DE 3 OCTOBER-FEESTEN TE LEIDEN OPTOCHT IN REGEN Elf-Dorpen-T och t DINSDAG 4 OCTOBER 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. S DE STEMMING BLIIFT ER IN TAPTOE. Do taptoe, de gewone inzet voor de 3 Octoberfeesten had dit jaar plaats op Za terdagavond en onder niet al te gunstige wee rsomstandigh eden. Maar er was niemand, die zioh daardoor liet afschrikken en de belangstelling in de stad was dan ook weer enorm. Ook de deelname der vereenigingen was overweldigend en met vaandel®, fakkels en lampions gewapend vormden zij weer een mooie, imposante stoet. Een viertal muziekkorpsen waren over den stoet verspreid nl. het muziekkorps der Kol. Reserve te Nijmegen met 31 man en 5 tamboers, het muziekkorps „Work man's Wilskracht", de Leidsche Christelij ke Harmonievereeniging en de Mond-Ac cordeon-vereeniging „Bravo". Dertig vereenigingen namen aan de Taptoe deel. Toen de stoet van de Kaasmarkt ver trok, hield de regen echter op en was het voor de talrijke kijkers een imposant ge zicht, die groote stoet voorbij te zien trek ken met vaandels, lampions en walmende fakkels. Voor het gemeentehuis op het Rapen burg werd het bestuur van re 3 October- vereeniging door het college van B. en W. ontvangen en door den burgemeester toegesproken, waarna de voorzitter, de heer W. van der Laan een woord van dank sprak. Daarna sloten de burgemeester, de ge meentesecretaris en de wethouders Splin ter, mr. Tepe, Goslings en mr. Romeijn zich bij den stoet aan. Door Koppenhinksteeg, een gedeelte van de Hooigracht en Pelikaanstraat ging de stoet over Haarlemmerstraat, Princes- sekade, Kort Rapenburg, Breestraat, Steen- straat, Rapenburg (Oost- en Westzijde) naar het Van de Werfpark, waar de ge bruikelijke 1 ulde en vaandelgroet werd gebracht bij het standbeeld van Pieter Adiriaanz. a der Werff. De muziekkorp sen speelden het Wilhelmus en de Voorzit ter der 3 Octobervereeniging legde een krans aan den voet van het standbeeld. Het standbeeld en het park was geheel verlicht, zoodat dit alles een fantastisöhen aanblik had. Het spreekt vanzelf dat door de .lange ©toot het verkeer, vooral met de tram ge- ruimen tijd was gestrand. Na d© hulde in het Van der Werffpark werd weer naar de Kaasmarkt getrokken waar de stoet werd ontbonden. DE FEESTDAG. Mistroostig zette de 3 Octoberf eestdag inDe nieuwe dag bracht regen, als maar regen. Zoo was het nog om half ze ven, om kwart voor zeven en toen brak de zon door!.... Zou het dan tooh nog goed worden? Met deze hoop vleide zich wellicht ieder een, die de stoute schoenen aantrok om de feestelijkheden van begin tot einde mee te maken en toen het 7 uur was, hadden zich weer honderden en honderden op de Bree- straat verzameld tot het bijwonen van de Reveille. Het Leidsch Politie-Muziekgezelschap onder leiding van den heer M. Bolderdijk was als altijd bereid gevonden voor deze traditioneele opening van het 3 October- feest te zorgen. Dit programmapunt wordt blijkens het bijna steeds grooter wordend aantal be langstellenden wel op prijs gesteld, het geen voor de politie, voor velen van wie tooh nog een dagtaak wacht, een genoeg doening zal geven. Het programma werd geopend met het Wilhelmus en besloten met het Wien Neer- landsch Bloed. De Koraal-Muziek. Dan trokken de tot drommen aange groeide belangstellenden weer naar het Van der Werff-park, waar zangeressen en zangers de Koraalmuziek ten gekoore brachten, met medewerking van het Ste delijk Muziekkorps onder leiding van den heer Leo J. Mens. De burgemeester, mr. A. van de Sande Bakhuyzen met zijn echtgenoote en het bestuur der feestvierende vereeniging, voor zoover niet op andere plaatsen met rege lingen belast, woonden dezen plechtigen inzet bij. Achter de afzettingen in het van der Werffpark, maar meer nog op de Steenschuur 6tond het zwart van de men- eohen. Aan het einde van het programma trad de voorzitter uit de commissie van zange ressen en zangers naar voren, om met eenige toepasselijke woorden tot den bur gemeester het verzoek te richten een met roode en witte dahlia's versierde lauwer krans aan het standbeeld van v. <L Werff te hechten. Mr. van de Sande Bakhuyzen voldeed gaarne aan dit verzoek. Hij zeide het op prijs te stellen, dat de Leidsche zangeres sen en zangers opnieuw dezen dag hadden willen beginnen met deze plechtige wij ding. De Koraalmuziek tooh geeft betee- kenis aan dezen dag. Hierna hechtte de burgemeester de krans aan het standbeeld en met het Wilhelmus werd ook dit programma-punt gesloten. Uideeling van haring en wittebrood. Te halfaoht was inmiddels de uitdeeling van haring en wittebrood begonnen aan 2450 personen.'Deze uitdeeling nam twee volle uren in beslag en de regelingscóm- missie, bijgestaan door een staf van helpers en helpsters had de handen vol werk om de vele gegadigden te bedienen en voor een vlot verloop te zorgen. De firma de wed. van Nelle deelde als steeds weer gratis koffie en tabak uit. Tijdens deze uitdeeling gaf de Harmome- Yereemging T. en D. onder leiding van den heer H. Noordanus een populair con cert, terwijl te half tien een groote postdui- vendemonstratie plaats had, met medewer king ■san de Leidsohe Postduivenvereeni- gingen L. P. C., De Vriendenkring. Het Oosten, R.C.L., De Trekvogel, de BLauw- kras, de Bonte Duif en de Snelvlieger. Duizenden waren van het loslaten der dieren getuigen. Daarna verspreidden de feestgangers zioh door de stad en we kregen weer den zelfden aanblik van andere jaren. Dat het minder druk was dan vorige jaren kunnen we moeilijk zeggen. Ook op het Sohuttersland, dat ondanks de goede zorgen van den heer Hoogeveen, op den duur tooh niet bestand bleek de duizenden bezoekers te dragen, was het even druk als andere jaren. DE ELF-DORPEN-TOCHT OM LEIDEN. De derde Elf-dorpen-tocht, die ter gelegenheid der 3 October-feesten te Lei den gehouden werd, is èn door de deelne- me èn door de organisatie een éclatant succes geworden. 781 deelnemers hadden zich aangemeld om in den morgen van den Leidsohen feestdag een afstand van ongeveer 40 km. per fiets door elf dorpen om Leiden af te leggen. Wel waren natuur lijk niet alle inschrijvers komen opdagen, maar het getal wegblijvers was maar zeer klein en het gaf dus aan de start, die plaats had. aan den Hortus op de Witte Singel, een geweldige drukte. Alles was echter prachtig geregeld, de kaarten werd vlot afgeteekend, waarbij dan tevens een feest vlaggetje werd uitge reikt in de Leidsche kleuren, rood en wit, waarop gedrukt stond: 3 October. Door een 20-tal leerlingen der Ambachtsschool, die tevens den tocht medemaokten om bij eventueele lekke banden en andere fiets- euvelen de helpende hand te bieden, wer den de vlaggetjes op de fietsen bevestigd, waarna de deelnemers zich opstelden in de Gerard Doustraat en Witte Rozenstraat om het sein tot vertrek af te wachtejL Vooral de sportvereenigingen, die met een groot aantal leden deelnamen, zooals de R. K. Vereenigingen „Rood-Wit" en „De Bataven" resp. met 78 en 35 leden, maak ten in hun Bportcostumes een keurigen in druk. Aardig was ook de deelname van drie fietsende loopjongens van de Firma van de Kamp, die in kruidenierstenue op transportfietsen met bestelmand den tocht medemaakten. Tegen 9 uur kon de aftocht plaats heb ben. Voorop ging de muziek der Kol. Re serve uit Nijmegen en langs Kaiserstraat, Rapenburg, Steenstraat, Stationsweg werd de uittocht aanvaard. In een rijtuig reden voorop eenige be stuursleden der 3 October-vereeniging met den Burgemeester .van Leiden Mr. A. van de Sande Bakhuijzen, voor wie de lange stoet in de Oegstgeesterlaan voorbijtrok.. De belangstelling is de stad was enorm. Rijen dik stond het publiek de imposante uittocht gade te slaan. Tot aan den spoor wegovergang aan den Rijnsburgerweg ging de muziek der Kol. Reserve voorop en tot zoolang ging het natuurlijk voetje voor voetjeen in den regen. Toen nog even een oponthoud in de Oegstgeesterlaan, nog even een bui regen en tegen half tien kon de Elf-dorpen-tocht aanvangen. Er werd direct een behoorlijk toeristen tempo ingezet. Voorop gingen nu eenige mannen van het corps motorbrigade van de Vrijwillige Landstorm, die met schette rende tonen uit hun koperen hoorn den stoet inluidden. Langs den Warmonderweg ging het over Oegstgeest naar Warmond, waar de spoor- boomen de groep in tweeën splitste, d aar de tweede groep voor de gesloten boomen moest wachten. Hier had nog een onge val plaats, toen een autobus Warmond Leiden een meisje aanreed, dat hals over kop in de sloot terecht kwam. Zij was echter geen deelneemster en werd spoedig op het droge geholpen en in een dichtbijzijnde villa gebracht. Aan het einde van de Warmonderdam was de eerste controle. Het afteekenen der kaarten ging zeer vlug. Door Sassenheim ging het verder naar Voorhout, Piet Gij- zenbrug naar Noordwijk-Binnen en langs den Zeeweg naa'r Noord wijk aan Zee. Hier gingen de mannen der Motorbri gade een kleine verfrissching gebruiken, maar de groep, die hen volgde, wenschte grootendeels den tocht te vervolgen, zoo dat hier door velen werd doorgereden. De leden der wielrenvereeniging „Swift", die reeds in het begin den kn hadden geno men, gingen er nu natuurlijk met wat weer dan den toeristengang vandoor, wat men wielrenners, die met race-fietsen te werk kwamen, toch moeilijk kwalijk kon nemen. Daardoor werd de groep nog meer uit elkaar getrokken, zoodat de verdere tocht zeer verspreid werd afgelegd. In Noordwijk aan Zee was de tweede controle geweest en nu ging het langs Noordwijk naar Katwijk en van hier naar Wassenaar ooi over de Deijl, waar de laatste controle was, weer in Leiden aan te komen. Door de commissi© was aJzoo een prach tige route uitgezocht, daar de weg bijna geheel over asphaltwegen en voor het overige gedeelte over zeer mooie klinker wegen liep. „Swift" was natuurlijk het eerst bannen, ongeveer kwart voor elf kwam de eerste binnen. Vanaf kwart over elf tot ongeveer kwart over twaalf kwamen de overige deelnemens aan, waar allen aan de finish een mooie draagmedaille in ontvangst konden nemen. De tocht was ook medegemaakt per auto door dT. Kors, voor eventueele medi sche hulp en een Roode Kruis-auto, die echter gelukkig weinig hulp behoefden te bieden. Bijzondere hulde dient ook te worden gebraoht aan de Padvinders, die zich over het geheele traject bij alle kruispunten laadden opgesteld om den weg aan te ge ven. Ook de leerlingen der Ambachtsschool behoefden weinig hulp te bieden. Om half één werden in den tuin van „Hortuszicht" de extra-prijzen als bekers en medailles, door gemeentebesturen en vereenigingen geschonken, door den heer W. Cahen uitgereikt. Hij bracht daarbij dank aan het muziekkorps der Kol. Reser ve uit Nijmegen, aan de sectie motordienst v. d. Vrijwillige Landstorm, aan dr. Kors, aan de padvinders en aan de jongens der Ambachtsschool voor de verleende dien sten. De prijzen werden tenslotte als volgt toegekend Verstkomende personen: Heeren: J. Fei- ters, Leeuwarden, zilv. med. Ver. Vrouw. Stud.; Dr. Sijbesma, Heerenveen, zilv. med. Leklsche Stud. C.; B. Verhoeven, Arnhem, verg. zilv. med. gem. Oegstgeest; Dames: Mej. Tonny Gussenhoven, Nijme gen, zilv. plaquette V.V.V., Leiden. Verstkomende vereen, deelnemende met minstens 10 personen: 12 leden Ohr. Sport- ver. D. O. S., Alph<-n, beker Battel jee en Terpstra; 10 leden Politie Sportvereen. „Wassenaar", zilv. med. N. B. L. O. afd. Leiden. Vereenigingen met het grootst aanbal le den: R. K. -Sporbvereeniging „Rood-Wit", 76 leden, beker fa. J. W. Calaen; R. K. Sportvereen. „De Bataven", 35 leden, lau werkrans De Leidsche Ooürant; A. S. C. Leiden, 27 leden, zilv. med. IJdo; Swift, Leiden, 25 leden, zilv. med. Neutr. Midden standsver.; C. J. M. V. „Levendaal" 24 le den, zilv. med, IJdo; L. Wandelsportver., 23 leden, zilv. med. Nat. Jong Verb. afd. Leiden. Vereenigingen met de mooiste vaandels: Vrijwillige Landstorm, corps motordienst: verg. zilv. med. gemeente Warmond; Swift zilv. med. Mr. Woldringh v. d. Hoop, Bur gemeester van Katwijk. Vereenigingen welke als groep den bes ten indruk maken: Leidsohe Wandelsport ver. verg. zilv. med, gem. Leiden; Brun- bilde, zilv. med. Leidsch Dagblad; Padvin ders zilv. med. Unitas. Extra prijzen voor verleende diensten gedurende den tocht: Padvinders afd. Lei den de N. P. V. zilv. med. W. v. d. Laan, voorz. 3 October Vereen.; Leerlingen Ami bachtsschool, Bronzen plaquette, Swift. Extra prijs: Firma van der Kamp, N. L. Courant. DE OPTOCHT „PLUS EN MIN" De verbolgen God. Wij hebben over 't algemeen principieel© bezwaren om overbodige mededeelingen in de krant te zetten, maar dezen keer kunnen wij werkelijk ons verslag van den 3 Octo- ber-optocht niet anders aanvangen dan met de verzekering: het regende! „Natuurlijk regende het'" constateerde de pessimist, „op 3 October regent het al tijd". Dat is echter onjuist, meestal regent het niet. Volgens betrouwbare berichten heeft de interventie van den regen dit jaar een zeer speciale oorzaak. De een of andere speelsche godheid uit de Grieksche of 'Rtomeinsche oudheid moet het programma-boekje van de 3 October- Vereeniging te pakken hebben gekregen en het triomfantelijk getoond hebben aan de Olympische goden. Ook de regengod Plu- vius kreeg het in handen, zette zijn uile- bril op, waarin alle kleuren van den regen boog glanzen, en begon het te bestudeeren. En naarmate hij verder las, trokken zich de wenkbrauwen boven zijn waterige oogen samen als inkt-zwarte wolken en hoog zwol zijn toorn. Vooreerst heeft de oude heer zoo geen verstand van electriciteit en begreep hij niets van den electrischen stroom, die van „plus" naar „min" moet stroomen en met nieuwigheden als de zuil van Volta of de wet van Ohm houdt hij zich niet op. Maar de voornaamste reden van zijn gramschap was het feit, dat hij niet was uitgenoodigd op het Leidsche Electriciteitsfeest en zijn concurrent de Zonnegod Helios wel. Hij uitte onparlemen taire woorden en citeerde onaangename versregels in verband met de omstandig heid dat Nederland nu eenmaal het klas sieke land is „van mest en mist en vuile koude regen'' en zei, dat als iemand wat met electriciteit te maken had, hij het toch zeker was, die zoo dikwijls in gezelschap verkeerde van den donder en den bliksem, die met zijn zware onweerswolken al over reusachtige Leidsche flesschen beschikte nog vóór Leiden geboren was. In een dergelijke gemoedsstemming be sloot hij zichzelf uit te noodigen en hij kwam „Der Mensch versuohe die Götter nicht". Doorgezet, ondanks alles. Intusschen heeft Leiden de buitjes van den boozen god langs zijn koude kleeren laten afglijden. Het zilveren jubileum van de Leidsohe Electriciteitsfabriek moest gevierd worden met een optocht, gewijd aan de geschiede nis, de ontwikkeling en de toepassingen der electriciteit; men had dat idee doordacht en op een verbazend ingenieuze manier uit werkt, derhalve kon de toorn van den god niemand en niets afschrikken. De optocht zou doorgaan. Stipt op tijd vertrok de stoet om 1 uur van den Hoogen Rijndijk. In al de jaren, dat de 3 October-Vereeniging reeds optoch ten heeft georganiseerd, heeft de ervaring dit axioma er in gestampt: op tijd begin nen! Dat is de Leidsche wet van Ohm. Vóór de pauze op de Hoogl. Kerkgracht heeft men keurig de in den feestwijzer uit gestippelde route afgewerkt en werd ge gaan van Hooge Rijndijk, door de Plantage, Hoogewoerd, Breestraat, Rapenburg (W.- zijde) Kanserstraat Witte Singel, Noordein de, Kort Rapenburg, Prinsessekade, Blauw- poorts-brug, Morschstraat, Morschsingel naar de Steenstraat. Den Stationsweg met z'n verkeersobstabel aan den spooroverweg liet men dit jaar links liggen en meteen werd de richting Haarlemmerstraat inge slagen en vervolgens via de Pelikaanstraat, Hooigracht en Nieuwstraat naar de Hoog- landsch Kerkgracht. Daar was een half uur pauze en toen be gon men den moed te laten zakken De hee ren commissarissen te paard zetten hun hooge hoeden af, keerden ze om en consta teerden, dat ze (de hoeden n.l.) weekdieren geworden waren. Ze wrongen de pandjes van hun jacquetten uit, zochten tevergeefs naar de plooi in hun verregende pantalon met streepes en hielden consult met de autoriteiten. Het resultaat was, dat men besloot den weg iets te bekorten. Inmiddels waren de jonkvrouwen, Ves- taalsche maagden, doctoren enz. van de wa gens gestegen en zorgden allen er met lof- waardigen ijver voor, dat zij van binnen even nat werden als van buiten, door den inhoud van kogelfiesschen, bierflessohen en wie weet welke andere flesschen nog meer, in hun keel te gieten. Met andere woorden: de zinnebeeldige wereld verdween en de wer kelijkheid liet voor het oogenblik haar rech ten gelden. Er werden versnaperingen rond gedeeld. Na een half uur gerusl te hebben vertrok de stoet weer van de Hooglandsche Kerk gracht via de Burchtsteeg, Korenbeurs, Bo termarkt en Gangetje naar de Steenschuur, aldus den omweg langs de Breestraat ver mijdend, om langs Doezastraat, Zoeter- woudsche Singel, Lammerschansbrug, Plantsoen en Plantage naar haar uitgangs punt op den Hooge Rijndijk terug te kee- ren. Een droog onderwerp aardig uitgewerkt. En nu iets over de optocht zelf. Wij moeten het dadelijk erkennen, het o.i. nogal droge onderwerp is buitengewoon aardig uitgewerkt. Het zal heel wat inspi ratie, maar nog veel meer transpiratie ge kost hebben, aleer een sluitend geheel ver kregen was en voordat men voldaan' kon zeggen: Wij hebben er toch iets aardigs van gemaakt, iets dat de moeite van het bekijken waard is. Het is een min of meer wetenschappelijke optocht geworden, waarbij het noodig was 'n vrij uitvoerige toelichting te geven in den feestwijzer. Wij, journalisten komen nog al eens voor heete vuren te staan en krab ben ons dikwijls achter het oor, wanneer wij ons afvragen, op ewlke wijze wij onzen lo zers in 'n paar woord de heele situatie dui delijk zullen maken. Maar hier had de auteur van de Uitvoerige beschrijving van den optocht'' al een zeer moeilijke taak. Vertel de mensohen maar eens van de zuil van Volta en de werking van de Leidsche flesch, de samenhang van voltage, weerstand en ampèrage, nog ge zwegen van de wet van O'hmWij hebben zoo'n vaag idee, dat het menig Leidenaar is vergaan als den ouden heer Pluvius en dat velen gezegd zullen hebben: gooi het maar in m'n pet, ik snap het toch niet. De opgave was verbazend moeilijk, je geeft zoo gauw te veel „plus" hier en teveel „min'' daar. Daarom alle hulde aan den heer ir. L. C. Kalff, den ontwerper van de optocht Plus en Min en zijn medewerkers, de heeren R. W. Eckhard en L. Porquin, allen te Eindhoven. Zij hebben het onzichtbare in vorm en kleuren den volke getoond, de beweeglijke electrische kracht gebonden in praal van verven en sierlijkheid van lijnen. De Geschiedenis van het Licht. Beginnen we met Groep I. Na de gebruikelijke phalanx van poli tieruiters, autoriteiten, \aand el wachters, herauten-bazuinblazers tusschen twee haakjes, laten we even de macht der mu ziek prijzen; voordat de stoet aankomt is het een zielig hoopje menschen, dat in den druipenden regen staat te wachten en heen en woer drentelt; plotseling komt de mu ziek en een vonk (doe het electrisohschiet in de harten van het volk; zij worden enthousiast; vergeten zijn parapluies cn al druipt de regen in je nek via buurmans regensoherm je merkt het niet, dank zij de muziek; leve de muziek! na de gebrui kelijke vóór-trekkers dan, die intusschen om hun kranige houding aller bewondering waard zijn, komt de eerste symbolische groep, uitbeeldend de historie van het lioht. Of de chronologische volgorde volko men juist is, Laten we maar in het midden, doch eerst verschenen Zonnebloemen en Glimwormen, twintig zonnekinderen en kinderen des lichts, natuurlijk jonge da mes! Dat de glimwormen meer van regen wormen weg hadden, wie zal het hun kwa lijk genomen hebben? Zij waren in gezel schap van hun vriend de Zon, god Helios, de concurrent van den regengod Pluvius. Op den knposanten praalwagen verscheen hij groot en geel en statig rijzend boven de wolken, maar in de natuur.... Ach Plu vius, waarom gunde je je mededinger dit succesje niet, in dit overigens tooh zoo zonnige jaar? Daarna weer opgewekt stappende bloe men en glunder kijkende wormen, die een trait d union maakten van zonnegloed naar haardvuur, verzinnebeeld door Vesta, de Romeinsche godin van den huiselijken haard. Deze praalwagen leek ons een der besten uit den geheelen stoet; mooi strak van lijn en weldadig van kleur en de omstandigheden in aanmerking genomen den indruk vestigend van huiselijke warm te, al was het geheel wat luchtig. Maar dit komt op rekening van de Romeinsche toe standen, waarin een Hollandsohe schouw met een sputterend en vonkon-spattend houtvuur niet past. Vesta met haar Vestaal- sche maagden verschijnt niet alleen, doch heeft in haar gevolg twaalf dienaressen in gewaden, versierd met vuur-ornamenten, en fakkels in hun handen dragende. Tot nog toe heelt dat alles niets met electriciteit te maken, de oudheid kende haar niet, althans niet als bron van kraohfc en bron van licht. Wel kenden de oude Grieken het „electron", het barnsteen, dat in de zee gevonden wordt, en dat electri sche vonkjes geeft als men het wrijft. Tor eere van deze eerste ontdekking der elec triciteit is Electra, de personificatie van deze geheimzinnige barnsteenkracht, te genwoordig op een praalwagen, staande in een sohelp, welke zóó uit de barnendo branding schijnt op te rijzen. Zij doze godeiwlochter beschikte over zeer manne lijke spieren bodwingt haar vurige ros sen zooals het een kracht betaamt, die nauwelijks door menschenvernuft in toom is te houden. Een regenboog vormt met zes kleuren een geslaagde afsluiting van het goden- kwartier. Wij gaan ovor naar het Kunstlicht, Man netjes met over-levensgroote houten kop pen duwen vóór-historische verlichtings middelen voort, zooals een fakkel, een olie lampje (bijgenaamd een „snotneus"), een nachtkaars en een petroleumlamp. Met een jolig groepje kaarsjes eindigt de eerste groep, aldus het spreekwoord „Dat gaat uit als een nachtkaars" in beeld brengend. Grauwe theorie. Groep II omvat de Kennis der Electrici teit. Wij zijn uit den godenhemel gevallen in het land der grauwe theorie. Vonkinannetjes loopen voorop cn duwen blauwe raderwerken voor zich uit, welke bij zonneschijn een fonkelend kleur-effect hadden kunnen geven, maar nu waarschijn lijk onbegrepen voorbij gingen. Toen kwara de wereldberoemde Leidsche flesch, de flesch, die Leidens naam bekend heeft ge maakt over de heele wereld, zooals een zeker soort kruikje den naam van Schie dam een wijdverbreide faam heeft be zorgd. De Leidsche flesch echter bevat geen vocht de reusachtige flacon op de praalwagen hoogstwaarschijnlijk wol maar heeft de hebbelijkheid om vonken te schieten, wat hij in den optocht ook had behooren te doen. Of hij het werkelijk ge daan heeft, vermogen wij niet te zeggen, omdat hij het op het historisch oogenblik, dat wij zijn voorbijgaan gadesloegen zeer pertinent niet deed. Men leert op school van den „zuil van Volta", maar sinds deze electrische op tocht zal men in Leiden slechts sproken van den „kikker van Volta", het galvani sche beest, dat in den stoet telkens op sprong, als had hij angst voor don griezo- 1 ij ken doodskop vóór hem. De „wet van Olm" scheen gisteren niet meer te gelden, de regen had de heele wet weggevaagd. Maar de ,wet van tante" was er nog, want deze werd naarstig bestudeerd door de komieken Watt on Half Watt, de twee liahten aan het film-firmament;, die niet alleen door hun naam met de electriciteit verbonden zijn. Of die meneer „heel wat" ook een Leidenaar is? In dit geval wisten wij niet, dat Leiden zulke lange menschen rijk was. Het feest-varken. Groep III was geheel gewijd aan de ju- bilecrende Electriciteitsfabriek. Rlauw-gele herauten blauw is de kleur van het gas, geel die van de electrioiteit, samen vormend groen, de kleur der veilig heid reden fier te paard voor een grooce praalwagen uit, weergevend de groei van de Electriciteitsfabriek sinds 1907. Een roode maquette toonde het gebouw vóór 25 jaar en een imponeerend blauw gevaarte overschaduwde het roode gebouwtje na 25 jaar. Heil de S. L. F.l Over nog eens 25

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5