ZATERDAG 8 OCTOBER 1932 No. 7324 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN ZONDAGSBLAD BINNENLAND DE WIJZIGINGEN IN HET ENGELSCHE KABINET Z4ste Jaargang S)e £cld^elie0oti^cmt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 oent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per Voor Ingezonden Mede<Jeelingen wordt het dubbele van bet tarief berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogste 30 woorden, betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, h verhuur, koop en verkoop f 0.50. regel. Dit nummer bestaat uit vijf bladen waaronder geïllustreerd Zondags blad. V Voor de Katholieke Universiteit. De Katholieken in Nederland kunnen met trots er op wijzen, dat zij hebben ge sticht een Katholieke Universiteit. D e Katholieken van Nederland, want de stichting en instandhouding en uitbrei ding van de Katholieke Universiteit ia het resultaat van een algemeene daadwerkelij ke steun-verleening onder de Katholieken van geheel Nederland. Deze steun-verleemng mag niet ver zwakken. En zij moge algemeen blijven. Men bedenke: dat vele kleintjes een groote maken en, wanneer in stad en dorp voor de Katholieke Universiteit wordt gecollecteerd in de kerken en aan de wo ningen, dan drage zooveel mogelijk ieder bij naar de mate van zijn kunnen! „Ik zal tooh nooit een mijner kinderen naar de Universiteit te Nijmegen stu ren". Deze opwerping hoort men inder daad veel maken, als er voor de Katho lieke Universiteit wordt gevraagd. Het Nijmeegsche katholieke dagblad „De Gelderlander"' heeft daarop dezer dagen heel ad rem als volgt Ik zal nimmer een mijner kinderen naar de Universiteit zenden, zegt men, wat heb ik er dus aan? Nu zouden we allereerst willen vragen, of dat nu de vraag ie, welke uw goede werken beheerscht, de vraag, wat gij eraan hebt. Welk persoonlijk nut gij er van trekt. Welk voordeel gij er voor U zelf uit slaan kunt. Als die vraag bij U voorop gaat, nu, laten wij het maar huiselijk zeggen: dan geeft gij niet veel weg. Het gaat nu niet over de vraag, welk loon in het andere leven voor de goede werken wordt weg gelegd, maar alleen hierover: in welke mate gij of uwe kinderen er dadelijk voordeel uit trekken kunt. Als gij alleen geeft aan zulke werken, dan geeft gij niet veel. Want de meeste goede werken zijn niet ingesteld voor degenen, die ze met hun giften geheel of gedeeltelijk onder houden; geeft gij, om een enkel voor beeld te noemen, aan de Vereeniging tot bescherming van meisjes om uw eigen kinderen een tehuis te 'geven in een vreemde stad; aan de St. Vinoentiiisver- eeniging, het patronaat, de missies, maak het lijstje zoo lang ge maar wilt geeft gij aan al deze goede werken ten eigen bate? Wij moeten den Godsdienst beleven allereerst in de intimiteit en de oprecht heid van ons eigen, door de mensohen on geziene geestelijk leven. Doch, als deze voorwaarde is vervuld, dan moét door ons de Godsdienst worden beleden en beoefend, gepreekt en gepracti- seerd in het openbare leven! Daarop heeft God recht! En dat is daarom onze plicht! De Godsdienst in het openbare leven en de katholieke gemeenschap hebben voor voeding en versterking in onze dagen noo- dig een Katholieke Universitei.t Dit is de grondgedachte, waarom alle Katholieken de Katholieke Universiteit zooveel mogelijk daadwerkelijk moeten steunen. Weekabonné'8, die geabonneerd zijn op het Zondagsblad, worden er aan herin nerd, dat dit vanaf heden ad 50 cent- betaald moet worden. DE ADMINISTRATIE. Doodgravers. In de „Maasbode" treffen we volgend be richt aan Het parlement in Peru heeft een wet aangenomen betreffende den handel in onzedelijke boeken, platen en geschrif ten. Drukkers of uitgevers van een werk, dat als onzedelijk beschouwd wordt, moeten een boete betalen ter waarde van 1500 exemplaren van het bewuste boek of plaatwerk. Indien de uitgever deze geldboete niet kan betalen, dan moet hij voor straf vier maanden het beroep uit oefenen van doodgraver op een kerk hof. Toen de wetgever van Peru deze strafbepalingen maakte ging hij daar bij terecht uit van de zeer juiste rede neering, dat degenen, die de jeugd ver pesten door hun slechte lectuur, in den waren zin des woords doodgravers zijn van hun volk. Bovendien is dit de meest geschikte gelegenheid om geld straf in arbeidstraf te veranderen. Men zou op dat besluit van het parle ment in Peru misschien dit kunnen aan merken, dat het den bedoelden booswichten te veel eer doet door hen als straf een ge- voon menschwaardig vak of ambacht te laten uitoefenen! Maar als symbool van hun misdaad is die straf goed bedacht Goed bedacht voor hen, van wie Christus, die de Goedheid en de Liefde is, gezegd heeft, da-t 't hun beter ware met een molen steen om den hals te worden geworpen in het diepste der zee Een vraag voor het practische leven: Zijn wij, katholieken, voldoende conse quent en hebben wij genoeg verantwoorde lijkheidsbesef en, zoo noodig, durf, om niet mede te werken op eenigerlij w ij z e met hen, die onzedelijke „boeken, platen, geschriften'' drukken, uitgeven of in hun winkel verkoopen? Aan het bekende „Koopt niet enz." mag misschien nog wel eens worden herinnerd! R. K. KINDERUITZENDING. Een propagandafilm. Naar de „Msbd." verneemt, heeft de R. K. Kinderuitzending in het Bisdom Haar lem het initiatief genomen tot het doen vervaardigen van een propagandafilm voor de uitzending van zwakke kinderen naar koloniehuizen. Verschillende vereenigui- gien op het gebied der kinderuitzending zullen tot dit doel samenwerken. Inmiddels is een filmcominissie inge steld, bestaande uit de heeren nu. A. J. M. Leesberg (voorzitter Kolonie St. Jozei) voorzitter; P. N. de Lange (directeur R. K. Kinder uitzending) secretaris en A. van Domburg (redacteur „De Tyd") technisch lid. DE SWEEPSTAKE-TROMMEL DRAAIT WEER. Bij de trekking in de sweepstake voor de Cesarewitch heeft de Nederlander de heer Bielder, Houtrustweg 312, Den Haag. op No. A R 06129 een paard getrokken en wel R. B. Bennett. De winnaar krijgt, ook als het paard niet geplaatst wordt, in elk geval een prijs van 1458.6.8. pat. In totaal ia voor de sweepstake ontvan gen 3.624.448 p.st., waarvan 2.378.939 p.st. in prijzen wordt uitgekeerd, oa. 23 prijzen van 30.000 p.st. 23 van 15.000 pat. en 23 van 10.000 pat. De ziekenhuizen ontvangen 679.564 pat. Later ontvingen wij nog bericht, dat ook de volgende gelukkigen een paard had den getrokken: „Good Luck" Middenweg 47, Amsterdam DD 66086 met „Mand rit sa ra". „Rogratey", Jagerslaan 27, Rotterdam RN 50628 met „Prince Oxendon". „European Sellers Syndicate", Wou ter, Leiden, BL met „Prince Oxendon". J. W. Benschot, Wileslaan, Djocja, CS 55625 met „Roi de Paris". De economische voor uitzichten VELE MILLIOENEN BESCHIK BAAR VOOR DE INDUSTRIE LONDEN, 3 October 1932. De veranderingen, welke in de samen stelling der regeering aangebracht zijn, waren reeds zoo lang van te voren met de grootste stelligheid verwacht, dat zij haar uitwerking reeds gehad hadden nog voor zij waren ingevoerd. Die uitwerking ia gering geweest, of schoon de pers clagen lang liet aftreden der vrijuandels-überalen tot naar hoofdschotel gemaakt heelt, en de heeren Baldwin, Lord Snowden, Six John Simon en Sir Herbert Samuel dus „eerlijk" van elke zijdo twee ons op radioreferaten onthaald hebben. indien gebeurd was wat de liberale „News Chronicle in het begin der week zeide te verwachten, ofschoon zij het waar schijnlijk slechts hoopte, en ook Sir John bimon, Mr. Walter üunciman en de on dergeschikte inxnist-ere, die tot hun groep behooren, afgetreden waxen, dan zou er ongetwijfeld een moeilijke toestand voor de Nationale regeering ontstaan zijn. Zij had zich dan bezwaarlijk nog langer ils Nationaal kunnen aandienen, aangezien zy dan feitelijk uitsluitend bestaan zou heb ben uit conservatieven benevens enkele La- bourmannen, die evenwel de Labourpaxtij niet achter zich hebben. Thans evenwel is één liberale groep, en wel de sterkere vau de twee, in de regeering vertegenwoordigd, en deze heeft dus formeel haar nationalen status behouden. Na hetgeen wij de vorige week opmerk ten omtrent do oorzaken van de crisis, be hoeven wij thans hierop niet terug te ko men. De zakelijke wijze, waarop Mr. MacDo- nald zonder verwijl in de ontstane vacatu res voorzien heeft, is algemeen op hoogen prijs gesteld. Up het oogenblik, waarop Sir Herbert Samuel het bijltje er bij neerleg de, had de Eerste Minister zijn lijst van opvolgers, samengesteld in overleg met de heeren Baldwin en Sir John Sinlon, reeds gereed. De keuze van Sir John Gilmour, den conservatieven minister van Landbouw, tot opvolger van Sir Herbert Samued, als Home Secretary, wordt niet als een bijzon der gelukkige beschouwd. De minister van Binnenlandsche Zaken moet een zeer uit gebreide kennis hebben van Engelsch recht, en Sir John's ondervinding beperkt zich tot het geheel daarvan verschillende Schotsche recht. Mr. Walter Elliot, die als minister van Landbouw in het kabinet komt, is zelf een landbouwer uit een be kende landbouwersfamilie. Het komt zel den voor, dat een politicus benoemd wordt tot hoofd van een departement, waarvan hij desnoods een der afdeelingscheïs had kunnen zijn. Misschien blijkt deze inbreuk op de conventies in de practijk verblijdende resultaten te hebben. Mr. Baldwin, die Lord President of the Council is, volgt bovendien Lord Snowden op als Lord Privy Seal. Beide ambten zijn slechts sinecures, en wordon meestal waar genomen door staatslieden, die een groot aandeel hebben in de dagelijksche leiding, of een speciale taak hebben te volbrengen, welke niet onder eenige departement res sorteert. Mr. Baldwin's eigenlijke functie is die van vice-premier, een ambt dat offi cieel niet bestaat. Hij staat echter veeleer naast dan onder Mr. MacDonald. Terwijl deze de opperste leiding heeft over En- gelands internationale politiek, geeft Mr. Baldwin den toon aan in de binnenlandsche staatkunde der regeering. Door de vereeniging der beide sinecures ondex Mr. Baldwin is het aantal leden van het kabinet teruggebracht van twintig tot negentien, zoodat een ministersalaris van 3000 p.st. uitgespaard wordt, een inlei ding, naar men hoopt, tot andere en groo- tere besparingen. De ondergeschikte regeeringsposten, vrij gekomen door het heengaan der Samuel- liberalen, zijn meerendeels bezet door jon ge politici, behoorende tot de Simon-groep. Sir John Simon en Mr. Runciman hebben goed hun best gedaan voor hun volgelin gen, en Mr. MacDonald heeft zeker rede nen hen eenigszins naar de odgcn te zien. De Simon-groep telt in het Lagerhuis 35 leden, en van dezen hebben 3 zitting in het en 7 in de regeering. De belangrijk ste der ondergeschikte benoemingen ia die van den 24-jarigen Mr. Hore-Beliska, den voorzitter van het partijbestuur, tot finan cieel secretaris der Schatkist. Dit is het hoogste onder-ministerschap, en zij, die tot dezen post geroepen worden, zijn meestal er toe bestemd bij een der eerst voor komen de vacatures een zetel in het kabinet te krijgen. Meer dan 100.000.000 p.st. voor industrieels leeningen. Zoo de reconstructie der regeering de meestbesproken gebeurtenis der afgeloopen week is geweest, de belangrijkste mag men haar misschien niet noemen. Het heden in werking tredende besluit, waarbij het ver bod tot uitgifte van nieuWe leeningen op geheven is geworden zal ongetwijfeld van grooter beteekems blijken te zyu. De aan kondiging van dit, besluit viel samen met die van de resultaten der groote oonversie operatie, welke de hoogst-gespannen ver- wachtmgen overtroffen hebben. Er liggen in de Engelsche banken hon derden milüoenen ponden werkeloos en on productief. Het verbod op emissies heeft tengevolge gehad dat tal van industricele ondernemingen uitbreidings- en ontwikke lingsplannen hebben moeten uitstellen. Het oprichten van nieuwe ondernemingen is eveneens in vele gevallen vertraagd gewor den. Men berekent, dat op het oogenblik minstens honderd millioen pond van het gold aan de banken onmiddellijk productief kan worden gemaakt ten behoeve van de industrie. Is deze raming juist, dan zal tengevolge van de intrekking van het emissie ver bod de werkloosheid nog vóór het eind van het jaar een aanzienlijke vermmdering onder gaan. De industrie heeft geruimen tijd ge wacht op de intrekking, welke evenwel uit gesteld werd tot na het eind der conver sie-operatie, en onder overigens gunstige omstandigheden mag men thans rekenen op een merkbare herleving in verschillen de takken van nijverheid. Zijn de omstandigheden gunstig? Wat het binnenland betreft zeer zeker. In de eerste acht maanden van dit jaar is de invoer van goederen uit hot buitenland 87.000.000 p.st. lager geweest dan in de overeenkomstige periode van 1931, ondanks de omstandigheid dat in sommige maan den, vóór de afkondiging van nieuwe tarie ven, de invoer abnormaal hoog geweest is. Men neemt dan ook aan, dat de import zal blijven afnemen, hetgeen beteekent dat de Bribsche industrie op de binnenlandsche markten voortaan zal voortgaan het aan het buitenland verloren terrein te herove ren. Hierbij komt, dat de tarieven tengevolge gehad hebben dat buitenlandsche fabri kanten, vooral Duitsche, Tsjeoko-Slovaak- sche, Belgische en Anierikaansche, fabrie ken in Engeland oprichten, en daar zij uit sluitend met Rritsche arbeiders en in hoofd zaak met geen ander dan Britsch technisch en kantoorpersoneel mogen werken, zullen ook zij bijdragen tot vermindering der werkloosheid. Een andere gunstige factor is de verbe terde financieele positie des lands. Uit de jongste begrootingscijfers blijkt, dat, dank zij den tarieven, in het eerste halfjaar de inkomsten 5.000.000 p.st. hooger, en dat de uitgaven 14.000.000 p.st. Lager geweest zijn dan in 1931. Zoozeer is de toestand verbe terd, dat de regeering overweegt eenige van de in 1931 ingevoerde salarisverlagin gen weder in te trekken. Wat het buitenland betreft is daarente gen de situatie minder gunstig. Ondanks de depreciatie van het pond is de export tot eind Augustus toe 26.000.000 p.st. lager geweest dan gedurende de eerste acht maan den van het vorige jaar. Dit ie het gevolg van de sterk verminderde koopkracht van Engelsche afnemers en van de door ver schillende regeeringen afgekondigde invoer beperkingen. Vele beoordeelaars in Engeland zien over het hoofd, dat een verbetering van den economischen toestand op 't Continent voor dit land eveneens een noodzakelijk heid is. Voor het oogenblik ie er voor En geland niets belangrijker dan het herwin nen der binnenlandsche markten, maar op dat de Brit9che industrie krachtig zal kun nen opleven, zal ook een herstel van de koopkracht van het buitenland moeten in treden. Alleen dan mag men met stellig heid aannemen dat 100.000.000 p.st. en meer, die thans in de banken liggen, winst gevend aan industrieele expansie zullen kunnen besteed worden. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. V.B.-commissie bestudeert nader het plan tot het doen uitvoeren van internationale werken. (3e blad). Dreigende financieele catastrophe in Roemenië. (3e blad). De Kerkvervolging in Mexico. (3e blad). BINNENLAND. Wijziging in de uitvoering der Crisis- varkenswet. (L. en T., 3de blad). Offi* eel wordt medegedeeld, welke vet ten onder de Crisiszuivelwet vallen. de blad). UITVOERING CRISIS-ZUIVELWET. Plantaardige en dierlijke vetten. By beschikking van 7 October heeft de minister van oeconoinische zaken en ar beid. Gezien artikel 1, sub 4o., der G'risis-Zui- velwet 1932 (Staatsblad no. 290); met ingang van 9 October: I. aangewezen als andere spijsvetben in den zin van genoemd artikel: 1. alle vetten, ongeacht of zij ai dan niet een bewerking hebben ondergaan en of zij al dan niet zijn vermengd, met uit zondering van: a. ongesmoltcn dierlijk vet, dat zich nog in de vliezen bevindt; b. cacaoboter; c. melkvet;; d. vetten van mineralen aard of her komst; 2. alle oliën, ongeacht of zij al dan niet oene bewerking hobbon ondergaan en of zij al dan niet zijn vermengd, met uitzon dering van: a. oliën, die eene temperatuur van 15 gr. O. vloeibaar zijn en g<xm hardingsproces hebben ondergaan; b. oliën van mineralen aard of herkomst; II. bepaald, dat over de vraag of een vet of een olie van mineralen aard of her komst is, of wel of eene olie bij eene tem peratuur van 15 gr. O. vloeibaar is en gocn hardingsproces heeft ondergaan, zelfstan dig wordt beslist door de Crisis-Zuivcl- Otrale. Men zie voor de vastgestelde formulieren van vervoer vergunningen en geleide-biljet ten voor spijsvetten de staatsoourant van gisteravond no. 195. Contingenteering van den in voer van ongesmolten vet te verwachten. Naar wij vernemen, ie eerstdaags to wachten de afkondiging van ©en Kon. be sluit, houdende regeling tot contingentee ring van den invoer van ongesmolten dier lijk vet op basis van 100 pet. van den ge middelden invoer gedurende de jaren 1929, 1930 en 1931. De termijn van deze contingenteering is gesteld van 1 October 1932 tot 1 October 1933. In deze zelfde Staatscourant is voorts opgenomen een beschikking van den nn- niêter van oecononiisclic zaken en arbeid, betreffende de uitvoering van hot Crisis- zuivelbeeluit ten aanzien van spijsvetben. Plantaardige en dierlijke vetten. Dc C'risis-zuivel-oentrale meldt: Met ingang van a.s. Zondag worden al de plantaardige en dierlijke vetten onder controle van de Crisis-zuivel-oentrale ge bracht. Het vervoer van deze vetten, zoo mede mengsels daarvan, onderling of met olie, zal slechts geoorloofd zijn, indien zij voorzien zijn van de daarvoor vastgestelde banderolle. Deze banderolles worden ver strekt voor verpakkingen van: 1/4, 1/2, l, 2 1/2, 5, 10, 12 1/2, 20, 25 en 50 Kg. voor alle vet, met uitzondering van reuzel, waarvoor een speciale banderolle voor verpakkingen van 1/4, 1/2 en 25 Kg. verstrekt wordt. Merken (banderolles) worden verstrekt voor de volgende gewichten: voor vetten (goen reuzel): 1/4, 1/2, 2 1/2, 5, 10 en 25 K.g.; voor reuzel 1/4, 1/2 en 25 Kg. Aanvraagformulieren voor merken (ban derolles) en geleidebiljetten zijn bij de Cri sis-zuivel-oentrale, Laan van Meerdervoort 84 te 's-Graveuhage, vorkrijgbaar. De volgende uitzonderingen zijn toegela ten: 1. Export van deze artikelen; 2. Ver voer naar fabrieken, welke een gebandorol- leerd product vervaardigen; 3. Vervoer naar fabrieken, welke het artikel behoeven voor vervaardiging van een product, dat niet voor consumptie bestemd is. Vloeibare oliën, zooals katoenolie, grond-

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1