DINSDAG 11 OCTOBER 1932 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 regeling van afbetaling tweetal ontwerpen van wet. Rapport van de Staats-commissie. Op 31 Januari 1930 heeft de minister van Justitie een commissie ingesteld, waaraan werd opgedragen, te onderzoeken of, en zoo ja, op welke wijze de overeenkomst van koop en verkoop op afbetaling bij de wet moeten worden geregeld, zoo noodig met een of meer ontwerpen van wet. Voorzitter van deze commissie was prof. mr E. J. J. van der Heyden, hoogleeraar te Nijmegen, secretaris mr. L. D. Frank, adv. proc. te Amsterdam. Blijkens het thans verschenen rapport der commissie heeft zij bij de vervulling van haar taak het volgende werkprogram ten uitvoer gebracht: I. Onderzoek naar de bezwaren, welke de koop op afbetaling in zijn verschillende vormen en de daarbij gewoonlijk voorko mende bedingen opleveren; II. Bestudeering der heerschende wet geving op hét gebied van afbetalingsover- eenkoinsten in het buitenland; III. Onderzoek in hoeverre de geopperde bezwaren door middelen van burgerrechte- lijken aard kunnen worden ondervangen dan wel verdere wette-lijke voorziening noodig maken;. IV. Ontwerpen eener wettelijke regeling met memorie van toelichting. De commissie heeft uitvoerige inlichtin gen en bescheiden gevraagd, en in de meeste gevallen ontvangen, van tal van bonden en vereenigingen van handelaren, in wier bedrijven cte afbetalingshandel een belangrijke plaats inneemt en van over heidsbedrijven, die een verkooporganisatie van huishoudelijke toestellen bezitten (gas kachels, stofzuigers e.d.). Uit de binnengekomen antwoorden is ge bleken, dat de afbetalingstransacties onge veer 90 procent bedragen en van den tota len omzet der handelaren, die inlichtingen hebben verstrekt. De groote meerderheid der afbetalings overeenkomsten heeft een gunstig verloop. Toch valt er sinds den oorlog een ongunsti ge tendenz in het verloop der betalingen waar te nemen. Dit wordt geweten aan een sterk dalende moraliteit van debiteuren, die het betalen van schuld en zorg voor an dermans goed niet meer als een natuurlijke verplichting gevoelen. Verduistering van in huurkoop gegeven voorwerpen wordt, in verhouding tot het aantal afgesloten contracten, betrekkelijk zelden geconstateerd. Niettemin bestaan er over de werking en gevolgen der overeenkomst in het bijzon der in geval van wanbetaling, verschillende klachten. Ernstige klachten. Nagenoeg allen klagen zeer ernstig over de kostbare, langdurige en omslachtige wijze van procedeeren. Verder wordt geklaagd over weinig medewerking van de zijde der politie, in geval van verduistering; over het verloren gaan van den eigendom door executori- schen verkoop van voorwerpen in huurkoop, ten bate van den verhuurder van het door den huurkooper bewoonde perceel, of ten laste van den fiscus, indien die voorwerpen tot stoffeering dienen; voorts over de heer schende rechtsonzekerheid aangaande de bevoegheid van de gehuwde vrouw. In het bijzonder de autohandel en de financie ringsinstellingen hadden klachten en ver der werden er aanmerkingen gemaakt om trent de onzekerheid van het zegelrecht voor afbetalingscontracten. Als voornaamste oorzaken van algemeen erkende misstanden werden o.m. genoemd het laakbare optreden van colporteurs, vooral tegenover niet credietwaardige afne mers; verder onvoldoende informatie vóór het sluiten van het contract. Naast geldel ijken achteruitgang van den huurkooper stuit men echter ook vaak op FEUILLETON. DE DOCHTER VAN DEN DICTATOR ROMAN VAN EDGAR JEPSON. Vertaald door F. van Velsen. (Nadruk verboden). 40) De bijtende verachting, die uit haar stem klonk, stilde mijn woede. Haar on rechtvaardig oordeel deed me pijn. „Om den buit vechtenriep ik met vuur. „Geen kwestie van! "Wij waren ik was.... uw vadermijn tong kleef de aan mijn gehemelte. Ik kon haar niet zeggen, dat haar vader een moordenaar was. „Ja"', zei ik gejaagd, „wij vochten om den buit." Langzaam wendde ik mij van haar af, greep naar de kroon en smeet het onge luksding in een hoek. Het was kinderachtig om mijn woede op dat ding te koelen, maar het luchtte mij op. „Wij vochten niet om den buit", riep Cumberland, rood van woede. „Zoo iets doen heeren niet. Het was de vervloekte sentimentaliteit van dien Hulston. Hij be looft zijn medewerking aan een onderne ming als deze en denkt dan dat alles vtn een leien dakje gaat. Omdat ik dien suf- fert van een schildwacht van den toren heb gesmeten, maakt hij zoo'n kabaal en vliegt mij naar de keel. Het zou zeker een mooie vertooning geweest zijn als wij sa men, zwaar geboeid naar de gevangenis zouden gebracht zijn, met het uitzicht op twintig jaar jaar dwansarbsid Een schild wacht! Ik zou er twintig van den toren af- regooid hebben en nog twintig er boven op onwil, vaak aangemoedigd door de weten schap, dat verhaal toch moeilijk of onmoge lijk is. Een register van afbetalingsschulde naren, gelijk voor automobielen hier en elders bestaat, en gelijk in voorbereiding is bij den „Bond van belanghebbenden bij den verkoop op termijnbetaling" kan goed werk verrichten. Scherp toezicht op de colporteurs is eveneens noodzakelijk; voorts heeft vaak aflevering niet plaats voordat b.v 15 tot 20 procent is voldaan. Ook wordt gebruik ge maakt van cessie van toekomstig loon. Om een oordeel te krijgen over de koo- pers zijn o.m. inlichtingen gevraagd aan bureaux voor rechtskundigen bijstand; ook van de zijde der afnemers bleken vele klachten te bestaan: over de colporteurs, over koopen boven koopkracht, over te be zwarende voorwaarden, over misbruik door te hooge prijzen te calculeeren, waardoor woeker in de hand wordt gewerkt. De commissie heeft een uitvoerig onder zoek ingesteld naar de in het buitenland bestaande ste'sels": overal wordt de afbe talingsovereenkomst opgevat en uitgewerkt als een bijzondere vorm van koop en ver koop. Wat de toekomst voor het eigen land be treft, is de commissie tot de overtuiging ge komen. dat vaak het bestaande privaat recht tekort schiet om beiden partijen vol doende waarborgen te geven. De commissie heeft gemeend, de privaatrechtelijke rege len te moeten beveiligen en aan te vullen met de hulp van het publiekrecht. Beginselen der wetswijziging. Slechts door ingrijpende wetswijziging kan aan de meeste bezwaren tegemoet worden gekomen De commissie is bij haar ontwerp hiertoe uitgegaan van de volgende beginselen: Rekening moet worden gehouden met de gerechtvaardigde belangen' van beide par tijen. Geen voorstellen moeten worden gedaan, welke de grondslagen van ons recht aantas ten. Wettelijke regeling dient zooveel moge lijk te worden beperkt tot het gebied van het privaatrecht. Slechts dan is afwijking gerechtvaardigd, indien het privaatrecht niet voldoende hulp kan bieden. De onder werpen, welke op dien grond voor voor ziening buiten het privaatrecht in aanmer king komen zijn het colportagestelsel en het afbetalmgsbedrijf, uitgeoefend als vorm van woeker. Een wettelijke regeling der afbetalings overeenkomst dient te worden beperkt tot* roerend goed. Een wettelijke regeling moet in principe niet worden beperkt door een bepaalde waardegrens, zooals in vele buitenlandsche wetten is geschied. Elke waardegrens is wil lekeurig en moeilijk aan te passen aan de voortdurende wijzigingen in het prijsniveau. Evenmin moet bij een wettelijke regeling onderscheiden worden of een der partijen al dan niet koopman is, dan wel of de koop plaats vindt met productief of consumptief doel. Waar afbetaling een bijzondere vorm van koop en verkoop is, of afbetaling met voor behoud van eigendom, kan de regeling zich dus aanslu'ten bij die van koop en verkoop in het B. W. Een algemeen verbod van colportage zou te ver voeren, doch wel is mogelijk een ver gunningsstelsel, versterkt door een straf bedreiging. De verplichting, bepaalde belangrijke be dingen, welke in de meeste afbetalingscon tracten worden aangetroffen, schriftelijk vast te .leggen, zal tevens tengevolge heb ben, dat zekere eenheid in de aangewende formulieren zal ontstaan. Het denkbeeld, uniforme contract-sformu'ieren voor te schrijven, moet, gezien de verscheidenheid van de belangen, welke bij een huurkoop kunnen betrokken zijn, verworpen worden. Voorschriften, waarbij geschrift als gel- digheidsvereischte voor verschillende ge bruikelijk e bedingen orui gesteld, kunnen mede dienstbaar worden gemaakt om te ko men tot een duide'ijke en onomwonden ver melding van den totalen prijs. Matigingsbevoegdheid voor den rechter is voorts zeer gewenscht. desnoods. Je moest je doodschamen", riep hij naar mij. „Ik dacht dat er meer pit in je zat!" Ik keek Emma aan. Haar gelaat werd steeds bleeker en strak keek zij haar vader aan. In de diepste wanhoop riep zij uit: „MoordToen begon zij te snikken. Opeens klonk het geluid van voetstap pen en sabelgekletter to ons door. Als bij tooverslag verdween de woede van Cum berland's gelaat. Met één sprong was hij bij de kroon en duwde het ding in 't kof fertje, dat hij onder de sofa stopte. Tot Emma riep hij op bevelende toon: „Kind, ga naar je kamer", en tot mij: „Vooruit, vlug, Hulston. Doe andere kleeren aan Met verstarde trekken bleef Emma hem aanstaren. „Zal je nu gaanriep hij woedend en stampte met zijn voet wild op den vloer.. Zij sine heen en sloot de deur achter zich. Eenige oogenblikken later hoorden wij de voetstappen onze cleur voorbijgaan, de trap op, naar de torenkamer. Tk zei reen woord doch verwisselde snel van kleeren on trok haastig mijn schoenen weer aan. Ik hieln Cumberland de wanorde in de kamer herstellen. Wii hoorden de voefet pen boven onze hoofden. Zij waren dus nu bij de ..Reealia". Vlug gingen wij aan de speeltafel zitten en namen de kaarten op. Nauwelijks zaten wij er of er werd ge- klont op onze deur. ..Binnen", riep Cumberland. De deur ging onen en er verscheen eon officier op den drempel en achter hem twee soldaten, die over zijn schouder heen naar binnen keken. ..Pardon, mijnheer Cumberland", zei Je officier beleefd. ,.de schildwacht is van den toren gevallen en dood in den tuin gevonden." Verhaal op salarissen. Wat het verhaal op salarissen van ambte naren betreft, dit is voldoende geregeld in de Ambtenarenwet-1929. In een regeling, waarbij bepaalde rech ten afhankelijk worden gesteld van een graad van achterstand in de termijnbeta ling, is voor den credietgever een prikkel gelegen om de termijnbedragen niet te laag te stellen. Dit kan maatschappelijk ge wenscht zijn. Een algeheel verbod van looncessie heeft de commissie ontraden; zij beveelt een re geling aan, dat slechts de termijnen, we ke bij regelmatige afwikkeling opeischbaar zouden zijn, op het loon kunnen worden ge kort. Tegenover den verkooper is het echter een eisch van billijkheid, dat hij op een voudiger wijze de terugneming rechtens kan verwezenlijken dan door de thans ver- eischte procedure. Wat de rechten van derden betreft, komt allereerst in aanmerking het retentie-recht. Huurkoop wekt schijn van eigendom, der den te goeder trouw dienen dus beschermd te worden; ook bij fiscaal beslag is nadere regeling noodzakelijk. Woekerbestrijding. Duidelijke vermelding van den koopprijs is in ieder contract gewenscht, in het bij zonder wat betreft beteugeling van z.g. „ketting-contracten'', waarbij het in huur koop verkochte óók verbonden blijft voor andere schulden. Juist om woekerexcessen tegen te gaan, zijn publiekrechtelijke bepalingen noodig, w arbij het uitoefenen van den afbetalings handel betreffende zaken van geringe waar de aan een vergunning wordt onderworpen. Ook heeft de commissie nog de in geval van faillissement gewenschte regeling on derzocht en voorts uitgesproken, dat de ter mijnbetaling moet worden onttrokken aan de werking van de surséance van betaling. Het procesrecht zal gelijktijdig dienen te worden gewijzigd, b.v. door vereenvoudiging van de procedure tot terugneming van de overgedragen zaak; recht voor den verkoo per tot het nemen van conservatoire maat regelen. Voorts zal iedere huurkoop-proce dure bij verzoekschrift bij den kantonrech ter moeten kunnen worden aangebracht. Ten slotte bepleit de commissie verlaging van zegelrecht. Twee wetsontwerpen. Bij het rapoprt zijn gevoegd twee ontwer pen van wet met memorie van toelichting; het eerste bevat de regelen van materieel en formeel privaatrecht en fiscaalrecht, welke in de bestaande wetten kunnen wor den mgelaseht; het tweede geheel op zich zelf staande regelen van administratief recht. In het eerste wordt de grootste plaats ingeruimd aan een nieuwe afdeeling, toe to voegen aan den titel van koop en verkoop in het derde boek B W. Deze is verdeeld in twee paragrafen, onderscheidenlijk be treffend den koop en verkoop op afbetaling in 't algemeen en den huurpkoop in 'het bij zonder. Het rapport is verkrijgbaar bij de Algem. Landsdrukkerij (Rijksuitgeverij) te 's-Gra- venhage). Andere bladen schrijven DE DERDE LOONSVERLAGING BIJ DE SPOORWEGEN. Eerst regeling van den arbeidstijd van chauffeurs. De Tijd schrijft: Concurrentie van de vrachtauto dwingt de Spoorwegen tot het aankondigen van een 10 pet. loonsverlaging. Dit zal de der de verlaging van inkomsten zijn voor het personeel, dat zich sinds 1924 nu in totaal 28 pet. heeft zien aftrekken. De concur- Goeie hemel", riep. Cumberland uit. Hij deed alsof hij erg schrok. „Verschrikkelijk", ging hij voort, „hoe is 't gebeurd „We kunnen het niet vermoeden. Hebt u er niets van bemerkt?" „Is hij langs onze vensters gevallen", vroeg de schurk op een toon, die van le vendige belangstelling moest blijk geven. „Neen hij is op 't binnenplein gevallen." „O, dan hebben wij door den wind niets kunnen hooren. Misschien is hij wel over den rand van den toren geslagen, 't Waait er hard genoeg voor. Kom, Hulston, laten wii eens gaan kiiken." Ik stond op. Wij gingen met den officier naar den bovensten trans van den toren, keken over de borstwering en bespraken de kracht van den wind, de waarschijnlijk heid van een duizeling en de mogelijkheid van een zelfmoord. Wij luisterden naar de meeningen van de soldaten, die zeer ont daan waren over het verlies van hun ka meraad. Wij daalden allen, naar het bin nenplein waar de overige manschappen van de wacht om het. lijk gesohaard ston den en wachtten op den dokter, die inmid dels geroepen werd. Fluisterend spraken zij over de verschil lende wiizen waarop het ongeluk kon ge beurd zijn. Cumberland drong zich nog al naar voren en verdedigde de mogelijkheid van een val. door een plotselingen ruk wind. Hij wees er op, dat de man een wijde cape droe^r. die makkelijk veel wind kon gevat hebben. Tk moest bekennen, dat hij zich 7,eer verstandig sedroeg in deze merkwaardige omstandieheden. maar diep in mijn binnenste had ik toch een over- groote minachting voor den man, die zóó koelbloedig kon te werk gaan. Toen de dokter kwam* en het lijk had onderzocht, zei deze: UIT DE RADIO-WERELD Programma's voor Woensdag 12 October. Huizen, 296 M. Uitsl. NCR V-Uitzending. 8".00 Schriftlezing. 8.15 Gramofoonpl. 10.00 Zang door het NCRV-Damesko jr. 10.30 Morgenwijding. 11.00 Zang voordracht Jeanne van Ame- iongen (sopraan) m. m. v. Ali de Jager (piano). 11.30 Concert door W. Tump (viool), R. Hendriks (cello) en Chr. Veelo (piano). I.302.00 Vervolg zangvoordraoht. 2.30 Concert m. m. v. H. Kiekens (hobo), Jan de Vente (fluit), B. de Wilde (klari net) en F. Gersteling (piano). 4.30 Gramofoonpl. 5.00 Kinderuurtje. 6.00 L. de Ruiter: „Een krijgsman met de pen". 6.b0 Engelsche les. 7.007.30 Afgestaan. 7.45 Ned. Chr. Persbureau. 8.00 Evaugelisatie-samenkomst Baptisten- Kerk te Groningen. Sprekers: Ds. J. Louw en Ds. F. E. Huizinga. Zang door Gem. Zangkoor. J. Bos (orgel). 9.30 Gramofoonpl. Pl.m. 10.00 Vaz Dias. 10.45111.30 Orgelconcert Frans Hasse laar. Hilversum 1875 M. Uitsl. VAR A-programma. 8.00 Gramofoonpl. 0.00 Morgenwijding. 10.15 Voor Arb. in de Continu-bedr. R. Nunuin (declamatie) J. Brookhouse McCar thy (orgel), G. J. Zwertbroek (toespraak) en gramofoonpl. 12.00 Concert door VARA-kleinorkest o. 1. v. P. Duchant en gramofoonpl. 2.00 Voor de Vrouw (voordracht en gra mofoonpl.). 3.00 Voor de kinderen. 5.30 Concert door de „Notenkrakers", o. 1. v. D. Wins en gramofoonpl. 7.00 Toespraak door F. van Meurs. 7.20 Concert door VARA-orkest o. 1. v. H. de Groot, m. m. v. H. van Wezel (cello). 8.00 J. Ratfcé: „Verspilling van produc tieve krachten III". 8.20 Concert door „De Flierefluiters", o. I. v. H. de Groot. 8.50 Gramofoohpl. 9.00 „De Affaire Dreyfus" III. N.V. Am- sterdamsche Tooneelvereeniging o. 1. v. A. v. Dalsum en A. Defreane en het VARA- tooneel o. 1. v. W. van Cappellen. Algeheele leiding: A. van Dalsum. 10.20 Va/z Dias. 10.30 „De Flierefluiters' o. 1. v. H. de Groot. II.00 Orgelspel Joh. Jong. 11.3012.00 Gramofoonpl. Daventry 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Tijdsein en weerbericht. 11.05 Lezing. 12.20 Orgelconcert Q. Maclean. 1.05 Leonardo Kemp's orkest. 1.50 Gramofoonpl. 2.45 Voor de scholen. 3.50 Stedelijk orkest Bournemouth o. 1. rentio van de vrachtauto dwingt dus deze menschen tot een aanzienlijk lager levens peil. Deze concurentie wordt mogelijk go maakt in hoofdzaak doordat de auto èn in het onderhoud van de wegen èn in de ar beidsvoorwaarden voor het personeel com mercieel veel voordeeliger kan werken. Wat het eerste betreft, op de organisa tie van een verkeersfonds, zooals de com missie-W elter dit voorstelt, komen wij bij gelegenheid nog terug. Het laatste maakt voor ons de loonsverlaging bij de Spoor wegen ongewenscht. Een semi-officieel be drijf als dit kan zich niet door de meer dan treurige arbeidsvoorwaarden in de auto branche laten dwingen tot het prijsgeven „Er valt hier niets meer te doen. Neem hem op en breng hem naar de wacht." Ik hielp mee het doode lichaam wegdra gen. Ongemerkt kon ik in de duisternis het stompje sigaar, dat de man nog in zijn verstijfde hand hield, wegnemen, en in mijn zak steken. Dat zou Cumberland voor moeilijke vragen behoeden. In de wacht zaal legden wij den doode op een tafel. Ik kon er niet toe besluiten naar het gezicht van den man te kijken, een groote weer zin welde in mij op. Cumberland en ik gingen naar de toren kamers terug en als bij onderlinge af spraak liepen wij tegelijk naar het buffet en grepen naar de karaf Whisky. „Ik geloof, dat wij zoo veilig zijn als de bank" In één teug dronk ik mijn glas leeg en greep toen naar mijn hoed. Een antwoord op zijn woorden kon niet over mijn lippen komen. „Zeg Hulston", zei hij, „ik hoep, dat je booze bui nu over is. Misschien weet je het zelf niet, maar je hebt duivelsch sterke handen." „Je gaf je eerewoord en hebt het gebro ken", zei ik kalm. „Het paste jou ook niet om mijn eere woord te vragen. Ik herhaal noc eens. dat zulke dingen niet van een leien dakje gaan en men handelen moet naar de omstandic- heden." Hij waehte even en keek mij scherp aan. ..Werkelijk Hulston, ik kon niets anders doen. Jij schijnt eenie lawaai in de schatkamer gemaakt te hebben waar door de aandacht van den schildwacht ge trokken werd. De man luisterde scherp. Toen gaf ik hem een duw Dat was een leugen. Ik had niet het min ste geluid gemaakt. Door deze verklaring van Cumberland werd mijn meening, dat v. Sir Dan Godfrey m. m. v. F. Merrich (piano). 5.05 Orgelconcert S. Gustard. 5.35 Kinderuur. 6.20 Berichten, 6.50 Handei's en Corelli's vioolmuziek door Orrea Pernel. 7.10, 7.30 en 7.50 Lezingen. 8.20 BBC-Dansorkest o. 1. v. H. Hall. 9.20 Berichten. 9.40 Symphonieconcert door het BBC- orkest o. 1. v. A. Boult, m. m. v. P. Jones (tenor). O.a. Symphonie no. 3 in a kl. u, Mendelssohn. 10.05 Lezing. 11.20—12.20 Roy Fox en zijn orkest. „R a d i o-P aris" 1725 M. 8.05, 12.50 en 7.40 Gramofoonpl. 9.05 Symphonieconcert door het Omroep orkest o. 1. v. E. Bigot. Kalundborg, 1153 M. 11.2012.35 Concert uit hotel Angleterro. 2.504.20 Concert uit „Rest. Wivex". 4.204.50 Gramofoonpl. 7.50—8.30 Omroeporkest o. 1. v. Rees en, 0.a. uit „Cavalleria Rusticana", Mascagni en „Carmen", Bizet. 8.30 Radiotooneel. 9.10 Deensohe liederen door Dagny Mol- ler (zang) en F. Jensen (piano). 9.4510.20 Omroeporkest o. 1. v. Reeeen. Noorsehe muziek. Langenberg, 473 M. 6.257.20 Gramofoonpl. 11.2012.10 Concert uit Münohen, o. L v. E. Klosz. 12.201.50 Concert o. 1. v. Eysoldt. 4.205.30 Suppé-concert uit Frankfurt o. 1. v. Merten. 7.508.20 Concert uit Londen o. 1. v. S. Robinson m. m. v. het Radio-Mannenkoor. 8.20 Symphonieconcert door het Omroep orkest o. 1. v. Buschkötter m. m. v. E. Erd- mann (piano), oa. Pianoconcert in Bes gr. t„ Beethoven. 10.00—11.20 Concert o. 1. v. Wolf. R o m e 441 M. 9.05 Masca-gni-concert m. m. v. orkest en solisten o. 1. v. Casolari. Brussel 508 en 338 M. 508 M.12.20 Concert o. 1. v. Moreau. 5.20 Kamermuziek. 6.20 Gramofoonpl. 8.20 Concert door de Stafmuziek dor Grenadiers o. 1. v. Lt. R. de Couninck. 9.00 Gramofoonpl. 9.20 Radio-tooneel (gamofoonpl.). 9.50 Concert uit de Memlinczaal te Ant werpen o. 1. v. Moreau. 338 M.: 12.20 Zie 508 M. 6.20 Gramofoonpl. 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Gramofoonpl. 9.20 Concert door do Stafmuziek der Gre nadiers o. 1. v. Lt. de Ccuninck. 10.30 Concert uit de Memlinczaal o. 1. v. Moreau. Z e e s e n, 1635 M.. 6.50 „Undino", romantische opera in 4 bedrijven van A. Lortzing, m. m. v. solisten, koor en orkest o. 1. v. Paul Breisach. ca. 8.35 en 9.50 Berichten. Na afloop tot 11.20 Dansmuziek door Willi Schönfeld en zijn orkest. wat het eenmaal als behoorlijk heeft er kend. Wij verwachten van de regeering eerst een ontwerp tot regeling van den arbeids tijd der chauffeurs en wat hiermee samen hangt. Wanneer hierin een ten minste be vredigende regeling is getroffen, dan eerst lijkt het ons mogelijk te praten over loons verlaging." WIE ZIJN TIJD BEGRIJPT, PROPAGEERT DE KATHOLIEKE PERS het een moord met voorbedachten rade was, versterkt. Ik onderdrukte mijn woede. Ik wilde een herhaling voorkomen van het geen zoo straks was voorgevallen. De onge lukkige kon toch niet meer ten leven ge wekt worden en ik dacht ook aan Emma het zou niet onmogelijk zijn, dat ik reeds spoedig haar eenige beschermer zou blij ken te zijn. „Jij hebt het gegeven woord gebroken", zei ik kalm. „Luister eens Hulston, ik zeg je nog eens dat je mijn eerewoord niet had mogen eischcn. Laat die heele geschiedenis nu naar den duivel loopen, kerel Waarom blijf je er nu toch over nakaarten? Ik mag je werkelijk graag lijden. Ik kan me niet herinneren, dat ik me ooit door iemand zóó heb laten toetakelen. Kerel, wat heb jij een greep! Als Emma niet was binnen ge komen geloof ik, dat je mij gewurgd zoudt hebben. Maar", vervolgde hij en er kwam con lach op z.ijn verhit gelaat, „weet jo wat ik nu doen zal Tk zal je een cheque van tienduizend pond geven." „Dank je. Ik accentecr geen bloedgeld", antwoordde ik. terwijl ik naar de deur ging. „Wil je geen chèque van tienduizend pond aannemen 1" rien hij vol verbazing „Tienduizend pondBen je stapel gek, kerelJe kunt ook te veel gentleman wil len zijn Ik had werkelijk geen lust meer om nog iets te zeegen. Tk ging heen, sloot de deur achter me en liep langzaam naar de „Bnowdrop". Het duurde lang dien nacht alvorens ik insliep. Ik droomde van dien ongelnkkigen schildwacht en schrok zelfs een keer wakker, omdat ik meende zijn ancstcil weer te hooren. Tk maakte mij zelf duizend verwijten (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 9