24ste Jaargang WOENSDAG 5 OCTOBER 1932 No. 7321 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BINNENLAND VOORNAAMSTE NIEUWS. 3)e £eicbdre(Soii^atit DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bi] onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per poet f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zonda. 'tlad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt bet dubbele van bet tarief berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, buur en verbuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit drie bladen V Een beroep op de vrouw. Prof. dr. D. Plooy, vroeger gewoon en thans buitengewoon hoogleeraar in de exegese van het N. Testament en de oud- chr. letterkunde aan de universiteit van Amsterdam, heeft zijn ambt als gewoon 'hoogleeraar in deze zelfde vakken aan de universiteit te Utrecht aanvaard. Aan het einde van zijn rede wilde de hoogleeraar den vrouwelijken theologen een hart onder den riem steken. Het zou waar lijk niet le verwonderen zijn, aldus prof. Plooy, tot- de bedoelde vrouwelijke studen ten, wanneer gij diep zijt teleurgesteld, wellicht gekrenkt, dat ook dit jaar weer de Hervormde Synode heeft afgewezen een voorstel om de plaats van de vrouw in het kerkelijk ambt reglementair duidelijk aan te geven en helder te sanctioneeren. Maar hij roept haar toe: „En despereert niet!" „De tijd komt, dat de Kerk op u een be roep zal doen in het besef, dat zij uwe van God geschonken gaven niet kan missen en niet mag veronachtzamen. In de Katholieke Kerk bekleedt de vrouw geen kerkelijk ambt in den stricten zin. Maar wel heeft de Katholieke Kerk door alle eeuwen heen een beroep gedaan op de hulp, op de medewerking van de vrouw in den apostolischen ar beid, in het besef, dat Zij de door God aan de vrouw geschonken gaven „niet kan missen en niet mag veronachtza men" De Katholieke Kerk heeft haar leger van kloosterzusters.... die op verscheiden terrein, naar eigen aanleg en ontwikkeling, naar de verscheidenheid van behoeften en nooden, de priesters steunen en helpen, met de priesters meewerken in den arbeid voor het heil der zielen De Katholieke Kerk bezit dien r ij k- d o m van geestelijke voornaamheid in op offerende, zichzelf-vergetende liefde dien rijkdom van Orden en Congregaties van vrouwelijke religieusen 1 En wij kennen in on^e dagen de mede werking van de vrouw ook op verschei den wijze in de Graal, waarin wordt uitgeoefend een vrouwelijk apostolaat, vol komen aanpassend aan den eigen geest van dezen, onzen tijd.... En nog op zoovele ander wijze, in zoo veel verschillende organisaties, doet de Kerk of doen de priesters een beroep op de vrouw, om uit te oefenen een aposto laat van toegewijden arbeid, ter eere Gods en tot der medemensohen waarachtig ge. luk. Dat geen katholieke vrouw dat beroep tevergeefs late geschieden.... geen ka tholieke vrouw, die over tijd en gaven be schikt, welke zij kdn stellen in den dienst van de goede zaak R. K. UNIVERSITEIT. Uit het Jaarboek der St. Radboud-stich- ting blijkt, dat de opbrengst der inzameling voor de R. K. Universiteit in 1931 heeft be dragen f 188,675 tegen f 194.788 in 1930. In de vijf bisdommen was de opbrengst in 1931 en 1930 (het laatste cijfer tusschen Aartsbisdom Utrecht f 45.867 (f 48.085). Bisdom Haarlem f 45.223 (f 46.536). Bisdom Den Bosch f 45.761 (f 46.477). Bisdom Breda f 19.627 (f 20.775). Bisdom Roermond f 32.194 (f 32 913). Onder „bijzondere giften rechtstreeks ontvangen door de St. K&dboudstichting" vinden wij o.a. vermeld: een legaat van f 3000 van wijlen mej. J. M. C. A. Strens te Roermond; effecten tot een nominaal be drag van f 12.000 van wijlen den heer W. Verkuylen te Schijndel. Voor de beide nog ontbrekende facultei ten ontving Z. H. Exc. de aartsbisschop een som van f 20.000 van een groote R. K. firma, die reeds eerder een gift van hetzelfde be drag had geschonken, en voor de medische faculteit Z. H. Exc. Mgr. Diepen een obli gatie nominaal groot f 1000. PAUSELIJK LEGAAT IN MEXICO GEARRESTEERD. Bevel tot uitbanning. PRESIDENT RODRIGUEZ ZET KERK VERVOLGING VOORT. 's Pausen Encycliek „Acerba Animi" heeft op de bewindvoerders in Mexico ge werkt als de bekende roode lap op een stier. Zooals gisteren reeds door ons gememo reerd is, heeft de H. Vader in deze Ency cliek een ernstig vermaan gericht tot hen die in. Mexico het verbod van godsdienston derwijs op school hebben uitgevaardigd naast zoovele andere voorschriften, welke het geestelijk welzijn van de katholieken aantasten. De Paus vergeleek de houding der Mexi- caansche regeering met die der Sovjets ten opzichte van den godsdienst en wekte de geloovigen op om een gezamenlijke actie tegen deze excessen te beginnen. Om te bewijzen, dat de Mexicaansche re geering niet anti-Katholiek is, heeft daarop president Rodriguez direct gedreigd alle R. K. kerken aan den Katholieken eere- dienst te onttrekken en de gebouwen in dienst te stellen van werklieden-coöperaties als verkooplokalen. De Mexicaansche Kamer heeft daarop met algemeene stemmen een motie van ver- brouwen in president Rodriguez aangeno men en voorts bij acclamatie een motie aan genomen, waarin wordt aangedrongen op verbanning van den pauselijken legaat, aartsbisschop Ruiz Y Flores uit Mexico, in verband met het feit, dat deze de jongste pauselijke encycliek over de situatie op re ligieus gebied in Mexico heeft verdedigd. De pauselijke legaat is vervolgens op be vel van president Rodriguez gearresteerd en naar een onbekende stemming overge bracht. Aartsbisschop Pascual Diaz, de 'Rbomseh Katholieke primaat van Mexico, heeft aan United Press medegedeeld, dat mgr. Ruiz y Flores in zijn woning is gear resteerd en dat zijn huidige verblijf onbe kend is. De regeering weigerde aanvanke lijk nadere mededeelingen te verstrekken, doch men neemt aan, dat hij zich reeds op weg bevindt naar de grenzen. Later deelde de minister van Binnenlandsche Zaken mede, dat hij gistermiddag met een regee- ringsvliegtuig was vertrokken, doch ook deze minister wilde zioh over het doel van dezen tocht niet uitlaten. Men gelooft ech ter, dat hij op weg is naar de Vereenigde Staten. Volgens een telegram van United Press begeeft de pauselijke legaat zich naar Texas. De aartsbisschop wordt vergezeld door drie door de Mexicaansche regeering aangewezen bewapende begeleiders. De verbanning van den pauselijken le gaat is een waardige voortzetting van de politiek van den beruchten Calles, wiens geest nog leeft in Mexico. Sinds de beëindiging van den acuten godsdienststrijd verleden jaar, zijn de voor de Katholieken zoo hatelijke grondwetsar tikelen met gematigdheid toegepast, doch nu dreigt het conflict weer in volle scherp te uit te breken. Moeilijke dagen zullen weer aanbreken voor de Mexicaansche katholieken. HET R.-K. WERKLIEDENVERBOND IN 1931. BELANGRIJKE LEDENWINST. Wij ontvingen weer het lijvig Jaarboek van het R.-K. Werkliedenverbond in Ne derland, betrekking hebbend op omvang en werkzaamheden gedurende het jaar 1931 Het Jaarboek vangt aan met een be langwekkende inleidinge waarin eerst een overzicht gegeven wordt van den treuri- gen econmischen toestand. Het navolgende is aan deze inleiding ontleend Het economisch leven volkomen ontwricht. De huidige - crisis drukt loodzwaar ook op ons vaderland, heeft het economisch le ven volkomen ontwricht en een duisternis verwekt, waaruit niemand nog uitweg ziet. Ontzaglijke verliezen worden door ons volk geleden. Naar men vrijwel algemeen aanneemt, zou van ons „volksvermogen" ongeveer een derde verloren zijn en som migen beweren zelfs, dat 't nog veel er ger is. Ook ons volksinkomen is in sterke mate aangetast. De scheepvaart, steeds voor ons land 'n rijke bron, ligt voor een groot deel stil en onze voornaamste havens, anders een en al bedrijvigheid, vertoonen met hare op gelegde schepen 'n troosteloos beeld. Onze land- en tuinbouw, die altijd voor ons land geweest is 'n rijke bron van wel vaart, verkeert in zoodanigen nood, dat de Regeering reeds meerdere maatregelen heeft moeten nemen om dezen voornamen tak van onze bedrijvigheid vctor totalen on dergang te behoeden. Onze industrie, onze export-industrie vooral, is eveneens zwaar getroffen en wordt door de maatregelen van de ons om ringende landen, die alle, op zelfbehoud bedacht, voortdurend verder gaan in het belemmeren van onzen export, steeds ver der gedupeerd. En in de gedeelten van het rijk buiten Europa is 't nog erger dan hier, zoodat het „moederland", instede van inkomsten te verwerven uit zijne „bezittingen", de hel pende hand moet bieden om te voorkomen, dat ons door God zoo rijk gezegende In- dië zal ten onder gaan. Gaat uiteraard heel onze Nederlandsche samenleving gebukt onder de gevolgen van een en ander, in wel buitengewoon sterke mate zooals dat trouwens steeds het geval is zijn de arbeiders getroffen. Zij toch worden direct aangetast in hun reeds sober bestaan en komen daardoor vrijwel onmiddellijk in een noodtoestand te verkeeren. De werkloosheidsramp. En wie zal ze met juisthe:d lellen, de nijvere lichaam zijn gevallen en alleen nog maar kunnen worden gebruikt tot het in ont- vanst nemen van de uitkeering uit de werkloozenkas of den steun vanwege de overheid. De werkloosheid is thans in ons land grooter dan ooit te voren. Wanneer we het aantal werkloozen op 31 December schat ten (we moeten ons wel tot een. schatting bepalen, omdat juiste cijfers niet bekend zijn) op 250.000, dan zijn we zeker nog aan den lagen kant. In de laatste week van December wa ren van de 182.739 leden onzer vakbonden 35.091 geheel en 13.369 gedeeltelijk werk loos of resp. 19.2 en 7.3 procent. De ellende, die in deze cijfers wordt uit gedrukt, tart elke beschrijving: stoffelijke ellende in de gezinnen, die van een zeer beperkt bedrag aan uitkeering of steun moeten rondkomen, maar vooral ook mo- reele ellende bij de betrokkenen, die zoo gaarne door hun arbeid den kost voor zichzelf en de hunnen verdienen en thans werkloos hunne dagen slijten zonder voor uitzicht vooralsnog in de gelegenheid te zijn zelf. in hun levnsonderhoud te voor zien. En dan te weten, dat deze nood geleden moet worden, terwijl we beschikken over een productie-apparaat, dat ruimschoots in de behoeften kan voorzien, doch thans voor 'n groot gedeelte stil staat, omdat bij de volkeren de gezindheid afwezig is om in vrede naast elkaar te leven en in onder linge harmonie te werken aan den opbouw der maatschappelijke welvaart. Daar wordt wel veel gevorderd van de lijdzaamheid der zoo zwaar gedupeerde volksmassa's 1 Verlaging levenspeil? En om uit dezen nood te geraken wordt in ons land overal sterk bevorderd de ver laging van het levenspeil, omdat we goed- kooper zullen kunnen produceeren en con- curreeren met de volkeren, die op veel la ger levenspeil staan dan wij. Wij zijn nog altijd van meening, dat daar in het heil niet gelegen kdn zijn, omdat iedere mogelijkheid van concurrentie door maatregelen van het buitenland onmiddel lijk: de pas wordt afgesneden. Het spreekt vanzelf, dat deze situatie in het afgeloopen jaar zeer veel inspan nend werk van de arbeidersbeweging heeft gevergd, inspanning, om verlaging van het toch niet te hooge levenspeil tegen te gaan, inspanning verder om zooveel mogelijk te bevorderen het nemen van maatregelen ten einde te voorzien in den nood der ge troffenen- Dat ondanks alle inspanning verslechte ringen niet konden worden voorkomen en lang niet alle wenschen werden ingewilligd valt in deze economische jiituatie te ver klaren. maar wij hebben de vaste overtui ging, dat, dank zij de aanwezigheid eener '-••achtige arbeidersbeweging voor de ar beiders veel is behouden van hetgeen an ders reeds verloren zou zijn gegaan. Hoe geheel anders zou 't er hebben uit gezien, wanneer de arbeiders in arren moede de beweging den rug hadden toege keerd in plaats van schouder aan schou der te blijven staan, zooals ze tot nu toe dedenDe econmische druk is zoo groot, dat men geen al te gewaagde veronderstel ling doet, indien men beweert, dat dan de arbeiders tot ver beneden het voor-oorlog- sche peil waren neergedrukt. Achter de zwartste wolk schijnt de zon. Is alzoo het afgeloopen jaar voor onze volksgemeenschap en vooral ook voor de arbeiders in den waren zin des woords een jaar van rampspoed geweest en heeft het in economischen zin niets anders dan el lende en dikke duisternis aohtergelaten, achter de zwartste wolk schijnt nog de zon: met onze beweging ging 't in nage noeg alle opzichten, Gode zij dank, naar wensch. Het ledental breidde zich uit als door slechts weinigen verwacht. Tienduizenden arbeiders, die de dreiging voelden, kwa men bij onze beweging bescherming zoe ken. Een nieuwe instelling trad in werking, n.l. de eerste Nederlandsche Arbeiders- bank, die er ongetwijfeld weer toe zal bij dragen onze beweging te versterken. Een krachtige propaganda-aetie voor ons dagblad „De Volkskrant" voerde het aan tal lezers met duizenden op. De organisatie onzer katholieke arbei dersjeugd kon in het afgeloopen jaar wor den gecompleteerd door de oprichting eener nationale organisatie van De Jonge Werkman. De stichting van een centraal instituut voor ons ziekenfondswezen, dat zich on danks tegenstand krachtig ontwikkelt, werd voorbereid. Als een speciaal feit meenen we nog te moeten memoreeren, dat Herwonnen Le venskracht in het afgeloopen jaar begon aan den bouw van haar nieuw sanatorium te Bilthoven, hetwelk belooft te worden een monument, dat tot in de verre toekomst zal getuigen van de daadkracht onzer katho lieke arbeidersbeweging. Zoo hebben we, ondanks alle narigheid, welke 1931 ons bracht, toch nog reden te over om met voldoening op ons werk terug te zien. Aan het verslag ontleenen we verder nog, dat het ledental der Diocesane Bon den 31 Dec. 1931 bedroeg 144.478 en een jaar te voren 125.340. De gezamenlijke winst der Diocesane Bonden bedroeg dus 19138 of 6272 meer dan in 1930 of in pro centen 15.26 tegen 11.43 en 1930. De Vakbonden gingen in totaal in 1931 met 31.068 of met 20.30 pet. vooruit tegen in 1930 met 16377 of 11.98 pet. Dit zijn inderdaad zeer verheugende cij fers. DE NIEUWE DUITSCHE CONTINGENTEER INGSMAATREGELEN Negatief resultaat der onder handelingen in den Haag. De Duitsche voorstellen boden naar het oordeel der Neder landsche regeering geen grondslag voor een vrucht dragende discussie. Maandag en gisteren hebben op het de partement van buitenlandsche zaken be sprekingen plaats gehad tussohen een Duit- 8ohe oommissie onder leiding van Ministe- rialrat Walter, en Nederlandsche vertegen woordigers van de ministers van buiten- landsche zaken, van oeconomische zaken en arbeid, en van financiën, over de con- tingenteeringsplannen der Duitsche regee ring. De Duitsche gezant in den Haag en de Nederlandsche gezant te Berlijn waren eveneens tegenwoordig. De besprekingen werden geleid door dr. Nederbragt. Nadat de regeering van den inhoud der Duitsche voorstellen kennis heeft genomen, is zij tot de conclusie gekomen, dat deze geen grondslag konden bieden voor een vruohtdragende discussie. Het is derhalve tot onderhandelingen niet gekomen. De Duitsche commissie heeft van dit standpunt kennis genomen en heeft medegedeeld, het aan haar regeering te zullen rapporteeren. „N. R. Crt." Verwondering te Berlijn. Het bericht, dat de Nederlandsche regee ring in de Duitsche contingenteeringsplan- n-en geen grondslag voor een vruchtbare discussie zag, heeft te Berlijn, naar Wolff meldt, verwondering gewekt. „Want Neder land zelf heeft, zooals bekend is, sedert cenigen tijd talrijke contingenten vastge steld, o.a. voor schoenen, enz., tricot- en tex- tie'.goederen, confectie en keramische arti kelen, die den Duitschen uitvoer naar Nc- BUITENLAND. De pauselijke legaat in Mexico gearres teerd en uit het land verbannen, (le blad). Een vijf-mogendbedenconferentie over de Duitsche pariteitseisch. (2e blad). Hindenburg's dank aan het Duitsche volk. (2e blad). BINNENLAND. Onderhandelingen over de Duitsche con- tingenteeringen afgesprongen, (lste blad). De loonsverlaging in het bouwbedrijf. (lste blad). De benzineprijs verlaagd, (lste blad). Treinbotsing bij Stolwijk. (Gem. Ber. 3de blad). Wapensmokkel in Limburg. (Gem. Ber. 3de blad en Laatste Ber.). Nog steeds de dubbele moord te Zuid broek. (Laatste Ber.). sport en wedstrijden. Vier Nederlandsche zwemrecords op de wedstrijden van Z.I.A.N. (3de blad). derland met ongeveer 50 millioen rijksmar ken beperken. Nederland heeft deze maat regelen genomen zonder de Duitsche regee ring daarvan tevoren in kennis te stellen of met haar een gedachtcnwisseling over de gevolgen te openen. Bij dezen stand van za ken is het onbegrijpelijk, dat de Nederland sche regeering zich aan de door Duitsch- land aangeboden besprekingen over de van Duitsche zijde voorgenomen contingentee- ringsmaatregelen wil onttrekken". NU ONZE TOEKOMST OP HET SPEL STAAT. De Nederlandsche georgani seerde handel, industrie en landbouw stelt een commis sie van drie in, om de kwestie van een anti-Duitschen boycot of andere middelen te onder zoeken op korten termijn. Het (agrarische) Comité voor Econo misch Verweer (waartoe de geheele georga niseerde Ned. boeren-, veehouders- en tuin dersstand behoort, n.l. de Alg. Ned. Zuivel- bond, de Bond van Kaasproducenten, de Ghr. Boeren- en Tuindersbond, het Kon. Ned. Landbouw-Comité, de Ned. Pluimvee federatie en de Ned Tuinbouwraad) hield op Maandag 3 Oct. met de vertegenwoor digers der centrale industrieele organisa ties, t.w. de Alg. R. K. Werkgeversvereeni- ging, de Ned. Mij. voor Nijverheid en Han del, het Verbond van Ned. Werkgevers en de Ver. van Chr. Werkgevers en Groot handelaars in Nederland, een vergadering in Den Haag, waarin ter sprake kwamen de jongste maatregelen van de Duitsche re geering, om tot contingenteering over te gaan van den invoer van verschillende ar tikelen, voornamelijk op het gebied van den land- en tuinbouw en de zuivel industrie. Men was eenstemmig van meening, dat hierdoor de Nederlandsche export opnieuw ernstig wordt bedreigd. Een commissie van drie leden werd aan gewezen, welke tot opdracht kreeg, om op korten termijn de middelen te beramen, die er toe zouden kunnen leiden, dat Duitschland meer dan tot dusver gedron gen zou worden, Nederlandsche producten te koopen. In de opdracht aan deze oommissie is ook betrokken het overwegen van de wen- schelijkheid om den aankoop van Duitsche artikelen te vermijden en van de mogelijk heid om dezen te oentraliseeren. De vergadering was zeer sterk onder den indruk van deze Duitsche voornemens tot contingenteering. Zij was van gevoelen, dat middelen, welke tot dusverre onge bruikelijk waren, thans in ernstige overwe ging dienden te worden genomen, omdat land- en tuinbouw en zuivelindustrie met een catastrofale ontwikkeling der export mogelijkheden moeten rekening houden. j „Hbld."

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1