VRIJDAG 7 OCTOBER 1932 No. 7323 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Bezuiniging Lager Onderwijs. BINNENLAND VOORNAAMSTE NIEUWS. Ziste Jaargang 9e £cidóelve(Boti/tamt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit vier bladen De Regeering heeft een spoed-wetsonfc- werp aan de Tweede Kamer ingediend waarvan het doel is: besparing op de kos ten van het lager onderwijs. De bedoeling is de wet in werking te doen treden op 1 Januari a.s. Het ontwerp wil besparing op de wachtgeldregeling en subsi- dieering van het b ij zonder on der w ij s, terwijl een nieuwe leer- lingenschaal zal worden ingevoerd, waardoor het aantal onderwijzers aal worden beperkt. Voorgesteld wordt dat aan elke school voor gewoon lager onderwijs het hoofd wordt bijgestaan door ten minste één on derwijzer, zoodra het aantal leerlingen 35, door twee zoodra het 76, door drie zoodra het 131, door vier zoodra het 186 bedraagt. Voor elke vijftig leerlingen meer wordt één onderwijzer meer vereischt. Aan elke school voor uitgebreid lager onderwijs wordt het hoofd bijgestaan docr ten minste één onderwijzer zoodra het aan tal leerlingen 27 bedraagt. Voor iedere 26 leerlingen meer wordt één onderwijzer meer vereischt. In bijzondere gevallen kan de Minister van Onderwijs het verplicht getal onder wijzers lager stellen. Ten aanzien van de wachtgeldregeling wordt bepaald, dat geen wachtgeld wordt verleend indien een aan den onderwijzer verleend wachtgeld nog niet is vervallen en zijn dienst in de laatste betrekking kor ter dan twee jaren heeft geduurd. Het wachtgeld van de onderwijzeres, die op den datum, waarop haar ontslag werd verleend, gehuwd en niet de kóstwinster van een gezin was, wordt echter niet langer bo- schikbaar gesteld dan gedurende drie maanden, vermeerderd met zooveel keer anderhalve maand als haar diensttijd volle jaren telt. De onderwijzeres die op bedoel den datum gehuwd en de kóstwinster van een gezin was, doch die hoedanigheid ver liest, wordt nadien in gelijken geest behan deld. De op wachtgeld gestelde is op straffe van geheel of gedeeltelijk verlies van het wachtgeld verplicht aan den Minister alie inlichtingen te verstrekken welke deze m deze noodig acht. Overigens moet hij zich gedragen naar de door den Minister te ge ven voorschriften, strekkende hetzij om te geraken tot het verkrijgen van een betrek king of een andere bron van inkomsten, hetzij tot het doen instellen van het ge neeskundig onderzoek ter verkrijging van pensioen, indien daartoe aanleiding be staat. Wanneer meer onderwijzers aan een school zijn verbonden, wijzen Burgemeester en Wethouders volgens bij algemeenen maatregel van bestuur te stellen regelen aan, wie tot het wettelijk verplicht aantal behooren, en geldt die aanwijzing voor het verdere deel van het jaar. Voor de rijksvergoeding komen in ge meenten met minder dan 25.000 inwoners niet in aanmerking de scholen voor uitge breid lager onderwijs met minder dan 24 leerlingen in het geheel, minder dan twaaif leerlingen in het tweede en de hoogere leerjaren te zamen en minder dan zes leer lingen in het derde en de hoogere leerjaren te zamen, met dien verstande, dat de aan spraak op deze vergoeding gedurende het kalenderjaar van de opening der school en gedurende de eerste twee kalenderjaren nadat den opening niet op dien grond ver loren gaat, mits het aantal leerlingen gedu rende het eerste kalenderjaar nadat de opening niet minder bedraagt dan twaalf en gedurende het tweede kalenderjaar niet minder dan 21. Indien de gemeente 25.000 of meer, 50.000 of meer, dan wel 100.000 of meer inwoners telt, bedraagt het voor aanspraak op rijks vergoeding vereischt aantal leerlingen ten minste onderscheidenlijk 36, 48 of 60 in het geheel, voor het tweede en de hoogere leer jaren te zamen niet minder dan de helft, voor het derde en de hoogere leerjaren te zamen niet minder dan een vierde gedeel te daarvan. De aanspraak op deze vergoe ding gaat gedurende het kalenderjaar van de opening der school en gedurende de eer ste twee kalenderjaren na de opening wegens onvoldoend aantal leerlingen niet verloren, mits het aantal leerlingen gedu rende het eerste kalenderjaar na de opening niet minder bedraagt dan onder scheidenlijk 18, 24 en 30 en gedurende het tweede kalenderjaar niet minder dan on derscheidenlijk 31, 42 en 52. Wanneer aan een school voor uitgebreid langer onderwijs, welke voor vergoeding als ®oodanig reeds in aanmerking het aantal leerlingen daalt beneden de zooeven genoemde getallen, gaat de aan spraak op vergoeding gedurende drie ach tereenvolgende jaren niet op dien grond verloren, zoolang niet in eenig jaar het aan tal daalt beneden het drie-vierde gedeelte daarvan. Voor een school voor uitgebreid Lager onderwijs, welke voor vergoeding als zoo danig reeds in aanmerking is gekomen, kan de Minister gedurende de drie achtereen volgende jaren telkens voor ten hoogste een jaar ontheffing verleenen van den eisch betreffende het getal leerlingen in het derde en de hoogere leerjaren. De op 1 Januari 1931 loopende wachtgel den der onderwijzeressen, die op den datum, waarop haar ontslag werd verleend, ge huwd en niet de kóstwinster van een gezin waren, vervallen met ingang van 1 Januari 1934, voorzoo ver zij met reeds vóór dezen datum vervallen zijn. Ten slotte zal op de rijksvergoeding in mindering worden gebracht de jaarwedde van den onderwijzer, die: a. bij zijn benoeming tot hoofd der school niet in het genot was van wacht geld, terwijl wachtgeld als gewezen hoofd eener openbare lagere school genoten werd door een gewezen onderwijzer, die op het tijdstip van ingang der benoeming niet ouder was dan 60 jaar; b. bij zijn benoeming tot onderwijzer aan de school niet in het genot was van wachtgeld, terwijl wachtgeld als gewezen onderwijzer aan een openbare Lagere school genoten werd door een gewezen onderwij zer, die tijdens de benoeming niet ouder was dan 60 jaar. Nu het aantal wachtgelders weer aanzien lijk zal toenemen, acht de Regeering het noodig hun herplaatsing zooveel moge lijk te bespoedigen. Toegevoegd werd reeds de verplichting, bij het benoemen van hoofden en onderwijzers van openbare la gere scholen wachtgelders te laten voor gaan. Dit is thans algemeen gesteld en wordt niet beperkt tot de zoogenaamde eigen wachtgelders. Aangezien kan worden verwacht, dat het aantal onderwijzers op wachtgeld na vier jaar weer normaal zal zijn, is de werkingsduur van dezen maat regel thans beperkt tot vier jaren, dus tot 1 Januari 1937. Broederlijke eenheid. „Het gevoel van een te verwezenlijken broederlijke eenheid der menschen als hoogste zedelijke eisoh en tevens als hoogste geluk, als diepste zaligheid is on denkbaar in de heidensche wereld. Het kan slechts rijpen aan den boom der christelijke charitas, der universeele liefde." Aldus mevr. Henriette Roland Holst in een voordracht over Herman Gorter, ge houden in een vergadering van de Ko ninklijke Vlaamsohe Academie te Gent. Deze socialistische dichteres getuigt hier naar waarheid, dat een broederlijke eenheid der menschen ondenkbaar is in een heidensche wereld, Daarin ia wel denkbaar „democratie" of „communis me", ook „weldadigheid naar vermogen" of „philanthropie", naar geen broederlijke eenheid, geen naastenliefde in den vollen zin en waarachtige beteekenis „als hoogste zedelijke eisch en tevens als hoog ste geluk". Deze broederlijkheid „kan slechts rij pen aan den boom der christelijke chari- tas. Deze broederlijke eenheid onder de menschen kan inderdaad alleen opbloeien en uitgroeien, als de menschen Ohristen zijn zich niet slechts Christen noemen, doch Christen z ij n 1 ENGELANDS BAC0N-PLANNEN. De N. England Wholesale Grocers Asso ciation heeft in een circulaire bekend ge maakt, dat zij, indien zij genoodzaakt zou zijn, om een keus tusschen de twee te doen, de voorkeur zou geven aan een invoerrecht op bacon boven den een of anderen vorm van invoer-contingenteering. Zij slaat met ernstige bezorgdheid het plan der Eng. regeering gade,- om den in voer van bacon te beperken door een quan- titatieve limiteering van den invoer uit het buitenland of uit de dominions. VETTEN, OLIE EN REUZEL BELAST. BEPAALDE VERPAKKINGEN VOORGESCHREVEN. Er komen banderolles. Recht op reuzel zal ƒ0.35 per K.G. bedragen. Naar de „Tel." verneemt, is nu zeer spoedig het Kon. Besluit te verwachten in zake het heffen van rechten op andere vet ten dan boter en margarine, welke reeds met resp. 0.65 en 0.45 per K.G. belast waren, in het belang van den steun aan den landbouw. De nieuwe regeling houdt in een belasting o-a. van vet, dat verkocht wordt in de slagerswinkels, voorts van reu zel en van oliën. Deze accijns is bedoeld als een indirecte steun aan de botercon- sumptie en het verbruik van boter in be paalde industriën, welke vaak in den Laat- sten tijd, in plaats van boter, de tot dus ver onbelaste vetten en oliën verwerkten, zooals o-a. biscuitsfabrieken en dergelijke. In een dezer dagen onder leiding van den heer Buckmann, leider van de Crisis Zuiver Centrale, gehouden bespreking met vertegenwoordigers van allerlei vetten-ver- werkende industrieën is medodeeling ge daan van de maatregelen. Deze zullen, zoo wij goed ingelicht zijn, reeds morgenavond in de Staatscourant verschijnen en Maandag 10 October in wer king treden. In de beschikking wordt ons gezegd, dat het vervoeren, verkoopen of afleveren in eenheden van meer dan 80 K.G. van andere vetten dan tot dusver als spijsvetten aange wezen vetten en oliën, slechts toegestaan is onder voorwaarde, dat de partij verge zeld is van een geleidebiljet, dat door de Crisis Zuivel Centrale wordt afgegeven. Eveneens is een geleidebiljet noodig voor vervoeren, verkoopen en afleveren in een heden van meer dan 80 K.G. van vetten, welke gekleurd of kunstmatig gearomati seerd zijn of een bijmenging bevatten van zout of water en overigens door samen stelling of bewerking uiterlijk weinig of niet verschillen van boter en margarine. Reuzel. Het vervoeren, enz. in eenheden van meer dan 25 K.G. van reuzel ia slechts toe gestaan ook onder de voorwaarde, dat de partij vergezeld wordt van een geleidebil jet, door de Centmie afgegeven. Onder reuzel wordt dan verstaan gesmol ten varkensvet, dat niet is gekleurd of kunstmatig gearomatiseerd of bijmenging bevat van zout en water. De allereerst genoemde spijsvetten (met uitzondering dus van de gekleurde of kunstmatig gearomatiseerde en van reu zel) moeten verpakt zijn in eenheden van 1/4, 1/2, 1, 2 1/2, 5, 10. 20, 26 of 50 K.G. Op de verpakking van elke eenheid komen zegels of banderolles, aanduidende het ge wicht en vermeldende „vet (geen reuzel)". Voor de gekleurde of kunstmatig gearo matiseerde vetten, die dus, welke niet of weinig verschillen van boter en margarine, moet de verpakking hetzelfde worden als voor de eerstgenoemde vetten. Deze vetten krijgen ook banderolles, waarop vermeld I worden behalve de woorden „vet (geen reu zel)" de woorden „dubbele heffing". Voor zoover dan ten slotte reuzel wordt vervoerd, verkocht of afgeleverd in hoe veelheid van 25 K.G. en minder, moet zij zijn verpakt in eenheden van 1/4, 1/2 of 25 K.G. Ook op de reuzel komt het belas- tingmerk, vermeldende o.a. het woord „reuzel". Uit ten verkoop, ter aflevering of in op slag voorhanden hebben van reuzel is slechts toegestaan in eenheden van 1/4, 1/2 of 25 K.G., voorzien van het vereischte merk voor vervoer. Dit geldt ook voor de andere genoemde vetten. De belasting. In het Kon. Besluit wordt vermeld, dat de prijs van het reuzel-merk, dus de reu- zel-banderolle 0.35 per K.G. zal bedra gen, en eveneens 0.35 voor vetten, andere dan gekleurde of kunstmatig gearomati seerde. Voor deze vetten, die het merk „dubbele heffing" er bij krijgen, wordt de banderolle op 0.70 per K.G. gesteld. Het bepaalde betreffende de vetten en reuzel, behalve voor vetten gekleurd of kunstmatig gearomatiseerd, is niet van toe- j passing voor de waar, gedurende het tijd- J vak van 9 tot en met 15 October door een winkelier uit zijn winkelvoorraad vervoerd, verkocht of afgeleverd. Het bovenstaande beteekent dus oa. dat los vet of losse reuzel nergens meer te krij gen zullen zijn en alle ruim 21.000 slagers in Nederland deze artikelen, als sigaren, gebanderolleerd moeten verkoopen. SALARISREGELING BURGEMEESTERS EN SECRETARISSEN. In Noord-Holland 6 pet korting. Enkele maanden geleden hebben Ged. Staten van Noord-Holland aan de gemeen tebesturen in deze provincie gevraagd hun meening te uiten over een evenbueele sala risverlaging van burgemeesters, secretaris sen en ontvangers. Het voornemen van Ged. Staten was pensioenverhaal toe te passen. De meeningen van de verschillende ge meentebesturen liepen zeer uiteen. Ged. Staten hebben met het nemen van een beslissing gewacht, totdat een beslis sing zou zijn genomen inzake de salaris- regeling van het provinciale personeel. Thans is een circulaire aan de gemeente besturen gericht, waarin Ged. Staten me- dedeelen, dat het eerste plan voorloopig is teruggenomen en dat gedurende drie jaar een tijdelijke verlaging op de salarissen van burgemeesters, secretarissen en ont vangers zal worden toegepast van 6 pet. Echter zal 25 pet. van de jaarwedden tot een maximum van 1000 niet voor ver laging in aanmerking komen. Als de be trokken functionarissen meer functies be- kieeden zullen de salarissen worden samen gesteld en de korting zal worden toege past op het totale bedrag. Deze regeling geldt niet voor Amster dam en Haarlem. DE SALARISVERLAGING VOOR HET RIJKSPERSONEEL. Het Christelijk Overheidspersoneel wil met de regeering in overleg treden omtrent wijziging van de gedane voorstellen. Het permanent comitó van Christelijke organisaties van personeel in publieken dienst kwam gisteren te Utrecht bijeen ter bespreking van de door de regeering voor genomen salarisverlaging en verhooging van het pensioen-premieverhaal. De vergadering was van oordeel, dat deze voorstellen niet voldoen aan de re soluties, welke door de buitengewone al- gemeene vergadering van het Christelijk Nationaal Vakverbond op 23 Augustus j.l., en door het congres van het permanent co mité op 30 Augustus jl. zijn aangenomen, voornamelijk wat betreft de tijdelijkheid der inkomstenvermindering en het pro gressieve karakter daarvan. De vertegenwoordigers van het perma nent comité zullen in de vergadering der centrale commisie voor georganiseerd over leg op 11 dezer het standpunt, neergelegd in bovenbedoelde resoluties nader uiteen zetten, en trachten door reëel overleg met de regeering tot overeenstemming te ko men over de te treffen maatregelen. UITKEERINGEN WERKLOOZE BOUW VAKARBEIDERS. Worden 10 October hervat Vertegenwoordigers van den Alg. Ned., den R. K. en den Chr. Bouwvakarbeiders- bond hebben een bespreking gehad met ambtenaren van den Rijksdienst der Werk loosheidsverzekering en Arbeidsbemidde ling. Besloten werd, dat de werkloozenkaesen van genoemde organisaties met ingang van 10 October wederom uitkeeringen zullen verstrekken over een tijdsduur als in de reglementen dier kassen is bepaald. DE LOONSVERLAGING BIJ DE SPOORWEGEN. Het standpunt der Katholieke organisatie. Na de mededeeling over de nieuwe a.s. inkomisrten vermindering voor het spoor wegpersoneel merkt „Het Rechte Spoor", het vakorgaan der katholieke spoorweg mannen van deze week op: De Directie zegt, dat zij tot haar leed wezen tot dezen maatregel overgaat! Dat weten wijl Wij weten, dat zij haar personeel gaarne zou hebben laten houden wat het heeft. Maar al aanvaarden wij on voorwaardelijk het feit, dat de Directie met haar leedwezen deze verlaging moet voorstellen, dat behoeft ons niet te beletten ons zoo sterk mogelijk tegen invoering van de aangekondigde maatregelen te verzet- ten, omdat wij ons tot dat verzet verplicht en gerechtigd achten 1 Verplicht! Omdat deze nieuwe verlaging het loon dat reeds te laag is door de vroeger toege paste aderlatingen, nog meer ontoereikend zal maken. Wij voelen ons verplicht tegen de voorgestelde verlaging met de grootst mogelijke kracht op te komen, omdat voor al het personeel, ingedeeld in de laagste loonschalen en de groote gezinnen, deze verlaging niet dragen kunnen, dan ten kos te van ontbering! Gaat deze verlaging door, dan zullen dui- BUITENLAND. De Fransche Volkenbondsgedelegeerde Bonnet meent, dat dr. Colijn te pessimis tisch was. (3e blad). De vier-mogendhedenconferentie uitge steld. (3e blad). De Kerkvervolging in Mexico. (3e blad). BINNENLAND. Belasting op vetten, olie en reuzel. (1ste blad). Valsche munters voor de Amsterdam- sche Rechtbank. (Rechtzaken, 3de blad). Familiedrama te Wanroy (Rechtzaken, 3e blad). EEN GEÏLLUSTREERDE PA GINA OVER MEXICO 2de Blad. EE N GEÏLLUSTREERDE PA GINA VOOR DE DAMES 2de blad. zenden van het spoorwegpersoneel, met zijn ongeregelden dienst voor zijn verantwoorde lijken en vaak gevaarvollen arbeid minder inkomsten genieten dan arbeider® in werk verschaffing. Gerechtigd 1 Of beteekent het geen geweldig offer, als men in nog geen tien jaar 25 tot 30 pet. van zijn inkomsten heeft moeten offeren en daarbij en daarboven nog niet geringe in geld althans voor de maatschappijen - te waardeeren offers heeft moeten bren gen? Wij herinneren slechts aan de verlenging der diensten; aan de geweldige verminde ring der bovorderingskansen door kaderwij- ziging en degradatie van werkzaamheden; aan de onredelijke indeeling van diensten, tengevolge waarvan velen van het perso neel op de „onmogelijkste" uren in en uit dienst komen, waardoor de gezinnen op hooger kosten worden gedreven; aan de in krimping van verlofdagen, aan de vermin dering der dienstkleeding, om van de in- tensiveering van den arbeid in 't algemeen nog maar niet te spreken Wij achten ons gerechtigd tegen do plannen der Directie in scherp verzet te komen, omdat de inderdaad zeer slechte bedrijfsuitkomsten der spoorwegen voor een niet gering deel geweten moeten wor den aan de nalatigheid der regcering, die tot nu toe, ondanks tijdige en herhaalde waarschuwingen, letterlijk alles heeft ver zuimd, om de onredelijke en oneerlijke con currentie welke den spoorwegen sedert lang wordt aangedaan, te beteugelen 1 Hot ver ontrustende spoorwegtekort over 1932 heeft j <lc regeering voor eon groot deel op haar rekening te schrijven! Van hare nalatig heid moeten wij de gevolgen ondervinden HET FILIAAL-WINKELBEDRIJF VAN FABRIKANTEN. Protest van winkeliers. Op initiatief van den Nederlandschen Kruideniersbond heeft te Bussum gister avond een protestvergadering plaats ge had naar aanleiding van het feit, dat de N.V. Hollandsche Cacao en Chocolade Fa brieken v.h. Bensdorp cn Co. te Bu een winkel heeft geopend en van zins in meerdere winkels in andere plaatsen to vestigen. Er waren meer dan tweehonderd kruideniers uit het Gooi aanwezig. Do voorzitter van den Bond, de heer Van der Linden uit Rotterdam en vertegenwoordi gers van den Bond van Koffiehuishouders, afd. Bussuin en Omstreken waren ook aan wezig. De firma's Bensdorp. Verkade, Zaandam en Van Nelle Rotterdam, had den vertegenwoordigers gezonden om haar standpunt uiteen te zetten. De spre kers namens beide laatstgenoemde firma's s rellen haar artikelen verkrijgbaar in de Bensdorpwinkel. Men besloot om de firma Bensdorp to doen weten, dat de Gooische kruideniers haar zullen boycotten, indien zij binnen veertien dagen „niet een maatregel zal treffen, welke ten voordecle van den Mid denstand zal komen". CRISIS ZUI VEL CENTRALE. De Crisis Zuivelcentrale maakt, bekend, dat de prijs van het crisisbotcrmerk en do vervoervergunning voor boter voor de week van 9 tot en met 15 October wederom bepaald ia op 65 cent per K.G.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1