LOSSE NUMMERS - 2 WOENSDAG 19 OCTOBER 1932 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 3 BAROMETER. naar waarnemingen verricht in den morgen van 19 Oct. 1932, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bildt: Hoogste barometerst.: 770.1 te Rochefort. Laagste barometerst.: 742.0 te Memel. Verwachting tot den avond van 20 Oct.: kei ijk kouder later De depressie, die gisteren Noord-Westen storm en hedennacht onweer veroorzaak te, is, naar de Oostzeekust getrokken. De rug van hooge drukking trekt bijna even snel Oostwaarts en daar achter vertoont zich een diepe nieuwe depressie, zoodat de opklaring slechts van korten duur zal zijn. In Schotland kwam na den storm lichte vorst voor, maar daar en in Ier land is door het naar Zuid loopen van den wind, heden temperatuurstijging te wach ten. Frankrijk heeft heden fraai wer, in Duitschland is het nog buiig en in het Oosten stormachtig, in Scandinavië kwam in het binnenland overal vorst voor. Om het Oostzeegebied vie1 en zware regens. LUCHTTEMPERATUUR: Temperatuur des middags te half drie 11.5 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Woensdagnamiddag 5.26 uur tot Donderdagmorgen 6.03 uur. HOOG WATER Hoog water te Katwijk aan Zee op Donderdag 20 October voorm. 5.35 uur en nam. 6 uur. R. K. KIESVEREENIGING. Om velen, die nog met lid zijn der E. K. Kies v., van dienst te zijn, geven wij hier op eenige adressen, waar men zich voor tiet lidmaatschap kan opgeven: Voorzitter: mr. E. J. M. Bolsius, Rijns- burgerweg 165. Secretaris: J. M. H. Horikx, Oude Vest 177. Penningmeester: P. v. Berge Henegou wen, Beestenmarkt 32. Minimum-contributie 50 cents. DE STORM. 't Is ook hier ter stede gelukkig nogal losgeloopen met den storm. Natuurlijk moesten enkele booinen, thans op den Wit te Singel het weer ontgelden, terwijl voorts bij den slager L. aan de Lange Mare een ruit is ingewaaid. Van het tweede perron aan het station alhier is de asphaltbedekking grootendeels weggewaaid. Het kwam met groote stuk ken terecht op de electrische draden en de sporen, waardoor eenige vertraging in den treinenloop ontstond. Het euvel was echter spoedig verholpen. Tenslotte is een kano slachtoffer - van den storm geworden. Dit bootje is ergens los geslagen. Inlichtingen hieromtrent bij de politie. Handelsregister K. v. K. Wijziginge n. 2780. G. van der Bijl, Benthuizen, Dorpsstraat 215. Broodbakkerij en -winkel. N.E.G. van der Bijl, Benthui zen. 1993. Naamlooze Vennootschap „Stoom- meelmolen en Handel in Koloniale Waren voorheen Arie Verduyn", Alphen aan den Rijn, Hoortstraat 275. Uittr. dir.: F. M. Verduyn, Lisse. Leidsche Filmliga. Gistermiddag werd in het Trianon Theater de eerste voorstelling in het nieu we seizoen door de Leidsche Filmliga ge geven. De voorzitter der Liga gaf ter inleiding een kort overzichtje van de geschiedenis der Leidsche Liga en herinnerde eraan hoe voor de eerste bescheiden voorstelling in het Casino Theater een 200 leden bij elkaar waren. Veel moeilijkheden werden onder vonden en men was van meening, dat de beweging haar eigen dood wel zou sterven, omdat haar streven niet voor verwezenlij king zou vatbaar zijn. De bedoeling der Liga is films te brengen, die uit een of ander oogpunt het beschou wen waard zijn. De film, die dezen middag zou vertoond worden, zou misschien bezwaren bevatten van artistieke of politieke zijde, wijl zij is zijn op de Kantoor-uren aan ons Bureau verkrijgbaar ad 10.05. ALSOOK BIJ: Sigarenmagazijn „INSULINDE" Heerenstraat hoek Zoeterw. Singel Sigarenmagazijn Fa. SOMERWIL Hoogewoerd hoek Watersteeg. Sigarenmagazijn „HAVENBRUG" Haven. Sigarenmagazijn A. KOSSEN Joh. de AVifchstraat 42. KIOSK PRINSESSEKADE voorgekomen uit de ideaal-eommunistische jeugdbeweging, aldus eindigde spr. Die meening is intusschen wel juist ge bleken. In „Kuhle Wampe" van Slatan Th. Dudoid, hebben we kennis gemaakt met een filmproduct, dat een bijzondere leegte bij ons* achterlaat. V'e» zouden kunnen zeg gen, dat er uit deze film ons niets was bij gebleven, dat voldoening schonk. Iets bijgebleven is ons echter wel. Dat was die artistieke schildering van het schrijnende leed der werkloosheid, waai- door de jongeman uit een gezin getroifen is. Inderdaad, 't is prachtig geschetst boe hij daar met z'n even ongelukkige kamera den de eene fabriek na de andere anie:st om te trachten werk te krijgen, steeds met hetzelfde negatieve resultaat, terwijl hem tenslotte thuis van zijn ouders nog verwij ten treffen, dat er wel werk te vinden is, als men maar wil werken Verwijten, die den jongeling voeren tot die meedoogen- dooze vertwijfeling, die tot zelfmoord voert. 't Is hier inderdaad schrijnend leed, dat de werklooze moest ondergaan, maar schrijnender noemen we het, dat der gelijke ouders, dergelijke bewegingen niets doen voor zulke jonge menschen.... Er is ons nog iets bijgebleven. Er werd een „verlovingsfeest" gevierd, waarbij het meisje uit hetzelfde gezin be trokken was. Het moest 1 Maar de „hij" voelde er niet veel voor, deed niets anders dan maar drank aansjouwen voor het feest, dat eindigde in een walgelijke slemppar tij.... Is dat opvoeding? Moet daarvoor de film gebruikt worden. Men spare ons dan dergelijke filmproducten! De 1ste ploeg der lichting 1932, van het bereden gedeelte van het 6e regiment veld artillerie alhier, wordt 30 December in het genot van groot verlof gesteld. Berichten reeds geplaa^t in een gedeelte onzer vorige opname. LEIDEN. N. R. V. De afd. Leiden van de Nederlandsen» Reisvereeniging hield gisteravond onder voorzitterschap van den heer J. F. Harde- weg een algemeene ledenvergadering in de bovenzalen van de Harmonie. In zijn openingswoord uitte spr. den wenschen, dat deze winter weer hetzelfde opgewekte beeld van andere jaren moge vertoonen. Spr. brengt verder een persoonlijk woord van dank voor de bewijzen van belangstel ling tijdens zijn Afnka-reis van de leden ondervonden en hij brengt dank aan den tweeden voorzitter, den heer v. d. Horst, voor de wijze, waarop deze tijdens zijn af wezigheid de afdeeling heeft geleid. Spr. deelde hierna een en' ander mede over het a.s. winterprogramma, dat op 31 October aanvangt met een Japanschen avond, welke zeer interessant belooft te worden. Het programma hiervoor ver meldt: Ontstaau van Japan; de 'Oorspron kelijke bewoners; Holland in Japan; Won derlijke metamorphose van Oost in West; Japansch familie-leven, gebruiken en fees ten; De beroemde thee-ceremonie; Het le ven en lijden der Yoshnvara, de stad waar het nimmer nacht wordt; Het leven der Geishas; Harikari of zelfmoord; Bezoek aan een Japansch Theater; kennismaking met Itchikawa Danjourno,de Japansche Louis Bouwmeester; Japansche muziek en instrumenten; Geisha-liedjes. Alles met mooie lichtbeelden, waarvan vele gekleurd, toegelicht! Na de pauze: 1. Japansche Helden-Sage; 2. Japansche vertelling op Japansche wijze voorgedragen: „Tcrakoya" genaamd de Dorpsschool. 3. Meditatie. Komische Jap. één-acter. Alles in authentiek Japansoh- Ceremonie-costuum. Spreker op dezen avond is de heer Ge rard Pilger. Ook de verdere avonden vam het pro gramma passeerden de revue, waaruit bleek, dat het bestuur weer actief is ge weest. Behalve naar den aangenamen kant der ontwikkelingsavonden ziet het bestuur ech ter ook naar de nuttige zijde en zoo heeft het wederom de gelegenheid opengeste'd tot het volgen van taalcursussen. De deel name hiervoor is echter nog weinig bemoe digend: 1 deelnemer Fransch, 2 deelnemers Engelsch. Besloten wordt in het orgaan nogmaals de aandacht op deze cursussen te vestigen. Hierna werden de notulen der vorige vergadering door den' 2den secretaris, den heer Joh. Geytenbeek, voorgelezen, welke onveranderd werden goedgekeurd. Onder de ingekomen stukken was een m^dedeeling van het hoofdbestuur, dat hot ledental der Leidsche afdeeling thans 1395 bedraagt. Niet minder dan 47 leden had den zioh laten royeeren. De voorzitter bracht vervolgens oen zeer uitvoerig verslag uit van de in Alkmaar gehouden jaarvergadering, waarvoor hem de dank der vergadering gewerd. De rondvraag leverde niets bijzonders op, waarna de vergadering werd gesloten. De leden bleven evenwel nog een uurtje gezellig bijeen. Opsporing verzocht. De Commissaris van Politie alhier ver zoekt opsporing van de verblijfplaats van den 43-jarigen Jacob Verboom, wonende Kemperstraat alhier, die in den ochtend van 12 October de echtelijke woning heeft veriaben en sindsdien niet is teruggekeerd. OMGEVING. IN DE VAART GEWAAID EN MET MOEITE GERED. Hedenmiddag is de tuinder G. uit Noordwijkerhout met zijn bakfiets met groenten bij de Postbrug in de Leidsche Vaart gewaaid. De man wist zich op den kant te hijschen, doch werd wederom door een rukwind in het water geslingerd! Door schipper H. uit Stomp wijk werd de man gered. Door een ontboden geneesheer werd kunstmatige ademhaling toegepast, wat een gunstig resultaat had. De bakfiets met groenten werd later opgevischt. RECHTZAKEN HAAGSCH GERECHTSHOF. A. S. en M. H., beiden te Wassenaar, zijn door den politierechter veroordeeld ieder tot 6 weken gevangenisstraf, wegens mishandeling van zekeren P., te Voorscho ten. Het Hof heeft -dit vonnis vernietigd, en beiden ontslagen van rechtsvervolging, op grond van noodweer. Een drama te Amsterdam. Op 11 Juli werd in een perceel in de Rus tenburgers! raat te Amsterdam een moord aanslag gepleegd op een juffrouw, die door een revolverkogel in den arm werd getrof fen. Een 53-jarige wasscherijhouder had een verhouding met haar, doch hij werd gewaar schuwd dat het meisje omgang had met een anderen man. De verhouding tusscben den wasscherijhouder en het meisje werd steeds slechter. Op zekeren dag besloot de man een einde te maken aan het leven /an de vrouw en daarop zelfmoord te plegen. Hij kocht een automatisch pistool en op 11 Juli schoot hij op haar. Het meisje werd licht gewond. De man stond voor de rechtbank terecht wegens poging tot moord, subsidiair poging tot doodslag. Conform den eisch van den Officier van Justitie werd de man heden wegens poging tot moord veroordeeld tot twee jaar ge vangenisstraf. Gedurende de zitting was verd., die nog voortgegaan was het meisje lastig te val len, gevangen genomen. Meineed. In een hedenmorgen te Assen gehouden zitting van den politie-rechter werd de 20- jarige R. H. te Barger Compascuum, die getuige w-as in de zaak van J. W. T., ver dacht van vernieling van een glasruit in de woning van den winkelier en gelaghou- der G. Wilkens aldaar, onder verdenking van meineed in arrest gesteld. LAATSTE BERICHTEN INTERNATIONAAL CONGRES VAN DE R.-K. WERKGEVERS. Op 17 en IS October kwamen onder pre sidium van den heer P. J. Spoorenberg de vertegenwoordigers bijeen van de bij de Conférences Internationales des Associa tions Patronales Catholiques aangesloten organisaties, ter bespreking van de door de verschillende aangesloten verbenigin- gen ingediende rapporten over de econo mische crisis, alsmede over dc verhouding tusschen werkgevers en werknemers in dc betrokken landen. Vertegenwoordigd waren: Frankrijk, België, Duitschland, Oostenrijk, Tsjecho- Slowakije en Nederland. Nadat op 17 October een bestuursverga dering der Internationale op het bureau der A. R. K. W. V. was gehouden, had dos avonds in het hotel „des Vieux Doelen" een maaltijd plaats, waarbij als eeregasten aanzaten de ministers van Economische Zaken en Arbeid en van Defensie alsmede de chef van de werkgeversafdeeling aan het Bureau International du Travail. Na een hartelijk begroetingswoord van BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Geboren: Helena d. v. J. de Lange en C. Huisman. Arnoldus Johannes z. v. J. A. Dijsselbloem en J. C. M. Koot. Gehuwd: B. J. M. Spronk jm. en C. P. C. Verheul. Overleden: T. Tuinstra m, 65 j. J. Cornelisso wedn. 54 j. II. M. Holle beekSelier wed. 78 j. C. Verstraaten ongeh. vr. 91 j. BIOSCOPEN. Casino: Afgekeurd. City: Goedgekeurd. Luxor: Goedgekeurd. Trianon: Volwassenen. den voorzitter sprak de minister van Eco nomische Zaken en Arbeid, mr. Verschuur, aan dezen disch een rede uit. Na zijn rede in het Fransch te hebben uitgesproken richtte de Minister zich nog in het bijzonder tot de Duitsche vertegen woordigers, tegen wie hij zeide, dat men bij ons groote bewondering heeft voor het uit houdingsvermogen en de intelligentie, waarmee de beste zonen van het Duitsche vo k trachten de moeilijkheden van hun land te overwinnen. Elke verbetering in den economisch bedreigden toestand zal hier met vreugde begroet worden, maar maatregelen, waarvan men verbetering hoopt, kunnen nooit succes hebben wanneer men daarbij de grondgedachte van de in ternationale solidariteit-uit het oog ver liest. Ook in den nood moet men zijn vrienden, die aan het bestaan van het Duitsche rijk op economisch gebied, een steun verleenen, gedenken. Wij geven in ons vo'gend nummer een uitvoerig verslag van deze samenkomst en congres. TELEGRAMMEN ERNSTIGE WERKL00ZEN0NLUSTEN TE LONDEN. Twintig personen gewond. LONDEN, 19 Oct. (V.D.) Omtrent de werkloozenonlusten, die gisteren in Londen plaats hadden wordt nader gemeld, dat bij de botsing met de politie een twintigtal personen werd gewond, w.o. vijf politieagen ten. Door de politie werden drie-en-twintig personen gearresteerd. Ongeveer drieduizend werkloozen uit ver schillende deelen van Londen hadden zich in de buurt van Westminster Bridge verza meld om naar het Stadhuis te trekkon ten einde verhooging van de uitkoering te eischen en te protesteeren tegen het nieuw ingevoerde onderzoek naar de bestaansmid delen der werkloozen. Toen de politic dit wilde beletten, werd zij bekogeld met stee non en flesschen, waartegen zij aanvanke lijk machteloos stond. Toen echter eenige vensters werden ingedrukt en de toestand dreigend werd, traden eenige sterke afdce- lingen politie te paard en te voet met gum mistokken tegen de menigte op. Voor de eers-te maal nam de .politie een proef met politie-a-uto's met lange tree-planken, waar op agenten stonden die met de gummistok op de menigte insloegen toen dc auto zich in de menigte drong. Omgekeerd pio- beerde men uit de menigte dc politiepaar- den schichtig te maken door vuurwerk on der de hoeven der dieren te werpen. Eerst na een fel handgemeen kon de orde worden hersteld. Tijdens de relletjes verga derde de London Country Council in oen onder strenge bewaking staande raadzaal. Ook alle toegangen tot hét parlement wer den streng bewaakt. KLEINE SPAARDERS OPGELICHT. Dader meldt zich bij de politie. MUENCHEN, 19 Oct. (V.D.) De eigenaar van een financieringsbureau in het sta tionskwartier te Muenchen, die ook goede ren beleende, heeft zich bij de politie aan gemeld en bekend, dat hij zich door be drog en oplichting G0.000 Mark had toege- eigend. Het politie-onderzoek wees uit, dat de door den man meegedeelde feiten juist waren. De gelden die de man zich heeft toegeëigend zijn grootendeels van kleine spaarders en onvermogende lieden, die het bureau kleine bedragen hadden toever trouwd. De meeste slachtoffers hebben hun laatste spaarpenningen verloren. De storm boven den Elbe-mond. HAMBURG, 19 Oct. (V.D.) Do Noordwes terstorm, die gisteren ook boven de Noord- Duitsehe kust woedde, nam gisteravond nog in hevigheid toe en bereikte te Hamburg af en toe een snelheid van 75 M. per se conde. Op sommige plaatsen was de wind sterkte 10 en 11. In den loop van don nacht nam de wind echter af, zoodat vanmorgen de rust eenigszins was teruggekeerd. Aan de Noordzeekust is het water abnor maal hoog gestegen, zoodat in de haven van Hamburg do waterstand 0,88 M.boven nor maal was. De schepen, die door den storm in de haven moesten blijven, zijn hedenmor gen voor het grootste gedeelte uitgevaren. Het nabij Cuxhaven gestrande Duitsche stoomschip „Joh. Vester" is weer vlot ge komen en kon de reis voortzetten. Het Ne- derlandsche motorschip „Monica" moest wegens een motordefect op de Beneden- Elbe naar Homburg terugkeeren. Na ner- stel van het defect kon het schip vanmor gen echter weer uitvaren. Drie dooden bij het mijnongeluk op de mijn „Sophia Jacoba". ERKELENZ, 19 Oct. (V.D.) De ontplof fing op de mijn „Sophia Jacoba" heeft gisteren opnieuw drie slachtoffers geëischt. In het ziekenhuis te Linnich zijn in den loop van den nacht drie zwaar gewonden over leden. Ook van do drie nog overlevende zwaar gewonden is de toestand ernstig. De toestand van de naar het ziekenhuis te Bardenberg overgebrachte mijnwerkers1, die gasvergiftiging hadden opgeloopen, is vrij gunstig. MARKTBERICHTEN AMSTERDAM, 19 Oct. Vee. 387 vette kalveren le kwal. 84^—88 cent, 2e kwal. 58 62 cent en 3e kwal. 4556 cent per kg. le vend gewicht; 39 nuchtere kalveren 48 por stuk, 436 varkens: vleeschvarkens we gende van 90110 kg 3233 cent, zware 3132 en vette 2830 cent. per kg. slacht- gewicht. Overzicht: Vette kalveren met minder aanvoer, handel zeer stil, dalende prijzen, eenige beste kalvren boven notee ring, varkens met weinig aanvoer, stille handel, prijzen iets lager dan Maandag. Nuchtere kalveren minder aanvoer en wei nig handel. WOERDEN, 18 Oct. Groentenveiling. Bloemkool 38.5 cent, boerenkool 23 cent, groenekool 21 cen,t savoyekool 35 cent, wittekool 25.5 cent, peen 47 cent andijvie 4.513 cent, stanisuikerboon 3-4 cent, pronkers 922 cent, uien 56.5 cent, spinazie 14 cent, meloen 2S cent, goud- reinetten 526 cent, lemoen 814.5 cent, witte kozijn 9 cent, winterjan 413 cent, Gicze Wildeman 515 cent, Leopold 15 32 cent, Willem III 928 cent, B. Clair- geau 5—17.5 eent, Sinjeuren 1520 cent, jodepeer 37 cent, Besie v. Schon 610 cent, Gr. Kroon 615 cent, Westl. Bellefl. 711 cent, Louwtjcs 210.5 cent, sterapp. 1127 cent, Fransch schijven 15 cent, zure Patern 7 cent. Camp. zoet 9—1J cent, bram ley Seedling S11 cent, Brederodo 613 cent, groenpeer 3—8 cent, William 1527 cent, ijsboten 27 cent. 19 Oct. Kaas. Aanvoer 351 partijen, met rijksmerk 2033 lo kw.; idem 2e kw. 27—29, zware 35. Handel vlug. VOORSCHOTEN, IS Oct. Vrije veiling. Kippeneieren 6.506.90, kuikeneieren 5.50-^-6.00 en eendeneieren 3.805.0C per 100 stuks; kippen 40—90 cent, hanen 6090 cent, konijnen 1.101.75, duiven 1315 cent per stuk. BOSKOOP, IS Oct. Bloemenveiling. Rozen per bos van 10 stuks: Golden Ophe lia 1826 cent, Marcel Roycr 1625 cent. Iladley 30—58 cent, Claudius Pernet 40—04 cent, Columbia 25—37 cent, Butterfly 20— 36 cent, Mac Keiler 1630 cent, Willi. Kor des 3055 cent, Mine Jules Bouché 122.' cent, Rosalandia 2537 cent, Florex 25—4? cent, Phoebe 25—42 cent, Chas. P Ivilhair 21—36 cent. Edith Helen 70120 cent, Aug Noack 2030 cent, Else Poolsen 8011( leent. Ellen Poulsen 21-31 cent, Briarclifl 20—30 cent, Chrysanten, grootbloemif 1.20, idem tros 1014 cent, Physalii Franchetti 2035 cent, Clematis Prini Hendrik 2.70. VEUR. 18 Oct. Eierenveiling. Aungo voerd:: 14966 stuks. 14792 kippeneierei 5.80G.80, 174 eendeneieren 4.204.3( per 100 stuks; 872 kippen 0.101.70, 11". eendeneieren 4565 cent, 302 konijnet 0.20—1.70 en 33 duiven 1015 oent pei stuk. W1SSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM (Niet officieel). Berlijn 59.061/2 Londen 8.ó4:il4 New ïork 2.487;s Parij» - 9 76 Brussel 3456 Zwitsenand 48.01 Milaan 12.72'/2 Madrid 20.37l/£' Oslo 42.95 Kopenhagen 44.40 Stockholr* 44. V.'eenen Praag 7.37'/2 Boedapest BEURSOVERZICHT. De belangstelling van hel publiek voor de effectenbeurs is belatigTijk verminderd, nu de internationale politieke toestand steeds meer verward dreigt to geraken en liet economisch herstel lang zoo snel niet gaat, a'.s men hoopte en verwachtte. Al is er niets te bespeuren van een overwegende neiging om het eertijds gekochte materiaal weer te verkoopen, aan den anderen kant is de kooplust verdwenen. De handel is zeer stil geworden, terwijl de koersbeweging af hankelijk is van eenig toevallig aanbod of vraag behalve indien do bcroepshandcl om een andere reden in den beurshandel in grijpt. Er bestond eenige vraag voor Uni levers, die ruim 2% verbeterden, overigens met zeer beperkten handel. Ook Philips waren vast op de oprichting van een mij. die zich zal toeleggen op dc vervaardiging van sprekende film-apparaten. Ook Ac- coustieken waren goed gedisponeerd. Kon. Olies waren gedrukt in verban4 met. de minder gunstige beoordeeling der Pet-ro- loum-industric. Cultuurwaarden waren aan geboden. Zoowel Suikers als Rubbers moesten zich een kleine opoffering getroos ten. Senembah's noteerde enkele pels. la ger Scheepv. en Mijnw. ondergingen bij uiterst stillen handel nagenoeg geen veran dering. Amerikanen lager in navolging van Wallstreet Obligatiemarkt prijshoudend. De 5% Ned.-Indië daalden heden tot 97 3/8

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 3