VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1932 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 14 DE KWAKEL. Verkeersstremming. Wegens herstel ling van een der bruggen in den Drechtdijk alhier, is deze weg voor het verkeer afge sloten. De weg AalsmeerAlphen volge men dus als volgt: Aalsmeer, De Kwakel, Uithoorn, langs den Amstel, Vrouwenak ker, Alphen. LISSE. Tooneelvereen. „Nut en Genoegen". Gisteravond hield de It. K. Tooneelvereen. „Nut en Genoegen" een ledenvergadering. Deze vergadering werd meer gehouden voor ledige stoelen dan voor de leden. De op komst was allertreurigst. De voorzitter opende met den chr. groet, en memoreerde het 25-jarig huwelijksfeest van den souf fleur. Ook ditmaal heeft onze vereeniging een mooi cadeau gegeven in den vorm van oen schilderij. Als dank daarvoor gaf de jubilaris de vereeniging een nieuwe kamer- lamp cadeau. Benoemd werd een oommissie van voor bereiding voor het te houden concours ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan. De commissie bestaat uit do he eren A. Veld hoven, H. Elfring en Jer. Koelewijn. Beslo ten werd een abonnement to nemen op het maandblad „Leeken-Tooncel" van Jan Grosfeld. Als nieuw lid werd voorgedragen de heer L. Half schepel, die bij gehouden stem ming werd aangenomen. Do heer J. v. Dijk trok zich terug egens drukke werkzaam heden. Medegedeeld werd, dat de Bonds- uitvoering zal plaats hebben op 14 en 15 Nov. a.s. De heer v. Dijk dankte bestuur en leden voor dc aardige surprise bij zijn 25-jarig huwelijksfeest ontvangen. Als dank daarvoor werd een rondjo gegeven. Publie ke uitvoering werd afgeketst, wegens de slechte tijden. Dc heer Jan Bezu vraagt of hot met mogelijk is voor de plaatselijke Ver. „Herw. Levenskracht" te spelen ue voorz. antwoordt, dat do vereen, daar niet voor in aanmerking komt. Deze Vereen, maakt liever grootere onkosten, om het publiek te bevredigen. De vergadering vindt het afkeurenswaardig om voor der gelijke doeleinden, het Frits Bouwmeester- ensemblo te laten komen, wat iederen keer ruim 200 kosten met zich brengt. Voor dit bedrag geeft „Nut en Genoegen" 3 uit voeringen. Op de eerstvolgende vergadering zullen de rollen verdeeld worden, van het stuk voor de uitvoering der R. K. Werklieden- vereen. „St. Isidorus". Hierna sluiting. WARMOND. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente is in een openbare vergadering bij oen geroepen tegen Maandag 3 October a.s. des namiddags half acht ten Raad- huize. Behandeld zal worden: 1. Verslag van do benoemde Commissie inzake ambts woning Burgemeester. 2. Aangaan goldlee- ning. 3. Rondvraag. K.R.O.-film. Aan de K.R.O. is vergun ning verleend voor een film vertooning in Hotel de Zon op Woensdag a.s., waarbij een duidelijk inzicht gegeven zal worden van de werking dezer instelling. Goed afgeloopcn. Eenige visschers uit den Haag waren per roeiboot de meren opgetogen oan ccnige visschen te verschal ken. 's Avonds laat keerden zij zwaar be last met visok huiswaarts, doch werden op het Zweiland overvaren door een groote motorschuit, welke schuit zij in het donker niet tijdig hadden zien aankomen. De roei boot sloeg om en de inzittenden verdwenen in de diepte. Weg was de visoh. Gelukkig konden de onfortuinlijke roeiers zwemmen en al kostte het dan ook veel moeite, zij konden door het motorschip toch worden opgepikt. Verlenging steunregeling. - Door den Minister van Binnenlandsche Zaken, afdee- ling W. en S. is de steunregeling voor werkloozen, afkomstig uit het bloembollen- bedrijf, voor deze gemeente verlengd tot 8 October a.s. WASSENAAR. Aanhouding. Door do aanhouding van een Haagschen jongen, H. genaamd, is de politie er achter gekomen, dat deze, in sa menwerking met Ale broertjes de R., even eens uit den Haag, de bedrijver was van talrijke kleinere diefstallen, in hoofdzaak fruit, zoowel hier o.a. bij dr. L. als in den Haag. Zoowel hier als in den Haag wordt een nader onderzoek ingesteld. Holbewoner. Door de politie is alhier aangehouden de Hagenaar H., die zich als holbewoner gevestigd had in de duinen. Proces-ver baal in opgemaakt. ZOETERMEER—ZEGWAART. Burgemeesterswoning. Begin dezer week betrok de Burgemeester zijn woning aan de Stationsstraat. Ter gelegenheid hiervan bracht de Harmonievereeniging „Kunst en Vriendschap" het hoofd der ge meenten een serenade. De voorzitter der harmonie sprak eenige woorden van wel kom, waarvoor de Burgemeester dank zegde. Vele ingezetenen woonden de aar dige attentie bij. ZEGWAART. Botsing. Op den hoek van de Dorps straat en Stationsstraat had een botsing plaats tusschen een vrachtauto en een mo torrijwiel. De vrachtauto, bestuurd door den chauffeur P. W. uit Zoetermeer, kwam .van den Stationsstraat gereden;, het mo torrijwiel, bestuurd door een Duitscher, en als duo-passagier een landgenoot, bereed de Dorpsstraat. Vermoedelijk door onbe kendheid met de plaatselijke omstandig heden is do botsing ontstaan. De motor bestuurder liep een ernstige armblessure op, waarvoor dokter Steur de eerste hulp verleende. Ook het motorrijwiel werd ern stig beschadigd, de vrachtauto bekwam schade. De onfortuinlijke Duitscher regelde de schade met den vrachtauto-eigenaar. De politie in actie. De hulp der politie werd ingeroepen bij eenige kijvende buren, die met woorden elkander niet meer wenschten te bekampen, ca met „slaande" argumenten hunne meeningen aan anderen wilden opdringen. Verder werden door de politie een twee tal personen zonder vaste woon- of ver blijfplaats onderdak verleend. Een daarvan was zoodanig bedwelmd' door het gebruik van spiritus, dat hij meer dood dan levend Vervolgens werd bij controle op de na- loving der bepalingen van de Arbeidswet geconstateerd, dat door eenige werkge vers die wet werd overtreden. Deswege werden zij verbaliseerd. De Schenkelweg. Dc Schenkelweg is thans gebitumeerd. Een groote verbete ring is wel te constateeren. Als dit voor autorijders en motorbestuurders maar geen aanleiding geeft hierop wedstrijden te houden. Een behoorlijk gebruik van den weg door alle gebruikers daarvan, is in het belang van een ieder. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. Ingekomen: David Bauer, van Rot terdam. Leendert Hogenes en gezin van Teteringen._ Gerritje Uithol, van Bos koop. Niesje Griffioen, van Godegra ven, Jan van Eijk, van Noordwijk. Johannes E. Pouw, van Weert. Vertrokken: Ava A. F. Kroek, naar Amsterdam. Johannes P. Splinter en gezin naar Bodegraven. Jan Zwaneveld, naar Leeuwarden. Willem F. Boerefijn, naar Scheemde. M. van Dijk naar Ba tavia. Anna van Beusekom, naar Amers foort. Geertruida M. Streng, naar Den Haag. Leendert van Wouw en gezin, naar Groningen. Anna' Streng, naar Voorschoten. Jannetje van der Bijl, naar Hilversum. Celia M. Prook, naar Wou- brugge. Teuntje A. Kaptein, naar Bos koop. Maria J. de Jeu, naar Barneveld. Cornell's van der Lee, naar Nieuwer Am- stel. Jacobus van den Lienden, naar Amsterdam. Geboren: Johanna d. van Johannes Schellingerhout en Gerritje Blom. Hen- drie-a Maria Margaretha d. van Georgues- Petrus van Tol en Agatha Hendrica Vis ser. Willem z. van Sander Hendrikse en Martina Hendrika Verdonk. Pieter Joost Gerrit, z. van Willem Jacob der Hertog en Anna Gerrittha Rosenboom. Adrina Cornelia, d. van Dork Jan Costeris en Janna Willemina van der Kolk. Jo hannes z. van Wira Jan Costeris en Janna Willemina van de Kolk. Overleden: Christina Maria Cle mens, S3- j. echtgen. van Gerardus Stepha- nus Jacobus Breukcl. Leendert Schouten 65 p. echtgenoot van Klaasje de Vos. Margaretha Seinen 69 j. weduwe van Thijs Booy. Trijntje Kleijne 6S j. echtgen. van Willem de Jong. Cornelis Kelder man "70 j. echtgenoot van Ingetje Hoger- vorst (overleden te Leiden). Gehuwd: Arie Touw 49 j. en Alida v. d. Sluis 45 j. Jan Albertus van de Bo- venkamp 25 j. en Maria Johanna de Jeu 23 j. Dirk Bijl 24 j. en Elisabeth de Jong 21 j. Pieter Los 35 j. en Huibertje Buitelaar 21 j. HAZERSWOUDE. Geboren: Petrus Wilhelmus z. van W. H. Hoogeveen en J. P. Bunnik. Ali da Maria Johanna d. van A. Ch. Koot en A. M. A. Rotteveel. Abramina Adriana d. van Arie van Soest en L. P. Duijzer. Willem Cornelis z: van J. D. Vos en M. A. Lindhout. Aarianus Marinus z. van J. H. van Kampen en W. Straver. Theodora Wilmelmina d. van M. Zonderop en H. M. Kuijf. Gehuwd: J. H. van Tol 25 j. en T. G. H oogendoorn.. Overleden: Jacoba van Leeuwen 45 j. LEIDERDORP. Burgerwacht. Gisteren heeft de Bur gerwacht van Leiderdorp haar schietwed strijd gehouden op do schietbanen te Kat wijk. Er werd geschoten personeele wed strijd en vrije baan en wederom werd de plaatselijke wisselbeker verschoten, Giste renavond werden de prijzen uitgereikt in de raadszaal. De voorzitter, burgemees ter K. Brug, opende de bijeenkomst, waar bij hij opwekte niet alleen paraat' te zijn als er prijzen te winnen zijn, maar ook wan neer het werkelijk eens noodig mocht zijn. De prijzen werden gewonnen door G. de Braver, G. de Koning, K. v. Winkel, A. v. Winkel, W. Moraal, G. Groenendijk, Joh. Dompeling, B. v. d. Bosch, J. Nagtegaal, J. Zwanepol, A. Schenau, A. Verbeek, J. J. Wolff, F. Zandbergen, burgemeester J. Smit. Op de vrije baan werden do prijzen be haald door J. J. Wolff, G. de Braver, G. de Koning G. Groenendijk, K. v. Winkel, W. Moraal, F. Zandbergen, J. M. de Ko ning, Joh. Dompeling. Wederom werd de plaatselijke wisselbe ker gewonnen door den heer G. de Ko ning Jr. Na de uitreiking der prijzen bleef men nog een half uurtje gezellig bijeen, waarbij nog eenige zaken werden bespro ken voor de aanstaande winteroefeningen, welke wederom in October aanvangen. De Raad dezer gmeenbe kwam gisteren avond in openh-re vergadering bijeen. Voorz.: Burgemeester Van Wijnbergen. Aanwezig al'le ledè. De voorz. opent de vergadering en her denkt den heer J. j d. Laan, die, in dienst van de gemeente t>p zoo tragische wijze om het leven is g «komen. De notulen woixgn ongewijzigd vastge steld. Aan de orde waj daarna wijziging van het Ambtenarenrelement. De R. K. en Chr.Bonden van Overheids personeel wijzen ois er op, dat de ver goeding voor arbqd door continu-arbei- ders op voor hen jrije Zondagen in art. 27 van het Ambtenarenreglement onvol doende geregeld is, omdat zij voor arbeid op die dagen het gwone loon ontvangen, verhoogd met 25 pt., zijnde de vergoe ding voor overwerkop werkdagen. Wordt door nie-continu^arbeiders ar beid op Zondagen 'erricht, dan ontvan gen zij het gewore loon, verhoogd met 100 pet. Do continu-a.rbeders hebben 17 vrije Zondagen per jaar. iloet door hen op een van die dagen arbei( worden verricht, dan staan zij in dezelfle verhouding als de niet-continu-arbeiderl en is het o.i. billijk, dat zij eveneens eeije verhooging van het gewone loon met 10(j pet. ontvangen. B. en W. stellen voor deze wijziging aan te bren gen. Nog is door genoende Bonden gevraagd, om arbeid op vrije dagen, niet Zondagen, hetgeen eveneens dt continu-arbeiders be treft, te beloonen met bet gewone loon, verhoogd met teniiste 50 pet., zoo mo gelijk 100 pet. Hiervoor wordt dror B. en W. geen grond aanwezig geaoht. Ee Raad besloot over eenkomstig het adtjes van B. en W. Uitvoering van irt. 7 der Algemeene Politieverordening, voor zooveel betreft het instellen van oen parkeerverbod ter gelegenheid van dt Harddraverij-feesten. Do heer Noorland betuigde zijn leed wezen, dat de burgemeester toestemming verleend heeft voor dit feest. Op de eerste plaats is spr. ertegen uit principe, op de tweede plaats omdat de tijd er niet naar is feest te vieren. De voorzitter antwoordde, dat, wanneer hij een bestaande gewoonte breekt, daar toe een zeer ernstige reden aanwezig moet zijn. Of deze ernstge reden aanwezig is, ja dan neen, heeft &pr. ontkennend beant woord. De tijden zijn zeer ernstig, maar het kan toch goed zijn een enkele keer feest te vieren. Het uitbreidingsplan der gemeente werd, na enkele .opmerkingen vastgesteld. Aanbieding van d« rekening der gemeen te over 1931. De voorz. wilde alreeds me- dedeelen, dat het Ha tig saldo op den ge wonen dienst bedraagt 27.646.41, op den kapitaaldienst batig saldo 15.800. Hierna had de aanbieding plaats van de verschillende begroeiingen. De heer Verduyn zag gaarne een com missie, om de begrooting vóór de openbare BODEGRAVEN. E.S.T.0. Alle leden moeten zorgen uiterlijk kwart voor 7 aan de kerk aanwe zig te zijn in volledig tenue, aangezien er precies op tijd afgemarcheerd zal worden. NIEUWKOOP. Loongeschil. In de gisteravond ge houden conferentie ten gemeentehuizo onder leiding van den Burgemeester met een delegatie van patroons en arbeiders en bijgewoond door den Leer Kuiper, hoofdbestuurder van „St. Deus Dcdit" is in het conflict aangaande het snijloon van riet al ge heel o overeenstemming bereikt. In een daarna gehouden vergadering van de landarbeiders is met 25 tegen 10 stemmen besloten met de gemaakte regeling ac- coord te gaan. Opbrengst speldjesdag. Do speldjes dag, welke hier gehouden is ten bate van- de R--K. drankbestrijding bracht op 11.— NOORDEN. 3e Lustrum Bouwvakarbeiders. Dins dag herdacht de bouwvakarbeidersbond „St. Joseph" haar derde lustrum. Bijna alle leden waren tegenwoordig waaronder ook de geest. adv. en de heer Gommers, als lid van het hoofdbestuur. Ook waren aanwezig de besturen van de verschillende vereenigingen en standsorganisaties. De voorzitter, de heer P. de Jong, opende de bijeenkomst met den chr. groet, heette al le welkom, in 't bijzonder den geest. adv. en den heer Gommers en zette vervolgens in het kort uiteen waarom dit lustrum werd herdacht en op bescheiden wijze gevierd. Spr. schetste de crisis, die ook in de bouwbedrijven valt waar te nemen en de groote werkloosheid. Vervolgens werd het woord gegeven aan den heer Gom mers. Deze meende, dat er reden was om feest te vieren, een 15-jarig bestaan kan men toch zoo maar niet voorbij loopen. Dit was ook door het hoofdbestuur en door het bestuur van bet Werkliedenver bond gemeend, want, aldus spr., bij mijn felicitatie moet ik die voegen van het be stuur van het Werkliedenverbond en van „St. Joseph" en mag ik namens hen U dit diploma aanbieden voor uw 15-jarig presi dentschap van uw afdeeling. Spr. zette nog in het kort uiteen het wezen en nut der organisatie en sprak ten slotte den wensch uit, dat de voorz. en de leden van „St. Joseph" met Gods hulp zich door de crisis zouden mogen heen werken en weer voor hunne gezinnen het brood verdienen, waarom wij dogelijks bidden. Vervolgens nam de G. A. het woord en huldigde den voorzitter als een beschei den man die voor ieder altijd klaar staat om met raad en daad bij te staan. Spr. fe- GEMEENTERAAD VAN LISSE vergadering te onderzoeken. Dergelijke begrootingscommissies bestaan in vele ge meenten. De voorzitter had daar niets op tegen. Laat de fracties daarover beraadslagen. Thans is het te kort vóór de begrooting. Ingekomen stukken. De voorzitter deelde mede, dat een re quest was ingekomen van een aantal in woners, prosteerend tegen het raadsbesluit tot bouw van een ambtswoning voor den burgemeester. De voorzitter herinnerde er in een korte toespraak aan, dat bij het nemen van het Raadsbesluit ale overweging had gegolden, dat voor den burgemeester geen geschikte woning te vinden was. Dit besluit was, ob jectief gezien, goed. Nu echter misnoegen, in de gemeente tot uiting is gekomen en critiek wordt geleverd, waarbij schijnt vast testaan, dat in vele arme gezinnen deze zaak niet goed begrepen wordt, geeft spr. er de voorkeur aan, dat bet raadsbesluit niet wordt uitgevoerd. De heer Pijnacker spijt het, dat de voor zitter dit voorstel doet. Hoever is men ge vorderd met een bouwterrein? De voorzitter antwoordt, dat de grond 'geacht kan worden gekocht te zijn, behou dens goedkeuring van Ged. Staten. Dit kan geen moeilijkheid geven. De heer C. Sohrama betreurt de geheelo gang van zaken. Spr. kan echter het stan«I- punt van den burgemeester billijken. Weth. Warmerdam acht het nog altijd een goed besluit, dat de Raad genomen heeft. Er wordt gezegd, dat een antipa pistische tendenz ten grondslag aan dit adres ligt, maar dat is Diet juist. Dc burgemeester is bereid met minder te doen, maar de kath. fractie zal zioh daar niet bij neerleggen. De kath. Raadsfractie zal aan intrekking van dit besluit niet medewerken, wanneer blijken mocht dab geen geschikte woning voor den burge meester is te vinden. De voorzitter stelt voor gehoord het gesprokene van weth. Warmerdam het adres voor kennisgeving aan te nemen en het bouwen van een ambtswoning van de baan te beschouwen. Het bouwen daarvan komt alleen dan aan de orde als de vol slagen onmogelijkheid mocht blijken een behoorlijke woning binnen de gemeente te vinden. De heer Sogers verheugt zich over het besluit van den burgemeester. Het is een tactische fout van de lijst-wervers geweest, dat alleen niet-Katholieken toekenden. Hiermede was deze zaak afgehandeld. Bij de rondvraag drong de heer C. Sohrama erop aan, dat de wachtweek, vóór aan werkloozen steun wordt uitgekeerd komt te vervallen. De mensohen hebben dezen zomer niet genoeg verdiend om een klein voorsprongetje te hebben. De voorzitter antwoordde, dat alleen zij, die 3 maanden achter elkaar gewerkt heb ben, een week moeten wachten. Spr. zal echter nader overleggen, wat te doen staat. Hierna sluiting der vergadering. liciteerde hem dan ook van harte met zijn afdeeling en hoopte dat het hem gegeven mogen worden om ook het 2o-jarig bestaan te vieren. De voorz. dankte den heer Gommers voor zijn schoone woorden en hoopte dat met hem alle leden voor hun geloof ook al tijd trouw zouden opkomen en aan „St. Joseph" trouw blijven. Ook dankte hij den G. A. voor de woor den tot hem en allen gesproken en hoop te dat ook hij als G. A. nog lang de taak hem opgelegd voor het geestelijk en tijde lijk welzijn der leden moge vervullen. Hierna bleef men nog gezellig eenigen tijd bij elkaar. STQOMV A ARTRF.RICHTEN STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. P. C. HOOFT arr. 29 Sept. van Amster dam te Batavia. POELAU BRAS (tlhuisr.) arr. 29 Sept. te Marseille. POELAU LAUT (uitr.) vertr. 29 Sept, van Hamburg naar Bremen. KON. NED. ST00MB. MIJ. BERENICE vertr. 29 Sept. van San Felin naar Patras. EUTERPE vertr. 28 Sept. van Santan der naar Musel. NEREUS arr. 29 Sept. van Stettin te Amsterdam. ORION vertr. 28 Sept. van Lipari naar Napels. VAN RENSSELAER (uitr.) pass. 29 Sept. voorm. 11 uur van Ouessant. VENUS vertr. 28 Sept. van Garbhagena naar Malaga. KON. H0LL. LL0YD. MONTFERLAND (thuisr.) arr. 29 Sept. te Montevideo. HOLLAND—AMERIKA LIJN. BR EED IJK vertr. 29 Sept. van Rotter dam naar Boston. DAMSTERDIJK, Vanc.-Rott, arr. 29 Sept. te Cristobal. MAASDAM, Rotterdam-N. Orleans pass. 29 Sept. Ouessant. MEISSONNIER, Liverp.Vanc. 29 Sept van Barry. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. AMSTELKERK vertr. 29 Sept. van Am sterdam naar West-Afrika. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. ALDABI vertr. 29 Sept. van Rotterdam naar Hamburg. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. ANTENOR, JapanRotterdam, vertr. 28 Sept. van Hongkong. LAOMEDON, Java-Amsterdam vertr. 23 Sept. van Padang. EMZETC0 LIJN. JONGE JAOOBUS, Rotterdam naar Cagliari, pass. 29 Sept. Gibraltar. Andere bladen «chrijven: BELASTING OP MACHINES? In de Volkskrant schrijft Henri Hermans: De vader van deïi bekeiden prof. Raaij- makers, de krasse grijaarl, die nog altijd belang stelt in het openlare leven en de sociale belangen van het volk, verdedigde in de T ij d het denkbeed, om een belas ting op machines te heffen. Zijne redenee ring, dat dè machines dkwijls mede-oor zaak van de werkloosheii zijn en dus de be zitters dier machines o»k mede de lasten der werkloosheid moetm dragen, is juist. Maar dit kan, dunkt els, niet worden ge zegd van het aangeweien middel. Eene be lasting op machines marmate deze meer af minder werkloosheid xsroorzaken, is niet te bepalen en zou in vee gevallen men denke aan de concurBntie met het buiten land zelfs averechts kunnen werken. Het doel, om ook <h ondernemers te doen bijdragen in de last® der werkloosheid is echter goed. Maar dt kan langs andere we gen worden bereikt. Zooals m sommige lan den reeds gebeurt, kunnen de werkgevers worden verplicht t»t premie-betaling voor de werkloozenverzokering. Bij het systeem van deze verzekering, zooals wij dit kennen in ons land, zijn hieraan weliswaar moeilijk heden verbonden, doch. die moeilijkheden zijn niet onoverkomelijk. Eene oplossing zou kunnen gevonden worden door naast de werkloozenverzeke- ring nog een crisisfonds te stichten, waaraan dan de werkgevers bijdragen. Vóór den oorlog was reeds met zulk cri sisfonds een begin gemaakt in Gent, waar ook de werkloozen verzekering volgen het „Gentsche stelsel" geboren is. Zeer juist was iierbij de opvatting, dat onderscheid moet worden gemaakt tusschen gewone werkloosheid, het risico, dat ook in normale tijden aan den loonarbeid verbon den is, en de werkloosheid als gevolg van een economische crisis. Op zulke crisis is do werkloozenverzekering niet berekend. Het blijkt reeds uit het feit dat de overheid hare subsidie in dezen tijd tot 300 pet. van de gewone heeft moeten verhoogen. De extra-toelagen, welte nu uit over heidskassen worden betaald, zouden door een crisisfonds te dragen zijn. En dat hier voor bijdragen worden gelieven van de on dernemers kan niemand onbillijk achten. Het kan ertoe leiden, dat de ondernemers meer dan nu het geval is bij maatregelen tot uitbreiding of beperling van productie internationale kartels doen hier dikwijls hun invloed gelden rfkening houden met de belangen der arbeiders en der nationale gemeenschap. Het door den heer laaijmakers beoogde doel is in elk geval laogs dezen weg beter te bereiken dan door eene dikwijls den vooruitgang remmencb belasting op machi nes. KERKNIEUWS PATE* CRAMER. Zondag en Maandag vierde de WelEerw. Pater Willem Crtmer SU. zijn gouden ju bileum als lid vah de Sociëteit van Jezus. Groot is het aindeel, hetwelk pater Cra mer heeft gehad/n het retraitewerk van ge heel het land, tPn Limburg echter in het bijzonder. In 19)61907 ving de thans 67- jarige jubilaris piet dezen vruchtbaren ar beid aan en stjbhtte in 1908 het Manresa- retraitehuis in Venlo. Op een intieioe bijeenkomst huldigde het Comité van Retraitewerk in Nederland den jubilaris. Er waren pa. aanwezig de heer baron van Wijnberen, Hopping Jr., burgemees ter van Lansihot te Den Bosch, jhr. Ruys de Beerenbrcuck en Smits van Oyen. Baron van Wijnbergen waardeerde den voornamen irbeid door den jubilaris in dienst van iet retraitewerk verricht. Als stoffelijk blijk van waardeering bood spr. namens he| comité een gesloten couvert aan. Maandagmorgen celebreerde de jubilaris een H. Mis van dankzegging. Om 11 ïur was een druk bezochte recep tie. Gouden kloosterfeest. Op 2 October a.s. zal de eerw. zuster Mathild) (in de wereld mej. Maria Nor- mann, geboren te Heerenveen) in het Moe derhuis van de eerw. zusters van Liefde, Oude Dijk, te Tilburg, haar gouden kloos- terjub/leum vieren. Van den dag van haar intrede in het klooster af, is zuster Mathildo nooit over geplaatst geworden on heeft zij een halve eeuw gearbeid in het Moederhuis. De verzorigng van de refter, met haar dag&lijks terugkeerende beslommeringen, is haar arbeid. Ondanks haar hoogen leeftijd verricht zij haar taak nog met veel opge wektheid. WILT U IETS WETEN? Vraag: Valt een boerenknecht(je), 16 jaar oud, ook al in de termen van belas ting? Antwoord: Ja, wanneer hij meer dan f 800.verdient. Vraa g: A. R. te B. inzake een gelever de luidspreker, waarvan de kooper beweert, dat hij reeds betaald is. Antwoord: Een kwitantie dient den kooper. tot bewijs van betaling. Dooh heb ontbreken van een kwitantie is geen be wijs, dat heb gekochte niet betaald is. I Wanneer niet overtuigend blijkt of het ge kochte al of niet betaald is, wordt vaak een eed afgelegd en als men dien eed aflegt, is 1 de zaak uit.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 14