VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1932 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 3 BAROMETER. naar waarnemingen verricht in den morgen van 30 Sept. 1932, medegedeeld door het Kon. Ned Meteor. instituut te De Bildt: Hoogste barometerst.: 771.7 te Isafjord. Laagste barometerst.: 750.2 te Scilly. Verwachting tot den avond van 1 Oct.: Zwakke tot matige Zuidelijke tot Zuid- Westelijke wind, waarschijnlijk eeni- ge regen en iets warmer. In het Oosten trok de hooge druk snel op, de depressie in het Zuid-Westen be woog zioh Noord-Westwaarts. Over Ijs- land steeg de barometer flink, voor de Noorsche kust ligt een langgerekt laag drukgebied, de luchtdrukverdeeling en haar verandering maken een depressde-aohtigen weerstoestand waarschijnlijk. Bij den toe voer van vochtige lucht uit het Zuid-Wes ten zal nu en dan eenige regen vallen, terwij] de temperatuur iets zal stijgen. Voor de Noorsche kust en vooral in Frank rijk viel zware neerslag. Dyon had 33, en Brest 26 m.m. Alleen in Duitschland en Zwitserland is weer nog goed. LUCHTTEMPERATUUR: Temperatuur des middags te half drie 14.8 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Vrijdagnamiddag 7.09 uur tot Zaterdagmorgen 6.30 uur. WATERTEMPERATUURi Zweminr., Hooge Rijndijk "hedenmorgen 7 uur 15, 12 uur 15 en 3 uur 15 gr. C. Zweminr. „De Zijl", hedenmorgen 7 uur 15, 12 uur 15 en 3 uur 15 gr. C. HOOG WATER Hoog water te Katwijk aan Zee op Zaterdag 1 October voorm. 4.05 uur en nam. 4.30 uur. NOG STEEDS NIEUWE AARD SCHOKKEN IN GRIEKENLAND. ATHENE, 30 Sept. (V. D.). De aard schokken in de omgeving van Saloniki blijven met groote kracht voortduren. De bevolking vreest nieuwe rampen en de best gesitueerde bewoners van Saloniki zijn voor een deel naar Athene vertrok ken. Te Larissa hebben de achtergebleve nen de nacht wederom in de open lucht doorgebracht. Volgens de seismografische aanwijzingen zijn de aardschokken te Sa loniki van tectonische, dus niet van vulka nische oorsprong, en staan zij in geen ver band met de aardbeving op het schier eiland Chalcidice. Te Athene komen voortdurend nieuwe berichten over verdere verwoestingen van Macedonische dorpen binnen. De nieuw ste berichten spreken van ruim 3000 ver» nielde huizen en tal van nieuwe slacht offers. De Engelsche Marine is voortdu rend behulpzaam bij het opruimngswerk, voornamelijk door het opblazen van muur- resten en ruïnes, die dreigen in te storten. GROOTE BRAND IN EEN KAARSEN- FABRIEK TE SPANDAU. BERLIJN, 30 Sept. (V. D.). Heden morgen brak in de chemische en kaarsen fabriek van de firma A. Motard en Co. A.G. aan de Nonnendammallee te Spandau een groote brand uit. Op het eerste alarm rukten de brandweren van Spandau, Char- lottenburg, Siemensstadt en andere Ber- lijnsche hoofdkazernes uit. De vlammen, gevoed door de groote voorraden olie, stearine, parfine en andere zeer brandbare stoffen hadden- zulk een omvang aangeno men, dat van alle kanten tegelijk moest worden ingegrepen. Met tal van stralen en met behulp van schuimbluschapparaten had men vanmorgen tegen elf uur het vuur zoodanig weten te beperken, dat het groot ste gevaar geweken schijnt te zijn. MOORDENAAR TER DOOD VEROORDEELD. PLATTEN, 30 Sept, (V. D.). De recht bank te Plauen in Vogtland veroordeelde heden den 19-jarigen knecht Ehrhard Morg- ner, die in Maart j.l. zijn patroon, den land bouwer Wolf en diens vrouw met een bijl doodsloeg wegens dubbele moord twee maal ter dood, terwijl hij wegens brand stichting werd veroordeeld tot twee jaar tuchthuistraf. Na den moord had Morgner een bij de boerderij behoorende schuur in brand gestokon in de hoop, de sporen van zijn misdaad te doen verdwijnen. Aanval op een belasting-ontvanger. MADRID, 30 Sept. (V. D.). In het dorp Carboneras in de provincie Almeria trachtten 500 bewoners onder leiding van eenige leden van den gemeenteraad het raadhuis te bestormen teneinde den in het raadhuis gevluchten belasting-ontvanger in hun macht te krijgen. Slechts dank zij het optreden van do gendarmerie wist do ont vanger en zijn helpers te ontkomen. Opstand niet tegen Japan gericht? TOKIO, 30 Sept. (V.D.) De berichten over den opstand der Chineesche spoorweg troepen in Noord-Mandsjoerije worden door het Japansohe Ministerie van Oorlog be vestigd. Er wordt aan toegevoegd, dat de opstand niet tegen Japan en de Mandsjoe- rijsche regeering is gericht, doch dat hij is veroorzaakt doordat de soldaten reeds eeni- gen tijd vergeefs op de betaling van achter stallige ©oldij wachten. Volgens berichten uit Moekden heeft het Japansche hoofdkwartier aldaar besloten een groot en nieuw algemeen offensief te openen tegen de Chineesche vrijscharen en opstandelingen in Noord-Mandsjoerije. De Japanners hebben contact gezocht met de Bussische autoriteiten teneinde tot over eenstemming te komen over de door den Japanschen Generalen Staf te nemen mili taire maatregelen. Sovjet-Rusland weigert definitief erkenning van Mandsjoerije. TOKIO, 30 Sept. (V. D.). In een onder houd met den Sovjet-ambassadeur te To kio verklaard de Japansche Minister van Buitenlandsche Zaken, dat de Japansohe regeering de erkenning van de Mandsjoe- rijsche republiek door de Sovjet-regeering ten zeerste zou toejuichen De Sovjet-am bassadeur antwoordde hierop, dat zijn re geering over de kwestie der erkenning van Mandsjoerije reeds definitief afwijzend ha-d beschikt. Bedrag van 39000 Mark loongelden geroofd. LEIPZIG, 30 Sept. (V.D.) Vanmorgen to gen lialf acht werd een transport van loon gelden van de Allgemeine Deutsche Kre- ditanstalt bij de halte Schwarzenberg te Leipzig door drie gemaskerde roovers over vallen. Ondanks het verzet van de bank- loopers en ondanks het feit dat zich dade lijk publiek om het geval verzamelde, wis ten de drie roovers met een cassette van 39.000 Mark, die zij uit de gereedstaande auto hadden gegrepen, te ontkomen. De beide bankloopers werden licht gewond. De bank lijdt geen verlies aangezien het transport verzekerd was. Terug aan de Karthuizer Orde. PA VIA, 3 Sept. (V. D.) De Certost di Pavia (het Karthuizer Klooster) waaraan van 1396 tot 1560 gebouwd werd en dat tot de schoonste bouwwerken van Italië be hoort, is vóór korten tijd, door toedoen van de fascistische regeering met medewer king van den Bisschop van Pavia, weer het bezit geworden van de Karthuizer Or de, nadat het gedurende 50 jaar staats eigendom is geweest. LAATSTE BERICHTEN Schoen-contingenten. Naar wij vernemen, zal de „Staatscou rant' van hednavond een Koninklijk Be sluit bevatten, waarbij de invoer van schoeisel wordt vernieuwd. De nieuwe contingenteering is voor 6 maanden en loopt dus tot 1 April 1933. De percentages zijn onveranderd geble ven (5 pet. voor schoenen geheel van le der; 75 pet. voor schoenen niet geheel van leder, caoutchouc of rubber en 100 pet. voor schoenen, geheel van caoutchouc of rub ber); echter zijn de basisjaren gewijzigd. Voor schoenen geheel van leer en niet ge heel van leer, caoutchouc of rubber waren tot heden 1928, 1929 en 1930 als basisjaren aangewezen. In het nieuwe K. B. zijn deze echter 1929, 1930 en 1931. Voor schoenen geheel van caoutchouc of rubber die tot heden gecontingenteerd werden op basis van 1929 en 1930, is dit geworden 1930 en 1931. Ook wordt de invoer van leestklaar schoenwerk gecontingenteerd op 100 pet. met 1930 en 1931 als basisjaren. Tjalkschip binnengebracht. In den afgeloopen nacht is door het mo torschip „Vertrouwen" van Hoogezand in de Oranjesluizen te Schellingwoude "binnen gebracht het t.jakschip „Vertrouwen", schipper de Haan, uit Medemblik. Het schip had een gebroken en dreef met de noodvlag in top in hulpelooze toestand op het IJsselmeer rond. HOOGE RAAD. Een proces tegen Sovjet-Rusland. In zijn hoedanigheid van curator in een faillissement, waarvan hot passief ongeveer een ton en het actief een paar honderd gulden bedraagt, heeft mr. E. C. E. de Froe te Amsterdam bij de rechtbank aldaar een vordering ingesteld tegen den FJussischen Staat, die weigerde een obligatie af te los sen, die in 1917 was uitgeloot. De rechtbank verklaarde zich onbevoegd om van deze vordering kennis te nemen, uit overweging dat, al moge geen eenstemmig heid bestaan aangaande de vraag of in be ginsel een souvereine Staat tegen diens wil kan worden onderworpen aan de recht spraak van den rechter van een anderen Staat, wel als vrij algemeen aanvaarde op vatting mag worden aangenomen, dat zulks niet mogelijk is. Van dit vonnis ging de curator in cassa tie. De Hooge Raad verleende verstek tegen den niet verschenen Russisclien Staat. Mr. de Froe lichtte een 3-tal cassatie- middelen toe. Hij bestreed de meening, dat een dusdanige procedure zonder nut zou zijn en zeide, dat de gebeurtenissen der laatste jaren het vermoeden rechtvaardig den, dat een object ter axecutie op Neder- landsch gebied gevonden zou kunnen wor den. Pleiter meende ook, dat er juridisch cnideëeel groot belang voorzit aan de on derhavige rechtskwestie. De rechtspraak is immers ook in ons land verdeeld over de vraag of en wanneer de rechter bevoegd is, kennis te nemen van een vordering, in gesteld tegen een vreemden Staat. In de tweede plaats noemde spr. deze zaak van belang omdat bij de huidige eco nomische ontwikkeling van Rusland, waar de Staat alleen alle handel met het buiten land drijft, de vraag of een Staat voor een vreemden rechter kan worden aangespro ken van het allergrootste gewicht is De advocaatgeneraa] bij den Hoogen Raad, mr. Berger, zal 14 October conclusie nemen. HAAGSCHE POLITIERECHTER. Verduistering in dienstbetrekking. De 18-jarige reiziger A. E. te Leiden stond terecht wegens verduistering in dienstbetrekking. Verdachte die bij een handelaar in levensmiddelen in betrek king was, werd ten laste gelegd, dat hij eenige malen bedragen van gein-de kwitan ties niet heeft verantwoord, hetgeen E. ontkende. Wel werd door verdachte toe gegeven, dat hij eenige malen gefingeerde orders beeft ingeleverd. Hij deed zulks, naar hij beweerde, omdat hij geen provi sie te goed had en zijn moeder ziek was. De getuige-bcnadeelde kon niet perti nent verklaren, dat de bedragen, welke niet in de boeken voorkwamen, ook niet verantwoord zijn, weshalve de officier, ondanks het feit, dat het reclasseeringsrap- port E. schetste als oneerlijk, brutaal en leugenachtig, ditmaal vrijspraak vroeg. Dienovereenkomstig werd door den po litierechter vonnis gewezen. DE LOOPBAAN VAN EEN HOLLANDSCHEN MISSIONARIS. Aan het Engelsche weekblad „The Uni verseontleenen we een interessante be schrijving van het wisselvallig leven van een Hollandschen missionaris, Pat-er Johan van RijckevorseJ, wiens nieuwe kerkje te Asseno op het Deensche eiland Funen dezer dagen op plechtige wijze werd geconsa creerd. Toen Pater van Rijckevorsel twaalf en een half jaar geleden in Asseno aankwam, een stadje van vier vijfduizend zielen, was daar geen enkele katholiek. In de eer ste jaren was het geheele zangkoor Protes tant en zelfs zijn misdienaars waren niet katholiek. Maar thans bij zijn koperen priesterfeest heeft Pater van TJijckevorsei een groote parochie van godsdienstige en ijverige ka tholieken. Pater van Rijckevorsel -zelf is een merkwaardige figuur. Reeds vanaf zijn prille jeugd was het zijn vurigste wensch om priester missionaris te mogen worden. Maar tengevolge van zijn wankele gezond heid kon hij zijn studies op het seminarie niet voltooien. Hij deed nu zijn intrede in de Congregatie der Leekebroeders van het H. Hart. Ah leekebroeder was hij 19 jaar werkzaam, eerst te Orminge in Noord-Ita- en later in Rome, waar hij wijlen kardi naal van Rossurn ontmoette. Toen deze ver nam hoe hij altijd had getracht priester te mogen worden, wist de kardinaal te bewer ken, dat Broeder van Rijckevorsel werd ontslagen van zijn geloften als leekebroe der: eenigen tijd later werd de toen 39- jarige^ student door kardinaal van Rossom tot priester gewijd. Bij de plechtige consecratie van zijn nieuw kerkje waren tal van autoriteiten aanwezig o.a. de Protestantsche burgemees ter en een Luthersche Dominéé. DE ZEVEN GEBODEN DER ELEGANTIE Mozes-Menjou. Adolphe Menjou, wiens uiterlijk het mid den houdt tysschen dat van een Fran- schen ober-kellner en dat van een Fran- schen_ cocaïne-smokkelaar, moge al niet door iedereen als een groot filmacteur wor den bewonderd, in ieder geval gaat hij door voor een der meest chic-gekleede mannen der wereld. Als zoodanig steekt hij zelfs den Prins van Wales naar de vor stelijke kroon. Op den valreep van de boot, waarmee hij naar Europa reist, dicteerde hij van uit de hoogte de volgende zeven geboden voor den man, die zich met smaak wenscht te kleeden. I. Alleen wanneer men geen jas draagt mag. men een buikruim dragen jn plaats van bretels. Want pantalons vallen beter warmeer zij door middel van bretels dan van een gordel op de juiste hoogte worden gehouden. II. Schoenen eisohen do grootste zorg, want de man wordt naar zijn sohoenen beoordeeld. Scheeve hakken zijn eenvoudig onduldbaar. III. Dc hoed moet schoon en goed in den vorm zijn. De indruk van het fraaiste costume wordt door een leelijken ouden hoed geheel bedorven. IV. In mouwen mag geen plooi worden gestreken. V. Nagels moeten keurig verzorgd en. in ieder geval sohoon zijn. VI. Ook in een korte sportbroek be hoort geen plooi te zitten. VII. Nooit cn nergens mag men zich ongeschoren vertoonen, ook niet in de woonkamers van zijn eigen huis. Deze gpbóden van den mode-Mozes be vestigen de juistheid van zijn tweede go- bod. Het moet voor Menjou prettiger zijn naar zijn schoenen dan naar zijn hersens beoordeeld te worden. (United Press.) DE KATHOLIEKE KERK IN ZWEDEN. Mgr. dr. Johannes Erik Müller in ons land. Buitengewoon groot zijn de moeilijkhe den, waarmede de Katholieke Kerk in Zweden te kampen heeft. Op oene bevol king van ruim 6.000.000 inwoners zijn nau welijks 4000 Katholieken, die over geheel Zweden verspreid wonen en vanuit 10 sta ties door 18 priesters bediend worden. De oprichting van nieuwe staties in dit uitgestrekte land, waar onze bostaando staties veelal eenige honderden K.M. van elkander liggen, is voor het belang der zielzorg dringend noodzakelijk. Zweden is een katholiek dia-sporagebied in den strengsten zin des woords. Aange vangen met een paar besoheiden schooltje®, waaraan een allereenvoudigst internaat verbonden is, bijzonder voor dié kinderen, wier Katholieke opvoeding gevaar loopt, zijn deze echter ten eenenmale volstrekt onvoldoende en veeltijds onwaardig. Aan een school met meer uitgebreid la ger onderwijs of met middelbaar onder richt voor jongens en meisjes, kon tot nu toe bij gebrek aan middelen zelfs nog niet eens gedacht worden. De vier parochie schooltjes zijn zóó armoedig ingericht, dat katholieke ouders, ter wille van hun maat schappelijke positie, zich dikwijls gedwon gen zien, hunne kinderen naar de voortref felijk ingerichte Staatsscholen to sturen, terwijl zij hen alleen voor het ontvangen van katholiek godsdiensonderricht naar de pastories laten komen. In een land met eene zoo hoog staande cultuur als Zweden, 19 het echter ook nood zakelijk, waardiger Godshuizen op te rich ten, alsmede doelmatige scholen in te rich ten, met een internaat, waar de jeugd tot degelijke Christenen opgevoed cn opgeleid wordt volgens katholieke princiepen; een en ander is absoluut noodzakelijk voor den vooruitgang dor Katholieke Kerk in Zwe den. Wanneer deze wenschen geen werkelijk heid worden, zal ook de groote zielenijver, welken de priesters aan den dag leggen, geen bijzondere gevolgen bereiken, daar ook dikwijls de hoogero kringen van het bezoeken onzer godsdienstoefeningen weerhouden worden, daar onze kerken cn katholieke inrichtingen te eenvoudig en te arm voor den dag komen. Dikwijls moet bijvoorbeeld de H. Mis in een door ons gehuurd lokaal gelezeu wor den, of ook wel in een der huisvertrekken van een katholieke familie. Do meest verscheidene sekten overtref fen ons verre in dit opzicht en dan spreken wij nog niet eens van de grootseko en mo derne inrichtingen der luthersche Zweed- sche Staatskerk. In Gothenburg, dc tweede stad van Zwe den en de grootste handelsstad dos lands, zijn de tegenwoordige kleine kerk, welke in het havenkwartier gelegen is, omringd van opslagplaatsen en fabrieken, de pasto rie, het parochieschooltje en do woning der zusters met het kléine internaat der kinderen, geheel bouwvallig geworden van wege de onvoldoende fundeeringen en zijn wij door de Stad onder verdragsstraffe ver plicht alles binnen drie jaren nieuw te bou wen op eeno andere plaats in do stad Van wege de in Zweden zeer hooge bouwkosten, beteekent dit voor ons een bijna bovenmen- schelijk werk. Acht Hollandsoho priesters, van wie ze ven tot de Congregatie der Priesters van het H. Hart behooren (Provincialaat Hees bij Nijmegen), arbeiden zegenrijk aan den herbouw der Katholieke Kerk in Zweden, terwijl twee priesters dezer Congregatie in Gothenburg werken. Al heeft do Katholieke Kerk in Zweden ook mot de grootste moeilijkheden te kam pen, zoo kan men toch hoopvol cn met ver trouwen de toekomst tegemoet zien. Veel is er in den laatsten tijd geschied, waardoor de toestand der Katholieken zich immer gunstiger ontwikkelt. De openbare meening wordt steeds meer doordrongen van de moderne princiepen van godsdienst vrijheid en sohijnt ook moer geneigd te zijn de Katholieken des lands met werkelijke verdraagzaamheid te behandelen. Belang stelling voor Katholieke waarheid ontwaakt ook in Zweden! Men begint de Katholieke overleveringen met steeds toenemende waardeering te bejegenen. Zoo was juist het groote Sint Ansgaarsjubileum, waar voor de katholieke Dagbladen in Holland de aandacht hunner lezers vroegen een heerlijke uiting van den groei der Katho lieke gedachte in Zweden. KERKNIEUWS 165 De Pastoor z'n koe-oe! Troelala, troelala, de Pastoor z'n koe jaja, Troelala, troelala, de Pastoor z'n koe. Dit ouderwetsche refrein bleef maar door mijn hoofd spelen, met de variant hoed in plaats van koe. De Pastoor z'n hoe-oed! Ik was met Pastoor ergens op bezoek ge weest en toen ik wegging, na Pastoor, die al even vroeger vertrokken was, ontdekte ik dat hij er met mijn nieuwe hoed van door was, en bij informatie bleek dat hij op de fiets naar het andere uiteinde van zijn parochie gegaan was. (Zou ie expres zoo ver weggegaan zijn?) Daar zat ik met de hoed van den Pastoor. Troelala, troelala. Maar ik had toch graag de mijne weer terug. Goede raad was duur. Een gedienstige buurman moest er met zijn auto aan te pas komen, en als twee rechercheurs trok ken wij er moedig op uit. Gelukkig waren wij den dader tamelijk gauw op spoor en omdat hij rouwmoedig schuld bekende en zich weer gewillig met zijn eigen hoofddeksel tevreden stelde, hebben wij beloofd dat wij er geen po litiezaken van zullen maken. De Pastoor z'n hoe-oed! Troelala, troelala. Eenigen tijd later liep ik in de stad, en zag bij het station een zee van menschen. Zou het bekend zijn, dacht ik, van Pastoor BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Geboren: Arie, z. van C. Streefland en H. v. d. Voort. Maria Ferdinand The- resia, d. van C. L. M. van Cleef en VV. Schalks. Loesje, d. van I. Sloos en M. O. Verboog. Ondertrouwd: P. J. van der Waard jm. 30 j. en M. den Hertog jd. 27 j. E. H. Beyer jm. 26 j. en M. H. Singeling jd. 26 j. B. J. M. Spronk jm. 24 j. en C. P. C. Ver heul jd. 23 j. Overleden: M. de Wdnter-Witsen- burg vr. 74 j. K. W. van Dam dr. 7 j. M. de Wolf-Knoops vr. 43 j. J. O. Nieu- wenburg-Heimans wede. 78 j. z'n hoe-oed? Je kan nooit weten, tegenwoordig met die radio en die wakkere K.R.O. Maar toen ze hoera riepen met hun rug naar mij toe, begreep ik dat ik veilig was. Maurice! Maurice! Het was voor Maurice Chevallier, de film ster. Hoera!! Hoerail En met alle respect voor de film, kwam dc droevige gedachte in mij op: „Hoeveel van die rolprent-helden-aanbidders der grootstad aan bidden nog God en denken nog aan hun eigen kostbare zielen en aan de zielen van anderen? St. Bonifacius-Missiehuis. Hoorn, poslrek. 120937. Father LEFEBER. Eén enkele ziel is meer waard dan alle schat ten van kunst en wetenschap der geheele aarde. Ook uw ziel. Ook de ziel van den heiden VdrdsstoJ cmfwyhrdl aodrdw aodrd wkaodrw MARKTBERICHTEN LEIDEN. 30 Sept. Vee. Aanvoer: 663 runderen, 284 kalveren, 1725 schapen, 577 varkens, 856 biggen, 5 paarden. 4 veulens, 7 bokken en geiten. Prijzen: 51 stieron ƒ75 375, 121 kalf- en melkkoeien 130200, handel flauw; 276 varekoeien 90150, handel stroef; 215 vette ossen en koeien 165235, schoon aan dc haak 3066 ct. handel stug; 31 vette kalveren 4050, schoon aan de haak 27100 cent; 49 nuch tere kalveren 48, handel matig; 214 graskalveren 3070; 1325 vette schapen 1215, en 450 weideschapen 1214, handel vlug; 577 mestvarkens 818, handel zeer matig; 856 biggen 35 han del zeer matig; 7 bokken on geiten 48. Kaas. Aangevoerd 105 partijen. Goud sche kaas 75 en Leidsohe 30 partijen. Be steed wend voor: lo soort Goudsche kaas 2530, 2e soort 2124, le soort Leid sohe kaas 2530, en 2e soort 2224 per 50 kg. Handel voor Goudsche en Loid- soho kaas matig. ALKMAAR, 30 Sept. Kaas. Aangevoerd 94 stapels, zijnde 147.000 kg.: Fabriekskaas kloine 23, Fabriekskaas commissie 25, Boerenkaas kleine 22, Boerenkaas com missie 26. Handel good. VEUR, 30 Sept. Groenterweiling. Eng. komkommers lo soort 2.103.50, 2e soort 1.001.90, 3o soort 5080 cent, wankl. 12, stok 1030 cent, gele komkommers lste soort 7.50—10.10, 2o soort 4.60—5.50 3o soort 2.00—2.90, stek 0.40—1.—, kropsla 0.60-1.50, peen 4.00—9.50, bloemkool 4.609.00, 2o soort 1.00—1.90 tomaten (mid.) 12, gr. ronden 12, 2c soort 1.001.30, 3e soort 1.andij vie 0.601.40, spinazie 0.400.90, pos telein 6.507.90, radijs 12, snijboo- nen 3641 cent, speroieboonen 612 cent, prei 1.001.80, selderie 1.001.10, ap pelen 1119 cent, peren 1021 cent, me loenen 631 cent, druiven 16—19 cent. WISSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM) (Niet officieel). Berlijn 59.24' /2 Londen 8.591/2 New York 2.49'/s Parii» 'J 7 63/. Urussel 34.5a Zwitserland 48.— •Waan 12.77*/2 Madrid 20.371/, Oslo 43.35 Kopenhagen 44.65 Stockholm 44.25 Weenen Praag 7.37'/2 Boedapest Prolongatie 1 pet. BEURSOVERZICHT. De eerste koersen, die hedenmorgen tot stand kwamen, lagen over de geheele linie enkele pets beneden het slotniveau van gis teren, als gevolg van de zwakke tendenz, die gisteren in Wallstreet bestond. Spoedig trad een gedeeltelijk herstel in onder lei ding van Kon. Olies, die voor Londsche rekening uit de markt werden genomen. Do officieele opening kwam dientengevolge op een nagenoeg onveranderd niveau vergele ken met het slot van gisteren. De geruch ten, dat von Papen en Hcrriot tot overeen stemming zouden zijn gekomen t.a.v, do kwestie der gelijkgercchtighoid, oefenden een gunsttgen invloed uit. Het gebrek aan voldoenden steun had echter een reactio tot gevolg, die echter zoor beperkte afmetin gen aannam. Industrieelen algemeen iets lager bij zeer beperkte omzetten. Kon. Olies openden 3hooger en liepen later weer wat terug. De Amorikannsche oliesoorten waren prijshondend. Suikers zeer stil. II.V.A.'s ruim 2% lager. Rubbers buiten do attentie hetgeen niet verhinderde, dat ook hier wat lager koersen tot stand kwamen. Tabakkon cn Mijnw. haddon een kalme markt en gaven slechts onbeteekenendo va- riateiten tc zien. Amerikanen stelden zich onder het peil van gisteren. Obligatiemarkt prijshoudend.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 3