VRIJDAG 14 OCTOBER 1932 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32. LEIDEN BINNENLAND I PAC £4ste Jaargang No. 7329 3)e £elcbeli^6cai^omt vlok met I daar ani. en de gp£ ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Leiden 19 cent per week 12M per kwartaal jij onze Agenten 20 cent per week UM f2,60 per kwartaal franco per poet f 2.95 per kwartaal let Geïllustreerd Zondagsbla.d ib voor de Abonné's ver- rijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij jruit betaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. en vliegen] TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel. Voor Ingezonden fllededeelingen wordt bet dubbele van bet tanet berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden ot gevraagd, buur en verbuur, koop en verkoop f 0.50. een kol op 4 deel ,,-ijdf.* Concept-program R.K. men ie kleed vlekken d cle br< loeten leliënbol bloe: Hen (waa Staatspartij. Morgen zal het concept-program 1933 [er R. K. Staatspartij worden behandeld de R. K. Kamer-Centrale Leiden, wel- ;e te Gouda vergadert. In de locale kiesvereenigingen is het incept behandeld en in onzen Kieskring .eiden zijn uit deze behandeling niet min- !er dan 36 amendementen voortgekomen. Het dagelijksch bestuur van de R. K. [Staatspartij heeft er in een circulaire aan le besturen der R. K. Rijkskieskringorgani- Isaties op aangedrongen, om „een stortvloed van amendementen" te voorkomen. Deze [aansporing tot gematigheid daarbij het recht van amendeering ten volle erken nend is verstandig, omdat een partij raadsvergadering, welke honderden amen dementen te behandelen zou krijgen, een onmogelijkheid zou worden. Onder de 36 in den Kieskring Leiden CandiduJ voorgestelde amendementen zijn er enkele W lijm6fc eenze^e strekking, doch, ook als men Het vd daarmede rekening houdt, is het aantal nog respectabel! Bij het bestuur onzer Kamer-Centrale hebben slechts enkele amendementen in stemming en advies tot aanvaarding ge vonden. Van verschillende amendementen zegt het Kringbestuur, dat ze, verbetering of verandering wenschend in den huidigen toestand, doeltreffender als afzonderlijke voorstellen voor de a.s. Partijraadsverga dering zouden kunnen worden ingediend dvooatel omdat de uitvoering van het program uit ^en 83 r<* moe^ wachten tot na September 1933. En deze opmerking is o.i. wel juist. Inconsequent schijnt het ons echter, dat 9ll het Kringbestuur niet hetzelfde opmerkt bij de amendementen, door verschillende dj ^esvereenisingen ingediend, beoogende een X 1 moratorium in te stellen voor hypothèken, Hig getJ en een regeling te ontwerpen, welke het Pe+rfdej mogelijk maakt, in verband met de abnor male omstandigheden, een verlaging der rente te eischen. Ook déze wensohen zouden o. i. beter in afzonderlijke 'voorstel len voor de a.s. Partijraadvergadering kunnen worden belichaamd. Een voorstel-Gouda, dat ook op de agen da. der Kieskringvergadering van morgen staat, beoogende, om de progressie bij de crisis-opcenten op de hoofdsom der ge meentebelasting niet eerst te doen aan vangen bij een inkomen van 30.000 gld. dit voorstel zal o. i. sympathie bij de ver gadering vinden. Daartegenover verdienen een tweetal moties Schoonhoven, welke het ooncept-pro- gram „afbreken", door de groote meerder heid der vergadering te worden verwor pen. ake i londer i een wi recht ge andi r se liet] oet p de hi ir toe va iken zc loet nil Iers 'S en ver iostrae ;ds veil In oppositie. S. D. A. P. en N. V. V. verspreiden een oproep voor een „groote betooging", een protest-meeting, welke in Den Haag zal moeten worden gehouden. In die oproep worden wenschen en ver langens geuit, welke ook leven in katholie ke kringen. En waaraan men ook onder ons zal vasthouden, totdat ze verwezenlijkt zijn óf totdat men heeft aangetoond, overtuigend, dat de verwezenlijking niet gewensoht is (met deze mogelijkheid houdt ónze critiek ook rekening!). Maar die oproep is óók doorspekt met groote woorden en een misleidende voor stelling van de werkelijkheid! Misleidend is bijv. de suggestie, dat de regeering ernstig zou overwegen de uitkee- ringen aan de werkloozen te verlagen.,.. Men weet, dat de regeering reeds positief heeft medegedeeld, dat zij een voorgeno men verlaging voor de vier groote steden heeft teruggenomen. Ook tenopzichte van een regeering, te genover wie men in oppositie is, moet men de eerlijkheid in 't oog houden.... Het tegendeel wordt bij de S. D. A. P., he laas, maar al te dikwijls geoonstateerd. DE DISTRIBUTIE VAN G0EDK00PE MARGARINE ONDER BEHOEFTIGEN. Ingevolge de toezegging van de regeering bij de behande ling van de crisiszuivelwet. Alleen groote gezinnen komen in aanmerking. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft de volgende circplaire tot de ge meentebesturen gericht: Bij de behandeling van de crisis-zuivel- wet in de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal heeft mijn ambtgenoot van oeconomi- sche zaken en arbeid toegezegd een be paalde hoeveelheid, niet met boter ver mengde margarine, ter beschikking van het behoeftige deel der bevolking te zul len stellen. In verband daarmee gaat mijn voornoemd ambtgenoot over tot distribu tie van onvermengde margarine aan groote gezinnen, onderscheiden in de navolgende groepen: a. werkloozen, die drie maanden of langer steun ontvangen b. armlastigen, die drie maanden of langer steun genieten daarvan geheel of bijna geheel moeten leven. Gedistribueerd zal worden een kwart kilogram per hoofd en per week, aan vankelijk aan gezinnen met vijf of meer kinderen, die in een der bovengenoemde groepen vallen. Ik moge uw college verzoe ken de noodige medewerking te willen verlecnen bij de uitvoering van deze re geling, welke in de eerste plaats bestaat uit een opgave van het aantal gezinnen tot elk der bovengenoemde groepen behoo- rende. Het is de bedoeling dat de margarine door de crisis-zuivelcentrale ongefrankeerd geleverd wordt aan centrale plaatsen tegen een bedrag van 40 cent per K.G., met dien verstande, dat een zending aan een ge meente ten minste tien K.G. per week moet bedragen. Verdere distributie aan de daarvoor in aanmerking komende personen dient dan van uit genoemde centrale pun ten te geschieden tegen een bedrag van 44 cent per K.G. De gemeente ontvangt dus van dat bedrag vier cent per K.G. ter te gemoetkoming in de te maken onkosten. Mijn ambtgenoot zou het zeer op prijs stel len wanneer de gegevens van de gemeenten betreffende het aantal personen, die voor distributie aan aanmerking komen recht streeks aan de crisis-zuivelcentrale, Laan van Meerdervoort 84 te 's-Gravenhage, ver strekt werden, opdat met de distributie zoo spoedig mogelijk een aanvang gemaakt kan worden. Het ligt in het voornemen zoo mo gelijk reeds uiterlijk 17 October met de distributie te beginnen. Ik zou het zeer waardeeren indien uw gemeente haar volle medewerking aan het vorenstaande zou willen verleenen. Motie der Haarlemsche R.-K. Kies- vereeniging. De R.-K. Kiesvereeniging „Credo Pug- te Haarlem, in vergadering bijeen in gebouw „St. Bavo", ter bespreking van het Conceptprogram 1933 der R.-K. Staats partij, op Vrijdag 7 October. Gehoord de besprekingen: van oordeel, dat, de steeds driester maat regelen welke door de Regeering worden genomen inzake het naar beneden bren gen van het welvaartspeil van groote groe pen arbeiders en inwoners van Nederland, ten sterkste moet worden afgekeurd, dat gedeelte werd aangenomen bij meerderheid van stemmen, terwijl het volgende gedeelte werd aan genomen met op een na alge- meene stemmen mede van oordeel, dat de thans gelden de steunnormen voor georganiseerde ar beiders (werkloozen) in geen geval meer verlaagd mogen worden en bij de werk- loozenkassen aangesloten leden geen groo- tere lasten of bijdragen mogen worden op gelegd, dat minder uitkeeringsduur, min dere subsidie of langere wachttijd moet worden afgewezen, constateerende, dat vooral de gezinnen waar groote werklooze ongehuwde jonge mannen zijn, die in het geheel geen uitkee- ring of steun ontvangen, in zeer benarde omstandigheden verkeeren en in dezen toestand dringend verbetering noodig is, door ook aan de ongehuwden werkloozen- steun of uitkeering te verleenen, overwegende, dat wanner met het bo venstaande geen rekenig wordt gehouden, welen aan den rand van het pauperisme komen te staan, hetwelk in elk geval ver meden moet worden, besluit deze motie te zenden aan de Re geering, aan de leden der R.-K. Tweede Kamerfractie en te publiceeren in de pers. EEN VRAAG NAAR VET ALS IN OORLOGSTIJD. En daarom is de prijs duurder. De Commissie van Overleg samengesteld uit den Nederlandsohen Slagershond, den Ned. 11. K. Hanzebond van Slagerspatroons en den Nederlandschen Grossierbond voor den vleesckhandel deelt ons nog het vol gende mede, naar aanleiding van de me- dedeeling in de pers van den Regeeringis- commissaris voor de hulpverleening van de melkveehouders betreffende de prijsver- hoogiug van de rauwe vetten. Toen verleden week de ruededeelingen in de pers verschenen omtrent de heffing op spijsvetten en oliën en vooral wijl in sommige bladen de beschouwing er aan vast werd geknoopt, dat na 15 October ge-en onbelast vet meer verkrijgbaar zou zijn, heeft bij het publiek de meeuing post gevat, dat ook het rauwe vet onder de be lasting zou vallen van 35 oent per K.G. en is een ongewone vraag naar rauw vet en gesmolten vet ontstaan. 10 en 20 pond nier vet werden door de klanten tegelijk bij den slager besteld. Het werd een vraag naar vet, als in den oorlogstijd, Aan deze vraag kunnen de slagers niet voldoen, ze moesten bijkoopen. Er ontstond een schaarschte van rauw vet en reuzel, temeer, waar de meeste exportslagerijen na Vrijdag ook geen rauwe reuzel meer afleverden. En waar schaarschte is, ontstaat duurte. Slagers, die kans op levering staande klan ten wilden bedienen, moesten het rauwe rundvet bij koopen voor 1.10 a 1.20 per K.G. De prijzen aan de verschillende groote abattoirs stegen in een week tijds van 0.70 tot 1.20 per K.G., van reuzel in den groot handel van 0.35 tot 0.55 en 0.60. En hoewel er gelukkig vele slagers zijn geweest, die het publiek trachtten gerust te stellen met „het vet wordt niet zoo duur, de abnormale vraag van nu drijft de prijs op toch scheen de lust tot hamsteren van vet niet te beteugelen. De mededee- ling van de Regeeriiigscommissaris doet het voorkomen alsof de slagers geheel on gemotiveerd de prijzen van het vet hebben verhoogd. De werkelijkheid is, dat het pu bliek door te grooten en ongemotiveerden drang tot inslaan van vet, de slagers ge noopt heeft abnormaal veel vet bij te koo pen tot zeer hooge prijzen. Rauw vet xs uiet een artikel hetwelk gefabriceerd wordt, of in voorraad gehouden. Is er een tekort aan rauw vet dan moet uit het buitenland wor den aangevoerd. Een plotselinge groote vraag schiep plotseling duurte, welke ech ter zeer kort za1 duren. Immers het publiek zal over een of twee weken minder koo pen, de slagers zullen voldoende hebben aan hun normalen voorraad rauw vet en rauwe reuzel en de prijzen zullen weer da len. De heffing op gesmolte vet zal echter wel eenigen invloed behouden op de prij zen der rauw vet en reuzel, in dien zin, dat er in de winkels minder van het duur dere verpakte vet, (deels uit het buiten land afkomstig) zal worden gekocht, en de vraag meer zal zijn geconoentreert op rauw vet en reuzel. De hoogere vetprijzen zijn echter aan den anderen kant een voordeel voor de veehouders, te wier behoeve do crisis-zuivelwet is, want de slachtrunderen waaruit veel vet verwacht kan worden doen reeds een beduidend hoogeren prijs op de markt. Waar voor export op het oogenblik prijzen voor spek en reuzel wor den besteed, is vanzelfsprekend, dat ook de reuzel, rauw en gesmolten, voor het bin nenland gebruikt, hooger in prijs is, dan in koop voor de slager. Bij dezen prijs komt 0.35 per K.G. hef fing op het gesmolten vet en gesmolten reu- zal, hetwelk in verhouding tot den prijs een zeer hoog percentage is en drukt op dnn verkoop van een eerste volksvoedsel, wat vet nu eenmaal is. HET DESTRUCTIEBEDRIJF IN ONS LAND. Moeten er meer destructors worden gebouwd? Naar aanleiding van een brief van de Kamer van Koophandel te Rotterdam aan den minister van Binnenlandsche Zaken, waarin bezwaar wordt gemaakt tegen een door dien minister toegezegde kapitaalver- schaffing voor den bouw van een nieuwen destructor voor het Westen des lands, heeft de directie van de N. V. Gekri Destructie bedrijf Overschie aan de pers over den gang van zaken in deze het een en ander medegedeeld. Wij ontleenen daaraan het volgende: Ingevolge de bepalingen der Vleesch- keuringswet zijn met ingang van 1 Juni 1932 de gemeenten verplicht tot het oprui men en onbruikbaar maken van voedsel voor mensch en dier van alle cadavers of afvaldeelen van slachtdieren, voor zoover die cadavers of afvaldeelen door den Ge meentelijken Keuringsdienst zijn afgekeurd en voorts tot het onschadelijk maken van ziek en verdacht vee. Voor de gemeenten vloeit hieruit voort de verplichting tot het gebruik maken van destructors, hetzij onder eigen beheer, of door aansluiting bij provinciale destructors. Na het totstandkomen van de wet is op gericht de N.V. Nederlandsche Thermo- Ghemische Fabrieken te Amsterdam, met de bedoeling om voor geheel ons land voor de destructie zorg te dragen. Het bestuur van de N.T.F. heeft met verschillende ge meenten contracten afgesloten ingevolge welke de gemeenten voor den tijd van vijf tien jaar gebonden waren. De N.T.F. heeft in Bergum een destruc tor gebouwd voor het Noorden en Oosten des lands, waarvoor bij na verloop van eeni gen tijd om steun vroeg bij de regeering. Toen eind 1930 door verschillende Ka merleden op de regeering drang werd uit geoefend om aan de N.T.F. kapitaal te ver schaffen voor de stichting van een tweeden destructor voor het Westen des lands, is door den minister geweigerd om aan dit verlangen te voldoen. Daarna is eerst in Dordrecht een particuliere destructor op gericht, welke de gemeente Dordrecht met 30 omliggende gemeenten bedient. Vervolgens is men overgegaan tot de stichting van den destructor te Overschie, met de bedoelmg om daarmede dkt ge deelte van ons Land te bedienen, dat nog niet voorzien was. Hierbij diene vermeld, dat reeds bestonden de volgende destruc- toren: Bergum voor Oosten en Westen, Winterswijk voor den Achterhoek, Bajsin- gerhorn, Midwoud en Purmerend voor Xoord-Hoiland, Dordrecht voor de Zuki- Hollandscbe eilanden. Voor Noord-Brabant en Limburg zullen destructors worden gebouwd door den N.C.B., terwijl in Zuid-Limburg de gemeen ten zelf voor de destructie zorg dragen. De hceren de Kroes exploiteeren zelf reeds gedurende vijf jaren te Overschie een bloeddrogerij, waarin zij het bloed, dat zij betrekken van de abattoirs van Alkmaar, Haarlem, Leiden, Den Haag, Overschie, 'Rotterdam, Uithoorn, Bodegraven, Noeu- werkerk, Dordrecht, Wolvega, Hardenberg en Bergen op Zoom, met een wekelijksche hoeveelheid van plm. 70.000 K.G. door dro ging geschikt maken voor den handel. Een combinatie van dit bedrijf met het destructiebedrijf leek den heeren de Kroes uitermate economisch, omdat dit destruc tiebedrijf de verplichtingen van de gemeen ten zou overnemen, en dientengevolge ge combineerd met den ophaaldienst van het bloed, de voor destructie bestemde cada vers en afvaldeelen in de verschillende ge meenten zou kunnen afhalen. Een en ander gaf hun aanleiding, tijdig plannen uit te werken tot bet stichten van een grooten provincialen destructor voor gedeeltelijk de provincies Noord-Holland, Zuid-Holland, Utrecht en Gelderland. Met het oog op het van kracht worden van de bepalingen der Vleeschkeuringswe*.. inzake de verwerking van cadavers etc. op 1 Juni 1932, is aan de oprichting der fa briek te Overschie met koortsachtige haast gewerkt, teneinde de gemeenten, die van de diensten van het bedrijf zouden willep gebruik maken, tijdig in staat te stellen, hun verplichtingen, voortspruitend uit ge noemde wet, naar behooren na te komen. Op 6 Mei, dus een maand voor den wet telijk bepaalden datum, is het Destructie bedrijf Overschie officieel in gebruik ge steld en sinds dien verwerkt het bedrijf den dierlijken afval van ongeveer 80 ge meenten in Zuid-Holland. Noord-Holland, Utrecht en Gelderland, zulks tot volkomen tevredenheid der betrokken gemeenten. Mocht enkele jaren geleden de gedachte om subsidie van Rijkswege te verleenen aan de N.V. N.T.F. voor de oprichting van een gewestelijken destructor redelijken grond hebben gehad, thans, nu in de behoeften van de gemeenten ten volle wordt voorzien, bestaat er volgens de heeren Kroes geen enkel aannemelijk motief meer voor een dergelijke kapitaalsverstrekking. Wisten zij reeds uit de uitlating van den minister dat deze voor steun niets voelde, toch zijn zij voor de inrichting van de fa briek inlichtingen gaan inwinnen, en deze inlichtingen waren van dien aard, dat zij volkomen gerust gesteld waren. Op het oogenblik nog, dat zij de installa ties voor de fabriek in Overschie zouden gaan bestellen, is hun door een der hoog ste regeeringsambtenaren medegedeeld, dat van subsidie aan de N.T.F. geen sprake was, maar dat er wel onderhandelingen loopende waren met de N.T.F. over het ver strekken van kapitaal, waarbij door de re geering als voorwaarde werd gesteld, dat de rente van dit kapitaal zou moeten wor den vergoed op de basis van de door de regeering te betalen rente, terwijl kapitaal rente en aflossing gegarandeerd zouden moeten worden door de gemeenten, die zich bij den te stichten destructor zouden aan sluiten. Deze garanticbepaling is thans blijkbaar komen te vervallen. Het was den heeren de Kroes echter ook Dit nummer bestaat uit vier bladen VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Men probeert de Ontwapeningsconferen tie weer op gang te krijgen. (2e blad). Revolutie in Bulgarije? (2e blad). De priesterbeperking in Mexico. (2e blad). BINNENLAND. De regeering neemt, ingevolge haar toe zegging in de Kamer bij de behandeling van de crisis-zuivelwet, de distributie van goedkoope margarine onder het behoeftige deel van de bevolking ter hand. Alleen groote gezinnen komen in aanmerking, (le blad). Een onderhoud met de directie van de N.V. Gekro te Overschie over den bouw van een nieuwe destructor in het Westen des lands met steun van de regeering. Wa^r om f 1 millioen ter beschikking gesteld voor een overbodigen destructor? Mr. Lie- taert Peorbolte motiveert het standpunt van de regeering. (1ste blad)., Ons parlementair overzicht (2de blad). bekend uit de contracten, die de N T.F. met de verschillende gemeenten had, dat deze eisch, welke aan de gemeenten zou worden gesteld, een nieuwe voorwaarde was, die in de bestaande contracten niet voorkwam, terwijl zij tevens wisten, dat verschillende gemeenten een dergelijke voorwaarde niet zouden accenteeren. Bo vendien werd door vele gemeenten, voor welke zij het bloed verwerken, sterk bij hen op de stichting van een destructor aan gedrongen. Onder deze omstandigheden meenden zij zich niet behoeven te onthouden om van cle uitvoering van hun plannen, om ook te Overschie een destructor te bouwen. De vraag rijst nu, of het voor het Rijk noodzakelijk is, aan do N.T F. een kapitaal te verschaffen van niet minder dan éón millioen gulden, teneinde haar in staat te stellen nog een destructor te Woerden te bouwen. De directeuren van de Gekro zijn van meening, dat dit een onnoodipe kapitaal- verspilling is eenerzijds, en anderzijds een kapitaal-vernietiging, doordat de reeds be staande destructors daardoor zouden wor den bedreigd. Zij kunnen zich met voor stellen. hoe de regeering, na steeds een af wijzend standpunt te hebben ingenomen, thans, waar allerwegen op versobering en bezuiniging wordt aangedrongen, zoo ver kan gaan om nu een millioen beschikbaar te stellen. De oude contracten, welke de N.T.F. met de gemeenten had en waarin aan do ge meenten een gedeelte van de bruto-op- brengst was toegekend, zijn komen te ver vallen en daarvoor in de plaats heeft do N.T.F. thans nieuwe contracten aan de ge meenten gezonden, waarin een subsidie wordt gevraagd tot 400 per jaar. De fabriek te Overschie heeft voldoen de capaciteit voor de bediening van do Westelijke provincies en de directie is dan ook van meening, dat het ongehoord zou zijn, thans nog aan cle X.T F. rond 1 mil lioen gulden te verschaffen voor een nieu wen destructor. Naar aanleiding van deze uiteenzetting heeft V.D. zich om inlichtingen gewend tot mr, Lietaert Pcerbolte, directeur-generaal van de Volksgezondheid, die het volgende mededeelde. Ten onrechte wordt door do directie van de N.V. Gekro Destructiebedrijf Overschie gezegd, dat toen eind 1930 door verschil lende Kamerleden op de regeering drang werd uitgeoefend om aan den N.T F. kapi taal te verschaffen voor de stichting van een tweeden destructor voor het Westen des lands door den minister geweigerd is, aan dat verlangen te voldoen. De minister heeft alleen gezegd, dat hij met zijn ambt- genooten zou overleggen en de zaak zou onderzoeken. Toen de heer De Kroes wilde overgaan tot de stichting van een destructor heeft hij geweten, dat de regeering daarover met de N.T.F. in onderhandeling was. Mr. Peerbolte heeft hem uitdrukkelijk gezegd, dat hij op eigen risico handelde en zelf moest weten wat hij deed. Het eenige, wat dezerzijds geëischt werd, was dat de wette lijke voorschriften werden nagenomen. Bij het oprichten en in werking stellen.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1