24ste Jaargang MAANDAG 10 OCTOBER 1932 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BINNENLAND ZONDAGSBLAD No. 7325 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bi] onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bi] vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogste 30 woorden, betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur verhuur, koop en verkoop f 0.50. regel Dit nummer bestaat uit drie bladen Dr. CL. MEULEMAN. t Hedenmorgen is vrij plotseling overle den dr. Gl. Meuleman, directeur van de Wilhelmina-sohool, R. K. Kweekschool voor vroedvrouwen te Heerlen. Dr. Meuleman was eenigen tijd lijdende aan suikerziekte, doch was pas enkele da gen bedlegerig. Toen vanmorgen mevr. Meuleman thuis kwam uit de kerk, vond zij haa echtgenoot dood te bed liggend. Dr. Meuleman werd 13 Maart 1871 te Zwolle geboren en promoveerde 22 Maart 1902 aan de Stedelijke Universiteit te Amsterdam tot doctor in de geneeskunde. Nia eerste te Leiden als assistent van prof. v. d. Hoeven werkzaam te zijn ge weest en daar een uitgebreide practijk te hebben waargenomen, werd dr. Meuleman naar Heerlen geroepen waar op 2 Januari 1912 de Vroedvrouwenschool werd opge richt. Dr. Meuleman is ook meerdere jaren lid van den gemeenteraad van Leiden ge weest. Buitengewoon groot zijn de verdiensten, die de overledene had op sociaal-medisch terrein. Met dr. Meuleman is, specdaal aan de mijnstreek ontvallen een hard werker, die, geleid door zijn katholieke beginselen en onbaatzuchtige toewijding, heel veel voor veler geestelijk en maatschappelijk heil heeft gearbeid. 3EGEERINGSBELEID EN R.-K. KAMERFRACTIE. Wat behartigd zal worden. In een vergadering der B.-K. Kiesver- eeniging te Amsterdam heeft het Tweede Kamerlid C. J. Kuiper verklaard, dat de katholieke Kamerfractie in de komende maanden naar vermogen zal bevorderen: le. dat de belangen der groote gezin nen zooveel mogelijk worden ontzien 2e. dat de werkloosheidszorg in het raam der mogelijkheden aan redelijk te stellen eischen blijft voldoen. 3e om waterstaatswerken ter voorko ming van verdere uitbreiding der werk loosheid zoo mogelijk uit te breiden en ge forceerd uit te voeren. WORDT DE INVOER VAN KOLEN GECONTINGENTEERD? Op de Donderdagmiddag gehouden be sprekingen over de eventueele contingen- teering van den invoer van steenkolen is gebleken, dat alle vertegenwoordigers van de mijnstreek sterk voor contingenteering waren. Sprekers uit de meest verschillende andere bedrijven overal elders in den lan de, dus de overgroote meerderheid, waren er tegen. SCHILDERIJEN VAN H M. DE KONINGIN. H.M. de Koningin heeft als totaal op brengst van de tentoonste'iingen van Haar werken een bedrag van 31.366 doen af dragen aan het Steuncomité voor Beelden de kunstenaars. DESTRUCTIE VAN VEE EN VLEESCH. De Minister van Binnenlandsohe Zaken heeft.het volgende schrijven gericht tot de I colleges van burgemeesters en wethouders der gemeente in de betreffende gebieden: „Zooals uw College bekend zal zijn, heeft de N.V. Nederlandsohe Thermo-Chemische Fabrieken het voornemen, voor het westen i des lands een destructor te bouwen, die het den gemeenten mogelijk zal maken te j voldoen aan het voorschrift van artikel 15 van de Vleesohkeuringswet en aan de arti kelen 61 en 63 van het Koninklijk Besluit van 5 Juni 1920 Stbl. 285 zooals dat later is gewijzigd, tot uitvoering van artikel 18 van de wet. Onder voof-behoud van goed keuring van de Sta ten-Generaal heeft de Regeering met het bestuur van bovenge noemde N.V. een overeenkomst van geld- leening gesloten, strekkende om haar het behoodigde bouwkapitaal te verschaffen, waarmede gepaard za-1 gaan toezicht van Regeeringswege op de uitoefening van het bedrijf en geregelde controle van het af te leveren product, wat de steriliteit be treft. Aangezien in toenemende mate vragen rijzen bij gemeentebesturen te dezer zake, heb ik gemeend, ter wegneming van onze kerheid het bovenstaande te uwer kennis te moeten brengen. De destructor zal werken voor een ge bied, omvattende plm. 450 gemeenten in Zuid-Holland, Noord-Holland, Utrecht en Gelderland". DE UITWERKING VAN DE WINKEL SLUITINGSWET. Een officieel onderzoek. Naar de „N. R. Crt." verneemt, heeft, de minister van oeconomische zaken en ar beid den raad van beheer van het oecono- misch instituut voor den middenstand ver zocht, een summier onderzoek in te stel len naar de uitwerking van de Winkelslui tingswet op den omzet in het winkelbedrijf voornamelijk op Zondag. Het ligt in de bedoeling, dit onderzoek op beperkte schaal te doen geschieden en voorshands te bepalen tot de koek- en ban ketbakkerswinkels, sigarenwinkels en slij terijen, en wel te 's-Gravenhage en te Am sterdam. Met de plaatselijke midden standsorganisaties zal omtrent de uitvoe ring overleg gepleegd worden, en de me dewerking van de lindelijke middenstands bonden is ingeroepen. DE HAAGSCHE GEMEENTE- BEGROOTING. Hoewel de begrooting en de M. v. T. nog niet zijn verschenen hebben B. en W. van 's-Gravenhage den gemeenteraad bereids het z.g. voorwoord toegezonden. Hieruit blijkt, dat aanvankelijk een te kort viel te overbruggen van 60.000.000. Dit bedrag, hebben B. en W. door het nemen van verschillende maatregelen (waarvan de raad reeds sommige heeft goedgekeurd) weten terug te brengen tot 2.600.000. Bij de dekking van genoemd tekort gaan B. en W. voorshands uit van een stijging van het aantal opcenten met 20, dus dit te brengen op 26. Het tekort is hiermede evenwel niet gedekt. De meer derheid van B. en W. overweegt in ver band hiermede het vaststellen van een nieuwe salarisregeling voor los, tijdelijk en nieuw aan te stellen personeel, een wijziging in de regeling der periodieke verhoogingen van ambtenaren en werk lieden, invoering van den 9-urigen werk dag voor het verplegend personeel in de gemeente-ziekenhuizen en afschaffing van den vacantiebijslag. Van deze maatrege len verwachten B. en W. een besparing van 500.000. De rest van het tekort zouden B. en W. willen dekken uit de reserves der productieve bedrijven, die op 31 Dec. 1931 totaal 7.191.933 bedroe gen en waarvan B. en W. thans 1.100.000 ovor de begrooting van 1933 willen aan wenden. Mochten de crisisuitgaven over 1933 in werkelijkheid stijgen tot de hoogte, als waarop thans voor 1932 dient te worden gerekend, of mocht de gemeen teraad zich met de door B. en W. voor gestelde maatregelen niet kunnen ver eenigen, zoo zal rekening moeten worden gehouden met een aantal opcenten, dat gelegd is iets boven 40. Pinda-verkoopers in Den Haag verbaliseerd. De politie heeft tegen eenige van de vele Chineezen, die de laatste weken in Den Haag pinda's in suiker te koop aan bieden, proces-verbaal opgemaakt, terwijl de trommels met inhoud in beslag zijn ge nomen. De Chineezen zijn n.l. niet in het bezit van een ventvergunning, terwijl zij boven dien de Winkelsluitingsverordening over treden. ANDREO CSEH EN DE CSEH-METHODE. Woorden, niets zeggend voor hen, die nooit het voorrecht hadden Andreo Cseh te zien voor een volle zaal met leerlingen, woorden, die een wereld van zonnige vreugde en sympathie inhouden voor de honderden jonge en.... oudere cursisten, die zijn lessen bijwoonden. Een beschrijving geven van de metho deonmogelijk. De woorden les sen, methode, passen zelfs in het minst niet bij den aard van Andreo Cseh, die veel meer heeft van een geestig en onder houdend verteller, dan van een leeraar in den gewonen zin. Waarom moeten lessen altijd ernstig zijn? zegt Andreo Cseh. De moderne mensch hjeft in de eerste plaats behoefte, aan vreugde in onzen tijd van haasten en hard werken. Waar Andreo Cseh dan ook komt, verspreidt hij die vreugde om zich heen, zoodat de 40 uren, die hij noodig heeft om de kennis van Esperanto bij te brengen, als een blijde herinnering in de gedach ten van zijn leerlingen blijven voortbe staan. Zóó komt het dat niemand een les ver zuimt en dat het aantal deelnemers gedu rende den cursus nog toeneemt. Bij het afscheid kunnen de leerlingen' zelf in het Esperanto dank zeggen voor al het goede dat gegeven werd. Hoe Andreo Cseh, Roomsch Katholiek Priester in Roemenië van Hongaarsche na tionaliteit, er toe gekomen is deze methode te ontwerpen, deelden wij reeds in ons eer ste stuk mede. Wij kunnen er nu nog aan toevoegen, dat zijn werk, ofschoon vol hu mor, toch de vrucht is van ernstige studie. Hij verwerkt de moeilijkheden in streng logische volgordein plaats van de tech nische termen te onderwijzen, geeft hij het wezenlijke van de grammatica en door deze in haar elementen te ontleden, brengt hij heldere begrippen bij in plaats van moeilijk te begrijpen woorden. Zonder aan taalregels te denken, leeren de cursisten die zelf vinden door de actueele, geestige vragen van den leeraar. Wie dit alles zelf geheel en al beleven wil neme deel aan den volledigen te Lei den te geven cursus en wie beginnen wil met de kat eens uit den boom te kijken make gebruik van de uitnoodiging der sa menwerkende Esperanto-vereenigingen om de groote openbare proefles te bezoeken. Deze is morgenavond in den foyer van de Stadsgehoorzaal te Leiden. Zie de adver tentie in ons blad van Zaterdag. Regeering koopt boter. Te Goes zijn ongeveer 700 K.G. boter, die de producenten niet konden verkoopen, opgekocht namens de regeering. Verschil lende prijzen werden betaald, voor de bes te kwaliteit 1.45 per K.G. Nog een Sweepstake-winnaar. Nadat Vrijdag de 27 paarden van de Cesarewitch hun Sweepstake-eigenaar had den gekregen, werd Zaterdagmorgen een aanvang gemaakt met do trekking der 2300 troostprijzen van 100 pond. Eerst werden echter nog tien groote prijzen uitgetrokken, zoogenaamde over- schotprijzen van 7893.18 pd.st. elk. Een dezer prijzen viel in Holland en werd gewonnen door dr. J. Rueb, Bazar- straat 29, Den Haag, ticketnummer Q 04066. Hieronder geven wij nog de waarden, berekend naar den huidigen stand van de weddenschappen van de in Holland geval len paarden: R. D. Bennet 2200 pd.st., Mandritsnra 2200 pd.st., Prince Oxcndon 2100 pd.st. Ms. Nitsichin 3200 pd.st., Popotte II 1800 pd.st., Chelmarsh 2200 pd.st., Blandearna 3000 pond sterling. ALGEMEENE NEDERLANDSCHE BOND VOOR KINDERBESCHERMING Zaterdag hield bovengenoemde bnod een algemeene vergadering in het Jaar beursgebouw te Utrecht. Deze druk bezoohte ledenvergadering was uitgeschreven ter bespreking van de bezuiniging, die op het gebied der kin derbescherming zal worden aangebracht. Mr. de Bie, de sympathieke voorzitter opende half drie de vergadering met een kort overzicht van datgene wat reeds gedaan was, om de belangen der zuivere takken van kinderbescherming onder de aandacht van den minister te brengen. Er waren drie heeren verzocht inleidin gen te houden over eer deel der kinder bescherming in verband met de bezui nigingsmaatregelen, respectief mr. Valen ten over gezinsverpleging, mr. Tellegen over geslachtsverpleging en mr. Over- water over kinderrechtspraak. De heeren kregen respectief een half uur, 20 minuten en 15 minuten om hun referaten te houden en zouden daarna gelegenheid gegeven worden voor debat. Na de interessante verhandelingen der inleiders gaven zich 15 personen op om inlichtingen of aanmerkingen, die elk 5 minuten kregen maar waarvan enkelen 15 maakten, zoodat het reeds naar half vijf liep, voordat de inleiders van ant woord konden dienen en aangezien de meesten van verre gekomen waren en te gen 5 uur afreizen wilden, verliep de vergadering zonder tot bepaalde conclu sies te zijn gekomen. De zaak wa-s reeds van alle kanten bekeken en de overtuiging heersch- te dat het bestuur van den bond alles doet om de fatale gevolgen der bezuini ging te voorkomen. Huldiging Alkmaar's burgemeester. In Juni van dit jaar is de burgemeester van Alkmaar, mr. W. C. Wendelaar, door de burgerij gehuldigd bij zijn koperen ambtsjubileum. Een comité uit de burgerij heeft toen den burgemeester een monu mentale lantaarn beloofd, welke ontwor pen was door architect Kropholler en op het Kerkplein zou worden opgericht. Deze lantaarn is nu gereed gekomen en Zaterdagmorgen kwamen op het Kerkplein de burgemeester en diens familie, wethou ders, raadsleden, ambtenaren, de leden van, het comité en vele ander belangstel lenden tezamen. De voorzitter van het comité, mr. G. G. B. van der Feen de Lille, hield daarbij een rede, waarna de burgemeester hartelijk dankte voor dit bewijs van waardeering. Motie van leedwezen jegens den antirev. Wethouder te Amsterdam. In een onder leiding van den heer J. Deutekom in de Koopmansbeurs gehoudeu drukbezochte vergadering van de Centr der Anti-revolutionaire Kiesvereenigingen te Amsterdam, werd onmiddellijk na de opening in bespreking gebracht de houding door wethouder Douwes (A.R.) aangenomen met betrekking tot de stempelva-oantie op 20 September jongstleden (gegeven aan de werkloozen voor de betooging in den Haag bij de opening der Sta ten-Generaal). Velen meenden dat de anti-revolutionai re wethouder aan de uitvoering van bedoeld besluit van B. en W. niet had mogen mede werken. De kiesvereeniging Amsterdam- Noord nam die medewerking zoo hoog op, dat zij een motie voorstelde om den heer Douwes als lid der A.-R. partij te royeeren. Deze motie wekte groote verontwaardiging. Met een verpletterende meerderheid werd besloten, haar niet in behandeling te ne men. Hierna kwam in bespreking een motie, voorgesteld door het Centraal bestuur, wel ke aldus luidde: „De Centrale der Anti-Rev. kiesvereeni gingen te Amsterdam betreurt het besluit van burgemeester en wethouders inzake het vrijgeven van stempelen voor werkloo zen op 20 September jongstleden; en spreekt haar ernstig leedwezen er over uit dat wethouder Douwes zijne mede werking aan de uitvoering van dat besluit beeft verleend". Deze motie werd met bijna algemeene stemmen aangenomen. Eervol ontslag aan den secr.-generaal van Defensie. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Ja nuari a.s. aan mr. J. Woltman op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als secreta- ris-generaal van het departement van de- I fensie. j Aan mr. Woltman is dank betuigd voor de gewichtige diensten door hem gedurende een reeks van jaren aan den lande bewe- i /.en, terwijl hij is benoemd tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau. Weekabonné's, die geabonneerd zijn op het Zondagsblad, worden er aan herin nerd, dat dit vanaf heden ad 50 cent betaald moet worden. DE ADMINISTRATIE. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Nadere bijzonderheden omtrent het Fransche ontwapeningsplan. (lste blad). De Kerkvervolging in Mexico. Aartsbis schop mr. Diaz gearresteerd, (lste blad). 26 Portugeesche visschers verdronken bij Groenland. (Buitenl. Ber., lste blad). BINNENLAND. Overleden is dr. Cl. Meuleman, direc teur van de R. K. Kweekschool voor Vroedvrouwen te Heerlen, (lste blad). De verstrekking van goedkoope marga rine. (3de blad). Brutale roofoverval te Zenderen. Oude vrouw verrr"--d; haar zuster gewond. (3de blad en Laatste Berichten.). SPORT EN WEDSTRIJDEN. De jaarlijksche wedstrijden van den Westelijken Roeibond te Leiden gehouden. De voetbalcompetitie gaat door ondenks regenval. R0EL0FARENDSVEEN. OUD-ZOUAAF V. KLINK OVERLEDEN Alhier is in den ouderdom van 92 jaar overleden Gerrit van Klink, oud-Pauselijk zouaaf. De overledene was de oudste inwo ner van ons dorp. A. R. K. A. en salarisverlaging. Het voltallige hoofdbestuur der A. R. K. A. vergaderde 7 en 8 October te 's-Gra venhage. De voornemens der Regeering tér zake van de salarissen werden breed voerig bosproken. Besloten werd, alvorens verder actie te voeren, de vergadering van het Georgani seerd Overleg op 11 October a.s. af te wachten. De mogelijkheid van een buiten gewone algemeene vergadering na dien datum werd zeer ernstig overwogen. Pauselijke onderscheiding. Ter gelegenheid van het zilveren ju bileum op heden van de St. Martinus, afdecling Utrecht van den It. K. Bond van P. T. T.-personeel St. Petrus, is do heer H. v. d. Broek, voorzitter van dien Bond en mede-oprichter van de afdeeling door Z. H. de Paus begiftigd met het gouden kruis „Pro Eclessia et Pontifice".

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1