BUITENLAND DINSDAG 4 OCTOBER 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 jaar zijn twee wagens noodig om haar ont zagwekkende omvang te dragen. Heel aardig gevonden was de groep, de Regionale Sbroomverzorging uit de Leid- sche centrale voorstellend. Wie had kun nen denken, dat men een zóó cerebraal ge geven zóó fleurig in beeld zou hebben ge bracht. Twee-en-dertig meisjes, ieder dra gend het wapen harer gemeente, waren de dorpen, welke Leiden van electrisch licht en electrische kracht voorziet. De Leidsche Stedemaagd troonde op haar paard in net midden. Als tegenstelling een groep van donkere werkers, een reuzen-kabelrol voortsleepend en werktuigen dragend om het kabelnet uit te breiden. Dan weer een gestyleerde maquette, Rijnlands Industrie voorstellend, door mid del van een electromotor en schoorsteenen en kranen. Wat zou de Leidsche industrie zijn zonder de Electrische Centrale als bron van stuwkracht. Alles gaat electrisch. Iedere fabriek zingt in zijn zoemende machines het lied van Louis Davids ,Doe het electrisch". De meerijdende luidsprekerwagen deed het eveneens electrisch en galmde onver moeid deze hymne der electriciteit door de straten. Het slot van deze groep was een praal wagen, welke de huisaansluiting ver beeldde. De practijk. Ten slotte groep IV de Toegepaste Elec triciteit in huis en hof. De toepassingen der electriciteit zijn na tuurlijk legio en men heeft slechts een greep gedaan uit de verbijsterende veel heid. Piccolo's rolden alle mogelijke electri sche apparaten, in close-up vorm behoorlijk vergroot, over de Leidsche keien. „Denkt mu een electrisch geschenk" was de ver maning, die aan dit practisoh gedeelte voorafging. „Viert Sinterklaas en Kerstmis electrisch" had men ook kunnen zeggen, of „Geeft uw vrienden en vriendinnen een electrisch blijk van waardeering", „Geeft uw dierbaren een electrische poot, zoen electrisch". Hoe u dat alles doen kunt? De S. L. F. zal het u leeren; zie maar. Daar rollen voor bij een radio, de triomf van het mensche- lijk vernuft over de electrisohe golven in den aether, een electrisch strijkijzer (Een baby van een jaar, die speelt 't ook al klaar) een schemerlamp, een Fön-appa- raat (uitstekend om het haar te drogen na een regenachtigen 3 October, actueel 1), een stofzuiger, een ijskast enz. Alles gaat tegenwoordig electrisch. Kui kens worden electrisch uitgebroed, de eieren moeten echter nog op de gewone ma nier gelegd worden. Maar wat er al niet uit een ei kan komen bewezen de twaalf „groot-model" kuikens, die zoo pienter de wereld in keken. Wat de toekomst ons nog brengen zal, weten wij niet. Wellicht zal de „Ultrasol" dan aangebracht worden boven de geheele stad, zoodat wij zullen kunnen genieben van kunstmatig zonlicht. Maar als de „homo electricus" in mijn huis verschijnt, dan loop ik er uit. Hoe het vrouwtje, dat de sfeer der poëzie verruilde voor het proza van het schakelbord, het op deze laatste wagen uithield in tegenwoordigheid van zoo'n „griezel van een vent" is ons een raadsel. Maar het is de toekomst en deze is er nog niet. Gewoonlijk komen toekomstbeelden niet uit; dat zij een troost. Toen nog muziek en dan het einde. Onze lezers kunnen zich, na hetgeen wij van god Pluvius schreven, voorstellen, dat na ontbinding van den stoet, ook de regen ophield Toch een aardige optocht, met een zeer apart cachet. EEN AVOND VAN VROOLIJKE KUNST. Des avonds had in de groote Stadsge hoorzaal en in de foyer weer een gezellige cabaretavond plaats. Zooals gebruikelijk werd in beide zalen hetzelfde programma gegeven. En wat een programma De volle zalen hebben naar hartelust genoten van de vroolijke en verbazingwek kende nummers, die gebracht werden en waarvan enkelen vooral stormen van ap plaus verwekten. Dat was vooral Dumas, de populaire hu morist, die een bijzondere gave van con- fereeren heeft. De dwaze dingen, die hij zegt, zegt hij zoo droogweg, op zulk een toon of het de gewoonste zaak ter wereld is, dat het effect daardoor nog komischer wordt. Zijn parodie op „Daar kwam een vogel gevlogen" was een prachtvondst, die het deed, vooral de coupletten op Veraart, den regenmakcr, en op den onbekenden sol daat. Het liedje op 3 October met als re freintje: „Toen hebben we lekker hutspot gegeten" deed het niet minder. Zeer goed was ook Jeanne Horsten voor al met haar „Klein vogelijn op groene tak", dat zij zong als een Hongaarsche, als een Engelsche syncopation, als meisje van 7 jaar, als Tyrolerin en als een mislukte operazangeres. Het was meer dan verma kelijk. Meesterlijk was ook vooral de kunste naar op het gespannen koord, Lepomme, die zijn onovertroffen kunststukken alleen in de groote zaal bracht, omdat het too- neel in de foyer voor zijn griezelige evolu ties te klein bleek. De vier Braggaars, toonbeelden van kracht en behendigheid brachten de toe schouwers eveneens in extase. Daarbij kwamen nog Mr. Max, de snel- teekenaar, die in enkele tellen allerverma- kelijkste caricaturen te voorschijn tooverde, de drie Brions met prachtige acrobatische evolutiesAgatha Reiff en Max Dekker in hun operette-scène: Grafin Maritza en vooral ook Victor Marchant, met recht de koning der diabolo-spelers genoemd om de meesterlijke wijze, waarop hij met zijn diabolo's omsprong. Het was in een woord een kostelijk programma, dat de menigte, die beide za len geheel bezette, schitterend geamuseerd heeft. 4 OCTOBER. De centen zijn op en het feest i« ge Wij zijn in den nacht weer naar huis De spaarpot is leeg en het feest is voorbij, Alleen wellioht niet voor een hij en een zij. Wij hebben gezongen tot diep in den nacht, En aan geen 8-urenda.g gister gedacht. Wij hebben gehutspot, wij hebben Het is weer eens echt 3 October geweest. Toch zijn we vanmorgen weer „friech" opgestaan, Met knikkende knieën aan d' arbeid De oogen wat flete en de wat bleek, Wat pijn in je hoofd en je maag wat van streek. Geen trek nog in eten, zoo moe als een hond, Je tong als een lappie van leer in je mond. De feestdag ligt duimendik op je En steeds opnieuw vallen je oogen maar dicht. Je hebt wel weer trek, maar je eet toch maar niet, Je vreest dat er dan iets heel aalriligs geschiedt. Je herkauwt de hutspot een keer wel of tien, Je kunt in een jaar nu geen hutspot meer zien. Maar straks als je thuis komt, onzalige strop, Dan eet je wéér hutspot, het restje moet op. Je haakt heel den dag vol verlangen naar bed, De vierde October: 't is uit met de pret! TROUBADOUR- HET AVONDFEEST. Er is eigenlijk geen feest op den avond van 3 October, maar de feestgangers ma ken er een feest van. Dat is een bezoek aan het Lunapark op het Schuttersveld, na de vele regens in den middag in een modderpoel herschapen, of, voor zoover men niet naar de Stadsgehoorzaal gaat, zoekt men zijn vermaak op straat, waar honderden jongelui en ook ouderen, arm in arm, op vroolijke wijze uiting geven aan hun stemming. 't Was in den avond wel frisch, maar ten minste droog weer en het straatbeeld ver schilde als het ware niets bij voorgaande jaren, wanneer het den geheelen dag mooi weer was. Toch moeten er blijkens het aantal ge- slationneerde auto's fietsen en mogelijke andere vehikels, minder meDschen van bui ten in de stad zijn geweest. Dat valt ook af te leiden aan minder drukte bij trams en spoor. Intusschen waren de straten nog overvol en ook op het Schutterland, ondanks de kans op 'n modderballet waren nog heel wat feestgangers. De hosvlonder met het popu lair concert van het Stedelijk Muziekkorps trok heel wat menschen. Het einde van den dag kwam weer met bet gebruikelijke vuurwerk, door de fa. Kat opnieuw op uitstekende wijze ver zorgd. Gelukkig dat dit van den regen niet al te veel te lijden gehad. Het was een rijk programma, dat een interesanten aanblik bood. De slotdecoratie bestond uit een plus- en min-teeken, waartusschen een bliksemflits, waaronder de woorden „Die het Electrisch" in blokletters van diamant- vuur. Omringd door een brillant decoratie vuurwerk van brillantvuur. Geflankeerd door brillant palmtaken en brillantvuur, waarin gekleurde zonnen draaien. Voorts geflankeerd door contra-batterijen van Ro- meinsche kaarsen, welke een menigte ge kleurde iichtkogels over het geheel heen- werpen. Groot slotbombardement en ster renregens. Opstijgen van een bouquet vuur pijlen, welke gekleurde liohtkogelbouqquet- ten over het geheel HET VERLOOP DER FEESTELIJKHEDEN. Aan het slot van ons verslag mogen we zeggen, dat het 3-Octoberfeest als al tijd een vlot verloop heeft gehad. On danks het feit, dat de regen de menschen meer dan anders in de café's deed vertoe ven, is het nergens tot onregelmatigheden gekomen Dat er wel eens iemand wat te veel heeft gedronken dan eigenlijk oirbaar is, was niet te vermijden. Maar dat ge beurt wel iederen dag, ook zonder feest viering. De politie is van den vroegen morgen tot den laten avond in de weer geweest en haar komt voorzeker een woord van lof toe voor de wijze, waarop zij zioh van haar taak gekweten heeft. De Crisis-collecte-opbrengst is momen teel nog niet bekend. Er zijn vijftiendui zend bloempjes verkocht. Voorts bevon den zich drie gouden tientjes en een hon derdtal guldens in de busjes. Er was aan dubbeltjes een gewicht van 12 K.G. Ver moed wordt, dat de opbrengst ongeveer 2000 zal bedragen. Gisteravond werd in het Luxor-Thea- ter de 3-October-film van de Orion Pro- filti reeds gedraaid. In beeld werd ge bracht de kranshechting bij het stand beeld van v. d. Werff tijdens de koraalmu- ziek, een stukje van de uitdeeling van ha- VOLKENBOND HET LYTT0N-RAPP0RT GEPUBLICEERD. Over de Mandsjoerijsche kwestie. Het rapport van de door den Volkenbond benoemde enquete-commissie voor de Mandsjoerijsche kwestie, naar haar voor zitter Lyttonrapport genoemd, is Zondag ■lijkertijd gepubliceerd door het volken bondssecretariaat, te Nanking en te Tokio. Het rapport dat opgesteld is, vóór Japan, Mandsjoerije heeft erkend, beslaat 160 pa gina's en is in tien hoofdstukken verdeeld. Te beginnen met het negende hoofdstuk bevat het de algemeene principes en aan bevelingen voor de regeling van de Mand sjoerijsche kwestie en wel: 1. Japan en Ohina hebben het recht ge lijke behandeling van den Volkenbond te eischen. Een oplossing, welke slechts ten deele voordeelig zou zijn, zou niet de zaak des vredes dienen. 2. Bij het herstel van den vrede tus- schen de beide landen moet rekening wor den gehouden met de belangen van de sovjet-unie. Iedere oplossing moet in overeenstem ming zijn met de bepalingen van het vol kenbondsstatuut, het Kellogg-pact en het negenmogendhedenverdrag van Washing ton. 4. De rechten en belangen van Japan in Mandsjoerije zijn onloochenbare feiten. Een oplossing, welke deze belangen ne geert, is niet bevredigend. 5. Een nieuwe interpretatie der rechten, langen en wederzijdsohe verantwoorde lijkheid der beide landen in Mandsjoerije is wenschelijk langs den weg van weder zijdsohe overeenstemming. 6. Er moeten bepalingen worden ge maakt voor een directe regeling van ge schilpunten van mindere beteekenis. 7. De regeering van Mandsjoerije moet gewijzigd worden op een wijze, welke in overeenstemming is met de souvereiniteit en de constitutioneele onschendbaarheid van Ohina, waarbij vérgaande autonomi- »che maatregelen moeten worden genomen, welke rekening houden met de plaatselijke omstandigheden en den bijzonderen toe stand der drie provincies. 8. De birinenlandsche orde moet gehand haafd worden door plaatselijke politie-troe- pen. De veiligheid tegen een buitenland- schen aanval moet berusten op een terug trekken van alle troepen, met uitzondering van de politie-troepen, zoomede op een be sluit van een niebaanvalspact tussohen de betrokken staten. 9. Het is gewenscht, dat een nieuw han delsverdrag wordt gesloten tussc'hen Ja pan en China. IC. De handhaving van den vrede in het verre Oosten is een kwestie van interna tionaal belang en vereisoht een tijdelijke internationale samenwerking voor het herstel van Ohina. Practische voorstellen aan den V. B.-raad. Het laatste, tiende, hoofdstuk, bevat de ilgende practisohe voorstellen van den volkenbondsraad, teneinde te kunnen ge raken tot een definitieve oplossing van het geschil: De volkenbondsraad noodigt de Japan- sche en Chineesche regeering uit, te on derhandelen op de basis van de aanbeve lingen der oommissie. Voor het geval deze uitnoodiging wordt aangenomen, moet zoo spoedig mogelijk een consultatieve confe rentie worden bijeengeroepen, teneinde een bijzonder regiem voor het bestuur der drie Oostelijke provincies in het leven te roepen. Deze conferentie zal bestaan uit vertegenwoordigers van de Japansche en Chineesche regeering en twee delegaties der vertegenwoordigers van de bevolking. Oordeel over het rapport De volkenbondsraad beslist bij even- tueele geschillen. Buiten deze conferentie onderhandelen de Ohineesohe en Japan sche regeering direct met elkander. De commissie stelt vervolgens voor het resultaat van al deze onderhandelingen in vier verschillende overeenkomsten vast te 1. Een verklaring van de Chineesche re geering betreffende de instelling van een speciaal bestuur voor de drie Oostelijke provincies op grond van de voorstellen der conferentie; 2. Een Japansoh-Ohineesch verdrag in zake de belangen van Japan; 3. Een Japansch-Ohineeech verdrag in zake wederzijdsche hulpmaatregelen, non- agressie, en arbitrage; 4. Een Japansoh-Ohineesch handelsver drag. Voor de bijeenkomst van de consulta tieve conferentie moeten de groote lijnen betreffende deze kwesties voorwerp zijn van een overeenkomst tussohen de beide regeeringen met medewerking van den volkenbondsraad. De oommissie-Lytton besluit haar uitge breid rapport aan den volkenbondsraad I^aee7 Daarom: alleen nog ©«hie ASPIRIN in de origfneele verpakkingen! Wanneer U Aspirin-fabletten koopt, moogt U alleen deze verpakkingen verlangen, want dan hebt U de zekerheid, werkelijk de echte Aspirin-tabletten te ontvangen. Denkt niet, dat elke witte tablet Aspirin is. Het origineele Aspirin heeft op elke tablet hef ingestempelde BAYER-kruis als teeken van echtheid, zuiverheid en kwaliteit en is uitsluitend In oranjeband-buisjes of oranje-zakjes verkrijgbaar. Losse Aspirin- tabletfen worden niet meer door Bayer geleverd. met de veTldaring dat het essentieele doel thans moet zijn het directe begin van on derhandelingen tot herstel van het ver trouwen. Japan uit den volkenbond? Het rapport-Lytton wordt uitvoerig be studeerd door de bevoegde instanties der raadsleden. Algemeen is men het er over eens, da/t het rapport nadrukkelijk de sou vereiniteit van Ohina in Mandsjoerije er kent en slechts onderhandelingen voorstelt tussohen Japan en China inzake de schep ping van een vergaande autonomie der drie Oostelijke provincies. Het rapport-Lytton staat voorts in scherpe tegenstelling tot de Japansche op vatting, dat de scheiding van Mandsjoerije en China vrijwillig was, aangezien nadruk kelijk wordt vastgesteld, dat de Chineesche bevolking in Mandsjoerije tegen de Mand sjoerijsche regeering is. Evenzoo wordt de motiveering van het Japansche optreden in Mandsjoerije de be strijding van het bendewezen, van allen grond ontbloot geacht. Het rapport is in zooverre reeds door de feiten achterhaald, dat de Japansche regeering kort na de onderteekening van het Lytton-rapport Mandsjoerije als sou- vereinen staat heef erkend en daarmede den volkenbond, de belanghebbende groote mogendheden en Ohina voor een fait ac compli heeft gesteld. Naar de meening van vooraanstaande volkembond'skringen zal de goedkeuring van het Ljdtonrapport door den volkenbonds raad onverwijld leiden tot het uittreden van Japan uit den volkenbond. In Engel sche en Fransche kringen streeft men er evenwel naar, dit uittreden met aLle mid delen tegen te gaan. Men neemt derhalve aan, dat de onmiddellijk belanghebbende groote mogendheden: Engeland, Frankrijk en Italië, evenals de Vereenigde Staten, diplomatieke stappen zullen ondernemen, teneinde met de Japansche en Chineesche regeeringen te komen tot een modus viven- di, welke thans slechts zou kunnen worden gevonden op de basis van Mandsjoekoeo. Van welingelichte zijde wordt verno men, dat de Japansche regeering bij de in November a.s. te Londen te houden be sprekingen in den volkenbondsraad over het rapport-Lytton de in dat rapport ge dane voorstellen als onaanvaardbaar zal afwijzen,^ Niettemin is men in Japansche kringen van meening, dat op de basis van het Lytton-rapport onderhandelingen over an dere punten mogelijk zijn. ring en wittebrood en de vlucht der post duiven uit het ochtendprogramma. De optocht, afgaande van den Hooge Rijndijk, dus vóór den regen, is goed ge slaagd, in aanmerking genomen het don kere weer. Uit den regen zijn enkele aar dige close ups op de Breestraat opgeno men. Het talrijke publiek (Luxor was natuur lijk uitverkocht) beloonde die staaltje van activiteit met een gul applaus. DE ECONOMISCHE WERELD CONFERENTIE. Te Londen In Februari 1933? De commissie voor de politieke voorbe reiding van de economische en financieele wereldconferentie is gisteren onder lei ding van sir John Simon te Genève bij eengekomen. De commissie heeft «definitief Londen als den zetel der conferentie aangewezen. Omtrent den datum heeft men daarente gen nog steeds geen beslising genomen. Wel bleek een zekere voorkeur te bestaan voor 20 Februari als openingsdatum, doch de commissie besloot ten slotte toch tot de definitieve vaststelling van den datum eerst over te gaan in een nieuwe zitting die zij half November zal houden, als de vol kenbondsraad hier weder zal bijeenkomen voor de bespreking van het Lytton-rap port. SCHOT GELOST IN COMMISSIE VERGADERING. Reuter meldt uit Genève, dat gister avond om zeven uur, op het oogenblik waar op de vierde Volkenbondscommissie haar zitting beëindigde, een man, die zioh in den tuin va-n het Volkenbondsgebouw ver dekt had opgesteld, een revolverschot los te op den glazen gevel van het gebouw, waarin zich ongeveer honderd gedelegeer den, secretarissen en persvertegenwoordi gers ophielden. De kogel bleef in den vloer steken en verwondde niemand. De daer werd gegrepenhij zou een Hongaar zijn, Buday geheeten. Hij ver klaarde, dat hij een minister had willen dooden. Waarschijnlijk heeft men te doen met een gedesequilibreerd man. talrijke noodlijdende oorlogsinvalieden, na gelaten betrekkingen van gesneuvelden en aan veteranen een feestgave geschonken. Bijna 3000 personen ontvingen elk 150 M. uit het Hindenburg-fonds. Daarmee stijgt het totaal-bedrag der tot nu toe geschonken giften uit het fonds tot bijna 6 millioen Mark. VERKEERSSTAKING TE HAMBURG. Zaterdagmorgen is te Hamburg een al gemeene verkeersstaking begonnen. Wie zich naar zijn werk wilde begeven, vond noch stadstrein, noch tram, autobus of veerpont. Aangezien het Vrijdagnacht gevallen besluit Zaterdagmorgen nog niet bekend was, verzamelden zich steeds weer menschen aan de haltes voor tram of bus. De verkeersstaking heeft ook Zondag voortgeduurd. Tengevolge van de staking is een nood- verkeer ontstaan, dat de politie in het be lang van de openbare veiligheid eenigszins tracht te regelen. Stakers poogden auto's van de Altona Transportmaatschappij om te gooien. Toen dit niet gelukte, werden de bussen bescha digd, waarbij een vrouw ernstige verwon dingen bekwam. In totaal werden 14 personen gearres teerd. ENGELAND DE ENGELSCH-IERSCHE WRIJVING. De gouverneur-generaal te Dublin afgetreden. De gouverneur-generaal van Ierland, Ja mes Mac Neill, is wegens meeningsverschil- Ien met den Ierschen premier, De Valera, afgetreden. ITALIË MUSSOLINI DREIGT! Afweermaatregelen tegen de Duitsche contingenteering. Volgens een bericht uit Milaan hebben de Italiaansche banken opdracht gekregen geen deviezen meer ter beschikking te stellen van Italiaansche importeurs, die goederen uit Duitschland betrekken. Deze maatregel is getroffen als verweer tegen de Duitsche contingenteeringsmaatregelen. De Duitsche gezant te Rome heeft zioh ter stond in verbinding gesteld met het Ita liaansche ministerie van buitenlandsche za ken teneinde tot een voorloopigen modus vivendi te geraken, welke zal gelden totdat het handelsverdrag gesloten zal zijn. De Duitsche commissie zal in verband hierme de na afloop van de onderhandelingen te 's-Gravenhage niet, zooals oorspronkelijk de bedoeling was, naar Parijs, doch naar Rome vertrekken. DUITSCHLAND HINDENBURG 85 JAAR. Zondag heeft Duitschlands rijks-presi dent von Hindenburg zijn 85sten verjaar dag gevierd. Naar Wolff meldt, heeft de president bij deze gelegenheid weer aan BRITSCH-INDIE GANDHI DREIGT WEER MET VASTEN. GaniïTu moet aan zijn volgelingen te ver staan gegeven hebben, dat hij weer zou be ginnen te vasten, indien binnen zes maan den het merk der „onaanraakbaarheid" niet wordt weggenomen van de kasten, waarop het thans drukt. MEXICO De GODSDIENSTSTRIJD. Dreigement van president Rodriguez. President Rodriguez heeft verklaard, dat alle Roomsch-Katholieke kerken aan het gebruik voor den godsdiensi onttrokken zullen woraen, indien de houding der Kerk, aan den dag gelegd in de pauselijke ency cliek van 30 September, wordt bestendigd. De encycliek vergeleek de behandeling der Roomsch-Katholieken in Mexico met die in Rusland en protesteerde tegen het verbod van godsdienstonderwijs op de school, terwijl er bij de geloovigen op werd aangedrongen een katholieke actie te orga- niseeren en te ontwikkelen. De „Osservatore" merkt naar aanleiding hiervan op, dat het antwoord even snel als kenmerkend is voor den geest, welke Mexico beheerscht, en duidelijker dan al het andere laat zien, hoe in Mexico tegen de rechten der Katholieke Kerk gezondigd wordt.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 6