m m I WAALS 2 ZATERDAG 15 OCTOBER 193* DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 BINNENLAND DE KAMERVAC ATU RE-GU IT. De heer W. Stoinmotz te Amsterdam, die als opvolger in de vacature-Guit was aan gewezen, heeft kennis gegeven, dat hij als zoodanig niet in aanmerking wenscht te ko men. Op de lijst is thans de volgorde der candidaten: mevr. Alb. Sieenhoff-Smulders te Baarn en mr. P. C. M Romme te Am sterdam. DE INSTELLING VAN BEDRIJFS- RADEN. Nog twee amendementen. De heer Kuiper heeft op het wetsontwerp tot instelling van bedrijfsraden een tweetal amendementen ingediend, waarvan de be doeling is het advies van den bedrijfsraad imperetief voor te schrijven, maar de moge lijkheid van afwijkingen open te laten, doch uitsluitend in dringende gevallen en op ver zoek van hem, die het beroep instelt. Dit voorschrift schijnt doelmatig, omdat het den minister een deskundig en onpar tijdig advies waarborgt in alle geschillen, die tusschen de ambtenaren en do belang hebbenden in het bedrijfsleven kunnen rij zen en in dit artikel worden voorzien. Alleen in dringende gevallen en ter voor koming van schade moeten afwijkingen mo gelijk zijn. BRANDSTOFFEN VOOR WERKLOOZEN Niet voor 1 November. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft de volgende circulaire aan de Ooile ges van B. en W. der gemeenten gericht: Ik heb de eer uw college te berichten, dat ik heb besloten goed te keuren, dat over het tijdvak 30 October 1932 tot en met 1 April 1933 aan ondersteunde gehuwden en ongehuwde kostwinners een brandstof- fenbijslag van ten hoogste 1 per gezin per week wordt verstrekt Het verstrekken van den brandstoffenbijslag mag zoo noo- dig tot gevolg hebben, dat de maxima ver meld in de artikelen 8 en 19 mijner steun regeling worden overschreden Ik ben bereid in de brandstoffenbijsla- gen toe te kennen aan werkloozen, die in gevolge de gesubsidieerde Rijkssteunrege ling worden gesteund, eenzelfde Rijksbij drage te verleenen als in de overige kosten van steunverleening. Tenslotte deel ik mede, dat de boven genoemde bijsiag niet vóór 30 October a.s. mag worden verstrekt, terwijl indien te zij ner tijd de noodzakelijkheid mocht blijken tot het verstrekken daarvan na 1 April 1933, vooraf mijn machtiging moet worden verkregen. REGELING WERKTIJD BESTUUR DERS VAN BEDRIJFSAUTOMOBIELEN. Verzoek van bonden van transport arbeiders aan den ministerraad. De besturen van de Nederlandsche unie van chauffeurs en overig autoinobieiperso- neel, aangesloten bij den oentralen bond van transportarbeiders en van den Ned. R. K. boud van transportarbeiders Sint Bonifacius, hebben aan den ministerraad op een adres verzocht, maatregelen te ne men, opdat ten spoedigste wettelijke bepa lingen van toepassing worden, waarbij: 1. de dienst- en rusttijden van alle bestuur ders van de eigenlijke bedrijfsautomobielen worden geregeld; 2. subsidair, indien een regeling van de dienst- en rusttijden van alle bestuurders van de eigenlijke bedrijfs- automobielen om gewichtige en overwegen de bezwaren niet mogelijk mocht worden geacht, de dienst- en rusttijden worden ge regeld voor de bedrijfsautomobielbestuur- ders in loondienst een of ander zooveel mo gelijk in overeenstemming met hetgeen moet worden geëischt op overwegingen: a. van sociale rechtvaardigheid en arbeidsbe scherming; b. van veiligheid van het ver deer op den weg; c. van juiste toestanden in den concurrentiestrijd tusschen de ver schillende vervoermiddelen onderling. NEDERLANDSCHE VARKENS CENTRALE Het bestuur der Nederlandsche Varkens centrale maakt bekend, dat na uitvoer van rug- en buikspek. afkomstig van varkens met een slachtgewicht van 170 K.G. en meer, geslacht in de periode van 16 tot en met 22 October, door haar aan de expor teurs een bedrag zal worden vergoed van 9 cent per K.G. uitgevoerd spek, zijnde het bedrag, dat bij de slachting als heffing is betaald. Tot het verkrijgen van deze vergoeding zal het rug- en buikspek, als bovenbedoeld, gewaarmerkt moeten zijn door den keu ringsdienst, welke de keuring heeft verricht van het varken, waarvan het spek afkoms tig is. Tevens moet het spek voorzien zijn van een duidelijk dagstempel van dezen 'keuringsdienst. Tot het verkrijgen van de terugbetaling moet de uitvoer plaats heb ben vóór 15 November a.s. OPLEVING VISSCHERIJ. Geen bijzondere maatregelen voor IJ mui den. Minister Verschuur heeft medegedeeld, dat op het oogenblik thans in het visscherij- bedrijf te IJmuiden zoodanige verandering is ingetreden, dat op dit oogenblik bijzon dere maatregelen overbodig zijn. DE PRINS VAN WALES IN DEN HAAG. De Prins van Wales heeft gisteren voormiddag in den Haag eenige bezoeken afgelegd, aan het Huis ten Bosch en Mauritshuis. Daarna is hij in de stad inkoopen gaan doen, Haagsche hopjes, Delftsch Blauw en oud-zilver! Om half drie is h-, in de Haagsche Golfclub aan den Waalsdorperweg gaan spelen. De wedstrijd werd d.oor den Prins gewonnen, die op de 17 gespeelde holes één voor had op jhr. Snouck Hur- gronoje. Na 's avonds in „Royal" te hebben ge dineerd is de prins per auto naar Hoek van Holland vertrokken. Dadelijk na zijn aankomst ging hij aan boord van de „Amsterdam", die om 11 uur naar Harwich is vertrokken. WESTLANDSCHE VEREENIGING VAN VARKENSHOUDERS. Actie tegen de crisis-varkenswet. Donderdagavond i« te 's-Gravenzande definitief opgericht de Westlandsche ver- eeniging van varkenshouders, welke zich ten doel stelt actie te voeren tegen de hui dige uitvoering van de crisis-varkenswet. In totaal traden een 170 personen toe. Het doel is, langs organisatorischen weg te ko men tot een betere en billijker toepassing van de crisiswet, waardoor de toegezegde steun inderdaad volgens de opvattingen der vereeriiging steun zal zijn. Als be stuursleden werden benoemd de heeren C. A. v. Beverne, Loosduinen; Th. Franke, Monster; R. Kuyvenhoven. Poeldijk; J. v. Geest, 's-Gravenzande en v. d. Wel, Maas dijk. De Westlandsche vereeniging zal zich aansluiten bij den op te richten Nederland- schen bond van varkenshouders. CR IS IS-ZUIVEL-AAN GELEGENHEDEN. De heffing op spijsvetten. De minister van oeconomische zaken en arbeid heeft gezien artikel 5, tweede lid, van het Crisis-zuivel-besluit II, zooals dat is gewijzigd bij Kon. besluit van 27 Augus tus en gelet op zijne beschikking van 7 Oct. no. 78, goedgevonden, te rekenen van 9 October te bepalen: le. dat het bepaalde artikel 1, lid 7, arti kel 2, lid 4, en artikel 3, lid 7, van voren- aangehaalde beschikking niet geldt ten aanzien van het voorhanden hebben in eene hoeveelheid van 1000 kg. of minder van spijsvetten, waarvan ten genoegen van de Crisis-Zuivel-Centrale kan worden aange toond, dat zij niet na 8 October zijn ver voerd 2e. dat, in afwijking van het bepaalde in vorenaangehaaide beschikking, het voor handen hebben m eene hoeveelheid van meer dan 1000 kg. van andere spijsvetten, waarvan ten genoegen van de Crisis-Zuivel- Centrale kan worden aangetoond, dat zij niet na 8 October zijn vervoerd, slechts is toegestaan voor zoover voor de hoeveelheid verminderd met 1000 kg., aan de Crisis-Zui vel-Centrale is betaald de waarde van de merken, waarvan de verminderde hoeveel heid in kleinverpakking bij vervoer zou dienen te zijn De prijsstijging van ongesmolten rundvet en reuzel. Het Tweede Kamerlid mej. Groeneweg heeft tot den minister van oeconomische zaken en arbeid de volgende schriftelijke vragen gericht: 1. Is het den minister bekend, dat de prijzen van ongesmolten rundvet en reuzel reeds opgeloopen zijn respectievelijk tot 1.10 en 0.65 per K.G.? 2. Is de minister in staat en bereid maat regelen te treffen ter bevordering van een spoedige daling van den prijs van deze spijsvetten, die vooral in het koude seizoen een belangrijke rol spelen bij de voedselbe reiding? Adres van Margarinefabrikanten aan den Minister. De Vereeniging van Margarinefa'bri- kanten in Nederland heeft een adres gezonden aan den Minister van Econo mische Zaken en Arbeid, waarin zij den Ministor verzoekt naar aanleiding van het jongste vet-hesluit, waarbij spijs oliën van heffing zijn vrijgesteld, het daarheen te willen leiden, dat alle spijs oliën onverwijld onder de nieuwe heffing worden gebracht en paal en perk wor de gesteld aan den clandestienen ver koop van gesmokkelde onvermengde mar garine. Voort» wordt in het adres verzocht de noodige maatregelen te willen treffen tegen het euvel betreffende den smokkel- verkoop van eerst geëxporteerde, of quasi geëxporteerde natuurboter, waar door eveneens belangrijke schade aan de steunregeling wordt toegebracht. De loonsverlaging bij het Spoorweg personeel. Gisteren kwamen te Utrecht in het N.V. huis de hoofdbesturen van de organisaties van Spoorwegpersoneel, georganiseerd in den Personeelsraad, bijeen om te beraad slagen wat kan gedaan worden ter afwe ring van de tweede aangekondigde loons verlaging. De vergadering droeg een huishoudelijk karakter. op MAANDAGMIDDAG 11 OCTOBER Glazen Handdoekrekje met nikkelen insluiters gew c prijs 57 Q Q* Maandagmiddag.. Jap. Handsr.noenendoos fraai bloem of vogeldecor gewone prijs 75, A Al Maandagmiddag.. Forceleinen Koffiekan flink groot formaat gewono prijs r A /JQ Maandagmiddag.. Zijden brocaat Kussendekjes prachtige kleurcomb'naties gewone prijs 1.05 A CA Maandagmiddag.. Velours Kapstokkleed moderne en Perz. dessins gewone prijs 3.75 O CA Maandagmiddag Eiken Bijzettafel ons bekend tonm^del gewone prijs 2.45 "g PA Maand gmiddag Jumper en Breiwol 10c gr. I ïotten, schitterend uit, gewone prijs 42, Maandagmiddag brei^i 0.34 8Fijjj gebreide Camisoles rose en crème, zeer voord. I £>e..^ne prijs 57$*, A V) Maandagmiddag Sokken kleufcen beige, gris perle, bruin, gewone prijs 30, A OO E Maandagmiddag Vm*t£t Dames Nachthemden pr. uniflinel, mooi model gewone prijs 1.67 H 1 16 Maandagmiddag üaar Iemmerstr. 130-136g KERKNIEUWS Audiëntie. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal de geheele volgende week geen audiëntie verleenen. STADSNIEUWS Uitvoer van visch naar Frankrijk. De Minister van Economische. Zaken en Arbeid heèft het in a?t. 3, eerste lid van het K. B. van 4 Januari j l. no. 1, laatstelijk ge wijzigd bij K. B. van 4 Mei j l. no. 15, tot regeling van den uitvoer naar Frankrijk be doelde tijdvak voor uitvoer van zeevisch vastgesteld op het tijdvak van 1 October 1930 tot 1 October j.l. en voor gezouten ba ring op het tijdvak van 1 Januari 1929 tot 1 October j.l. Voorts is bepaald, dat met ingang van 19 October a.s. voor den uitvoer naar Frank rijk certificaten zullen worden afgegeven voor: fijne versche zeevisch, grove versche zeevisch en gezouten haring. Met het uitgeven der certificaten is be last de heer W. J. Janssens, inspecteur der Visscherijen te 's-Gravenhage. C. D. de Haes t Gisteren is te 's-Gravenhage overleden vice-admirkal C. D. de Haes, inspecteur- generaal van het Loodswezen. K. R. 0.-Kalender. De K. R. O. heeft heel tijdig een kalender voor 1933 uitgegeven, die er keurig uitziet 1 Bij de uitvoering van den kalender is gebruik gemaakt van het .,Jean Berte waterverf-procedé",. Het schild doet ons zien de K. R. O.-studio te Hilversum en den tuin op den voorgrond; zon over goten, vroolijk zioh afteekenend tegen een strak blauwe lucht. De foto's in Delftsch blauw uitgevoerd zijn vanzelf weer beelden uit het om roepbedrijf, waarbij ook belangrijke ge beurtenissen uit het bedrijf in herinne ring worden gebracht. De prijs van den kalender bedraagt 0.90 afgehaald en 1.05 franco per post. V0LKSB0NDSNIEUWS. „Herwonnen Levenskracht". Ons bestuur doet hierbij een dringend beroep op de bestuursleden van alle vak- en onderafdeelingen ons comité te helpen Gouden jubileum. Op intieme wijze is heden het feit her dacht, dat mej. de wed. N. JansenBekke ring vóór vijftig jaar in dienst kwam bij de firma A. Dieben en Zn., Witte Singel 2, 3 en 4. De jubilaresse werd hedenmorgen door de patroons gehuldigd, terwijl haar namens de firma een enveloppe met inhoud werd aangeboden. Het zilveren jubileum der Lichtfabrieken. Vandaag is het vijf en twintig jaar ge leden, dat de stroomlevering der Leidsche Electrische Centrale begon. Hoewel het jubileum, zooals wij destijds reeds meldden, niet officieel gevierd wordt, heeft de directie heden toch tal van blij ken van belangstelling mogen ondervin den in den vorm van telegrammen en bloemstukken van bevriende relaties, enz. De Leidsche winkelstand. De hier en in de omgeving welbekende spiegel- en lijstenmakerij „De Concurrent" is heden verplaatst van perceel Haarlem merstraat 62 naar Haarlemmerstraat 72. De grootere ruimte van dit pand komt aan de expositie van de uitgebreide collectie schilderijen en plaatwerken zeer ten goede en het geheel maakt een uitstekenden in druk. Het pand werd voor zooveel noodig eerst gerestaureerd, waarvoor zorgden de heeren v. Duuren, timmerman, de Wekker, schilder en v. Zeis, electricien. De collec tie schilderijen werd in verband met de meerdere ruimte nog belangrijk uitgebreid. Inbraak. Gisternacht hebben ongenoods gasten zich toegang verschaft tot de zaak der N.V. Gebrs. D.'s grossierderij in tabak aan de Oude Vest 161163. De dieven zijn ver moedelijk binnengekomen door het naast gelegen leegstaande huis en hebben zich via de dakgoot in de tabakszaak begeven. Een bureau werd doorzocht, terwijl een geldkistje met 30.werd meegenomen. Handelsregister K. v. K. Nieuwe inschrijving. 6105. Café „Lisser Veerhuis", Leiden, Lage Rijndijk 73. E.: P. J. van Putten, Leiden. Verg. Motordienst Leiden. De op 22 October a.s. te houden Puzzle- rit dozer Vere-eniging beloofd goed te wor den. De inschrijving is nog open tot 20 Oc tober a.s. De volgende prijzen zijn reeds binnenge komen c.q. toegezegd: Verz. Lauwerkrans van den Sectie Ort. .V. L. S. K. M., Sectio Leiden, 2 Brassards, resp. xan de V erg. Motordienst Leiden en den weled. heer W. Bakker, Wassenaar; Medailles aangeboden door de heeren Kleine, Gebr. P. en J. Kaïn bier, Verf- en Japanlagfabr. H. Gijsman Jr., Het Leidsche Ivaashuis, H. F. Jagerman (de eohte vetlederenl), autoverhuur v. Ber ge Henegouwen en Assurantiekantoor H. v. d. Poel en Zn., Zoeterwoude, Rijndijk. Nttdge geschenken door fa. L. Fontein, den heer A. Kater Gzn. ea. Traject is samengesteld door de welbe kende heeren in de motorsportwereld t.w. J. H. Sybrandy en Willem Bakker. Dr. P. A. Dietz. Dr. P. A. Dietz, privaat-docent aan de rijks-universiteit alhier, opent op 20 Oct. a.s. zijn colleges over parapsychologie met een openbare les over „De strijd om de pa rapsychologie". Zooals reeds eerder gemeld, zal door de firma Burgersdijk en Niermans alhier te Amsterdam geveild worden de bibliotheek van het Genootschap „Het Leesmuseum" te Amsterdam. De catalogus voor deze veiling, welke van 24 October tot 10 November wordt gehouden, is thans verschenen. Zij bevat niet minder dan 7443 werken 7an allerlei aard. De Commissaris van Politie te Leiden brengt in herinnering de verordening, re gelende het toezicht op in Leiden vertoe vende vreemdelingen, waarbij is bepaald, dat een ieder, die een vreemdeling in zijn inrichting, huis of woning opneemt, binnen 24 uur verplicht is daarvan kennis te ge ven aan genoemden Commissaris van Po litie (bureau Vreemdelingendienst Zonne veldstraat alhier, geopend van 912 uur, van 24 uur en van 79 uur). Door aangifte aan het bureau van de Bevolking en den Raad van Arbeid ver valt bovengenoemde verplichting met. Verzuim is strafbaar gesteld. Deze bepaling geldt niet alleen voor dienstpersoneel, doch ook voor logó's van vreemde nationaliteit enz. Voor het propaedeutisch examen voor scheikundig ingenieur is aan de Technische Hoogeschool te Delft geslaagd de heer E. E. van Andel, alhier. BIOSCOPEN. Luxor. Volgende week, 20 October, zal het tien jaar geleden zijn, dat de heer R. Uuger, de directie kreeg over het Luxor Theater, welk feit natuur lijk bijzonder zal worden herdacht. Donderdag avond te 8.15 uru zal er ter gelegenheid van de herdenking van dit jubileum een voorstel ling voor genoodigden worden gegeven, welke ongetwijfeld zal slagen. Wie gemeend heeft, dat het aan deze jubi leum-week voorafgaande programma niet de moeite van het zien waard zou zijn, vergist zich, want de twee Amerikaansche films, die deze week het grootste gedeelte van het pro- Gemeentelijke Aankondigingen Afsluiting Steenschuur. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene/kenrUs, dat, in ver- band met het asfalteefcn 'Sam. het gedeelte van het Steenschuur, «?el*iSi tusschen de Groenebrug en de Nimi«f!|eëgbrug, da deelto van het Steenslhnur met ingang van Maandag 17 October a.s., tot nadere aan- kondiging voor alle rijverkeer zal zijn afge sloten. AGENDA LEIDEN. Maandag, Feestavond Maria-Congregaties, Concertzaal „Concordia", 8 uur. Dinsdag. Ledenvergadering A. R, K. A. Den Burcht, 8 uur. Donderdag. R..-K. Ver. van Gezinshoofden, Den Burcht, 8.15 uur. De Zondagsdienst der buisartsen te Lei den wordt waargenomen door de doktoren: Janssens, Nieuwzwaag, Poortman en Veld- huijzen. De Zondagsdienst der huisartsen wordt te Oegstgeest waargenomen door dr. Hu- gen holz. Tel. 390. De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 10 tot en met Zondag 16 Oct. a.s. waargeno men door apotheek: C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18, telef. 523. gename ontspanning. De eerste hoofdfilm, „De Chineesche Speurhond" is een spannende de tective-film met Warner Oland en John Gar- rick, die van begin tot tot einde de aandacht weten te boeien. Na de pauze gaat de premiere van de films „De Reis naar het Geluk", een Fox-film, zon der bijzondere pretenties, maar met mooi spel, vooral van Janet Gaynor, die als emigrante in Amerika geweigerd wordt, doch desondanks weet binnen te komen en ons daar doet i leven met haar avonturen, totdat zij zich i vrijwillig komt melden om terug te keeren, evenwel zondetr den toeschouwer het slot-ef fect, een gelukkig paar, te onthouden. Trianon Twee luchtige en vroolijke Duitsche films brengen deze week in het Trianon Theater de lachspieren in beweging. oVoreerst „Schan- daal in de Residentie", waarin Ida Wüst, Lucia English en Albert Paulig vermakelijk spel ge ven. Het is weer zoo'n echt genoegelijk Duitsch filmpje, dat we eigenlijk al duizendmaal gezien hebben, maar dat altijd aardig blijft om al het romantische, dat er zoo noodig in wordt opge diend. Lucie English zal met een „Vorst" trouwen om hem uit zijn schulden te helpen, maar zij wil niet en steekt met behulp van den kostelij- ken trompetter Blume, een spaak in het wiel, door een schandaal te veroorzaken. Dan trouwt Mama maar met den vorst, en tot slot drie gelukkige bruidsparen. „Het geheim van den Rooden Kater" is een klucht, een daverende klucht, waarin vooral Siegfried Arno en Ernst Verebes de dolste din- gne doen. Het is zoogenaamd wel een ernsti ge geschiedenis. Een Apachenkelder met ge huurde apachen, die er de vreemdelingen laten griezelen en de strijd van twee bandieten een daarvan is Siegfried Arno om de groote Smaragd, die in het bezit is van een tauristen- den Amerikaan. Men begrijpt, dat deze strijd met de malste dwaasheden gepaard gaat en de prachtige steen, die telkens weer zoek is en telkens weer terugkomt, is oorzaak van de al lermalste situaties. Met een aardige voorprogramma journaals en teekenfilm is dit een goed en amusant programma. City. Deze week heeft de directie voor een zeer uitgebreid programma gezorgd. Niet minder dan drie groote films worden vertoond. „De laatste minuut" is een sportverhaal, waarin de destijds zoo bekende Amerikaansche jongeman Red Grange de sportwereld plotseling verbaas de door zijn ongelooflijke prestaties.. Binnen enkele weken was hij beroemd door heel de „States", binnen enkele maanden was hij mil- lionair en binnen een goed jaar al weer ver getenEen gebeurten'., die zich in de Ver- eenigde Staten nogal eens afspeelt, en die maar al te vaak tragische gevolgen heeft, waar van de buitenwereld niets te weten komt.... Een aardige film was ook ,,'t Zal je gebeu ren", hoewel de handeling hier iets te gerekt was. De hoofdrol komt hierop neer, dat een groepje menschen gedwongen zijn een week onder een dak te vertoeven, doordat de huis knecht plotseling „vol met rooie spikkeltjes zat". Een gewoon mensch pleegt dit „mazelen" te noemenI Tenslotte bleken het geen mazelen maar alleen galbultjes te zijn. Intusschen wa ren er allerlei wonderlijke dingen gebeurd, vooral door toedoen van een bemoeizieke oude Op het tooneel verschijnt de Leidsche caba retier Jac. Ravensbergen. Zijn prestaties op de planken sloegen in bij het publiek. Hij bezit trouwens een goede, ver-dragende stem, wat niet van elke cabaretier gezegd kan worden. Na de pauze een spannende film uit het Westen van Amerika, Fred Thomson speelt in „Tot de tanden gewapend", de rol van edel moedige redder in den nood, en wreker van ge pleegd onrecht. Aan het einde komt natuurlijk zijn welver diende belooning in den vorm van het aller liefste meisje, dat er in heel Amerika be staat! Dit programma kunnen wij ongetwijfeld aan bevelen! Casino. Het programma van Casino hebben we dit maal moeten afkeuren, omdat het een film bevat, waarvan de inhoud in flagranten strijd is met de katholieke huwelijksmoraal.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2