24ste Jaargang DINSDAG 4 OCTOBER 1932 No. 7320 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BINNENLAND S)e £cidóelve(Bou^omt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bi] onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per poet f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 oent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent. TEL INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEPHOONTJES, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit vier bladen V Prot.-Chr. sportvereenigingen vragen geestel. adviseur. Wij lezen in „Lichaamsoefening", het orgaan der Prot.-Chr organisatie® voor lichamelijke oefening: „Te Leiden heeft Mgr. Aengenent, de Bisschop van Haarlem, onlangs een nieuw sportpark ingewijd en heeft daarbij een rede gehouden. Om. wees spr. er op, dat de ouders een zware verplichting hebben, n.l. om toe te zien, dat hun kinderen niet naar neutrale vereenigingen gaan, maar lid worden van erkende Roomsche vereenigingen. Hebben ook onze ouders niet eenzelfde verplichting Maar wordt hierop door onze geestelijk heid, door onze predikanten en door onze ouderlingen wel altijd voldoende gewezen? Mgr. Aengenent wees er ook op, dat er kende Roomsche vereenigingen slechts die zijn, die een geestelijk adviseur hebben. Bij hen is het dus regel, dat een geeste lijke voor het vereenigingsleven (op het terrein der lichamelijke oefening) zich be schikbaar stelt als adviseur, om het turnen en de sport in goede banen te Jeiden. En bij ons? Neen, dominé behoeft niet voor te tur nen of scheidsrechter te zijn. Ieder op eigen terrein. De predikant en ouderling hebben hun taak op geestelijk terrein. Maar daarom zijn juist zij aangewezen om óók onze ver eenigingen te wijzen op de 'geestelijke geva ren, die daar kunnen dreigen. Op de gees telijke gevaren, die de lichamelijke oefe ning kan meebrengen. Mee door hun adviezen kan de christe lijke sport- en turnbeweging in goede ba nen geleid worden. Doch om advies te kunnen geven, moet men „er in zitten". In dit artikeltje worden eenige zeer juiste opmerkingen gemaakt, die een indi recte weerlegging zijn van objecties, welke vaak in niet-katholieke kringen worden aangevoerd tegen het feit, dat de Katho lieken zich vereenigen in organisaties, waarin een priester als geest-adviseur zeg gingschap heeft en welke objecties, he laas, ook wel hier en daar onder Katholie ken eenigen weerklank hebben gevonden. Men zegt dan: de priester heeft zijn taak op geestelijk terrein, alleen en uitslui tend op geestelijk terrein, En dat is vol komen juist. „De predikant en ouderling hebben hun taak op geestelijk terrein" zegt het hier boven geciteerde Prot.-Chr. blad. „Maar daarom" zoo vervolgt het blad dan zeer juist „daarom zijn juist zij aangewezen, om ook onze vereenigingen te wijzen op de geestelijke gevaren, die daar kunnen dreigen. Op de geestelijke gevaren, die de lichamelijke oefening kan meebren gen." 't Is wel merkwaardig, dat in Prot.-Chr. kringen gevraagd wordt om geestelijke ad viseurs en speciaal ook voor vereenigin gen, die de lichamelijke oefening 5% van z'n geld. „Waarom niet onverwijld nu het de gunstige tijd is de conversie der Staats- leeningen ter hand genomen?" Deze vraag, door Prof. Veraart in een politieke rede ge steld, moet alle aandacht der R. K. Staats partij hebben. Onder conversie der Staatsleeningen ver staat men, dat de regeering een leening van hooger rentetype aflost door een leening van lager rentetype. Aan deze conversie, waarvan men hoopt en verwacht een algemeene daling van het rente type, zijn ook schaduwzijden ver bonden. Door een rente-daling worden niet alleen getroffen „kapitalisten", die wel wat kunnen lijden, maar ook anderen en ook so ciale instellingen van de arbeidersbeweging b.v., charitatieve instellingen, enz. Doch ook wij meenen, met vele anderen, dat 't tenslotte een eisch is van algemeen belang, dat het rente type wordt verlaagd. Zij, die de regeering critiseerend en ver wijtend wijzen op de conversie der Staats leeningen, vestigen den indruk, alsof de re geering in deze niets zou doen. En dat is onwaar. Minister de Geer schreef in zijn Mil- lioenen-nota „Indien de regeering een leening van hooger rentetype kan aflossen door een leening van lager rentetype aan te gaan, hetzij dan bij dezelfde hetzij bij nieuwe geldgevers m.a.w. wanneer zij converteeren kan mag zij zulks geen dag uitstellen. Aldus is het ook te allen tijde verstaan, zoowel door het rijk als door de andere publiekrechte lijke lichamen. Iedere conversie, die mogelijk is, is tevens geboden". Naar aanleiding van deze verklaring van den Minister schrijft het anti-rev. dagblad „De Rotterdammer": Deze gedragslijn i s gevolgd. Dat moet erkend. Er loopt thans geen en kele leening meer boven de 5 pet. en die niet aflosbaar is. Maar ook 5 piot. is voor een staatsleemng nog hoog en op 1 Juli dacht de regeering er zelfs over, gezien het succes van 1 April, om een leening tegen 4L/2 pet. uit te schrij ven. Men is toen van dat idee terugge komen; doch we vragen ons ernstig af, of de regeering nu nog een dag langer mag wachten met converteeren? Er i s geld; men wil het graag beleggen; thans ligt het renteloos. Zou een rijks- leening tegen lager dan 5 pet. rente dan niet slagen En moet een vijf-procents leening voor Indië uitgegeven worden tegen een koers van 97V2? Wij maken deze vragen van het anti- rev. orgaan. vragen zijn het, waarop men een antwoord wenscht, alvorens d e- f i n i t i e f zijn oordeel te vormen gaar ne ook tot de onze. Er zijn lieden, die t als de natuurlijkste zaak ter wereld beschouwen, als zij ook nu nog 5%, liefst minstens 5%, van hun geld trekken; 5% van zijn geld dat hóórt eigenlijk zoo volgens hen. 't Zijn meestal de zelfde personen, die 't óók als de natuur lijkste zaak ter wereld beschouwen, dat Alle arbeidsloonen dalen, omdat de kosten voor levensonderhoud zijn gedaald.... Wij vertrouwen, dat in de 'R. K. Staats partij, op de Partijraadsvergadering, in de Kamerfractie, en ten slotte ook in de Tweede Kamer dit belangrijke vraagstuk met alle aandacht zal worden bezien en er dan practische conclusies zullen worden ge trokken. VOOR DE NOODLIJDENDEN. Prinses Juliana geeft weer 30.000. Naar wij vernemen, heeft H. K. H. Prinses Juliana ten derden male ƒ30.000 ter beschikking gesteld van het Natioaal Crisis Comité. Belangrijke gift van H. M. de Koningin- Moeder. Het Nationaal Crisis-Comité deelt ons mede, dat H. M. de KoninginMoeder wederom een belangrijke gift ter be schikking van het N. O. C. heeft ge steld. KONINKLIJKE GIFT VOOR SURINAME. Naar we vernemen, heeft H. M. de Koningin een belangrijk bedrag ter be schikking van den gouverneur van Suri name gesteld, speciaal voor de kinder voeding in dat gewest. STEUN AAN ZUIVELPRO DU CENTEN. Twee cent per k.g. melk met 3 pCt. vetgehalte. De Crisis-Zuivel-Centrale deelt mede, dat te rekenen van 25 September j.l. af tot na der aankondiging over alle tot zuivel- of melkproducten verwerkte melk een bijslag wordt uitgekeerd opbasis van twee cent per kg. melk met een vetgehalte van drie pet. de wijziging der l.o.-wet HET BEKNOPTE ONTWERP VERSCHENEN. Het verwachte beknopte ontwerp tot wijziging der Lager Onderwijswet is thans bij de Tweede Kamer ingediend. In de Memorie van Toelichting, welke dit ontwerp vergezelt, schrijft minister TeTpstra Nu het wel uitgesloten schijnt, dat het op 10 September 1931 ingediende wetsont werp tot wijziging der L. O.-wet op 1 Ja nuari 1933 reeds het Staatsblad zal hebben bereikt en anderzijds de toestand van 's Lands geldmiddelen verder uitstel van de beoogde besparing op de Rijksuitgaven voor het lager onderwijs niet gedoogt, zijn de voornaamste bepalingen, welke tot die besparing kunnen leiden, samengevat in het thans ingediende afzonderlijk wetsont werp, dat, naar de Regeering vertrouwt, een spoediger behandeling van de betref fende bepalingen mogelijk zal maken. Voor de toelichting van de artikelen, welke zakelijk geheel overeenstemmen met de ermede correspondeerende van het ontwerp van 10 Sept. 1931, verwijst de mi nister naar die van het vorig ontwerp. In het thans ingediende ontwerp wordt voorgesteld le. de gelegenheid, op den voet van de artikelen 8 en 9 der Lager-onderwijswet van 1878 kweekelingen in de school toe te la ten, open te houden en den termijn vast gesteld in artikel 191, eerste lid, der La ger-onderwijswet 1920, andermaal te ver lengen. 2e. eveneens opnieuw te verlengen den termijn, gesteld voor het in stand houden van de bevoegdheid, de in eenzelfde ge bouw gevestigde soholen voor gewoon en voor uitgebreid lager onderwijs een ge meenschappelijk hoofd te doen hebben, ook al tellen beide soholen te zamen meer dan 350, doch niet meer dan 500 leerlingen. Het komt den minister niet wenschelij'k voor aan den vooravond van de algemeene herziening der Lager-onderwijswet 1920 verandering te laten intreden in den ten deze bestaanden toestand. Nu het aantal wachtgelders weer aan zienlijk zal toenemen, wordt het noodig geacht, hun herplaatsing zooveel mogelijk te bespoedigen. Daartoe strekt het tweede lid van artikel XIII van dit wetsontwerp, waarbij de verplichting, bij het benoemen van hoofden en onderwijzers van openbare lagere scholen wachtgelders te laten voor gaan, algemeen is gesteld en niet wordt beperkt tot de zoogenaamde eigen wacht gelders. Evenwel is er één verschil met de bepaling, zooals die in 1927 werd vastgesteld Aangezien kan worden verwacht, dat het aantal onderwijzers op wachtgeld na vier jaren weer normaal zal zijn, is de werkings duur van deze bepaling thans beperkt tot vier jaren, dus tot 1 Januari 1937. Tenslotte wordt wijziging voorgesteld der bepalingen betreffende het getal onder wijzers, dat aan de openbare en gesubsi dieerde bijzondere scholen voor gewoon en voor uitgebreid onderwijs ten minste moet verbonden zijn, en het recht van gemeen ten en schoolbesturen op rijks vergoeding. DE NEDERLANDSCH-BELGISCHE BESPREKINGEN. Overeenstemming omtrent verdragen. Naar wij vernemen, zijn de Nederland- sche en Belgische onderhandelaars tot over eenstemming gekomen omtrent den tekst van 'n handelsverdrag tusschen de beide landen, benevens die van 'n vestigingsver drag en een verdrag ter vermijding van dubbele betaling van belasting. Deze drie teksten moeten thans nog aan de betrok ken hoogste instanties ter goedkeuring wor den BELGlë'S BUITENLANDSCHE BOTER- HANDEL BEPERKT. Oprichten van nieuwe importzaken onmogelijk. Naar Y. D. uit Brussel meldt is in den gisteren gehouden Belgischen kabinetsraad beslist, dat de contingenteering van boter gebaseerd was op den invoer van 1931. De handelaars zullen mogen invoeren volgens hetgeen zij het vorige jaar hebben inge voerd. Dit sluit dus het oprichten van alle importzaken voor wat boter betreft totaal uit. Zelfs die firma's, welke in 1929 heb- I ben ingevoerd, doch wier handel in 1931 werd stopgezet zullen geen invoervergun ningen ontvangen. STEUN AAN DEN TUINBOUW. Regeeringstoeslag op de vei- lingprijzen tot een zekeren rechtprijs. Regeling geldt voor hel geheele loopende jaar. De Haagsche redacteur van de „Msbd." meldt: Naar wij vernemen, zal binnenkort een regeling afkomen, waarbij Regeerings- steun aan den tuinbouw zal worden ver leend. Deze steun zal bestaan in 'n toeslag op de opbrengst der over de veilingen verkochte producten, en wel in die mate, dat een door de Regeering vast te stellen richtprijs voor de verschillende producten wordt bereikt. Deze regeling zal gelden voor het ge heele loopende jaar en is dus van terug werkende kracht tot 1 Januari 1932. UITVOERING TARWEWET. Bespreking van de bebouwing. Naar wij van de Tarwe Centrale verne men. kunnen de gewestelijke tarwe-organi- saties aan hun leden mededeeling doen, dat in 1933 ten hoogste om voor steun in aanmerking te komen een derde van het bouwland met tarwe bebouwd zal mo gen worden. Onder bouwland te verstaan het land, dat in 1932 als bouwland in ge bruik was. Natuurlijk is het mogelijk, dat een lid door verkoop of overgang in andere handen of op andere wijze in 1033 meer bouwland in handen heeft dan in 1932. Hij zal dan ook va-n dat meerder een derde met tarwe mogen bezaaien. Voorkomen dient te worden, dat land, in 1932 als blijvend grasland in gebruik, ge scheurd wordt met het doel daarop tarwe te verbouwen. In elk geval mag dat bij de berekening niet meetellen. Voorts vernomen we van andere zijde, dat de minister accoord gaat met een voor- loopice uitbetaling van 10 voor don oogst van 1932. VARKENSCENTRALE. Rug- en buikspek. Het bestuur der Nederlandsche Varkens- centrale maakt bekend, dat na uitvoer van rug- en buikspek, afkomstig van varkens met een slachtgewicht van 170 K.G. en meer, geslacht in de periode van 1 tot en met 15 October, door haar aan de expor teurs een bedrag zal worden vergoed van 9 cent per K.G. uitgevoerd spek, zijnde het bedrag, dat bij de slachting als hef fing is betaald. Tot het verkrijgen van deze vergoeding zal het rug. en buikspek, als bovenbedoeld gewaarmerkt moeten zijn door den Keu ringsdienst, welke de keuring heeft ver- rioht van het varken, waarvan het spek af komstig is. Tevens moet het spek voorzien zijn van een duidelijk dagstempel van de zen Keuringsdienst. Tot het verkrijgen van de terugbetaling moet de uitvoer plaats hebben vóór 15 November 1932. CR ISISVARKENSWET. De huisslachtingen. Gelijk wij reeds hebben gemeld, heeft het Verbondsbestuur zich tot de minister van Economische Zaken en Arbeid ge wend met het verzoek, maatregelen te treffen, waardoor met name onze platte landsarbeiders ontheven zullen worden van de moeilijkheden, welke de crisisvar- kenswet meebrengt. Naar wij vernemen, heeft het regeerings- bureau voor de uitvoering dier wet het Verbondsbestuur bericht, dat binnenkort ten aanzien van de huisslachtingen een regeling zal worden getroffen, waardoor zooveel mogelijk zal worden tegemoet ge komen aan de geuite bezwaren. Wij vertrouwen, dat zoowel „binnen kort" als „zooveel mogelijk" in het be lang van onze arbeiders op het platteland zaJ uitvallen. „Volkskrant'. BESPREKINGEN MET DUITSCHLAND Gisterochtend hebben op het Departe ment van Buitenlandsche Zaken de bespre kingen over de nieuwe Duitsche contingen- teeringsraaatregelen een aanvang geno men. Van Nederlandsche zijde berust de leiding der onderhandelingen bij dr. J. A. Nederbragt, administrateur van het De partement van Buitenlandsche Zaken, dr. H. M. Hirschfeld, directeur-generaal van Handel en Nijverheid en L. Meyers, admi nistrateur van het Departement van Fi nanciën. Leider der Duitsche delegatie is Ministerialrat Walther, die bijgestaan wordt door Gcheimrat Wiehl, Ministerial rat Ziemer en Oberregierungsrat Hoff man. VOORNAAMSTE NIEUWS. buitenland. Het Lytton-rapport over Mandsjoerije gepubliceerd. (2e blad). De Economische Wereldconferentie zal te Londen bijeen komen, waarschijnlijk in Fe bruari a.s. (2e blad). Dreigement van den Mexicaanschen pre sident tegen de Katholieken. (2e blad). Drie schepen bij de Finsche kust ge strand en gezonken. (Buitenl. Berichten 2e blad). binnenland. Een spoedontwerp inzake bezuiniging op het lager onderwijs. (1ste blad). Een abonnements- en een algemeene ta riefsverlaging bij de Spoorwegen. Gelei delijke afschaffing der eerste-klasse com partimenten. (lste blad). Zware branden te Amsterdam en Hoek van Holland. (Gem. Ber., 4de blad). Brand in het metereologisch instituut te De Bilt. (Laatste Berichten). Verscheidene verkeersongelukken met doodelijken afloop. (Gem. Ber., 4de blad). Mislukte roofoverval te Zeelst. (Gem. Berichten, 4de blad). Liefdesdrama te Haaksbergen. (Gem. Berichten, 4d© blad). Inbraak in het station te Aalsmeer. (Laatste Berichten). sport en wedstrijden. De najaarswedstrijden van De Kaag. (3de blad). R. K. CENTRALE VAN BURGERLIJK OVERHEIDSPERSONEEL. Het bestuur van bovengenoemde Cen trale heeft dezer dagen in Den Haag ver gaderd. Langdurige bespreking werd gevoerd over den inhoud der millioenennota, in het bijzonder in zoover deze betreft de denk beelden en voorstellen der regeering, aan gekondigd een verslechting van de positie van het rijkspersoneel. Daarbij werd ernstig onder de oogen gezien de mogelijkheid of de bespreking, welke op 11 October in de centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtnarenzaken zal plaats heb ben, tot eenig positief resultaat zou kun nen leiden. Het bestuur der Centrale was, gezien het standpunt der regeering in het verleden weinig optimistisch gestemd. Juist toch de omstandigheden, waaronder thans het over leg zal moeten worden gevoerd, maken het noodzakelijk, dat dit zoo breed mogelijk worde opgevat. Het bestuur was van oor deel, dat deze voorwaarde zeker kon worden gesteld, waarbij het overwoog, dat stellig nog andere bronnen van inkomstenverster king voor het rijk kunnen worden aango- boord dan dio, welke in de millioenennota door de regeering zijn genoemd en waar door de voorgestelde salarisversleohtering zeker niet zou behoeven te worden toege past. Overeenkomstig dit standpunt werd do houding der R. K. Centrale bepaald. Na de vergadering van 11 October zal het bestuur opnieuw bijeenkomen ter overwe ging van hetgeen verder dient te geschie den. Met groote instemming werd kennis ge nomen van de beraadslagingen en de aan vaarde resolutie ter buitengewone hoofd- bcsturenvergadering van het R. K. Werk liedenverbond, gehouden op Donderdag 29 September en gewijl aan den inhoud van het rapport-Welter en van de millioenen nota. Medegedeeld werd, dat het comité van actie, samengesteld uit vertegenwoordigers van de R, K. Centrale en van de vakgroep overheidspersoneel van het R. K. Werklie denverbond, een onderhoud heeft verzocht met het bestuur van de R. K. fractie der Tweede Kamer.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1