23ste Jaargang DONDERDAG 29 SEPTEMBER 1932» No. 7317 S)e£cid4elie6oiy*a/rit DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franoo per pott f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij rooruit betaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit drie bladen BINNENLAND CONGRES VAN HET R. K. WERKLIEDENVERBOND. OVER HET RAPPORT-WELTER EN DE REGEERINGSVOORSTELLEN. Een resolutie. Hedenmorgen werd in de groote zaal van het Jaarbeursrestaurant te Utrecht een buitengewone Verbondsvergadering gehou den, welke speciaal gewijd is aan de behan deling van het rapport-Weiter en de Mil- lioenennota. Als inleiders traden op pater mr. dr. D. Beaufort O.F.M., mr. G. C. J. Kropman, wethouder van Amsterdam, de heer EL A. Bekker, wethouder van Utrecht eiï dr. J. H. van Maarseveen, juridisch adviseur van het Verbond. Op deze inleidingen komen wij uitvoerig terug. Aan het slot ervan werd de volgende resolutie aangenomen: Het R. K. Werkliedenverbond in buiten gewone vergadering te Utrecht bijeen op Donderdag 29 September 1932; gehoord de inleidingen over de beschouwin gen en bezuinigingsvoorstellen der Com- missie-Welter en over de voor het dienst jaar J933 ingediende Regeeringsvoorstellen om in het geraamde tekort op de Rijksbe- grooting te voorzien; spreekt als zijn meening uit: dat het Rapoprt-Welter in het midden latend in hoeverre dit uit technisch finan cieel oogpunt geslaagd mag heeten be halve economische zwakke en aanvecht bare gedeelten met name te geringe waar deering van het binnenlandsché ruilverkeer, tal van uitspraken en voorstellen bevat, die een betreurenswaardig gemis aan ethisch juist inzicht verraden, zoo ten aanzien van de voorgestelde verlaging van den werkloo- zensteun, de waarde van de arbeidskracht en de beteekenis van uitgaven door pu bliekrechtelijke lichamen; dat voor zoover de regeeringsvoorstellen een uiting zijn van het streven om de lasten van dezen tijd zooveel mogelijk naar even redigheid door alle leden der volksgemeen schap dragen, zij waardeering verdienen; dat echter wegens de groote heerschende werkloosheid en de moeilijkheid om werk verschaffingsobjecten te vinden en niet het minst ook met het oog op de economische toekomst van ons land stopzetting en ver traagde uitvoering van productieve Water staatswerken met name het verder droog leggen der Zuiderzee economisch onjuist moet worden geacht; dat de financieele hulp aan werkloozen, die slechts voorziening in het noodzake lijkst levensonderhoud en meermalen zelfs dat niet waarborgt, stellig' niet voor verla ging in aanmerking mag komen en in ver schillende plaatsen veeleer zal moeten wor den verhoogd, terwijl voorts gewaakt dient te worden, dat de financieele hulp niet het karakter van armenzorg aanneme; dat verzet geboden is tegen die voorstel len der Commissie-Weiter, welke het peil van het lager- en vakonderwijs verlagen, de gelegenheid tot het 'genieten van vak onderwijs beperken en de financieele lasten, welke ter zake van het onderwijs op de ouders gelegd worden, verzwaren; dat door de geforceerde afvloeiing van Rijkspersoneel te werkloosheid nog belang rijk toeneemt en daarom vervangen dient te worden door het onvervuld laten, voor zoover mogelijk, van vacatures; dat ook, gezien de vroegere belangrijke salarisverlagingen van het Rijkspersoneel en semi-RSjkspersoneel de ten aanzien van dit punt door de regeering voorgestelde maatregelen, zoolang nog op andere wijze in het financieele tekort kan worden voor zien, niet kunnen worden aanvaard; dat voor zoover door de afwijzing van sommige voorgestelde maatregelen het ge raamde tekort nieuwe voorzieningen eischt, gewezen mag worden op de mogelijkheid van vrijwillige en desnoods gedwongen con versie van staatsleeningen; op het denk beeld eener couponbelasting; op de moge lijkheid om de progressie der voorgestelde heffing van opcenten op de gemeentefonds belasting bij een lager inkomen, zoo noo- dig reeds bij een inkomen van tienduizend gulden te doen aanvangen en voorts op de mogelijkheid de invoerrechten, ook met be houd van hun fiscaal karakter, nog verder te verhoogen dan bereids is voorgesteld, terwijl door het voeren eener krachtige handelspolitiek opbloei van het bedrijfsle ven en daardoor tevens ruimer vloeien van 's Rijks middelen mag worden verhoopt; dat voorts, met een beroep op de Ency cliek Quadragesimo Anno geconstateerd moet worden, dat als „uiterste consequentie van den individualistischen geest in de eco nomie" „heel het economisch leven op af schuwelijke wijze hardvochtig is geworden, onmeedoogend wreed" en dat de verwaar- loozing der Christelijke beginselen van ge rechtigheid en liefde geleid heeft tot den sociaal-economischen chaos, waardoor de wereld thans wordt geteisterd en dat der halve slechts „door de openlijke en oprech te terugkeer tot de leer des Evangelies" duurzaam herstel en een herschepping der maatschappij in Ohristelijken geest mag worden verhoopt; dat een krachtig middel daartoe gelegen is in de publiekrechtelijke bedrijfsorgani satie, die algemeen voltooid, door sterke sociale gebondenheid en door scherpe om schrijving van rechten en plichten de anar chie in het economisch leven zal beëindi gen en een rechtvaardiger verdeeling van het geproduceerde zal bevorderen; doet een dringend beroep op de Regee- ring, Volksvertegenwoordiging en bona fide politieke partijen; roept alle welmeenende Katholieke werk nemers op om met en door de Katho lieke Arbeidersbeweging levendige acti viteit te ontwikkelen om o.m. het in deze resolutie gestelde doel te bereiken en besluit deze resolutie te publiceeren en met de inleidingen ter kennis te brengen van bevoegde autoriteiten, college en or ganen. DU ITSCHE CONTINGENTEERING EN ONZE LAND- EN TUINBOUW. De door den Duitschen minister von Braun in den Beierschen landbouwraad aangekondigde nieuwe invoercontingen- teering heeft natuurlijk de belangstelling \an allen die in ons land in rechtstreeks of zijdelings verband met den export van land- en tuinbouwproducten staan. Reeds geruimen tijd wachten wij met be grijpelijke spanning op wat on9 nu weer boven het hoofd hing. De export naar on zen vroeger zoo gretigen afnemer was m den laatsten tijd toch al zeer afgenomen, geremd als hij werd door invoerrechten, contingenteering en deviezenregeling. Hoewel wij een. beste klant van Duitsch- land zijn en dit land nog steeds, ook al is zijn expert volgens von Braun van 14 milliard in 1929 tot 6 milliard in 1932 ge daald, voor een belangrijk grooter waarde naar ons land verkoopt, dan wij van Duitschland betrekken, was het toch met vreeze, dat we de komende regeling af wachten. De historie der laatste jaren had ons geleerd, dat Duitschland zelfs tegen over heel goede klanten drastische maat regelen durft te nemen. Toch verbaast het ons, dat de Duitsche regeering doof en blind schijnt te zijn voor alles wat door haa-r optreden in het buitenland tegen haar gesproken en ge dreigd wordt. De Duitsche maatregelen zouden nog als laatste redmiddel voor een totaal wegzin kenden agrarisohen stand in dit land te begrijpen zijn, indien niet door de Duitsche regeering aan Hongarije en Roemenië ver laging van rechten toegekend werd op.... graan, dat notabene een hoofdproduct van den Duitschen landbouw is. En Nederlandsche producten als kool, to maten, fruit, slaohtvee, vetten, boter en erwten, die ze voor het meerendeel zelf nog niet in voldoende hoeveelheid kunnen telen, zullen gecontingenteerd worden. Wel zijn de contingenteeringspercenta- ges nog niet bekend gemaakt, doch de ba sis is al vastgesteld en daarover wordt, om alles maar spoediger in werking te doen treden, met de verschillende buitenland- sohe regeeringen telegrafisch onderhan deld. Wij kennen dus de cijfers nog niet en kunnen daarom nog geen oordeel vormen over den omvang van deze maatregelen voor ons. Maar het feit alleen dat ook met Nederland onderhandeld wordt en de wijze waarop de Duitsche agrarische bladen dur ven schrijven en wat ze durven eischen geeft ons weinig hoop dat het nog mee zal vallen. Duitschland speelt hoog spel met ons, een van zijn beste afnemers. De boycotac tie, die in West-Friesland zoo krachtig in geluid werd zal er ongetwijfeld door ver sterkt worden. En evenals indertijd met do actie van de F. N. Z. zal onzen Uosterburen toch wellicht eens duidelijk worden, dat men niet altijd door kan gaan met zijn goede afnemers steeds weer het economi sche leven lastig te maken. Onze land- en tuinbouw gebruiken veel Duitsche indu strie- en mijnproducten (steenkolen, mest stoffen, werktuigen enz.), die we min of meer gemakkelijk ook elders kunnen be trekken. Dat vergeet de Duitsche regeering naar het ons voorkomt. „Rotterdammer VERHOOGING INVOERRECHT OP BOTER IN FRANKRIJK. De Directie van den Landbouw deelt mede, dat volgens telefonisch bericht van den Rijkslandbouwconsulent te Parijs het invoerrecht op boter met ingang van heden voor den tijd van één jaar is verhoogd van 200 tot 700 francs per 100 K.G. netto. Afzetmogelijkheden en wereldmarkt. Gisteren kwam de Algemeene Nederl. Zuivelbond, meer bekend met den naam F. N. Z. in jaarvergadering te Utrecht bij een. De voorzitter, dr. F. E. Posthuma, open de te ongeveer 11 uur de vergadering met een openingswoord, waarin spr. wees op den ernstigen toestand waarin vooral de zuivel-industrie verkeert, terwijl nog ner gens eenige lichtpunten zijn op te mer ken. Uit het Jaarverslag van den secretaris deelen we het volgende mede: Aangesloten waren 438 fabrieken (gelijk aan het vorig jaar), verdeeld over 8 bon den, welke in 1930-'31 tezamen 2.217.197.742 K.G. melk verwerkten, ongeveer evenveel als in het vorig boekjaar. Wat de Centrale Aankoop aangaat valt eoaige verlaging van den omzet waar te nemen van ruim 233.000 gld. tengevolge van de sterke daling der prijzen van de meeste artikelen. Het Technisch Bureau had een slecht jaar, daar het aantal opdrachten terugliep tot 36(3.209, terwijl dit in 1929 nog meer dan één millioen gld. bedroeg. Gevolg hier van is geweest dat het personeel zooveel mogelijk ingekrompen is. Voor do examens gaven zich 355 per sonen op, waarvan 146 het diploma be haalden. Het aantal deelnemers aan de radio- marktberichten bedraagt 98. Alle bij de F. N. Z. -an gesloten vereeni- gingen traden toe tot net 15 Maart 1931 in werking getreden controlestation voor melkproducten. Verschillende moeilijkheden, die zich bij den export voordeden werden door de be treffende coinmisie besproken, o.a. de cre- dietmoeilijkheden, de prijzenverschillen in binnen- en buitenland enz. Over de verhooging van de wintermeik- productie verscheen van de betreffende commissie een rapport. Voor het gebruik van zuivelproducten werd meer propaganda gemaakt en hierbij werd de huip van den Minister ingeroepen en verkregen in moreel opzicht. Tot het s'ichten van een propagandafonds was de Minister niet te bewegen. In gemeenschap met andere organisaties werd bij den Minister aangedrongen op re organisatie van de Directie van den Land bouw. Nadat op de vergadering verschillende mededeelingen werden gedaan, werd gepau zeerd. Na afloop hiervan kwam aan de orde het zoo belangrijk onderwerp: De positie van het Nederlandsche melkvee houders- en zuivelbedrijf in verband met de huidige wereldcrisis en de vooruitzich ten, welke de wereldzuivelmarkt voor den afzet onzer producten in de toekomst biedt. Dit onderwerp werd ingeleid door den secretaris, en de heeren Ir. B. Gerritzen, Ir. H. Joustra en de heer Ir. A. Sevenster, Rijkslandbouwconsulente*» *esp. te Lon den, Berlijn en Parijs. Hierbij werd onder meer opgemerkt, dat van de handelspolitiek der regeering moet worden verwacht, dat voor onzen boter- export wederom de voorwaarden worden geschapen voor een vrije concurrentie, doch ook dan zal slechts een belangrijke verla ging van onze productiekosten uitkomst kunnen geven. Wat den kaas-export betreft, is het hoofdbestuur van meening, dat een mas sale propaganda voor Nederlandsche kaas in het buitenland noodzakelijk is. Tussohen den vroegeren normalen tijd vam de voorziening met zuivelproducten cn de toekomst ligt de crisistijd van thans, waarin de importlanden naarstig bezig zijn zooveel mogelijk tot zelfvoorzienig te ko men en waarbij de leverancierslanden moe ten toekijken en ondergaan. Er bestaat echter een typisch verschil in de middelen, waarmee b.v. ons land en Denemarken dezen overgangstijd trachten door te komen. Denemarken stelt zich daar bij klaarblijkelijk tot doel in de markt te blijven, te allen tijde en of dit de reden was, waarom het de gouden standaard ver liet of niet, feit is, dat het zich daardoor met één slag in staat stelde deze uitgespro ken exportpolitiek te volgen. In ons land keert bij alle maatregelen, welke men in het belang van de zuivelin dustrie heeft doorgevoerd, de gedachte te rug om nog 'den hoogst mogelijken prijs te behalen. Ook bij do crisis-zuivelwet. De crisi3- zuivelwet is een noodmaatregel, een steun aan de boeren, niet aan ons zuivelbedrijf als zoodanig. Dit laatste acht de overheid hier te lande uit den booze, onvereenig- baar met het beginsel van economische vrijheid. Doch daarvoor koos de regeering niet den vorm van directen steun, doch een ingrijpen in het bedrijf zelf. Tenslotte, en dit achten wij een nog groo ter bezwaar, inhaerent aan den steunmaat regel in zijn tegen woord iigen vorm, liggen daarin verstarrende elementen, welke met betrekking tot het bedrijf de aanpassing aan een lager kostenniveau sterk zullen be moeilijken. Al moge de crisis-zuivelwet dan voor het heden onmisbaar zijn voor het bestaan der zuivelbereiders, het zal absoluut noodzake lijk zijn, dat degenen, die op de hanteering van dit apparaat invloed kunnen uitoefe nen, juist met het oog op de toekomst van het zuivelbedrijf, dat door beweeglijkheid en vrijheid alleen tot aanpassing kan ko men met deze punten rekening houden. DE WEDERZIJDSCHE STEENKOLEN- UITVOER VAN NEDERLAND EN BELG IE. Aandrang tot verhooging van het Neder landsche contingent. De Belgische steenkoolproducenten, vooral uit Henegouwen, blijken zich onge rust te ma? 3n over den, door de Neder landsche regeering overwogen, maatregel tot beperking van den invoer van Duit sche, Engelsch en Belgische steenkolen in Nederland. Verwacht wordt, dat de belang hebbende mijnbestufen bij minister-presi dent Renkin zullen aandringen op een ver- hoe ging van het Nederlandsche invoercon tingent in België, teneinde Nederland te bewegen van zijn beperkingsmaatregelen ten aanzien van de Belgische steenkolen af te zien. STEUN AAN DE VEEHOUDERS. Gegarandeerde melkprijs in October 5.5 ct. voor melk van 34 pet. vet. Naar het „Hbld." verneemt, zal mot in gang van Maandag aa. de accijns op boter er largarine dusdanig worden verb 0d, dat de boeren inderdaad den indertijd in uitzicht gesto'den prijs van 5.5 cent per kg. melk zullen ontvangen. De 5.5 cent zullen echter bereikt wor den bij 3.4 pet. vet, hetgeen «lus overeen komt met 4.85 cent voor melk van 3 pet vetgehalte; dus met andere woorden rond een cent meer dan op het oogenblik. Het gevoU van deze accijnsverhooging zal zijn, dat de winkelprijs van „gcr.:e.ig- de" margarin zal stijgen tot 52 k 60 cent per pond en de boter tot een winkelprijs van ongeveer 95 cent. TIJDELIJKt rfIFFING VAN OPCENTEN. Navorderingsbepalingen ingevoegd. Op het wetsontwerp tot tijdelijke hef fing van opcenten op alle invoerrechten en op den accij" -> op bier is een :- ziging ingediend, welke de strekking heeft, te voorkomen, dat alsnog abnormaal groo te hoeveelheden goederen vóór de inwer kingtreding der wet zullen worden inge voerd. Daartoe wordt in de wet aJsnog een eenvoudig stelsel van navordering op genomen. NED. INGENIEURS IN RUSSISCHEN STAATSDIENST. Het vervu....i van het Nederlanderschap. De Minis' jr van Justitie deelt naar aan leiding van herr gestelde vragen mede, dat, verzoeken van Nederlanders om hetzij in Russischen, hetzij in anderen vreemden Staatsdienst te mogen treden, worden ge toetst aan do omstandigheden en op gelij ke wijze beoordeeld naar het algemeen Ne derlandsch -lang. Aan een Ned. ingenieur, die een functie in Russischen Staatsdienst wensclte te aanvaarden en in verband daarmede tot behoud van zijn Nederlanderschap het in art. 7 onder 4o., van de Wet op het Neder landerschap en het ingezetenschap be doelde verlof verzocht, is dit verlof niet verleend. Vo de bijzondere omstandig heden, wel'-f in dit ge.-l bijzondere over weging vroegen, verwijst de Minister naar het slot van de rede, welke hij ter gele genheid van de door den afgevaardigden L. de Visser op 8 Juni 1932 gehouden in- t -""tie 1 't gehouden. Minister Donner heeft bij die gelegen heid o.m. t ogd da: als vct.oi vo..oo~J wordt tot het treden in Russischen Staats dienst, men cenige verantwoordelijkheia op zioh neer t en liet is zeer moeilijk even- Itueel besche:ng te verleenen, daar sov- jet-Rusla 1 v.jor Nederland niet is erkend. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. De Crisis in het Britsche Kabinet. (2do blad). Electrische Centrale te Brussel door brand verwoest. (Buitenl. Berichten 2e bl.). Ontstellende cijfers over de ramp te Porto Rico. (Buitenl. Berichten 2de blad). LEIDEN. Overleden is dr. J. Bruining. (1ste blad). STEUN AAN HET AARDAPPELMEEL. Regeering overwoegt overneming van 6C9.000 balen aardappelmeel. Naar het „Hbld." verneemt is bij do re geering in een vergevorderd stadium van voorbereiding een plan, om 600.000 balen aardappelmeel 'over te nemen (uit de markt te nemen), benevens de kwestie van den steun aan de fabrieksaardappelen van oogst 1932. In den loop van October zal de regee- ringscommissaris baron de Vos van Steen- ijk een vergadering houden met de orga nisaties teneinde tot oen ingrijpende teelt beperking in 1933 te komen. Aanbesteding Zuiderzeewerken. De directeu-generaal der Zuiderzeewer ken heeft gister aanbesteed het afwerken van oever» en het maken van boordvoor- zieningen in de vierde afdeeling. (Het Lage Land van dc Wieringermeer) en het uit voeren van bijkomende werken. De raming bedraagt 55.000. Laagste insohrijfstor de firma Gebr. Dikkerboom en Sybrandi te Oude Hasko voor 39.425. Een staking te Rotterdam opgeheven. Dezer dagen zijn tussohen de directie van Piet Smit to Rotterdam, den Alg. Nod. Metaalbond en de confessioneele werkne mers-organisaties, onderhandelingen ge voerd, waarbij eon accoord is bereikt over de voorwaarden, welke tot een oplossing van het conflict bij Piet &mit, 8 Februari jj. uitgebroken, zouden kunnen leiden. Naar wij vernemen hebben zoowel do Alg. Ned. Metaalbewerkersbond als do R.K. en de Christelijke Bonden, na een ge houden bespreking met de leden, de ge stelde voorwaarden aangenomen. De voorwaarden, die zijn gesteld en goed gekeurd, komen op het navolgende neer. Vooreerst zal een loonsverlaging worden toegepast van 5 pet. Zooals men weet is het conflict destijds ontstaan, omdat do firma P. Smit een loonsverlaging van 10 pCt. had aangekondigd. Tijdens do staking is de directie nog gekomen met een tus- aahenvoorstel, dat hier op neer kwam, dat eerst een loonsverlaging van 5 pCt. zou worden toegepast en dan over enkele maanden nog een verlaging van 5 pet. Op dit tussohenvoorstel is men echter destijds niet ingegaan. Do tweede voorwaarde voor dc oplossing luidt, dat alle stakers weer zullen worden te werk gesteld, terwijl tenslotte als derde voorwaarde werk- en wandelweken zullen worden ingesteld. Alle werklieden bij Piet Smit blijven dus in dienstverband, terwijl reeds Maandag 3 October as. met do tewerkstelling zal worden begonnen. Voor zoover de werk zaamheden bij de firma Piet Smit toene men zal met de tewerkstelling successieve lijk worden doorgegaan. Momenteel zijn do werkzaamheden eohter van dien aard, dat zullen worden ingesteld één werkweek en twee wandelweken, R. K. Handelsreizigers. Op 14 October zal tusschen vertegen woordigers van de R. K. Vereeniging van Handelsreizigers en het R. K. Werklieden verbond een besprekirig plaats vinden over de vraag of aansluiting van genoemde ver eeniging bij het Verbond mogelijk ea wenschelijk kan worden geacht. BEKENDMAKING. Binnenkort zullen wij de gelegenheid openstellen om door één telephoontje UI in verbinding te stellen met al onze abon né's. De prijs daarvan is ongeveer gelijk aan die welke U betaalt voor een ge sprek met één nummer aan de Rijkstele foondienst. Een dezer dagen zullen wij nadere me dedeelingen hieromtrent doen.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1