HUIZE,, STAGES" ZATERDAG 15 OCTOBER 1932 DE LEIDSCHE COURANT fWEEDE BLAD PAG. AFDEELING LEIDEN R. K. DIOC. VROUWENBOND Deze rubriek verschijnt dea Zaterdags om de veertien dagen. Brieven, vragen en mededeelingen te richten aan één der redactieleden: Mejuffrouw Jo van der Laan. Rijnsburgerweg 20. Leiden; Zr. 1 van den Abeelen. Willem de Zwijger laan 25, Uegstgeest; Mevr. EehmersBoer—Knottneruss Warmonderweg 37. ZATERDAG 15 OCTOBER 1932 FEESTDAG VAN DEN H. THERESIA VAN AOILA t 1572. De H. Theresia geboren te Aoila in Castillië kreeg van God de zending om de Orde van den Carmel terug te bren gen tot haar oorspronkelijke zuiverheid. Na een lange voorbereiding, door be proevingen gelouterd, tot een kooge vol maaktheid, begon zij haar leven als orde stichtster, toen zij zeven en veertig jaar was. In de twintig volgende jaaren ves tigde zij zestig Carmelieten kloosters en zeventien kloosters voor Carmelitessen. Tusschen haar reizen en menigvuldige beslommeringen door bleef haar geestes leven, haar innige vereeniging met God steeds groeiende. Zij had zich door ge lofte verbonden steeds alles te doen, wat haar het volmaakste toescheen en haar devies luidde: óf lijden óf sterven. Slechts gehoorzamend aan goddelijke in geving, schreef zij haar boeken, waar achtig .voedsel voor heilige zielen: Haar Leven, door Haarzelf geschreven; Het Relaas van Haar stichtingen; De Weg «ier Volmaaktheid en anderen. Spanje noemt Haar de Groote Leerares. In 1572 stierf zij in den Carmel van Alva waar ook haar relieken worden bewaard. Zij wordt genoemd: de Groote Theresia in tegenstelling van de Kleine Theresia van het Kindje Jezus. EEN OPWEKKING VOOR ALLE LEDEN EN NIET-LEDEN. De laatste Zondag van de maand Oc tober viert de H. Kerk het feest van Christus' Koningschap. Christus is Ko ning. God de Zo(on, Die voor ons is menseh geworden, Die hier op aarde ge leefd heeft, Die Zijn Kerk, dit is Zijn Eeredienst, dit is Zijn Hofhouding, ge sticht heeft, Die voortdurend weliswaar verborgen onder schijn van brood op onze altaren zetelt, Hij is Koning, Hem moeten wij koninklijke eer bewijzen. Als wij onze knie buigen voor Zijn Godde lijke tegenwoordigheid in het H. Sacra ment getuigen wij, als Zijn onderdanen, dat wij Hem als onze Koning eeren. Maar als onoze Koning feest viert moe ten wij ons tooien met Zijn kleuren, moe ten wij openlijk getuigen, dat wie trotsch zijn Christus' soldaten te zijn, dan dra gen wij- het Geel-Witte-Kruis. Wij zijn Koning Christus' onderdanen en wij voo- gen Hem tot op het Kruis. Dus op 30 October, de laatste Zondag van de maand, dragen wij het geel witte kruisje; het wordt u tegen 'n kleine ver goeding aangeboden in de kerkportalen vóór iedere H. Mis. Tijden® een prettige, uitrustende va- cantie, waarin overvloed van tijd was, voor gedachten aan anderen, was het een vreugd* aan het Rustfonds van onze R. K. Vrouwenbond te denken, een in stelling, die het mogelijk maakt, een ieder te doen genieten van eenige we ken welverdiende rust in een zelfgekozen omgeving. Juist die zelfgekozen omgeving is zoo belangrijk om na een doorgestane ziekte of na een jaar van zorgen en moeilijkheden weer geheel de oude te worden, weer opgewassen te zijn tegen alles wat het l°ven dagelijks van ons vraagt. Een belachelijk kleine contribu tie, bijna een aalmoes, een attest van den dokter, een vlotte afwikkeling van de financieele kwestie en dan is u weer bijna terug van het uitstapje, u verblo zende, hoe prettig en gemakkelijk alles gegaan is, met eeen hart vol dankbaar heid aan uw Vrouwenbond, die het een ieder mogelijk maakt, zonder uitzonde ring, de soms zoo hoognoodige, welver diende rust te genieten. En hoe velen zijn nu lid van dit Rust- fonds ?- Slechts enkelen. Wat organiseeren wij vrouwen ons toch moeilijk en hoeveel tijd gaat er verloren, eer wij den moed hebben iets nieuws aan te pakken en daadwerkelijk te steunen. Zouden er in onzen tijd nog vrouwen gevonden wor den, die niet het nut inzien van orga nisatie, van aaneengesloten rijen van vrouwen, om als massa te bevechten datwat geen enkeling vermag. In een der volgende rubrieken zal een verhandeling komen over het werk van den Vrouwenbond, haar doel en streven en na het lezen hiervan zal geen enkele vrouw meer den moed hebben, een der dames van de propagandaclub te laten •heen gaan, zonder haar naam te hebben opgegeven, om naast haar kleine finan cieele offer als lid, tevens gebruik te maken van de groote voordeelen van het Rustfonds. Dan kunnen we de komende winter rustig te geimoet gaan, wetende dat door onze steun de R. K. Vrouwenbond zal "uitgroeien tot een machtig wapen op geestelijk gebied en zullen de plannen om in nauwer contact met de leden te koomen door uw toetreden verwezenlijkt kunnen worden. Zuster VAN DEN ABEELEN. LEEST DIT! 'N EXTRA AVOND- Het bestuur van den R. K. Vrouwen bond afdeeling Leiden stelt zich voor den heer A. J. Herwig uit te noodigen een lezing te houden over een der vol gende onderwerpen, die zeker veler be- langst'elling zal trekken. 1. Het verzorgen van Kamerplanten, met film en lantaarnplaatjes. 2. Bloembollen in Huis en Tuin, met film. (zeer geschikt voor dit jaargetijde). 3. Rots- en muurtuintjes, met film en lantaarnplaatjes. 4. De snoei van heesters en vrucht- boomen, met film en lantaarnplaatjes. Daar deze avond groote onkosten met zich zal brengen, met het oog op films en projectie-apparaten zal een entree geheven worden van 0.50 voor leden en voor niet-leden. Geeft blijk" van nw belangstelling Belt op, schrijft, of komt zeggen vóór Zondag 23 October aan één der redac tie-adressen (zie hoofd van deze rubriek) welk onderwerp u het meest interesseert waar gij iets over hooren en zien wilt. Het Bestuur gaat niet over tot het vaststellen van den avond vooraleer een genoegzaam aantal belangstellenden zich hebben opgegeven. In de volgende rubriek staat vaststel ling van onderwerp en datum van lezing. Maar er moeten minstens 100, zegge hon derd entrée's geind worden. DE VOLMAAKT GEHUWDE VROUW- „Zij opent haar hand voor den behoef tige en strekt haar handen uit naar den arme", pr. 31:20. Salomo plaatst op een zeer geschikt oogenblik deze spreuk hier. Tot nu toe sprak hij herhaaldelijk over „winstma ken" en „vermeerderen der bezittingen", en telkens opnieuw, raadt hij de vrouw aan, met dringende woorden, zuinig en werkzaam te zijn. Het zou den schijn kunnen wekken, dat hij haar zeer dicht bij gierigheid en schraapzucht wil bren gen. Want evenals er sommige ondeug den zijn, die den schijn en het uiterlijk van deugden hebben, zoo zijn er ook deugden, die, als het ware, uit ondeug den ontstaan. En ofschoon het waar is, dat de deugd hierbij in het midden ligt, moet men niet vergeten, dat dit middel punt zoo maar niet uit te meten is, maar door het verstand moet worden be paald. Omdat alleeen de „deugd" aan God behaagt en de groote zuinigheid der vrouw licht in gierigheid, dat is, in ondeugd kan ontaarden, raadt Salomo •haar hier aan, aalmoezen te geven. Wij weten dat God de vrouw geboden heeft waakzaam, zuinig en overleggend te we zen en daarenboven werkzaam, doch Hij wil niet, dat zij arm en behoeftig worde. Evenmin wil Hij dat zij haar geld op- berge, maar gebruike voor voeding en dekking harer huisgenoooten. Salomo zegt het daarom ook zoo schoon, dat zij haar hand opent voor den behoeftige en den arme. Liefdadigheid is een deugd die alle menschen past, maar toch wel bijzonder aan de vrouwen, want hard heid en meedoogenloosheid tegenover de armen is in haar veel afschuwelijker dan in welken man ook. Wanneer men eens rustig zou nadenken, dat men, het geen men bezit, van God ontvangen heeft, dan zou men niet vreezen Hem een gedeelte er van terug te geven. Toch moet men goed bezien waaraan men zijn aalmoezen geeft en geen geld uitgeven om maar blindelings goed te doen op dat men misschien het verkeerde steu- ne, hier zou uit de deugd de ondeugd gesterkt worden. Salomo laat hier in aansluiting op volgen: „Zij is niet be ducht voor haar gezin ter oorzake van koude of sneeuw; want al haar huisge- nooten zijn voorzien van dubbele kleede ren". Dit is waarlijk niet het minste ge deelte der deugden, welke de volmaakte huisvrouw, die wij schilderen, moet be oefenen. De goede behandeling van de leden van haar gezin en van haar dienstboden geeft de vrouw des huizes aaanspraak op grooten lof. Dit geeft als 't ware het teeken, waaraan men dui delijk de goede orde leert kennen, waar mee al het overige in haar huis wordt bestuurd. En daar Salomo haar, in het geen hier voorafging, heeft aangetoond, dat zij tegenover behoeftigen milddadig moet zijn, was het billijk dat hij haar nu vermaande en haar te verstaan gaf, dat zij met de verzorging en dit mede lijden met haar huisgenooten moet be ginnen. Want de H. Paulus zegt in Ti- moth.: „Zoo nu iemand voor de zijnen, en inzonderheid voor zijn huisgenooten, geen zorg draagt, hij heeft het geloof verloochend en is erger dan een onge- loovige". En ofschoon Salomo hier over kleeding spreekt, is dit echter niet het eenige, wat hij bedoelt. Hij wijst tevens op al hetgeen tot den welstand van het gezin behoort. Onder de huisgenooten worden ook verstaan de dienstboden, want daar men nut trekt uit hun arbeid, moet men ook zorgvuldig in haar be- INTERPAROCHIEELE DISTRICTSDEMONSTRATIE. In antwoord op het telegram namens alle aanwezigen verzonden op den zoo welgeslaagden bijeenkomst van onze Dis- strictsdemonstratie mocht de Districts- praeses het volgende schrijven ontvangen van Z. Hoogw. Êxc. M ADOLF KOLPING. XXXXVIII. Een kort verblijf aan het strand van Ostende monterde Kolping zoodanig op, dat hij opgeruimd aan den Katholieken dag te Trier kon deelnemen. Op een der vergaderingen hield hij nog een rede, die door een groot aantal, aanwezigen werd aanhoord. In die uitstekende stemming reisde hij naar Keulen, waar hem een grootsch werk te doen stond: de inwijding van het nieu we Gezellen-Hospitium. Dit feest, waarvoor heel Keulen een le vendige belangstelling toonde, zou echter een weemoedig aanzien krijgen door den eersten aanval der ziekte, die Kolping ten grave zou voeren, 't Was in den nacht van den lGsten op den I7den Sept. 1865, dat een beroerte hem trof. Maar de ijverige priester Gods kwam met zijn ijzeren wil 's morgens aan 't Altaar en las er de H. Mis. Dr. Gruscha, de trouwe vriend van Kolping, schreef o.a.: „Zijn hartkwaal zal de oorzaak zijn van z'n dood. Het was meer wankelen dan gaan, toen hij op den vooravond van het inwijdingsfeest met mij on en neer liep. Broeder, sprak hij eensklaps, mijn hand grijpend, de toe komst der Gezellen-Vereeniging, het gan- sche handwerk, zal in dit huis wonen. Broeder, leer ze dankbaar zijn. En sid derend greep hij als ten afscheid mijn hand, in het voorgevoel van zijn grootste offer, dat hij voor de zijnen wilde." In weerwil zijner smarten moest het feest geheel gevierd worden, 's Morgens verscheen hij aan het altaar in zijn klee ding als Geheim Kamerheer van den Paus. De Minorietenkerk was rijk versierd en veler oogen vulden zich met tranen, toen zij de gebroken figuur zagen van den man, die de redder zou zijn van duizenden jongeren. Onder de 79 presidenten bevonden zich die van Weenen, Berlijn, Würzburg en Luxemburg. Dr. Baudri deed de pontifi cale Hoogmis en het koor der vereeniging zong Tevens werd het nieuwe vaandel ge wijd. waarbij de Bisschop een toespraak hield. Na de H. Dienst had de terugtocht naar het Hospitium plaats, hetgeen een gran diose stoet was van priesters en gezellen. De groote zaal en de galerij waren stamp vol aan den achterwand was een altaar opgericht, waarop een prachtig kruisbeeld prijkte, geschonken door den bouwmeester, Vincent Statz. Tijdens de inwijding van bet gebouw zong het koor een „Benedic- tus" en na de rede van Mgr. Baudri een dankbaar „Te Deum", 's Avonds had de groote feestvergade- ring plaats, waarin Kolping een rede hield, die tevens zijn laatste rede was. Wij ge ven hier enkele passages, ontleend aan de „Rheinische Volksblatter": „Met groote lastenhebben wij moeten werken, maar de beste hulp kwam altijd van den kant der gezellen. Zonder ben, die immer trouw en vast voor de zaak staan, zou men spoedig den moed verliezen. De zorg om mannen te vormen, die naar het goede streven, is de eerste zorg; het goe de in de mannen zien gedijen, is de groot ste vreugde. In het groeien der Gez, Ver. moet men bij nadenken den zegen Gods erkennen. Het was noodzakelijk, dat de man tot zijne ontwikkeling en beschaving zich bui ten het huis begaf, de wereld in; maar het bange moederhart beefde voor de gevaren en daarom verhieven die moeders hun zegenende handen ten hemel, en dat gebed en die zegen bouwden hier een vei lig tehuis voor hun zonen." Na Kolping voerden de Praesides van Weenen en Berlijn het woord. Met tranen in. de oogen luisterde Kolping naa-r hun woorden en in zijn weemoedige stemming lag het afscheid van de zijnen. S. M. VOORHOUT (Z\H 7«7 Pension Ie, 2e en^e klas DAMES EN HEEREN m~ PROSPECTUS OP AANVRAGE -«I Directie: Zusters Franciscanessen van Vnghei hoeften voorzien. Het een moet tegen het andere opwegen. Ziet men dat niet in, dan kan men gevoeglijk zeggen dat men lijdt aan gebrek van zelfkennis. Want beiden èn vrouw èn dienstbode zijn schepselen Gods en dienen één Heer. Een ieder moet weten op welke plaats hij in 't gezin gesteld is, maar toch mag ook ieder vertrouwen, behandeld te wer den naar zijn werken. Als vrouw en dienstbode beiden daar goed van door drongen waren we'k een opgeweHe, goede geest zou er dan in de huisgezin nen leven! (Wordt vervolgd). Haarlem 10 October 1932. Weleerw. Heer, Bij deze verzoeken Wij U Onzen welge- meenden dank over te brengen aan de tal rijke leden der St. Joseph-Gezellen-Ver- eenigingen, die Ons Zaterdag 1.1 zoo on dubbelzinnig hunne gevoelens van gehoor zaamheid en aanhankelijkheid hebben be toond. Met alle hoogachting verblijven Wij Uw dienaar in O. H. (w.g.) JOANNES. Bisschop van Haarlem. GESCHIEDENIS DER ST. JOSEPH- G EZE LLEN-VE REEN IG ING. 1922. Het allereerste, belangrijk gebeuren in het nieuwe jaar was de uitgestelde vie ring van het 34e jaar- of stichtingsfeest. Op Zondag 15 Jan. werd, met het van ouds gebruikelijke ceremonieel, de plechti ge kerkelijke viering van het feest aange vangen en voltooid met het eveneens ge bruikelijk, algemeen ontbijt, waarbij gulle blijdschap als steeds de spijzen kruidde. Ten opzichte van de openbare feestviering volstaan wij met kort en bondig te ver klaren, dat'weer de toeloop van ouders en genoodigden buitengewoon was. „Vader Kolping" speelde vier avonden voor volle zalen het fijn uitgebeeld en verzorgd too- neelstuk „Zijn Trots" van G. Nielen, het welk om zijn opvoedkundige waarde bui tengewoon op zijn plaats was, juist in een vereeniging als de onze. Het ging er dan ook prachtig in en was een doorslaand bewijs van het prijzenswaardig samenwer ken en kunnen der Tooneelclub „Vader Kolping". Met erkentelijkheid dient hier voorze ker hulde gebracht aan de twee stille krachten, die avonden achtereen werkten aan de noodige vernieuwing en verfraaiing van het hoogbejaarde tooneeldecor. Zonder blikken of blozen durven wij jn dit verband hier openlijk de namen noe men van Vice-praeses Th. v. Outersterp en van het Eere-lid, den heer J. P. Schee llens. Tusschen de bedrijven in zorgde de j'eugdige Mandolineclub „Concento" be scheiden maar fijn voor de muzikale op luistering. Op Zondag 20 Januari werd te Schie dam het nationaal Tooneelconcours op feestelijke wijze gesloten, in hoofdzaak met de zoo lang verbeide uitspraak der jury, over de praestaties der deelnemende clubs of vereenigingen. Onze Tooneelclub nu had in October aan het concours deelgenomen met het blijspel „Geleerde Heeren" en de deelne mers verwachtten nu ja een 2e prijs bij voorbeeld. Hier volgt het volledig antwoord op hun bescheiden verwachting. Een extra-prijs zilveren medaille, een prijs voor beste rol- kennis, verguld zilveren medaille, een eere- prijs, zilveren lauwerkrans. Dit vierde novum in de geschiedenis der vereeniging; zoo mogen wij dit ongehoord succes veilig noemen, was de schoonste be kroning van het onvermoeid streven dezer voorbeeldige ondera-fdeeling. 't Laat zich intuschen best begrijpen, dat de clubleden als één man den bekwa men en zeer gezienen leider de hem toeko mende hulde brachten en hem het leeu wenaandeel van heel dit verdienstelijk tijd- perk. Twee dagen later werd de traditioneele gezellige avond gegeven, die' op iedere uitvoering volgt. Een prachtige gelegen heid meteen, om op grandioze wijze het Schiedamsche succes te vieren en die dan ook met goed gevolg benut werd. (Door een vergissing wordt dit stukje eerst TOEVLUCHT. Een algemeene depressie hangt over heel de wereld. In haar groote omvang rijkheid omknelt ze de gansche aarde en gelijk een uitbarstende krater stuwt ze haar gloeiende lava over de angstige menschheid uit. De grootste staatslieden studeeren en ieder afzonderlijk spannen ze hun uiter ste krachten in, op welke wijze zij voor zich 't beste, dezen alles vernietigenden stroom zullen doen keeren. Na eindelooze conferenties denkt men ten slotte een door slaand resultaat te hebben bereikt. Maar helaas, al spoedig blijkt het weer een.... zooveelste mislukking. Wij allen hebben min of meer in de maatschappij van dezen chaos te lijden. Buiten dezen heerschenden toestand on), blijven daar altijd nog onze eigen moeiten, verlangens en wensohen. Hierover verwonderen wé ons trouwens geenszins, op dit ondermaansche zal het ook ooit volmaakt zijn. Toch zullen we steeds met taaie volharding naar verbe tering blijven streven. Voor ons, Katho lieken, is October de Rozenkrans-maand. En daar behoeft men nu heusch geen z.g. fijne voor te zijn, om in deze maant de rozenkrans meer te bidden dan anders. Twee volle maanden van het jaar zijn bijzonder aan de vereering van Maria ge wijd. Hoe kan het ook anders. Naast Christus is Zij de grootste mensch die ooit op aarde geleefd heeft en leven zal. Zij is de uitdeelster van de genaden die Christus voor ons verworven heeft. Wat ontzaglijk en onberekenbaar hoog staat Maria boven ieder schepsel uit, daar zij is de Moeder Gods, A. KOLTRO. BROEDERS-CONGREGATIE O.L. VROUW VAN VII SMARTEN NOVICIAAT JUVENAAT VOORHOUT MtëSlE IN CHINA '«i Opleiding vanaf f 12 jaar* voor jongens die neiging gevoeleöi om prdpder te worden in verschillende anJbachteii bij het Lager On derwijs en Nijverheidsonderwijs. Kost- en leergeld nader overeen te komen. Prospectus wordt gratis op aanvrage toe- BIJZONDERE MEDEDEELINGEN. Betreffende de viering van het 45sta Stichtingsfeest A. Kerkelijke viering. 1. Zondag 23 October a-.s. worden aTle leden verwacht bij de Gezongen H. Min te acht uur in de St. Lodewijkskerk. On der deze H. Mis Algemeene H. Communie. De St. Lodewijkskerk zal dien morgen, al leen voor de leden onzer Vereeniging toe gankelijk zijn. 2. De antwoorden op den Priester en het Credo zullen door allen worden mee gezongen. Daartoe zal bij den ingang der kerk aan alle leden worden uitgereikt de volledige tekst der H. Mis in het Latijn en in het Hollandsch en waarin men alzoo ook vindt de antwoorden op den Priester en het Credo. De overige liturgische gezangen wor den uitgevoerd door „Sebastian Schaffer" onder leiding van den heer W. Hoogzaad, 3. Om de gedachte van het vormen van één groote gemeenschap nog beter te doen uitkomen, houde elk zich aan deze een voudige regel: Ieder gaat staan zoo dikwijls en zoo lang als a. de priester zingt, b. men zelf zingt behalve bij het Credo. 4. Als bewaarplaats voor rijwielen zal worden opengesteld de St. Lodewijkstuin onmiddellijk naast de kerk gelegen. Onr der de H. Mis wordt de tuindeur gesloten. Onder geen beding mogen rijwielen in de kerk of het kerkportaal worden gebracht. B. Gemeenschappelijk ontbijt. 1. De toegang tot het Gezellenhuis voor het gemeenschappelijk ontbijt ia niet aan het Rapenburg, maar aan het Pieterskerk hof. Door de kegelbaan, die als garde-robe dienst zal doen, bereikt men de groote zaal. 2. Elkeen blijve achter zijn stoel staan tot na het bidden. 3. In het Gezellenhuis kunnen volstrekt geen rijwielen worden ondergebracht. Men late zijn fiets in de St. Lodewijkstuin, waar ze na het ontbijt kan worden terug- C. Avondfeest-viering. Zondag 23 en Dinsdag 25 October a.s. 1. Bij de avondviering zal worden opge voerd de vereenigingsrevue „We zijn er nog niet", waarbij medewerken onze verschil lende onderafdeelingen van tooneel, mu ziek, zang en sport. Om de beperkte ruimte van ons eigen tooneel, worden deze avon den gegeven in de Groote Stadsgehoorzaal Aanvansguur Zondags 8 uur, Dinsdag 8.15 uur. De leden ontvangen het gebruikelijke aantal vrijkaarten, die van de afd. Gezel len voor Zondag-, de a-fd. Gehuwden, Pa troons, Buiteng. Beg., en Donateurs voor Dinsdagavond. Voor ruiling bestaat bij 't Commissariaat volstrekt geen gelegen heid. Voor beide avonden is gelegenheid tot plaatsbespreken. Zondag 23 Oct. van 12—2 uur in de Vestibule van de Stadsgehoor zaal tegen betaling van 10 ets per plaats. Niemand heeft recht van voorbespreken. Extra-kaarten zijn bij verschillende le den van de afd. Gezellen verkrijgbaar te gen 40 ets. Des middags bij het plaatsbespreken en des avonds bij de uitvoering zullen pro gramma-boekjes verkrijgbaar warden ge steld, waarin men vindt afgedrukt de lied jes, die tijdens de revue of geheel of ten minste wat het refrein betreft door allen worden medegezongen. INSCHRIJVING NIEUWE LEDEN. Maandag a.s., lilde Maandag van de maand bestaat er gelegenheid voor in schrijving van nieuwe leden. Candidaten hebben zich te half negen aan te melden in de Presidentskamer van het Gezellen huis. Voor het lidmaatschap van de Gezellen- vereeniging is de leeftijd van 17 jaar ver- eischt. Aan de officieele toelating gaat een candidaten-tijd van 3 maanden vooraf. „Vader, moeten wij ze allemaal houden!, of zijn ze op zicht?"

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 6