WAALS complete meubileering en woninginrichting WAALS Tapijten - Gordijnen Linoleums Geëtaleerd in onze galerij vier reclame combinatie's 75.- Loopers-^ IT DE RIJNSTREEK UIT DE OMGEVING KERKNIEUWS STADSNIEUWS RIjDAG 21 OCTOBER 1932 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD TAG. II COMPLETE HUISKAMER bestaande uit: Dressoir met Theevitrine en Spiegelopzet, eiken Trektafel, 2 Fauteuils en 4 Stoelen met uitneembare veerende zittingen Alles te zamen SALONGARNITUUR bestaande uit: 2 veerende Cra- pauds en 4 Stoelen met uit neembare veerende zittingen, gestoffeerd met 55 wollen moquette J COMPLETE HUISKAMER COMJJfcETE SALON best. uit zeer fraai Dressoir m. coromandel versieWng, me* dern spiegelopzet, 'Dheemev-"' bel met coromandel defjrpaneél en 2 glazen schuiideu^tjesV eiken Trektafel, vee- f m rend armstoelgarnituurJ Tapis-Belge, Axminster, Wilton Pluchette, Velour, Handweefsels Onze sorteering is geschikt voor elke smaak. Bouclé, Moquette, Velvet HAARLEMMERSTR. 130-136, LEIDEN j beat. uit 2 Crapauds met eiken f v^orregels met coromandel be- i werkt, 4 zeer mooie Stoelen, prac^f'Dressoir met volle coro- ndel deurpaneelen, Salon- m. corom. ver- lg2.50 *siering in het blad Onze Felt-bax, Vloerzeil prijzen zijn geschikt voor elke beurs. NIEUWVEEN. Alg. Begrafenisvereeniging. Woensdag- ond te half acht hield genoemde vereeni- naar vierde jaarvergadering onder oorzitterschap van den heer D. ltooden- n Café Schreuder. De vergadering s zeer slecht bezocht. Slechts een twaaif- leden waren buiten het onvoltallige be- Luur present. Na het welkomstwoord voig- voorlezing van dc notulen der vorige aarvergadering door den heer W. Bruijns, elke werden goedgekeurd. Uit het jaarverslag bleek dat het leden- 245 bedroeg. Door vertrek van den heer ek uit de gemeente, werd de heer Bern. ekelhof in het bestuur gekozen. Het aan- sterfgevallen kwam in het boekjaar bo- het gemiddelde. Elf volwassen leden een kind werden begraven voor reke- g van de kas. Daarnaast werden echter niet-leden door do vereeniging ter aar- besteld, wat de kas weer ten goede kwam. Over het algemeen mocht do toe stand der vereeniging goed" genoemd wor- Nadat het jaarverslag onder dank werd dgekeurd, kwam aan de orde de reke ning en verantwoording van den penning meester, den heer J. Burgmeyer. Ontvang sten 1326.49; uitgaven 999.59; batig slot 326.—. Daar van de controle-commissie niemand aanwezig was, las de voorz. het uitgebrach- verslag voor. Alles bleek door den voorz. commissie, den edelaohtb. heer J. W. Geesink, in orde bevonden te zijn. Do an dere commissie-leden, de heeren O. do Vrie-s M. Notenboom, die het stuk niet onder teekend hadden, waren niet in de gelegen heid geweest de bescheiden en kasmidde- te onderzoeken, doch zullen dit alsnog doen. De rekening werd evenwel door de leden toch maar goedgekeurd, met dank, zoowel aan den penningmeester als aan de commissie. afhandeling der punten ging ge smeerd. De bestuursverkiezing geschiedde acclamatie. De aftredende leden waren heeren C. de Groot en J. Burgmeijer, die hun functie opnieuw aanvaardden. Zooals gebruikelijk volgde ook thans uit- loting van tien rentelooze aandeelen. De uitgelote nummers waren: 100, 63, 45, 90, 57, 91, 111, 34 en 64. Het bestuur zal den houders der uitgelote aandeelen in ge sloten couvert berichten, dat zij tegen in levering van hun stuk het geld bij den pen- gmeester kunnen halen.- Aan de rondvraag gekomen, zag de heer de Boer gaarne, dat de dragers eerder hun opdracht ontvingen, als drager te fun- geeren. De voorz. zegde het toe. De heer Bruijns Sr. vroeg of de leden, hun contributie nog niet betaald had den, geroyeerd waren. Met twee bleek dit het geval te wezen. De voorz. zei, dat het bestuur uiterst soepel was geweest met de inning, doch aan alle clementie komt een einde. Voor een der loden werd een uitzon dering gemaakt, daar deze zioh vóór het vervallen der uiterste datum nogmaals uit stel gevraagd had, daar hen nog steeds on machtig is te betalen. Een der aanwezi gen was zoo grootmoedig de contributie voor te schieten. Hulde! Tot slot had de heer Lek nog een punt van gering belang, dat echter het aange- lam verloop der vergadering dreigde te verstoren. Na zware discussies beloofde de voorz. zooveel mogelijk met de wenschen van interpellant rekening te zullen houden. Onder dank sloot de voorz. vervolgens de bijeenkomst tegen negenen. Geboren: Margaretha Elisabeth, d. van Adr. v. d. Hoorn en M. J. Hölscher. Maria Johanna Jacoba, d. van Corn. Lek Joh. Markman. Adrianus Theodorus Jacobus, z. van Ger. v. d. Hoorn en An. H. Verhaar. Overleden: Gerarda Oostervink 71 en Klaas Bunschoten 74 j. ZEVEHOVEN. Gemeenteraad. De Baad dezer Ge meente komt in Openbare vergadering bij een op Woensdag 24 October a s., 's avonds om 7 uur. De agenda bevat een 7-tal punten ter behandeling. Pols gebroken. Bij het aanzetten van een auto, sloeg de slinger terug waardoor het zoontje van den heer Bader zijn pols brak. Dr. Lucardie vcybond voorloopig zijn hand en gelastte verder overbrenging naar Leiden. WOERDEN. Personalia. De heer D. J. Roemeling, candidaat-notaris, alhier is benoemd tot notaris te Beetsterzwaag. Zeldzaamheid. Bij den heor Bosnia, wonend aan de We§tdam, is een zeldzaam groote vrucht te zien. Dit is een pompoen met een omtrek van 1.65 m. en 75 pond we gende. De vrucht is gekweekt door den heer C. Hoogendoorn te Spengen. ZOETERWOUDE. Een onhoudbare toestand. Door het gemeentebestuur alhier is besloten adhac- sie te betuigen aan het verzoek van do plaatselijke Middenstandsvereeniging „de Hanze", hetwelk gezonden is aan het ge meentebestuur van Leiden, ter verkrijging van een beter onderhoud van den Zocter- woudschen weg onder laatstgenoemde ge meente De toestand van dien weg is dan ook dermate slecht dat verschillende auto mobilisten, die ter plaatse niet bekend zijn en des avonds dien weg moeten passeeren, zeer nadeelige gevolgen aan hun wagens ondervinden, zooals gebroken veeren enz. Het is te hopen dat aan dezen toestand, die reeds veel te lang heeft geheerscht, einde lijk eens een einde komt. Werkloozensteun. Gedurende de maand Septèmber j.l. werd aan werkloozen steun uitgekeerd een bedrag van 834.63 en aan werkverschaffing 616,32, terwijl door de plaatselijke afdeelingen van werk- loozenkassen een bedrag van 530.34 werd betaald. Momenteel staan nog ongeveer 90 personen als werkzoekend ingeschreven, waarvan er ongeveer 50 onder de steunrege ling vallen. Gemeentepersoneel. Naar we verne men ligt het in de bedoeling om met 1 Januari a.s. de vacature van wegwerker niet te doen aanvullen, waardoor het perso neel der gemeentewegen wordt terugge bracht tot 3. Vergunning. Door A. Voordouw te Zwammerdam is een verzoek ingediend bij het gemeentebestuur alhier voor een vol ledige vergunning ingevolge de Drankwet, aangezien door intrekking eener bestaande vergunning thans weer een vergunning be schikbaar i6 gekomen. Het maximum aantal voor deze gemeente werd indertijd door den Raad bepaald op 10. Niet veel. De door het plaatselijk- crisiscomité gehouden bloempjesdag heeft slechts 80,021/3 opgebracht. Mond- en Klauwzeer. Door den land bouwer K. in de Weipoort alhier is aan gifte gedaan van een vermoedelijk geval van mond- en klauwzeer onder zijn vee. VOORSCHOTEN. Het Groene Kruis. Gisteravond hield de afdeeling Voorschoten van de Z.-H. vereeniging Het Groene Kruis een alge- mcene ledenvergadering in Hotel Deurloo onder leiding van haar voorzitter den heer E. Vernède. De vergadering was slecht be zet. Nadat de notulen der vorige verga dering onveranderd waren vastgesteld werd rekening en verantwoording gedaan van het gehouden beheer van den penning meester. De rekening sloot in ontvangsten en uitgaven met een bedrag van 3407.66, met een batig saldo van ƒ764.55. Een com missie had de rekening nagezien en in goe de orde bevonden, zoodat de penning meester onder dankzegging werd gedé- chargeerd en de commissie bedankt werd voor de controle. De begrooting 1933 werd vastgesteld tot een bedrag in ontvangst en uitgaven tot een bedrag van 2530. Hierna deelde de voorzitter mede, dat be sloten was naar aanleiding van een inge komen schrijven aan dc doktoren M. v. d. Stoel en A. In 't Veld tot de oprichting van een consultatiebureau voor kleuters. Spreker juichte deze uitbreiding der werkzaamheden ten zeerste toe, daar al dus een schakel gevormd wordt tusschen het consultatiebureau voor zuigelingen en geneeskundig schooltoezicht. Do afdeeling toonde hiermede met haar tijd mede te gaan en vooral niet achteraan te komen, daar er tot nog toe slechts 4 consultatie- bureaux gevestigd waren. Voorloopig zal. eenmaal per maand zitting worden gehou den. Onder kleuters worden verstaan, kindo ren van 13 jaar. Vervolgens bracht do secretaris, de heer J. H. Rutten, het jaar verslag uit. Regelmatig functioneerden de verschillende instellingen der afdeeling, het aantal leden nam toe en bedroeg 1931 1932 762verschillende patiënten wer den uitgezonden, liet bezoek aan het con sultatiebureau voor zuigelingen is stijgen de en het magazijn verkeert in goede toe stand. Onder dankzegging werd dit ver slag goedgekeurd. De beschrijvingsbrief voor de a.s. alg. vergadering werd behan deld en tot afgevaardigde benoemd dc heer Riezebos. Tot bestuurslid werd bij acclamatie herkozen do heer J. W. Eggink en tót commissie van controle aangewezen de heeren Pieron, Riezebos en Niersman. Ten slotte deelde de secretaris nog mede, dat getracht zal worden een moedercur sus te doen houden, waarvan nog nadere berichten zal worden gegeven. Het bestuur hoopte, dat deze wederom zoo goed bezocht zal warden als oen vorige cursus, gezien het groote nut van deze cursussen. Mevrouw Beckerv. Muyen en dr. M. v. d. Stoel gaven over deze cursus sen, die om de twee jaren moeten worden gehouden enkele inlichtingen. Nadat bij de rondvraag nog' enkele punten waren be sproken sloot de voorziter deze vergade ring onder dankzeggine tot de aanwezi gen voor hun belangstelling. Etalagewedstrijd. De winkeliersver- eenigingen ..Hanze en T. O. S. E. A." heb ben een etalage-wed strijd georganiseerd van 20 tot en mét 27 October a.s. Het doel is natuurlijk om deze etalages bezichtigd to krijgen en daarom hebben zij dan ook al len hun beste beentje voorgezet. Het liefst wordt er gedurende deze dagen goed ver kocht en de verkoopactic wordt bevorderd met smaakvol te etaleeren en het publiek te doen zien, dat ook in eigen gemeente de winkeliers hun best doen hunne clien tèle zoo goed mogelijk (e bedienen en op de meest voordeelige wijze. „Benvenuto" maakte gisteravond een muzikale rondwandeling ondanks de regen door het dorp om het publiek te doen hoo- ren, dat de winkelweek is begonnen. 165. Dc Zaligmaker stierf na veel marteling op het Kruis voor de Verlossing der men- schen, Offeraar Die Zichzelf offerde. Zijn navolgers, Zijn Heiligen, alle Chris tenhelden hebben het pad des offers ge volgd en tot allen, hetzij publieke Won derdoeners, hetzij de stille Heiligen (en die vindt men niet alleen in kloosters, maar ook in de huizen der leeken. Ik zou ze u hier en daar kunnen aanwijzen), zelfs tot gewone menschen zooals wij, kleine mensch- jes met onze vele gebreken, tot allen heeft hij gezegd: „Neem uw kruis op". En alle menschen hebben op een of an dere manier offers te brengen. De meesten van ons krijgen ongevraagd onze kruisjes toegestuurd, omdat O.L. Heer weet dat wij die wegwijzers naar den Hemel, naar Hem, noodig hebben om het spoor niet bijster tc worden. Sommige menschen zoeken er vrijwillig nog een kruis, een offer bij. Hun groote Liefde voor O. L. Heer en voor de dwalende zielen zocht naar scherper uiting dan die welke het gewone leven van den Christen leek biedt. Zoo die jonge missionarissen, die ik deze weck zag vertrekken en afscheid zag nemen van hun dierbaren vader en lieve Moeder. Die jonge mannen, die jonge vrouwen, die alles vaarwel zeggen voor het Kruis, zij werden niet gedwongen tot hun offer, maar trachten vrijwillig aan te vullen wat anderen te kort schieten. Wij al'.en hebben onze moeilijkheden en tegenslagen en kunnen er niet aan ontko men, cn onze eenige verdienste daarbij is het gelaten verdragen van ons verdriet; en deze verdienste kan groot zijn. Maar heel bijzonder is het vrijwillige of fer, hetzij dat bestaat in geestelijke of lichaamlijke arbeid, of geestelijke of lichaamlijke onthouding, in het zich ont zeggen van een genot of in het afstaan van iets waaraan wij hechten. En al verwacht O. L. Heer niet van allen dat zij gelijk die missionarissen alles vaar wel zeggen, toch maakt Hij onze Hemel af hankelijk van „hetgeen wij aan de minsten der Zijnen gedaan hebben". Bij het Laatste Oordeel zegt Hij niet: „Komt gezegenden mijns Vaders, neemt bezit van het rijk want ge hebt niet gestolen noch gemoord, maarwant Ik was hongerig, Ik was dorstig enz." En dit goldt zoowel voor het geestelijke als voor het stoffelijke. Fat her Lefeber. St.. Bonifacius-Missiehuis. Hoorn, postrek. 120937. Geen schooner werk dan Priesters helpen geven aan de zielen. K. J. M. V. „ST. PETER KANIS." Apologetische voordracht door prof. NieKel. Woensdagavond gaf prof. Nickel uit War mond het tweede deel van zijn apologeti sche voordrachten voor de K. J. M. V. Het Eigen-Huis bleek ditmaal bijna te klem. om de vclo opgekomen leden te bergen. De heer Knaap, opende als voorzitter, de bijeenkomst met den ch'r. groet, sprak eenige woorden van welkom en gaf daarna het woord aan den ecrw. spreker. Na een korte inleiding vroeg prof. Nie- kel: „Hebt ge wel een goed denkbeeld van wat de Kerk is?" De menschen spreken er wel eens over op een manier alsof het iets is, dat buiten hen staat! Ze spreken er ook wel kwaad van! Ik weet zeker, zegt apr., dat wanneer iemand uw familie bekladde, ge vuur en vlam zoudt vatten! Doen jullie ook zoo in den omgang wanneer er over „de" Kerk wordt gesproken? Hoe houden jullie je dan? Er zijn wel Katholieken, die mee afgeven op de Kerk of er niet voor durven op komen, wanneer andersdenken den smalend er over spreken.... Wat is dan de Kerk voor ons? Geen maatschappelijk verband als andere maatsch. verbanden. Dit verband is zoo geweldig hoog verheven boven alle andere verbanden. Wat is het doel enyan? Ligt het hier op aarde? Neen! Dat verband, dat we de Kerk noemen is niet eens gericht op een natuurlijk, maar op een bovennatuurlijk doel. God heeft ons voor Zioh geschapen om eenmaal door Zijn aanschouwing eeuwig gelukkig te kunnen worden. Cm dat doel te bereiken heeft Christus de Kerk ge schapen. Dc Kerk geeft „de" oplossing op alle groote levensvragen! Dat men er niet naar luistert is iets anders! De weg wordt in ieder geval gewezen door de Kerk. Spr. herinnert hier aan dc vele encyclieken der Pausen, die voor het geluk der menschen van zoo groote beteekénis zijn. Spr. wijst vervolgens uitvoerig op de groote kracht en de genade der Sacramen ten, waardoor de Kerk ons het leven geeft en waardoor we antwoorden kunnen op de ontzaglijke vraag: „Waartoe ben ik hier op aarde?" Een ander punt is dit: Tal van mfenschen meenen, dat ieder maar voor zijn eigen werk moet zorgen. Dus moet de Kerk ook maar er voor zorgen, dat alle menschen zalig worden! Wie is dat nu, de Kerk? Soms alieen de Paus? Cf de priesters, of de kloosterlingen? Neen, wij allemaal vor men de gemeenschap der Kerk en wij alle maal moeten aan de uitbreiding deeine- men. Onze taak is de Kerk te doen triom feeren hier, maar ook in de verre missie landen. Onze belangstelling moet niet al leen uitgiaan naar de Gemengde Berichten in de krant. Leeft mee met den ongclukkigen toestand der Kerk in Spanje, Mexico en Rusland! We willen toch deel hebben aan Haar smarten en Haar overwinningen? We moeten treden uit hèt enge kringetje van onszelf! We staan met onszelf op cn we gaan met onszelf naar bed! Dat is niet juist! Een wijdere blik en een wijder hart hebben jullie noodig! Jullie moeten denken en bidden. Jullie kunnen meehelpen aan de heerlijke taak do wereld tot Christus INVLOED OP ANDEREN. „Verleden jaar zag ik voor 't eerst, hoo een één-jarig aardbeienveld zich ontwik kelde. Tijdens mijn jeugd, in een stad en op kostschool doorgebracht, had ik dit nooit gezien.' Ik zal 't in de les van plan tenkunde wel eens ooit gehoord hebben, doch was dit schoon vergeten. Ik zag dan, hoe die éénjarige planten scheuten wier pen over den grond en overal, waar dio scheuten de aarde raakten, zich met nieu we wortels in den grond vastzetten en nieuwe plantjes voortbrachten. Bij het na gaan van dat kleine veld, zag ik moeder planten, die 8, 9 tot 10 nicuwo plantjes al dus hadden gegeven. Ik vond daarin een mooie toepassing op mij zei ven cn op eiken mensch. Van iederen inensch gaat or bewust of onbewust invloed uit. op ande ren, ten goede of ten kwade. Zóó de ouders, zóó de kinderen zóó do zielenherder, zóó de gemeentezóó de regeering, zóó 't land; zóó de vrouwen, zóó do zeden, ten minste in het algemeen genomen." Uit een artikel van pater A. F. Jansen S.J. in de Oclober-aflcvo- ring van „Dux". te brengen door je gebed. Jullie moet méér belangstelling hebben voor grooto dingen, dan vergallen die kleine dingetjes jullie leven niet! Draagt je dagtaak op aan God, hoe eenvoudig die taak ook is. Als jullie je werk doet met een zuivere intentie dan rust er Gods zegen op. Moeten we dus alleen maar bidden? Dat weten jullie wel beter! In dit verband vraag ik me af, wat er van je zakgeld af gaat voor hoogcre doeleinden? Jullie lachen! Dus belachelijk veel ofeen belachelijk beetjeWat offeren jullie voor de zaak van Christus? En wat voor je zelf. Donk hierover eens ernstig na, vooral op den a.s. Missie-Zondag en hot naderende feest van Christus-Koning. Willen jullie waarlijk, dat Christus heerseht, dan moeten jullie meewerken om de positie van dc Kerk sterk te maken. Wanneer wc fier voor onze overtuiging uitkomen dan kan do Kerk niet van dc wereld weggevaagd worden. Spr. wijst dan op de ernstige taak dor Kath. jonge middenstanders in deze da gen en besluit met den wensch, dat deze volbracht worde. Nadat het applaus, dat op deze komach tige toespraak volgde, bedaard was, dank te de voorzitter prof. Nickol voor de twro belangrijko en leerzame voordrachten, waarin zoo duidelijk op dc taak gewezen is, die de Kat. jonge middenstander in de zen tijd heeft te vervullen. Hierna deed de voorzitter nog enkele mededeelingcn. Maandagavond a.s. aal de Debatingclub voor het eerst weer bijeen komen. De D. C. zal op geheel nieuwe leest geschoeid worden. Nog enkelen kunnen zich opgeven bij den voorzitter der D. C., den heer S. Veldman. Woensdagavond a.s.. dus niet op Donderdag, zooals eerst was vermeld, wordt de najaarssoirée gehouden in den Foyer. Hierna volgde sluiting der vergadering. DE KWESTIE-LEMVOG. Naar wij vernemen, heeft do Officier van Justitie bij dc Arrondissomcnts-Rechtbank te 's Gravenliage aan den directeur van Lomvog, den heer v. Zijp, medegedeeld, dat hij de in vervolgstelling heeft ingetrokken. Eenzelfde mededeeling is gedaan aan den heer Rubenkamp te Oegstgeest. De positie van „verdachte", waarin pen. van bepaalde zijden blijkbaar graag gevoer de „hetze" deze personen had gebracht, is dus nu geëindigd. Of nu ook alle kwade tongen zullen zwij gen en hun insinuaties betreffende Lemvog zullen intrekken?.... Men verzoekt ons te melden. <lu( dc le den van de missie-Tooneclclub „St. Ursula" en van het muziekgezelschap „Con fioco" a.s. Zondag om 4.15 uur naar Hoogmade zullen vertrekken, en dat hun verzocht wordt, op tijd aanwezig tc zijn.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 11