KERKNIEUWS ACADF ZIENIEUWS LABOURS EN CONSERVATIEVEN Mooi! ...aan 'n boom STADSNIEUWS AGENDA WOENSDAG 19 OCTOBER 1932 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 HYGIENE IN ZWEMBADEN. De ziekte van Weil. Maandagavond kwam de Gezondheids commissie van Amsterdam in openbare ver gadering bijeen. De directeur van den G.G. en G.D. dr. HeyermaiiB deed mededeelingen omtrent het hygiënisch toezicht op de zwembaden. Spr. begon met het een en ander mede te deelen, over de ziekte van Weil, die in den afgeloopen zomer eenige ma.cn is voorge komen. Reeds in 1745 kwamen epidemieën voor van koorts en geelzucht en in vele oor logen, o,a. in den laatsten wereldoorlog treffen we ze aan. In 1866 beschreef Weil het ziektebeeld, zooa.s wij dat kennen. De verspreider van de ziektekiemen is de wil de rat, een groot deel der volwassen ratten is besmet. Via de huid komen de ziektever wekkers in ons lichaam. Gevaarlijke voorin fectie is het natte zwempak aan te houden en daarna in de zon te gaan liggen. In wa terrijke gebieden kan de ziekte lang blijven hangen. De strijd tegen de ratten is het beste voorbehoedmiddel tegen de ziekte; bij het zwemmen dient men er zich voor te hoeden water in den mond te krijgen. Van 3 Januari8 October kwamen 185 gevallen van de Weilsche ziekte voor, waarvan 63 in Rotterdam, 39 in Dordrecht, 12 in Amster dam en 5 in Utrecht. In Amsterdam is het cijfer zeer laag, om dat het water hier brak is. Ook levert niet- stilstaand water minder gevaar op. Met na druk wees spr. op het gevaar van zwemmen in de grachten. Menschen, die de ziekte van Weil hebben gehad, leveren voor besmet ting in de zweminrichting geen gevaar op. Komende tot de eischen, waaraan een zweminrichting moet voldoen, zeide spr. o m. dat helaas geen toezicht bij den bouw van een zweminriohting bestaat. Elke zwem inrichting behoort regelmatig onder des kundig toezicht en inspectie te staan van een hygiënist. Wettelijke bouwvoorschrif ten zijn dringend noodzakelijk. Spr. vroeg zich af, of de Amsterdamsche gezondheids commissie niet het instituut is om de kat de bel aan te binden. Spr. somde tenslotte, op, aan welke eischen een goede zwemin- riching moet voldoen. K. J. V. in het Aartsbisdom. Z.H.Exc. de Aarisbischop van Utrecht heeft den weleerw. heer B. H. de Groot te Amersfoort op verzoek om gezondheidsre denen op do meest eervolle wijze ontslag verleend aan Diocesaan directeur der K. J. V. in het Aartsbisdom, ondor dankbe tuiging voor de vel en gewichtige dien sten als zoodanig bewezen en heeft voorts benoemd tot Diocesaan bestuurder der K. J. V. in het Aartsbisdom den weleerw. heer F. A. Frank. Gisteren is te Amsterdam overleden de geneesheer-directeur van het Sophia- Kinderziekenhuis d r. L. B. de M o n c h y. De overledene is 59 jaar oud geworden. 165 ..Father, de varkenspest schijnt te heer- schen. Die en die en die hebben er al een partij onder den grond moeben stoppen. „En hoe staat het met onze toeten? „Er zijn er drie bij, die stijf in de pooten zijn. Ik vertrouw ze niet. Ze moeten naar het slachthuis. En als er gevaar is, dan moeten vandaag alle slachtbare varkens nog verkocht worden vóórdat ze het ook krijgen. Die zelfde dag moest ik afscheid nemen van onze heele voorraad mest varkens. Ge hadt moeten zien hoe droevig die toetjes afscheid van mij namen op hun weg naar de varkens-centrale. Ze schreeuwden het uit van verdriet. Gelukkig schijnt onze vrees wat te groot geweest te zijn, want de biggetjes welke wij overhielden maken het best. Maar ik ben mijn lieve totjes kwijt, mijn fijne carbo- naden-fabriekjes; en nu duurt het maanden vóórdat ik weer candidaten voor het slacht huis heb. „Father, die dikke, zware grijze kip daar loopt zoo te knipoogen „Zou het tegen die krielhaan zijn? „Het is waarlijk ernst, hoor. Kijk eens wat een raar oog.Daar loopt er nog een, die heeft het nog erger. De volgende dag werden alle kraaiers en kakelaarsters tegen de kippenpokken inge ënt, zoo'n soort van kippon-alastrim, terwijl drie slachtoffers naar de barak getrans porteerd werden. Het blauwe schort van Moeder Overste diende als W-G-Kruis-auto. Er zijn geen nieuwe patiënten bijgekomen. Als ge soms Stichter(es) wilt worden, Vrienden, inviteert mij dan op een carbo- naad. Bij earbonaden kan men zoo aardig en gemoedelijk zoo'n zaakje regelen. En dat doet mij mijn verlies een beetje verge ten. St. Bonifacius-Missiehuis Hoorn, postrek. 120937. j 1 Father Lefcber. U kunt ons ook helpen door ons geld te geven tegen rente zoolang U leeft, hetzij ge •alleen of met twee of drie zijt. Leiden. Geslaagd: candidaats-examen rechtsgeleerdheid de dames J. E. Bctes, Utrecht M. H. Franck, Den Haag en M. van der Sluys, Den Haag; candidaats-examen Indisch recht de heer E. Ph. G. Apcar, V oorschoten; candidaats-examen Wis en Natuurkunde letter (F) Mcj. Y. Muller Nico, Rotterdam; idem letter (L) de heer J. A. Schavesande, Rotterdam en idem letter E de heer J. M. tótrevels, Den Haag. Twee Conferenties VREDE MET IERLAND LONDEN, 15 October 1932. De twee grootste politieke partijen in Engeland hebben haar jaarlijksche confe renties gehouden, de Labourparty te Lei- cester, de Conservatieve partij te Black pool. Eerstgenoemde heeft ditmaal zeer weinig belangstelling gaande gemaakt. De Labourparty is te zeer verzwakt sinds de verkiezingen van een jaar geleden, dan dat zij voorloopig ook maar als oppositie-partij een rol van eenige beteekenis zou kunnen spelen. Zwaarder nog dan door het verlies van ongeveer vier-vijfden van het aantal zetels, dat zij in het vorige Lagerhuis in nam, is zij getroffen door het feit, dat al haar beproefde leiders, met uitzondering van den zeer middelmatigen heer Lansbury, thans buiten het Parlement staan. Dat de partij zich uit de diepte, waarin zij neergestort is, weder zal omhoogwerken, lijdt niet den minsten twijfel, maar voor het èogenblik heeft zij geen noemenswaar- digen invloed, en het publiek, dat vatbaar der is voor praktische oplossingen dan voor theoretische programs, staat onverschillig ten opzichte van wat zich thans op een Labourconferentie afspeelt. Zoolang de Labours regeerden of kans hadden spoedig aan het bewind te komen, was de strijd tusschen de revolutionnaire en de gematigde of democratische fracties op de partij-conferenties en congressen van actueel openbaar belang. Thans niet. De re volutionnaire en half-revolutionnairo reso luties betreffende nationalisatie van ban ken, geldmiddelen, enz., vertoonden te klaarblijkelijk het karakter van leuzen eener partij, die toch voor geruimen tijd van de verantwoordelijkheid uitgeslo-ten is, dan dat ook de buitenwereld er ernstig kennis van zou nemen. Opmerkelijk was het dat mr. Henderson den nadruk legde op de vastbeslotenheid van de partij, nog nauwe re samenwerking te zoeken met het vak- vereenigingscongres en de coöperatieve be weging Die samenwerking, welke hierop neerkwam, dat de vakvereenigingen en de coöperaties de Labour-regeering haar poli tiek dicteerden, heeft het tweede kabinet- MacDonald den nek gebroken. Te Leicester schijnt men dus weinig van de gebeurtenis sen der laatste jaren geleerd te hebben. Niet minder merkwaardig is het, dat mr. Henderson beloofde dat, indien binnen twaalf maanden de Labourparty gesom meerd mocht worden tot het vormen van een kabinet, eerst een speciale conferentie van gedelegeerden bijeengeroepen zal wor den om de te volgen politiek vast te stellen. Er is niets dat de Brit in de politiek zoo zeer haat als een „caucus", een buiten het parlement staande organisatie, welke de regeering haar politiek voorschrijft. Waar zulk een „caucus" bestond, b v. in Austra lië, of waar hij zijn invloed begon te doen gelden, zooals onder het tweede Labour- kabinet in Engeland, is zijn activiteit steeds gevolgd geworden door een verplet terende nederlaag der regeeringspartij. Dat binnen twaalf maanden de Labour party tot de regeering zal worden geroe pen, is overigens even onwaarschijnlijk als dat mr. Henderson binnen dien tijd koning van Engeland zal worden. De conservatieve partij-conferentie te Blackpool ontleende een bijzonder gewicht aan de omstandigheid, dat Sir Herbert Sa muel en de andere vrijhandelsliberalen juist uit de regeering getreden waren. Sir Herbert had zijn heengaan gevierd met fel le openbare aanvallen op de te Ottawa ge sloten overeenkomsten, en mr. Camhber- lain, de kanselier der schatkist, heeft hem te Blackpool van antwoord gediend. Vóór deze constructie van het kabinet konden conservatieve ministers zich niet vrij uiten over die punten, ten aanzien waarvan de liberalen der Samuel-groep een andere meening waren toegedaan. Thans evenwel behoefde mr. Chamberlain zich niet te ont zien eenerzijds Sir Herbert Samuel per soonlijk aan te vallen, anderzijds, Ottawa te verheerlijken als „de bekroning van een jaar van verwonderlijke krachtsinspan ning''. Hij was op de conservatieve conferentie de domineerende figuur. Gelijk hij in het kabinet een indrukwekkender persoonlijk heid is dan mr. MacDonald, zoo is hij in de Conservatieve partij een indrukwekkender persoonlijkheid dan mr. Baldwin. Zijn be langrijkste rede die ook op de Londen- sche beurs een voortreffelijken indruk maakte hield hij Vrijdag, toen hij de fi- nancieele politiek ter sprake bracht en nieuwe schuld-conversies aankondigde, welke in het komende financieele jaar aan merkelijke verlichting zullen brengen. Ver der sprak hij van belangrijke bezuinigingen, die zullen worden ingevoerd. De slotrede werd door mr. Baldwin ge houden op de groote openbare meeting, welke steeds do conservatieve partij-confe renties besluit. Zijn rechtvaardiging van de te Ottawa genomen besluiten vond dave renden bijval, maar heb meest heeft het de aandacht getrokken, dat hij bijzondere hul de bracht aan de liberale en de labounmi- nisters, die den Eersten Minister blijven steunen. Hieraan immers voegde hij toe: „Zij die 't Ottawa-wetsontwerp steunen, mogen hiervan bij de verkiezingen niet te lijden hebben. Wij mogen geen candidaten tegenover hen stellen, doch moeten er voor worden". Deze uitlating vat men in politieke krin gen op als een uLnoodiging aan de Simon- liberalen, tot de Conservatieve partij toe te treden of er een vast bondgenootschap mede te sluiten. Nieuwe hoop op vrede met Ierland. Ook Indië kwam op de conferentie te Blackpool ter sprake, en de Indische poli tiek der regeering bleek bij de conserva tieven weinig steun te vinden. Mr. Winston Churchill, die wegens verschil van meening met zijn collega's over het beleid in Indië anderhalf jaar geleden reeds de „front bench" der conservatieven verlaten had, was door ziekte verhinderd de conferentie bij te wonen, maar zijn kiesdistrict, Epping, had een resolutie ingezonden, welke toege licht en verdedigd werd door Lord Lloyd, den vroegeren hoogen commissaris te Cairo. Het gejuich, waarmede de spreker begroet werd, was kenschetsend voor de stemming der overgroote meerderheid. Mr. Churchill heeft trouwens van zijn ziekbed af een ver toog aan de conferentie doen toekomen, waarin hij wijst op de analogie tusschen Ierland en Indië. De conservatieve leiders hadden hun volgelingen destijds zoet ge houden door allerlei „garanties" met be trekking tot Ierland te beloven. In werke lijkheid bestaan die garanties niet. De Kroon, aldus mr. Churchill, wordt in Ier land gesmaal, de Britsche schatkist be roofd corr.), de Britsche handel bena deeld. In zulke gevallen zijn garanties on bestaanbaar, en in die, welke met betrek king tot Indië beloofd worden, stelt mr. Churchill dan ook niet het minste vertrou wen. Wat Ierland aangaat komt het ons voor, dat men zich in Engeland opnieuw aan een illusie overgeeft. Mr. De Valera heeft een onderhoud met mr. Thomas te Londen ge zocht, waarschijnlijk nadat gesprekken, door hem met Sir John Simon te Genève gevoerd, hem hiertoe aangemoedigd had den. De besprekingen, waaraan ook Lord Hailsham, mr. Chamberlain en Sir John Simon deelnamen, hadden in vriendschap- pelijken geest plaats, en leidden tot het be sluit, Vrijdag 14 Oct. te Londen over de annuïteiten- en aanverwante financieele vraagstukken te confereeren. De Engelsche pers heft in koor juich kreten aan omdat mr. De Valera gecapi tuleerd heeft. Dit. is de illusie, waarop wij doelen. Mr. De Valera heeft de eerste schrede gedaan, maar dit is ook alles. Van een ca pitulatie is geen sprake. De Britsche regee ring had steeds, als voorwaarde voor het hervatten der besprekingen, verlangd dat eerst de achterstallige, door mr. De Valera aangevochten betalingen zouden gedaan worden. Dezen eisch heeft zij thans laten vallen. Daartegenover heeft mr. De Valera niet langer vastgehouden aan de voorwaar de, dat de rechten op Iersche producten zouden opgeschort worden, alvorens de be sprekingen een aarfvang namen. Beide partijen zijn dus zoo verstandig geweest een concessie te doen. Maar men zou even goed of even slecht kunnen zeggen, dat Engeland als dat Ierland ge capituleerd heeft. Natuurlijk moet men zich ook aan den anderen kant geen illusies maken. Mr. De Valera heeft vrede hard noodig. Zijn k'ein en arm land kan een economischen „oorlog" met Engeland onmogelijk voor onbepaalden tijd volhouden. De Engelsche bladen over drijven misschien de uitwerking, welke de tarieven op Ierland gehad hebben, maar dat dit land zwaar getroffen is, blijkt ook uit hetgeen de Iersche bladen schrijven. Toch kunnen wij met vrij groote stellig heid zeggen, dat men in Britsche regee- ringskringen zeer teleurgesteld is door het uithoudingsvermogen, waarvan Ierland blijk geeft. Te Londen had men gehoopt, dat de tarieven reeds zeer spoedig ten ge volge zouden hebben, dat mr. De Valera zich niet langer zou kunnen handhaven, dat zijn bondgenooten van de Labourparty hem in den steek zouden laten, en dat op het platteland een machtige beweging tegen hem zou ontstaan. Dit alles is niet gebeurd. Ondertusschen lijdt Engelands zeer aan zienlijke export op Ierland groote schade op een tijdstip, waarop het streven der re geering gericht is op herstel van de han delsbalans. Kortom: ofschoon op den langen duur Ierland dezen strijd onherroepelijk zou moe ten verliezen, verlangt de Britsche regee ring naar vrede. Zij is ervan doordrongen,' dat de tarieven, als dwangmiddel, voor het oogenblik hun doel gemist hebben. Zij kun- i nen ertoe bijdragen de onderhandelingen een weinig te vergemakkelijken; tot capi tulatie, welke zij beoogd hadden, hebben zij nog niet geleid. Wat men wèl heeft kunnen opmerken is, dat de toon van mr. Thomas jegens Ierland toegeeflijker en verzoenings gezinder is geworden dan hij ooit sinds den aanvang van het conflict geweest is. Maar levensgevaarlijk op den weg! Rottende bla deren kunnen eiken weg slipperig maken. Herfst beteekent: slipgevaar. HERFST: SLIPGEVAAR HANZE. De R.-K. Middenstandsvereenïging „De Hanze" kwam gisteravond in vergadering bijeen. De belangsteling was tamelijk. Na opening der vergadering door den voorzitter, den heer Th. Bergers las de se cretaris, de heer Van Deene, de notulen, welke onder dank werden goedgekeurd. De voorzitter verwelkomde mr. Knibbe, secretaris der Kamer van Koophandel, die deze vergadering zou bijwonen. De heer Molkenboer, lid van de Kamer van Koophandel, gaf vervolgens een uit eenzetting van de actie der Kamer van Rijnland inzake bevordering van den ruil- goederenhandel met Duitschland. Ook de Hanze heeft begrepen, dat op dit terrein de handen ineen moeten worden geslagen, dat niet langer gerequestreerd moet worden maar dat de tijden thans daden vragen, ja eischen. De Kamer van Koophandel heeft ge meend in het belang van ons district een poging te moeten wagen om de artikelen, die Rijnland voortbrengt en die als export artikelen in Ihiitschland altijd een gretig afzetgebied vonden, doch thans geweigerd of zoo goed als geweigerd worden, in eere te doen herstellen. Duitschland wil wel van ons profiteeren, maar onze artikelen door deviezen-veror dening, hooge rechten en contingenteering weren, waardoor onze producten waarde loos worden. Hiertegen gaat de actie der Rijn'.andsche Kamer; een aparte afdee- ling is op de Kamer ingesteld, ter behar tiging van de export-belangen. In het kort komt de actie hierop neer: Nederlandsche importeurs, die orders in Duitschland te plaatsen hebben, groote. of kleine, worden uitgenoodigd hierbij tijdig aan hun Duitsche exporteurs de voorwaar de te stellen, dat voor circa 60 pet. van de tegenwaarde goederen van Nederland- schen oorsprong in Duitschland ingevoerd zullen mogen worden en betaald zullen kunnen worden met vrije deviezen. De „Gesellschaft für Intern. Warentausch" te Dusseldorf stelt zich hiertoe in verbinding met de bevoegde instanties. Waar de Duitsche exporteur de order uit Nederland slechts krijgt onder bovengenoemde voor waarde en uiteraard op de order grooten prijs stelt, zal deze de aanvrage krachtig ondersteunen. De Nederl. importeur betaalt voor 40 pet. rechtstreeks aan den Duitschen expor teur. Yoor de andere 60 pet. vinden er geen geldzendingen over de grenzen plaatB, m.a.w. rekenen de importeur en exporteur in Duitschland onderling af, en evenzoo de importeur en exporteur in Ne derland. De Kamer van Koophandel en de „Wa rentausch" houden toezicht op de betalin gen. Het risico is minimaal. Het percentage van ongeveer 60 pet. is op billijkheidsoverwegingen niet hooger gesteld, omdat Duitschland altijd een ac tieve handelsbalans ten opzichte van Ne derland heeft gehad. De Kamer doet een beroep op de mede werking van alle importeurs. De Kamer zal voorloopig haar bemidde ling alleen verleenen aan im- en expor teurs uit het district onzer Kamer, hoewel thans reeds blijkt, dat onze actie de andere Kamers noopt hetzelfde voor hun district te doen. In deze korte uiteenzetting heeft spr. willen aantoonen, welk groot belang voor den handel in deze actie gelegen is, maar nog meer, dat uit deze actie zoo duidelijk spreekt de solidariteitsgedachte, die ons, Katholieken, toch zoo na aan het hart moet liggen. Door deze actie kan worden bewerkstelligd: meer afzetgebied voor eigen producten, wat met zich medebrengt meer arbeid voor onze eigen menschen en als gevolg meer koopkracht in onze za-- ken. Hier kan een klein land laten gevoe len, dat de wereld niet door star egoïsme kan worden gered. Kosten zijn voor importeurs aan deze actie niet verbonden. Er is veel medewer king zoowel hier te lande als in Duitsch land. Men zal zich afvragen: waarom geen regeeringsactie Spr. antwoordt hierop: het is het beste, dat do Regeering haar handen volkomen vrij houdt. Het klinkt zoo heel anders, als deze actie door de Regee ring zou worden voorgeschreven. Spr. uit de hoop, dat speciaal ook de middenstand zal medewerken. Gevraagd werd, wat het minimumbedrag is van de orders, welke bij deze actie kun nen worden aangewend. Mr. Knibbe antwoorde, dat zelfs de kleinste orders gezamenlijk van groot be lang zijn. Het beste is, dat men de mede werking eischt van de grossiers en met hen af te spreken, dat alle orders afgegeven worden op de voorwaarden van „Austausch'. Spr. doet eveneens een zeer ernstig beroep op alle middenstanders, om aan deze actie mede te werken. Als dat gebeurt, is Nederland nog niet verloren. Een der aanwezigen toonde zich be vreesd, dat Frankrijk en België zich bena deeld zullen voelen en zich daarover ge belgd zullen toonen. De heer Molkenboer antwoordde, dat die vrees niet gegrond is. De Kamer v. K. vraagt geen andere orders, dan die norma liter naar Duitschland gaan. Wij zijn te- vrêe, als wij de vroeger jaren bestaande export kunnen handhaven. Een ander lid informeerde naar de voorschriften waar de eene crediteur gaat treden in de plaats van de andere aan welke de nieuwe schuldenaren gebon den zullen zijn. Mr. Knibbe antwoordde, dat de Austausch geen verandering brengt in de betalings condities. Hoe meer orders binnenstroomen des te gemakkelijker zal het zijn orders met gelijke voorwaarden tegen elkaar uit te spelen. Geinformeerd werd, of deze transatceis bij spoedorders geen vertraging veroorza ken. Mr. Knibbe antwoordde, dat het momen teel niet mogelijk is alle dringende orders Gemeentelijke Aankoncfisringen Afsluiting Lage Morschweg. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algen :ene ikennis, dat ia verband met het uitv eren van asfaltee- rings- en rioleering \verl ;n, de Lage Morschweg, vanaf den spoorwegover gang tot aan de gem< :nte: -ens, vanaf October a.s. tot naderi alleen voor het doorg ind aan ondiging, met verkeer, maar handwagens, zal zijn afgesloten. e r, behalve met LEIDEN. Donderdag. R.-K. Ver. van Gezinshoofden, Den Burcht, 8.15 uur. Donderdag, Eerste abonnementsconcert „Het Residentie-Orkest", soliste Ilona Durigo, Stadsgehoorzaal, uur. Vrijdag. „Figaro's Hochzeit" door de Miin- chener Opera. Schouwburg 8.15 uur. Maandag. Leidsohe Kunstkring „Voor Al len", Stadsgehoorzaal, 8.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 17 tot en met Zondag 23 October a.s. waar genomen door de apotheken: P. du Croix, Rapenburg, tel. 807, en Jè E. M. ten Dij' Haven 18, Tel. 85. op te vangen. Dit zal in de toekomst wel het geval zijn. Hoe staat het met inkoopvereenigingen buiten het gebied der Kamer? Hoe met ge- contingeerde artikelen, die wij immers toch van Duitschland moeten betrekken? Geantwoord werd, dat de leden eener inkoopvereeniigng de directie toch kunnen dwingen aan de actie mede te werkea (hetgeen ook reeds geschiedt). Wanneer Duitschland zou tegenwerken zou de ont stemming nog veel grooter worden en daar heeft men in Duitschland niet van terug. Verschillende andere vragen werden nog naar genoegen beantwoord. De voor zitter bracht dank aan mr. Knibbe en den heer Molkenboer, en wekte alle leden op tot medewerking. Aan de orde was daarna de indiening van voorstellen voor den Centralen Raad. Een voorstel van den heer A. H. van Noort, het Hoofdbestuur uit te noodigen tot het nemen van stappen welke leidden tot zoo groot mogelijke boycot van Duit sche goederen werd nadat het woord boycoi was vervangen door „scherpere maatregelen" door de vergadering aange nomen. De heer A. H. van Noort zeide bij de belichting tot dit voorstel, dat de mid denstand de nood ten planttelande aan den lijve ondervindt en deze nood is een gevolg van de houding van Duitschland. Tevens zal de afd. Leiden als agendapunt voor de Centrale Raad verzoeken bespre king over de houding van het Hoofdbestuur tegenover het Nationaal Crisis-Comité te 's-Gravenhage welke met uitschakeling van den middenstand honderduizenden stuks goederen in eiken vorm distribueert, zoo mogelijk ook aan andere Crisis-Comité's levert, welke actie denkt het Hoofdbestuur te kunnen voeren om dit te doen ophouden. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van het II.B., waarin werd mede gedeeld, dat de Vereen. Ned. Fabrikaat geen connectie heeft met het Ned. Fabri- katenhuis te Utrecht. Nogmaals werd opgewekt zijn bijdrage te schenken voor het Jubileumgeschenk van de leden aan hun organisatie Alvorens tot de Rondvraag over te gaan bracht de voorzitter dank aan den heer Meijers voor alles wat hij gedaan heeft voor de winkelweek. De heer Meijers bracht deze dank op zijn medebestuurders. Na de gebruikelijke rondvraag werd te kwart voor twaalf de vergadering geslo ten. Z.-H. VER. „HET GROENE KRUIS". Gisteravond had onder voorzitterschap van dr. H. J. M. Boonacker de najaarsver- gadering plaats van do afdeeling Leiden van de Zuid-Hollandsche Vereeniging „Het Groene Kruis". In zijn openingswoord ge waagde de voorzitter van het verlies dat de vereeniging geleden heeft door het over lijden van ds. J. A. Prins. Zijn buitengewo ne hartelijkheid en goedmoedigheid, ge paard aan oen helder inzicht in Groene Kruis-belangen, maakten ds. Prins tot een zeer gewaardeerd bestuurslid. Hij zal steeds bij het Leidsche Groene Kruis in dank bare herinnering blijven. De notulen der vorige vergadering wer den door den secretaris, den heer II. Fi- lippo W.Fzn., voorgelezen en goedgekeurd. De begrooting voor 1933, die door de penningmeosteresse, mej. F. A. Ie Pooie, werd ingediend, sluit in ontvang en uitgaaf met een bedrag van 6710.Voor onvoor ziene uitgaven kon 104.42 worden ge raamd. Het ledental heeft het laatste jaar vrij sterke neiging tot daling. De tijdsomstan digheden zullen hieraan wel niet vreemd zijn. Redenen tot ongerustheid behoeft dit voor hen die lid blijven niet te zijn, daar de financieele positie der vereeniging nog behoorlijk verzekerd kan worden geacht. Voor 1933 behoeft aan de post salarissen der zusters dan ook niet getornd te worden. Besloten werd een schrijven te richten aan verschillende artsen en er nog eens op te wijzen, dat de vereeniging een good voorzien magazijn van verplegings-artike- len beheert en door de hulp harer zusters op afdoende wijze kan voorzien in de be hoefte harer leden aan huiselijke zieken verpleging. De heeren Jkr. C. C. Röell en arts H. A. Schouten werden als bestuurslid herbe noemd. Tot afgevaardigde naar de October-vor- gadering der Z.-H. Ver. „Het Groene Kruis" werd aangewezen dr. Boonacker.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2