BERICHT. 24ste Jaargang ZATERDAG 1 OCTOBER 1932 No. 7319 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bi] onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 oent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE IS II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regeL Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEPHOONTJES, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit vijf bladen waaronder geïllustreerd Zondags blad. Einde van den Zomertijd. Wij herinneren er aan, uat de zomertijd zal eindigen den 2den October te drie uur 's nachts, zoo dat HEDENAVOND de klokken één uur moeten worden achteruit gezet Maandag 3 October, herdenkings dag van Leiden's Ontzet, zal „DE LEIDSCHE COURANT" niet ver schijnen en zullen onze bureaux dien dag gesloten zijn. DE- DIRECTIE. VOOR DE R.K.UNIVERSITEIT Met de Bede de Daad 25 September was de bededag voor de Katholieke Universiteit. Zooals alle groote zaken beginnen wij ook de opwekkingen en rondgangen voor dit giroofcsche werk ter meerdere eere Gods, met gebed. Maar ditmaal wordt door de gansche No- derlandsche Kerk, van Noord tot Zuid, van Oost tot West, éénzelfde bede geslaakt, 't Geldt toch God's zegen te vragen over „het apostolaat des geeste s", zooals onze H. Vader het kernachtig uit drukte. Christus zelf was in den hoogoten zin Apostel. Hij werd door Zijn Vader tot ons heil naar de wereld gezonden. Zijn bede: „Kome Uw Rijk, en „Geschie de Uw Wil", zijn de schoonste uitingen van het heilig Apostolaat. Welnu, niet het geringste gedeelte van het Godsrijk is het Rijk des Geestes. En dat Rijk des Geestes, waarin God's wil maatstaf van reoht en plicht is, open baart zich in de Katholieke Universiteit. Haar doel toch is: in en door de weten schap God's opperheerschappij te doen kennen en te doen eerbiedigen. Maar is het dan niet voor ons allen geestelijken en leeken, geletterden en onge- letterden 'n eereplicht, voor de zaak der Katholieke Universiteit propaganda te maken? Propaganda is zoo oud als het Christen dom zelf, ja, 't is er een bestanddeel van. Petrus was propagandist, toen hij, op het bevel de Christusprediking na te la ten, antwoordde: „Wat wij gezien en ge hoord hebben kunnen wij niet verzwijgen". Paulus maakt van de omstandigheid, dat hij te Athene een altaar vindt met het opschrift: „Voor den onbekenden God", propaganda, en doet de wijsgeeren van Athene God, die hemel en aarde schiep, kennen. Wij onderschatten de moeilijkheden niet, die de praktische propaganda meebrengt. Maar waar zweet, liefde en opoffering aan 'n goede zaak gegeten worden, wordt ze on6 dierbaar en dan valt de arbeid lioht. Het werk der Katholieke Universiteit bewijst en staalt onze Katholieke kracht. Het offer veronderstelt bezieling, maar zooals prof. Hoogveld tereoht zegt, 't brengt ook bezieling. De drie Rijksuniversiteiten samen koe- V Eenheid op politiek terrein. De „Standaard" (A.R.) en de „Nederlan der" (Chr. H.) hebben wéér 'ns het denk beeld naar voren gebracht van een vereeni- ging dezer beide Protestantsch-Christelijke partijen, van een samengaan op- politiek terrein van Alle Protestantsch-Christelijke groepen. Maar beide bladen komen met leedwezen tot de conclusie, die om redenen van „men taliteit" en „sentiment" daarop voorloopig wel niet iüag worden gerekend. De „Nederlander" slaakt de verzuchting: Eén fractie van 28 leden inplaats van 4 fracties met 13-|-lI+3+l leden leden zou waarlijk voor de goederen, die him allen en hun gezamenlijk dier baar zijn, in ons volk iets kunnen be duiden Meer dan dat. Het gaat niet enkel om invloed oefenen. Het gaat er mede, ja aller eerst om, dat belijders elkaar niet be strijden en dus den Naam smaden, die hen vereenigen moest. Zóó wordt in Protestantsche kringen te recht bejammerd de scheiding en tegenstel ling op politiek terrein en zóó verlangt men naar het groote goed van de éénheid In Protestantsche kringen, waar men niet is vereenigd in eenzelfde kerkelijk verband. Moet dit niet tot nadenken stemmen die genen onder ons, die, helaas, zoo los en luchtig denken over het verbreken van de politieke eenheid van de Katholieken in Nederland? De „Standaard'' schrijft nog o.m.: Ook de verschillen die zich in de praktijk van het staatsleven tusschen beide openbaarden, zijn over het alge meen niet grooter dan, bij een gezond partijleven, in elke partij toelaatbaar geacht mogen worden. Kan ditzelfde niet met nog meer recht worden gezegd van de werkelijke ver schillen, die zich in de politiek openbaren tusschen de Katholieken onderling? Deze kunnen ongetwijfeld in de R. K. Staatspar tij „toelaatbaar" worden geacht. ten, ofschoon alle gebouwen aanwezig zijn, jaarlijks acht millioen gulden, mede ons belastinggeld. En wij kunnen ontvangen? Vier duizend gulden per jaajr, 'n fooi, 'n niets. 't Aantal Katholieke hoogleeraren aan Rijksuniversiteiten en Teohnisohe Hooge- sohool samen was voor 'n 25-tal jaren 4 op de 250. Maar ook daar geldt voor ons: „Wij groeien vast in tal". Meer: Wij bezitten reeds drie faculteiten aan eigen Universi teit] wij willen, wij moeten de bestaande vervolledigen, de rest aanvullen. Paus en Bisschoppen vermanen, ja pressen ons er toe. Het belang van het katholieke volk eischt het. Middelen worden beraamd om tot dit hooge doel te geraken. Zeven geslachten werkten aan de Bos sche St. Jan. Telkens gaf de vader ster vend de troffel aan zijn zoon en deze weer aan den zijnen; geslachten achtereen. Maar zoo rijst dan ook een monument voor ons oog op, dat de eeuwen trotseert, 'n apologie in steen van het geloof der vaderen. Wij hebben het woord onzer Herders ge hoord; wij zullen er naar handelen, en ieder in zijn kring, naar best vermogen, medewerken aan den afbouw van deze groote geestelijke Kathedraal. De Kruisvaarders trokken uit, twee eeuwen lang, om 't graf van Christus, ont wijd, ontheiligd, gesohonden, uit de han den der ongeloovigen te verlossen. One wacht een hooger, heiliger doel: den leven den-Christus aan de ontkerstende maat schappij terug te geven. Derhalve: In Dei nomine feliciter. BINNENLAND Roermond. Dr. VAN GILS. INVOER BOTER IN FRANKRIJK. Contingenteering gedeeltelijk opgeheven. Reuter seint uit Parijs d.d. 29 dezer: De minister van handel heeft een com muniqué gepubliceerd waarin hij ver klaart, dat het jongste decreet, hetwelk de invoerrechten op boter verhoogt niet- gerechtvaardigde opmerkingen heeft uit gelokt. De verhooging der invoerrechten brengt inderdaad een gedeeltelijke ver dwijning van de contingenteering mee. Met ingang van 1 October zal buitenland- sche versche en gezouten boter vrij in Frankrijk kunnen binnenkomen, terwijl bij contingenteering de grens gedurende de laatste drie maanden gesloten bleef. CRISIS-BOTER MERK. De prijs van het crisis-botermerk en de vervoervergunning voor boter bedraagt voor de week van 2 tot en met 8 October weder 65 ct. per K.G. DE CONSUMPTIEMELK ONDER DE CR IS ISZUIVELWET. Gisteren is verschenen het Staatsblad, houdende het besluit waarbij de consump- tiemelk onder de werking van de crisis- zuivelwet is gebracht Krachtens dit be sluit wordt onder consumptiemelk verstaan melk welke kennelijk bestemd is om, zonder tot een ander product te worden verwerkt, al dan niet rechtstreeks aan verbruikers te worden afgeleverd. Verder valt onder het begrip consumptiemelk de waar welke door den minister als zoodanig zal worden aan gewezen. Het besluit treedt in werking op den tweeden dag ns. de plaatsing in het Slnr.tsb'ad. vfl Verhooging van het melkgeld. Gisteren heeft het bestuur van de crisis- zuivelcentraie vergaderd om de voorstellen te formuleeren, welke het aan den minister zal doen, ten einde te komen tot een hoo- gere uitkeering aan de boeren voor de melk. Naar de „Tel." verneemt, zal de ac cijns niet verhoogd worden en heeft de mi nister zich daarmede- accoord verklaard. Over verhooging van de uitkeering zijn voorstellen naar den minister gezonden. Deze voorstellen wijken af van het oor spronkelijk plan om te komen tot een prijs van 51/» cent per K G. melk bij een vetge halte van 3.4%. Over de voorstellen zal thans eerst de minister moeten beslissen. UITVOERING TARWEWET. De steun in 1933. Naar wij vernemen, heeft minister Ver schuur via de directie der Tarwecentrale aan de belanghebbenden doen weten, dat de steun voor den tarwe-oogst over 1933 voor iederen landbouwer zal worden be perkt tot hoogstens 1/3 van het bouwland voor 1932. De minister gaat voorts accoord met de uitbetaling van 10 voor den ooget van 1932. De bedoeling van den eersten maatregel is, eenige zekerheid te scheppen over den omvang van den oogst, ofschoon wegens wisseling der gewassen de beperking tot 1/3 normaal wordt geacht, mede in verband met het feit, dat rekening dient te wor den gehouden met langer voortduren van de wet. Wat de uitkeering van 10 betreft over 1932, deze is voorloopig, later volgt de de finitieve afrekening, die waarschijnlijk iets hooger zal zijn dan genoemd voorloopig be drag. DE VERKORTING VAN DEN ARBEIDS TIJD. Het vraagstuk van den arbeidsduur heeft aldus merkte Verbondsvoorzitter De Bruijn gisteren in de buitengewone .Vor- bondsvergadering van het R. K. Werklie denverbond op thans meer dan buiten gewone belangstelling, zoowel in als bui ten de kringen der arbeiders. Vooral ook in Genève is het vraagstuk actueel. Reeds eerder werd dit vraagstuk in een Verbondsvergadering aangesneden; in een op 12 October a.s. te Utrecht te houden buitengewone Verbondsvergadering zal het Tweede Kamerlid, de heer C. J. Kuiper, het vraagstuk inleiden. Vice-Admiraal I. v. d. Bosch overleden. In den leeftijd van 80 jaar is overleden de vice-admiraal b. d. I. van den Bosch, kan selier der Nederlandsche Orden. De ter.iardbestelling is bepaald op Dins dag a.s. op Oud Elk en Duinen; de stoet vertrekt om 2 uur van het sterfhuis Prinse- vinkenpark. GASV0 0RZIENING IN DE HAARLEMMERMEER. De Raad der gemeente Haarlemmermeer heeft besloten een gemeentelijk gas-distri- butie-bedrijf te stichten. Het gas zal wor den betrokken van de gemeente Haarlem en zal worden gedistribueerd naar de 'buurtschappen Zwanenburg, Badhoeve- buurt en Schiphol. Voor dit doel zal een geldleening worden aangegaan, voorloopig groot 125.000. De bedoeling is, dat nog dit jaar de aan besteding van het buizennet zal plaats hebben en dat Zwanenburg het eerst van gas zal worden voorzien. De prijs van het gas zal waarsohijnlijk 11 cent per M3. be dragen, terwijl gratis een leiding tot in de woningen wordt aangelegd en een drie- pits-gastoestel gratis in elke woning zal worden geplaatst. Als gevolg van dit besluit is het zeer waarschijnlijk te achten, dat ook Halfweg zeer binnenkort van gas zal worden voor zien. Door dit besluit is een kwestie opgelost, welke reeds meer dan twintig jaar in deze omgeving een onderwerp van bespreking heeft uitgemaakt. LANDBOUWHUISH0UDSCH0 0L TE BERGEN. Z.H. Exc. Mgr. J. D. J.. Aengenent heeft de nieuwe lanclbouwhuishoudschool der Zusters Ursulinen te Bergen (N.-H.) plech tig ingewijd. Na de pontificale H. Mis in de kapel van het moederhuis verzamelden alle genoodig- den en tevens alle bewoonsters van de verschillende huizen der Congregatie in Bergen zich in het nieuwe gebouw, waar Mgr. Aengenent, geassisteerd o.m. door Deken E. P. Rcngs en verschillende pas toors u'L het dekenaat Alkmaar de litur gische wijdingen verrichtte. Tegenwoordig waren daarbij o.a. Mgr. H. J. M. Vaskin, president van het groot seminarie Warmond, de H.E. heer M. W. A. Wijtenburg, kanunnik, de Z.E. heer C. Wijnker, pastoor te Zand voort en bis schoppelijk Inspecteur van het Nijver heidsonderwijs, Rector A. M. Kok, advi seur L. T. B. verschillende Paters Re demptoristen van het reiraitenhuis St. Pe trus Canisins. liet Tweede Kamerlid Ch. v. d. Bilt, do heer N.. Dekker, voorzitter L. T. B. en lid van de Prov. Staten van Noord Holland; het dagelijksch bestuur der ge meente Bergen en vooits de leeraren en leeraressen van de nieuwe school. Na de Murgisch6 plechtigheden kwam men in de .gioote hal bijeen, waar de Z.E. heer C. P. J. d. Burg, directeur van de Congregatie der Zusters Ursulinen Mon seigneur hartelijk aank bracht voor d© in wijding. Spi herinnerde aan den wensch van wijlen Mgr. Callier, om in het bisdom Haarlem een landbouw huishoudschool te zien verrijzen. Thans na zes jaar (de ver wachting *as tien) is het gebouw eizos jaar gei<4ei) werd met 6 leerlingen begon nen, d'e cm verschillende redenen al weer hee' spoedig verdwenen waren en dit 7de leerjaar begint met 70 internen en 30 externen. Spr. eindigde me'; den wensch, dat Mon seigneur, ovenals zijn voorganger zal kunr nen zeggen: ik heb van de Congregatie van Bergen nroit anders dan pleizier be leefd Mgr. Aengenent dankte directeur van den Burg en zeide, dat het hem een groote vreugde was. dat het onderwijs in dit ge bouw doortrokken zal worden van diepen en waren godsdienstzindat hier Katholie ken worden gevormd op een wijze, waarop we het niet beter kunnen denken, daar voor, aldus mgr. ken ik de Congregatie van Bergen. Op de katholieke vrouw van de toekomst is mijn vertrouwen gebouwdals die goed is, dan wordt er een heilig ge slacht gekweekt, want wat de moeder in het kind uitwerkt, blijft. Naast de kweekschool, die R.-K. onder wijzeressen opleidt, en naast 't pensionaat, waarin ook toekomstige huismoeders ge vormd worden, is nu een derde instituut der Congregatie verrezen, vooral voor de kinderen uit den landbouwden standik feliciteer de Congregatie, aldus Mgr., met de totstandkoming van dit instituut. Moge, aldus besloot Mgr., Gods zegen rus ten op de zusters van de diocesane Con gregatie van Bergen (applaus). De Z.E. heer v. d. Burg sprak vervolgens een dankwoord. Burgemeester mr. H. van Reenen wenschte ten slotte de congreatie namens het gemeentebestuur van harte geluk. „Msbd." NED. R.-K. KOSTERSDAG. Op initiatief van het Eucharistisch Se cretariaat op Brakkenstein bij Nijmegen werd deze week de eerste Ned. R.-K. Kos j tersdag gehouden, waaraan kosters uit alle deelcn des lands deelnamen. Bedoeling lezer samenkomst was, om een vasten band te vormen tusschen de kosters in Nederland, teneinde hun gees- VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Het lot der paria's in Br.-lndië. (2e blad). Pauselijke encycliek inzake Mexico. (2e blad). Neg steeds aardschokken in Griekenland. (Buibenl. Berichten 2e blad). BINNENLAND. Twee menschen door de Drachtster stoomtram overreden en gedood. (Gem. Ber. 3de blad). DE KINDERPAGINA NEMEN WIJ A.S. DINSDAG OP. telijke maar ook stoffelijke belangen beter te kunnen behartigen en om vooral ook hen liturgisch te ontwikkelen tot inniger inleving in hun ambt. De eerste dag werd begonnen met een plechtige H. Mis opgedragen door den Zeereerw. pater Schelstraëte S.S.S., Over ste van het klooster Brakkenstein, waar onder het Eucharistische Secretariaat res sorteert. Bij de eerste samenkomst wees pater R. Engelen er op, dat thans voor het eerst in Nederland een R.-K. Kostersdag georganiseerd was onder reeds groote be langstelling, die, naar spr. vertrouwde, een stap in de goed richting zal zijn. Pater Schelstraëte ging daarna de taak der koster na, en schetste vooral het voor beeld, hoe dit moet zijn een levende les van wat en hoe onze geloovigea moeten doen bij het H. Offer der Mis. Spr. wees op het ideaal, een kosters- school, die ten doel heeft de kosters op te leiden in de deug4 en in de kennis van hun plichten, evenzoo noodig als een mu ziekschool voor zang-directeuren. Vervolgens was 't woord aan den heer Rc- mie Schelstraëte, koster-organist te Wins- sen, die in een enthousiast woord behan delde „Op naar het ideaal". Dan was het woord aan den zeereerw. Pater Verwlist O.P., die vertrouwde, dat deze dag in de toekomst veel zal bijdragen voor het welzijn van het kosterambt op velerlei gebied. Pater Engelen S.S.S. besprak nog in het kort het doel van dezen eersten kosters dag. Spr. vroeg aller steun en sympathie om de kostersbeweging in Nederland te maken zooals in België, zoo mogelijk nog mooier. Vanuit de vergadering ging het verzoek uit, om deze kostersbeweging diocesaan in te richten, om alle kosters meer van nabij in de gelegenheid te stellen mede te kun nen leven. Pater Engelen hoopte in do toekomst op meerdere plaatsen in de gele genheid gesteld te worden een z.g. kring te vormen. ZELDZAAM JUBILEUM OP KOMST! Indien wij op do mededeelingen van een der sprekers dezer dagen op do door do Haagsche Fascisten in den Dierentuin to 's-Gravenhage uitgeschreven protestverga dering mogen afgaan, aldus de „Residentie bode", zal het volgend jaar het bekende so cialistische Kamerlid, Mr. Duijs, zijn 25- jarig wachtgelder-jubileum als ambtenaar der Rijksverzekeringsbank herdenken. Of het feest officieel zal worden gevierd, werd er niet bij medegedeeld. Wel vermeldde het orgaan de „Fascist'' dat Mr. Duijs als oud-wethouder van Zaan dam 1000 pensioen geniet, terwijl het non- actief bovengenoemd 2.358 bedraagt. Als Kamerlid geniet de heer Duijs van zelf 5000; bovendien is het van algemee- ne bekendheid, dat deze arbeidersafgevaar digde een zeer drukke advocatenpractijk heeft. Intusschen moge het den aanstaanden ju bilaris tot troost strekken, dat hij niet de eenige is in de S.D.-Arbeiderspartij, die op dergelijke wijze van aardig wat winstge vende functies de gelden opstrijkt. Ir. Cra mer, de beide ter Laans, Vliegen, Schaper en v. d. Sluis zijn waardige paladijnen voor dit komend zilveren jubileum.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1