hierover zal in een volgende ziting gesproken worden. Bevreemd heeft het den heer Hendrikse, dat de post geneeskundig onderzoek van de schoolkinderen dit jaar niet op de be grooting voorkomt. Dit betreurt spr., daar dit toch zoo nuttig is voor de schoolkin deren. Spr. is voor handhaving van deze post. Besloten wordt deze post te brengen op 280.en dat B. en W. overleg plegen met de dokters of dit onderzoek niet iets minder kan dan 25 cent per kind. De heer Kroon betreurt het, dat de salarissen v. d. ambtenaren niet verlaagd zijnalle loonen zijn gezakt, hier blijven zij op peil. Maar enfin, er is ten ecnenmale niets aan te doen. De voorz zegt: wanneer wij die posten gaan verlagen kunnen wij goedkeuring krij gen op de begrooting Dit is in strijd met de voorschriften. Het particuliere belang van spr. zelve speelt geen rol. Tornen aan de bewaarschooi- subsidie. De heer Kroon vindt de post „subsidie bijzondere bewaarscholen" 750,te hoog. Ivan deze niet verlaagd owrden tot 5.per kind. Spr. stelt dit voor. De voorz. wil deze post laten staan en niet beknotten, 'net bewijst toch een groo te dienst aan de ouders en kinderen, en daarbij komt nog dat de R.-K. school de meest mogelijke medewerking verleent aan de gemeente. „Voor wat, hoort wat" zegt spreker. De heer Kroon zegt, dat de subsidie in andere plaatsen ƒ3.— is per kind. Wan neer wij dan 5.geven is 't toch mooi. .De heer Valentijn wil er geen verande- H00GMADE. Uitvoering. Zondag a.s. zal ex een tooneelavond gegeven worden door de Leidsche Missie-tooneelclub „St. Ursusla". Wij vertrouwen, dat zeer velen dezen mooien avond zullen bijwonen temeer waar deze juist valt op den algemeenen Missiedag. Opgevoerd wordt „de 11. Ursula met haar elfduizend maagden", gevolgd door een musicale apotheo-se. Zondag zuljen na de H. Mis strooibiljetten worden uitge reikt, waarin meer bijzonderheden. Volksbond. Deze vereeniging hield haar gewone maandvergadering in de zaal van Café Witteman. De voorzitter opende de vergadering met gebed, heette de leden van harte welkom en in het bijzonder den G. Adviseur en hoopt dat de besprekingen van dezen avond moge leiden tot bloei van onze vereeniging. Spr. verzoekt den secr. de notulen voor te lezen, welke onder dank worden goedgekeurd. Na het zingen van het Bondslied werd een circulaire voorge lezen van het Werkliedenverbnd over het verspreiden van de brochure, die onder den titel „Weg de Moker 1" verschenen is, wer den uit de vergadering verschillende opga ven gedaan. Daarna bespreking feestavond of wel Pa troonsfeest „St. Willebordus". Besloten werd, dien feestavond te geven op Zondag 6 November, des morgens een H. Mis mot algemeene H. Communie, en des avonds den feestavond in de zaal van Café Witte man. De voorzitter spoorde de leden aan allen aan dien algemeenen H. Communie deel te nemen. Verder werd besloten den donateursgel- den te verminderen en ze te stellen van ring in brengen. Dit wordt een beetje par. tijdig en brengt onaangename verwikke lingen. De heer Kroon beweert, dat hier geen sprake is van partijdigheid. Er is niet één gemeente die 5 gulden geeft. De heer Post vindt dit een moeilijke zaak deze post te verhoogen of te verla gen. Men weet immers nog niet welke uit- gaven er zijn. Spr. vindt het zoo'n prach tige instelling voor de kinderen en stelt dan ook voor de post te handhaven op 750.— De heer Hoogervorst vindt het genot voor een kind even mooi of dit nu 5 gul den is of ƒ7. De heer v. d. Weijden steunt het voor stel Post en Valentijn. Het voorstel wordt aangenomen de sub- sidie te laten op 750.en B. en W. zul len de exploitatie-rekening nagaan of de subsidie van 7.noodig is, waarmee de geheele Raad accocard gaat. Presentiegelden raadsleden verhoogd. De heer Valentijn wil de post presentie gelden die staat op 100, verhoogen en wil voor iedere zitting 2.50 geven aan ieder lid (Dan 3 maal in de 2 uur ver gaderen zooals in de Eerste Kamer, wordt er gefluisterd). De voorz. kan zich volkomen vcreenigen met dit voorstel. Spr. vindt 100 belache lijk. Men vraagt in den tegenwoordigen tijd al veel van een raadslid. Alzoo aangenomen met algemeene stem men. De heer v. Vliet heeft bemerkt, dat de begrooting het stempel draagt van de cri sis; alles wijst op bezuinigingen. Gekomen zijnde bij de post O. L. onderwijs wijst spr. op den slechten toestand der kamers, wat somtijds onaangenaam is. Spr. vraagt of B. en W. hier eens hun aandacht wil len schenken- Verder is spr. geen voor stander, dat op "de O. L. school zoo enorm primitief gehandeld wordt, want hiervan worden de bijz. scholen soms de dxtpe met hun exploitatierekening. De voorz. antwoordt, dat. deze bedoeling nooit voorgezeten heeft. Wij dachten niet anders of de zaak gaat daar goed. B. en W. zullen aan de bestaande toestanden wanneer het kan, een eind maken. Hierna wordt de begrooting vastgesteld. De begrooting van het electrisch bedrijf ging met een sneltreingangetje onder de hamer door. De heer Hendrikse vraagt de aandacht van den Raad voor den slechten weg in de Kerkbuurt, De heer Hoogervorst infor meert of hier in Ter Aar ook al goedkoope boter gegeven wordt aan de werkloozen. De voorzitter antwoordt: nog niet, doch in de eerstvolgende vergadering van B. en W. zal dit behandeld worden. Uit de besprekingen die hierover ont stonden bleek, dat het voor het platteland weinig uit zal halen, daar men 3 maanden achtereen werkloos moet geweest zijn, vooraleer men in aanmerking komt voor die boter. Besloten werd, dat de Raad zal aan dringen dat 3 maanden gereduceerd wordt tot l maand. Verder klaagt de heer v. d. Weijden, welke buitengewone bezwaren nu zijn ko men opduiken, met het rondbezorgen van de post, ln sommige plaatsen van de ge meente krijgt men des namiddags ongeveer 2 uur de po3t. Spr. stelt voor dat de Raad aandrang uitoefent om hier spoedig eenige verandering in te brengen. Aangenomen. De heer Post vraagt de mogelijkheid tot het plaatsen van een lantaarn bij de sluis. Daar is het des avonds zeer gevaarlijk. B. en W. zullen het overwegen. Voort bespreekt de beer Post eenige gevallen met het innen van de kwitanties der waterleiding. Zonder dat de kwitantie ooit gepresenteerd was, werd de volgende keer boete gegeven, doordat de menschen niet thuis waren. De voorz. deelt mede, dat in ieder ge val de kwitantie 2 maal aangeboden moet worden en dan pas kan men overgaan tot boete. Spr. zal het bedrijf van deze geval len in kennis stellen en verzoeken meer soeplheid te betrachten. Op de vraag, of de steunverleening nog beschikt over eenige gelden, antwoordt de voorz. bevestigend. Hierna sluiting. 2.50 op 2.De donateursgelden zullen deze maand pog worden opgehaald. Ook word besloten, om zooals gewoonlijk de programma voor de heeren strikt persoon lijk te doen zijn of voor gezinsleden; de da- meskaarten zijn vrij. Het entreegeld voor gezinsleden, die geen lid kunnen zijn van den Volksbond bedraagt 0.25, voor niet- leden 0.50. Daarna gaf de Geest. Adviseur een toe spraak over de rechtvaardigheid en het vertrouwen op God. Wij moeten, aldus spr., in deze moeieJijke tijden, al hebben wij het om zoo maar te zeggen niet a-1 te ruim, toch rechtvaardig zijn tenopzichte van onze mc- demenschen. En wij moeten bidden tot den goeden God om standvastigheid en vertrou wen. Zijneerw. stelden ten voorbeeld To bias uit het Oude Verbond. Zooals de goede God het gebed van Tobias verhoorde en zegende, zoo zal ook ons gebed worden verhoord. De voorzitter dankte den G. Adviseur vor zijn opwekkende woorden. Met groote meerderheid van stemmen werd tot voorzitter van het plaatselijk Co mité van „Herwonnen Levenskracht" ge kozen Andr. v. d. Ploeg. Daarna deelde de voorzitter mede, dat Zondag a.s. 22 October de bibliotheek zou worden geopend. De boeken zullen worden uitgereikt na don Vesper in de leeringkamer van half vier tot vier uur. De rondvraag gaf nog al stof tot bespreking. Nadat ieder door den voor zitter naar genoegen was beantwoord sloot de voorzitter deze vergadering mot den chr. groet. De collecte voor „Hulp in Nood" bracht op 0.21

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 14